Cham napisał: |
Rosja trzymała pod swoją pieczą Ukrainę, Kulczyk wszedł w paradę, na którą nie miał zezwolenia, myślał zapewne, że Tusk i jego hołota zapewnią mu ochronę wywiadu. Rosja nie jest państwem teoretycznym, zatem pan doktor biznesmen zdechł w wiedeńskiej klinice na zabieg porównywalny niebezpieczeństwem do lewatywy. |
Jednak stawiam na porachunki wewnątrz "czosnkowo" mafijne.
Jak to się mówi nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka.
Czasem progi są za wysokie nawet jak się posiada długie nogi.
Jednocześnie wybijanie się na niezależność z pozycji lokalnego "słupa" jest ryzykowne.
Wprawdzie polskie "mendia" skupiają się na tym: "Kulczykowi najbardziej zaszkodziła informacja o spotkaniu w Wiedniu z rosyjskim szpiegiem Władimirem Ałganowem reprezentującym państwową firmę energetyczną RAO JES."
Jednak "Jerzy Urban mówił ... - Jan Kulczyk przychodzi do najważniejszych osób w państwie i spotyka się z niesamowitą wręcz "uprzejmością" - wzywa się ministrów, bo on ma sprawę do załatwienia. Przyjeżdża minister i mówi mu się: "No popatrz, Janek ma coś do załatwienia i ma u ciebie kłopoty"."
Dlaczego?
"W ubiegłym roku zrewitalizował i przebudował na biurowiec dla teścia... dawny schron przeciwatomowy Bolesława Bieruta w stolicy. Ma kopułę z iluminatorami, a w środku krużganki jak na Wawelu.
Biurowcem zarządza spółka Kulczyka i Larry'ego Silversteina.
- Larry, z którym się przyjaźnię, jest legendarnym deweloperem w USA. Należy do niego World Trade Center, które odbudowuje po zamachu z 11 września 2001 r. - mówi Kulczyk."
"Green Cross International - Międzynarodowy Zielony Krzyż - powołał Michaił Gorbaczow; Kulczyk został jego następcą na stanowisku przewodniczącego. Wśród honorowych członków są Ted Turner, założyciel telewizji CNN, i aktor Robert Redford."
"Najbardziej prestiżową organizacją, w której zasiada, jest Atlantic Council - Rada Atlantycka w Waszyngtonie. Są w niej osobistości z całego świata - przewodniczy Chuck Hagel, którego Obama zaproponował właśnie na szefa Pentagonu.
Dla Kulczyka pracuje poprzedni przewodniczący James L. Jones, emerytowany generał Marines i były doradca Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa (zasiada w Międzynarodowej Radzie Doradców przy firmie Kulczyka). Doradza mu w Afganistanie, gdzie Kulczyk szuka złota, srebra i miedzi. Inwestycję zaproponował mu w 2011 r. Ian Hannam, bankier JP Morgan z londyńskiego City, weteran SAS, brytyjskich sił specjalnych. Założył spółkę Centar, w której Kulczyk został głównym udziałowcem. Zarządza nią Richard Williams, dowódca SAS 22, który wylądował w Afganistanie tuż po ataku na WTC w Nowym Jorku."
Taśmy prawdy:
"Kulczyk podczas rozmowy mówi wprost, że kupno Ciechu to tylko pierwszy etap jego planu. "
Tam trzeba wziąć skoncentrować, zrobić koncern chemiczny, ku..a, który zawalczy o Ukrainę, ku...a o Afrykę" - miał powiedzieć na spotkaniu."
"
Naprawdę weźmy przejmujmy energetykę ukraińską.[/b] Ja ci to zrobię.
I nagle się staniemy.... zamieszamy. Ja bym chciał, tak jak powiedziałeś kupić Köhlera.Następną rzeczą, którą chciałbym kupić to EON. Ma stare rozwiązania, stare. Dmuchnę nimi" - powiedział Kulczyk, na co Sikorski odpowiedział tylko "OK"."
"Kulczyk Holding SA is responsible for the operations of the group in Poland.
International Advisory Board:
James L. Jones, retired US Marine Corps General, former US National Security Advisor. Former NATO Supreme Allied Commander
Horst Köhler, former President of Germany (2004-2009), former Chairman of International Monetary Fund and General Director of the European Bank for Reconstruction and Development
Aleksander Kwaśniewski, former President of Poland (1995-2005), respected diplomat and active participant of international public life"
Jednak ta informacja jest kolejną z przesłanek wskazujących, że mój kierunek myślenia jest słuszny.
http://wyborcza.biz/Gieldy/1,114507,1957.....z3z5EG965E
"Kontrolowana przez fundusz Kulczyk Investments spółka Serinus Energy sprzedała udziały w złożach gazu na Ukrainie grupie Burisma Holding, w której dyrektorem jest b. prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski.
W komunikacie prasowym spółka Serinus Energy poinformowała, że zamknęła transakcję sprzedaży 70 proc. udziałów w firmie, która jest właścicielem i operatorem sześciu koncesji na eksploatację złóż gazu na wschodzie Ukrainy.
Za swoje udziały w ukraińskich polach gazowych Serinus otrzymał już pierwszą ratę 13,5 mln dol. z zapłaty, która wyniesie łącznie 30 mln dol. plus pieniądze z korekty kapitału obrotowego i rozliczeń wewnątrz firm.
Ukraińskie złoża gazu od spółki Kulczyk Investments kupiła spółka z grupy Burisma Holding, jeden z największych prywatnych graczy na gazowym rynku Ukrainy. Od dwóch lat w radzie dyrektorów firmy zasiada b. prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, który jest także członkiem Międzynarodowej Rady Doradców funduszu Kulczyk Investments.
W swoim oświadczeniu Burisma stwierdziła, że jej transakcja z Serinus Energy stanowi "zapowiedź początku nowej ery dla biznesu wydobycia gazu na Ukrainie", a także pozwoli zwiększyć niezależność energetyczną Ukrainy.
Skandaliczna Burisma
O firmie Burisma Holding zrobiło się głośno w kwietniu 2014 r., kiedy członkiem jej rady dyrektorów został Hunter Biden, najmłodszy syn wiceprezydenta USA Joe Bidena. Jeszcze pod koniec zeszłego roku po wizycie w Kijowie wiceprezydent USA zapewniał amerykańskich dziennikarzy, że jego syn nie ma związków z korupcyjnymi układami na Ukrainie. A takie obawy pojawiały się, gdyż właścicielem Burisma jest Mykoła Złoczewski, który za rządów prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza był ministrem ekologii, a potem wiceszefem prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
...
Sprzedaż udziałów w ukraińskich złożach firma kontrolowana przez fundusz Kulczyk Investments tłumaczy niestabilną sytuacją polityczną na Ukrainie i pogłębieniem się kryzysu gospodarczego w tym kraju, a także podniesieniem podatków od wydobycia gazu oraz spadkiem cen ropy naftowej i gazu na światowych rynkach.
Jednocześnie Serinus podkreśla, że inwestycja na Ukrainie była sukcesem finansowym. Na zakup udziałów w ukraińskich polach gazowych Serinus w 2010 r. wydał 45 mln dol. i od tego czasu otrzymał z nich 40,6 mln dol. dywidendy.
O strategicznym znaczeniu przejęcia złóż od Serinusa mówi także Burisma. Spółka zatrudniająca Kwaśniewskiego podkreśla przy tym, że od stycznia 2016 r. o połowę spadły opłaty za wydobycie gazu na Ukrainie.
...
Targi kanadyjsko-ukraińskie
O planach sprzedaży swoich 70 proc. udziałów w ukraińskich złożach gazu polska firma poinformowała tuż przed świętami Bożego Narodzenia, zapowiadając, iż transakcja powinna być sfinalizowana do końca stycznia 2016 r. Jednak na początku stycznia o swoim prawie pierwokupu tych udziałów poinformował ich poprzedni właściciel, czyli spółka z grupy Cub Energy, którą kontroluje przedsiębiorca Michaił Afendikow. Po transakcji z firmą Kulczyka spółka Afendikowa zachowała też 30 proc. udziałów w złożach na wschodniej Ukrainie.
W poniedziałek Cub Energy zrezygnowała jednak ze swojego prawa pierwokupu, ale w zamian będzie mogła zwiększyć swojego udziały w złożach do 40 proc., czyli o 10 proc. Połowę tej puli dodatkowych udziałów spółka Afendikowa dostanie od grupy Burisma teraz, a resztę ma dostać lub może odkupić w przyszłości."
14.05.2014
"Rosyjskie, a za nimi amerykańskie media podały wczoraj, ze w radzie dyrektorów (odpowiednik rady nadzorczej) ukraińskiej spółki gazowej Burisma Holdings zasiada młodszy syn wiceprezydenta USA Hunter Biden. Portal Buzzfeed wieczorem dorzucił do tego informację, że w radzie
zasiada też prawdopodobnie b. prezydent Aleksander Kwaśniewski.
b]Burisma Holdings[/b] to mało znana firma działająca na Ukrainie. Strona firmy podaje, że rozpoczęła działalność w obszarze poszukiwań i wydobycia gazu oraz ropy w 2002 roku.
Oficjalnie firma zarejestrowana jest w Limassol na Cyprze od 2006 roku. Na stronie podaje jednak adres biura przy londyńskim St. James’s Square, gdzie pod numerem 33 mieści się kompleks tymczasowych/”wirtualnych” biur do wynajęcia.
Sama firma ma zajmować się wydobyciem gazu i ropy. Wg. jej strony wydobywa 1.8 milionów m3 gazu dziennie. Szybka kalkulacja – wychodzi do 657 mln m3 rocznie. Przy wydobyciu krajowym gazu na Ukrainie na poziomie ok. 20 miliardów(!) m3 – to nieco ponad 3%.
Firma nie jest zatem „gigantem”, jak podają rosyjskie media. {dopisek własny - nie była ale już jest
}
Burisma należy w całości – jak podaje Buzzfeed – do Brociti Investments Limited (kolejny krzak zarejestrowany na Cyprze). Brociti z kolei ma należeć do Mykoły Złoczewskiego – byłego ministra w rządzie Janukowycza.
W mediach oraz na stronie firmy pojawiają się informacje, że firma wydobywa węglowodory w 3 obszarach: Dnieprowsko-donieckim, karpackim i azowsko-kubańskim (w tym teren Krymu). To dość ogólne i szerokie geograficzne pojęcia (patrz mapa poniżej). Próba lokalizacji konkretnych koncesji należących do Burismy jest trudna.
Wedle tych informacji, spółka sporo koncesji na wydobycie uzyskała dokonując przejęć innych równie nieznanych podmiotów. Dziennikarz Wojciech Mucha linkuje na Twitterze interesujący artykuł
(http://gogetnews.info/economy/409-dobycha-2013-chastniki-sorvali-kush.html), który wskazuje, że firmy te również są kontrolowane przez Mykołę Złoczewskiego.Dzięki wsparciu red. Jakóbika z BiznesAlert.pl udaje się także zidentyfikować kilka koncesji, m.in na złożach Rakytnyanska, Karaikozovske w okolicach Charkowa czy Niklovytske w okolicach Lwowa. To złoża gazu łupkowego, brak danych o ich perspektywiczności.
Jak pisałem wcześniej – ciekawa jest postać szefa Burismy. Leonid Petukhov, CEO firmy, wcześniej był prezesem ukraińskiej spółki Geo Alliance (również z sektora węglowodorów); Rzeczpospolita w 2010 roku napisała, że właścicielem spółki jest
Wiktor Pinczuk, jeden z największych ukraińskich biznesmenów, który wspierał fundację b. prezydenta Kwaśniewskiego; Pinczuk z kolei kojarzony był z proeuropejskimi trendami na Ukrainie.
Pytania które się nasuwają – jestem szczerze zainteresowany tym jakie osiągnięcia ma Burisma i jakie perspektywy. Pytanie też kto jest obecnym właścicielem Burismy/Brociti (Złoczewski miał rzekomo sprzedać udziały, Buzzfeed powołując się na ukraińskiego Forbesa twierdzi że to nie całkiem prawda, pytanie kto ma rację). I jeszcze - dlaczego Kwaśniewski nie trafił na stronę internetową jako członek zaszczytnej rady Burismy?Warto zapytać o jeszcze jedno - prezydent Kwaśniewski był oficjalnym wysłannikiem Parlamentu Europejskiego na Ukrainę, zabiegającym o zwolnienie Julii Tymoszenko. W skład rady dyrektorów Burismy miał - wg Buzzfeeda - wejść 2 stycznia tego roku. Czy wtedy był jeszcze owym wysłannikiem? 19 grudnia 2013 roku przewodniczący PE Martin Schultz w przemówieniu do Rady Europejskiej stwierdził, że misja Kwasniewski-Cox "wciąż jest gotowa do działań jeśli zajdzie taka potrzeba", co sugeruje iż jego rola jako wysłannika trwała. To wprowadza zdecydowaną dwuznaczność. Gdyby b. prezydent tym wysłannikiem oficjalnie nie był, byłoby mu łatwiej to tłumaczyć."
18.05.2007
"- Pińczuk pieniądze ma, a ja ich nie mam - tłumaczył w radiu Tok FM
Aleksander Kwaśniewski finansowanie swojej fundacji Amicus Europae przez oligarchę ukraińskiego Wiktora Pinczuka.
Były prezydent dodał także: - Nie zbieramy datków w otwartej formie, bo boimy się prowokacji.
Odnosząc się do sprawy finansowania Fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego przez ukraińskiego biznesmena Wiktora Pinczuka, były prezydent powiedział, że nie przejmuje się opiniami polskich polityków w tej sprawie. - Informuję, że moja fundacja podpisuje w tej chwili porozumienia z partnerami, np. ze środowisk żydowskich, bo pracujemy na rzecz pojednania polsko-żydowskiego, amerykańskimi, ponieważ jesteśmy zainteresowani rozwojem współpracy euroatlantyckiej. Będziemy budować tę współpracę na różnych kierunkach - podkreślił."
"Skandaliczna Burisma"
http://johnhelmer.net/?p=12755
"Burisma, an influential Ukrainian oil and gas company with disputed ownership involving Nikolai Zlochevsky and Igor Kolomoisky, is under criminal investigation in the UK. But you wouldn’t know it from a release issued by the company on January 22...
Burisma Holdings Ltd. was incorporated in Cyprus in 2006; there is no trace of its registration, asset history, or financial accounts on the company website. Its registered office appears to be on St. James Square in London. The chief executive, Leonid Petukhov, and his deputy, Alexander Gorbunenko, pick up the telephone at Asterius Fund, a small hedge fund registered in the Cayman Islands since 2011. Petukhov used to work at Victor Pinchuk’s EastOne holding...
Until the release of Justice Blake’s judgement, Burisma and Zlochevsky refused to confirm their shareholding relationship.
The SFO evidence discussed in Blake’s ruling omits the name of Igor Kolomoisky; he has been identified in Ukrainian investigations and media reports as a stakeholder in Burisma. Kolomoisky runs the Privat Bank group and he is governor of Dniepropetrovsk region.
The attempt by the Ukrainian government to protect Zlochevsky and Burisma from UK charges of money laundering, and the British Government’s decision to continue the investigation of Burisma’s shareholders and their sources of cash, have not deterred the US Government from financing a role for Burisma in what the US Agency for International Development (USAID) calls its Ukrainian Municipal Energy Reform Project (MERP). According to a Burisma press release, the company and USAID have combined to “promot[e] energy security of our country.” USAID is spending $13.5 million on MERP; the locations selected for the programme in April of 2014 are all outside the areas of Lugansk and Donetsk where the civil war is most intense.
Lobbying for US Government support of Burisma are two Americans who were appointed to the Burisma board in 2014, just after the change of government in Kiev. Hunter Biden (below left) is one of the sons of Vice President Joe Biden. Devon Archer (centre) is a campaign advisor and family friend of Secretary of State John Kerry. Biden and Archer work together in a group of investment vehicles known as Rosemont Capital Partners, Rosemont Seneca Advisors, Rosemont Realty, Rosemont Opportunities Fund, and Rosemont Solebury Capital Management. US Securities & Exchange Commission (SEC) filings indicate that together they are “pooled investment vehicles” linked to Christopher Heinz, managing director of the group (right), and the Heinz family fortune...
According to the SEC dossier, the Rosemont group appears to be funded by money from the Heinz and Kerry trusts; Biden and Archer are fund managers for the Secretary of State’s pocket, as well as crew for Isabel, the Heinz-Kerry family yacht...
Burisma identifies Kicha as having worked for the company since 2007. He can be found signing asset transaction documents on behalf of Burisma recorded by the US Securities & Exchange Commission (SEC) in June 2009. The SEC records treat Kicha as Zlochevsky’s employee. The British court found that as soon as Zlochevsky and Kicha got wind that the British had started an investigation of money-laundering, Kicha tried to empty the London bank accounts. He wasn’t quick enough...
Zlochevsky hired as his advocate Hugo Keith QC (left), who works with Alexander Cameron, brother of the British Prime Minister. Keith has also been the Murdoch media group’s barrister in the telephone hacking scandal...
The freeze order had been issued after the SFO told the court that Zlochevsky had devised a “complicated pattern of off -shore holding companies established when he was still a serving Minister… effectively to conceal his beneficial ownership of Burisma and the economically active enterprises of which it was the holding company.”
The SFO alleged there were grounds for belief that Zlochevsky (below) had increased his wealth from “the exploitation of mineral licences awarded to his companies when he held public office.” Although the investigation was in its early stages, the SFO said there was “a clear inference of a wilful and dishonest exploitation of a direct conflict of interest by a man holding an important public office such as to amount to an abuse of the public’s trust in him’. Such conduct would, if committed in this jurisdiction, amount to an offence of misconduct in public office.”
"During the years he was a state official, if he acquired business assets, especially from licensing awards he was able to direct or influence in his official capacity, Zlochevsky was obliged to act indirectly. The transaction records of the US Securities and Exchange Commission (SEC) confirm that in 2009 Zlochevsky (below, right) and a partner, Nikolai Lisin (left), were the beneficial shareholders at the receiving end of a chain in which Millington Solutions and Sunrise Energy Resources sold title to two Ukrainian gasfields, Pari and Esko Pivnich...
In April of 2011 Lisin, whose business lines also included petroleum products, was killed in a car crash, apparently self-induced but by accident. In August 2012, a Ukrainian group calling itself the Anti-Corruption Action Centre (AntAC), reporting its research into the ownership of Ukrainian gasfields, claimed that Zlochevsky had sold out the year before, apparently after Lisin’s death...
The operative companies accepted by the UK investigators and the judge to have been wholly or partly owned by Zlochevsky are identified as Burisma Holdings (Cyprus), Brociti Investments (Cyprus), Chartlux Resources Inc., its subsidiary TOV Kam, Cipriato Alliance Limited (Belize), Seanon Limited, Kisaliano Holdings Limited (BVI), Infox, Vestorgia Holdings Limited (Cyprus), Egeli Services (Cyprus) , and Audrinura Trade LLP (UK)...
According to the Burisma website, the Sofocleous firm is one of its “partners”. According to Andreas Sofocleous, “PrivatBank has already become a reliable partner of our company for a long time, and now our long term partnership has developed into strong friendship. We hope to continue our mutual cooperation in the future!” Contacted this week by telephone, Anna Korelidou confirms that Privatbank is one of her clients. The circumstantial evidence therefore ties Burisma through the Sofocleous firm to Kolomoisky.
Vadim PozharskyiIt does not lead to Zlochevsky. The only name on the Burisma board connected to him is Vadim Pozharskyi (right). He was a protégé of Zlochevsky’s at the Ministry of Natural Resources between 2010 and 2012. When Zlochevsky moved to the presidential Security Council, Pozharskyi remained at the State Environmental Investment Agency, where, he says in his recent Wikipedia bio, he “consistently spoke in favor of signing the Association Agreement between Ukraine and the EU.” He also claims to have had a political connection – in the campaign to release Yulia Tymoshenko from prison –
with the ex-Polish President, Alexander Kwasniewski. Kwasniewski is also a Burisma board director. Kwasniewski is also on the payroll of Victor Pinchuk, as can be followed here.
That still leaves Zlochevsky, who identified himself last December on a visit to Kazakhstan as the “principal” of a Burisma delegation proposing to bring US technology and money to a gas exploration venture with KazMunaiGas (KMG), Kazakhstan’s state oil and gas company. In Astana Zlochevsky was accompanied by Archer and Pozharskyi.
The memorandum signed with KMG and discussed with Kazakh Prime Minister Karim Massimov emphasized American technology and American cash for “a round of seismic and drilling operations for the hydrocarbon E&P, as well as explore the possibility of building infrastructure in the territory of the Republic of Kazakhstan.” Why KMG would need a small Ukrainian intermediary for this purpose isn’t explained.
Massimov has been the Kazakh official delegated by
President Nursultan Nazarbayev to conduct direct relations with the regime in Kiev. Six months before the Burisma visit, Massimov met with Prime Minister Arseny Yatseniuk in Kiev...
“After the victory of the revolution on the Maidan in the balance of power between the major Ukrainian oligarchs – representatives of big business with strong political influence – there has been a significant change, which, however, did not undermine the oligarchic system.” Yanukovoich, Akhmetov, and Dmitry Firtash have lost assets and political influence, OSW reports. By contrast, “the most important trend in the Ukrainian oligarchic system in the past year has been a huge increase in the revenue of Ihor Kolomoyski who, since the 90s, is one of the most powerful men in Ukraine… Kolomoyski’s political success meant that he began to pursue business expansion at the expense of other oligarchs.”
The Polish report endorses the conclusion of a Washington think-tank report, published late last year, which attacks Kolomoisky for the worst excesses of Ukrainian asset raiding. “Raiding has apparently been an intimate part of Privat Group’s growth strategy. Kolomoisky himself is credited with the memorable quotation, “give me a 1 percent stake and I will take over the entire company.”
http://www.therussophile.org/us-investor.....lmer.html/
"
Misen Energy aren’t the only ones in the race to stake gasfield claims to profit from the political manoeuvering in Kiev and Washington. Igor Kolomoisky is reportedly behind Burisma, along with US Vice President Joe Biden’s son...
Gennady Bogolyubov (below, left) and Kolomoisky (right), shareholding partners in Privat Bank, are behind the takeover attempt at London-listed JKX Oil & Gas.
The fight for control of JKX is continuing with a Russian business figure, with an old link to Mikhail Fridman and the Alfa group...
Other Ukrainian oligarchs competing for gas assets have included Victor Pinchuk (Geo Alliance); Rinat Akhmetov (DTEK); and Vadim Novinsky (Smart/Regal Petroleum). See the Forbes report of April 2012:
The Polish KUB-Gas unit of the late Jan Kulczyk was also a contender. It has recently announced that it has sold out."
"WAS ALSO A CONTENDER"
Był.
"I NAGLE SIĘ STANIEMY...ZAMIESZAMY"
To zamieszali