W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Traktat Lizboński: parlament zdecyduje za nas czyli ruchanie  
Podobne tematy
Traktat Lizboński - co dalej?1bez ocen
O Traktacie Europejskim w TVP23
Traktat Lizboński - fakty136
Pokaz wszystkie podobne tematy (12)
Znalazłeś na naszym forum inny podobny temat? Kliknij tutaj!
Ocena:
2 głosy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Odsłon: 2515
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ender




Dołączył: 19 Gru 2007
Posty: 35
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 10:29, 28 Lut '08   Temat postu: Traktat Lizboński: parlament zdecyduje za nas czyli ruchanie Odpowiedz z cytatem

Traktat Lizboński: parlament zdecyduje za nas czyli ruchanie w dupę zwykłego obywatela

ejm przyjął uchwałę w sprawie trybu ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, zgodnie z którą nastąpi to w drodze parlamentarnej. Premier Donald Tusk mówił dziennikarzom, że przyjęcie Traktatu przez parlament jest drogą szybszą.
Premier podkreślił, że decyzja o przeprowadzeniu referendum byłaby ryzykowna, ponieważ frekwencja mogłaby nie przekroczyć wymaganych 50 procent. To oznaczałoby, że wynik referendum nie byłby wiążący.

Kolejny etap to uchwalenie ustawy, która upoważni prezydenta do złożenia podpisu kończącego proces ratyfikacji tego traktatu.
REKLAMA Czytaj dalej

W głosowaniu uchwałę poparło 357 posłów, 55 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna potrzeba do przyjęcia uchwały wynosiła 210 głosów (w głosowaniu wzięło udział 419 posłów).

W głosowaniu uczestniczył premier Donald Tusk.

Treść uchwały przesądzającej o parlamentarnym trybie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego zaproponowało Prezydium Sejmu. Innym rozwiązaniem, przewidzianym w konstytucji, mogłaby być ratyfikacja poprzez ogólnokrajowe referendum.

Z przebiegu środowej debaty w Sejmie nad projektem uchwały wynika, że za parlamentarnym trybem ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego opowiadają się kluby PO, LiD i PSL. Posłowie PiS - jak zapowiedział w środę prezes tej partii Jarosław Kaczyński - będą mieli swobodę decyzji w tej sprawie, ze względu na toczącą się w partii dyskusję. Sam Jarosław Kaczyński uważa, że traktat powinien być ratyfikowany w drodze parlamentarnej, możliwie jak najszybciej.

Z kolei w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, ze względu na wagę podejmowanych zobowiązań, wydaje się wskazane uzyskanie zgody na ratyfikację Traktatu Lizbońskiego w referendum ogólnokrajowym.

W środowym piśmie RPO podkreślił, że parlament mógłby samodzielnie podjąć decyzję w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego "o ile wcześniej obywatele zostaliby zapoznani z treścią Traktatu, i o ile odbyłaby się debata publiczna wyjaśniająca znaczenie jego kluczowych postanowień". Jak zauważył Kochanowski, "debata nie odbyła się ani na etapie negocjowania Traktatu, ani po jego podpisaniu".

Zwolennikami referendum są także europosłowie Witold Tomczak i Urszula Krupa z frakcji Niepodległość/Demokracja (wybrani do Parlamentu Europejskiego z listy Ligi Polskich Rodzin), którzy przed dwoma tygodniami apelowali o zbieranie podpisów pod obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Aby taki wniosek był ważny, potrzebne jest co najmniej 500 tys. podpisów z poparciem.

Przyjęcie uchwały otwiera drogę, by na następnym posiedzeniu Sejmu (w połowie marca) posłowie zajęli się projektem ustawy upoważniającej prezydenta do złożenia podpisu kończącego proces ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Wraz z tekstem traktatu został on przekazany do Sejmu i Senatu.

Ustawa, wyrażająca zgodę na ratyfikację - przez głowę państwa - umowy międzynarodowej, jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Przedstawiciele 27 państw Unii Europejskiej podpisali Traktat Lizboński 13 grudnia ubiegłego roku. Traktat ma wejść w życie najpóźniej w połowie 2009 roku, pod warunkiem, że nie będzie problemów z jego ratyfikacją. Jedynie w Irlandii istnieje ustawowy wymóg poddania traktatu pod referendum.

Główne postanowienia Traktatu z Lizbony - nowe w stosunku do obowiązującego obecnie Traktatu z Nicei - to usprawnienie unijnych instytucji poprzez przyjęcie nowego systemu podejmowania decyzji w UE, a także nadanie Unii osobowości prawnej oraz wiążącego charakteru Karcie Praw Podstawowych. Polska przystąpiła do tzw. protokołu brytyjskiego, ograniczającego stosowanie tej Karty.


No to teraz unia powie że białe jest czarne i Polska to musi łyknąć ...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Traktat Lizboński: parlament zdecyduje za nas czyli ruchanie
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile