Globalne ocieplenie

Z Wiki2

Globalne ocieplenie – obserwowane od połowy XX wieku podwyższenie średniej temperatury atmosfery przy powierzchni ziemi i oceanów oraz przewidywane ocieplenie w przyszłości. Średni wzrost temperatury powietrza w latach 1906–2005 w pobliżu powierzchni Ziemi wyniósł 0,74 ±0,18 °C.

Spis treści

Przyczyny

Trwa polityczno-publiczna światowa debata na temat ocieplenia. Powszechne za zmiany klimatyczne odpowiedzialnością obarcza się działalność człowieka. Jednak wielu naukowców twierdzi, iż nie istnieją przekonywające naukowe dowody, że produkcja dwutlenku węgla, metanu lub innych gazów cieplarnianych przez człowieka powoduje lub będzie powodować w przewidywalnej przyszłości katastrofalne ocieplenie ziemskiej atmosfery oraz zaburzenia ziemskiego klimatu. Ponadto, jak twierdzą, istnieją poważne naukowe dowody, iż zwiększona zawartość dwutlenku węgla w atmosferze wywołuje wiele efektów pożytecznych dla naturalnej roślinności oraz środowisk zwierzęcych na Ziemi[1].

Alternatywnym, jednak z jakiegoś powodu nie nagłaśnianym wyjaśnieniem globalnego ocieplenia są cykliczne zmiany klimatu związane z aktywnością Słońca. Dziwne, że mimo twierdzeń o szkodliwości dwutlenku węgla, nadal wycina się lasy i niewiele robi, aby temu zapobiec, mimo, że obecne zalesienie jest dwa razy mniejsze niż około 8000 lat temu, a lasy deszczowe na skutek wycinki stanowią jedynie 10% tego co dawniej. Ponadto zastanawiająca jest jednostronność większości opinii na temat przyczyn globalnego ocieplenia, jakoby dwutlenek węgla był jedynym istotnym czynnikiem.

Zawartość dwutlenku węgla w morzach i oceanach jest ponad 2,7 razy większa niż w atmosferze. Wiadomo, że w wodzie rozpuszczalność gazów maleje wraz ze wzrostem temperatury, więc aktywność Słońca może uwalniać znaczne jego ilości z oceanów do atmosfery. Poprzez same oceany, pochłaniane jest rocznie znacznie więcej dwutlenku węgla, niż wynosi jego łączna (cywilizacyjna i naturalna) emisja. Oczywiście oprócz oceanów, w pochłanianiu dwutlenku węgla biorą udział rośliny, wytrącanie wapnia na dnie mórz i inne czynniki, a ogromne ilości wód oraz lodowce na Ziemi są istotnym buforem ciepła (parowanie wody i topienie lodu wymaga znacznej energii). Naturalna emisja dwutlenku węgla jest także o wiele większa niż cywilizacyjna. Same wulkany emitują go prawie 3 razy więcej, a nie są to przecież jedyne jego naturalne źródła. Procesy przemysłowe emitują go od 320 razy mniej niż zawiera atmosfera. Udział ludzkości w produkcji energii jest także znikomy w porównaniu ze słońcem, więc nie może się przyczyniać do globalnej zmiany klimatu.[2].

Filmy

Tematy na Forum

Przypisy

  1. http://www.petitionproject.org/ Global Warming Petition Project
  2. Inż. Ap. Chem. 2010, 49, 1, 55-56