W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Pekin wprowadził cła eksportowe na żywność w wysokości 135%   
Podobne tematy
Ostry wzrost cen żywności 32
Rosja wprowadzi zakaz eksportu zboża7
Znalazłeś na naszym forum inny podobny temat? Kliknij tutaj!
Ocena:
7 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Gospodarka i pieniądze Odsłon: 2468
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
franek12




Dołączył: 14 Kwi 2008
Posty: 664
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 12:49, 18 Kwi '08   Temat postu: Pekin wprowadził cła eksportowe na żywność w wysokości 135% Odpowiedz z cytatem

http://ft.onet.pl/10,8951,pekin_wprowadza_cla_eksportowe_na_zywnosc,artykul.html


Cytat:
Pekin wprowadza cła eksportowe na żywność
Wersja oryginalna Beijing imposes tariffs on fertiliser
Pekin wprowadził cła eksportowe na żywność w wysokości 135 procent. Stanowi to pierwszą poważną reakcję tego największego azjatyckiego producenta i konsumenta żywności na regionalny kryzys zaopatrzenia w produkty rolne.
Pole ryżowe w Chinach/AFP
Taryfy, które zaczną być stosowane od 20 kwietnia przez sześć miesięcy w okresie siewów, stanowią wyraźny sygnał, że Pekin jest gotów na podjęcie działań zmierzających do ograniczenia wpływu regionalnego wzrostu cen żywności i jej niedoboru na krajowy rynek.

Ceny żywności w Chinach szybko rosły już w ciągu minionych sześciu miesięcy, czego powodem był niedobór trzody chlewnej oraz wyższe światowe ceny paszy, które w lutym wywindowały inflację do najwyższego poziomu od 11 lat.

Produkcja nawozów i popyt na nie w Chinach w roku 2007 pozostawały w równowadze, która wynosiła jakieś 57 milionów ton, wynika z danych dostarczanych przez Narodową Komisję Rozwoju i Reform.

Ale w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2008 roku, chiński eksport różnego rodzaju nawozów wzrósł w ujęciu rocznym aż o 280 procent, ponieważ producenci starali się wykorzystać wzrost cen za granicą.

Ministerstwo Finansów ogłaszając nowe taryfy oświadczyło, że wzrost eksportu ”zwiększył presje na lokalne ceny nawozów i spowodował ograniczenie zaopatrzenia w niektórych częściach kraju”.

Chińscy politycy są wyczuleni na wzrost kosztów produkcji rolnej, zarówno z powodu wpływu na zarobki rolników, jak i potencjalny wpływ na i tak już wysoki poziom inflacji.

Pekin uważnie obserwuje wpływ regionalnego niedoboru na dużo większych lokalnych rynkach zbóż, w tym pszenicy i ryżu, w których rząd od dłuższego czasu dąży do samowystarczalności kraju.

Już drugi raz w tym roku Pekin podniósł minimalne rządowe ceny skupu zbóż, ma to zachęcić rolników do dalszej uprawy pszenicy i ryżu zamiast przerzucania się na inne zboża.

W Guangdong, w jednej z największych prowincji Chin pod względem liczby ludności, władze musiały zaoferować rządowe zabezpieczenie dostaw podstawowych produktów żywnościowych, by zapobiec gromadzeniu przez ludność zapasów.

Biuro statystyczne prowincji, zapewniło jednak w tym miesiącu, że w dłuższej perspektywie niedobory żywności w prowincji były nieuniknione, z powodu braku gruntów rolnych i niskich zarobków rolników. - Chociaż w roku 2007 Guangdong odnotowała pewną poprawę w produkcji zbóż, to rozdźwięk pomiędzy podażą i popytem nie zmienił się, a niedobór gruntów rolnych jest nieodwracalny - poinformowało biuro.

Chiny przestały już polegać wyłącznie na lokalnej produkcji w związku z zaopatrzeniem w soję, której import w ciągu ostatnich trzech, czterech lat potroił się w związku zapotrzebowaniem produkcji olejów do gotowania.

Ale przejście na import pszenicy i ryżu na dużą skalę, co w dłuższej perspektywie jest nieuniknione biorąc pod uwagę rozwój Chin, będzie wymagało poważnej zmiany mentalności, która zawiera przekonanie, że bezpieczeństwo zaopatrzenia w żywność wynika z samowystarczalności.

Autor: Richard McGregor
© The Financial Times Limited 2008


No to za kilka lat bedzie problem z wyzywieniem tych tabunow skosnookich. Jednak w usa wiedza jak zalatwic zoltych na cacy...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20414
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:36, 18 Kwi '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no to ładnie.
pierwszy raz słyszę o tym, żeby jakiś kraj wprowadzał ograniczenia eksportu na produkty rolne w czasie pokoju.
może niedługo się okaże że dotowanie rolnictwa przez różne "socjalistyczne" kraje to wcale nie był głupi pomysł, a strategiczne posunięcie na wypadek ciężkich czasów gdy nie będzie już można kupić żarła z afryki albo rosji. przedwcześnie by wyciagać takie wnioski.

może to też być po prostu zwykła ekonomia: z cłem zarobią więcej na eksporcie.
poza tym chiny się rozwijają, poziom życia podwyższa się drastycznie i chińczycy będą jeść coraz więcej - najlepszym sposobem by zmusić producentów żywności do sprzedaży swoim zamiast zachodowi (który oczywiście płaci więcej) wydaje się takie cło.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
JackBlood




Dołączył: 15 Sie 2007
Posty: 1071
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:14, 18 Kwi '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chiny wprowadzają cła na eksport a Europsychopaci wprowadzają limity na produkcję i jeszcze do tego chcą wybić połowę polskich kur niosek by "walczyć z salmonellą".

Cytat:
"Rz": 20 milionów polskich kur do wybicia

Nawet połowa z 40 milionów polskich kur niosek zostanie wybita, wymaga tego unijny program zwalczania salmonelli - zapowiada "Rzeczpospolita".

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33206,4808836.html


Jesteśmy świadkami celowego TWORZENIA kryzysu w Europie!
Limity produkcji w połączeniu z galopującym wzrostem cen energii powodowanych sztucznym zawyżaniem cen ropy i wprowadzaniem podatków od emisji CO2 sprawią, że ceny żywności poszybują do góry.
W ten sposób nakręca się bańkę inflacyjną. W niej ulokowane zostaną, puste pieniądze, które Banki Centralne pompują do systemu by ratować swoich kumpli. Każdy dołoży się do tego by bankierzy nie potracili swoich Maserati.
_________________
"Jeden człowiek nie zmieni świata, ale jeden człowiek może przekazać informację która zmieni świat." David Icke
www.infowars.patrz.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Cortez




Dołączył: 15 Sty 2008
Posty: 189
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:35, 18 Kwi '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jack to czym to sie skończy?
_________________
"Sekretarz generalny ONZ, Kofi Annan mówi, że nie widzi żadnych powodów dla, których należałoby zaatakować Irak. A ja widzę ich aż pięć: Shell, Exxon, Mobil, Texaco i BP." - Jay Leno
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
goldbug




Dołączył: 27 Lis 2007
Posty: 1202
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:03, 18 Kwi '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cortez napisał:
Jack to czym to sie skończy?


Ogólnie depopulizacją ludności poprzez śmierć głodową. Dokładnie według wcześniejszych planów UN.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JackBlood




Dołączył: 15 Sie 2007
Posty: 1071
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:20, 19 Kwi '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak się zawsze kończyło? Przypomnijcie sobie jak od setek lat cierpiały poprzednie pokolenia i zadajcie sobie pytanie:
Co tak szczególnego jest w naszym, że ma być wyjątkiem od reguły?

Powiem wam co jest.
Jest INTERNET!
Wojna klasowa trwa od pokoleń i jak dotąd "nasza klasa" nawet sobie nie zdaje sprawy, że taka wojna trwa i wojnę tą przegrywamy. Pierwszy raz jednak ludzkość ma pod ręką coś takiego jak Internet - wygodne narzędzie do (jak na razie) wolnej wymiany poglądów.
Czy zdążymy wykorzystać tą chwilową przewagę nad poprzednimi pokoleniami?
Czy zdążymy przed kolejną wielką wojną?
Jeżeli nie to dzięki takiej mentalności ludzi jaką reprezentują Adun i AndrzejH. Pożytecznym idiotom których ego ogranicza zdolności krytycznego myślenia. Ich zdaniem, nastały czasy pokoju i jedynym zagrożeniem są islamscy terroryści - jak ich zabijemy ludzie będą żyli długo i szczęśliwie Smile
Adun napisał:
Ludzie tacy jak wy, nie chca przyjac swiata takim, jaki jest. Dla was ciezko zrozumiec, ze istnieje terroryzm. Nie widziecie prawdziwych problemow i zagrozen.


Oczywiście kiedy Adun zrozumie, że to on nie widział prawdziwych zagrożeń będzie już za późno. Będzie patrzył jak jego najbliżsi umierają z głodu, chorób, na wojnie lub w obozie koncentracyjnym. Jestem ciekaw czy wtedy będzie w stanie przyznać przed sobą, że się mylił i że aktywnie uczestniczył w tworzeniu tego systemu.

A jeżeli chodziło Ci o jakieś konkretne konsekwencje kryzysu to wiadomo: bezrobocie, głód, przestępczość, alkoholizm... standard Smile
_________________
"Jeden człowiek nie zmieni świata, ale jeden człowiek może przekazać informację która zmieni świat." David Icke
www.infowars.patrz.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
waha123




Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 1270
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:31, 19 Kwi '08   Temat postu: Pole kreacji Odpowiedz z cytatem

Pamietacie może, że kiedyś pomidory miały inny smak, rzodkiewka była ostra i mała, banany też miały inny smak....wszystko ma "pamięć siebie"...ale można to zmienić i Ktoś o tym dobrze wie...wie, że wystarczy zmodyfikować np: kukurydze i posadzić ją gdzieś w Południowej Ameryce, żeby po kilku latach taka zmodywikowana kukurydza zaczęła rosnąć sama np: w Polsce...a dlaczego tak się dzieje...Okazuje się, że Pasy Van Alena to zbiorowy spichlerz morfogenetyczny Ziemi, gdzie zmiany ciągle się zapisują...super silne "magnetyczne pola kreacji".....Ale równiez dotyczy to naszych ludzkich myśli i ich wymiany...wymieniajmy sie wiedzą, zmieniajmy zapisy morfogenetyczne..zmieniajmy te zapisy, bo to one podświadomie działają na umysły wszystkich ludzi na Ziemi..nowe treści, to nowa jakośc życia...to że Ktoś chętnie widziałby nas spowrotem na drzewach jest chyba oczywistym.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
franek12




Dołączył: 14 Kwi 2008
Posty: 664
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:41, 19 Kwi '08   Temat postu: Re: Pole kreacji Odpowiedz z cytatem

waha123 napisał:
Pamietacie może, że kiedyś pomidory miały inny smak,


teraz sa łykowate i bez smaku, bardzo zadko sa kwasne... syf

Cytat:
rzodkiewka była ostra i mała


fakt

Cytat:
banany też miały inny smak....


tego nie pamietam... moze za mlody jestem Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Cortez




Dołączył: 15 Sty 2008
Posty: 189
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:00, 19 Kwi '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do bananów, to nie wiem jak kiedyś, ale dzisiaj mniej więcej jest tak:

Na farmach bananowych zbiera się jeszcze zielone, nie dojrzałe owoce, przewozi się kontenerem, później w porcie są zamykane w dużych magazynach i traktowane jakims gazem(!), przez co dojrzewają, tak aby nabrać "najbardziej pożądanej barwy przez klientów" czyli żółci.

Co ciekawe, o ile mnie pamięć nie myli, ok 50% ceny bananów, to marża sklepów Smile

Było o tym wszystkim w jakimś programie na TV4.

Pewnie przez ten gaz ten inny smak, choć nie wiem, jak to sie kiedyś robiło.
_________________
"Sekretarz generalny ONZ, Kofi Annan mówi, że nie widzi żadnych powodów dla, których należałoby zaatakować Irak. A ja widzę ich aż pięć: Shell, Exxon, Mobil, Texaco i BP." - Jay Leno
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Sikorski




Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 1898
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 07:19, 20 Kwi '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten gaz to najzwyklejszy etylen. Jest on zaliczany do hormonów roślinnych więc można powiedzieć, że banany przechodzą taką terapię hormonalną Wink Czy to szkodzi ludziom? Nie wiem, ale szacuję że raczej nie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
suspenser




Dołączył: 20 Sty 2008
Posty: 669
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:42, 20 Kwi '08   Temat postu: Re: Pole kreacji Odpowiedz z cytatem

[quote="franek12"]
waha123 napisał:
Pamietacie może, że kiedyś pomidory miały inny smak,


Teraz większość trafia do nas z Włoch, są to odmiany GMO (znam ludzi z branży i mówią, że niby w Polsce GMO jest zakazana, ale masa produktów zza granicy jest modyfikowana, podobno też często rolnicy kupują nasiona GMO w Czechach).

Cytat:
rzodkiewka była ostra i mała


Teraz też jest - tyle, że trochę droższa kupowana na targu Wink

Cytat:
banany też miały inny smak....



Zwróćcie też uwagę na to, że z wiekiem człowiek coraz słabiej odczuwa zapachy, smaki, dźwięki i kolory.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maras




Dołączył: 27 Lut 2008
Posty: 155
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:34, 23 Kwi '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cortez napisał:
Co do bananów, to nie wiem jak kiedyś, ale dzisiaj mniej więcej jest tak:

Na farmach bananowych zbiera się jeszcze zielone, nie dojrzałe owoce, przewozi się kontenerem, później w porcie są zamykane w dużych magazynach i traktowane jakims gazem(!), przez co dojrzewają, tak aby nabrać "najbardziej pożądanej barwy przez klientów" czyli żółci.

Co ciekawe, o ile mnie pamięć nie myli, ok 50% ceny bananów, to marża sklepów Smile

Było o tym wszystkim w jakimś programie na TV4.

Pewnie przez ten gaz ten inny smak, choć nie wiem, jak to sie kiedyś robiło.


Sikorski napisał:
Ten gaz to najzwyklejszy etylen. Jest on zaliczany do hormonów roślinnych więc można powiedzieć, że banany przechodzą taką terapię hormonalną Czy to szkodzi ludziom? Nie wiem, ale szacuję że raczej nie.


Ja może jeszcze dopowiem, że od kiedy weszliśmy do UE możemy sprowadzać tylko banany pastewne dlatego, że końcówki innych odmian bananów (tzw. dupki) bardzo szybko robaczeją. Bananami pastewnymi, w krajach w których rosną, karmi się zwierzęta hodowlane (bydło, świnie). Ich naturalnym kolorem jest zielony. Banany na eksport po zbiorach gotowane są w jakiejś substancji, której nazwy nie moge sobie w tej chwili przypomnieć, przez co wydziela się w nich glukoza dla poprawy smaku (nie poddany obróbce banan pastewny smakuje jak mąka, w zielonych, niedogotowanych bananach można ten smak wyczuć) a także zmieniają kolor na żółty.

Przed wejściem Polski do UE mogliśmy kupić zupełnie inne odmiany których smak jest o niebo lepszy (i które faktycznie dojrzewają do żółtości na drzewku, a nie w jakims zbiorniku).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
re-ligio




Dołączył: 24 Maj 2008
Posty: 367
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:01, 04 Sie '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oglądałem film"Świat Według Monsanto" to jest przerażające w krajach gdzie jest wprowadzony zakazana modyfikacji żywności nie ma żadnej pewności,że tej modyfikacji nie będzie np. w meksyku pojawiła się zmodyfikowana kukurydza choć ten kraj ma odpowiednie przepisy zakazujące GMO wydaje mi się,że w Polsce zrobią to samo zasadzą bez wiedzy nasiona zmodyfikowane a one przeniosą się z czasem na cały kraj Confused jak pisałem o tym na forum niewyjaśnione zjawiska to krew mnie chciała zalać jacy tam są pożyteczni głupcy(nie wszyscy) taki digital0r pisze,że modyfikacja żywności to jest nasza przyszłość ona wszystko rozwiąże głód,choroby roślin itp. IDIOTA i takich w kraju mamy mnóstwo naoglądał się filmów reklamujących GMO i myśli,ze to wspaniała perspektywa dla nas a na zarzuty przedstawione w filmie"Świat Według Monsanto" odpowiadają,że to filmik z youtube i nie można im wierzyć Shocked
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Aqua




Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 1450
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 07:27, 05 Sie '08   Temat postu: Re: Pole kreacji Odpowiedz z cytatem

waha123 napisał:
Pamietacie może, że kiedyś pomidory miały inny smak, rzodkiewka była ostra i mała[...]


Generalnie "wyprodukować" dobrego pomidora ostatnio się po prostu nie opłaca. Kiedyś się pomidora sadziło w ziemi. Teraz, żeby dogonić z wydajnością nowo stawiane obiekty (kredyty preferencyjne z UE), też trzeba przejść na nową uprawę. I wchodzimy w koszta: podłoże (kokos/wełna mineralna) zmienia się co roku (ryzykanci zmieniają co dwa sezony - ale to już zwiększają automatycznie wydatki na opryski - bo ilość chorób w takim podłożu jest zawsze większa) i nawozy (polskie to rosyjska ruleta - więc trzeba kupować zagraniczne). A w poprzednim roku doszedł kolejny hicior, który do dzisiaj kładzie na łopatki wszystkie wydatki - aprecjacja złotówki. Przy takim kursie nie ma kto tego wywozić za granicę więc wszystko się gotuje w kraju, a że rynek jest przesycony inwestycjami (łatwe i tanie kredyty z UE) część gospodarstw balansując na granicy opłacalności - szuka oszczędności gdzie się da - czyli w podłożu - mamy więcej chorób pomidora, albo pomidora który jest bardziej pryskany, no i w nawozach - nie sypniemy tego, tego sypniemy mniej - no i pomidor już tylko wygląda jak pomidor - zapach i smak został w fabryce z nawozami.

Natomiast tendencja detalistów jest taka, żeby kupować pomidora jak najtańszego (najtaniej sprzedaje ten producent który najwięcej zaoszczędził - czyt. jego pomidor jest do dupy). O ile ludzie(konsumenci) nie zaczną domagać się w swoich sklepach/na targach dobrego towaru, a będą wykazywać tendencję do kupowania na zasadzie - bo tanie, to ostatecznie producenci cały czas wychodzą na przeciw oczekiwaniom konsumenta. Dopóki więc zapotrzebowanie na "DOBRY" towar się nie pojawi - tego towaru jako tako po prostu nie będzie.

Natomiast co do odmian w Polsce - najczęściej są to odmiany firm polskich i holenderskich. Najdroższe i najlepsze nasiona to hybrydy. O pomidorze GMO nie słyszałem. Chociaż w Japonii już zrobili Tomatoberry (słodki pomidor o wyglądzie truskawki).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
fop




Dołączył: 31 Lip 2007
Posty: 235
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:11, 05 Sie '08   Temat postu: ??? Odpowiedz z cytatem

Ja nadal mam dobre pomidory z pewnego źródła smakują tak samo jak kiedyś. Wink Rodzice kumpla prowadzą swoją prywatną uprawę, czesc sprzedają, latem na polu, zimą pod szkłem. Uniezależniłem sie od sklepów i bazarów i mam taniej.

Co do bananów. To tragedia. Znajomi siostry prowadzą hurtownie (całkiem sporą). Polecają nie jesc bananów, sami nie jedzą! Normalnie takie zupełnie zielone banany spedzają w gazie całą noc ale zdarza sie, że trzeba szybko to zrobic, mówili wiec, że jak trzeba to potrafią w godzinę z zielonych zrobic żółte!!! Aha każdy banan w Polsce jest tak preparowany ponieważ do nas przyjeżdzają wyłącznie zielone niedojrzałe, od lat praktycznie nie jadam tego gówna.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kondrix




Dołączył: 14 Cze 2008
Posty: 205
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:04, 05 Sie '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fertiliser - oznacza nawóz. Nie żywność.
poprawna pisownia Fertilizer.
Ktoś wie czemu onet tłumaczy to jako "żywność" ?

Przyłączam się do listy.
Jabłka kwaśne i twarde, ten sam gat. np papierówka smakuje dzisiaj inaczej.
Truskawki z "plastikowym" głębiem. Jedna z odmian truskawek nazywa sie... Pandora.
Pietruszka. Prawie znikła, to wielkie co nam sprzedają to pasternak. Gorszy smak.
Masło. Powodzenia jak ktoś chce kupić bez margaryny. Masa ludzi kupuje śmietanę i robi samemu w mikserze.
Buraki, nowych podłużnych nie polecam, gorszy smak, słodkie ale mniej buraczane.
Kasza gryczana. Do niedawna nie wiedziałem, że ta w sklepach jest prażona. Nie prażona smakuje o niebo lepiej.

Moża warto by to wyciąc i zrobić nowy wątek, np. Żywność dawniej a dziś.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Gospodarka i pieniądze Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Pekin wprowadził cła eksportowe na żywność w wysokości 135%
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile