W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Nowe uprawnienia Straży Miejskiej  
Podobne tematy
Czwarta Rzeczpospolita - państwo policyjno religijne 514
Tajne służby we współczesnej Polsce99
Poszukujemy foty agenta, który wrobił Sawicką 79
Pokaz wszystkie podobne tematy (32)
Znalazłeś na naszym forum inny podobny temat? Kliknij tutaj!
Ocena:
7 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Polska i Polacy Odsłon: 4004
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ordel




Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 8564
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:16, 05 Sty '11   Temat postu: Nowe uprawnienia Straży Miejskiej Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Straż miejska ma nowe uprawnienia


Strażnicy miejscy otrzymali nowe uprawnienia. Między innymi do dokonywania kontroli osobistej, przeglądania zawartości podręcznych bagaży, stosowania paralizatorów czy korzystania z koni oraz używania w pojazdach straży sygnałów dźwiękowych.

Nowelizacja ustawy o straży miejskiej wprowadzona ustawą z dnia 22 maja 2009 r o zmianie ustawy o strażach gminnych , ustawy o Policji oraz ustawy Prawo o ruchu drogowym ( Dz.U. Nr 97 , poz.803 ) weszła w życie w Wigilię 2009 rok.

Zmiany te przybliżają zadania straży miejskiej do tych, które wykonuje policja. Oczywiście pozostaje nadal pierwotna funkcja strażników, jaką jest pilnowanie porządku publicznego, a zwiększenie uprawnień ma z założenia służyć poprawie bezpieczeństwa obywateli. Musimy zadać sobie pytanie, czy straż miejska jest przygotowana do pełnienia takich funkcji i czy te uprawnienia z braku wiedzy, czy tez odpowiedniego przeszkolenia nie będą nadużywane. Dlatego warto zwrócić uwagę na te uregulowania, które nawiązują do respektowania obywatelskich swobód.

Zgodnie z nowelizacją strażnik - w toku wykonywania czynności ma obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka. Na przykład z czynności przeszukania, na wniosek osoby kontrolowanej, strażnik miejski sporządza protokół, o czym warto pamiętać. Wypada przypomnieć, że z przepisów wynika także to, iż strażnik może stosować jedynie środki przymusu bezpośredniego odpowiadające potrzebom wynikającym z istniejącej sytuacji i niezbędne do osiągnięcia podporządkowania się wydanym poleceniom. Dalej, ustawodawca wyraźnie określa, że środki przymusu bezpośredniego, takie jak siła fizyczna, kajdanki, pałki obronne, paralizatory czy ręczne miotacze gazu mogą być stosowane po uprzednim wezwaniu do zachowania się zgodnego z prawem oraz po bezskutecznym uprzedzeniu o ich użyciu, chyba ze zwłoka groziłaby niebezpieczeństwem dla życia lub zdrowia.

Wobec kobiet o widocznej ciąży, osób, których wygląd wskazuje na wiek do 13 lat, osób w podeszłym wieku oraz o widocznej niepełnosprawności można stosować tylko siłę fizyczną w postaci chwytów obezwładniających. Jeżeli wskutek użycia środka przymusu bezpośredniego nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia osoby, strażnik jest zobowiązany niezwłocznie udzielić tej osobie pierwszej pomocy, a w razie potrzeby lub na jej prośbę zapewnić pomoc lekarską.

Przypomnieć należy także, iż straż miejska wykonuje takie zadania jak: ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych, współdziała z innymi organami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, zabezpiecza miejsca przestępstwa i dowody oraz doprowadza osoby nietrzeźwe do izby wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania.

Zmiany o których wyżej mowa usytuowały straż miejską prawie w pozycji lokalnej policji. Czy zmierzamy w ten sposób do stworzenia państwa policyjnego kosztem naszych swobód i wolności? - pokaże praktyka. Osobiście wolałbym, aby straż miejska bardziej służyła pomocą lokalnej społeczności i pilnowała porządku, aniżeli miała zastępować policję, bo chyba nie o to chodzi. Lepiej mieć sprawną straż miejską, która efektywnie pilnuje, by przykładowo na elewacjach budynków nie pojawiały się kolejne bohomazy wymalowane sprejem, a pies sąsiada nie brudził trawników niż nakładać dodatkowe obowiązki, które mają na celu zastępowanie, bądź co bądź niedofinansowanej policji. Chyba że o to chodziło w rozpatrywanej nowelizacji - a mianowicie o stworzenie policji lokalnej ze straży miejskiej?
http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-.....72037.html

Skomentuje to na dniach, bo mam straszny wkurw .
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=0K4J90s1A2M
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rusty




Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 269
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:47, 05 Sty '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wkurwiasz się? Mnie już ten kraj bawi Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ordel




Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 8564
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:18, 07 Sty '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko idzie zgodnie z planem. Instytucje powołane do - nazwijmy to - drobnych spraw, czasem do asystowania policji , dostają uprawnienia policji.
Problem w tym , że przynajmniej kiedyś , nie wiem jak dzis , byle barachło mogło dostać sie do SM

przytocze kilka wypowiedzi które , umieszczone są pod artykułem :

Cytat:
Hola hola........Policja musi miec minimum srednie wykształcenie
zdac dosc ogromna liczbe testow zeby mogła słuzyc tym bardziej
psycho-fizyczna ....a jaka ma straz miejska?Toz to kolesie z SB
nawet zawodowki niektorzy nie maja w Toruniu komendat to dawny
SB dziwne ze do dzis nie został aresztowany za przestepstwa
jakich dopuscił sie za czasow PRL........Konstytucja jest
najwazniejsza a przestepcza Ustawa powinna natychmiast trafic do
Trybunalu Konstytucyjnego ...dlatego kazdy za rewizje moze
odwołac sie do Sau Najwyzszego...poniewaz tylko Sad i
odpowiednie Kostytucyjne Organy maja prawo dokonywac tego
obowiazku


Cytat:
Jestem emerytem SG. Moja córka zdawała egzamin do Policji.
Pierwszą część-teoretyczną, zdała bez problemu ale na teście
sprawnościowym miała czas- o sekundę "za mało". Jak jest ze
Strażą Miejską (SM)?Jestem w ogóle przeciwny takiej
instytucji jak SM (Gminna). To porażka naszego państwa-
uciekanie (od łożenia finansowego) na bezpieczeństwo
obywateli. Miast i Gmin nie stać na żłobki i przedszkola ale
stać na SM!? Porażka. Każde Miasto i Gmina , która chce mieć
własną policję winna do kasy budżetu państwa wpłacić kwotę,
która ponosi na SM? Policja municypalna, znając nasze
zamiłowanie do korupcji ("wysokie" miejsce na liście państw
skorumpowanych) to kolejne źródełko ewentualnych ...


Cytat:
Dla mnie sama idea SM jest głęboko niezrozumiała. Gminy
są zwalniane z wszelkich podatków jako ubogie natomiast
trzepią kasę z prześladowania użytkowników dróg.
dziurawych dróg Niektóre biedne Gminy mają już po kilka
"śmietników". CZy Wójt, Burmistrz, Miasto, Gmina dostanie
mandat. To dopiero korupcja. PROKURATORA!!!!!!!



Każdy normalny człowiek miał kontakt z policja i SM . Tutaj nawet w rozmowie widać , pewną ewolucyjną niższość , ludzi służących w SM.
Ja osobiscie jestem uczulony na SM Wink
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=0K4J90s1A2M
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
GAZDA




Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 45
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:05, 07 Sty '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ja na opak, wole straż miejską/gminną niż policje, lepiej zlikwidować tą drugą, bo lepiej i łatwiej ludziom przeciwstawić sie burmistrzowi i jego kilku strażnikom, niż ministrowi z armią tysięcy zomowców...

scentralizowana policja państwowa to dla mnie objaw komuny...
_________________
ŚLEBODA ABO ŚMIERĆ
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ordel




Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 8564
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:49, 07 Sty '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

GAZDA napisał:
a ja na opak, wole straż miejską/gminną niż policje, lepiej zlikwidować tą drugą, bo lepiej i łatwiej ludziom przeciwstawić sie burmistrzowi i jego kilku strażnikom, niż ministrowi z armią tysięcy zomowców...

scentralizowana policja państwowa to dla mnie objaw komuny...


wolę, to nie konkurs piękności , tu nie mamy wyboru. Fakty są takie , że aparat represji się rozrasta , rośnie w siłę. Sitwa trolli u władzy, z własnym aparatem przymusu, to dopiero problem.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=0K4J90s1A2M
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
GAZDA




Dołączył: 31 Gru 2010
Posty: 45
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 12:56, 07 Sty '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ordel napisał:


wolę, to nie konkurs piękności , tu nie mamy wyboru. Fakty są takie , że aparat represji się rozrasta , rośnie w siłę. Sitwa trolli u władzy, z własnym aparatem przymusu, to dopiero problem.


z tym sie oczywiście zgadzam...
w sumie odnosiłem sie do często spotykanej opinii, policja hurra, sm be...
_________________
ŚLEBODA ABO ŚMIERĆ
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tańcząca




Dołączył: 17 Maj 2008
Posty: 2461
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:08, 08 Cze '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Strażnicy miejscy będą wyposażeni w broń palną, dostaną prawo prowadzenia kontroli osobistej i nakładania mandatów w szerszym niż dzisiaj zakresie. Na przykład będą mogli przeszukać nam auto.
Takie zmiany zakłada projekt ustawy o powołaniu policji municypalnej, który będzie gotowy we wrześniu. Projekt popierają prezydenci największych miast.
Od października 2011 r. pracuje nad nim dwunastu komendantów straży miejskich, m.in. z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Łodzi. Celem jest przekształcenie jednostek straży w miastach w policję municypalną.

Wraz ze zmianą nazwy znacząco miałyby się poszerzyć uprawnienia funkcjonariuszy. Obecnie strażnicy mogą otrzymać broń palną jedynie od organów policji na wniosek komendanta straży miejskiej. Po wejściu ustawy dostawaliby ją niemal automatycznie. Mogliby również stosować inne środki przymusu. Do katalogu ich rutynowych czynności włączono by obserwację i rejestrowanie przebiegu dokonywanych czynności. Dysponowaliby także bezpośrednim dostępem do baz danych (np. o osobach ściganych lub CEPiK). Dano by im prawo doprowadzania do sądu w trybie przyspieszonym. Wreszcie w znacznie szerszym niż dotąd zakresie mogliby nakładać grzywny."


http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia.....-auto.html

P.S LRAD, policja municypalna, "projekt echelon" przy granicy z Rosją na terenie Polski. To się dzieje tu i teraz. Filmy S-F będą rzeczywistością pokolenia naszych dzieci i wnuków i nie łudzcie sie ,że będzie inaczej. :]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Polska i Polacy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Nowe uprawnienia Straży Miejskiej
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile