W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Ile płacimy za rosyjski gaz?   
Podobne tematy
Gazprom - traci czy zyskuje?27
Bałtycki gazociąg - Nord Stream 52
Węgrzy rezygnują z Nabucco2
Co dalej z gazociągiem Nabucco bez ocen
Znalazłeś na naszym forum inny podobny temat? Kliknij tutaj!
Ocena:
12 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Odsłon: 9791
Strona: 1, 2   »  Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
aro_klb




Dołączył: 10 Lut 2007
Posty: 1484
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:33, 14 Sty '12   Temat postu: Ile płacimy za rosyjski gaz? Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Załóżmy, że cenę gazu ziemnego w USA znormalizujemy do 100. Ile Waszym zdaniem płacić będzie Polska za rosyjski gaz w 2012 roku? Myślę, że rozwiązanie tej zagadki może wywołać spore zdziwienie u niejednego z Was.

Gazeta Wyborcza, a konkretnie Andrzej Kublik szacuje, że w 2012 roku Polska płacić będzie Gazpromowi około 516 USD za 1000 metrów sześciennych (Mcm) gazu ziemnego. W tym roku Gazprom sprzedawał będzie gaz w Ukrainie i Europie Zachodniej po około 400 USD za Mcm:

Tymczasem, ‘rewolucja łupkowa’ w USA sprowadziła ceny gazu ziemnego w tym państwie do poziomu 3 USD za milion BTU (MMBTU). Cena kontraktów terminowych spadła poniżej 2,7 USD za MMBTU:

1000 metrów sześciennych to około 35 milionów BTU. Tak więc w USA tysiąc metrów sześciennych gazu kosztuje około 5 razy mniej niż w Polsce.

Jak to możliwe? Istnieją dwie podstawowe przyczyny tego stanu rzeczy. Wszystko wskazuje na to (rzeczywista cena gazu kupowanego od Gazpromu oraz sama formuła cenowa objęte są tajemnicą handlową i nie są publicznie dostępne), że formuła cenowa gazu sprowadzanego do Polski oparta jest o cenę ropy naftowej i produktów pochodnych. Szczęśliwie dla Gazpromu, pechowo dla polskich konsumentów, historyczne powiązanie cen ropy naftowej i gazu ziemnego zostało doszczętnie rozwalone przez ‘rewolucję łupkową w USA’. Historycznie, baryłka ropy naftowej wyceniana była na 6 do 12 milionów BTU gazu ziemnego (przy czym jedna baryłka ropy posiada wartość energetyczną około 6 MMBTU). Obecnie, wskaźnik cen ropy do cen gazu przekracza 35:

Po drugie, ‘rewolucja łupkowa’ w USA ma z przyczyn technicznych lokalny charakter. Po prostu nie ma w tej chwili technicznych możliwości eksportu amerykańskiego gazu łupkowego. W trakcie budowy znajdują się dwa eksportowe terminale LNG – w Kolumbii Brytyjskie i w Luizjanie. W latach 2014-2015, po uruchomieniu terminali, powinna się rozpocząć konwergencja cen gazu ziemnego na świecie. Należy przy tym zaznaczyć, że cena amerykańskiego gazu w Europie i w Azji zawierać będzie koszty transportu i skraplania.

Przy okazji, to jest bardzo dobra ilustracja tego jak brak technicznych możliwości arbitrażu prowadzi do nieefektywności na rynku. Zresztą, w przypadku gazu ziemnego także niewielka ilość dostawców, wysokie koszty zmiany dostawcy i wysokie koszty wejścia na rynek obniżają efektywność rynku.

Obecnie, gaz LNG w terminalach w Wielkiej Brytanii kosztuje około 325 USD za tysiąc metrów sześciennych.

W 2012 roku mamy sprowadzić z Rosji około 10 mld metrów sześciennych gazu za około 5 mld USD.

źródło: http://blogi.bossa.pl/2012/01/14/ile-placimy-za-gaz/
No Panie Pawlak. Negocjator pierwsza klasa albo..... no właśnie
_________________
Jestem pisowskim aparatczykiem z małym penisikiem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:10, 14 Sty '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zważywszy na to, że polscy politycy i polskie media szczekają na rosję najgłośniej w europie, a może nawet i na świecie, nie wspominając o oczywistej agresji politycznej jaką nasi przywódcy jawnie odpierdalali na ukrainie, gruzji czy białorusi, trudno oczekiwać żebyśmy nie płacili najwięcej za ruski gaz. nie wspominając już o tym, że oni przecież próbują obalić rząd w samej rosji - nie tzreba mieć dostępu do KGB aby to widzieć.
właściwie to się dziwię że po tym wszystkim jeszcze nas nie zbombardowali - pewnie chodzi o tą kasę za gaz; bomby kosztują, a zbuntowana kura znosząca złote jaja, niech sobie jeszcze trochę pożyje...

więc w dniu w którym przestaną pobierać od polski haracz za ochronę, najlepiej się będzie stamtąd czym prędzej ewakuować. no chyba, że ktoś chce zginąć jak prawdziwy polski patriota - podkładając swój pusty łeb pod ruską gilotynę Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Sikorski




Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 1898
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:27, 14 Sty '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie, niech idioci dalej podskakują to na pewno będzie taniej Laughing Pytanie tylko brzmi, czy oni tak sami z siebie, czy to jest czyjaś celowa robota. (nie mówmy tylko o politykach, to głównie media na lewo i prawo trąbią jaka to Rosja zła)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:31, 14 Sty '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

i politycy i media są w rękach tego samego prywatnego kapitału.
kapitału który od ponad 20tu lat dyma polaków i to równo - i bynajmniej nie jest to kapitał rosyjski.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
dromek




Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 487
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:44, 14 Sty '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uderz w stół, a nożyce się odezwą.
Ruski agent Bimi, pilnuje słusznej linii swoich mocodawców, zawsze odzywa się gdy ktoś zahacza o jego ojca jedynego Władimira Putina i ich wspólną matuszkę Rosiję.
Co za pojeb.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:50, 14 Sty '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ty dromek, poza tym, ze sie ze mną nie zgadzasz dla zasady, to myślisz że dlaczego płacimy za gaz najwięcej?
jeśli negujesz to co napisałem, to powinieneś mieć alternatywne wytłumaczenie.
a nie że tylko sobie znowu wrzucisz dwa prozaki, napiszesz "bimi to agent" i rozjebiesz się z na sofie by dalej patrzeć na wszystko z góry bo przecież jesteś genialnie oświeconym neurologiem kurwa prawda2 - ekspertem od antydepresantów.
jakbym ćpał tyle co ty to też bym się nie przejmował utrzymywaniem ludzkich stosunków z sąsiadami - dobry antydepresant ma swoją cenę i nie wątpię, ze działa. lecz niestety tylko na tego co go żre - i tylko do czasu aż się nie okaże że działał za bardzo... uśpił naszą czujność, a tu nagle okrutny świat nam znowu spuszcza wpierdol Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
aro_klb




Dołączył: 10 Lut 2007
Posty: 1484
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:07, 17 Sty '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Europejscy odbiorcy rosyjskiego gazu wygrali bitwę o niższe ceny i nowy sposób naliczania należności. Gazprom zmienił kontrakty na ich korzyść

Na przełomie roku Gazporm export zminił kontrakty z szeregiem europejskich odbiorców gazu, dowiedziała się agencja Interfaks. Teraz cena w kontraktach długoterminowych zostanie przywiązana nie do ceny ropy sprzed pół roku, jak dotąd, ale do ceny gazu na giełdach. To ogromna zmiana, bo do tej pory Gazprom twardo trzymał się reguły cenowej wywodzącej się jeszcze z czasów sowieckich.

Kontrakt długoterminowy ma z Gazpromem m.in, polskie PGNiG, ale naszej firmy nie ma wśród tych, które dostały od Rosjan lepsze warunki. Według Interfaks kontrakty zostały zmienione z niemieckim Wingas, francuskim GDF Suez, włoskim Sinergie, słowackim SPP i austriackim Econgas. Aneksy do kontraktow zostały podpisane na przełomie 2011/2012 r.

Warto zauważyć, że Wingas to duży partner Gazpormu na rynku niemieckim. Obie firmy mają tam wspólną spółkę, która kontroluje 2000 km gazociągów. Francuski GDF to firma z którą Gazprom podpisał w 1993 r pierwszą swoją umowę na dostawy gazu do Europy Zachodniej i partner Rosjan w spółce Nord Stream AG.

Obie firmy w 2011 dostały też od Gazpromu możliwość kupowania 15 proc. zakontraktowanego gazu po cenach spotowych. Podobnie jak niemieckie E.ON Ruhrgas i Verbundnetz Gas.

W minionym roku włoska firma Edison wygrała z Gazpromem w arbitrażu i dostała od Rosjan zniżkę i lepszy kontrakt. Dzięki temu zaoszczędzi ok. 200 mln euro rocznie. Średnia cena gazu z Rosji dla Europy rośnie od sześciu lat. W 2006 r było to 151 euro/1000 m3. W 2011 r blisko 400 dol..

źródło: http://www.ekonomia24.pl/artykul/705487,.....-ceny.html
Cieszę się ,że jesteśmy tak bogaci...
_________________
Jestem pisowskim aparatczykiem z małym penisikiem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pszek




Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 2310
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:33, 17 Sty '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aro_klb napisał:
Cieszę się ,że jesteśmy tak bogaci...

Ja też się cieszę że jeteśmy tacy bogaci a jeszcze bardziej się cieszę że jesteś znawcą tych wszystkich zawiłych spraw zwiazanych z cenami, gazem itd
Bo ja... no cóż? jako klasyczny humanista ni z cholery się na tym nie wyznaję a przy lekturze tekstów na ten temat po prostu zasypiam już przy czwartym zdaniu.
Około listopada ukazały się teksty noszące dziwny podtytuł Gazprom jest bardzo zły na Polskę za niepartnerskie zachowania
Nie wiesz przypadkiem @aro_klb,o co chodzi? na czym polegają te "niepartnerskie zachowania"?
_________________
sasza.mild.60@mail.ru
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
aro_klb




Dołączył: 10 Lut 2007
Posty: 1484
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:42, 18 Sty '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie uznaję się za wielkiego znawce w tym temacie ani to nie jest nic zawiłego w wyciągnięciu wniosków odnoście cen gazu. Dlaczego niepartnerskie zachowania? Gdy masz możliwość zakupu gazu taniej od innego dostawcy to czy uporczywie próbujesz płacić więcej w imię altruistycznej lojalności czy patrzysz na rachunek ekonomiczny.
Sprawa jest prosta jak drut. Płacimy najwięcej ze wszystkich państw importujących gaz z Rosji. Logika podpowiada mi jedno. Taka sytuacja nie jest normalna a nader wszystko w interesie polskiej racji stanu jest uczynienie wszelkimi możliwymi sposobami dywersyfikację dostaw zarówno gazu jak i ropy. Gdy będziemy skazani na jednego odbiorce nasza pozycja negocjacyjna odnośnie cen jest z góry przesadzona i ostatecznie musimy przystać na takie warunki jakie nam proponują.
A ponadto musisz wiedzieć ,że
Cytat:
Memento niech stanowią słowa byłego i przyszłego prezydenta Rosji - Władimira Putina, który w grudniu 2005 r. otwarcie przyznał "Poza sektorem energetycznym nie istnieje obszar, w którym moglibyśmy się ubiegać o światowe przywództwo".

źródło: http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news.....ke,1732473
PS. w Świnoujściu budujemy zbiorniki na skroplony gaz. Więcej informacji tutaj: http://www.polskielng.pl/
_________________
Jestem pisowskim aparatczykiem z małym penisikiem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pszek




Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 2310
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:17, 18 Sty '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aro_klb napisał:

A ponadto musisz wiedzieć ,że
Cytat:
Memento niech stanowią słowa byłego i przyszłego prezydenta Rosji - Władimira Putina, który w grudniu 2005 r. otwarcie przyznał "Poza sektorem energetycznym nie istnieje obszar, w którym moglibyśmy się ubiegać o światowe przywództwo".

Niepokoisz mnie @aro_klb (kto by pomyślał że można w tych sprawach być większym laikiem niż ja Laughing )
to nie żadne momento a skutki obowiązującej do dziś poprawki wprowadzonej w 1974 r do ustawodawstwa USA dotyczące ograniczeń handlu z ZSRR.Autorem poprawki był nijaki Jackson-Vanik.Angielska wikipedia dziś strajkuje czy coś,dlatego musisz zadowolić się tym
aro_klb napisał:
Dlaczego niepartnerskie zachowania?

Abo ja wiem? różnie się mówi
aro_klb napisał:
Gdy będziemy skazani na jednego odbiorce nasza pozycja negocjacyjna odnośnie cen jest z góry przesadzona i ostatecznie musimy przystać na takie warunki jakie nam proponują

A ja nie rozumiem po co nam wogóle jakieś negocjacje skoro mamy spore zasoby własnego surowca.
_________________
sasza.mild.60@mail.ru
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pps




Dołączył: 27 Lis 2011
Posty: 132
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:54, 18 Sty '12   Temat postu: i tu chyba nie ma kłótni Odpowiedz z cytatem

bo wydobycie gazu łupkowego to może być wielka szansa dla Polski jako kraju i Polaków jako narodu.
Jeżeli zrobimy to mądrze czyli: nasze państwo powołuje koncern i rozpisuje nowy system w rodzaju akcjonariatu narodowego(bez żadnych jebanych NFI) czyli obywatel polski może kupic ileś tam akcji na łeb i przez min 3 lata nie można ich sprzedać(brak spekulacji, a jak ludzie zobaczą dywidendy to już nie będą chcieli sprzedawać) i niech Polak zobaczy że bycie Polakiem się opłaca. oryginał pomysłu Jadwiga "Demencja" Staniszkis. jak dla mnie to cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
chójaduch




Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 1089
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:37, 19 Sty '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

agharto0 napisał:
Wytłumacz czytelnikom tego zacnego forum czemu to Polska bedzie płacić za gaz 25%więcej niż Niemcy dla przykładu....


Przecież Polakom ruski gaz śmierdzi. Aby nie kupować taniego rosyjskiego gazu wymyślili dywersyfikację i pierdolą o "bezpieczeństwie energetycznym". W konsekwencji kupują sporo droższy gaz m.in. z Norwegii. Nie ma się co dziwić Rosjanom, że podnoszą cenę debilom, którzy w imię zjebanych fantasmagorii lubią przepłacać. W mojej ocenie ruscy powinni oferować Polakom swój gaz w takiej samej cenie, jak cena którą płacą Polacy Norwegom. I tak Rosjanie wykazują litość nad nadwiślańską państwowiną i oferują atrakcyjne ceny.

Gdyby Polacy prowadzili rozsądną politykę wobec Rosji to za gaz płaciliby tyle co Niemcy, a może nawet tyle co Białorusini...

Ale ni chója - ruski gaz śmierdzi - będziemy przepłacać....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pps




Dołączył: 27 Lis 2011
Posty: 132
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:02, 19 Sty '12   Temat postu: @chójaduch Odpowiedz z cytatem

masz dość krótką pamięć - co było jak ukraina przestała płacić za gaz?
Sam udowadniasz wołaniem o rozsądną politykę że ruskie ceny gazu sa nierynkowo tylko politycznie motywowane więc?
Masz pojęcie że w razie sprzeczności interesów ruscy mogą i zakręcą kurek i ty co wyjdziesz do zamarzających ludzi i powiesz myliłem się?
jest taka prosta zasada negocjacji ten kto ma więcej możliwości wyboru ma silniejszą pozycję.
masz mały sklepik kupujesz towary w jednej hurtowni ale inne sklepiki kupują taniej idziesz i mówisz ja też chcę taniej bo jak nie.....no i w sytuacji Polski mówisz bo jak nie to będę kupował drożej- tak drogo jak tylko chcecie bo jesteście moim jedynym dostawcą a jak wstrzymacie dostawy to ze mną koniec.
To jest według ciebie dobry sposób negocjacji czy może należałoby dodać plizzz zrobię wam loda?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
chójaduch




Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 1089
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:22, 19 Sty '12   Temat postu: Re: @chójaduch Odpowiedz z cytatem

pps napisał:
masz dość krótką pamięć - co było jak ukraina przestała płacić za gaz?
Mam bardzo dobrą pamięć i przypominam sobie, że Ukraina kradła gaz przeznaczony na tranzyt. Generalnie Ukraińcy usiłowali wydymać rosyjskiego dostawcę. A nawet gdyby ulec medialnej manipulacji i uznać, że Ukraina dopuściła się jedynie zwłoki w zapłacie, to co kurwa dziwnego w tym, że jak ktoś nie płaci to wstrzymuje się dostawę?
pps napisał:
Sam udowadniasz wołaniem o rozsądną politykę że ruskie ceny gazu sa nierynkowo tylko politycznie motywowane więc?
pomijając już fakt, że tzw. "wolny rynek" to mit, w który wierzą debile, to o co Ci chodzi? Chcesz tanio - uprawiaj dobrą politykę, a jak nie potrafisz, bo jesteś rozhisteryzowanym zjebem grzebiącym w fekaliach historii - to przepłacaj...
pps napisał:
Masz pojęcie że w razie sprzeczności interesów ruscy mogą i zakręcą kurek i ty co wyjdziesz do zamarzających ludzi i powiesz myliłem się?
powiem im tak: macie pierdolca na punkcie ruskich, to chój wam w dupę - marznijcie
pps napisał:
jest taka prosta zasada negocjacji ten kto ma więcej możliwości wyboru ma silniejszą pozycję.
to pokaż mi te inne możliwości kupowania gazu w cenie zbliżonej do gazu rosyjskiego
pps napisał:
masz mały sklepik kupujesz towary w jednej hurtowni ale inne sklepiki kupują taniej idziesz i mówisz ja też chcę taniej bo jak nie.....
to zastanawiam się dlaczego inni płacą mniej i wyciągam wnioski...
pps napisał:
no i w sytuacji Polski mówisz bo jak nie to będę kupował drożej- tak drogo jak tylko chcecie bo jesteście moim jedynym dostawcą a jak wstrzymacie dostawy to ze mną koniec.


To jest według ciebie dobry sposób negocjacji czy może należałoby dodać plizzz zrobię wam loda?

Kurwa, ale w czym problem, nie rozumiem. Ruski sprzedaje, Polak kupuje, jak się nie podobają warunki, to wypierdalać do Norwega... Polak chce taniej, to niech nauczy się rozmawiać z Rosją. Gdy trzeba to rozmawiać na kolanach, bo taka jest, kurwa, rzeczywistość polityczna i ekonomiczna. Ale po chój, jak można szczekać na ruskich, a cenę za kurewsko-szczekającą politykę zapłacą wydymani mieszkańcy nadwiślańskiej państwowiny, a nie szczekające kurwy... Choć to szczekanie pasi znacznej części zjebanych mieszkańców - więc ja problemu nie widzę, poza tym, że przy okazji zabawy w "nienawidzę ruskich" normalni ludzie dostają po dupie..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czekan




Dołączył: 17 Sie 2009
Posty: 1406
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:02, 19 Sty '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pszek i chójaduch udają ,że nie rozumieją sedna problemu drogiego gazu .

Obie strony ,czyli ruskie i PO skorzystały na tej umowie podpisanej przez Pawlaka .

Ruskie mają drogi zbyt gazu na wiele lat ,a PO jak myślicie co zyskała ?
łapówy na niewyobrażalną skalę na kontach w Szwajcarii ?
czy może milczenie i mataczenie w sprawie Katastrofy Smoleńskiej ?
a może jedno i drugie?

Polacy zostali kolejny raz celowo oszukani i wykorzystani .
sympatie i antypatie sugerowane przez pszeka i chójabezmózga to mydlenie oczu .
_________________
bankierska lichwa - nowoczesne niewolnictwo -złudzenia na raty /
NIE WIERZĘ POLITYKOM -NIE . / bo to sprzedajne marionetki i cyniczni psychopaci /
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
aro_klb




Dołączył: 10 Lut 2007
Posty: 1484
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:04, 19 Sty '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chójaduch napisał:
Gdyby Polacy prowadzili rozsądną politykę wobec Rosji to za gaz płaciliby tyle co Niemcy, a może nawet tyle co Białorusini...

Ale ni chója - ruski gaz śmierdzi - będziemy przepłacać....

Co rozumiesz pod słowem "rozsądną" politykę?
Według Ciebie mamy być potulni i posłuszni, tak? Dzięki temu czeka nas nagroda w postaci taniego gazu? Chodzi o to ,że nie mamy wyboru w dywersyfikacji dostaw gazu. Rosjanie mogą nam narzucić taką cenę jaką chcą bo jak nie to po prostu odetną nas od niego. Jednak tu pojawia się problem który już w części został rozwiązany a mianowicie Nord Stream. Wcześniej nie można było zakręcić nam kurka bo dostawcy z zachodu mogliby być zagrożeni bo przecież my także w ramach protestu moglibyśmy zakręcić kurek dla dostawców zachodnich. Jednak ten problem został już rozwiązany.
I jeszcze wywiad ( od razu ripostuję ,że nie jestem pro-PiSowski czy anty PeOwski )
Cytat:
Trzy pytania do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

Jakie działania na szczeblu międzynarodowym podjęły rządy PiS w latach 2005-2007, aby odwieść Rosję i Niemcy od planów budowy gazociągu Nord Stream?
To źle zadane pytanie. Celem strategicznym Polski nie powinno być koncentrowanie się na przedsięwzięciach innych państw. Zablokowanie budowy rurociągu północnego nie rozwiązałoby problemów energetycznych Polski. Celem Polski, który konsekwentnie realizował mój rząd, jest uwolnienie się od zależności surowcowej od jednego dostawcy. Trzeba sobie uświadomić, że jesteśmy uzależnieni od jednego dostawcy w stopniu skrajnie niebezpiecznym i niespotykanym w krajach „starej” Unii Europejskiej. Mój rząd działał na wielu polach i przeprowadził kilka ważnych inicjatyw, które zbliżały nas do niezależności. Po pierwsze, mój rząd podjął decyzję i rozpoczął budowę terminalu LNG w Świnoujściu. Drugim bardzo ważnym przedsięwzięciem było rozpoczęcie projektu Baltic Pipe, czyli podłączenia Polski do duńskiego systemu przesyłu gazu. Dla realizacji tego projektu w 2007 r. PGNiG wykupiło udziały w Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Jak widać, to konkretne dokonania. Niestety obecny rząd nie kontynuuje tej strategii, czego dowodem chociażby nowa umowa gazowa z Rosją.

Czy w latach 2005-2007 rząd PiS-S-LPR zabiegał o realizację projektu Jamał II?
Mój rząd poważnie traktował sprawę dywersyfikacji dostaw surowców. Jamał II nie jest żadną alternatywą dla obecnych źródeł zaopatrzenia Polski, to jedynie kolejny projekt, którym płynąć będzie rosyjski gaz. Rozwiązaniem naszego problemu nie jest tworzenie kolejnych dróg dostaw z Rosji, ale realizacja projektów dywersyfikacyjnych: terminala LNG i projektu Baltic Pipe.

Jak powinno wyglądać właściwe wykorzystanie położenia geograficznego Polski do celów transportu surowców energetycznych takich jak gaz ziemny?
Położenie Polski w kontekście transportu surowców i polityki energetycznej to ogromny atut. Niestety, jest to kapitał, który konsekwentnie, przez 20 lat, był marnotrawiony. Polska powinna korzystać ze swego położenia i dążyć do tego, by stać się niezbędnym graczem na rynku energetycznym. Dopiero za sprawą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który w 2007 r. był inicjatorem dwóch Szczytów Energetycznych w Krakowie i Wilnie, możliwa stała się faktyczna budowa korytarza do transportu ropy naftowej z rejonu Morza Kaspijskiego do Polski i Unii Europejskiej, czyli rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk. Dzięki zaangażowaniu Lecha Kaczyńskiego do projektu przyłączyły się Gruzja, Litwa i Azerbejdżan. Jest to jedyny od 20 lat przypadek, kiedy Polska stała się inicjatorem dużego przedsięwzięcia energetycznego. Niestety rząd PO zwleka z decyzjami w sprawie kontynuowania wypracowanego sukcesu, co w rzeczywistości stanowi zagrożenie bezpieczeństwa Polski. Również inne projekty zostały wstrzymane. Przykładem może być wstrzymanie budowy strategicznych magazynów na ropę naftową niedaleko Gdańska. Budowa magazynów oraz rozbudowa bazy logistycznej naftoportu sprawiłyby, że Polska mogłaby stać się faktycznym centrum handlu ropy naftowej w rejonie Morza Bałtyckiego.

źródło: http://www.gazetafinansowa.pl/index.php/.....olska.html
W tym wypadku pan Kaczyński wg mnie ma 100% racji.
I jeszcze jedno
pszek napisał:
to nie żadne momento a skutki obowiązującej do dziś poprawki wprowadzonej w 1974 r do ustawodawstwa USA dotyczące ograniczeń handlu z ZSRR.Autorem poprawki był nijaki Jackson-Vanik

To już dawno dawno jest nieaktualne. Po upadku ZSRR cała polityka amerykańska uległa przekształceniu na skutek upadku bloku wschodniego. Rosja nie była zagrożeniem takim jak za czasów reżimu komunistycznego. Polska podpisała kontrakt gazowy już z Rosją w 1993r. a odnośnie tego porozumienia chciałbym napisac iż:
Cytat:
1 września Putin otwarcie powiedział w Polsce, że podpisując w 1993 roku kontrakt jamalski, mieliśmy do czynienia z korupcją po obu stronach. On zna się na problematyce energetycznej, bo doktorat z tego robił. Jego otoczenie wyciągnęło konsekwencje i cała ta wataha, która w tym uczestniczyła, już nie istnieje. Natomiast po stronie polskiej w dalszym ciągu decydentami w sprawie gazu są rosyjscy agenci wpływu. Odgrywali oni i nadal odgrywają ogromną rolę w sterowaniu polską gospodarką energetyczną i robią to w imię interesów rosyjskich, a nie polskich. To oni są odpowiedzialni za podpisanie pakietu porozumień, które mają podstawowe błędy prawne.

źródło: http://jaronwoj.wordpress.com/category/lng/page/2/
Jakoś nigdzie nie mogę znaleźć filmu gdy Putin o tym mówi. Jak ktoś znajdzie niech wrzuci.
_________________
Jestem pisowskim aparatczykiem z małym penisikiem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
chójaduch




Dołączył: 10 Sie 2011
Posty: 1089
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:18, 19 Sty '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aro_klb napisał:
Co rozumiesz pod słowem "rozsądną" politykę?

Według Ciebie mamy być potulni i posłuszni, tak? Dzięki temu czeka nas nagroda w postaci taniego gazu?
Rosji nie zależy, aby jakaś gówno znacząca państwowina była potulna i posłuszna. Rozsądna polityka może z powodzeniem ograniczyć się do nie bycia kurwą i nie odpierdalanie kurestwa jak np. wyprawa kaczora do Gruzji, udzielanie poparcia gruzińskiemu agresorowi i wykrzykiwanie na wiecu w Tbilisi "przyjechaliśmy tu walczyć"... Z pewnością atmosfera polityczna byłaby bliższa partnerskiej, co odzwierciedliłoby się także w relacjach gospodarczych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pszek




Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 2310
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:55, 19 Sty '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aro_klb napisał:
pszek napisał:
t;]to nie żadne momento a skutki obowiązującej do dziś poprawki wprowadzonej w 1974 r do ustawodawstwa USA dotyczące ograniczeń handlu z ZSRR.Autorem poprawki był nijaki Jackson-Vanik

To już dawno dawno jest nieaktualne. Po upadku ZSRR cała polityka amerykańska uległa przekształceniu na skutek upadku bloku wschodniego.

Jak ty się na tym tak znasz jak znasz,to ty @aro_klb może nie zawracaj sobie głowy zawiłymi problemami umowy gazowe.
Cytat:
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział we wtorek, że odrzucenie restrykcyjnej poprawki Jacksona-Vanika z ustawy o handlu z 1974 roku powinno być priorytetem administracji USA.

http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_.....89021.html
Cytat:
April 2011, American University in Moscow professor Eduard Lozansky and former Reagan administration official Antony Salvia filed a federal lawsuit in Washington D.C. against the Obama administration arguing the law is illegal

http://en.wikipedia.org/wiki/Jackson%E2%80%93Vanik_amendment
Cytat:
Jakoś nigdzie nie mogę znaleźć filmu gdy Putin o tym mówi.

http://www.youtube.com/watch?v=N_z7-TbiEOc
http://www.youtube.com/watch?v=nurd_ZSjVjs
http://www.youtube.com/watch?v=FEunXqG4Mcs
http://www.youtube.com/watch?v=Tu0Gwm91zZs
http://www.youtube.com/watch?v=SCOLUv7u4CQ
_________________
sasza.mild.60@mail.ru
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
aro_klb




Dołączył: 10 Lut 2007
Posty: 1484
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:09, 19 Sty '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pszek napisał:
Jak ty się na tym tak znasz jak znasz,to ty @aro_klb może nie zawracaj sobie głowy zawiłymi problemami umowy gazowe.
Ja nie rozumiem jaki to ma związek z CENAMI GAZU które strona polska "wynegocjowała"??? Oświeć mnie.
Cytat:
poprawka Jacksona-Vanika (ang. Jackson-Vanik amendment) - poprawka do ustawy o handlu z 1974 roku, sponsorowana przez Demokratów Henry'ego Jacksona i Charlesa Vanika, odmawiająca normalnych stosunków handlowych państwom komunistycznym ograniczającym swobodę emigracji. Jej przyjęcie było reakcją na nałożenie w ZSRR w sierpniu 1972 roku poważnych ograniczeń emigracyjnych (tzw. podatku dyplomowego, uniemożliwiającego natychmiastową emigrację osobom z wyższym wykształceniem)

źródło: http://www.stosunkimiedzynarodowe.info/haslo,poprawka_Jacksona-Vanika
Cytat:
W USA przyznano, że gospodarka Rosji jest gospodarką rynkową. De facto, poprawka Jackson-Vanik już od dawna nie jest przestrzegana. Prezydenci USA od dziesięciolecia wciąż zawieszają jej obowiązywanie na okres roku, aby wieść z Rosją handel w normalnym trybie. I oto paradoks – taki obrót spraw hamuje zniesienie przestarzałej poprawki de iure

źródło: http://polish.ruvr.ru/2010/04/25/7089775.html
Co ma piernik do wiatraka?
Ps. Dzięki za filmy.
_________________
Jestem pisowskim aparatczykiem z małym penisikiem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:22, 19 Sty '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aro_klb napisał:
pszek napisał:
Jak ty się na tym tak znasz jak znasz,to ty @aro_klb może nie zawracaj sobie głowy zawiłymi problemami umowy gazowe.
Ja nie rozumiem jaki to ma związek z CENAMI GAZU które strona polska "wynegocjowała"??? Oświeć mnie.

czyli @aro jak rozumiem ty uważasz, że gdybyś to ty negocjował (zamiast pawlaka) to mieli byśmy taniej, tak?

a co byś im powiedział, jeśli wolno spytać? "cena ma być o połowę niższa, albo spierdalajcie z tym swoim gazem!"? Smile

cóż - dalej możesz to powiedzieć, tylko w mniejszej skali: na znak protestu przestań używać gazu w swoim domu - nie daj chujom zarobić! Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
pps




Dołączył: 27 Lis 2011
Posty: 132
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:44, 22 Sty '12   Temat postu: gdy jest chęć znajdzie się metoda Odpowiedz z cytatem

myślę że wytłumaczenie partnerom biznesowym gdzie przebiega granica za która opłaca nam się uniezależnić od ich dostaw mogłaby zdziałać cuda.
Kilka instalacji zgazowywania wegla kamiennego- chińczycy produkuja pod klucz więc nic nie mozna zj..ć skutecznym wsparciem negocjacji byc by mogło nie?
A może budowa polskiego koncernu wydobywczego dla celów wydobycia gazu łupkowego - może to by podziałało jak myślisz bimi?
Ja wiem jedno: te chóje nie negocjowały bo to sa marionetki i to takie ze strychu powyciagane z pajeczynami na ryjach.
Niestety zycie w strefie buforowej ma to do siebie że elity narzucają nam kolejni suwereni.
Więc nie ma planu biogazowni dla polskich gospodarstw ale jest do 5mln dopłaty dla duzych ferm swińskich - dobrze nazwane własności znanego hamerykańskiego koncernu- sprawdź
Działanie 9.1. Wysokosprawne wytwarzanie energii - wspierane będą inwestycje:
· w zakresie przebudowy i budowy jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu spełniające wymogi wysokosprawnej kogeneracji
· projekty dotyczące skojarzonego wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych i nieodnawialnych
· budowy przyłączy jednostek wytwarzania skojarzonej energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł wysokosprawnej kogeneracji do najbliższej istniejącej sieci, spełniającej techniczne i ekonomiczne warunki przyłączeniowe.
Minimalna kwota wsparcia to 10 mln, a maksymalna 30 mln.
Intensywność wsparcia zależna jest od wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji może wynieść od 30 do 70% kosztów kwalifikowanych projektu (mapa pomocy regionalnej)

Działanie 9.4. Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych - wspierane będą inwestycje:
· w zakresie budowy jednostek wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła ze źródeł odnawialnych
· dotyczące budowy lub zwiększania mocy jednostek wytwarzania energii elektrycznej wykorzystujących energię m.in.biogazu i biomasy
· dotyczące budowy lub zwiększania mocy jednostek wytwarzania ciepła przy wykorzystaniu energii geotermalnej lub słonecznej
· w zakresie wytwarzania ze źródeł odnawialnych energii w kogeneracji w układach nie spełniających kryterium wysokosprawnej kogeneracji tylko w takich jednostkach, w których wskaźnik skojarzenia (moc elektryczne do mocy cieplnej) jest większy niż 0,45 (w ocenie tych projektów będą brane pod uwagę wyłącznie dane dot. energii elektrycznej)
· przyłącza jednostek wytwarzania energii elektrycznej z OZE do najbliższej istniejącej sieci
Minimalna wartość projektu:
· 20 mln PLN
· 10 mln PLN
dla inwestycji w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z biomasy, biogazu oraz w zakresie budowy lub rozbudowy małych elektrowni wodnych
Maksymalna kwota wsparcia 40 mln PLN

to chyba nie jest dla chłopa co ma 6 krów napisane co?
i tak jest ze wszystkim
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:01, 22 Sty '12   Temat postu: Re: gdy jest chęć znajdzie się metoda Odpowiedz z cytatem

pps napisał:
myślę że wytłumaczenie partnerom biznesowym gdzie przebiega granica za która opłaca nam się uniezależnić od ich dostaw mogłaby zdziałać cuda.
Kilka instalacji zgazowywania wegla kamiennego- chińczycy produkuja pod klucz więc nic nie mozna zj..ć skutecznym wsparciem negocjacji byc by mogło nie?
A może budowa polskiego koncernu wydobywczego dla celów wydobycia gazu łupkowego - może to by podziałało jak myślisz bimi?

myślę, że to co napisałeś akurat miało by szansę podziałać.
natomiast lamenty aro_klb czy innych medialnych ruskofobów - bynajmniej.
szkoda, że nie jesteś premierem Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
aro_klb




Dołączył: 10 Lut 2007
Posty: 1484
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:58, 22 Sty '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lamentuje? O jak miło wiedzieć ,że tak to odbierasz. Tak lepiej dla twojego "ego". Ja nie jestem rusofobem. Nie rozumiesz jednej rzeczy. Używasz generalizacji i stereotypów policyjny lamentowniku Smile
Cytat:
A może budowa polskiego koncernu wydobywczego dla celów wydobycia gazu łupkowego

Dobrze by było stworzyć polski koncern który by się zajął wydobyciem łupków. W zasadzie to tym się obecnie już zajmuje PGNIG i Petrolinvest. Jednak droga od projektów do fazy wydobycia będzie bardzo długa i mozolna(pomijając procedury administracyjne). Najpierw UE ,później ekolodzy z nimi łatwo nie będzie. Czas pokaże
_________________
Jestem pisowskim aparatczykiem z małym penisikiem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
aro_klb




Dołączył: 10 Lut 2007
Posty: 1484
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:21, 11 Mar '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Rosyjski Gazprom, który niepodzielnie rządzi na europejskim rynku gazu, od lat dyktuje swoim odbiorcom, ile mają płacić za błękitne paliwo. Polska jest pod tym względem wyjątkowo poszkodowana, bo płacimy znacznie wyższe stawki niż np. Niemcy, Francuzi czy Brytyjczycy.

Sporo za gaz musi płacić także Ukraina, która obok Polski i Białorusi jest jednym z najważniejszych tzw. krajów tranzytowych.

Ale drożyzna u naszych wschodnich sąsiadów może się niebawem skończyć, bo Gazprom już zaproponował Ukrainie 10-procentową obniżkę ceny. Nie wykluczone, że to ruch na zachętę i niebawem ukraińscy odbiorcy zapłacą jeszcze mniej.

Czego Rosja chce w zamian? Uległości Kijowa w kwestii przejęcia przez rosyjskiego giganta kontroli nad ukraińskimi gazociągami. Dalsze obniżki mogą także stać się faktem po przystąpieniu Ukrainy do unii celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

Chociaż Polska ma marne szanse, aby uzyskać jakiekolwiek obniżki cen gazu, to walczy o to przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Pozew przeciwko OAO Gazprom i OOO Gazprom Export złożyła spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

źródło: http://www.hotmoney.pl/artykul/rachunki-.....izek-24272
Energia to narzędzie do wpływania i wyznaczania decyzji politycznych na inne kraje europejskie(głównie Europa Środkowo-Wschodnia) Tylko na tym polu mogą osiągnąć pewne wymierne rezultaty i korzyści.
_________________
Jestem pisowskim aparatczykiem z małym penisikiem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
goral_




Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 3715
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:55, 11 Mar '12   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale o co wam chodzi?
Gaz rosyjski jest najtańszy w Europie. i koniec kropka.
Gaz z Norwegii kosztuje ok. 100% więcej niż rosyjski w czym więc problem?
Bo Białoruś czy Niemcy płacą mniej? To ich zdolności negocjacji handlowych, widać i w tej dziedzinie w Polsce są amatorzy którzy poza krzyczeniem w Polsce (poza Polską nikt ich nawet nie słucha) nie potrafią nic.
Zamiast obrażać się, że inni płacą mniej, może wyjebać ze stanowiska osoby które wynegocjowały w porównaniu z Niemcami droższą cenę? Może nazwać ich po nazwisku w TV i powiedzieć - nie nadajecie się nawet na handel bazarowy więc wywalać do Tesco układać produkty na półki. A jak jest w Polsce? Rosja nas oszukuje, Rosja sprzedaje nam najdrożej, Rosja chce nas najechać... No ja pierdole. Zawsze można kupować gaz od Norwegii, jak chciał Buzek! Tylko wówczas cena nie będzie ok. 500 usd ale ponad 1000.

W 1998 roku Rosja z Putinem na czele zwróciła się do Polski do Buzka o współudział w Gazociągu Północnym. Z głównym węzłem w Gdańsku. Buzek odmówił, mówiąc, że my sobie weźmiemy gaz z Norwegii. Na drugi dzień ówczesny premier Niemiec Szreder - podpisał z Rosją układ współpracy Gazociągu Północnego. W ciągu następnych kilku dni Szreder zrezygnował z bycia premierem Niemiec i został szefem tego projektu od strony Niemiec.
Czy to przypadek, że Buzek z korzeniami niemieckimi, później zostaje przewodniczącym Parlamentu Europejskiego dzięki poparciu Niemców? To już teorie spiskowe.
Ale wracając do sprawy, wówczas w mediach wybuchła prawdziwa nagonka na Rosję. I mamienie Norweskim gazem.
Problem w tym, że by norweski gaz sprowadzać potrzeba była wybudować w Gdańsku specjalny terminal do przyjmowania skroplonego gazu, gazociąg ze względu na koszta nie wchodził w grę.
Umowa z Norwegią zakładała odbiór przez Polskę gazu w ilości ok 4x większej niż Polskie zapotrzebowanie na gaz, Polska zobowiązała się więc znaleźć odbiorców na nadwyżkę, jak sądzicie ilu znalazła chętnych na gaz droższy o ponad 100% od Rosyjskiego? Polska miała na to rok, do dziś nikogo nie znaleźli na ten super deal:)
Tak więc nie wincie Rosję czy Marsjan ale debili z PO i PiS którzy rozpierdalają Polskę od 22 lat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona: 1, 2   » 
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Ile płacimy za rosyjski gaz?
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile