Przerażające uzbrojenie przyszłości. Niektóre z broni są już testowane i wdrażane
RK 30.03.2019 08:00
Nowe technologie sprawiają, że nawet największe armie świata muszą się liczyć z nowym typem uzbrojenia, które lokalizuje i dopada przeciwnika, bez względu na dystans i środki obrony. Oto kilka przykładów uzbrojenia, które wkrótce może stać się elementem każdego konfliktu wojennego.
Na nowoczesnym polu walki liczy się nie tylko liczebność wojska. Nowoczesne technologie sprawiają, że nawet największe armie świata muszą się liczyć z nowym typem uzbrojenia, które błyskawicznie lokalizuje i dopada przeciwnika, bez względu na dystans i środki obrony. Oto kilka przykładów uzbrojenia, które już wkrótce może stać się nieodłącznym elementem każdego konfliktu wojennego.
Największym stopniem zaawansowania prac nad działem elektromagnetycznym może się obecnie poszczycić amerykańska marynarka wojenna. Przeznaczone do montażu na okrętach (docelowo również na pojazdach) urządzenia generują potężne pole magnetyczne, wystrzeliwując metalowy pocisk pozbawiony materiałów wybuchowych. Prędkość pocisku wielokrotnie przewyższa prędkość dźwięku (2 - 3 km/s), a uzyskana energia kinetyczna przebija nawet najtwardsze pancerze.
Przerażające uzbrojenie przyszłości - Lasery
W otoczeniu okrętu wyposażonego w system LaWS (Laser Weapon System) trudno wrogowi spokojnie się poruszać. Potężna wiązka fotonów o mocy 30kW skierowana w stronę nieprzyjacielskiej łodzi, drona lub pocisku jest w stanie go błyskawicznie unieruchomić, niszcząc układy elektroniczne, napęd, a nawet przepalić poszycie, doprowadzając do eksplozji. Tu znów broń nie wymaga żadnej amunicji, a jedynie energii elektrycznej. LaWS operuje na okręcie amerykańskiej marynarki wojennej znajdującym się w rejonie Zatoki Perskiej.
Przerażające uzbrojenie przyszłości - Pociski z EMP
Tym razem mówimy o sprzęcie wojskowym, którego przeznaczeniem jest minimalizacja strat w ludności oraz infrastrukturze cywilnej. Rakieta o nazwie CHAMP, którego rozwój kontynuuje Raytheon, wystrzelona nad danym terenem może unieruchomić elektronikę w wyłącznie w wybranych budynkach za pomocą EMP, czyli potężnego impulsu elektromagnetycznego. W odróżnieniu od wcześniejszych generacji nie zakłóca normalnego działania całych dzielnic, a nawet miast, pozwalając na bardziej kierunkowe ataki na wrogą infrastrukturę.
Możliwość wystrzelenia pocisku balistycznego, który dotrze w dowolne miejsce na Ziemi w zaledwie godzinę brzmi już dostatecznie przerażająco. Chodzi o najwyższą stawkę, zatem prace badawcze nad tą technologią prowadzą obecnie największe mocarstwa na świecie (USA, Rosja oraz Chiny). Taki pocisk wymaga wyniesienia na orbitę i rozpędzenia do bardzo wysokiej prędkości rzędu 5600 km/h (Mach 5). Rozwój broni hipersonicznej postawi pod znakiem zapytania skuteczność tradycyjnych pocisków balistycznych, również ze względu na możliwość korekcji toru ich lotu.
Przerażające uzbrojenie przyszłości - Drony Kamikadze
Można go spokojnie transportować ze sobą w plecaku. Miniaturowych dronów Switchblade używają obecnie amerykańscy żołnierze z jednostek specjalnych do walki z bojownikami ISIS. Wyposażony w GPS, kamery oraz czujniki sprzęt po wystrzeleniu z podręcznej wyrzutni, przy zdalnej asyście jest w stanie dokładnie zlokalizować wrogów i spaść na nich z ogromną prędkością dochodzącą do 160 km/h, detonując ładunek wybuchowy znajdujący się na pokładzie.
Przerażające uzbrojenie przyszłości - Naboje kierowane
Koncepcja znana do tej pory głównie z filmów SF zaczyna powoli przenikać do rzeczywistego świata. Prowadzone równolegle przez Amerykanów (DARPA) i Rosjan (ARF) programy badawcze zmierzają do stworzenia skutecznego systemu zdalnego korygowania toru pocisku wystrzelonego z karabinu snajperskiego. Rozwiązanie wydaje się szczególnie przydatne w likwidowaniu celów w ruchu. Pierwsze testy amerykańskiego programu Exacto (Extreme Accuracy Tasked Ordnance) dowodzą, że naboje kierowane nie są już wyłącznie fikcją.
Przerażające uzbrojenie przyszłości - Roboty
Zanim maszyny przejmą kontrolę nad światem niewielkie roboty pomagają żołnierzom w ryzykownych misjach, wykrywaniu zagrożenia i reagowaniu na nie. Przykładem takiego urządzenia jest MAARS (Modular Advanced Armed Robotic System). Mogącego działać zarówno w dzień, jak i w nocy robota da się dowolnie skonfigurować, montując na nim karabiny, granatniki, sensory ruchu oraz kamery. Nie wszystkie z maszyn mają charakter ofensywny. Dla przykładu roboty prezentowane przez Boston Dynamics pomagają w transporcie ciężkiego ładunku.
http://next.gazeta.pl/next/56,151243,220.....BoxBizLink