Nasz serwer sponsoruje CJ2 Hosting & Development

 
Firmy windykacyjne - bezprawie i cwaniactwo   
Podobne tematy
Kruk - Opinie33
Lichwa, kant i windykatorzy-bandyci 46
Pobieraczek.pl - internetowi oszuści69
Kancelarie przeszukują sieć, by znaleźć piratów 2
Firmy windykacyjne 12
Znalazłeś na naszym forum inny podobny temat? Kliknij tutaj!
Ocena:
10 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Dyskusje ogólne Odsłon: 15676
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JerzyS
Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 4003
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:51, 03 Sie '11   Temat postu: Firmy windykacyjne - bezprawie i cwaniactwo Odpowiedz z cytatem

Jestem pewien , że warto kontynuować ten temat

viewtopic.php?t=13609

dla przypomnienia i pod dalszą dyskusję

=============================================
Domyślnie Procedura postępowania z firmami windykacyjnymi
PROCEDURA POSTEPOWANIA Z FIRMAMI WINDYKACYJNYMI


Art. 1 W sytuacji kiedy zwraca się do nas firma windykacyjna należy niezwłocznie porozumieć się nie z w/w firmą (o co ona usilnie zabiega), ale z naszym prawnikiem.

Jeżeli takiego nie mamy należy go poszukać.

Prawnik winien być biegły i doświadczony w zakresie prawa dotyczącego wierzytelności; należy zasięgnąć opinii na jego temat i nie kierować się do pierwszego lepszego.
Pieniądze wydane na usługę prawniczą mogą być nieporównywalnie mniejsze od zaspokojenia żądań firmy windykacyjnej.
Nasz prawnik również zauważy moment, kiedy ktoś względem nas narusza prawo i kiedy należy zawiadomić wymiar sprawiedliwości (np. policję).

Art. 2 Z firmą windykacyjną nie ma negocjacji

i nie należy w żadnym wypadku ich prowadzić.

1) Celem zabiegów firm ściągających długi od społeczeństwa jest dochodzenie własnych żądań. Priorytetowym zadaniem prowadzącym do tego celu jest pozbawienie obywateli prawa do obrony przed organami państwa, np. doprowadzenie do uznania długu, uzgodnienie rat, terminów wpłat, etc. Firma prowadzi negocjacje tylko na tym polu.
Należy bezwzględnie uważać, by nie doszło do osiągnięcia sukcesu firmy naszym kosztem. Firma jest cwana, my musimy być bardziej cwani.

2) Z podmiotami tego rodzaju nie należy w żadnym wypadku nawiązywać lub podejmować jakiejkolwiek korespondencji – ani słownej (telefonicznie), ani (tym bardziej) pisemnej
(pisma, e-maile, SMS-y, etc.).
W żadnym wypadku nie należy potwierdzać naszych danych osobowych (w celu naszej „identyfikacji”) lub stosować się do wskazówek, sugestii, rad, ostrzeżeń przedstawicieli w/w firm. Rozwiązaniem przed nękającymi telefonami jest odpowiednie ustawienie wewnętrznych parametrów telefonu, lub zmiana numeru.
Nie zastosowanie się do tego zalecenia skutkuje przejęciem inicjatywy przez w/w firmę, uzyskania przez nią interesujących dla niej informacji i, z reguły do doprowadzenia nas do niekorzystnego rozporządzenia naszym majątkiem.

W żadnym wypadku nie wolno, nie tylko „iść na ugodę”, ale wręcz nie należy rozmawiać wcale.
Obywatel Rzeczypospolitej Polskiej nie ma obowiązku rozmawiać z kimkolwiek (poza przypadkami ściśle określonymi w obowiązującym prawie).

Pisma kierowane do nas przez w/w podmioty gospodarcze trudniące się windykacją nie mają żadnego znaczenia finansowego !
Osoba, która wypłaca firmom windykacyjnym pieniądze na podstawie wątpliwej jakości korespondencji lub rozmów telefonicznych (jeszcze bardziej wątpliwych) należy do naiwnych i zaspokaja niesprawdzone zachcianki podmiotu społecznego (prywatnej firmy), co jest wysoce szkodliwe.
Pieniądze wypłacamy tylko na prawomocny (!) sądowy nakaz zapłaty lub notarialną ugodę – na co musi być konieczna zgoda i zalecenie naszego prawnika.3) Logika postępowania podpowiada, że gdy firma w końcu wygra tzn. na „do widzenia” wejdzie w posiadanie prawomocnego sądowego nakazu zapłaty, (co nie jest z góry przesądzone) to będziemy musieli uregulować zobowiązanie lub okazać naszą niewypłacalność.
Jeżeli płacimy bez walki na „dzień dobry”, to z góry przesądzamy wynik własnych spraw.
Koszty sądowe nie są tak astronomicznie duże w stosunku ze stratą, jaką byśmy ponieśli nieroztropnie dając zarobić w/w firmom.


Pamiętajmy:

- każda nasza inicjatywa wobec w/w firm prowadzi do nieuchronnej straty naszych pieniędzy;
- wszystko, co powiemy (nie daj Boże napiszemy: list, e-mail, sms) może być (i będzie) wykorzystane przeciwko nam
- jeżeli, cokolwiek wpłacimy bez prawomocnego sądowego nakazu zapłaty (nawet 1 gr) pod jakimkolwiek pozorem to przegraliśmy

Absolutnie nie wolno:

pisać, prowadzić dyskusji, rozmów, wpłacać, zawierać (np. ugodę), deklarować, ulegać, przyjmować (np. propozycje, wizyty, etc.), wpuszczać, wierzyć, oczekiwać

wobec firm windykacyjnych !


Art. 3 Z firmą windykacyjną nie ma sentymentów

i nie należy ich jej okazywać;

Firma nam ich nie okaże, ponieważ skończyłaby się jej racja istnienia (zysk).
Firma windykacyjna prowadzi swoją działalność z pobudek czysto ekonomicznych;
jedynym (!) motywem (powodem) jej działalności jest uzyskanie korzyści materialnych.


Art. 4 Osoba zadłużona (dłużnik), jest podmiotem, któremu przysługuje elementarne prawo do obrony.

Działania firm windykacyjnych zawsze (!) zmierzają do pozbawienia nas tego prawa
(tzw. egzekucja przed sądowa, polubowna, etc) oraz do uczynienia z nas przedmiotu do zarabiania pieniędzy.

Art. 5 Obroną należy także objąć naszych spadkobierców

Dług jest tam gdzie są dłużnicy.
Zobowiązanie (dług) nie istnieje wiecznie w świecie abstrakcji (np. w dokumentach księgowych). Należy pozbawić naszych spadkobierców (np. dzieci, wnuki, etc) statusu dłużników, którymi mogliby się stać podczas naszej nieobecności lub po naszej śmierci; należy zabezpieczyć naszą i spadkobierców przyszłość pod kątem działania w/w podmiotów gospodarczych korzystając z porad zaufanych prawników.Art. 6 Tzw. „dylematy moralne” dłużnika.

Wobec firm windykacyjnych nie należy się nimi kierować.

Są to podmioty prywatne i nie zawieraliśmy z nimi żadnych umów; nie pożyczają nam pieniędzy lub innych dóbr, nie są wierzycielami - nie czynią z nas dłużników, ale długi przejmują od innych;
mogą reprezentować wierzycieli lub wykupić wierzytelności (w celu zarobienia pieniędzy);
stają się one, zatem wierzycielami tylko w sensie prawnym i prawo jest tą siłą, które należy im przeciwstawić.
Wszelkie obawy, że wyrządzamy komukolwiek krzywdę są manipulacją naszego źle rozumianego poczucia uczciwości lub manipulacją ze strony samych firm (nikt im nie kazał reprezentować czy kupować czegokolwiek).
Nie łudźmy się: miłość do Ojczyzny, interes społeczny czy sprawiedliwość nie są wartościami, którymi kierują się omawiane podmioty gospodarcze; wręcz odwrotnie: cwaniacki charakter prowadzonej przez nie działalności określa ich pozycję moralną.

Art. 7 Żerowanie na wierzycielach.

Podstawą początku działalności firm trudniących się windykacją jest żerowanie na wierzycielach oferując im reprezentowanie przed dłużnikiem i organami państwa lub wprost odkupienie wierzytelności w zamian za spodziewane korzyści majątkowe.
Oczywiście należy wspomnieć, iż wierzyciel ma pełne prawo dysponować swoimi wierzytelnościami i nikt do niczego go nie zmusza.
Szkodliwy charakter prywatnych podmiotów gospodarczych trudniących się windykacją polega na tym, iż podmioty te z czystej chęci zarobienia pieniędzy „wcinają” się pomiędzy obywateli i na własną rękę dążą do swoistego „wymierzenia sprawiedliwości”.

Pamiętajmy:

- prawo Rzeczypospolitej Polskiej broni swoich obywateli przed w/w praktykami i należy posłużyć się tym prawem. Pieniądze to nie wszystko.Art. 8 Pokusa „świętego spokoju”.

tj. pokusa, by ulec żądaniom za cenę tzw. „świętego spokoju”;

1) dotyczy ona osób starszych, samotnych, słabszych psychicznie, etc;
2) pojawia się pytanie o cenę tego spokoju (np., co innego, jeżeli gra idzie o 100 PLN, a co innego, jeżeli o 30.000 PLN);
3) osoby słabsze winne zwrócić się do osób silniejszych (rodziny, proboszcza, rzecznika praw, etc.).

Art. 9 Ugodę, spłatę, pertraktacje, deklaracje wobec firm windykacyjnych (cwaniackich) pod patronatem prawnika prowadzimy i zawieramy tylko w dwóch przypadkach:

- ponieważ tego chcemy i już
- ponieważ wg opinii zaufanych przez nas prawników jest to dla nas najlepsze rozwiązanieArt. 10 Zauważone działania firm windykacyjnych polegają na:

- zastraszeniu;

- przedstawianiu w sposób narastający potencjalnych możliwości firmy windykacyjnej w celu wyegzekwowania pieniędzy (np. skierowania sprawy do agencji detektywistycznej, następnie do „komórki” spraw sądowych, do sądu, do komornika, etc);

- sugerowaniu niebotycznych kosztów niezastosowania się do żądań

- pustym nękaniu:

pisma, telefony, wizyty, skierowania, pozwy które nie mają żadnego znaczenia.

- blefie,

który trwa, aż do końca:
firma, np. będzie próbowała się „dogadać” tzn. nakłonić nas do dobrowolnego spełnienia jej żądań na każdym etapie jej starań nawet, gdy wniosła już pozew do sądu; jeżeli go wycofa należy skorzystać z przysługującego nam prawa do rozstrzygnięcia przez sąd naszej sprawy - pomimo wycofania pozwu, by uniemożliwić jej powtórzenie zabiegów w przyszłości

- swoistej sofistyce (odwróceniu kota ogonem),

tzn. takiemu przedstawieniu spraw, by dłużnik, który ma firmie posłużyć tylko do zarabiania pieniędzy, miał wrażenie, że znalazł upragnioną, długo oczekiwaną pomoc, nadzieję i poszedł na współpracę tzn. dał sobą manipulować;
wyrobieniu przez dłużnika takiego wrażenia, że to on „ma problem”, kiedy w rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie: często nasze zobowiązanie jest zobowiązaniem nie ściągalnym, nie jasnym lub zobowiązaniem naturalnym tzn. można je uregulować tylko dobrowolnie, ale firma przyjęła zlecenie, poczyniła kroki lub skupiła dług czyli poniosła koszty, wydała pieniądze na nasze zobowiązanie, i to ona musi je odzyskać i maksymalnie zarobić – w przeciwnym wypadku poniesie straty.
_________________
JerzyS
"Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn."
Arystoteles
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rusty
Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 269
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:31, 03 Sie '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szkoda, że nie czytałem tego 2 lata temu, byłbym dzisiaj bogatszy o niecałe 200zł Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AndyPSV
Dołączył: 30 Maj 2008
Posty: 341
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:58, 04 Sie '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dlugi to zlo zarowno dla bioracego jak i dla pozyczkodawcy
nie masz = nie pozyczaj; jesli jestes madry to znajdziesz sposob, aby nie pozyczac (alternatywnie: aby sfinansowac inwestycje bez siegniecia po kredyt)
_________________
pl,Technologia.Niewolnictwa-opis.pdf
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Rusty
Dołączył: 18 Lis 2009
Posty: 269
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:43, 04 Sie '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

święte słowa!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Krzyzak
Dołączył: 01 Sie 2011
Posty: 378
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:29, 04 Sie '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niestety nie zawsze jest to możliwe - zwyczajnie nie każdego stać na kupno za gotówkę mieszkania czy domu a często innego sposobu jak kredyt nie ma
co innego kupno wypasionej plazmy czy samochodu - tu wolałbym wybrać inną drogę (kupić coś tańszego, dozbierać, pożyczyć od rodziny itp.)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
goral_
Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 3507
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:46, 04 Sie '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W UK jeśli dług dotyczy prywatnej osoby lub firmy, komornik nie ma prawa nawet wejść do domu.
Jedynie siłowo może wejść jak będzie to dług powstały wobec państwa: podatek, mandat (ale nie nałożony przez prywatną firmę czy organizację, mandat nałożony np. przez policję) opłata sądowa, skarbowa itp.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
xXx
Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 255
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 12:54, 15 Sie '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

AndyPSV napisał:
dlugi to zlo zarowno dla bioracego jak i dla pozyczkodawcy

tak, to strasznie zło dla banku..
AndyPSV napisał:

jesli jestes madry to znajdziesz sposob, aby nie pozyczac

król salomon podobny był bardzo mądry a mimo to z pustego nie potrafił nalać
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zainteresowany
Dołączył: 22 Lis 2008
Posty: 884
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:14, 15 Sie '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Krótka pomoc dla tych których "ściga" Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. ul. Grójecka 5. 02-019 Warszawa .

PROKURA (wspołdziałająca z KRUK, RAVEN i pochodnymi) specjalizuje się w ściąganiu przedawnionych długów. Żerują oni na tym że osoba od której wymagają przedawnionego długu nie zna swoich praw i na czas nie zadziała. Najpierw nękają człowieka telefonami lub pismami (psychicznie na niektórych działa nazwa Prokura), straszą sądem, komornikiem itd...

Składają nawet pozew do sądu o zapłatę - oczywiście mogą to zrobić, ale i tak nic nie zdziałają jeśli znasz swoje prawa.

Sąd wysyła nakaz zapłaty od którego należy się odwołać (jeśli się nie odwołasz to tak jak byś się przyznał i otwierasz PROKURZE dalszą drogę egzekucji długu czyli komornika - no a tego nie chesz Smile ).

Pozew wygląda tak :


Pozwód (czyli Prokura Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. ul. Grójecka 5. 02-019 Warszawa ) wnosi o wydanie nakazu zaplaty w postepowaniu nakazowym.

Powod wnosi o zarzadzenie kosztow postepowania klauzulowego w przypadku okreslonym w art. 782 par 2kpc. Strona pozwana IMIE NAZWISKO oraz (np: OPERATOR TELEFONII KOMORKOWEJ) w np:Warszawie zawarly umowe o swiadczenie uslug telekomunikacyjnych.Pozwany, na podstawie niniejszej umowy uzyskal numer telefonu i zobowiazal sie do uiszczania oplat za korzystanie z uslug operatora.

Pozwany nie wywiazywal sie jednak ze swego zobowiazania i z tego tytulu oraz z tytulu skapitalizowanych odsetek za opoznienie w platnosci posiada na dzien wniesienia pozwu zadluzenie w lacznej kwocie 999,99zł

Dowod: wyciag z ksiag funduszu sekurytyzacyjnego i ewidencjii analitycznej

Przedmiotowa wierzytelnosc zostala sprzedana przez OPERATOR TEL. na rzecz Kruk w dniu 01.01.2001. Nastepnie KRUUK dokonal cesjii niniejszej wierzytelnosci na rzecz( kolejnej firmy -nazwijmy ja X) w dniu 02.11.2004.Nastepnie firma x dokonala cesjii wierzytelnosci na rzecz (nazwijmy firme Y) zamkniety w dniu 04.12.2006 o czym powod poinformowal dluznika, wzywajac go jednoczesnie do zaplaty,jednak bezskutecznie.

Wobec powyzszego powod nabyl wobec pozwanego wierzytelnosc objeta przedmiotowym powodztwem, stajac sie tym samym aktualnym wierzycielem.

Dowod - znowu jakis wyciag z ich ksiag.

Celem wykazania istnienia oraz obowiazku spelnienia swiadczenia ciazacego na stronie pozwanej powod przedklada wyciag z ksiag funduszu (ich) podpisany przez osoby upowaznione do skladania oswiadczen w zakresie praw i obowiazkow majatkowych funduszu i opatrzone pieczecia towarzystwa zarzadzajacego funduszem sekuratyzacyjnym, ktoremu art 194 ustawy z dn 27.5.2004 r o funduszach inwestycyjnych nadaje walor dokumentu urzedowego, co potwierdzil sad najwyzszy w uchwale z dn 29.11.2007.Osnowa wyciagu dokladnie precyzuje zrodlo i rodzaj przyslugujacej powodowi wierzytelnosci wraz z potwierdzeniem foktu dokonanych cesji.

Dowod (znowu jakis wyciag z ich ksiag)

Wobec powyzszego roszczenie powoda zawarte w pozwie jest uzasadnione.W terminie 14 dni powinniśmy wnieść ZARZUTY od nakazu zapłaty na formularzu urzędowym SP (dostępny w sądzie). Ważne aby pilnować tego terminu. Prokura żeruje właśnie na niewiedzy - większość osób pewnie "oleje sprawe" . Dług za świadczenie usług telekomunikacyjnych przedawnia się po 2 latach. (no chyba że się do niego przyznamy, spłacamy w ratach itd... to wtedy przerywamy bieg przedawnienia.)

W uzasadnieniu piszemy :

Zakres zaskarżenia nakazu lub wyroku zaocznego : W całości

Zarzuty i wnioski pozwanego : Wnoszę o uchylenie nakazu zapłaty oraz oddalenie pozwu z uwagi na upływ terminu przedawnienia.

Żądanie zwrotu kosztów procesu : Wg norm przepisanych

Uzasadnienie :

Roszczenie z tytułu umowy oświadczenie usług telekomunikacyjnych świadczonych przez firmę OPERATOR TEL. KOM było wymagane do dnia xx.xx.xxxx r., zgodnie z art. 750 k.c. w zw. z art. 751 k.c. termin przedawnienia roszczenia upłynął xx.xx.xxxxr. W związku z powyższym wnoszę o uchylenie nakazu zapłaty oraz oddalenie pozwu z uwagi na upływ terminu przedawnienia.Po takim zabiegu sąd wyznaczy rozprawę, ale nie musimy się niczego obawiać PROKURA sama cofnie pozew, a my jesteśmy uwolnieni od długu (no może nie do końca - możemy im zapłacić ale oni nie mogą nas do tego zmusić czyli komornik nam nie straszny).
http://pokazywarka.pl/prokura-kruk-dlug/


Powyżej jest przykład z telefonią, poniżej terminy przedawnień

Cytat:
Termin przedawnienia roszczeń banku wynikających z kredytu bankowego cechuje dość krótki 3 letni termin przedawnienia. Termin ten wynika z faktu, że roszczenie banku dotyczące zwrotu kredytu bankowego wynika z prowadzonej przez bank działalności gospodarczej. Zatem znajdzie tu zastosowanie art. 118 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym "jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata".


Powyższy 3 letni termin przedawnienia znajdzie również zastosowanie w sytuacji gdy kredytobiorcą był konsument, ze względu na fakt, iż w przypadku kredytu udzielanego przez bank, mamy doczynienia z roszczeniem związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Odnośnie terminu od którego zaczyna biec przedawnienie należy odwołać się do art. 120 § 1 kodeksu cywilnego w myśl którego bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Wskazać przy tym należy na Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 kwietnia 2009 r. (II CSK 625/0Cool zgodnie z którym bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne, czyli gdy minął termin jego płatności. Zatem poszczególne raty kredytu przedawniają się po upływie trzech lat licząc od dnia, w którym rata powinna zostać spłacona zgodnie z zawartą umową kredytową, w związku z czym okres przedawnienia biegnie tu oddzielnie w stosunku do każdej z rat.

Niemniej jednak w sytuacji niedotrzymania przez kredytobiorcę warunków udzielenia kredytu albo gdy kredyt nie jest spłacany, bank może wypowiedzieć zawartą umowę kredytową. W takim przypadku całość niespłaconego kredytu staje się wymagalna, a pozostałe do spłaty raty, stają się natychmiast wymagalne.

Niezależnie od powyższego należy zaznaczyć, iż roszczenie banku w pewnych sytuacjach może przedawniać się dopiero po upływie 10 lat. Sytuacja taka będzie miała miejsce gdy bank wszczął postępowanie mające na celu dochodzenie roszczeń przed sądem - składając powództwo lub wniosek o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu. W takim przypadku zgodnie z art. 125 § 1 kodeksu cywilnego roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu przedawni się z upływem lat 10, chociażby termin przedawnienia roszczenia był krótszy.

Ponadto termin przedawnienia może ulec przerwaniu. W myśl art. 123 § 1 pkt. 3 kodeksu cywilnego bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia, a także poprzez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje.

Podsumowując należy jednak zaznaczyć, że jeżeli nie wystąpiły okoliczności powodujące przerwanie biegu przedawnienia i roszczenie banku nie zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem, to roszczenie banku przedawnia się z upływem 3 lat i po upływie tego okresu kredytobiorca może odmówić zapłaty powołując się na zarzut przedawnienia.
http://www.finanse.egospodarka.pl/52924,.....,48,1.htmlCytat:
Przedawnienie roszczeń polega na tym, że po upływie określonego prawem czasu dłużnik, poręczyciel lub gwarant mogą odmówić zapłaty. Terminy przedawnienia nie mogą być skracane ani wydłużane w umowie. W polskim prawie generalną zasadą jest, iż termin przedawnienia wynosi 10 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej-wynosi trzy lata. Są to generalne zasady od których istnieją liczne wyjątki.
Część z nich, najczęściej spotykanych, umieściłem w poniższej

Sześć miesięcy
-roszczenie biorącego pożyczkę o wydanie przedmiotu pożyczki licząc od chwili, gdy przedmiot miał być wydany
-roszczenia przysługujące przewoźnikowi przeciwko innym przewoźnikom, którzy uczestni- czyli w przewozie przesyłki licząc od dnia, w którym przewoźnik naprawił szkodę, albo od dnia w którym wytoczono przeciwko niemu powództwo
-roszczenia przysługujące spedytorowi przeciwko przewoźnikom i dalszym spedytorom, którymi się posługiwał przy przewozie przesyłki, licząc od dnia kiedy spedytor naprawił szkodę, albo od dnia kiedy wytoczono przeciwko niemu powództwo /przepis ten stosuje się odpowiednio do wymienionych roszczeń między osobami, którymi spedytor posługiwał się się przy przewozie przesyłki/
-roszczenia o naprawienie szkody wynikłej z utraty lub uszkodzenia rzeczy wniesionych do hotelu lub podobnego zakładu licząc od dnia w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie

Rok
-roszczenia o naprawienie szkody wynikłej z utraty lub uszkodzenia rzeczy wniesionych do hotelu lub podobnego zakładu licząc od dnia w którym poszkodowany przestał korzystać z usług hotelu lub podobnego zakładu
-roszczenia zastawcy przeciwko zastawnikowi o naprawienie szkody z powodu pogorszenia rzeczy jak również roszczenia zastawnika przeciwko zastawcy o zwrot nakładów na rzecz licząc od dnia zwrotu rzeczy
-roszczenia sprzedawcy wynikające z przepisów o cenie sztywnej, maksymalnej i minimalnej lub wynikowej o dopłatę różnicy ceny, jak również roszczenia kupującego o zwrot tej różnicy, licząc od dnia zapłaty
-uprawnienia z tytułu rękojmi za wady prawne sprzedanej rzeczy licząc od dnia kiedy kupujący dowiedział się o istnieniu wady. Jeśli kupujący dowiedział się o istnieniu wady na skutek powództwa osoby trzeciej, termin biegnie od dnia, w którym w sporze z osobą trzecią orzeczenie stało się prawomocne
-uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne licząc od dnia wydania rzeczy kupującemu -roszczenia wynajmującego przeciwko najemcy o naprawienie szkody z powodu uszkodzenia lub pogorszenia rzeczy, jak również roszczenia najemcy przeciwko wynajmującemu o zwrot nakładów albo o zwrot nadpłaconego czynszu licząc od dnia zwrotu rzeczy
-roszczenie użyczającego przeciwko biorącemu do używania o naprawienie szkody za uszkodzenie lub pogorszenie rzeczy, jak również roszczenia biorącego do używania przeciwko użyczającemu o zwrot nakładów na rzecz oraz o naprawienie szkody poniesionej wskutek wad rzeczy lcząc od dnia zwrotu rzeczy
-roszczenia z umowy przewozu osób licząc od dnia wykonania przewozu, a gdy przewóz nie został wykonany - od dnia, kiedy miał być wykonany
-roszczenia z umowy przewozu rzeczy licząc od dnia dostarczeniz przesyłki, a w razie całkowitej utraty przesyłki lub jej dostarczenia z opóźnieni- em od dnia kiedy przesyłka miała być dostarczona
-roszczenia tytułu umowy spedycji. W przypadku tych roszczeń terminy przedawnienia zaczynają biec;
1.w wypadku roszczeń z tytułu uszkodzenia lub ubytku przesyłki - od dnia dostarczenia przesyłki
2.w wypadku całkowitej utraty przesyłki lub jej dostarczenia z opóźnieniem - od dnia w którym przesyłka miała być dostarczona
3.we wszystkich innych wypadkach - od dnia wykonania zlecenia
-roszczenia z tytułu umowy składu
-roszczenia zakładu pracy o naprawienie szkody, wyrządonej przez pracownika na wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych, licząc od dnia w którym zakład pracy powziął widomość o wyrządzeniu takiej szkody, nie później jednak niż trzy lata od jej wyrządzenia
-roszczenia pracodawcy wobec pracownika o odszkodowanie szkodę poniesioną wskutek naruszeni przez pracownika zakazu konkurencji, licząc od chwili gdy pracodawca dowiedział się o wyrządzeniu tej szkody /a trzy lata od jej wyrządzenia/

Dwa lata
-roszczenia z tytułu sprzedaży dokonanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedaw- cy, roszczenia rzemieślników z takiego tytułu oraz roszczenia prowadzących gospodarstwa rolne z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych
-roszczenia wynikające z umowy o dzieło licząc od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane
-roszczenia wynikające ze stosunku rachunku bankowego, nie dotyczy to roszczeń o zwrot wkładów oszczędnościowych
-roszczenia o wynagrodzenie za spełnione czynności i o zwrot poniesionych wydatków przysługujące osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju, to samo dotyczy roszczeń z tytułu zaliczek udzielonych tym osobom
-roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki, jeżeli przysługują osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami albo osobom utrzymującym zakłady na ten cel przeznaczone
-wzajemne roszczenia producenta i kontraktującego licząc od dnia spełnienia świadczenia przez producenta, a jeżeli świadczenie producenta nie zostało spełnione - od dnia, w którym powinno być spełnione

Trzy lata
-roszczenia o świadczenia okresowe oraz związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
-roszczenia o zapłatę odsetek za opóźnienia w regulowaniu należności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą
-uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne /gdy chodzi o wady budynku/, licząc od dnia wydania rzeczy kupującemu
-roszczenia z tytułu umowy ubezpieczenia, licząc od dni w którym nastąpiło zdrzenie objęte ubezpieczeniem
-roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów i poleceń, licząc od dnia ogłoszenia testamentu
-roszczenia za stosunku pracy, liczc od dnia kiedy to roszczenie stło się wymagalne
-roszczenia o wypłatę udziałów członkowskich w spółdzielniach, udziału w nadwyżce bilansowej oraz z tytułu wkładów albo równowartości pieniężnej
-roszczenia o urlop pracowniczy, licząc od dnia kiedy to roszczenie stało się wymagalne

Pięć lat
-roszczenia z tytułu zapisu /czyli zobowiązania spadkobiercy ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby/, licząc od dnia wymagalności zapisu

Dziesięć lat
-roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracownika z winy umyślnej
-roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenia stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym /chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy/.
Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenie okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu

Inne
-roszczenia z tytułu należności i zobowiązań ulegają przedawnieniu po upływie terminu, który jest przewidziany w prawie, pod którego rządami zawarto konkretną umowę zagraniczną
-roszczenia tytułu przedawnienia weksla znajdziesz tutaj

Przedawnienia z tytułu opłat za telefon
07.05.2009 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że termin przedawnienia roszczenia o opłatę abonamentową i wynagrodzenie za połączenia telefoniczne z umowy o świadczenie usług telefonicznych, zawartej na podstawie prawa telekomunikacyjnego z 2004 r. określa art. 118 k.c. Tak więc tego typu roszczenia przedawniają się po 3 latach ( sygn. III CZP 20/ 09 ).
Mam osobistą satysfakcję, gdyż już w 2004 roku na forum twierdziłem, że tego typu roszczenia przedawniają się po trzech latach.
http://animatek.w.interia.pl/przedawnienie.html


Cytat:
INFORMUJEMY WSZYSTKICH,
KTÓRYM BANK SPRZEDAŁ DŁUG DO FIRMY WINDYKACYJNEJ,
A KTÓRZY NIE WYRAZILI NA TO ZGODY,
ŻE ZROBIONO TO Z NARUSZENIEM PRAWA.
MOŻEMY POMÓC UWOLNIĆ CIEBIE OD DŁUGU
I ODZYSKAĆ UTRACONE PIENIĄDZE.
MOŻECIE PAŃSTWO ŻĄDAĆ ODSZKODOWANIA.
PROSIMY O KONTAKT Z NAMI.
STOWARZYSZENIE @ SKLEPOWICZ.PL


SPRZEDAŻ DŁUGÓW PRZEZ BANKI - ART. 92 C Prawa Bankowego.

http://www.sklepowicz.pl/art127


_________________
Myśl jest bronią.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AQuatro
Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 3257
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:52, 16 Sie '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Należy pamiętać jeszcze o tym, że nie każda firma windykacyjna, która podaje się za firmę windykacyjną, jest firmą windykacyjną.
Są jeszcze takie firmy, nazwijmy je firmami, ale są to zazwyczaj wydzielone jednostki dużych firm, które nazywam "oddziałami ostatniej złotówki"

Należy zwrócić uwagę, że tak potężne firmy jak dostawcy telefonii cyfrowej, telewizji cyfrowej itp. posiadają miliony klientów. Każda tego typu firma, której klienci liczą się w setkach tysięcy, ma taki oddział.
Oddział ma za zadanie wyciągnąć ostatni grosz od klientów, którzy albo odeszli albo nie mają zamiaru wrócić. Jak tracisz nagle kilka tysięcy klientów, to opłaci się jeszcze potrząsnąć ich portfelem, bo zawsze coś wypadnie.
_________________
Zobacz też tutaj
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AndyPSV
Dołączył: 30 Maj 2008
Posty: 341
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 05:03, 16 Sie '11   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

xXx napisał:
AndyPSV napisał:
dlugi to zlo zarowno dla bioracego jak i dla pozyczkodawcy

tak, to strasznie zło dla banku..
AndyPSV napisał:

jesli jestes madry to znajdziesz sposob, aby nie pozyczac

król salomon podobny był bardzo mądry a mimo to z pustego nie potrafił nalać


1. zeby dostac kredyt w banku musisz udowodnic, ze go nie potrzebujesz
wiec, tak naprawde nikt nie otrzyma kredytu od banku, jesli bank nie da wiary (ktore najczesciej ma pokrycie w aktywach / akcjach), ze w przypadku problemow finansowych bioracego zostanie splacony kredyt

w przypadku kredytu mieszkaniowego jest to pewien procent kwoty nieruchomosci, ktora jest hipoteka i zabezpieczeniem banku (teoretycznie czysty interes, bo bank rzekomo zawsze wygrywa)

mowiac o dlugach, mialem na mysli pozyczki "spolecznosiowe" typu rodzina, znajomi i przyjaciele

2. swiat jest zbudowany na dlugu: problem w tym, ze zawsze ktos z tej gry wypada i zostaje na lodzie.

---

pamietaj, ze wziasc kredyt jest latwo.
co innego spowodowac sytuacje, w ktorej jego wziecie nie jest potrzebne

a wszystko to zgodnie teoria najwiekszego wysilku umyslowego
_________________
pl,Technologia.Niewolnictwa-opis.pdf
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Dyskusje ogólne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Firmy windykacyjne - bezprawie i cwaniactwo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile