Freenet

Z Wiki2

Freenet - zdecentralizowana anonimowa sieć dystrybucji informacji, tworzona w taki sposób, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. Jej pierwotnym autorem jest Ian Clarke.

Spis treści

Ogólna charakterystyka

Freenet jest oprogramowaniem pozwalającym na anonimową wymianę plików, przeglądanie i publikowanie tzw. "freesite" czyli freenetowych odpowiedników stron WWW i dyskutowanie na forach bez obawy o cenzurę. Freenet jest zdecentralizowany dzięki czemu jest mniej podatny na ataki. W trybie "darknet" (w którym bezpośrednio łączymy się wyłącznie do przyjaciół) samo jego używanie jest bardzo trudne do wykrycia.

Komunikacja pomiędzy węzłami (komputerami poszczególnych użytkowników) Freenet jest zakodowana i przechodzi przez inne węzły co ma na celu uniemożliwienie ustalenia kto odczytuje daną informację i jaka jest jej treść.

Każdy użytkownik wnosi swój wkład w działanie sieci poprzez udostępniania części swojego połączenia internetowego oraz przestrzeni na twardym dysku (tzw. "data storage") używanej do przechowywania danych. Przechowywanie danych na węzłach jest niezbędne gdyż w zdecentralizowanej sieci Freenet nie istnieje coś takiego jak serwery znane z tradycyjnego internetu (email, www, NNTP, IRC, itp.). Dane pliki są automatycznie przechowywane i usuwane z węzłów, w zależności od ich popularności; najmniej popularne usuwane są z "data storage" aby zrobić miejsce na nowe lub bardziej popularne dane. Pliki są zakodowane w związku z czym użytkownik nie jest w stanie łatwo ustalić co znajduje się w jego "data store", a w związku z tym (miejmy nadzieję) nie może za to odpowiadać.


Prawda2 w sieci Freenet

Freesite

W czerwcu 2009 ruszyła Freenet'owa wersja strony Prawda2. Adres-klucz strony:
USK@f-wPZFvCasstm-i6hIfZfVreVyhsOaMe3QZ03dJJewY,vBdtIQ6JYGV-wVMVWqTKwOSlq00J4UmhbUUFFSBDHQQ,AQACAAE/prawda2/-1/

Freenet Message System

Ze względu na charakterystykę sieci każdy freesite jest statyczny (m.in. nie można zrobić forum czy wiki). Istnieje jednak grupa dyskusyjna zbudowana na bazie systemu Freenet Message System (FMS). Nazwa tej grupy (FMS board) to pl.prawda2. Jeśli ktoś chce się skontaktować z nami w sposób anonimowy powinien wysłać swoją wiadomość właśnie na tę grupę FMS.

Kopia Forum Prawda2

Począwszy od stycznia 2011 wszystkie nowe wiadomości wysyłane na nasze forum automatycznie umieszczane są również we Freenecie. Stwarza to możliwość czytania naszego forum bez konieczności odwiedzania strony prawda2.info. Posty wysyłane są na grupę (board) pl.prawda2.forum, z następującej tożsamości (identity):

SSK@2sRd5T5XfqnD0s7WISR1FlW52koF7Bri5-M8HECEEtM,zbGYDCRoUymZWTJV0p9s7exOM9fG0bUfV3tckg9uzUM,AQACAAE/

Ponieważ posty pochodzące z forum używają formatowania BBCode stworzono modyfikację klienta FMS, która wyświetla je poprawnie w webowym interfejsie FMS. Zmodyfikowany klient ma nawet możliwość automatycznego ściągania z Internetu obrazków oraz filmów YouTube występujących w postach na forum. Klienta FMS o którym mowa można pobrać z Freenetu:

USK@EeOjptfR1TVnkpAr~7M9MPJQJl8cEsVDfodA4QJXGOU,cgd-CtGh6pbBfCQbHjUVMBWYkiVznwDO0LlJ4fkKVRQ,AQACAAE/fms/3/