Bitcoin - pieniądze wolnych ludzi

Z Wiki2

Niniejsza strona Wiki2 ma na celu przybliżenie ludziom tych aspektów systemu Bitcoin, które mogą ich skłonić do przesiadki z tradycyjnych walut na pieniądze wolnych ludzi.

Spis treści

Czym jest Bitcoin

Jeśli ktoś nie wie czym jest Bitcoin polecamy rozpocząć swoją przygodę od obejrzenia tego krótkiego filmu (włączyć polskie napisy):

Zachęcamy też do przejrzenia naszego forum:

Dlaczego Prawda2 popiera Bitcoin

Jesteśmy niewolnikami bankierów.

Demokracja została skorumpowana przez instytucje finansowe. Banki rządzą światem dzięki przywilejowi kreacji pieniędzy. Kiedy kupujesz dom, idziesz do banku i zaciągasz kredyt pod hipotekę, wówczas twój nowo nabyty dom staje się własnością banku do czasu gdy go nie spłacisz wraz z odsetkami. Oddajesz bankowi swój dom i zaczynasz odkładać na jego odkupienie... A co bank włożył w ten dom? Nic! Pieniądze które ci pożyczył na jego kupno powstały z powietrza.

Banki mają przywilej kreacji pieniędzy poprzez udzielanie kredytów. Tego typu system, choć na pierwszy rzut oka nie jest to takie oczywiste, jest niczym innym jak współczesną formą niewolnictwa, w której żelazne kajdany zastąpiono wirtualnym kredytem.

Jeśli ktoś nie jest przekonany co do słuszności powyższego paragrafu, polecić mu można kilka filmów:

Bitcoin jest projektem, który ma realne szanse na odebranie bankom przywileju kreacji pieniądza, co uwolni człowieka z bankowych kajdanów. I dlatego własnie Prawda2 popiera Bitcoin.

By móc korzystać z Bitcoinów muszę zainstalować jakiś program P2P

Wcale nie.

Wystarczy zwykła przeglądarka internetowa, przy pomocy której korzystasz z usługi portfela "online". Zasadniczo usługa taka przypomina bank internetowy. Rejestrując się dostajesz swój adres będący swego rodzaju numerem konta. Wszelkie bitcoiny przesłane na ten adres trafiają na twoje konto i są do twojej dyspozycji 24 godziny na dobę. Można też trzymać swoje bitcoiny na kontach kantorów. Powstała również aplikacja na system Android realizująca ideę portfela z bitcoinami w telefonie komórkowym. [1]

Pamiętaj jednak że powierzając przechowywanie swoich bitcoinów komuś innemu powierzasz mu swoją gotówkę - jeśli ją zgubi lub (ktoś mu) ukradnie, odzyskanie jej będzie już zapewne niemożliwe.

Ludzie mówią że to oszustwo, piramida finansowa, spisek NWO, ...

To idioci.

Aby mieć własne Bitcoiny muszę je najpierw kupić

Niekoniecznie. Są co najmniej dwa inne sposoby:

Zarabianie

Przede wszystkim bitcoiny możesz otrzymać od innych jako zapłatę za towary lub usługi które oferujesz - postaraj się zdobywać bitcoiny w ten właśnie sposób. Przykładowo na forum Prawda2 istnieje system nagradzania za posty przy pomocy bitcoinów - jeśli będziesz pisał posty za które inni ci później zapłacą, zarobisz w ten sposób bitcoiny.

Wykopywanie

Bitcoiny możesz też "wykopać" w procesie miningu. Każdego dnia do obiegu trafia w ten sposób 7200 nowych bitcoinów. Jeśli posiadasz odpowiednio szybki komputer (dobrą kartę graficzną) to z użyciem serwisu zwanego minig pool pewna część tych wykopywanych każdego dnia bitcoinów może trafić do ciebie.

Zajrzyj na stronę Mining hardware comparison by zobaczyć jaką prędkość "hashowania" (wyrażoną w Mhash/s) może osiągnąć twój sprzęt.

Użyj Bitcoin Mining Calculator by sprawdzić jakiego rzędu kwoty możesz wykopywać w skali dnia, tygodnia czy miesiąca.

Bitociny muszę wymienić na prawdziwe pieniądze aby mieć z nich korzyść

Bitcoiny to są prawdziwe pieniądze. Czy musisz wymieniać złotówki na dolary aby mieć z nich "korzyść"?

Wziąwszy pod uwagę kondycję światowej ekonomii, kolejne biliony świeżo drukowanej kasy wpompowywane w ratowanie kolejnych upadających instytucji, jest wielce prawdopodobne, że długoterminowo wartość bitcoinów w stosunku do pozostałych walut będzie rosła. Nie wymieniaj ich na tradycyjne pieniądze, chyba że potrzebujesz na pilne rachunki których nie możesz opłacić w bitcoinach - nawet wtedy wymień jednak tylko tyle ile musisz.

Bitcoin to rewolucja, która dopiero nadejdzie. Bitcoiny które dziś posiadasz za rok mogą być warte i tysiąc razy więcej. Nie zmarnuj swojej szansy!

Słyszałem, że za Bitcoiny kupuje się m.in. narkotyki

Owszem. Bitcoiny to elektroniczna gotówka, którą można przesyłać przez internet. Jeśli ktoś sprzedaje nielegalne towary to najpewniej za gotówkę - taką, lub inną.

Skoro Bitcoin jest zagrożeniem dla establishmentu to będą z nim walczyć

Zapewne będą, ale nie wygrają tej walki - mogą co najwyżej poprzeszkadzać utrudniając ludziom życie. Bitcoin jest genialnie pomyślanym systemem i nawet jego twórcy nie widzą sposobu na to by go wyłączyć. A wolność od banków musimy sobie wywalczyć samemu, rząd na pewno nam w tym nie pomoże.

Słyszałem, że komuś ukradli bitcoiny warte 500 tys. dolarów

Nie pierwszy raz i nie ostatni...

Bitcoiny, tak jak i każdą inną gotówkę oraz wiele innych rzeczy, można ukraść. Czy będziesz je trzymał na własnym komputerze, w portfelu online, czy w sejfie w domu, zawsze istnieje ryzyko że ktoś ci je ukradnie.

Istnieją różne sposoby na zabezpieczanie się przed nieprzyjemnymi sytuacjami tego typu. Jeśli przedsięwziesz odpowiednie kroki aby należycie zabezpieczyć swoje bitcoinowe oszczędności, twój kapitał będzie nie mniej bezpieczny niż na koncie w banku. W tym celu przeczytaj artykuł Securing your wallet.