W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Prawda2.Info -> Minister Edukacji ostrzega Unikalnych odsłon: 25489
Minister Edukacji ostrzega

Źródło: agentsmith @ Forum Prawdy o Świecie

Wiceminister o "szkodliwych treściach" haseł ekologicznych

2006-03-16 PAP 15:50

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz "zdumiewającym" nazwał list wiceministra edukacji Jarosława Zielińskiego do kuratorów o "szkodliwych treściach" m.in. haseł ekologicznych i pacyfistycznych.

Zieliński skierował do kuratorów list, w którym pisze m.in., że "wiele stowarzyszeń i organizacji zwraca się do szkół z propozycjami prezentowania swoich poglądów". Wiceminister informuje w związku z tym, iż "zdarza się, że atrakcyjne hasła pacyfistyczne, ekologiczne, antywojenne bezkrytycznie przyjmowane przez młodzież niosą w sobie w rzeczywistości szkodliwe treści wychowawcze".

Zdumiewa nas fakt, że ten list ukazał się po 16 latach budowania demokratycznego społeczeństwa. Zdumiewające jest też to, że taki list pojawia się z rąk pierwszego nauczyciela Rzeczpospolitej, bo za takiego chcielibyśmy uważać ministra czy wiceministra edukacji - powiedział dziennikarzom Broniarz.

Zdumiewa też przekonanie, że urzędnik wie lepiej co jest młodemu człowiekowi potrzebne i on będzie kształtował jego światopogląd. Mam nadzieję, że czasy, gdy ktoś chciał zawłaszczyć wszystkie formy samodzielnego myślenia, mamy już za sobą - dodał.

Jego zdaniem, list jest "swoistą przygrywką" do powstania Narodowego Instytutu Wychowania. Odnosimy wrażenie, że ministerstwo edukacji pójdzie wtedy do przodu w stosunku do tego listu i szkoła może być siedliskiem konfliktów wywołanych nieprzemyślanymi decyzjami urzędniczymi. To byłaby katastrofa i porażka - zaznaczył prezes ZNP.

Rządzący mają pomysł, by krokami, co kilka dni zajmować się kolejną grupą niewygodną dla władzy. Teraz trzeba powiedzieć nauczycielom jak mają wychowywać młodzież, a organizacjom społecznym co wolno im mówić. Przerażające jest to, że pan minister boi się ekologa i pacyfisty, a nie boi się faszysty - bo o nim w liście nie ma ani słowa - a wiemy, że takie organizacje próbują wejść do szkół - powiedział działacz pacyfistycznej Inicjatywy "Stop Wojnie" Maciej Wieczorkowski.

To z jednej strony śmieszna, z drugiej straszna wizja kraju, w którym żyjemy. Przypomina mi to pouczenia ze strony władzy typowe dla lat 60. o odpowiednich treściach właściwych dla młodzieży - dodał Filip Ilkowski z Inicjatywy.


MEN sprawdza, czy WOŚP wywiera presję na uczniów i nauczycieli

2006-03-22 PAP 06:20

Gazeta Wyborcza": Ministerstwo Edukacji Narodowej nakazało kuratorom, żeby sprawdzili, czy uczniowie, nauczyciele i rodzice są zmuszani do udziału w akcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
E-maile z poleceniem ministerstwa dolnośląskie kuratorium oświaty rozesłało do szkół w poniedziałek: - W związku z pismem MEN-u w sprawie napływających sygnałów na temat wywierania presji na uczniów, nauczycieli i rodziców, aby uczestniczyli w różnego typu akcjach charytatywnych, w tym również w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, uprzejmie proszę o przekazanie informacji, czy w Państwa placówkach wystąpiły sytuacje wskazujące nieprawidłowości w tym zakresie - czytamy.

Dyrektorzy szkół mają zgłaszać te informacje w kuratoriach do końca tygodnia. Kto i jak miałby wywierać presję - nie wiadomo.

- Polecenie wykonujemy, a o jego interpretację proszę mnie nie pytać. Resort tego nie wyjaśnia. Prosi jedynie, by sprawdzić, czy takie przypadki miały miejsce - mówi dziennikowi Janina Jakubowska z dolnośląskiego kuratorium. Zapewnia, że do tej pory żadnych sygnałów o presji nie było. Dyrektorzy szkół też o nich nie słyszeli. Są zdziwieni.

- Nikogo nie zmuszamy, nie namawiamy. Dzieci same się umawiają i bardzo chcą to robić - mówi dyrektorka Gimnazjum nr 23 we Wrocławiu Jadwiga Żakowska. - Do tej pory to był plus dla ucznia, że angażuje się w działalność społeczną - podkreśla.

Wicedyrektorka Gimnazjum nr 2 Danuta Serafinowicz dodaje: - Orkiestra jest w niedzielę, a wtedy dzieci są pod opieką rodziców. Szkoła nie ma tu nic do gadania.

Anna Żdan z biura prasowego MEN długo szukała odpowiedzialnego za polecenie. W końcu ustaliła, że wyszło z Departamentu Młodzieży i Wychowania. - Dostajemy listy od rodziców, od nauczycieli, a nawet od samych dzieci, że były zmuszane do udziału w Orkiestrze - wyjaśnia. - Kuratorzy w ramach nadzoru pedagogicznego mają zbadać, czy uczniowie są werbowani - dodaje.

Jerzy Owsiak mówi "Gazecie Wyborczej": - Jest pełna dobrowolność. Fundacja dostaje zgłoszenia od chętnych do zorganizowania Finału Orkiestry. Zapraszamy też szkoły do udziału w programie "Ratujemy i uczymy ratować". Przeszkoliliśmy już prawie pięć tysięcy nauczycieli. Nie spotkaliśmy się z zarzutami ze strony szkół, rodziców czy uczniów, że wywieramy presję.

http://wiadomosci.onet.pl/1506747,11,item.html
Powrót na stronę główną


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile