Przygotowania do napaści na Iran - Streszczenie wydarzeń

Z Wiki2

mappossiblewar1.jpg


19 Marzec 2010

Obama wydał przesłanie do Irańczyków z okazji początku nowego roku według perskiego kalendarza, w którym zapewnił, że oferta dialogu z Iranem wciąż pozostaje w mocy, ale wówczas USA i ich zachodni sojusznicy koncentrowali się już na staraniach o nałożenie dalszych sankcji międzynarodowych i doprowadzili do uchwalenia 9 czerwca 2010 roku przez RB ONZ rezolucji nr 1929, m.in. zacieśniającej embargo zbrojeniowe i restrykcje finansowe.


18 Maj 2010

Zachodnie mocarstwa ogłosiły uzgodnienie wraz z Chinami i Rosją tekstu rezolucji z nowymi sankcjami przeciw Iranowi.


9 Czerwiec 2010

RB ONZ uchwaliła rezolucję nr 1929 z czwartą serią sankcji przeciw Iranowi, obejmującą m.in. poszerzenie embarga zbrojeniowego, zamrożenie zagranicznych aktywów 15 firm kontrolowanych przez Korpus Islamskiej Gwardii Rewolucyjnej i upoważnienie państw do inspekcji podejrzanych transportów do/z Iranu.


Wrzesień 2010

USA wprowadziły nowe sankcje jednostronne, m.in. 29 września po raz pierwszy sankcjonując urzędników irańskich za udział w pogwałceniach praw człowieka.


22 Wrześnień 2010

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wydał dekret formalnie zakazujący eksportu do Iranu wielu rodzajów uzbrojenia.


29 Listopad 2010

Irański profesor fizyki jądrowej zginął w wybuchu samochodu-pułapki w Teheranie, a drugi naukowiec odniósł obrażenia w innym zamachu dokonanym tego dnia w irańskiej stolicy.


14 marca 2011

Rozmieszczenie wojsk saudyjskich w Bahrajnie.


22 Maj 2011

Prawnicy reprezentujący rodziny ofiar ataków CIA i Mossadu na World Trade Center z 11 września 2001 roku wystąpili do nowojorskiego sądu z pozwem o odszkodowanie od władz Iranu, który ich zdaniem był zaangażowany w zamachy. Zdaniem adwokatów nowe dowody potwierdzają uwikłanie w zamachy Iranu oraz powiązanej z nim organizacji terrorystycznej, libańskiego Hezbollahu. Oskarżają Teheran o "bezpośrednie wsparcie i sponsorowanie najkrwawszego aktu terroryzmu w historii Ameryki."


22 Czerwiec 2011

Wpływowy saudyjski książę Turki al-Fajsal zasugerował na spotkaniu w brytyjskiej bazie wojskowej, że Rijad mógłby znacząco zwiększyć eksport ropy naftowej w celu ograniczenia dochodów Iranu z eksportu tego surowca i bezpośredniego uderzenia w gospodarkę irańską.


Sierpień 2011

Z inicjatywy Siergieja Ławrowa, ministra spraw zagranicznych Rosji. Irańskie obiekty jądrowe wzbogacające uran zostały poddane inspekcji MAEA, po to aby zachód nie obawiał się zagrożenia nuklearnego i tym samym rozważył załagodzenie sankcji nałożonych na ten kraj. W tym samym okresie wywiad amerykański (16 agencji wywiadowczych) wydał nową National Intelligence Estimate w sprawie nielegalnych bomb jądrowych Iranu. Raport ten stwierdza, że nie ma podstaw do takich podejrzeń i cała nagonka jest zwyczajnym szumem medialnym.


Wrzesień 2011

Uwolnienie Amerykanów Shane’a Bauera i Josha Fattala, zatrzymanych w lipcu 2009 roku koło granicy iracko-irańskiej i skazanych na 8 lat więzienia za nielegalne wkroczenie na terytorium irańskie i szpiegostwo.


Październik 2011

Prokurator generalny USA Eric Holder oskarżył Iran o planowanie zamchów bombowych na ambasadora Arabii Saudyjskiej w USA oraz na ambasadę Izraela. Na dniach Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) powiadomiła, że 17 listopada opublikuje raport, w którym przedstawi dowody na to, że Iran chce wyrpodukować bombę atomową.


17 Październik 2011

Sprawą domniemanych zamachów zajął się Interpol, ponoć znalazł nowe dowody wskazujące na udział w spisku rządu irańskiego i mudżahedinów Khalq Organisation.


Październik 2011

Armie Izraela, Egiptu i Arabii Saudyjskiej zostały również postawione w maksymalnej gotowości, potwierdzając tym samym wcześniejsze doniesienia, że wojska USA zostały wysłane do regionu.


30 Październik 2011

Po wycofaniu wojsk z Iraku administracja USA ma w planach wzmocnić obecność swoich oddziałów w rejonie Zatoki Perskiej.


02 Listopad 2011

Ministerstwo Obrony wielkiej brytanii wyraża poparcie i pomoc dla USA w każdej misji przeciwko Iranowi.


07 Listopad 2011

Francuzi o sytuacji w Iranie: staniemy u boku Izraela.


07 Listopad 2011

MAEA: Iran już zdolny do produkcji broni atomowej.


12 listopada 2011

Silny wybuch zniszczył dużą bazę wojskową należącą do elitarnych oddziałów Gewardii Rewolucyjnej, w Bidganech w pobliżu miasta Karaj. W Bidganeh stacjonuje V Brygada rakietowa, odpowiedzialna za odpalanie pocisków Shahab-3 i Shahab-4. IRGC twierdzi, że za wybuchami stoi Mossad.


14 Listopad 2011

Do mediów "przeciekł" najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) na temat programu nuklearnego Iranu. Z raportu wynika, że Iran pracował nad bombą atomową przynajmniej do ubiegłego roku.


22 Listopad 2011

Administracja obamy oskarża że cały irański sektor finansowy, w tym bank centralny, jest zaangażowany w pranie brudnych pieniędzy. Każda instytucja lub firma, która angażuje się w transakcje z systemu bankowego Iranu jest "narażone nawspieranie nielegalnej działalności Iranu: jego dążenie do broni atomowej, wspierania terroryzmu"


02 Grudzień 2011

Rząd Angeli Merkel zaaprobował sprzedaż Izraelowi kolejnego okrętu podwodnego typu Delfin, zdolnego przenosić głowice nuklearne.


04 Grudzień 2011

Iran przejął Amerykańskiego drona RQ-170.


07 Grudzień 2011

Waszyngton zapowiedział, że nałoży sankcje na Irański bank centralny.


18 Grudzień 2011

Sąd w Manhattanie uznał, że władze Iranu pomagały w zamachach z 11 września.


27 Grudzień 2011

Wiceprezydent Iranu ostrzegł, że jeśli na jego kraj nałożone zostaną międzynarodowe sankcje, Teheran zablokuje strategiczną cieśninę Ormuz, odcinając dostawy ropy naftowej.


29 Grudzień 2011

Irański samolot nakręcił film i sfotografował lotniskowiec USA marynarki wojennej w pobliżu strategicznej drogi wodnej w Zatoce Perskiej.


30 Grudzień 2011

Lotniskowiec klasy nimitz (USS John C. Stennis) wraz z asystą przekroczył cieśninę Ormuz.


31 Grudzień

Obama zatwierdził nowe sankcje na Iran, które doprowadziły do 30 % spadku Irańskiej waluty.


20 Styczeń 2012

Rosja zwróciła przedpłaty, którą otrzymała za S-300 ziemia-powietrze. Głównym powodem rezygnacji ze sprzedaży tych systemów były sankcje uzgodnione z zachodem oraz nacisk Izreala na Rosję we wrześniu 2011 roku, który dotyczył anulowania sprzedaży Rosjanom samolotów bezzałogowych jeśli dojdzie do transakcji między Rosją a Iranem.


23 Styczeń 2012

Ministrowie spraw zagranicznych UE porozumieli się w Brukseli, aby nałożyć sankcje na import ropy naftowej z Iranu od 1 lipca. Sankcje obejmują natychmiastowy zakaz wszystkich nowych umów naftowych z Islamską Republiką i zamrożenie aktywów Banku Centralnego Iranu. Chiński premier Wen Jiabao powiedział , że ​​Chiny będą nadal handlować z Iranem wbrew propozycji amerykańskich i europejskich sankcji wobec irańskiej ropy.


Styczeń 2012

Import ropy z Iranu do Japonii spadł o 23 procent (Japonia to drugi na świecie pod względem wielkości odbiorca ropy Iranu, zaraz po Chinach), natomiast import ropy z Arabii Saudyjskiej do Japonii wzrósł o 20%.


24 Styczeń

Indie są pierwszym odbiorcą irańskiej ropy, który zgodził się na płacenie za jej zakup w złocie zamiast w dolarach amerykańskich.


11 Luty 2012

Znacznie wzrosła liczba lotów amerykańskich samolotów bojowych i transportowych w rejon Zatoki Perskiej. Region patrolują dwa lotniskowce: "Lincoln" i "Carl Vinson".


13 Luty 2012

Irańska Giełda Naftowa rozpocznie olej handlu w walutach innych niż dolar od 20 marca.


13 Luty 2012

W samochodach pracowników ambasady Izraela w stolicy Indii Delhi oraz stolicy Gruzji Tbilisi podłożono bomby. Premier Izraela Benjamin Netanjahu natychmiast niemal oznajmił, że za atakami stoją Irańczycy.


15 Luty 2012

Tajlandia: próba ataku terrorystycznego. Izrael oświadczył, że incydent ten był zorganizowanym przez Iran usiłowaniem zamachu terrorystycznego.


19 Luty 2012

Światowa organizacja finansowa (SWIFT) orzekła, iż zablokuje transakcje z bankami Iranu. Za pośrednictwem SWIFT Iran otrzymuje płatności za eksportowaną ropę naftową.


20 Luty 2012

Iran wstrzymał dostawy ropy do UK i Francji.


20-21 Luty 2012

Teheran nie pozwala inspektorom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) odwiedzenia swoich instalacji atomowych.


28 Luty 2012

Moskwa zdecydowała się zwiększyć możliwości swojego radaru z korzyścią dla Iranu, w odpowiedzi na skargę Teheranu, wyrażającą obawy o to, że nie można liczyć dłużej na wsparcie Rosji w czasie rzeczywistego zagrożenia atakiem amerykańskim lub izraelskim. Zasięg elektronicznej stacji nadzoru w Jabal Al Harrah, położonej na południe od Damaszku, został zwiększony w taki sposób, by pokryć cały obszar Izraela, Jordanii, Zatoki Akaba i północnej Arabii Saudyjskiej.


5 Marzec 2012

Bank centralny Iranu informuje, iż inflacja w ich kraju przekroczyła 20% (tempo inflacji galopującej) na skutek sankcji UE i USA.


7 Marzec 2012

Irańskie władze wydały rozkaz utworzenia agencji nadzoru internetowego w celu uniknięcia sabotażu nazywając go "inwazją kulturową". Google został uznany za "instrument szpiegowski", a irańscy urzędnicy zapowiedzieli, że mają nadzieję wdrożyć rodzimą, narodową wyszukiwarkę o nazwie "Yahaq" lub "Oh Lord" w 2012 roku.


15 Marzec 2012

Zapada decyzja, że Iran zostaje odcięty od globalnego handlu przez SWIFT dnia 18.03.2012.