W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Amerykanin dla dobrobytu w konia Cię zrobi?   
Podobne tematy
Energia słoneczna może wyprzeć ropę w ciągu kilku dekad 42
Ropa codzienie bije nowe rekordy36
PEAK OIL 109
Pokaz wszystkie podobne tematy (27)
Znalazłeś na naszym forum inny podobny temat? Kliknij tutaj!
Ocena:
5 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Odsłon: 2637
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ElComendante
Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 2837
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:34, 12 Lut '12   Temat postu: Amerykanin dla dobrobytu w konia Cię zrobi? Odpowiedz z cytatem

Nowe złoża ropy łupkowej.

Ekspert podkreślił, że obecnie gaz jest na świecie relatywnie tańszy od ropy naftowej. - Pod koniec lat 90. ropa kosztowała poniżej 10 dol. za baryłkę, teraz powyżej 100 dolarów. Fenomen ropy łupkowej wynika oczywiście z wysokich cen surowca na światowych rynkach. Jeżeli te ceny spadną, może się okazać, że jej wydobycie z łupków będzie nieopłacalne - zaznaczył.

Poprawa uważa, że Europa może być bardziej zasobna w ropę łupkową niż w gaz łupkowy. - Na podstawie wstępnej oceny basenów geologicznych dochodzę do wniosku, że zasoby ropy łupkowej w Europie mogą być większe niż gazu. Mam głębokie przekonanie, że w wielu miejscach w Europie, w rejonie Paryża, Marsylii, Pragi, w polskich i ukraińskich Karpatach znajdują się łupki, które zawierają raczej ropę niż gaz. Także w polskim pasie łupkowym na Pomorzu, wschodnim Mazowszu i wschodniej Lubelszczyźnie jest to bardzo prawdopodobne - zaznaczył.

- Pojawia się oczywiście pytanie, czy będziemy mogli ją wydobyć i czy będzie to opłacalne. Może okazać się, że nie. Jak wspominałem, produkcja ropy łukowej jest mniej wydajna niż gazu łupkowego. Ekonomiczne ryzyko jest większe - dodał.

Poprawa nie powiedział jednak, kiedy ukażą się szacunki zasobów gazu łukowego w Polsce. - Pracujemy nad tym. Być może uda się je opublikować w marcu, wraz z szacunkami zasobów gazu łukowego. Nie jest to jednak pewne - zaznaczył.

Gaz łupkowy i ropę łupkową wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która, powodując pęknięcia w skałach, wypycha gaz do góry. W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ponad 50 procent wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. W szybkim tempie rośnie także wydobycie ropy łupkowej w tym kraju. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosc.....17471.html

Odkrycie polskich geologów. Nowe złoża ropy łupkowej.

Mazowsze, woj. warmińsko-mazurskie i lubelskie leżą na złożach ropy łupkowej - wynika z nowego raportu geologów.

Geolodzy wytypowali obszary w północnej i wschodniej części naszego kraju, na których może występować ropa. Szacunkowe zasoby surowca będą znane w ciągu dwóch miesięcy. Jeśli ruszymy z jej wydobyciem, zmniejszymy uzależnienie od importu. Dziś sprowadzamy 97 proc. ropy, ponad 90 proc. z Rosji.

Z map wynika, że największe złoża znajdują się w okolicach Warszawy, Radomia i Elbląga, głównie na obszarach koncesyjnych należących do amerykańskiego koncernu ExxonMobil. Na spore ilości ropy może trafić też należąca do Petrolinvestu spółka Silurian, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, amerykański Chevron oraz włoskie ENI.

Prowadzimy wspólnie z amerykańską służbą geologiczną USGS badania dotyczące potencjału złóż. Pierwsze szacunki dotyczące zarówno gazu łupkowego, jak i ropy łupkowej powinny być znane do końca I kwartału - mówi Mirosław Rutkowski z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Gaz i ropa występują w tego samego rodzaju skałach, choć pokłady ropy z reguły zlokalizowane są na znacznie mniejszych głębokościach niż gazu. Zdarzają się przypadki, że roponośne skały znajdują się tuż pod ziemią, a nawet na jej powierzchni. Nasi geolodzy już odkryli ropę łupkową w kilku miejscach, m.in. na północny zachód od Kętrzyna w woj. warmińsko-mazurskim.

Ropę ze skał wydobywa się w ten sam sposób jak gaz łupkowy. Ze względu na jej gęstość i lepkość eksploatacja jest trudniejsza i tym samym droższa. Mimo to - przy dzisiejszych wysokich cenach ropy naftowej - jest to opłacalne, zwłaszcza że jakość surowca niekonwencjonalnego jest dużo lepsza niż tradycyjnego.

Analitycy uważają, że stoimy na progu wielkiej rewolucji surowcowej. Zaczęła się w USA i tam rozwija się najszybciej. Amerykanie - jako jedyni na świecie - wydobywają z łupków na skalę przemysłową nie tylko gaz, ale od ponad dwóch lat również ropę. Mają największe złoża tego surowca na świecie, siedmiokrotnie większe niż Arabia Saudyjska.

Do niedawna sądziłem, że - by zmienić fundamentalnie podaż surowców - trzeba 10 – 20 lat. Po historii z gazem z łupków okazuje się, że ten proces może przebiegać zdecydowanie szybciej - mówi prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.

http://gospodarka.dziennik.pl/news/artyk.....kowej.html

Wykop. Polska stoi na gazie i ropie? Tak myślą amerykańskie kompanie zabijające się o to aby w Polsce prowadzić odwierty.

""Jezierski przyznał, że w naszym kraju szukają gazu "wszyscy wielcy gazowego świata", np. Exxon Mobil, Chevron, ConocoPhillips, Marathon Oil Corp. - Firmy amerykańskie chcą szukać gazu w Polsce. Jak znajdą, to podzielimy się profitami. Oni zarobią, a my będziemy mieli zapewnione bezpieczeństwo energetyczne - powiedział Jezierski. "
"Oni zarobią, a my będziemy mieli zapewnione bezpieczeństwo energetyczne - powiedział Jezierski."

Przyjaźń polsko-amerykańska kwitnie. Udostępniamy amerykańcom własne ambasady. Jeździmy za nich do podbijanych przez nich krajów. Prokuratorzy wojskowi kontaktują się z amerykańskimi agentami na kawę Smile Smile Smile
Dodatkowo oddajemy im za bezcen wartościowe inwestycje i złoża. Musimy natomiast KUPIĆ sobie używany kurwa od 30 lat sprzęt z amerykańskiego demobilu.
Najpotężniejsza gospodarka świata płaci w galonach, czyli 3.78 litra ok. 3.5 dolców. To jest dopiero potęga. Innowacyjna, stojąca na patentach gospodarka. Pracowity naród.
A nie tłuki okradający inne narody z ich bogactw.
Teraz zamierzają okraść nas Laughing Laughing Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Amerykanin dla dobrobytu w konia Cię zrobi?
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile