W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Uwaga! Znajdujesz się w jednej z sekcji autorskich forum.
Administracja forum nie ponosi odpowiedzialności za ewentualną cenzurę w tym wątku.
Moderatorem tego tematu jest jego założyciel czyli autor pierwszego posta.

Nowo odkryte złoża ropy   
Podobne tematy
Energia słoneczna może wyprzeć ropę w ciągu kilku dekad 42
Ropa codzienie bije nowe rekordy36
PEAK OIL 109
Pokaz wszystkie podobne tematy (18)
Znalazłeś na naszym forum inny podobny temat? Kliknij tutaj!
Ocena:
12 głosów
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Prawda2.Info -> Forum -> Autorskie Odsłon: 19713
Strona: 1, 2   »  Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bimi
Site AdminDołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20188
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:12, 23 Lip '08   Temat postu: Nowo odkryte złoża ropy Odpowiedz z cytatem

Wątek służy do wklejania wiadomości dotyczących odkrywanych złóż ropy naftowej (tudzież gazu ziemnego).
Wątek jest zamknięty - ewentualną dyskusję proszę prowadzić gdzie indziej, np. tutaj.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Bimi
Site AdminDołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20188
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:22, 23 Lip '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,3197767.html
2006-03-06
Cytat:
Kuwejt odkrył wielkie złoża ropy i gazu

Szejkowie z Kuwejtu mogą zacierać ręce z radości - w ich kraju znaleziono nowe, wielkie złoża ropy naftowej i pierwsze znaczące złoża gazu.

Złoża odkryte na północy Kuwejtu kryją 10-13 mld baryłek lekkiej ropy naftowej. To znalezisko zwiększa o 10 proc. dotychczasowe zasoby w złożach Kuwejtu, które już obecnie gromadzą prawie jedną dziesiątą całych udokumentowanych zapasów ropy naftowej świata. Jeszcze bardziej Kuwejt cieszy się jednak z odkrycia złóż 1 bln m sześc. gazu. Odpowiada to całkowitemu zapotrzebowaniu UE na gaz na niemal dwa lata. Do tej pory Kuwejt musiał importować gaz z Kataru i Iranu. Teraz natomiast stanie się znaczącym producentem gazu na świecie. Eksploatacja kuwejckich złóż gazu zacznie się pod koniec 2007 r.http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosc.....79946.html
2006-08-24
Cytat:
Największe złoże ropy pod Bałtykiem

Dwa złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym największe jakie do tej pory odkryto i eksploatowano na Bałtyku zostały odnalezione przez Petrobaltic - spółkę należącą do Grupy Lotos.


Spółka zamierza rozpocząć eksploatację tych złóż; ich zasoby szacowane są na 16 mln m sześc. ropy co stanowi ponad 110 mln baryłek.

Obydwa złoża położone są w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Eksploatacja pierwszego z nich - B8, którego zasoby szacowane są na około 1 mln m sześc. ropy, ma rozpocząć się w 2008 r. Drugie złoże, o zasobach szacowanych na 15 mln m sześc., będzie eksploatowane od 2011 r.

Złoże B8 leży 68 km na północ od Helu. Ropa znajduje się 2,1 km pod dnem morza przy głębokości wody 85 m. Początek eksploatacji na skalę przemysłową planowany jest na 2008 r. Obecnie przewiduje się, że eksploatacja ta będzie trwała 10 lat.

Z badań wynika, że tzw. zasoby wydobywalne wynoszą blisko 1 mln m sześc. ropy naftowej i ponad 100 mln m sześc. gazu ziemnego. Efekty próbnej eksploatacji wskazują jednak na to, że zasoby ropy w złożu mogą być większe od przewidywanych.

[...]http://www.teberia.pl/news.php?id=7643
2007.12.13
Cytat:
Odkryto nowe złoże ropy naftowej w Polsce

W rejonie Gubina-Krosna Odrzańskiego odkryto nowe złoże ropy naftowej - poinformowało w komunikacie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

"(...) na skutek prac prowadzonych w otworze poszukiwawczym Połęcko-3K odkryto nowe złoże ropy naftowej w utworach dolomitu głównego" - podano w raporcie.

W grudniu tego roku zakończono testowanie odwiertu Połęcko-3K. Na podstawie rezultatów testu zakłada się możliwość prowadzenia eksploatacji tym odwiertem z przemysłową wydajnością.

W drugim półroczu przyszłego roku planowane jest wykonanie otworu Połęcko-4K, w celu rozpoznania i udostępnienia do produkcji wschodniej części złoża.

"Do końca 2008 roku zakłada się wykonanie dokumentacji zasobowej, warunkującej rozpoczęcie zadania inwestycyjnego i zagospodarowanie złoża" - poinformowała spółka.http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,3887922.html
2007.01.31
Cytat:
W Rosji odkryto nowe złoża gazu ziemnego

Na Syberii odkryto nowe złoże gazu ziemnego. Jego rezerwy szacowane są na 1,22 bln m sześc. i wielkością dorównują niedawno odkrytemu we wschodniej Syberii złożu Kowykta, jednego z największych podmorskich złóż błękitnego paliwa w Rosji.

Obecny właściciel, mało znany niezależny producent gazu, Petromir już złożył ofertę sprzedaży złoża Gazpromowi i rosyjsko-brytyjskiemu TNK-BP.

Eksperci są jednak ostrożni w ocenie wielkości złoża. Udokumentowana wielkość złoża to zaledwie 1,51 mld m sześc. Koncerny zapewne wstrzymają się z zakupem do czasu określenia jego rzeczywistej objętości.

Jeśli wielkość zasobów Angara-Lena zostanie potwierdzona region Irkucka może stać się głównym eksporterem gazu ziemnego do Chin, gdzie Rosja planuje ekspansję.

Eksperci szacują wartość złoża od 700 mln USD do 1 mld USD. Tymczasem według różnych doniesień za Kowyktę, której zasoby szacowane są na 1,344 bln m sześc., koncern TNK-BP będzie chciał od Gazpromu od 1 do 2 mld USD.http://nafta.wnp.pl/odkryto-zloza-ropy-naftowej-na-bialorusi,40171_1_0_0.html
2008.01.12
Cytat:
Odkryto złoża ropy naftowej na Białorusi

W okolicach Gomelu na Białorusi odkryto złoża ropy naftowej - informuje agencja "Biełta", cytowana przez portal Pb.pl. Szacuje się, że będzie można tam wydobywać około 60 metrów sześciennych ropy na dobę. Badania geologiczne w rejonie Swietłagorskim prowadzili białoruscy naukowcy.

Według rzecznika ministerstwa zasobów naturalnych i ochrony środowiska Jeleny Pieniaz odkryte złoże zawiera wysokogatunkową ropę i już wkrótce rozpocznie się jego eksploatacja.

Poszukiwanie złóż ropy naftowej i zwiększanie jej wydobycia na Białorusi to jeden z elementów Narodowego Planu Rozwoju. Obecnie wydobycie ropy na terenie Białorusi szacuje się na 2 mln ton rocznie.

Portal wskazuje, że informacja o odkryciu nowego złoża zbiegła się z decyzją o podwyższeniu opłat za tranzyt ropy naftowej z Rosji do Europy.http://serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34196,5138027.html
2008-04-20
Cytat:
Brazylia - naftowy kolos XXI wieku

Kiedy ceny ropy pną się jak szalone, w Brazylii sypią się wieści o odkryciach gigantycznych złóż

Rio de Janeiro schodzi do brzegów Oceanu Atlantyckiego ciągnącą się kilometrami szeroką plażą. Około 300 km od niej, ponad 5 km pod wodą rodzi się nowa przyszłość Brazylii.

Od kilku miesięcy napływają wieści, że w tych atlantyckich głębinach, uwięzione w grubej warstwie pokładów solnych, znajdują się jedne z największych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na świecie. W ostatni piątek za baryłkę ropy na giełdzie w Nowym Jorku trzeba było zapłacić rekordowe 117 dol., więc doniesienia z Brazylii elektryzują już nie tylko nafciarzy.

Pierwszy sensację wywołał w listopadzie zeszłego roku brazylijski potentat naftowy Petrobras. Koncern ogłosił, że złoże Tupi w wodach w pobliżu Rio de Janeiro może kryć do 8 mld baryłek wysokiej jakości ropy. Brytyjski koncern BG Group, który także ma część udziałów w tych złożach, zapowiedział, że z Tupi będzie można wydobywać około 50 mln ton ropy rocznie - dwa razy więcej niż zużywa Polska.

Nowe złoże pozwoli Brazylii zająć miejsce wśród największych eksporterów ropy na świecie, między Nigerią a Wenezuelą - wtórował Brytyjczykom szef Petrobrasu José Sergio Gabrielli.

[...]
Zobacz też:
Odkryto złoża ropy, które starczą na dekady
Brazylia - Odkryto ogromne złoża ropy naftowejhttp://gazownictwo.wnp.pl/nowe-zloze-gaz.....1_0_0.html
2008.06.16
Cytat:
Nowe złoże gazowe odkryto na Morzu Norweskim

Norweski koncern gazowy StatoilHydro odkrył na Morzu Norweskim złoże gazu o zasobach ocenianych na 1-3 mld metrów sześciennych - poinformowały w poniedziałek władze koncernu.

Złoże, nazwane Galtvort, znajduje się w odległości 30 km na północny wschód od eksploatowanego już złoża Njord i 9 km na północny zachód od innego czynnego złoża Draugen.

Według dyrekcji koncernu obecnie rozpoczną się prace w celu bardziej precyzyjnego oszacowania wielkości nowego złoża.http://nafta.wnp.pl/na-ukrainie-odkryto-zloze-ropy,54581_1_0_0.html
2008.07.10
Cytat:
Na Ukrainie odkryto złoże ropy

Nadra Ukrainy, spółka córka państwowego ukraińskiego koncernu Krymgeologia odkryła kolejne złoże ropy na Krymie - podaje serwis Korrespondent.net.

Obecnie trwają prace badawcze odwiertu, z którego uzyskano pierwszą ropę. Ocena zapasów złoża Bałocznoje zostanie podana po uruchomieniu dwóch kolejnych próbnych odwiertów.

Prace badawcze i geologiczne są finansowane z budżetu kraju.Polecam też ciekawą stronę na portalu gazeta.pl
http://tematy.gazeta.pl/Z/2814,Zloze-ropy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Lara
Dołączył: 10 Maj 2008
Posty: 1108
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:44, 23 Lip '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nowo odkryte złoża w Gwinei Równikowej, nazywanej Kuwejtem Afryki, kontrolowane przez amerykańskie korporacje naftowe jak Noble Energy.
www.pmundial.com
www.comintelca.wordpress.com
konkretnie artykuł - Soft power: Obama's effect on American business in Gulf of Guinea

EDIT:
I jeszcze tu można znaleść informacje na temat ropy w Gwinei i innych miejscach.
www.oilvoice.com
www.rite.info
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site AdminDołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20188
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:49, 23 Lip '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co prawda linki u mnie nie działają (nie są do wiadomości tylko do portalu), ale Gwinea Równikowa to dobry przykład. Dzięki Lara.

W necie jest dużo artykułów o tym jak Gwinea Równikowa stała się w ciągu ostatnich kilkunastu lat poważnym eksporterem ropy naftowej dzięki odkryciu tam sporych złóż tego surowca. Że zacytuję racjonalistę: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,5954
Cytat:
W ciągu ostatnich 15 lat odkrycia złóż ropy naftowej uczyniły z Gwinei Równikowej jednego z największych eksporterów ropy w Afryce, niemniej naród składający się z zaledwie pół miliona ludzi nadal żyje w straszliwej nędzy. Ponad jedna trzecia populacji umiera przed osiągnięciem wieku 40 lat.http://www.afrol.com/News2001/eqg013_triton_okume.htm
2001.06.04
Cytat:
More oil found off Equatorial Guinea

Another important oil discovery 30 kms off the Equatorial Guinean coast was announced today. President of the US-based Triton Energy Ltd., James C. Musselman, says the discovered 'Okume' oil field "could hold gross recoverable reserves of 25 to 250 million barrels." Operator Triton co-operates with the Cape Town based Energy Africa on the new field.

- The aggregate gross recoverable oil of the greater Okume area could be very significant, potentially more than the Ceiba field, Musselman said. Triton Energy is currently producing about 45,000 barrels per day of oil from the company's huge Ceiba field.

[...]http://www.gasandoil.com/goc/discover/dix82546.htm
2008.06.16
Cytat:
Noble finds more oil in Equatorial Guinea

14-05-08 Noble Energy provided an update on its drilling activities in Equatorial Guinea.
The I-5 Benita oil appraisal well, designed to determine downdip reservoir limits as well as provide an opportunity to flow test the oil zone, was successfully drilled by the Sedco 700 to a total depth of 10,088 feet (3,075 meters). Drilling results encountered approximately 42 feet (13 meters) of net oil pay, defined the water-oil contact, and moved the lowest known oil down structure approximately 28 feet (9 meters).

Noble Energy is currently preparing to flow test the well, after which the rig will proceed to drill a Block I Miocene prospect named Diega.
The company has also reached total depth on the Felicita prospect in Block O and has identified an apparent gas condensate bearing sand with anticipated yields similar to the Belinda discovery. The well was drilled with the Trident IV.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
JackBlood
Dołączył: 15 Sie 2007
Posty: 1071
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:18, 24 Lip '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://ft.onet.pl/10,12763,arktyka_ma_90_miliardow_barylek_ropy,artykul.html
Wersja oryginalna Arctic has 90bn barrels of crude
Financial Times, 24.07.2008

Cytat:
Arktyka ma 90 miliardów baryłek ropy

- Na obszarze Arktyki znajdują się pokłady ropy o wielkości aż 90 miliardów baryłek, a także tyle gazu, ile zawierają wszystkie znane obecnie rezerwy w Rosji – powiedzieli naukowcy pracujący dla rządu Stanów Zjednoczonych, podczas pierwszej próby oszacowania zasobów tego regionu przez rząd amerykański.

Pojawienie się tego raportu przyczyni się prawdopodobnie do przyspieszenia wyścigu państw regionu polarnego, takich jak Rosja, Stany Zjednoczone, Norwegia i Kanada o kontrolę nad tym obszarem.

Amerykańska agencja Geological Survey uważa, że Arktyka posiada 13 procent nie odkrytych światowych zasobów ropy naftowej, podczas gdy 1 669 000 miliardów stóp sześciennych znajdującego się tam gazu odpowiada 30 procentom światowych nie odkrytych rezerw tego surowca.

- Rozległy kontynentalny szelf arktyczny może być największym pod względem geograficznym, niezbadanym dotychczas obszarem, potencjalnie zawierającym złoża ropy naftowej – stwierdzili eksperci Geological Survey.

[...]

_________________
"Jeden człowiek nie zmieni świata, ale jeden człowiek może przekazać informację która zmieni świat." David Icke
www.infowars.patrz.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
franek12
Dołączył: 14 Kwi 2008
Posty: 664
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:46, 23 Sie '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rp.pl/artykul/2,178762_Amazonia_na_ropie_lezaca.html

Cytat:
Amazonia na ropie leżąca
ostatnia aktualizacja 19-08-2008 18:26

Rozpoczął się wyścig do kolejnych złóż ropy i gazu. Lada chwila w ostatnich dziewiczych lasach Ameryki Południowej wyrosną platformy wiertnicze i powstanie sieć dróg. Zagrożeni są rdzenni mieszkańcy tych ziem oraz wiele gatunków zwierząt
Masowy wyrąb drzew nie dotknął jeszcze zachodnich połaci lasów tropikalnych w Amazonii
Do wydzierżawienia jest 180 działek zajmujących obszar około 688 tys. km kw. na terenie Boliwii, Kolumbii, Peru i Brazylii. Większość z nich znajduje się w lasach amazońskich

"Firmie naftowej działkę w puszczy amazońskiej wynajmę" – takiej treści ogłoszenie upubliczniły rządy Boliwii, Kolumbii, Peru i Brazylii. Kraje te przyspieszyły ostatnio rozdział terenów ropo i gazonośnych leżących w dziewiczych lasach zachodniej Amazonii. Do pośpiechu skłonił je obecny kryzys naftowy oraz to, że stawką jest kilka miliardów baryłek ropy. Raport obnażający kulisy wyścigu po południowoamerykańskie płynne złoto opublikowało naukowe pismo "PLoS ONE".

Cztery państwa, w granicach których leżą złoża ropy w zachodniej Amazonii, podzieliły swoje zasoby na 180 działek zajmujących obszar ponaddwukrotnie większy niż Polska. Aż 35 firm naftowych stara się o dzierżawę tych terenów. W lasach tych żyje najwięcej na świecie gatunków płazów i insektów, a także zwierzęta zagrożone, takie jak jaguar czy ocelot. Jest tu również największa różnorodność drzew. Ziemie te należą do plemion indiańskich, spośród których wiele nie miało jeszcze kontaktu z cywilizacją.

W Ekwadorze i Peru działki roponośne zajmują już ponad dwie trzecie puszczy amazońskiej. W Boliwii i zachodniej Brazylii ich powierzchnia jest nieco mniejsza, ale państwa te czynią zabiegi, by szybko wzrosła. O tym, jak prędko postępuje ten proces, świadczy przypadek Peru, gdzie jeszcze w 2004 roku obszary przeznaczone pod wydobycie ropy stanowiły zaledwie 15 proc. lasów tropikalnych, dziś – aż 72 proc.

Wschodnia część Amazonii, zwłaszcza należąca do Brazylii, zdołała boleśnie odczuć ciężar wydobycia ropy. Tam puszcza już dawno przestała być dziewicza głównie z powodu wyrębu dużych połaci lasu pod platformy wiertnicze i sieć dróg.

– Zachodnia Amazonia pozostaje nietknięta głównie dzięki temu, że nie ma tam dróg – uważa dr Matt Finer z organizacji Save America's Forests, główny autor raportu. – Dlatego chcemy natychmiastowego moratorium na budowę nowych dróg, jeszcze zanim zostaną podpisane jakiekolwiek kontrakty.

Ropa pozostanie pod ziemią, jeśli co roku dostaniemy 350 mln dolarów – mówi prezydent Ekwadoru

Naukowcy dowodzą, że pola naftowe mogłyby zostać udostępnione firmom pod warunkiem wdrożenia technik wydobywczych obywających się bez dróg dojazdowych. Jednak taki wymóg wydaje się obecnie raczej nierealny.

Wielkim problemem są też wycieki ropy, które zatruwają zbiorniki wodne wokół pól naftowych i ropociągów. Kłopoty te nie ominęły i zachodniej Amazonii, gdzie wydobycie ropy na niewielką skalę sięga lat 70. ubiegłego wieku. W przypadku peruwiańskiego rurociągu Camisea, wybudowanego w 2004 roku, w ciągu pierwszych 18 miesięcy jego funkcjonowania zanotowano aż pięć dużych wycieków.

Opinię publiczną bardzo poruszyło skażenie w styczniu 2008 roku ekwadorskiego parku narodowego Yasuni objętego patronatem UNESCO. Na jego terenie znajdują się największe złoża w tym kraju zawierające 900 mln baryłek ropy, co stanowi 20 proc. zasobów Ekwadoru. Aby uchronić przyrodę przed dalszym zniszczeniem, prezydent tego kraju Rafael Correa wyszedł z interesującą inicjatywą. Otóż, nie wyda zgody na wydobywanie ropy w tym regionie, jeśli jego kraj otrzyma rekompensatę w wysokości 350 mln dol. rocznie.

Kto miałby zapłacić? Społeczność międzynarodowa pragnąca ocalenia lasów amazońskich. Propozycję Ekwadoru, którego 45 proc. dochodów pochodzi z ropy i gazu ziemnego, poważnie rozważają rządy Niemiec, Hiszpanii i Włoch.

Temu planowi przyklaskują również organizacje ekologiczne z Save America's Forests na czele, które uważają go za jedyny sposób ocalenia Amazonii.

– Niepowodzenie tej inicjatywy byłoby spektakularną porażką ochrony przyrody – uważa dr Fine
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site AdminDołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20188
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:20, 14 Paź '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://biznes.onet.pl/0,1843844,wiadomosci.html
Cytat:
Niezależna firma audytowa poinformowała, że bogaty w źródła energii Turkemenistan posiada czwarte-piąte największe na świecie złoże zasobne w gaz ziemny - poinformowały media państwowe.

Złoże Jolotan niedaleko granicy z Afganistanem prawdopodobnie zawiera około 6 bilionów metrów sześciennych gazu - powiedział Jim Gillett, przedstawiciel brytyjskiej firmy Gaffney, Cline and Associates.

Jak wynika z maksymalnych obliczeń audytora, złoże Jolotan może zawierać nawet do 14 bilionów metrów sześciennych gazu, lecz w celu określenia dokładnych zasobów należałoby przeprowadzić dalsze badania. Oznaczałoby to, że Jolotan ma większe zasoby od gigantycznego złoża gazu Sztokman w Rosji na Morzu Barentsa.

"Międzynarodowa praktyka jest taka, że duże złoża tego typu eksploatuje się w ilości 10 miliardów metrów sześciennych rocznie. Ze złoża Jolotan będzie można wydobywać do 70 miliardów metrów sześciennych rocznie" - powiedział Gillett.

"Jest teraz jasne, że Turkmenistan posiada więcej niż wystarczającą ilość gazu, by wypełnić swe obecne zobowiązania" eksportowe - podkreślił.

Nie sprecyzował, ile jeszcze innych złóż w Turkmenistanie jego firma będzie szacowała i kiedy zaprezentuje ostateczny raport w tej sprawie.

Władze Turkmenistanu oceniają, że w sumie posiadają rezerwy gazowe w ilości 20 bilionów metrów sześciennych, lecz danych tych nigdy nie potwierdziły niezależne źródła.

Turkmenistan zobowiązał się w ramach 25-letniego kontraktu wysyłać do Rosji rocznie 50 miliardów metrów sześciennych gazu. Zgodził się również dostarczać Chinom 40 miliardów metrów sześciennych rocznie od początku przyszłego roku. Dodatkowych ok. 7 miliardów metrów sześciennych sprzedawanych jest rocznie Iranowi.

Turkmenistan planuje również eksportować gaz do Indii i Pakistanu.

Niektórzy międzynarodowi eksperci twierdzą, że Aszchabad nie będzie w stanie wywiązać się z tych wszystkich zobowiązań.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Bimi
Site AdminDołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20188
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:17, 16 Paź '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://biznes.onet.pl/2,1845234,wiadomosci.html
Cytat:
Norweski państwowy urząd do spraw ropy - Oljedirektoratet poinformował w czwartek o odkryciu na Morzu Norweskim kolejnych, znaczących pokładów gazu.

Znalezione dzięki podmorskim wierceniom prowadzonym z platformy poszukiwawczej "Transocean Leader" nowe zasoby, ocenia się wstępnie na 8-14 mld m sześciennych, które będzie można wydobyć.

Znajdują się one w rejonie gdzie niedawno odkryto jeszcze dwa inne pokłady. Wszystkie trzy zawierają w sumie 40-60 mld m sześc. gazu.

Odkrycia dokonano w odległości ok. 280 km od północnego brzegu Norwegii i miejscowości przybrzeżnej Sandnessjoen. Gaz zalega na głębokości 3356 m pod dnem morskim w miejscu, gdzie morze ma głębokość 1248 metrów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
forrest_
Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 552
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:16, 19 Paź '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

20bn barrel oil discovery puts Cuba in the big league

Cytat:
Friends and foes have called Cuba many things - a progressive beacon, a quixotic underdog, an oppressive tyranny - but no one has called it lucky, until now .

Mother nature, it emerged this week, appears to have blessed the island with enough oil reserves to vault it into the ranks of energy powers. The government announced there may be more than 20bn barrels of recoverable oil in offshore fields in Cuba's share of the Gulf of Mexico, more than twice the previous estimate.

If confirmed, it puts Cuba's reserves on par with those of the US and into the world's top 20. Drilling is expected to start next year by Cuba's state oil company Cubapetroleo, or Cupet.

"It would change their whole equation. The government would have more money and no longer be dependent on foreign oil," said Kirby Jones, founder of the Washington-based US-Cuba Trade Association. "It could join the club of oil exporting nations."

"We have more data. I'm almost certain that if they ask for all the data we have, (their estimate) is going to grow considerably," said Cupet's exploration manager, Rafael Tenreyro Perez.

[...]

źródło: http://www.guardian.co.uk/world/2008/oct/18/cuban-oil
_________________
13:13 13.09.1979 Caulbearer Smile
Unos nacen con estrella y otros nacen estrellados
******* Ad astra per aspera ******
.............! Semper paratus !.............
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rep
Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 613
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:52, 26 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Peak Oil Lie - US Has
Utterly Giant Oil Reserves
Various Sources
2-25-9


The U.S. Geological Service issued a report in April ('0Cool that only scientists and oil men knew was coming, but man was it big. It was a revised report (hadn't been updated since '95) on how much oil was in this area of the western 2/3 of North Dakota, western South Dakota, and extreme eastern Montana...

The Bakken is the largest domestic oil discovery since Alaska 's Prudhoe Bay, and has the potential to eliminate all American dependence on foreign oil. The Energy Information Administration (EIA) estimates it at 503 billion barrels. Even if just 10% of the oil is recoverable...at $107 a barrel, we're looking at a resource base worth more than $5.3 trillion.

"When I first briefed legislators on this, you could practically see their jaws hit the floor. They had no idea." says Terry Johnson, the Montana Legislature's financial analyst.

"This sizable find is now the highest-producing onshore oil field found in the past 56 years." reports, The Pittsburgh Post Gazette. It's a formation known as the Williston Basin, but is more commonly referred to as the 'Bakken.' And it stretches from Northern Montana, through North Dakota and into Canada. For years, U. S. oil exploration has been considered a dead end. Even the 'Big Oil' companies gave up searching for major oil wells decades ago. However, a recent technological breakthrough has opened up the Bakken's massive reserves.... and we now have access of up to 500 billion barrels. And because this is light, sweet oil, those billions of barrels will cost Americans just $16 PER BARREL!

That's enough crude to fully fuel the American economy for 41 years straight.

2. And if THAT didn't throw you on the floor, then this next one should - because it's from two YEARS ago!

U. S. Oil Discovery - Largest Reserve In The World!
Stansberry Report Online - 4-20-6

Hidden 1,000 feet beneath the surface of the Rocky Mountains lies the largest untapped oil reserve in the world. It is more than 2 TRILLION barrels. On August 8, 2005 President Bush mandated its extraction. In three and a half years of high oil prices none has been extracted. With this motherload of oil why are we still fighting over off-shore drilling?

They reported this stunning news: We have more oil inside our borders, than all the other proven reserves on earth. Here are the official estimates:

* 8 times as much oil as Saudi Arabia
* 18 times as much oil as Iraq
* 21 times as much oil as Kuwait
* 22 times as much oil as Iran
* 500 times as much oil as Yemen
- and it's all right here in the Western United States.


HOW can this BE?


HOW can we NOT BE extracting this?


Because the environmentalists and others have blocked all efforts to help America become independent of foreign oil! Again, we are letting a small group of people dictate our lives and our economy....WHY?

James Bartis, lead researcher with the study says we've got more oil in this very compact area than the entire Middle East - more than 2 TRILLION barrels untapped. That's more than all the proven oil reserves of crude oil in the world today, reports The Denver Post.

Don't think 'OPEC' will drop its price - even with this find? Think again! It's all about the competitive marketplace, - it has to. Think OPEC just might be funding the environmentalists?


Got your attention/ire up yet? Hope so. Now, while you're thinking about it .... and hopefully angry, do this:

3. Pass this along. If you don't take a little time to do this, then you should stifle yourself the next time you want to complain about gas prices .. because by doing NOTHING, you've forfeited your right to complain.

Want the hard data? Go here...
http://www.usgs.gov/newsroom/article.asp?ID=1911


http://rense.com/general85/peak.htm
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site AdminDołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20188
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:28, 30 Maj '09   Temat postu: Odkryto ogromne złoża gazu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Pod dnem Morza Norweskiego odkryto prawdopodobnie jedno z największych pól gazowych na świecie. Donoszą o tym dzisiejsze norweskie media posiadające jedynie wstępne informacje na ten temat.

Wiadomo, że nowe, określane jako "ogromne" albo "jedne z największych na świecie" pokłady gazu znaleziono pod dnem Morza Norweskiego ok. 350 km na zachód od nadbrzeżnej miejscowości Leland w północnej Norwegii.

Według wstępnych i bardzo oszczędnych informacji udzielanych przez spółki energetyczne, które dokonały odkrycia wartość znalezionego gazu ocenia się na ponad 115 mld euro. Równocześnie eksperci sądzą, że nowe pokłady to zaledwie niecała połowa zasobów błękitnego paliwa kryjących się pod dnem morskim w tym regionie.
http://biznes.onet.pl/0,1980819,wiadomosci.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Prrivan
Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 1832
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:15, 31 Lip '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://wolnemedia.net/?p=16484

Cytat:

Rosja będzie szukać ropy w kubańskiej części Zatoki Meksykańskiej
Opublikowano: 30.07.2009 | Kategoria: Wiadomości ze świata

KUBA. Podczas środowej (29.07) wizyty rosyjskiej delegacji w Hawanie, podpisano cztery umowy, które wedle założeń sygnatariuszy mają „tworzyć podstawę” dla przyszłej obecności energetycznego konsorcjum Zarubezhneft w rejonie Zatoki Meksykańskiej.

Odwiedziny na Kubie to kolejny etap latynoamerykańskiej wyprawy wicepremiera Rosji Igora Sechina.

O podpisaniu kontraktów jako pierwsza poinformowała rządowa gazeta Granma. Jeszcze na początku tego roku, mówiono o dzierżawie przez Rosję 15 z 59 sektorów, na jakie podzielona jest wyłączna strefa ekonomiczna Kuby.

Po wizycie Sechina, nie było jednak żadnej wzmianki o dzierżawie, a jedynie o eksploracji dna morskiego przez rosyjski koncern Zarubezhneft.

„Za każdym razem, kiedy podróżuję po regionie, przyjeżdżam na Kubę żeby popchnąć do przodu nasze wspólne projekty gospodarczo-handlowe, i korzystam z każdej okazji żeby nawiązać kontakt z moimi kolegami” – mówił o kubańskich partnerach wicepremier Rosji Igor Sechin, obecny podczas ceremonii podpisania dokumentów.

Zarubezhneft, który specjalizuje się w wydobywaniu ropy z morskich platform wiertniczych, ma zgodnie z ustaleniami współpracować z kubańskim Cubapetroleo. O „nowych możliwościach” dla obu koncernów Sechin mówił podczas wywiadu z rosyjską agencją informacyjną RIA-Novosti. Jak zaznaczają eksperci, umowy mogą być rzeczywiście korzystne, biorąc pod uwagę niski stopień wydobycia surowców na kubańskich wodach.

Władze Kuby twierdzą, że rezerwy ropy naftowej przy brzegach wyspy sięgają 20 miliardów baryłek. Trudno jednak zweryfikować prawdziwość tych twierdzeń, biorąc pod uwagę, iż do tej pory zbudowano tu tylko jedną platformę, której operatorem jest hiszpański Repsol-YPF.

Według agencji U.S. Geological Survey, tutejsze złoża surowców są dużo mniejsze, choć wciąż warte uwagi. Pod wodami kubańskiej części Zatoki Meksykańskiej ma się znajdować około 5 miliardów baryłek ropy i 10 trylionów metrów sześciennych gazu ziemnego.

Kontrakt w sprawie ropy to nie jedyna umowa, jaką podpisano w trakcie wizyty. Przedstawiciele obu państw złożyli również podpisy pod wynegocjowanym wcześniej porozumieniem o pożyczce równej 150 milionów dolarów, którą Rosja ma udzielić Kubie.

Całkowita suma zostanie spożytkowana w przeciągu dwóch lat na zakup rosyjskich maszyn budowlanych i rolniczych, które mają pomóc w odbudowie terenów, zniszczonych przez ubiegłoroczne huragany. Oba kraje będą również współpracować w dziedzinie rybołówstwa.

Wizyta w Hawanie to trzeci przystanek wyprawy rosyjskiej delegacji do Ameryki Łacińskiej. Dzień wcześniej, Rosjanie podpisali w Nikaragui porozumienie o ruchu bezwizowym i współpracy w dziedzinie energetycznej. Z kolei podczas odwiedzin w Caracas, oficjalnie zatwierdzono dalsze dostawy rosyjskiej broni dla reżimu Hugo Chaveza.

Związek Radziecki i Kuba były bliskim współpracownikami w czasach zimnej wojny. Dwustronne relacje uległy znacznemu ochłodzeniu po 1991 r. Nowym etapem rosyjsko-kubańskich stosunków miał być Protokół o Strategicznej Współpracy, podpisany podczas styczniowej wizyty Raula Castro w Moskwie.

Autor: Przemysław Pietraszek
Źródło: Portal Spraw Zagranicznych
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site AdminDołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20188
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:33, 10 Sie '09   Temat postu: Teksas w Indonezji? Wiejskie obszary Jawy szykują się na boo Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Teksas w Indonezji? Wiejskie obszary Jawy szykują się na boom naftowy

Można odnieść wrażenie, że bardzo niewiele rzeczy dzieje się rzeczywiście szybko w tym położonym na wyspie Jawa sennym mieście, gdzie riksze królują na ulicach. Jednakże tę w decydującym stopniu wiejską okolicę pól ryżowych i lasów tekowych już niebawem czeka fundamentalna transformacja. Zmiany wiązać będą się z największym od wielu lat odkryciem w Indonezji złóż ropy naftowej.

Jeszcze w tym miesiącu produkcja ropy naftowej może rozpocząć się w ramach olbrzymiego pola naftowego Cepu rozciągającego się od Wschodniej po Centralną Jawę. Dzięki eksploatacji tych złóż ropy władze lokalne mogą zarobić miliony dolarów. Uruchomienie produkcji wywoła również na dużą skalę napływ robotników. Wraz z odkryciem ropy pojawiają się nowe nadzieje i oczekiwania.

[...]
http://biznes.onet.pl/teksas-w-indonezji.....news-detal
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
s.i.c.
Dołączył: 17 Lip 2009
Posty: 80
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:05, 10 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja pierdole i jak sie maja do tych wszystkich informacji te wielkie przestrogi i krzyki ze ropa sie konczy i trzeba szukac alternatywnych zrodel energii...
_________________
==> silence is consent <==
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
norwid
Dołączył: 16 Lip 2009
Posty: 101
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:01, 14 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://biznes.onet.pl/brytyjska-firma-do.....rasa-detal

Opóźniają się prace na złożu Siekierki pod Poznaniem, z którego firma Aurelian chce wydobywać nawet 700 mln m sześc. gazu rocznie. Brytyjska spółka zapewnia, że mimo wszystko wydobycie ruszy w II połowie 2010 r.

Brytyjski Aurelian Oil & Gas, którego jednym z największych udziałowców jest Jan Kulczyk, za pięć, sześć miesięcy rozpocznie serię testowych odwiertów na gazowym złożu w okolicach Poznania. Początkowo miały one nastąpić między lipcem a wrześniem, jednakże doszło do opóźnień. Jak się dowiedzieliśmy, obecnie trwają szczegółowe analizy, które pozwolą na określenie optymalnych miejsc wykonania odwiertów.

Eksploatacja złóż rozpocznie się najwcześniej w II połowie 2010 r.

– Taki mamy plan, którego chcemy się trzymać. Oczywiście wiele będzie zależało od licznych procedur i procesów wydawania decyzji – mówi Anna Srokowska-Okońska, przedstawiciel Aurelian Oil & Gas w Polsce.

Na razie nie wiadomo jeszcze, gdzie spółka wybuduje kopalnię gazu. Pod uwagę bierze kilka lokalizacji.

– Na konkrety jest za wcześnie. Zakładamy, że umiejscowimy ją na terenie gminy Swarzędz lub Kostrzyn – wyjaśnia.

Zasoby złoża, z którego Aurelian chce wydobywać gaz, szacowane są na około 30 mld m sześc. Brytyjczycy liczą, że pozyskać i sprzedać będzie można z niego co najmniej 5,8 mld m sześc. Prognozy mówią jednak o możliwościach eksploatacji na poziomie nawet ponad 16 mld m sześc. Według Anny Srokowskiej-Okońskiej przy pewnych założeniach technologicznych (liczba odwiertów, odpowiednia technologia eksploatacji złoża) roczne wydobycie ze struktury Siekierki może osiągnąć zatem poziom około 700 mln m sześć. To 5 proc. całkowitego zużycia gazu w Polsce.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site AdminDołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20188
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:04, 14 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no proszę, czyli jednak mamy ropę w polsce.
dziwne że w szkole o tym nie uczyli Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Prrivan
Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 1832
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 12:30, 03 Wrz '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wizja Peak Oil odchodzi w mroki niepamięci...

http://biznes.onet.pl/bp-odkrylo-giganty.....rasa-detalCytat:

BP odkryło gigantyczne złoże ropy
3 września 2009
Fot. AFP Photo

Brytyjska grupa energetyczna BP odkryła "gigantyczne" złoże ropy w Zatoce Meksykańskiej. Może to okazać się nowym otwarciem dla amerykańskiego przemysłu naftowego. Złoże Tiber, która znajdują się ok. 250 mil na południowy wschód od Houston, jest jednym z największych odkryć ostatnich lat.

Uważa się, że kryje co najmniej 3 mld baryłek, z czego ok. 500 mln można wydobyć przy użyciu obecnych technologii. Może się jednak okazać znacznie większe.

Złoże zostało odkryte dzięki najgłębszemu odwiertowi w historii na głębokość 9,4 km poniżej dna morza.

BP jest pionierem w eksploracji warstwy Zatoki Meksykańskiego pochodzącej z okresu tzw. starszego trzeciorzędu, która leży głębiej, niż warstwy kryjące większość znanych złóż w tym rejonie.

Odkrycie to wraz ze złożem Kaskida odnalezionym w 2006 r. (również o potencjalne wydobywczym powyżej 3mld baryłek ropy) dowodzi, że w Zatoce może kryć więcej tego typu niespodzianek, czekających na odkrycie.

BP uważa, że w głębokich wodach może kryć się kolejne 20 lub więcej miliardów baryłek ropy ponad amerykańskie, udowodnione rezerwy liczące 30 mld baryłek.

Andy Inglis, szef BP ds. poszukiwań i produkcji, powiedział Financial Times, że złoże Tiber "wskazuje, że Zatoka Meksykańska ma cały czas ogromny potencjał".

BP już teraz jest największym producentem ropy i gazu w tym regionie. Tiber i Kaskida mogą zwiększyć produkcję koncernu z 400 tys. baryłek ropy dziennie do ok. 650 tys.

Oba złoża mogą zwiększyć o co najmniej 5%, udowodnione rezerwy BP, które pod koniec zeszłego roku były szacowane na 18,1 mld baryłek dziennie.

Produkcja w Stanach Zjednoczonych jest bardzo ceniona przez firmy naftowe, ponieważ regulacje fiskalne i prawne są bardziej atrakcyjne, niż z większości państwa zasobnych w surowce.

BP ostrzega jednak, że aby potwierdzić wielkość złoża, konieczne są dalsze prace.

Wydobywanie ropy z ekstremalnych głębokości, gdzie występuje ogromne ciśnienie i temperatury jest ogromnym wyzwaniem. Jest mało prawdopodobne, aby złoże weszło do eksploatacji wcześniej, niż w drugiej połowie przyszłej dekady.

Akcje BP zyskały wczoraj 4,3% do 541,7p, co było największym wzrostem wśród spółek z indeksu FTSE 100, którego dzienny wykres przez większość dnia pozostawał płaski.

Autor: Ed Crooks
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nobody
Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 524
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:11, 03 Wrz '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

małe ale...

Cytat:

Uważa się, że kryje co najmniej 3 mld baryłek, z czego ok. 500 mln można wydobyć przy użyciu obecnych technologii


czytam to tak: z tych 3mld dziś wydobyć możemy 500 mln, a skoro zużycie dzienne na świecie to ok 85mln baryłek, to źródełko to wystarczy na... 6 dni - no chyba, że mnie matematyka zawodzi??

swoją drogą cały czas się zastanawiam jak to jest możliwe, że ta ropa ciągle jest - wielkość zużycia mnie po prostu powala Twisted Evil
_________________
amicus Plato, sed magis amica veritas
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bimi
Site AdminDołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20188
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:57, 12 Wrz '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Hiszpański koncern Repsol YPF odkrył u wybrzeży Wenezueli gigantyczne złoża gazu - ogłosił podczas wizyty w Madrycie prezydent Wenezueli Hugo Chavez - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Według Chaveza w złożu Cardon 4 znajduje się około 200 mld m sześc. gazu (dwa razy więcej niż całe zasoby Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa). Te wstępne szacunki potwierdził rzecznik Repsol, który od trzech lat poszukiwał złóż gazu u brzegów Wenezueli.

Więcej w "Gazecie Wyborczej".
http://biznes.onet.pl/wielkie-zloza-gazu.....rasa-detal
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Glopez
Dołączył: 13 Lip 2008
Posty: 367
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:14, 12 Wrz '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.pgi.gov.pl/surowce_mineralne/ropa.htm

Cytat:
W Polsce udokumentowano 84 złoża ropy naftowej, w tym w Karpatach – 29 złóż, na ich przedgórzu (w zapadlisku przedkarpackim) - 12, na Niżu Polskim 41 złóż oraz w obszarze polskiej strefy ekonomicznej Bałtyku - 2 złoża. Złoża występujące w Karpatach i na ich przedgórzu mają długą historię, jest to rejon najstarszego światowego górnictwa ropy naftowej. Obecnie zasoby tych złóż są na wyczerpaniu. W Polsce, największe obecnie znaczenie gospodarcze mają złoża ropy naftowej występujące na Niżu Polskim.

Złoża ropy naftowej na Niżu Polskim występują w utworach permu, karbonu i kambru. Są to ropy średnioparafinowe o zawartościach 4,3 - 7,4 % parafiny, siarki nieco powyżej 1 % i gęstości w granicach 0,857 - 0,870 g/cm3. Złoża te w większości należą do masywowych, z pasywną wodą podścielającą, o gazowo-ekspansywnych warunkach produkcji. Największym złożem jest BMB (skrót od nazw miejscowości Barnówko-Mostno-Buszewo) koło Gorzowa Wielkopolskiego. Zasoby tego złoża były ponad dwukrotnie większe od stanu zasobów ropy naftowej w Polsce przed jego odkryciem. Na Niżu występują również inne znaczące zasobowo złoża ropy naftowej jak: Lubiatów, Grotów i Cychry.

W Karpatach złoża ropy naftowej występują w kilku jednostkach tektonicznych, ale większość w jednostce śląskiej. Są to głównie złoża strukturalne, rzadziej strukturalno-litologiczne, głównie typu warstwowego z wodą okalającą. Wydobycie następuje początkowo wskutek ekspansji rozpuszczonego w ropie gazu, a później wskutek grawitacji.

Karpacka ropa naftowa należy do typu metanowego. Jej gęstość waha się od 0,750 do 0,943 g/cm3 i zalicza się ją do rop bezsiarkowych. Zawartości parafiny wahają się od 3,5 do 7 % parafiny. Zasoby złóż karpackich są niewielkie, uzależnione od wielkości i charakteru struktur, w których występują. W wyniku wieloletniej eksploatacji nastąpiło znaczne wyczerpanie się zasobów tego regionu.

W zapadlisku przedkarpackim złoża ropy naftowej występują w podłożu trzeciorzędu, w osadowych utworach mezozoicznych typu platformowego (głównie w węglanowych utworach jury, rzadziej w piaskowcach kredy), przeważnie pod uszczelniającymi utworami ilastymi miocenu. Są to w większości złoża typu warstwowego, ekranowane stratygraficznie, litologicznie lub tektonicznie. Ropy tego regionu należą do lekkich i średnich (o gęstości 0,811 - 0,846 g/cm3). Zawartość parafiny waha się w nich od 2,32 do 9,37 %, a siarki - średnio od 0,45 do 0,85 %.

W obszarze polskiej strefy ekonomicznej Bałtyku na wyniesieniu Łeby znajduje się złoże ropy naftowej B3, które jest trzecim złożem pod względem wielkości zasobów ropy w Polsce.W omawianych regionach w niektórych złożach ropy naftowej rozpuszczone są składniki gazowe tworzące kondensat ropny. Na Niżu Polski kondensat ropny występuje przede wszystkim w złożu Cychry, a także w mniejszych ilościach w złożach: Babimost, Jastrzębsko i Antonin 1. Na Przedgórzu kondensat występuje w złożu Łąkta, a w Karpatach w niewielkich ilościach współwystępuje w złożu Słopnice.

Wielkość udokumentowanych zasobów ropy naftowej i kondensatu oraz stopień ich rozpoznania i zagospodarowania przedstawiono w tabeli poniżej:Nie wklejam tabelek i reszty tekstu, warto jednak IMO rzucić okiem na oficjalne dane.
_________________
"Nie jest miarą zdrowia być dobrze przystosowanym do głęboko chorego społeczeństwa"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
goldbug
Dołączył: 27 Lis 2007
Posty: 1202
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:38, 12 Wrz '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nobody napisał:
a skoro zużycie dzienne na świecie to ok 85mln baryłek

85 mln baryłek ropy dziennie było w 2006 roku Wink. Obecnie wynosi ona już więcej nawet niż 87 mln dziennie:

World Oil Consumption Reaches Record 87 Million Barrels/Day;
http://www.haver.com/COMMENT/070316x.htm

Także, te mikro poletka, sprzedawane jako "GIGANTYCZNE" pola roponośne mnie nie przekonują. To, że PEAK OIL nie nastąpi za rok, czy dwa nie oznacza, że nie jest to realnym zagrożeniem w perspektywie kilkunastu lat przykładowo. Niemniej nie ma sensu przejmować się PEAK OILem, kiedy na horyzoncie inne niespodzianki typu H1N1 i realne ryzyko implozji derywatyw Over The Counter, których wartość przekracza 20 krotnie wartość światowego PKB!Laughing
_________________
arrow Mossad did 9/11, ALL THE PROOF IN THE WORLD!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kondrix
Dołączył: 14 Cze 2008
Posty: 205
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:15, 13 Wrz '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Gigantyczne złoża gazu ziemnego odkryto m.in. pod Kutnem.
Potwierdzona już wielkość kutnowskich złóż wynosi aż 500 mld metrów sześciennych [dla porównania, krajowe wydobycie w 2007 roku, według danych Państwowego Instytutu Geologicznego, wyniosło 5,2 mld metrów sześciennych - przyp. red.].

Złożami zainteresowana jest firma FX Energy z Salt Lake City w USA. Zdobyła już koncesję na próbne odwierty w rejonie Kutna. FX Energy ma już koncesję na poszukiwanie i wydobywanie ropy naftowej oraz gazu w okolicach Kutna - przyznaje Anna Szpetner z departamentu geologii i koncesji geologicznych Ministerstwa Środowiska.

Złoża zalegają ponad 6 km pod ziemią.
Dotarliśmy do informacji, że faktycznie we wrześniu 1979 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które od lat dominuje w tej dziedzinie, rozpoczęło wiercenia w Kutnie, z myślą o docelowej głębokości 6.100 metrów. Po niemal czterech latach poszukiwania zakończono z powodu problemów ze sprzętem. Poszukiwania przerwano, choć dowiercono się już na głębokość 5.966 metrów.


Znalezione na wykopie
Źródło: PolskaTimes.pl. Link

Zwróćcie uwage na zbieg okoliczności (?) w wytłuszczonej przeze mnie części. Wynika z niego ze 30 lat temu, plany wierceń idealnie "wbiły" się w rejon gdzie wystepuje gaz, a ponadto od złóż gazu dzieliło nas wtedy kilkaset metrów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bimi
Site AdminDołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20188
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:07, 31 Paź '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Więcej ropy pod dnem Bałtyku

Właściciel złóż, grupa Lotos szacuje, że pola naftowe są bogatsze aż o 30 procent - podaje RMF FM.

Ropa znajduje się dokładnie 68 kilometrów od linii brzegowej w okolicy Helu i leży ponad 2 kilometry pod dnem morza - wylicza RMF FM. Nowe złoże, nazywane B8, zawiera 6,5 miliona ton ropy.
http://biznes.onet.pl/wiecej-ropy-pod-dn.....arze-detal


kolejna wiadomość jest sprzed roku - zdaje się pod poznaniem są spore złoża gazu, a nawet ropy. teren na którym dziś wiercą wykupiła wiele lat temu jakaś zagraniczna firma, zanim jeszcze ktokolwiek w polsce pomyślał, że tam może coś być. to oczywiście tajna informacja - jakby co nie wiecie tego ode mnie Wink
Cytat:
Ok. 300 mln euro zamierza zainwestować w ciągu najbliższych sześciu lat brytyjska firma Aurelian Oil & Gas w zagospodarowanie złóż gazu ziemnego w okolicach Poznania

Jak powiedział we wtorek w Swarzędzu przedstawiciel firmy, Frank Jackson, złoża te są szacowane na 200 mld m sześc. i wystarczą na 28 lat.

- Wydobycie gazu ze złóż znajdujących się w okolicach Poznania rozpocznie się w 2010 roku. Ma to być ok. 120 mln m sześc. gazu rocznie, docelowa produkcja gazu od 2014 roku ma wynieść 700 mln m sześc. gazu rocznie - powiedział Frank Jackson.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1.....aniem.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
nobody
Dołączył: 25 Wrz 2007
Posty: 524
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:23, 02 Lis '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kulczyk Investments kupi gaz, który będzie wydobywany ze złoża Siekierki rozciągającego się m.in. pod Poznaniem. Później może go sprzedać operatorowi, który doprowadza gaz do naszych domów.

http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001,7.....ania_.html

i ta magiczna firma z GB spłodziła córkę w Polsce (Energia Zachód), w której ma 90% udziałów, a od niniejszej prawa do gazu kupił... Kulczyk, który teraz sprzeda je PGNiG, aby ten mógł (nas Cool Poznaniaków grzać z naszego gazu - rewelacja Confused
_________________
amicus Plato, sed magis amica veritas
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bimi
Site AdminDołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20188
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:24, 27 Sty '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Polska może mieć niekonwencjonalne złoża gazu ziemnego, które wystarczą nawet na 100-200 lat - wynika z szacunków amerykańskich firm. Według Głównego Geologa Kraju, wydobycie mogłoby się zacząć za 10-12 lat, jeśli badania potwierdzą, że takie złoża rzeczywiście posiadamy. Pierwszy odwiert zostanie wykonany w kwietniu bieżącego roku. Rosnącym zainteresowaniem niekonwencjonalnym gazem zaniepokojeni są Rosjanie.

Chodzi o złoża, w których gaz ziemny "uwięziony" jest w skałach ilastych, tzw. "shale gas", albo w trudno dostępnych porach skalnych, tzw. "tight gas". Gaz z takich złóż trudno wydobyć. Taką technologią dysponują dziś jedynie Amerykanie.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title,.....;_ticrsn=3
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Prawda2.Info -> Forum -> Autorskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona: 1, 2   » 
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Nowo odkryte złoża ropy
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile