W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Czy rozdaliśmy gaz na 150 lat za 1500mld PLN?  
Podobne tematy
Gaz łupkowy pierwsze newsy3
Gasland39
Władze sprzedały gaz łupkowy za bezcen 51
Pokaz wszystkie podobne tematy (11)
Znalazłeś na naszym forum inny podobny temat? Kliknij tutaj!
Ocena:
14 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Polska i Polacy Odsłon: 18714
Strona: 1, 2, 3   »  Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kenboi




Dołączył: 14 Maj 2008
Posty: 428
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 10:42, 10 Lut '10   Temat postu: Czy rozdaliśmy gaz na 150 lat za 1500mld PLN? Odpowiedz z cytatem

http://1616.salon24.pl/155948,megaprzekret
Cytat:

Megaprzekręt


Na naszych oczach, przy biernej postawie polityków, mediów, służb specjalnych, dzieje się ostatni akt utraty suwerenności naszego kraju.

Afera hazardowa „warta” być może 0,5 mld PLN skutecznie przesłania megaaferę, w której Polska straciła jakieś 1500 mld PLN.

Megaafera nie zostaje zauważona, być może dlatego, że ma rozmiar niewiarygodny, choć tak łatwo sprawdzalny.

W czasie, kiedy kolejne rządy szukają dywersyfikujących rozwiązań dostawy paliw, po cichu rozdawane są polskie zasoby ropy i gazu obcym firmom. Oficjalna wersja Głównego Geologa Kraju jest taka: „Przekazujemy zasoby w celu ich rozpoznania, nie posiadamy środków na ten cel i nowoczesnych technologii”.

To kłamstwa.

Od dziesiątków lat, w tym także w ostatnim 20 – to leciu, manipulowano informacją geologiczną. Np. coroczne Bilanse Zasobów Kopalin (PIG) informują, że mamy jedynie 150 mld m3 gazu (na 10 lat eksploatacji) i 19,5 mln ton ropy (na 1,3 roku eksploatacji).

Jak za dotknięciem różdżki czarodziejskiej, z chwilą przekazania zasobów w celu rozpoznania, od razu wiadomo, że pod Kutnem zasób gazu przekazany w 2007 roku FX Energy to ok. 500 mld m3, a gaz przekazany firmie Chevron w 2009r. (obie firmy z USA) to ok. 1000 mld m3 (1 bln). Zasoby te po prostu, były dawno, poprzez kilka tysięcy wierceń w latach 60 i 70 - tych XX wieku i inne (satelitarne) w latach następnych, rozpoznane, a informacje utajniono polskiemu społeczeństwu i przekazywano agenturze KGB.

Nie ujawnienie tych zasobów było i jest tym na rękę, którzy mają biznes na sprowadzaniu gazu z Rosji.



Przekazano obecnie w obce ręce zasoby gazu w ilości ok. 1,5 bln m3 (na ok. 150 lat zapotrzebowania obecnego Polski) za ok. 1% wartości (opłaty koncesyjne za wydobycie – 5,63 PLN/1000m3) ze stratą ok. 2000 mld PLN (cena gazu z Rosji to ponad 400 USD/1000 m3).

Zasoby te zostały dawno rozpoznane i firmy amerykańskie, o których mowa powyżej (w FX Energy jest były wiceprezes PGNiG), mają 100% pewności co do wielkości zasobów, czym się same chwalą na swoich stronach internetowych.



Manipulacja informacją przez Głównego Geologa Kraju, który wydał koncesje, polega na tym, koncesje wydaje (wydał obcym firmom ponad 30), jak twierdzi jedynie na rozpoznanie zasobów.

Dają się na to nabierać wszyscy, nie znając prawa geologicznego i górniczego, które obecnie w Art. 12 stanowi że: kto rozpoznał złoże…może żądać pierwszeństwa do jego eksploatacji przed innymi. Oznacza to, że rozpoznanie jest jednoznaczne z prawem do eksploatacji.

To samo w Art. 15 jest kontynuowane w projekcie nowego prawa g i g – druk sejmowy 1696.

Projekt nowego prawa g i g zmierza do totalnego przejęcia wszelkich zasobów energetycznych (oraz pozostałych) przez organ koncesyjny podległy Głównemu Geologowi Kraju w jednym celu – przekazania tych zasobów w ręce prywatnych firm przetargowo lub bez przetargu. Z pominięciem interesu państwa, samorządów i obywateli, czyli obecnych właściciel. Których pozbawia się możliwości korzystania z własnych zasobów.

Dodatkowo jeszcze w nowym prawie wymyślono możliwość bezwzględnego wywłaszczenia z nieruchomości wszystkich właścicieli obecnych przez tego, który uzyskał koncesję na rozpoznanie i/lub eksploatację.

Np. FX Energy ma już tereny o pow. 8,5 tys. km2 terenów w Polsce, które może przejąć na min. 50 lat, wywłaszczając wszystkich, jeśli zobaczy w tym jakiś interes. Nowe prawo g i g ma ułatwić także znakomicie przekazanie węgla brunatnego w obce ręce. Węgiel brunatny ma „iść” z prywatyzacją energetyki, co oznacza, że za oczekiwane 12 mld PLN (obecnie szacunki dochodzą do 25 mld PLN) z prywatyzacji sektora energetycznego utracimy zasoby o wartości setek mld PLN. Samorządy i organizacje społeczne eliminuje się skutecznie z procesu koncesyjnego, poprzez kolejne prawne ograniczenia ustawowe, celowe manipulacje prawem.

To wszystko staje się niewiarygodne poprzez swoją prostotę. Wydaje nam się, że nikt nie może zabrać nam naszych domów, działek, pól i lasów.

A jednak – wystarczy przeczytać choćby skrót projektu nowego prawa geologicznego i górniczego, żeby zrozumieć grozę sytuacji.



Udało się, przy biernej postawie praktycznie wszystkich sił politycznych, zatrzymać listem otwartym do Prezydenta i Premiera, Marszałków Sejmu i Senatu (dostali wszyscy posłowie) spowolnić legislację tego prawa (ustawa miała wejść w życie 1 lipca 2009r.).

Sejm uchwalił powołanie Nadzwyczajnej Podkomisji Sejmowej ds. druku 1696 – projekt nowego prawa geologicznego i górniczego, po bezskutecznej wielomiesięcznej dyskusji w podkomisji, samorządy i organizacje społeczne przestały w niej uczestniczyć decyzją Przewodniczącego i posłów PO. Z uzyskiwanych informacji posiadamy wiedzę, że z wielu wniesionych poprawek niewiele poprawek wniosła Podkomisja do projektu rządowego (projekt Głównego Geologa Kraju), projekt wkrótce ma trafić do drugiego czytania.



Podsumowując – zajmujemy się wszyscy duperelami, a tu kradną, zupełnie bezkarnie, wszystko co dla nas najcenniejsze. Zwłaszcza przyszłość. Mogliśmy być Norwegią czy Kuwejtem, a jesteśmy nędzarzem wycyckanym przez zgraję mafijnych „elit politycznych”.

Może czas z tym skończyć, póki jeszcze coś zostało?

Może warto społeczeństwu ujawnić wszystkie bzdury o budowie dla nas bezpieczeństwa energetycznego, w ramach którego pozbywamy się własnych paliw jako źródła dochodów, by kupować od innych za ciężkie pieniądze.

Te bzdury o bezpieczeństwie energetycznym w ramach czego pozbywamy się za grosze dochodowych spółek energetycznych wraz z zasobami.

O potrzebie budowy elektrowni atomowych wtedy, kiedy zapotrzebowanie na energię stale spada, a wydano już pozwolenia na 12,5 tys. MW przyłączenia energii wiatrowej, (zostały do rozpatrzenia wnioski na 54 tys. MW), t.j. na 1/3 zainstalowanej obecnie mocy wszystkich elektrowni. Wtedy, kiedy dostępne zasoby geotermiczne (skał i wód) mogą zapewnić moc energii elektrycznej na ok. 50 tys. MW.

O konieczności realizacji projektu CCS – wychwytywania, sprężania i zatłaczania spalin ze spalania węgla brunatnego przez PGE (przygotowane do sprzedaży na giełdzie) w najcenniejsze geotermalne pokłady utworów solanek jurajskich w centralnej Polsce.

Może ktoś to powie poprzez media ogłupiałemu społeczeństwu i uratuje ten kraj?



Urzeczywistnijmy słowa Jana Pawła II:

„To jest nasza Ojczyzna, to jest nasze być i mieć, nikt nie może odebrać nam naszego być i mieć”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Arwena




Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 593
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 12:20, 10 Lut '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to brzmi az niewiarygodnie.
jak napisal jeden z czytelnikow w komentarzach:
Cytat:

Konieczne olinkowanie dokumentami sejmowymi
oraz ich analiza, decyzje, nazwiska.
O takich rzeczach nie można pisać w konwencjI "bo kradną".


moze ktos cos slyszal lub ma jakies potwierdzenia/dokumeny z innych zrodel?
_________________
możliwość pomylenia się to część bycia wolnym
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kenboi




Dołączył: 14 Maj 2008
Posty: 428
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 13:34, 10 Lut '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

więcej dyskusji
http://www.wykop.pl/link/297858/zloza-gazu-i-ropy-w-polsce-megaprzekret
http://forum.gazeta.pl/forum/w,28,107052....._.html?v=2

przepisy
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/1947.htm
Cytat:
"Ten, kto rozpoznał i udokumentował złoże kopaliny, stanowiące przedmiot własności Skarbu Państwa, oraz sporządził dokumentację geologiczną z dokładnością wymaganą do uzyskania koncesji na wydobywanie kopaliny, może żądać ustanowienia na jego rzecz użytkowania górniczego z pierwszeństwem przed innymi."


---------
z innej strony http://forum.gazeta.pl/forum/w,28,107052.....asuje.html
Cytat:
Człowiek, ktory to pisał to klasyczny MEGAIGNORANT (że użyję
jego języka, pełnego wykrzykników), nie odróżniający zasobów
konwencjonalnych gazu (tych rzeczywiście jest jakieś 150 mld m3),
które umiemy wydobywać w Polsce, od szacowanych zasobów
niekonwencjonalnych, głównie tzw. gazu łupkowego, występującego w
postaci rozproszonej w szczelinach i porach skalnych, których
wydobywać nie umiemy.

Mało tego: NIKT poza Amerykanami jeszcze tego dziś nie
potrafi, a oni sami umieją to zaledwie od jakichś 10-12 lat - jest
to więc zupełna nowość technologiczna.

Do tej pory tzw. zasoby niekonwencjonalne nie były wogóle
uwzględniane jako zasoby przemysłowe w bilansie zasobowym Polski,
gdyż jeśli czegoś nie umiesz eksploatować po cenie ekonomicznie
uzasadnionej, nie ma to wartości przemysłowej.

Dam Ci prosty przykład: w gruntach ornych na terenie Polski
występuje zapewne kilka tysięcy ton złota. I Co? Nikt tego nie liczy
do zasobów złota w Polsce! Aresztować ich! Wszystkich! Megaafera z
zasobami? Znowu ktoś nas rozkrada!!

Nie. Po prostu złoto w gruntach w Polsce (jak w każdym kraju) jest
tak rozproszone, że przy dzisiejszej technice przeróbki kopalin, na
jego uzyskanie wydasz 1000 razy tyle, jaka jest wartość tego złota!
Nie można jednak wykluczyć, że w przyszłości ktoś wymyśli technikę
taniego odzyskiwania złota z ziemii ornej tak, że zacznie się to
opłacać i wtedy Główny Gelog Kraju odnotuje nagły wielki przyrost
zasobów złota w Polsce. I pewnie znowu jakiś "Modry" zobaczy w tym
aferę złodziejską, zwłaszcza, jeśli technologia przyjdzie wraz z
zagraniczną firmą.

To samo jest z gazem łupkowym. Bez amerykańskiej technologii ten gaz
jezt bezwartościowy - z takiego rozproszenia normalnymi technikami
nikt tego nie wydobędzie, a jeśli spróbuje, to koszty jego uzyskania
wielokrotnie przekroczą jego wartość rynkową, więc ostatecznie
splajtuje.

Po drugie - Amerykanie nigdzie indziej tego gazu nie sprzedadzą, jak
tylko w Polsce, bo:
-takie wymagania z zasady są zawierane w koncesjach na eksploatacje
tych kopalin podstawowych, ktorych w Polsce brakuje, dawanych w
imieniu Skarbu Państwa przez Ministra Środowiska (najpierw na rynek
krajowy, potem eksport)

- wymagałoby to budowy nowej sieci przesyłowej za granicę,
niezależnej od polskiej i rosyjskiej.

Po trzecie: gaz łupkowy będzie w Polsce sprzedawany taniej niż ten z
Gazpromu - rosyjski gaz konwencjonalny jest alternatywą i to on
wyznacza cenę zaporową (a ściślej - tzw. parytet importowy, czyli
cena gazu + przesyłu do Polski) dla gazu łupkowego, którego
eksploatację w przyszlosci będą tu (być może) prowadzić firmy z USA.

Piszę "być może", gdyż jeszcze pamiętam sprawę metanu z węgla, z
początku lat 90-tych, gdy Amerykanie wskutek błędnego rozpoznania
satelitarnego (czego im nota bene nie wolno było robić bez zgody
Polski) rzucili się na koncesje po to tylko, by się dowiedzieć, że
metan, ktory oni "widzieli" na zdjęciach satelitarnych nie jest
emitowany "wprost ze skorupy ziemskiej" jak u nich w Virginii (co
ich tak właśnie podnieciło), tylko przez szyby wydechowe polskich
kopalń węgla Smile

Teraz też z euforią wolę zaczekać na konkrety z wierceń i dane o
udokumentowaniu w rzeczywistych kategoriach zasobowych, a nie
podniecać się wstępnymi szacunkami, dokonanymi na podstawie podobnej
budowy geologicznej w Polsce do jakiegoś obszaru w USA

Poza tym, jakim trzeba być Durniem, by nadzieję na uwolnienie
sie
Polski z łańcucha zależności od Gazpromu potraktować jako Megaaferę?

O wypowiedziach "Modrego" nt. Prawa Geologicznego i Górniczego i
zasad dokumentowania zasobów nie wypowiem się przez litość. Co mi z
tego, że obśmieję IGNORANTA?
Powiem tylko, że dla mojego kolegi dokumetatora złóż to jest dowcip
miesiąca - poleciał szybko do ubikacji, bo by się ze śmiechu posikał.


tylko troche to nie spójne "Amerykanie nigdzie indziej tego gazu nie sprzedadzą, jak tylko w Polsce, bo: -takie wymagania z zasady są zawierane w koncesjach" to że zwykle nie znaczy że tym zawsze,
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ya




Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 1036
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 14:26, 10 Lut '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zaraz zawsze wydawało mi się że jak masz swój grunt i pod nim znajdą ropę, złoto itp. , to muszą się z Tobą dogadać
w kwestii eksploatacji. Z tego co tu pisze wynika, że nie masz nic do powiedzenia zostajesz wywłaszczony, a Państwo sprzedaje złoże.
Cytat:

To samo jest z gazem łupkowym. Bez amerykańskiej technologii ten gaz
jezt bezwartościowy - z takiego rozproszenia normalnymi technikami
nikt tego nie wydobędzie, a jeśli spróbuje, to koszty jego uzyskania
wielokrotnie przekroczą jego wartość rynkową, więc ostatecznie
splajtuje.

USA ma technologie ale my mamy złoża, wiec mamy oddać im za grosze złoża bo sami nie jesteśmy wstanie tego wydobyć?
Możemy to odwrócić, bez złóż ich technologia jest bezwartościowa.
głupi tekst to tak jakby 2 ludzi było głodnych, jeden miał zupę drugi łyżkę, faktycznie ten bez łyżki mógłby nie być w stanie zjeść zupy, ale tak samo drugi samą łyżka się nie naje, musza się dogadać, a technologie zawsze można ukraść, a co tylko USA i Chiny mają na to monopol?
Powinno się powołać wspólne przedsięwzięcie, na zasadzie my dajemy zasoby oni technologie, następnie grzecznie dzielimy się zyskiem z wydobycia, w zależności od poniesionych kosztów, ewentualnie odprowadzają nam % od zysków.
I dokładnie to się dzieje tyle że partnerem nie jest Państwo Polskie tylko prywatna firma FX Energy.
Rola Państwa Polskiego została zminimalizowana do zgarnięcia 1/10 wartości (przy cenach dzisiejszych) - przy czym ta 1/10 oczywiście nigdy nie zostanie wypłacona w całości, a będzie spłacana na bieżąco z zysków, bo chyba nigdy w historii Polskiej prywatyzacji nigdy nie otrzymano od razu deklarowanej kwoty. Oraz Państwo robi, oczywiście za pieniądze podatników weryfikacje i dokumentacje tych złóż, a my mamy wierzyć że były prezes nie ma dostępu do tej dokumentacji, nie zabrał jej z sobą i przeszedł bo tej prywatnej firmy bo jest takim wspaniałym specjalistą.

Wiec super dil, oddamy im złoża, będziemy im płacić ciut mniej niż za rosyjskie, a oni z zysków zwrócą nam 1/10 wartości.


Niepokojące sa te zmiany w ustawie, bo pozwalają na wywłaszczenie kogoś z terenów gdzie można zarobić.
Czyli odkrywam że sąsiad ma pod działką ropę, ide z dokumentacją do urzędu, no i mogę spokojnie wywłaszczać sąsiada z jego ziem. Tyle tylko czy możecie wskazać mi gdzie jest ten projekt ustawy na który powołuje się autor?
_________________
Kiedy wyeliminuje się wszytko co niemożliwe, cokolwiek pozostanie, choćby nie wiem jak nieprawdopodobne, musi być prawdą."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sikorski




Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 1898
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 14:31, 10 Lut '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ya napisał:
a technologie zawsze można ukraść, a co tylko USA i Chiny mają na to monopol?


Niby tak, ale w sumie po co? Od czego ku... mamy te wszystkie politechniki?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Dysputant




Dołączył: 02 Lut 2009
Posty: 803
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 15:35, 10 Lut '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ya tutaj włącza się klasyczne polskie myślenie psa ogrodnika.
"Nie zeżrę a nie dam."
Tak jak przyjechał gościu z Chin i chciał wykupić hałdy śmieci żeby je u siebie posegregować i coś na tym zarobić.
Polacy doszli do genialnego wniosku :
Odmówić Chińczykowi.
Przecież nie damy obcym rozkradać śmieci naszego kraju...
_________________
Moja odpowiedź na zaczepki TROLL-i.

http://www.pown.it/3385
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Voltar




Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 5408
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 16:06, 10 Lut '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie sprzedajemy złóż tylko koncesje na ich eksploatację... koncesje zawsze można odebrać a wydobycie znacjonalizować - tak jak w Wenezueli Wink

w polsce mamy do czynienia z filozofią wyprzedaży - dlaczego nie ma polskich firm które inwestowałyby na obcych rynkach? podobnie z bankami - zamiast wspierać własne banki następuje wyprzedaż kapitału w obce ręce...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
ya




Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 1036
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 21:43, 10 Lut '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ya tutaj włącza się klasyczne polskie myślenie psa ogrodnika.
"Nie zeżrę a nie dam."

...
Powinno się powołać wspólne przedsięwzięcie, na zasadzie my dajemy zasoby oni technologie, następnie grzecznie dzielimy się zyskiem z wydobycia, w zależności od poniesionych kosztów, ewentualnie odprowadzają nam % od zysków.
...
_________________
Kiedy wyeliminuje się wszytko co niemożliwe, cokolwiek pozostanie, choćby nie wiem jak nieprawdopodobne, musi być prawdą."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
aimfor2




Dołączył: 17 Maj 2009
Posty: 192
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 22:01, 10 Lut '10   Temat postu: Re: Czy rozdaliśmy gaz na 150 lat za 1500mld PLN? Odpowiedz z cytatem

kenboi napisał:
http://1616.salon24.pl/155948,megaprzekret
Cytat:


Nie ujawnienie tych zasobów było i jest tym na rękę, którzy mają biznes na sprowadzaniu gazu z Rosji.



Chiny kupują i potrzebują bardzo i coraz więcej gazu od Rosji. Rosja nie potrzebuje Polski.

China started construction of a crude oil pipeline to import oil from Russia Monday in Mohe in Northeast China's Heilongjiang province, following a loan-for-oil accord signed with Russia in April.
http://www.chinadaily.com.cn/china/2009-05/19/content_7790667.htm

Gazociąg w budowie Rosja - Chiny
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Dysputant




Dołączył: 02 Lut 2009
Posty: 803
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 02:27, 11 Lut '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ya
grałeś może w gry ekonomiczne?
Takie gdzie zarządzasz krajem całą jego ekonomią ect.

Daje to pewien wzgląd w to jak funkcjonuje taka wymiana.

Lub bardziej życiowo.
Do salonu wchodzi 2 gości , jeden stały klient w graniaku
drugi po raz pierwszy w sweterku ( powiedzmy że kasę ma po zmarłym dziadku)
Jak myślisz kto wynegocjuje niższą cenę?
W utopii powinni mieć takie same szanse.
Niestety w naszym "realu" nowobogacki kupi najwyżej auto ze wszystkimi dodatkami. I najdroższym ubezpieczeniem.
:/
Masz rację co do wymiany technologii , ale pojawia się pytanie. Ile amerykanie wydali na opracowanie technologii?
Czy nie istnieją jakieś prawa ograniczające wymianę.
Oraz tak jak z f15 , czy Polska umiała by obsługiwać tego typu placówkę wydobywczą.
Oczywiście pojawiają się inne pytania i problemy ale te 3 są chyba najważniejsze.
_________________
Moja odpowiedź na zaczepki TROLL-i.

http://www.pown.it/3385
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slidexman




Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 828
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 13:44, 11 Lut '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wszyscy zazdroszcza nam tych dodatkowych zasobow energetycznych z ktorych juz dzis mozna robic gazy na miejscu tzn kilka km pod ziemia. technologie te sa juz dostepne, takze inne o wiele wazniejsze dla calej ludzkosci. energia geotermiczna pozyskiwana z glebokich pokladow rozgrzanych do 300*C jest dostepna wszedzie na Ziemi Smile my jestesmy w sytuacji takiej ze mamy bonusowe poklady skal z gazem, wegla, czasem ropy. elektrownie atomowe to juz stara i droga technologia.
_________________
Otwarte Piramidy Finansowe
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
ya




Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 1036
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 14:01, 11 Lut '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
wszyscy zazdroszcza nam tych dodatkowych zasobow energetycznych z ktorych juz dzis mozna robic gazy na miejscu tzn kilka km pod ziemia. technologie te sa juz dostepne, takze inne o wiele wazniejsze dla calej ludzkosci. energia geotermiczna pozyskiwana z glebokich pokladow rozgrzanych do 300*C jest dostepna wszedzie na Ziemi Smile my jestesmy w sytuacji takiej ze mamy bonusowe poklady skal z gazem, wegla, czasem ropy. elektrownie atomowe to juz stara i droga technologia.

nie do końca, w obrębie do 3km, czyli w zasięgu taniego wydobycia średnia temperatura złóż w Polsce jest poniżej 100 stopni, wiec słabo nadaje się do produkcji energii. Trzeba było by zainwestować w głębsze odwierty, oczywiście taka inwestycja była by dużo tańsza od atomowej. Jednak to już nie jest inwestycja do zrobienia przez kilku sąsiadów czy wieś. Jednak atom my kupujemy bo jest drogi i ktoś na sprzedaży może nieźle zarobić. Nie ma to nic wspólnego z potrzebami. Zresztą, cały świat opiera się na walce o zyski z wydobycia. Zysk jest wtedy gdy można kontrolować podaż produktu, a nie wtedy gdy jest łatwo dostępny dla wszystkich. Wiec energii geotermalna jest największa drzazgą w dupie światowych korporacji. Jedyną obroną przed nią staje się koncesja, które zaprzyjaźnione z nimi rządy będą je im przydzielać. Pilnując by nikt niepowołany nie był wstanie ich otrzymać.
_________________
Kiedy wyeliminuje się wszytko co niemożliwe, cokolwiek pozostanie, choćby nie wiem jak nieprawdopodobne, musi być prawdą."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slidexman




Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 828
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 18:21, 11 Lut '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

odtajnione technologie wojskowe ktore umozliwiaja odwierty szybow 10km w dol sa juz dostepne dla cywili. oczywiscie mozna zorganizowac sobie taka samemu jak sie ma 20mil euro o mozcy 10MW. moze sie wydawac drogo ale jak sie rozlozy te liczbe na osiedle to juz wychodzi tanio i sporo energii zostaje na rozne inne cele
_________________
Otwarte Piramidy Finansowe
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
theonly




Dołączył: 28 Kwi 2009
Posty: 173
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 21:04, 12 Lut '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakim prawem Amerykanie mają nam sprzedawać nasz własny gaz?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Raynold




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 339
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 22:17, 12 Lut '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

theonly napisał:
Jakim prawem Amerykanie mają nam sprzedawać nasz własny gaz?


Normalnie, prawem silniejszego Laughing Poza tym, to nasz obecny najlepszy przyjaciel a przyjaciołom nie odmawia się niczego Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
R4S




Dołączył: 04 Sie 2008
Posty: 524
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 09:58, 09 Mar '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Międzynarodowa konferencja w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu: Zasoby przyrodnicze - szansą czy barierą dla Unii Europejskiej
Komu służą zmiany w prawie geologicznym?




Pod skorupą ziemską na terenie naszego kraju kryje się wiele cennych surowców i struktur geologicznych. Czy jednak potrafimy kontrolować ich wydobycie i zapewnić rozsądną eksploatację, by zapewnić korzystanie z nich również przyszłym pokoleniom?
- na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy prestiżowej międzynarodowej konferencji, która odbyła się w sobotę w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej.

Zrównoważony rozwój zakłada rozsądne gospodarowanie naszymi zasobami naturalnymi, co przyczyni się do wzrostu gospodarczego Polski.
Otwierając spotkanie, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja, zaznaczył, że zrównoważony rozwój jest wielkim zadaniem dla naszego kraju. - Jest szansą i barier nie będzie, jeżeli zwyciężą rozum i wiara. Nie dziwimy się więc, że takie konferencje są na tej uczelni, której dewizą jest "Fides, Ratio et Patria", czyli wiara, rozum i Ojczyzna - powiedział o. Tadeusz Rydzyk. Dyrektor Radia Maryja wskazał na liczne niebezpieczeństwa, jakie wiążą się z gospodarowaniem polskimi zasobami naturalnymi, między innymi w związku z przygotowywaną przez obecne władze nowelizacją ustawy Prawo geologiczne i górnicze. - Tworzą ustawę geologiczną, a w niej - tak mówią mi posłowie - chodzi o sprzedawanie za złotówkę naszych bogactw naturalnych - stwierdził o. Tadeusz Rydzyk.
Do tego problemu nawiązał prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek z Uniwersytetu Wrocławskiego w referacie "Zasoby geologiczne Polski w świetle projektu ustawy 'Prawo geologiczne i górnicze'". Jak wyjaśnił, obecny projekt bazuje na wcześniejszym, z 2007 r., przygotowywanym jeszcze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem Oriona Jędryska, problem polega na tym, że obecne władze zaprezentowały ten dokument po dokonaniu w nim poważnych zmian. A te profesor ocenia zdecydowanie negatywnie, argumentując, że wprowadzenie ustawy w życie będzie m.in. pogłębiało brak kontroli i koordynacji ministra środowiska z terenowymi działaniami geologicznymi. - Podmioty gospodarcze będą mogły handlować koncesjami na wydobycie kopalin. Panie premierze, proszę to wycofać. Niech już pozostanie stara ustawa! - dramatycznie zaapelował prof. Mariusz Orion Jędrysek. Zaznaczył, że Polska ma bogatą tradycję badań geologicznych, podczas gdy obecnie brakuje nam nawet państwowej służby geologicznej. Orion Jędrysek przypomniał, że król Stanisław August Poniatowski powołał w 1782 r. Komisję Kruszcową, której zadaniem było rozpoznawanie krajowych możliwości poszerzenia wydobycia kopalin. - Już Tadeusz Czacki, wielki Polak i reformator, komisarz Komisji Kruszcowej - a zatem pierwszej na świecie służby geologicznej, zauważył, że "Kraj mógłby być możny i bogaty. Nie użyliśmy daru natury". Powiedział to w kilka lat po tym, jak Rzeczpospolita upadła - skonstatował profesor.
Referat prof. dr. hab. Jana Szyszko, ministra środowiska w rządzie PiS, odczytał Artur Michalski, członek Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. W swoim wystąpieniu profesor wskazywał na wielki polski atut rozwoju gospodarczego, jakim są zasoby przyrodnicze. Zostały one zachowane "w stanie prawie idealnym", ponieważ dzięki dotychczasowej racjonalnej polityce w tym zakresie "nie straciliśmy żadnego z naszych dzikich gatunków". - Tym różnimy się od krajów starej Piętnastki, gdzie intensyfikacja rolnictwa, nawożenie, pestycydy i GMO, liberalizacja leśnictwa i nierozsądnie rozplanowany rozwój infrastruktury - skutkowały katastrofalnym stanem środowiska przyrodniczego - argumentował prelegent. Profesor Szyszko musiał jednak podzielić się z uczestnikami spotkania smutną konstatacją, że "dziwnym zbiegiem okoliczności" polityka rządu Donalda Tuska nawiązuje do liberalnych pomysłów rządów UW-AWS, m.in. poprzez dążenie do prywatyzacji Lasów Państwowych. W jego opinii, obecne władze zmierzają de facto również do likwidacji resortu środowiska, który ma kluczowe znaczenie w kwestii zarządzania naszymi zasobami naturalnymi. Tymczasem, jak dowodził profesor, to w gestii państwa powinien znajdować się monitoring stanu środowiska przyrodniczego.
Niebagatelną szansą dla zrównoważonego rozwoju Polski jest ciepłownictwo geotermalne. Zalety tej energii czerpanej z podziemnych źródeł wyłożył dr inż. Piotr Długosz, były prezes Geotermii Podhalańskiej. - Po pierwsze, jest to własne, bezpieczne, naturalne źródło ciepła. Dostarcza nam odnawialną i przyjazną dla środowiska energię, konkurencyjną wobec pochodzącej ze spalania węgla, ropy i gazu ziemnego. Nie powoduje emisji CO2 - wyliczał Długosz. Wskazał na dwa olbrzymie zbiorniki wód geotermalnych znajdujące się na terenie naszego kraju: dolnojurajski i dolnokredowy. - Moglibyśmy ogrzewać około 77 mln takich miast jak Toruń - podkreślił dr inż. Piotr Długosz, szacując potencjał energetyczny tego daru natury.
Specjalista bardzo wysoko ocenił odwierty geotermalne przeprowadzone przez Fundację "Lux Veritatis". - Otwór TG1 wywiercony w Toruniu na przełomie 2008/2009 r. jest jednym z najbardziej produktywnych w Europie i Polsce. Wiemy po testach, że możemy z niego uzyskać około 600 ton wody na godzinę. To potężna ilość - stwierdził Piotr Długosz. Już na wiosnę rozpocznie się łączenie obu otworów: TG1 z wtłaczającym - TG2. - Przy otworze TG2 staną stacje: filtrów i pompowa. Zostanie również zapuszczona pompa do otworu TG1 i przeprowadzimy długotrwały test, żeby się jeszcze upewnić, ile wody geotermalnej będziemy w stanie wprowadzić do otworu TG2 i jakie jest ciśnienie tłoczenia. Wtedy będziemy już wiedzieć wszystko o tym układzie - zakończył dr inż. Piotr Długosz.
Jacek Dytkowski

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100308&typ=po&id=po61.txt
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slidexman




Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 828
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 09:00, 23 Mar '10   Temat postu: Łupki, a łupienie Polski Odpowiedz z cytatem

Łupki, a łupienie Polski
Cytat:
Kartezjusz definiując prawdę mawiał, że prawda, to rzecz wypowiedziana dobitnie jasno i wyraźnie. Mawiał również, że człowiek zdenerwowany jest zawsze pełen jadu. Ostatnie doniesienia z USA o postępie w technologii wydobywania gazu ziemnego doprowadziło w niektórych głowach do tak gorączkowej ekscytacji, że ogłoszono na jednym z blogów megaprzekręt; przekręt na 2000 mld złotych !
Polemiczny wpis nie byłby wart wyprawki, gdyby nie zdumiewająca popularność w szerokich mediach internetowych min tutaj i tutaj. Nagle wszyscy krzyczą o skandalu, o zdradzie stanu, listy do Waldemara Pawlaka piszą… Racje miał Le Bon, że tłum można porwać drobnym sygnałem, niekoniecznie prawdziwym, ale ważne żeby nośnym, najlepiej podszytym jakąś ideologią. Najlepiej porwać jednak prawdą objawioną, czyli tą kartezjańską
Motywem przewodnim ekscytacji jest fakt, że oto posiadamy ogromne złoża gazu i ropy i Polska sprzedaje ten gaz będący w ziemi za grosze.. Słowem groza, kradzież, zdrada stanu, a wszystkie inne nasze problemy to betka.
Już pan na geografii w podstawówce uczy, że faktycznie Polska ma ogromne złoża gazu, jednak jest on zgromadzony w bardzo wielu porach skalnych. W odróżnieniu od na przykład złóż gazowych Rosji, która gaz ma w gigantycznych złożach, gdzie z jednego odwiertu można wydobywać gaz i po 40 lat, na polskiej ziemi z odwiertu można wydobywać tydzień. Co z tego że mamy dużo gazu, jeżeli jest on rozproszony w rozrzuconych pojedynczych porach po całej okolicy. Wiercić się za każdym razem do pojedynczych drobnych pokładów nie ma sensu, bo wiercenie kosztuje i to bardzo drogo… Cały myk polega na tym, żeby z jednego odwiertu wydobyć jak najwięcej gazu. Dlatego złoża w Polsce były, lecz nie przedstawiały żadnej wartości ekonomicznej. Dopiero w połowie lat 90 amerykanie, eksperymentowali z nową techniką wydobywania gazu łupkowego i tzw ciasnego (shale gas, tight gas), która ta metoda może mieć zastosowanie w Polsce. Technika zwana hydraulicznym szczelinowaniem, pozwoliła zwiększyć wydobycie gazu w USA i przetasować na nowo rynek gazowy. Przynajmniej przetasować widoki na jego przyszły rozwój.
Wejście na rynek gazu niekonwencjonalnego, za jaki uważa się gaz łupkowy oczywiście zmienia sytuacje w Polsce, gdyż prawdopodobnie znaczne zasoby mogą być również u nas eksploatowane. Nie jest to jednak jednoznacznie powiedziane, ponieważ nie mamy technologii którą mają amerykanie i nie możemy jednoznacznie stwierdzić, które zasoby i w jakich miejscach można eksploatować. Amerykańskie firmy są oczywiście zainteresowane wydobywaniem gazu wszędzie gdzie to możliwe, a rynek polski jest jednym z takich miejsc.
I tu dochodzimy do wpisu z salonu24 o megaprzekręcie, który można sprowadzić do wątpliwości: Czy to prawda, że w Moskwie na Placu Czerwonym rozdają samochody?? Odpowiedź brzmi: Tak, to prawda, tylko że nie w Moskwie, lecz w Leningradzie, i nie na Placu Czerwonym, a na Placu Rewolucji, i nie samochody, a rowery, i nie rozdają, a kradną.
Wpis, bez żadnych źródeł traktuje o tym że:
Przekazano obecnie w obce ręce zasoby gazu w ilości ok. 1,5 bln m3
To co na razie wydano to koncesje na rozpoznanie zasobów, i to nie za darmo, a później, jeżeli pola będą się nadawały pod wydobycie, wydadzą pewnie koncesje na wydobywanie gazu. Autor rzeczonego artykułu krzyczy, że ojczyznę sprzedają, a tym czasem nie wspomina, że w USA, gdzie korporacje wydobywają gaz, jakoś nikt się tym nie przejmuje, że robią to prywatne firmy, a nie na przykład spółka prezydencka. W Rosji identycznie.. szukają wręcz inwestorów z zagranicy którzy pomogliby im wydobywać gaz z trudniejszych źródeł. Pytanie bowiem jest zasadnicze.
Czy Państwo ma się zajmować wydobywaniem kopalin? Oczywiście, że nie i tak samo jak narzekamy na państwowe kopalnie i dopłaty do węgla, emerytur górniczych i czort wie ile tam pieniędzy jeszcze poszło, tak samo nikt rozsądny nie powinien pozwolić, żeby państwo zajmowało się produkcją czegokolwiek oprócz prawa.
Wspomniany autor chyba nie za bardzo łapie, jak działa rynek kopalin i z czego państwo czerpie dochody. W każdym rozsądnym kraju, państwo nie wydobywa swoich kopalin, tylko robią to prywatne firmy. Same kopaliny są własnością państwową, a państwo tylko udziela koncesji oraz ustanawia użytkowanie górnicze w drodze umowy, które to użytkowanie jest za wynagrodzeniem. A takie wynagrodzenie może być różne, w zależności od pola, ceny gazu, wielkości etc. W Meksyku na ten przykład Pemex, prywatna w końcu spółka, odprowadza do budżetu ponad 50 mld dolarów, co stanowi 25 procent wpływów budżetowych całego kraju.. I ciągle są narzekania, że państwo tak drenuje tę spółkę, że tej nie starcza na inwestycje. Dokładnie tak samo jest rozliczna ropa czy gaz w Rosji, gdzie spółki są obciążane dodatkowym gigantycznym opodatkowaniem od wydobycia. Przecież, skąd ma budżet Rosji pieniądze, jeżeli nie z opodatkowania i koncesjonowania ropy i gazu. Irak, Anglia, Norwegia, wszystkie te kraje nie zajmują się wydobywaniem, a je opodatkowują i to z reguły w taki sposób, żeby spółka nie realizowała ponadnormatywnych zysków.
Państwo, jeżeli chce, to zawsze wyciśnie z jakiejkolwiek branży dowolny procent przychodów, bo tworzy system prawny.
Daj nam opatrzności, żebyśmy mieli tyle gazu, ile wspomniany autor podaje i niech wydobywaniem tego gazu się zajmą profesjonaliści, gdyż będziemy mieć pewność, że gazu będzie dużo i po najniższych cenach.
Nie chciałem tu za dużo cytować tego inkryminowanego wpisu, bo aż się wzdrygam, jak takie nonsensy miałbym tu przytaczać, ale mimo całej absurdalności, warto wpis przeczytać, żeby mieć pogląd jaki styl przedstawiania sprawy porywa tłumy. Do tego na koniec wezwanie do urzeczywistnienia słów św. pamięci Papieża. A ja się potem dziwie, kto Super Express kupuje
Adam Duda

http://www.adamduda.pl/2010/02/10/lupki-a-lupienie-polski/
_________________
Otwarte Piramidy Finansowe
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
xmatix




Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 5
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 21:54, 14 Kwi '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

To mój pierwszy post więc jestem otwarty na sugestie (i takie tam :P)

Do sedna. Temat odrobinę zamarł przysłonięty dyskusją o katastrofie 10.04, ale postanowiłem dodać coś od siebie. Od niedawna w moich rejonach mówi się o odwiertach (chyba pierwszych w Polsce) gazu łupkowego przez amerykańską firmę. Od znajomego mieszkającego niedaleko tego miejsca dowiedziałem się, że odwierty w celach badawczych już trwają. Jeżeli info na temat koncesji "badawczych" pozwalających na eksploatację zasobów to prawda to można powiedzieć, że "już się zaczęło".

Odwierty są przeprowadzane w okolicach Łebienia na pomorzu. Zamieszczam kilka linków do dokładnych informacji:

http://www.dziennik.krakow.pl/pl/aktualn.....gazie.html

http://www.madeinpomorskie.pl/article/31.....mode=print

http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/biznes/dorwac-gaz,56429,1


BTW. Szkoda, że kasa przeznaczona na budowę elektrowni atomowej nie może choć w części zostać przekazana na badania nad tą technologią. Przecież tak dużo mówi się o dokonaniach w naszych politechnikach. Prawdopodobnie moglibyśmy uniezależnić się od USA i Rosji. No ale to moje luźne przemyślenia ;)

Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slidexman




Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 828
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 22:19, 14 Kwi '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

caly kraj jest pelen odwiertow robionych przez np kghm

warto sie przyjrzec zmianom wprowadzanych w ostatnich latach w prawie geodezyjnym i gorniczym i zapytac politykow na czyje zlecenie te zmiany
i dlaczego interes panstwa znowu nie byl brany pod uwage
_________________
Otwarte Piramidy Finansowe
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Damśi




Dołączył: 18 Mar 2009
Posty: 18
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 23:49, 14 Kwi '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak się składa,że mam przyjmność studiować Inżynierie Naftowa i Gazowniczą na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Rozmawiałem ostatnimi dniami,z moim profesorem z Technologii Wiertnicwa i Eksplatacjii.

Sam stwiedził,że Polska sie sprzedała.Wydobywanie Łupków Gaozwych nie jest aż tak skomplikowana technolgia.Baa prawdopodobnie Polska posiada taka technologie.Ale po co,ktoś dostanie porzadnie w łape,i co go reszta obchodzi..

Na temat eksplatacjii tych złoż można poczytać w książce Wiertnictwo-Technika i Technologie Karola Wojnara.

@slidexman

Zgadzam sie z postem.Sama Geofizyka Kraków proawdzi badania nad odwiertamii w małopolsce...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Adwokat Diabła




Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 1279
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 11:18, 15 Kwi '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W obliczu ostatnich wydarzeń, niespotykana dobroć władz rosyjskich moze mieć zwiazek również z ta informacja:

Cytat:

Polski rząd kusi zachodnie koncerny gazowe niskimi opłatami

Polski rząd oferuje wyjątkowo korzystne warunki międzynarodowym koncernom, które chcą wydobywać gaz z łupków. Opłaty licencyjne od wydobycia są na poziomie kilka razy niższym niż w większości krajów Europy i nawet ponad dwadzieścia kilka razy niższe niż w USA.



Według dokumentów jednego z koncernów, do których dotarł dziennikarz RMF FM Michał Zieliński, firma ta planuje oddać polskiemu rządowi w postaci opłaty licencyjnej nie więcej niż jeden procent przychodu z wydobycia gazu. W innych krajach opłaty licencyjne są kilka razy wyższe - w USA sięgają dwudziestu kilku procent.

W Polsce, przed laty, opłaty eksploatacyjne wyznaczono nie jako procent sprzedaży, ale w postaci stawki uzależnionej od ilości wydobytego surowca. Ta opłata przy obecnych cenach jest bardzo niska.

Do tej pory w naszym kraju wydano czterdzieści kilka licencji na poszukiwanie. Pierwsze odwierty mają ruszyć w nadchodzących tygodniach.

Dyrektor brytyjskiego koncernu Aurelian Oil&Gas mówi dziennikowi "The Times", że warunki finansowe w Polsce należą do najkorzystniejszych na świecie. Ekspert paliwowy firmy Wood McKenzie, na którego również powołuje się gazeta w publikowanym dziś artykule zatytułowanym "Pęd do gazu łupkowego może wyzwolić Polskę z uścisku Rosji", przekonuje, że rząd w Warszawie, oferuje wyjątkowe warunki z przyczyn strategicznych. Według niego, w ten sposób przyciąga do Polski możliwie dużą liczbę firm, które potrafią wydobywać gaz z łupków po to, by w przyszłości Polska mogła uniezależnić się od gazu kupowanego od Gazpromu.

Taką opinię przedstawił też w rozmowie z RMF FM brytyjski ekspert do spraw gazu niekonwencjonalnego Nick Grealy. Polska jest najważniejszym krajem na europejskiej mapie gazu niekonwencjonalnego. Jest najbardziej tłustym kąskiem dla tych koncernów z wielu powodów. Chodzi o warunki geologiczne, ale nie tylko. Jednym z powodów jest również przychylność polityków. (...) Przypuszczam, że kiedy podjęto w Polsce decyzję o tych niskich opłatach kierowano się względami strategicznymi. Chodzi o polityczne korzyści zmniejszenia zależności od Rosji, a także rozwój branży wiertniczej i maszynowej oraz dochody z podatku od działalności gospodarczej - stwierdził.
Gazprom przerażony

"The Times" zauważa, że zasoby polskiego gazu ukrytego w łupkach, o ile potwierdzą się obecne szacunki, powiększą ogólnoeuropejskie zasoby błękitnego paliwa o prawie połowę. Polska może stać się więc jednym z głównych źródeł zaopatrzenia dla kontynentu, a przez to konkurentem dla rosyjskiego Gazpromu.

Cytowany przez "Timesa" prezes firmy San Leon Energy, która również posiada licencje w Polsce, podkreślił, że prawa do poszukiwań w naszym kraju mają już wszystkie główne amerykańskie koncerny paliwowe. Gazprom przygląda się temu z pewnym przerażeniem - stwierdził. Nick Grealy dodaje, że Rosjan niepokoi też, że z powodu szerokiego zastosowania technologii wydobycia gazu niekonwencjonalnego w USA, również na rynku gazu w Europie doszło do zmian cenowych, które sprawiły, że rosyjski gaz stał się mało konkurencyjny cenowo. Przyczyną pewnego niepokoju Gazpromu jest również to, że rosyjski gaz transportowany z daleka - ze wschodu czy Syberii - jest obecnie drogi - zaznaczył.

Polskie władze i państwowa firma PGNiG, która sprowadza rosyjski gaz, oficjalnie wypowiadają się o gazie z łupków bardzo ostrożnie. Według Gazpromu w Europie nie powtrórzy się boom gazowy z USA, a wydobycie nabierze tempa dopiero po upływie wielu lat.

Według planów ministerstwa gospodarki długoletni kontrakt z Rosją pozwoli nam uzyskać gaz po niskich cenach, a obecne krajowe wydobycie (ze źródeł konwencjonalnych) będzie można sprzedawać drożej za granicę.
http://www.rmf24.pl/ekonomia/news-polski.....nId,270708
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Karkołomny




Dołączył: 16 Paź 2009
Posty: 386
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 09:49, 17 Kwi '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Voltar napisał:
nie sprzedajemy złóż tylko koncesje na ich eksploatację... koncesje zawsze można odebrać a wydobycie znacjonalizować - tak jak w Wenezueli Wink


Widzisz w Polsce kogoś pokroju Chaveza ?

Voltar napisał:
w polsce mamy do czynienia z filozofią wyprzedaży - dlaczego nie ma polskich firm które inwestowałyby na obcych rynkach? podobnie z bankami - zamiast wspierać własne banki następuje wyprzedaż kapitału w obce ręce...


O widzisz, i to jest istotne pytanie. NAJISTOTNIEJSZE. Dlaczego w latach 90tych po dynamicznym wyskoku zaraz przykręcono śrubę? Bo Polacy świetnie dawali sobie radę w nowej rzeczywistości gospodarczej i zapewne gdyby nie odpowiednie działania to większość polskich banków była by dalej polska...polskie firmy rozwijały by się i były znaczącą konkurencją dla zachodnich...tyle, że mieli byśmy zbyt wielu polskich oligarchów... A taki oligarcha, który zdobył wszystko swoją pracą a nie układami jest niezależny i ciężko na niego znaleźć wpływ. Nie można go kontrolować. Nie można go też doić ponad miarę...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Raynold




Dołączył: 28 Gru 2007
Posty: 339
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 08:06, 18 Kwi '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Złoża łupkowe w prezencie dla Amerykanów
Co było pogłoskami stało się już faktem. A trąbi o tym nawet sam Onet: http://biznes.onet.pl/zloza-lupkowe-w-pr.....rasa-detal
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Al Mudrasim




Dołączył: 17 Sty 2009
Posty: 69
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 08:46, 18 Kwi '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba jednak rozdaliśmy ten gaz :

http://biznes.onet.pl/zloza-lupkowe-w-pr.....rasa-detal
_________________
Ja w cuda nie wierzę, ja na nich polegam Smile.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
slidexman




Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 828
Post zebrał 40000 sat

PostWysłany: 09:36, 18 Kwi '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na siwiecie sa 2 kraje rozdjace swoje zasoby energetyczne
Irak i Polska Rzeczpospolita Tuskowa
_________________
Otwarte Piramidy Finansowe
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Polska i Polacy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona: 1, 2, 3   » 
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Czy rozdaliśmy gaz na 150 lat za 1500mld PLN?
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile