Ciekawa analiza studenta prawa:
http://prawica.net/node/15826
Na PN pojawiła się informacja o tym, że kara śmierci, będzie możliwa po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego. Studiuję prawo, więc pozwoliłem sobie na sprawdzenie tych informacji i na wyciągnięcie wniosków, którymi chcę się podzielić. Nie zarzekam się, że są trafne, na razie jestem tylko studentem, ale może będą godne uwagi.
Numery stron odnoszą się do źródła z którego korzystałem, pełnej wersji Traktatu zamieszczonej na: Traktat
Glosy są pisane kursywą, reszta to oryginalny tekst aktu normatywnego.
Zapisy dotyczące kary śmierci dotyczą Karty praw podstawowych (str. 729) oto te fragmenty:
TYTUŁ I
GODNOŚĆ
Artykuł 1
Godność człowieka
Godność człowieka jest nienaruszalna. Musi być szanowana i chroniona.
Artykuł 2
Prawo do życia
1. Każdy ma prawo do życia.
2. Nikt nie może być skazany na karę śmierci ani poddany jej wykonaniu.
Kolejnym odnoszącym się do kary śmierci jest art. 19 KPP w brzmieniu:
Artykuł 19
Ochrona w przypadku usunięcia z terytorium państwa, wydalenia lub ekstradycji
1. Wydalenia zbiorowe są zakazane.
2. Nikt nie może być usunięty z terytorium państwa, wydalony lub wydany w drodze ekstradycji
do państwa, w którym istnieje poważne ryzyko, iż może być poddany karze śmierci, torturom lub innemu nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu.
I takie jest oficjalne prawo.
Ale, jak to w prawie ważna jest również wykładnia, nie tylko przepisy.
Proszę zwrócić uwagę na:
WYJAŚNIENIA (*) DOTYCZĄCE KARTY PRAW PODSTAWOWYCH
(2007/C 303/02) (str. 760)
Poniższe wyjaśnienia zostały pierwotnie sporządzone w ramach uprawnień Prezydium Konwentu, który opracował Kartę praw podstawowych Unii Europejskiej. Zostały uaktualnione pod kierunkiem Prezydium Konwentu Europejskiego z uwzględnieniem dostosowań dokonanych w tekście Karty przez ten Konwent (w szczególności w artykułach 51 i 52) oraz ewolucji prawa Unii. Mimo, że wyjaśnienia te nie posiadają wartości prawnej, są one cennym narzędziem wykładni przeznaczonym do wyjaśnienia postanowień Karty.
Czyli niby nie prawo, a jednak prawo
TYTUŁ I – GODNOŚĆ
Wyjaśnienie odnoszące się do artykułu 2 – Prawo do życia
1. Podstawą ustępu 1 tego artykułu jest artykuł 2 ustęp 1 zdanie pierwsze europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, którego brzmienie jest następujące:
"1. Prawo każdego człowieka do życia jest chronione przez ustawę."
2. Zdanie drugie tego postanowienia, dotyczące kary śmierci, zostało zastąpione w wyniku wejścia w życie Protokołu nr 6 do europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, którego artykuł 1 otrzymał brzmienie:
"Znosi się karę śmierci. Nikt nie może być skazany na taką karę ani nie może nastąpić jej wykonanie".
Artykuł 2 ustęp 2 Karty został opracowany na podstawie tego postanowienia.
3. Postanowienia artykułu 2 ustęp 2 Karty odpowiadają postanowieniom cytowanych wcześniej artykułów europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz Protokołu dodatkowego. Mają to samo znaczenie i zakres, zgodnie z artykułem 52 ustęp 3 Karty.
W związku z tym, "negatywne" definicje, które pojawiają się w europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, powinny być również traktowane jako część Karty:
a) artykuł 2 ustęp 2 europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności:
"Pozbawienie życia nie będzie uznane za sprzeczne z tym artykułem, jeżeli nastąpi w wyniku bezwzględnie koniecznego użycia siły:
a) w obronie jakiejkolwiek osoby przed bezprawną przemocą;
b) w celu wykonania zgodnego z prawem zatrzymania
c) w działaniach podjętych zgodnie z prawem w celu stłumienia zamieszek lub powstania"
b) artykuł 2 Protokołu nr 6 do europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności:
"Państwo może przewidzieć w swoich ustawach karę śmierci za czyny popełnione podczas wojny lub w okresie bezpośredniego zagrożenia wojną; kara ta będzie stosowana jedynie w przypadkach przewidzianych przez te ustawy i zgodnie z ich postanowieniami…".
Wnioski:
Użyto genialnej konstrukcji. W samej Karcie praw podstawowych nie ma zapisu o przyzwoleniu na karę śmierci. Wręcz przeciwnie, ta karta zaciekle "broni życia". Wskazują na to jej jasne zapisy.
Ale prawo to nie tylko suchy zapis ustawy, to jeszcze, a właściwie przede wszystkim, wykładnia, którą jest w tym wypadku inny dokument: Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, z której KPP się wywodzi. W niej jest dopuszczenie, nie tyle kary śmierci, co nazwijmy to "zabójstwa zgodnego z prawem w szczególnych okolicznościach". Tymi okolicznościami są zamieszki i powstania. Proszę zwrócić uwagę na słowo "stłumienia" albo "zgodne z prawem zatrzymanie", "bezprawna przemoc".
Występowanie wielu zwrotów niedookreślonych pozwala na duży margines nadużyć, zgodnych z prawem oczywiście.
Reasumując, w Karcie Praw Podstawowych nie ma takiego zapisu, ale jednocześnie jest
Bo prawo jest prawem, ale "sprawiedliwość" wymierza się również jego wykładnią, a nie tylko przepisami sensu stricto.
Można na koniec dodać, że takie prawo już na wstępie serwuje nam europejska elita, potem będzie mogła go jeszcze wiele razy zmienić, bez naszej zgody. Mamy do czynienia z przepisami, które ochronią mordercę i psychopatę przed karą śmierci, ale uczestnika zamieszek skierowanych przeciwko władzy, ta władza, będzie mogła zabić zgodnie z prawem. Wszelki sprzeciw i bunt może być jak najbrutalniej tłumiony.
Marek Kobylarski
inne publikacje autora...
www.ewopp.pl