Od początku roku liczba komputerów zainfekowanych przez złośliwe oprogramowanie służące do kradzieży poufnych danych użytkowników wzrosła 600procent w porównaniu z tym samym okresem roku 2008. Każdego dnia pojawia się średnio 37 tys. nowych zagrożeń. Aż 71 proc. z nich to trojany, które zostały stworzone głównie do kradzieży tożsamości.
Według danych zebranych przez Laboratoria firmy Panda Security, lidera w dziedzinie zabezpieczeń działających w technologii Cloud Security, zagrożenia infekujące komputery służą do kradzieży poufnych, osobistych i bankowych danych. Oprócz trojanów, których jest najwięcej, użytkownicy powinni uważać na robaki, spyware oraz działania phishingowe.
W pierwszej połowie roku hakerzy intensywnie szukali nowych kanałów rozprowadzania zagrożeń, jak również nowych źródeł dochodów. Dotychczas złośliwe oprogramowanie tworzone było w celu przekierowania użytkownika na podrobione strony np. banku by pozostawił tam login i hasła. Teraz hakerzy przechwytują dane bankowe, dane kart kredytowych, czy inne poufne informacje na oficjalnych stronach. Takim przykładem są celowe ataki na platformy płatnicze (takie jak Paypal) i inne serwisy, gdzie użytkownicy często podają swoje dane płatnicze, wliczając w to popularne sklepy on-line (np. Amazon), aukcje on-line (np. eBay), czy nawet portale NGO gdzie internauci dokonują darowizn charytatywnych.
Dotychczas poczta e-mail była praktycznie jedynym kanałem "komunikacji" hakera z ofiarą. Teraz twórcy złośliwych kodów używają i innych metod:
- dystrybuują swoje wiadomości przez serwisy społecznościowe z fałszywym adresem URL, takie jak Twitter czy Facebook
- klonują strony internetowe by pojawiały się wśród pierwszych wyników w popularnych wyszukiwarkach
- używają wiadomości SMS wysyłanych na telefony komórkowe
- infekują komputery oprogramowaniem spyware, które wyświetla alarmujące wiadomości i przekierowuje użytkownika na fałszywa stronę internetową (np. fałszywe oprogramowanie antywirusowe).
Hakerzy, gdy uzyskają dane bankowe czy numery kart kredytowych, maja dwie możliwości ich wykorzystania: albo użyją ich do dokonania zakupów, albo sprzedadzą dane na czarnym rynku (często pobierając opłatę około 3 euro jednorazowo).
Źródło: Panda Labs
Cytat: |
"Zacznij używać PGP" |
- Masz pomysł na przekazanie hasła w zamkniętej, lecz rozproszonej grupie? Może wykorzystać powiedzenie że najciemniej pod latarnią, i wysłać hasło na widokówkach z pozdrowieniami z wakacji?
_________________
Prawda nieraz jest bardzo trudna do ustalenia, ale nigdy nie jest tak niedostępna jak wówczas kiedy jest niewygodna.