W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Hamulec długu publicznego - gotowe rozwiązanie  
Podobne tematy
Polska jest bankrutem 131
Rośnie dług Polaków54bez ocen
Jedyne państwo bez deficytu7bez ocen
Pokaz wszystkie podobne tematy (7)
Znalazłeś na naszym forum inny podobny temat? Kliknij tutaj!
Ocena:
5 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Gospodarka i pieniądze Odsłon: 6506
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jordii




Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 701
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 14:07, 21 Kwi '09   Temat postu: Hamulec długu publicznego - gotowe rozwiązanie Odpowiedz z cytatem

Nasunęła mi się pewna refleksja na temat długu RP. Nie trzeba przypominać, że Polska stale się zadłuża, że jest źle a nawet coraz gorzej. O szczegółach galopującego polskiego zadłużenia jest osobny wątek na tym forum.

Chciałbym się jednak podzielić z Wami, moim zdaniem wartym wprowadzenia (a nie jedynie refleksji) rozwiązaenim. Ponieważ nikt ze znanych mi polityków nie przedstawił sensownego projektu zahamowania tego trendu wklejam do publicznej wiadomości:

HAMULEC DŁUGU PUBLICZNEGO

Interesującym rozwiązaniem jest stosowany od 2002r przez Szwajcarów tzw. „hamulec długu publicznego” (Schuldenbremse).

Przed kilku laty w Szwajcarii zadłużenie publiczne rosło w niebezpiecznym tempie. W latach 1990-2000 wzrosło z ok 30% PKB do ponad 50%! [1]Sytuacja była dramatyczna. Trend zdawał się być nie do wyhamowania. Obsługa długu wynosiła ok 7% przychodów z podatków! [2]

W 2001 roku został przedstawiony społeczeństwu szwajcarskiemu projekt rozwiązania tego problemu. W ogólnokrajowym referendum większość (ponad 80%) zatwierdziła ustawę [3]. Od tego momentu dzięki „Schuldenbremse” dług publiczny spada. W 2003r zadłużenie publiczne wynosiło jeszcze 55,1%, w 2008 spadło do 40.5%! [1,4] Taki wynik wydaje mi się wręcz spektakularny.

Poniższa grafika zaczerpnięta ze stron uniwersytetu w Köln ładnie to ilustruje [5]


Nie będę tutaj w szczególe opisywał, na czym polega cały mechanizm, ponieważ nie posiadam wystarczających kompetencji w tej materii. W uproszczeniu chodzi o to, aby rząd nie wydawał więcej niż dostaje. W rozwiązaniu tym są uwzględnione cykle koniunkturalne. W czasie recesji rząd może/powinien wydawać więcej, aby pobudzić gospodarkę, a w czasach boomu spłaca kredyty i zabezpiecza się na przyszłość. Wszysktim zainteresowanym polecam zajrzeć do źródeł.

Mam nadzieję, że polscy eksperci jak najszybciej zainteresują się tym rozwiązaniem. Niemcy szykują (jeśli jej jeszcze nie przegłosowali) ustawę wzorującą się na rozwiązaniu Szwajcarów. Dlaczego Polacy nie mogą skorzystać z gotowych i funkcjonujących rozwiązań?

Jeśli macie możliwość, znajomości, to lobbujcie w tej kwestii. Zamiast narzekać, lepiej coś zrobić!

Źródła
Wiki DE: http://de.wikipedia.org/wiki/Schuldenbremse_(Schweiz)
Wiki PL: http://pl.wikipedia.org/wiki/Numeryczna_reguła_fiskalna
oficjalna strona rządu szwajcarskiego: http://www.efd.admin.ch/dokumentation/ge.....ml?lang=de
Broszura z jaką zmierzył się każdy Szwajcar przed referendum: www.admin.ch/ch/d/pore/va/20011202/explic/d-pp0048.pdf

www.sachverstaendigenrat-wirtschaft.de/download/ziffer/kasten_19j06.pdf
http://www.econbiz.de/service/econis_select/e_gro_schuldenbremse.htm
http://www.zbw-kiel.de/dienstleistungen/.....bremse.htm
http://www.vernunft-schweiz.ch/glossar/272/Schuldenbremse+.html

-------
[1]Rozwój długu publicznego w CH: http://www.efv.admin.ch/d/dokumentation/.....squote.pdf
[2]http://www.swissinfo.org/ger/suche/Result.html?siteSect=882&ty=st&sid=6999346
[3]http://www.admin.ch/ch/d/pore/va/20011202/det480.html
[4]http://www.snb.ch/en/iabout/stat/statpub/statmon/stats/statmon/statmon_Q1
[5]www.wiso.uni-koeln.de/Kitterer/Hseminar0708/Schindler_David.pdf
_________________
www.demokracjabezposrednia.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Voltar




Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 5408
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 15:04, 21 Kwi '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Artykuł 216 polskiej Konstytucji z 1997 r. powiada, że rządzącym nie wolno zaciągać pożyczek ani udzielać poręczeń w następstwie których dług publiczny przekroczyłby 60 proc. rocznego PKB. Taki "próg przyzwoitości" obowiązuje też w Unii Europejskiej, choć sporo ważnych krajów UE weszło do strefy euro z dużo wyższą relacją długu do PKB, odziedziczoną po "szalonych" wydatkach epoki tzw. państw dobrobytu. W Polsce relacja długu publicznego do PKB utrzymuje się ostatnio poniżej 50 proc. Ściślej biorąc spadła z niemal 50 proc. przed dwoma laty, do ok. 47 proc. ostatnio. Ale nie na skutek zmniejszenia się długu publicznego, bo ten cały czas rośnie, lecz na skutek szybszego ostatnio wzrostu PKB.

W ustawie o finansach publicznych zawarto trzy tzw. progi ostrożnościowe, opisujące sankcje mające utrudnić powiększanie długu państwa ponad pułap 50 proc. PKB (pierwszy próg ostrożnościowy), potem 55 proc. (drugi) i wreszcie - wspomnianych 60 proc. (próg trzeci). Ustawa stanowi, że w przypadku, gdy dług publiczny przekroczy w roku X poziom 50 proc. PKB, to budżet państwa na rok X plus 2 nie może zakładać deficytu wyższego w stosunku do dochodów budżetu niż w roku X plus jeden. To jest niejako zmuszenie władz państwa do niepowiększania deficytu.

Z kolei, gdyby dług publiczny przekroczył 55 proc. PKB, to deficyt budżetu na rok X plus 2 musi być co najwyżej taki, aby w tym samym roku zapewnić spadek relacji długu do PKB. Może to się dokonywać m.in. poprzez zakaz wzrostu wynagrodzeń urzędników, zamrożenie niektórych budżetów, zakaz udzielania nowych poręczeń. Zakaz przyjmowania budżetu z jakimkolwiek deficytem odnosi się do trzeciego progu, czyli przypadku, gdyby dług przekroczył trzy piąte PKB. Zlekceważenie przez jakikolwiek rząd tych przepisów ustawy grozi premierowi i ministrom odpowiedzialnością przed Trybunałem Stanu.

Warto pamiętać też, że Konstytucja chroni ekonomiczną racjonalność budżetu państwa przepisem zabraniającym parlamentowi podwyższania wskaźnika deficytu budżetu państwa w stosunku do zaproponowanego przez rząd w projekcie ustawy budżetowej. Teoretycznie więc posłowie chcący powiększyć wydatki z budżetu na jakiś bliski im cel muszą poszukać równoważnych oszczędności w wydatkach na inne cele. W praktyce zdarzało się parlamentowi łamać ducha tego zapisu (bo jego litery jednak przestrzegano), poprzez stosowanie czegoś co można nazwać sztuczkami księgowymi. Jedną z najpopularniejszych sztuczek jest sztuczne powiększanie prognozy dochodów budżetu, w wyniku - jak to zwykle ujmowano - poprawy ściągalności podatków, zaostrzania dyscypliny finansowej itp.

Prawo Unii Europejskiej zaleca, aby budżety poszczególnych państw nie wykazywały deficytu, aby były zrównoważone, choć zarazem dopuszcza deficyt w wysokości nie wyższej niż 3 proc. PKB. Wobec państw wykazujących wyższy deficyt uruchamiana jest tzw. procedura nadmiernego deficytu. Dany kraj musi przedstawić program sprowadzenia deficytu do poziomu poniżej 3 proc. PKB, a w przypadku lekceważenia tego zobowiązania taki kraj może być ukarany finansowo. Obecnie Polska znajduje się w gronie kilku krajów objętych procedurą nadmiernego deficytu.


http://www.nbportal.pl/pl/np/bloki/finanse/budzet-prawo
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wiedzmin




Dołączył: 20 Wrz 2009
Posty: 1035
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 19:54, 23 Paź '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szkodza, ze kraje nalezace do G8 i UE 60% maja juz za soba (Włochy ponad 100). Wicej danych

http://buttonwood.economist.com/content/gdc

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
blundi




Dołączył: 27 Sie 2009
Posty: 14
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 09:26, 26 Paź '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyżby ciągłe ataki na Łukaszenkę miały swoje podstawy w tym, że Białorusi on nie zadłuża ?

Dług publiczny to nie wszystko, oprócz tego, są jeszcze długi prywatne, firm, instytucji. Rozwiązanie szwajcarskie wydaje się sensowne, ale, chcąc utrzymać odpowiednią ilość franków w obiegu zmusza ono kogo innego do zadłużenia się.
W systemie monetarnym, gdzie pieniądz jest emitowany jako kredyt, dług do spłacenia, brak zadłużenia w jednym miejscu skutkuje jego powstaniem gdzie indziej.

To leczenie objawowe, a nie przyczyn choroby.
_________________
http://www.projektcredo.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wiedzmin




Dołączył: 20 Wrz 2009
Posty: 1035
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 10:03, 26 Paź '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To samo pomyslalem o Łukaszence jak odkrylem ten fakt. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Adam Polo




Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 1118
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 22:50, 19 Sie '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Petycja do posłów Rzeczpospolitej Polskiej z prośbą o wpisanie do Konstytucji artykułu zakazującego zadłużania Państwa.

Szanowni Państwo,

Zwracamy się do Was z prośbą o zastąpienie ust. 5, art. 216, Konstytucji Rzeczpospolitej, który stanowi:

„Nie wolno zaciągać pożyczek lub udzielać gwarancji i poręczeń finansowych, w następstwie których państwowy dług publiczny przekroczy 3/5 wartości rocznego produktu krajowego brutto. Sposób obliczania wartości rocznego produktu krajowego brutto oraz państwowego długu publicznego określa ustawa.”

Przepisem:
http://www.dlug.koliber.org/

„Nie wolno zaciągać pożyczek lub udzielać gwarancji i poręczeń finansowych, w następstwie których wzrośnie nominalny państwowy dług publiczny. Sposób obliczania wartości państwowego długu publicznego określa ustawa.”

Wierzymy, że taki zapis, zakazujący dalszego zadłużania Państwa, a więc pośrednio wszystkich polskich obywateli, przyczyni się do zwiększenia niezależności naszego kraju oraz do skończenia redystrybucji dochodu z młodszych pokoleń na pokolenia starsze.

Uważamy, że dalsze zwiększanie zadłużenia Państwa, doprowadzi w krótkim okresie do podwyżki podatków, która w całości zostanie przerzucona na obywateli, szczególnie tych młodych.
Tak jak w życiu rodzinnym nikt rozsądny nie zostawia w spadku swoim dzieciom własnych długów do spłacenia, tak też Państwo nie powinno zostawiać najmłodszym obywatelom takiego bagażu.




Jeżeli uważasz, że Polska powinna przestać zadłużać swoich obywateli podpisz poniższą petycję do polskich parlamentarzystów (tylko oni mają możliwość zmiany Konstytucji). Jeżeli uważasz, że dług nie stanowi żadnego zagrożenia przeczytaj nasze FAQ.



Do tej pory pod listem podpisało się 3608 osób
_________________
"Bądźmy realistami, żądajmy niemożliwego"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wiedzmin




Dołączył: 20 Wrz 2009
Posty: 1035
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 10:08, 22 Sie '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Takie cos nie przejdzie nawet przez sekretariat. Nawet babka w sekretariacie wie, ze gdyby panstwo przestalo sie zadluzac to nie mialoby kasy na jej pensje,a codopiero na cos innego. Ten system monetarny nie moze zyc bez dlugu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Gospodarka i pieniądze Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Hamulec długu publicznego - gotowe rozwiązanie
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile