Nasz serwer sponsoruje CJ2 Hosting & Development

 
Jak powstało TVN   
Podobne tematy
Media III RP 40
Czy awaria w TVP była tylko przykrywką? 1bez ocen
Znalazłeś na naszym forum inny podobny temat? Kliknij tutaj!
Ocena:
24 głosy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Odsłon: 42111
Strona: 1, 2, 3   »  Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
slidexman
Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 828
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 16:36, 15 Lis '09    Pojedynczy post Temat postu: Jak powstało TVN Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Grupa ITI złożyła do warszawskiego sądu rejonowego prywatny akt oskarżenia przeciw szefowi Służby Kontrwywiadu Antoniemu Macierewiczowi, zarzucając mu m.in. pomówienie.

"Podjecie czynności prawnych jest skutkiem zapowiedzianych działań przeciw osobom lub instytucjom, które rozpowszechniają fałszywe oskarżenia lub informacje o grupie ITI, jej założycielach, jej spółkach, prowadzonej działalności biznesowej lub o jej pracownikach" - napisano w poniedziałkowym komunikacie ITI dla portalu Wirtualnemedia.pl.


Media to sektor zaufania publicznego, gdzie niezależność, wiarygodność i wolność wypowiedzi są podstawą naszej działalności, a rozpowszechniane bez skrupułów oskarżenia i pomówienia właśnie w te zasady godzą. Dlatego oddajemy sprawę w ręce Sądu aby jego wyrok bezdyskusyjnie zakończył wszelkie spekulacje? ? powiedział Wojciech Kostrzewa, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy ITI.

Złożony w piatek akt oskarżenia jest następnym krokiem poczynionym przez Grupę ITI zmierzającym do obrony dobrego imienia Firmy. W najbliższym czasie spodziewane są następne pozwy i akty oskarżenia.

Jak wiemy ITI przegrało w Sądzie Macierewicz miał Rację mówiąc iż ITI stworzone zostało na Polecenie Czesława Kiszczaka oraz następnych komunistów oraz zostało przez rząd sfinasowane. Kazdy juz sie domysli w jakim celu.

http://www.wirtualnemedia.pl/article/230.....555&v=

-------------------------------------------------------------

Sekretarz Stanu przy Radzie Ministrów. Warszawa 22 lutego 1983r.

Rzecznik Prasowy RząduTow.Generał Czesław Kiszczak

Minister Spraw Wewnętrznych

Proponuję utworzenie w MSW oddzielnego pionu ( służby) propagandowej, działającej także w obrębie MO. Znaczna część politycznie ważnych w skali kraju przedsięwzięć polityczni-propagandowych ma związek domeną działalności MSW. Dopóki w kraju toczyć się będzie walka polityczna, MSW będzie planować i realizować przedsięwzięcia o największym znaczeniu z punktu widzenia jej przebiegu. Niezbędny jest, więc poważny, instytucjonalny instrument umożliwiający lepsze wykorzystanie propagandowe tych operacji, bezpośrednie oddziaływanie na społeczeństwo w pożądanym kierunku. (...)

Służba propagandowa MSW powinna mieć możliwość dawania do TV, radia i prasy gotowych programów do druku, albo też dostarczania TV, radiu i prasie półproduktów, którym ostateczny kształt nadadzą redakcje TV, radia i prasy.(..) W przypadku tego rodzaju rozbudowy służby propagandowej, decydujące znaczenie będzie mieć obsada kadrowa. Trudno jednak znaleźć dobrych dziennikarzy, którzy zdecydują się przejść do MSW. Nie mniej mam pewne propozycje, które jak uważam, warto przynajmniej rozważyć:

1. Mariusz Walter nadaje się na głównego konsultanta, jakiegoś szefa propagowania, szefa realizacji programów radiowo-tv - jednym słowem na kierownika pionu propagandy, lecz główną siłę koncepcyjno - fachową. (...) Pozytywnie zweryfikowany w 1982r. Sam się usunął z TV, mając dość nękania go. (...) Walter zwleka z decyzją powrotu, żądając satysfakcji i pognębienia jego wrogów.(...) Walter jest więc w tej chwili do wzięcia i wkrótce będzie za późno, bo ma otrzymać wysokie stanowisko w TV, jak mu się tam oczyści przedpole. (....)

Gdyby udało się pociągnąć Waltera, on zaproponuje dużo młodych, zdolnych ludzi. Ja dalej będę myśleć, rozglądać się, szukać.

Jerzy UrbanŹródło: Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN IPN BU MSW, II 1013, k 36-41, oryginał, mps. Biuletyn IPN 11.12.2006r. str.104-109. - link do biuletynu i treści całego listu: http://www.ipn.gov.pl/download.php?s=1&id=8534

Uodpornionym na retorykę Urbana, polecam lekturę całości tego listu.

Pomysł Urbana - stworzenia służby propagandowej, kierowanej przez MSW, nie doczekał się realizacji w czasach PRL- u. Władza uznała, że „ bazując na osiągniętych doświadczeniach, rozwijając bardziej inicjatywy można osiągnąć cele zakładane w koncepcji tow.Urbana, bez sięgania do form konwencjonalnych, bez powoływania instytucji specjalnej z całym warsztatowym zapleczem, nadzwyczaj kosztownym w fazie organizacji i eksploatacji"

Dokument - „Uwagi dotyczące koncepcji utworzenia w MSW odrębnego pionu propagandowego ( propozycja tow.Urbana)„ - Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN IPN BU MSW, II 1013 k.33

Minęło kilka lat i władza zrozumiała, że zmiany w koncepcji funkcjonowania państwa komunistycznego, zainicjowane przez towarzyszy radzieckich i wspierane przez służby sowieckiego imperium, wymagają jednak utworzenia „biznesowego" zaplecza i „nowej polityki informacyjnej", służącej interesom transformacji ustrojowej. Z tego okresu pochodzi opis, zawarty w drugim dokumencie.Sąd Okręgowy w Warszawie sygn. akt VIIIK37/98 t. IV, akta tajne

Przesłuchanie Grzegorza Żemka

„Odpowiedzialnym z ramienia II Zarządu Sztabu Generalnego WP za lokowanie agentów w sferze mediów był Ryszard Pospieszyński, najpierw pracownik Komitetu Centralnego ZPR, a później dyrektor generalny Filmu Polskiego. Ja dostałem od służb specjalnych wojskowych zadanie po konsultacjach z Pospieszyńskim aby znaleźć za granicą firmę, która mogłaby pełnić rolę „konia trojańskiego", to znaczy która mogłaby służyć do wprowadzenia agentów na obszar na Zachodzie, w dziedzinie mediów. Był to rok 1987.

Jedyną firmą zagraniczną w dziedzinie mediów, którą znałem była firma należąca do Jana Wejherta, ulokowana w Irlandii, na obszarze doków portowych, które stanowiły wydzielony w Irlandii obszar tzw. „raju podatkowego". Mechanizmy działań tego raju podatkowego były analogiczne do tych, które funkcjonowały na Guernsey.

Firma ta nazywała się Cantal , a później zmieniono jej nazwę na I.T.I. Ta firma finansowała się z kredytów banku handlowego International w Luksemburgu.

Zapytałem służb wojskowych czy mogę podjąć kontakt z Wejhertem. Otrzymałem wówczas informację, że on już współpracuje ze służbami wojskowymi, więc będzie to proste. W tym czasie byłem dyrektorem Departamentu Kredytów w BHI. Poznałem w czasie tych rozmów z Wejhertem jego współpracowników m.in. Marcina* Waltera. Zasugerowali mi, że jeżeli jest potrzeba zorganizowania - znalezienia przykrycia dla agentów działających w dziedzinie mediów i ich finansowanie, to najlepiej stworzyć międzynarodowy koncern z udziałem Filmu Polskiego. (...) Przekazałem te sugestie do wojska, ale postawiłem warunek że jeżeli mam się tym zająć to muszę dostać ludzi którzy znają się na mediach i byliby w stanie taki koncern zorganizować. (...) Ten biznesplan przekazałem do WSI oraz Wejchertowi, do oceny.(...)

Przyznaję jednak, że przez cały czas miałem naciski ze służb specjalnych czy to ze strony Pospieszyńskiego żeby jak najszybciej zorganizować ten koncern medialny na zachodzie. W związku z tym rozpoczęła się pierwsza faza tworzenia tego koncernu; muszę przyznać że trochę „na wariackich papierach". (...)

Chcę przypomnieć, że w końcu 1988 r. z konta W.K. Nebeling, tj. zaszyfrowanego konta wojskowego w banku International w Luksemburgu (BIL) dokonywano wypłat na konto pana Weinfelda, oznaczone Group Weinfeld, nie pamiętam w tej chwili w jakim banku. Mnie zlecono żebym takie wpłaty przekazywał jako dysponent konta. Wiem, że kwoty przekazywane we frankach belgijskich Weinfeld zamieniał na dolary i przekazywał do Attachatu Wojskowego w Brukseli. Będąc już dyrektorem FOZZ-u też dokonywałem takich operacji , a nawet osobiście zamieniałem pieniądze i zanosiłem do Attachatu Wojskowego przy Ambasadzie Polskiej w Brukseli. Attache był Wojciech Myszak. Chcę sprecyzować wyglądało to tak, że ja przekazywałem do Weinfelda pieniądze z konta wojskowego w BIL a on przywoził mi czek na franki belgijskie. Ja je zamieniałem na dolary i zanosiłem do Attachatu. Wynikało to stąd, że wojsko rozliczało się tylko w dolarach. Informacje o których mówię zawierają również dokumenty w aktach tajnych na k. 113,116. W późniejszym okresie czasu Weinfeld szantażował służby wojskowe , że ujawni operacje gotówkowe prowadzone przez wojsko na terenie Belgii. (...)

* - oczywista pomyłka w imieniu

Dokument znajduje się w Raporcie Komisji Weryfikacyjnej o działalności żołnierzy i pracowników WSI. Str. 302-303 i stanowi aneks nr.9 http://www.wsi.emulelinki.com/aneks_9.htmTak, w świetle powyższych dokumentów, wyglądają „historyczne" podstawy, na jakich powstał koncern medialny ITI i rzeczywiste inspiracje jego twórców. Nie ma żadnych powodów, by sądzić, że współpracujący z wojskowymi służbami specjalnymi Wejchert i Walter zakończyli tę współpracę w wolnej Polsce. Takich ludzi i takiego majątku służby nie wypuszczały z rąk. Jeżeli przyjąć, że układ PRL -owskich służb wojskowych przetrwał w niezmienionej formie do obecnych czasów, w takim samym stopniu przetrwała również szeroko rozumiana agentura.

Jak wyraźnie wynika z zeznań Grzegorza Żemka - kadrowego oficera WSI, finansowanie koncernu medialnego odbywało się poprzez Bank International w Luksemburgu, służący wywiadowi PRL do dokonywania nielegalnych operacji finansowych. Jasno też określono zadania operacyjne medialnego „konia trojańskiego". Dalekowzroczna strategia służb sowieckich, zakładała proces transformacji ustrojowej, w której przeprowadzeniu szczególną rolę przypisano „wolnym mediom". W tworzeniu pozorów państwa demokratycznego, konieczne były struktury propagandy, kamuflowane pod przykryciem prywatnych mediów, dające solidne zaplecze finansowe i służące manipulacji opinią publiczną. Innym sposobem, była zgoda komunistycznych służb na powołanie mediów, zarządzanych przez koncesjonowaną opozycję - czego przykładem może być Gazeta Wyborcza, powstała na skutek ustaleń, zawartych przy Okrągłym Stole.

Jeżeli z tej perspektywy spojrzeć na informacyjną działalność TVN -u, nietrudno dostrzec, że jej priorytetem jest obrona status quo, zwanego umownie III Rzeczpospolitą. To wokół mediów takich jak TVN czy Gazeta Wyborcza, powstały środowiska opiniotwórcze i tam należy szukać pierwszej linii obrony frontu - ustaleń Okrągłego Stołu. Łatwość, z jaką tego typu media, posługują się materiałami uzyskanymi od służb specjalnych, znajduje swoje uzasadnienie w słowach Jerzego Urbana - „Służba propagandowa MSW powinna mieć możliwość dawania do TV, radia i prasy gotowych programów do druku, albo też dostarczania TV, radiu i prasie półproduktów, którym ostateczny kształt nadadzą redakcje TV, radia i prasy."

http://www.bankier.pl/forum/temat_jak-powstalo-tvn,5829667.html
_________________
Otwarte Piramidy Finansowe
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
DarkTech
Dołączył: 23 Lis 2008
Posty: 1218
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 23:55, 15 Lis '09    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Media to sektor zaufania publicznego, gdzie niezależność, wiarygodność i wolność wypowiedzi są podstawą naszej działalności {...}

Doprawdy? W takim razie skrzykniemy dużą grupę Polaków którzy nie podzielają tej opinii. Trzeba być wyjątkowo fałszywym człowiekiem by publicznie wypowiadać takie tezy. Laughing
Cytat:
Nie ma żadnych powodów, by sądzić, że współpracujący z wojskowymi służbami specjalnymi Wejchert i Walter zakończyli tę współpracę w wolnej Polsce.

W wolnej od kogo lub czego?... Że tak nieśmiało zapytam... Wolnej od przebrzmiałych nazw ciągle tych samych instytucji obsadzonych wciąż tymi samymi ludźmi? Wink
_________________
Prawda nieraz jest bardzo trudna do ustalenia, ale nigdy nie jest tak niedostępna jak wówczas kiedy jest niewygodna.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Choone
Dołączył: 24 Sty 2009
Posty: 527
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 00:06, 16 Lis '09    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DarkTech napisał:

W wolnej od kogo lub czego?... Że tak nieśmiało zapytam... Wolnej od przebrzmiałych nazw ciągle tych samych instytucji obsadzonych wciąż tymi samymi ludźmi? Wink


Gadanie... Załóż partię i wystartuj w wyborach. Mój kumpel założył i został burmistrzem. I dalej jest mimo, że "układ" próbował go wykończyć... Polska jest wolna, bo wybory są wolne. A ludzie coraz mniej patrzą w TV, a coraz więcej informacji "mielą" z netu...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kyuss
Dołączył: 26 Cze 2009
Posty: 250
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 16:40, 16 Lis '09    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla takich tematów powinna być opcja "przyklej".
_________________
The storm is coming.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
ya
Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 1036
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 16:45, 16 Lis '09    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak wiemy ITI przegrało w Sądzie Macierewicz miał Rację mówiąc iż ITI stworzone zostało na Polecenie Czesława Kiszczaka oraz następnych komunistów oraz zostało przez rząd (komunistyczny -ua) sfinasowane. Kazdy juz sie domysli w jakim celu.
to tak by każde dziecko TVN zrozumiało kim jest jego rodzic.
_________________
Kiedy wyeliminuje się wszytko co niemożliwe, cokolwiek pozostanie, choćby nie wiem jak nieprawdopodobne, musi być prawdą."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
krystao
Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 106
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 18:16, 16 Lis '09    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kyuss napisał:
Dla takich tematów powinna być opcja "przyklej".


Świetny pomysł, jestem za!
_________________
Capitalism is the astounding belief that the most wickedest of men will do the most wickedest of things for the greatest good of everyone. - J.M.Keynes
http://www.storyofstuff.com/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site AdminDołączył: 20 Sie 2005
Posty: 18858
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 18:20, 16 Lis '09    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

już go przykleiliście Smile
wykop.php
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
November09
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 829
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 01:20, 20 Lis '09    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam w swoim pierwszym poście na tym forum.

======================================================
Chciał bym jeszcze do tego tematu dorzucić ten artykuł:
========================================================

Dorota Kania, artykuł z "Gazety Polskiej", 06-05-2008 11:54

Gazeta Polska” dotarła do IPN-owskich akt Jana Wejcherta, właściciela TVN. Wynika z nich, że w latach 70. Wejchert otrzymał paszport dzięki interwencji kontrwywiadu SB. Na dokumencie z 1972 r. widnieje odręczna notatka: „Wydział II prosi o wydanie paszportu ze względów operacyjnych”.

W notatce wymienione są dwa nazwiska – tow. Nawrocki oraz T. Grotowski. Adnotacje mówiące o Departamencie II MSW (kontrwywiad) znajdują się także w aktach paszportowych Wejcherta z lat 80. Zachowało się m.in. podanie o paszport wielokrotnego użytku z 20 września 1984 r. dla Jana Wejcherta – dyrektora przedsiębiorstwa zagranicznego w Polsce ITI, na którym jest odręczny zapis: „popiera mjr Więckowski wydz. II”.

Jan Wejchert zaczął wyjeżdżać za granicę w 1968 r. jako 18-letni chłopak. Do 1972 r. odwiedził Anglię, Francję, Szwecję i Włochy. W1972 r. służby PRL odmówiły mu wyjazdu do RFN. Co ciekawe, w kwestionariuszach paszportowych Wejchert podaje różne daty tej odmowy: raz jest to 1972 rok, innym razem 1973. Z kolei w kwestionariuszach z lat 80. w punkcie „Czy otrzymał odmowę na wyjazd za granicę?” Jan Wejchert wpisywał „Nie”.

Rozległe kontakty Wejcherta

W aktach IPN zachowało się jednak podanie Jana Wejcherta do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z sierpnia 1972 r., w którym zwraca się o ponowne rozpatrzenie sprawy przyznania paszportu. Wyjaśniał, że wyjazd posłuży mu do zdobycia materiałów do napisania pracy magisterskiej dotyczącej współpracy gospodarczej Polska–RFN. Zaznaczył, że został zaproszony przez mieszkającego na stałe w RFN wuja Lothara Grabowskiego, biznesmena, który – jak napisał Wejchert – „ma bardzo rozległe kontakty handlowe z wieloma centralami handlu zagranicznego”.

Po interwencji SB Jan Wejchert mógł wyjechać – dostał paszport ze „względów operacyjnych”. W sprawie wydania paszportu Janowi Wejchertowi interweniowała nie tylko SB. W stanie wojennym, w styczniu1982 r., z prośbą o wydanie dla niego paszportu do Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej zwrócił się podsekretarz stanu Wiesław Adamski, pełnomocnik rządu ds. współpracy gospodarczej z Polonią Zagraniczną.

„Uprzejmie proszę o wydanie paszportu dla Ob. Jana Wejcherta, członka zarządu Polsko-Polonijnej Izby Przemysłowo-Handlowej »Inter Polcom« – Przedstawiciela Przedsiębiorstwa Polonijno-Zagranicznego »KONSUPROD«, udającego się do RFN w miesiącu styczniu br. celem omówienia spraw związanych z dostawą paczek żywnościowych dla Polski” – napisał Adamski.

Interwencja była skuteczna – w maju 1982 r., sześć miesięcy po wprowadzeniu stanu wojennego, Jan Wejchert dostał paszport zezwalający nie tylko na jednorazowy wyjazd do RFN, ale paszport wielokrotny, ważny na wszystkie kraje świata.


Częste wyjazdy za granicę pana Wejcherta są niezbędne w związku z prowadzoną przez nasze przedsiębiorstwo [KONSUPROD – red.] działalnością eksportową […]” – napisano w podaniu o wydanie paszportu. O KONSUPRODZIE „Gazeta Polska” pisała w paśdzierniku 2006 r. Wstanie wojennym KONSUPROD – firma polonijna Jana Wejcherta, zajmowała się dostarczaniem paczek z zagranicy wysyłanych dla obywateli PRL. Zdaniem historyków z IPN oznacza to, że musiała współpracować z Biurem W, jednostką organizacyjną MSW zajmującą się kontrolą korespondencji.

W stanie wojennym KONSUPROD był najbardziej liczącą się firmą polonijną. Niemieckim partnerem biznesowym Wejcherta był jego wuj Lothar Grabowski. Trzy tygodnie po wprowadzeniu stanu wojennego, 4 stycznia 1982 r., spotkał się on z wicepremierem Jerzym Ozdowskim, który zapewnił Grabowskiego o pozytywnej współpracy z firmami polonijnymi.

Pod kontrolą służb

W aktach IPN dotyczących Jana Wejcherta zachowały się pisma z Inter Polcomu, organizacji zrzeszającej firmy polonijne, w której Wejchert był członkiem zarządu (m.in. w stanie wojennym). Pisma z ramienia Inter Polcomu podpisywał Jerzy Więckowski, sekretarz generalny. Co ciekawe, w piśmie z 17 maja 1988 r. w sprawie wydania paszportu Janowi Wejchertowi interweniował ppłk Więckowski. Czy Więckowski z Inter Polcomu i ppłk Więckowski to ta sama osoba? Nie wiadomo.

Wiadomo natomiast, że firmy polonijne były kontrolowane przez służby specjalne PRL. Świadczą o tym zachowane dokumenty, chociażby te, które zostały opublikowane w „Raporcie z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych” Antoniego Macierewicza. W notatce służbowej płk J. Szatan napisał: „Dotyczy: organizacji dodatkowych kanałów łączności agenturalnej w relacji agent – Centrala I. Wykorzystanie działalności przedsiębiorstw zagranicznych (polonijnych) rozprowadzających paczki do przekazywania materiałów i informacji wywiadowczych. Utworzenie na terenie Polski społecznej organizacji zrzeszającej handlowców i przemysłowców krajowych i zagranicznych »Inter Polcom« przyczyniło się do powstania w szeregu krajów polonijnych organizacji gospodarczych różnego charakteru”.

Czy Jan Wejchert wiedział, że firmy, w których zasiada, są kontrolowane przez służby specjalne PRL i czy miał kontakty z tymi służbami? Anna Czerniejewska z biura prasowego ITI po otrzymaniu pytań dotyczących tych kwestii odpisała, że nie dotyczą one Grupy ITI, dlatego kierując się zasadą nieudzielania informacji na temat prywatnego życia prezesa Wejcherta nie jest w stanie na nie odpowiedzieć.

Wejchert pozywa skarb państwa

W połowie marca tego roku Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Antoni Macierewicz nie musi przepraszać spółki medialnej ITI za słowa, że wojskowe służby specjalne miały swój udział w powstaniu tego koncernu. Były szef SKW nie musi też przepraszać właściciela ITI Jana Wejcherta za słowa o związkach Wejcherta z WSI – orzekł wtedy sąd i zasądził wypłacenie przez Wejcherta na rzecz Macierewicza tytułem kosztów zastępstwa powodowego 7 tys. zł.

Informacje o związkach Jana Wejcherta ze służbami specjalnymi PRL pojawiły się w zeznaniach Grzegorza Żemka, byłego prezesa FOZZ. W odpowiedzi na pytanie mec. Lwa Mirskiego, pełnomocnika Antoniego Macierewicza, czy powód (czyli Jan Wejchert) był współpracownikiem służb specjalnych PRL, Wejchert oświadczył, że nie widzi powodów, żeby na to pytanie odpowiadać.

Po zakończeniu rozprawy pełnomocnicy Jana Wejcherta oraz ITI przypomnieli, że ich klienci wytoczyli podobny proces skarbowi państwa reprezentowanemu przez MON. Mec. Grzegorz Radwański stwierdził, że „niebawem może dojść do ugody między Wejchertem a MON. Strony prowadzą tajne negocjacje jej treści, których efektów na razie nie ujawniają”.

Zwróciliśmy się do resortu obrony narodowej z pytaniami o szczegóły tych negocjacji. Według biura prasowego MON, minister obrony narodowej nie prowadzi żadnych negocjacji z ITI lub Janem Wejchertem, których przedmiotem są sprawy dotyczące dokumentów państwowych jak też inne sprawy. MON prowadzi natomiast rozmowy mające „na celu ugodowe zakończenie procesów, które Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Ministra Obrony Narodowej wytoczyli Pan Mariusz Walter, Pan Jan Wejchert i ITI Holding S.A. w związku z Raportem o WSI”.

Zdaniem biura prasowego MON, podczas rozprawy w sprawie z powództwa JanaWejcherta pełnomocnik ministra obrony narodowej nawiązał kontakt z prawnikami reprezentującymi ITI oraz prezesów spółki, uzgadniając wstępnie możliwość zawarcia ugody sądowej. W złożonym pozwie Jan Wejchert domaga się m.in. opublikowania na koszt skarbu państwa w ogólnopolskich wydaniach „Gazety Wyborczej” i „Rzeczpospolitej” sprostowania oraz zasądzenia od pozwanego na cel społeczny kwoty w wysokości 100 000 zł na rzecz Fundacji TVN „Nie jesteś sam”. Analogiczne pozwy, obejmujące takie same roszczenia, zostały złożone także w sprawach z powództwa Mariusza Waltera oraz ITI Holding SA.

– Ze wstępnych ustaleń wynika, że powodowie zrezygnowaliby z zadośćuczynienia, ograniczając roszczenie do opublikowania stosownego oświadczenia. Powyższe warunki zostały zaakceptowane przez ministra obrony narodowej, do ustalenia pozostaje treść oświadczenia oraz miejsce publikacji – poinformowało „GP” biuro rzecznika

http://www.niezalezna.pl/index.php/article/show/id/1705/articlePage/1

http://mediawpolsce.pl/content/view/31/176/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
November09
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 829
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 17:52, 18 Mar '11    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak rodzilo sie ITI Holdings SA w Luksemburgu
Spolka ITI Holdings SA w Luksemburgu zostala zalozona w czasach schylkowego PRL, na kilka miesiecy przed Okraglym Stolem, dokladnie w dniu 29 grudnia 1988 (wedlug aktu notarialnego).

Szwajcarska sekretarka, pani Barbara Trautweiler, objela 99% kapitalu (4.999 akcji z 5.000), pozostala symboliczna 1 akcje objal szwajcarski adwokat, pan Joseph Ackermann.

Kapital zakladowy ITI Holdings SA wyniosl 800.000 dolarow US, suma ta zostala przelana do Luksemburga z Panamy. Skad pani Trautwailer miala tyle pieniedzy, nie wiadomo. Ale moze czas przyniesie odpowiedzi.

W 1988 roku, kiedy wiekszosc polskich obywateli walczylo o przezycie i suma 100 dolarow US byla fortuna, pani Barbara Trautweiler ze Szwajcarii smialo podjela decyzje o zainwestowaniu ogromnej wtedy sumy 800.000 dolarow US w luksemburska spolke ktora miala dalej inwestowac w nowych, nieznanych rynkach na wschodzie. To prawdziwie smiala i odwazna, wiecej, Wizjonerska Strategia Inwestowania (w skrocie WSI).

Ciag dalszy nastapi.

http://monsieurb.nowyekran.pl/post/6556,.....uksemburgu

Jak PRL fabrykowala ITI
Konce dyktatur sa z reguly pelne paniki i chaosu, kleptokraci i otaczajace ich kliki usiluja zagospodarowac i zabezpieczyc aktywa i fundusze zagarniete panstwu (czyli calemu spoleczenstwu), z reguly za granica kraju.

Niedawna historia z Tunezji gdzie zona prezydenta wyciagnela 1.5 tony zlota z banku centralnego i wywiozla je samolotem do Dubai, jest tylko jedna z ilustracji takich procederow.

Kiedy PRL zaczynal powoli padac nie bylo internetu i niezaleznych mediow ktore patrzyly by na rece owczesnej kliki, ktora ruszyla z planowym zagospodarowaniem i zabezpieczeniem aktywow i funduszy zagarnietych panstwu (czyli calemu spoleczenstwu) za granicami PRL, uzywajac do tego istniejaca siatke.

Spolka ITI Holdings SA w Luksemburgu byla fabrykowana w koncu 1988 w pospiechu i popelniono pewne bledy. Ale tak jak mozna bylo swobodnie zagospodarowac fundusze i aktywa w ksiegowym roku 1988, nikt nie byl pewien co stanie sie po Okraglym Stole i kto bedzie kontrolowal ksiegi na koniec roku 1989. Czas wiec naglil.

Spolka ITI Holdings SA zostala zalozona w Luksemburgu 29 grudnia 1988 roku, czyli na dwa dni przed koncem roku ksiegowego 1988. Zrzucenie ciezaru zalozenia spolki ITI na plecy szwajcarskiej sekretarki pani Barbary Trautweiler i nastepnie wyeliminowanie jej z gry bylo bledem.

Wlozenie ogromnej jak na tamte czasy sumy 800.000 dolarow US jako aport w akcjach spolki ITI International SA Panama bylo bledem. Rzuca sie w oczy i do tego spolki dzialajace faktycznie (going concern) nie maja tak precyzyjnie okraglych sum bilansu. Jezeli ktos chcialby utrzymac minimum wiarygodnosci nalezalo najpierw poczekac na oficjalne zamkniecie bilansu ITI International SA Panama na koniec roku 1988, a nie robic pospiesznych tranzakcji wniesienia aportu w akcjach na 2 dni przed koncem roku ksiegowego 1988.

Gdyby ITI Holdings SA Luxembourg bylo rzeczywiscie tworzone przez dwoch mlodych i ambitnych wizjonerow Jana Wejcherta i Mariusza Waltera, przyjachaliby oni do Luksemburga z kilkoma tysiacami ciezko zarobionych dolarow kazdy i klepneli by sie w rece w stylu "Ziemi Obiecanej" czyli "ja nie mam nic, ty nie masz nic, stworzymy razem wielki holding medialny, w imie calej prawdy, cala dobe". Zamiast tego pojawila sie w Luksemburgu szwajcarska sekretarka, szwajcarski adwokat, irlandzki ksiegowy oraz przelewy ogromnych aktywow z dalekiej Panamy. Pomiedzy Bozym Narodzeniem i Nowym Rokiem.

Pierwszy sklad rady nadzorczej ITI Holdings SA Luxembourg w dniu 29 grudnia 1988 to: Joseph Ackermann, Patrick Shortall, Jan Wejchert i Andrzej Wejchert. Mariusz Walter zostal mianowany audytorem spolki, ciekawe jakie byly jego merytoryczne kompetencje w audycie spolek w Luksemburgu.

Zalozycielka ITI, pani Barbara Trautweiler, ktora objela 99% akcji spolki, nie pojawja sie nigdzie.

Ciad dalszy za kilka dni, w nastepnym odcinku pod tytulem: "ITI / FOZZ / Bank Handlowy International SA Luxembourg".
http://monsieurb.nowyekran.pl/post/6556,.....uksemburgu
_________________
Karoń, ks. Glas - męczą Cię? oglądaj na 1.5 prędkości
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
November09
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 829
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 01:47, 20 Mar '11    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ITI / FOZZ / Bank Handlowy International SA
Dlaczego miedzynarodowa grupa montujaca w pospiechu ITI Holdings SA na kilka miesiecy przed Okraglym Stolem wybrala wlasnie Luksemburg ?

Po pierwsze, Luksemburg dysponowal dogodnym kadrem fiskalno-prawnym (Holding 29) ktory pozwalal strukturom luksemburskim na odsprzedanie (po roku) udzialow w spolkach ulokowanych w innych krajach z minimalnym podatkiem. Bylo to idealne rozwiazanie dla struktur przygotowujacych sie do wziecia udzialu w przyszlych prywatyzacjach (uwlaszczeniach) w Polsce.

Po drugie, w Luksemburgu realizowal swoje wyznaczone zadania utworzony w 1979 roku Bank Handlowy International SA (BHI). Ten specyficzny bank byl wlasnoscia polskiego panstwa, czyli nas wszystkich, ale nadzor wlascicielski sprawowaly PRL-owskie instytucje: NBP, Bank Handlowy i Polska Kasa Opieki.

W 1983 roku Szefem Departamentu Kredytowego w BHI zostal wirtuoz PRL-owskich finansow, Grzegorz Zemek.

Pan Zemek byl wizjonerem, stworzyl innowatorski koncept Fiskalnej Optymalizacji Zagospodarowanych Zasobow (FOZZ) czyli polska odpowiedz na koncept private equity. Polak potrafi. Niestety pan Zemek, przebywajacy aktualnie w wiezieniu, wciaz nie chce podzielic sie operacyjnymi detalami FOZZ.

W 1988, kiedy montowany byl pospiesznie ITI Holdings SA, w organach BHI zasadaly nastepujace osoby: Zdzislaw PAKULA (NBP), Zenon OLSZEWSKI (Bank Handlowy), Jerzy MALEC (Polska Kasa Opieki), Zbigniew MASLOWSKI (zarzad), Edmund ZAWADZKI, Janusz SAWICKI (Wiceminister Finansow) i Stanislaw ZDZITOWIECKI (zarzad).

W bilansie 1988 BHI mial okolo 75 milionow dzisiejszych Euro w kredytach, skala odpisow siegala 6%. Intrygujacym jest fakt ze od roku 1983 to poczatku lat 90-tych BHI nie mial zyskow, wychodzil jak to sie mowi dokladnie na zero. To co wplywalo w roku, wyplywalo dalej w tym samym roku a w razie potrzeby podniesienia kapitalu proszono uprzejmie polskie spoleczenstwo via PRL czyli NBP, Bank Handlowy i Polska Kasa Opieki o wysuplanie nowej kasy. Raj dla niektorych wybrancow (nie tylko podatkowy).

Amerykanie z Citibanku ktorzy przejeli Bank Handlowy nie chcieli jakos skorzystac z wysokich merytorycznych kompetencji zalogi BHI i bank zostal zamkniety w koncu 2001. Wiekszosc bankierow BHI powrocila do kraju. Jeden z bylych szefow BHI pracuje w innym luksemburskim banku jako osoba kontaktowa dla klientow z Rosji, przynajmniej jego kompetencje i doswiadczenie zawodowe zostaly zauwazone i docenione.

Likwidacja BHI jest historia sama w sobie i tematem na oddzielny wpis.

Ciag dalszy wkrotce, w nastepnym odcinku pod tytulem: "ITI rodzil sie w bulu i nadzieji".
http://monsieurb.nowyekran.pl/post/7167,iti-fozz-bank-handlowy-international-sa

ITI, prywatyzacja i Balcerowicz
Opierajac sie na jezykoznastwie Wielkiego Polaka mozna powiedziec ze ITI powstawala "w bulu i nadzieji". "W bulu" poniewaz nomenklatura PRL niepokoila sie walacym sie systemem na ktorym do tej pory swietnie zyla. W "nadzieji" poniewaz byla gotowa Armia Klonow czyli wyhodowana generacja mlodych zdolnych, wyksztalconych lub w sprawdzonych za granica, ktorzy mieli przejac stery od starej gwardii. Armia Klonow liczyla setki nazwisk.

Warto przypomniec sobie bardzo intrygujace wyznania prof. Balcerowicza na temat Jana Wejcherta (cytat): "Bardzo chcialem przyspieszyc prywatyzacje. To byl rok 1990. I wiedzialem, ze bedzie to zalezalo w ogromnym stopniu od osoby ktora zostanie pierwszym ministrem przeksztalcen wlasnosciowych. Zwrocilem sie w pierwszej kolejnosci do Jana Wejcherta, bo wiedzialem ze jest to osoba, ktora by to zrobila". Zrodlo: www.tvn24.pl 31.10.2010

Czy to Janusz Sawicki, czlonek rady nadzorczej Bank Handlowy International SA Luxembourg, szepnal kilka slow prof. Balcerowiczowi o mlodym zdolnym z ITI ? A moze Grzegorz Wojtowicz, Dariusz Rosati, Jan Woloszyn, Slawomir Marczuk lub Wojciech Misiag ?

39-letni wowczas Jan Wejchert, ktory do tej pory realizowal rozne okreslone zadania za granica i dostal niedawno zlote klucze do ITI Holdings SA Luxembourg, byl wiec ta osoba ktora by to zrobila.

Wizjoner Wejchert nie zostal pierwszym ministrem przeksztalcen wlasnosciowych III RP ale zostal za to wierna podpora fundacji Balcerowicza, "Forum Obywatelskiego Rozwoju".

W miedzyczasie, na poczatku lat 90-tych ITI zaczela rosnac w sile finansowo i przymierzac sie do biznesu w Polsce, spolka kupila pakiety akcji Exbudu i Mostostalu.

Byc moze Jan Wejchert (czlowiek ktory wiedzial jak to zrobic) zostalby potentatem budowlanym w Polsce ale, jak wiemy, zostal przeniesiony na inny odcinek. I wtedy pojawil sie Miro. O tym jednak pozniej.

Ciag dalszy wkrotce, w nastepnym odcinku pod tytulem: "Karaibscy udzialowcy ITI".
http://monsieurb.nowyekran.pl/post/7292,iti-prywatyzacja-i-balcerowicz
_________________
Karoń, ks. Glas - męczą Cię? oglądaj na 1.5 prędkości
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Turecki
Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 257
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 00:24, 21 Mar '11    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@ november09

Bardzo ciekawy temat. Szkoda ze masz "1 post na dobe". Czekam na kolejny odcinek ...
_________________
Nie interesuje mnie magia, ufo i wszelkie kwestie wiary...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Matanjah
Dołączył: 05 Mar 2011
Posty: 61
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 12:58, 21 Mar '11    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A mnie zastanawia właściwie kto wydawał polecenia z samej góry, czyli kto i w jakim celu koordynuje tym wszystkim, jako ojciec bądź matka koncernu.
_________________
Masz się wkurwić
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Matanjah
Dołączył: 05 Mar 2011
Posty: 61
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 13:05, 21 Mar '11    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Popatrzcie na ten piękny zbieg okoliczności
Autor pokazuje jak dwaj szefowie TVN uciekają ze stanowisk, które mają być objęte lustracją. Żadne duże medium nie zauważyło tej ciekawostki, choć widzą nieistniejące Maybachy ojca Rydzyka.
1.
TVN SA zamiar złożenia rezygnacji oraz rezygnacja członków Rady Nadzorczej
(2007-02-27 18:50:00)

TVN SA zamiar złożenia rezygnacji oraz rezygnacja członków Rady Nadzorczej

Raport bieżący 29/2007

TVN S.A. informuje również, iż w dniu 26 lutego 2007 r. została poinformowana o rezygnacji Pana Jana Wejcherta z funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej TVN S.A. oraz Pana Mariusza Waltera z funkcji członka Rady Nadzorczej TVN S.A.

2.
USTAWA
z dnia 18 października 2006 r.
o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów
(Dz. U. z dnia 30 listopada 2006 r.)

Art. 4. 1. Osobami pełniącymi funkcje publiczne, w rozumieniu ustawy, są:

21) członek zarządu lub rady nadzorczej osoby prawnej, która uzyskała koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych lub telewizyjnych, członek zarządu, rady nadzorczej lub wspólnik spółki osobowej, która uzyskała taką koncesję oraz osoba fizyczna, która uzyskała taką koncesję;

3.
Ustawa wchodzi w życie 15.03.2007

I co Wy na to?

Zródło: blog Trystero


http://www.bankier.pl/forum/temat_re-jak-powstalo-tvn,5830094.html
_________________
Masz się wkurwić
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jansze
Dołączył: 10 Sty 2011
Posty: 116
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 00:14, 23 Mar '11    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zauważmy też historię samego BH w Warszawie SA- kto go założył (jeden z najstarszych banków w EU-ropie i jeden z 2 banków SA w PRL, i do kogo on teraz należy do jednego z największych konsorcjów bankowych świata) i kim był z pochodzenia pan Grabowski Smile nie mówiąc o paru innych osobach dramatu - (GazWyb - ma troszkę inne własnościowe pejsate powiązania przez inne banki)
Gdzie nie patrzeć panowie z loczkami trzymają się razem i jak by się nie zwali
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
November09
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 829
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 12:54, 23 Mar '11    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Karaibscy udzialowcy ITI

Po zalozeniu spolki ITI Holdings SA Luxembourg przez szwajcarska sekretarke pania Barbare Trautweiler z dniu 29 grudnia 1988, czyli 2 dni przed koncem ostatniego roku ksiegowego PRL, koordynujacy przedsiewzieciem ruszyli do nastepnego etapu majacego na celu zagmatwanie istniejacego tropu. Przygotowano nastepujace trzy procedury administracyjno-prawne: (1) umieszczenie nadzoru wlascicielskiego w dyskretnym dalekim i egzotycznym miejscu, (2) stworzenie calej hordy spolek offshore odgrywajacych role ekranow filtrujacych oraz (3) stworzenie wielu spolek corek, matek i siostr spolki ITI o podobnej nazwie, majacych na celu zbicie z tropu obserwatorow zewnetrznych.

Owe procedury nie byly niczym nowym, byly one uzywane przez praczy brudnych pieniedzy od lat.

Przygotowanie owych procedur wymagalo jednak eksperckiej wiedzy, ktora przewyzszala mozliwosci mlodych zdolnych Wejcherta i Waltera. Trop zalozycielki ITI, pani Barbary Trautweiler, co prawda zaginal, ale za to wujkowie z Panamy i Szwajcarii (i ich doradcy) czuwali pieczolowicie nad swoimi podopiecznymi z Polski.

Wyniki operacji:

1. Poniewaz pieniedze na zalozenie ITI Holdings SA przyplynely z Panamy, nadzor wlascicielski umieszczono w regionie czyli na Antylach holenderskich, miejscu znanym z prania pieniedzy, przerzutu narkotykow i handlu bronia. Ale rownie dobrze moglyby to byc np. British Virgin Islands (BVI), aktualnie najwiekszy inwestor zagraniczny na Ukrainie. Albo inny raj podatkowy, gdzie nie stawia sie niepotrzebnych pytan wizjonerom.

2. ITI Holdings SA uzyskal z czasem cala horde spolek offshore jako udzialowcow o egzotycznych i dzwiecznych nazwach jak na przyklad: Velden Corporation, Casa Nobile Holding, Staffordshire Corporation, Fairfield Corporation, Tom Tom Corporation, Mesamedia Holding, Bruviva Holding, MAWA Holding, ITI Holdco itd. Tylko zarzadzadzajacy tymi spolkami w Szwajcarii wiedza ile jest tych spolek i kto za nimi stoi.

3. Z czasem w piramidzie ITI pojawily sie spolki noszace nazwe ITI, usytuowane na Antylach holenderskich, w Szwajcarii, w Polsce i w innych krajach. Przyklad spolki ITI Holdco NV ulokowanej pod adresem Landhuis Joonchi, Kaya Richard z. Beaujon z/n, Curacao, Antyle holdenderskie, jest ciekawy jako ilustracja systemu.

Pod koniec lat 90tych, wizjonerzy z ITI wydali dokumenty przyznajace po kilkanascie akcji ITI swoim wiernym wspolpracownikom. Dokumenty byly podpisane przez Wejcherta, Waltera i Valsangiacomo. Niektorzy wspolpracownicy wypadli w miedzyczasie z lask i zostali bezprawnie pozbawieni akcji ITI. Poniewaz akcje ITI zostaly przyznane im przez ITI Holdco NV w Curacao, Walter z usmiechem powiedzial protestujacym ze moga wniesc sprawe do sadu - w Curacao.

Do karaibskiej rafy koralowej dolaczyly tez pozniej tajemnicze fundacje z Lichtensteinu, ale o tym w nastepnym odcinku pod tytulem: "ITI i tajemnice Lichtensteinu".
http://monsieurb.nowyekran.pl/post/7690,karaibscy-udzialowcy-iti
_________________
Karoń, ks. Glas - męczą Cię? oglądaj na 1.5 prędkości
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
November09
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 829
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 21:46, 25 Mar '11    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ITI i tajemnice Lichtensteinu
Obok hordy spolek offshore z Antyli holenderskich do akcjonariatu ITI dolaczyly takze dwie tajemnicze fundacje z Lichtensteinu, noszace pachnace nazwy: Lavender Foundation i Nasturtium Foundation. Fundacje Lichtensteinu sa znane na calym swiecie z hermetycznosci informacji i latwosci dystrybucji funduszy do wskazanych beneficjentow. Dystrybucja jest o wiele latwiejsza i dyskretniejsza niz w przypadku konta bankowego offshore lub spolki handlowej offshore.

Oto zalety fundacji Lichtensteinu prezentowane przez szwajcarskich doradcow:

Lichtenstein Foundations - Key Advantages

- separations of assets to increase anonymity

- protection of the foundation's assets in general

- asset transmission and management covering several generations

- protection of several family members

- protection against claims of creditors

- tax planning (czyli de facto tax avoidance)

Nic dziwnego ze fundacje Lichtensteinu ciesza sie wielka popularnoscia w pewnych kregach biznesowo-politycznych w wielu krajach.

Do tej pory najslynniejszym uzytkownikiem fundacji Lichtensteinu byl Robert Maxwell, brytyjski magnat prasowy i sowiecki agent. Maxwell urodzil sie w 1923 roku na terenie dzisiejszej Ukrainy jako Jan Ludvik Hoch. Jego kariera podczas drugiej wojny swiatowej byla jeszcze szybsza niz kariera Jana Wejcherta podczas stanu wojennego. Wedlug oficjalnej legendy Maxwell przeszedl piechota pol Europy i zaciagnal sie do wojska brytyjskiego, po wojnie wrocil jako brytyjski zolnierz do okupowanych Niemiec gdzie wyhandlowal pod presja od lokalnych wydawnictw naukowych monopol na publikacje ich prac za granica. Z czasem Maxwell przeniosl sie do Londynu i dostal wiatru w skrzydla.

Jego firmy, Maxwell Communications i Pergamon Press, byly uzywane do transferu sowieckich funduszy do zachodnioeuropejskich partii komunistycznych oraz do innych okreslonych zadan. W latach 80-tych Maxwell zainwestowal nawet w prywatyzowana wlasnie duza stacje telewizyjna we Francji. W koncu zgubilo go zbyt duze wizjonerstwo i dlugi finansowe. Akcje firm Maxwella zostaly zastawione za nowe dlugi (skad my to znamy?) i aby podtrzymac kurs akcji na gieldzie Maxwell nie tylko spladrowal konta swoich firm (i ich fundusze emerytalne) ale takze stracil pieniadze powierzone mu przez puczystow w Moskwie w 1991. Po przegranym puczu, puczysci i wspomagajaca ich mafia zazadali od Maxwella zwrotu pieniedzy. Niestety powierzone pieniadze juz wyparowaly na gieldzie i w listopadzie 1991 Maxwella znaleziono utopionego, w niewyjasnionych do dzisiaj okolicznosciach, w poblizu swojego mega-jachtu plywajacego w okolicach Wysp Kanaryjskich.

Ciag dalszy w poniedzialek, w nastepnym odcinku pod tytulem: "ITI: Przemalowany Kon Trojanski".
http://monsieurb.nowyekran.pl/post/8051,iti-i-tajemnice-lichtensteinu
_________________
Karoń, ks. Glas - męczą Cię? oglądaj na 1.5 prędkości
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jansze
Dołączył: 10 Sty 2011
Posty: 116
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 23:14, 25 Mar '11    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

30 grudnia 1988 roku Uniwersytet im. Adama Mickiewicza nadał Maxcwelowi tytuł doktora honoris causa - ciekawa zbieżność dat
W wikipedii też można przeczytać ciekawe rzeczy
http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Maxwell
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
November09
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 829
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 23:18, 28 Mar '11    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ITI: Przemalowany Kon Trojanski
Okreslenie „kon trojanski” jest synonimem podstepnego, przynoszacego zgube podarunku. Kon trojanski to takze okreslenie oprogramowania, ktore podszywajac sie pod przydatne lub ciekawe dla uzytkownika aplikacje dodatkowo implementuje niepozadane, ukryte przed uzytkownikiem funkcje. Najpopularniejszymi szkodliwymi dzialaniami sa min: szpiegowanie i dzialania destruktywne.

Rok 1987. Szef Departamentu Kredytowego Banku Handlowego International SA Luxembourg, Grzegorz Zemek otrzymuje od sluzb specjalnych wojskowych zadanie znalezienia za granica firmy ktora pelnilaby zadanie "konia trojanskiego" czyli firmy ktora mogla by sluzyc do wprowadzania na Zachod agentow w sektorze mediow. Firma ta nazywala sie Cantal, jej nazwe zmieniono pozniej na ITI Panama.

Podczas kiedy Polacy wiazali z trudem koniec z koncem, po traumatyzmie stanu wojennego, dewizowa nomenklatura i wojskowa wierchuszka wciaz bawila sie w Jamesa Bonda albo raczej w kapitana Klossa, na koszt panstwa, wykonujac okreslone dzialania w ramach RWPG. Szpiegostwo i korupcja jako metoda nadrabiania cywilizacyjnego dystansu do ekonomii krajow zachodnich i przy okazji krecenia prywatnych lodow.

Na rozne konta offshore zwiazane posrednio lub bezposrednio z koniami trojanskimi wplywaly fundusze z: (i) roznych budzetow; (ii) legalnych operacji finansowych; (iii) nielegalnych operacji finansowych, (iv) prywatnych geszeftow.

Kiedy PRL zaczal sie rozpadac, czesc wyszkolonych mlodych zdolnych zostala przesunieta na nowy front: front wschodni.

Kon trojanski zostal odwrocony ogonem do tylu i odpowiednio przemalowany. 29 grudnia 1988 szwajcarska sekretarka pani Barbara Trautweiler zalozyla pospiesznie firme ITI Holding SA w Luksemburgu i objela 99.9% akcji. ITI bylo od poczatku zdalnie sterowane przez szwajcarskich operatorow. Jak wiemy firme zalozyla szwajcarska sekretarka (Trautweiler), montazu prawnego dokonywal szwajcarski adwokat (Ackermann), finanse przejal szwajcarski kasjer (Valsangiacomo) a dzisiaj operacje w Polsce (TVN) prowadzi szwajcarski prezes (Tellenbach). W radzie nadzorczej ITI zasiada 4 Szwajcarow a sekretarzem rady jest, prosze zgadnac, Szwajcar.

Dlaczego Szwajcarzy ? To ciekawy temat do dalszych rozwazan dla ludzi samodzielnie myslacych.

Wejchert powiedzial na krotko przed smiercia w jednym z wywiadow prasowych (cytat przyblizony): "Nie jestem bogaty. Firma jest bogata". Firma. Nawet to nie jest prawda, bo firma nie jest juz bogata a raczej tonie w dlugach. Niemniej, dystans do ITI, wyrazony przez wizjonera Wejcherta w momencie szczerosci, na krotko przed smiercia, jest godny uwagi.

Przemalowany kon trojanski stoi nadal w Polsce, ku uciesze wyrostkow i gawiedzi.

Ciag dalszy w czwartek, w nastepnym odcinku pod tytulem: "ITI: co robi ABW?"
http://monsieurb.nowyekran.pl/post/8347,iti-przemalowany-kon-trojanski
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jansze
Dołączył: 10 Sty 2011
Posty: 116
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 22:01, 29 Mar '11    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Coraz bardziej mi się to podoba Wink
Lepsze jak serialna tvn Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
November09
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 829
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 21:06, 31 Mar '11    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ITI: Co robi ABW ?

Agencja Bezpieczenstwa Wewnetrznego (ABW) jest wlasciwa w sprawach ochrony bezpieczenstwa wewnetrznego panstwa i jego porzadku konstytucyjnego. Do ustawowych zadan ABW nalezy min. wykrywanie przestepstw godzących w podstawy ekonomiczne państwa.

Ustawa o ABW i AW z 24 maja 2002, Art. 22, paragraf 3 stypuluje: "Jezeli informacje i materialy uzyskane przez ABW albo AW wskazuja na uzasadnione podejrzenie popelnienia przestepstwa lub przestepstwa skarbowego albo potwierdzaja jego popelnienie, Szef wlasciwej Agencji przedstawia je wlasciwemu prokuratorowi, w celu podjecia decyzji w zakresie ich dalszego procesowego wykorzystania".

ABW wszczela sledztwo w sprawie ITI / TVN jesienia 2006 roku. Dwa watki sledztwa dotyczyly: (i) podejrzenia podania nieprawdziwych danych i zatajenie prawdziwych danych w prospekcie emisyjnym akcji ser. A TVN S.A. z dnia 10.09.2004 r. , tj. czyn z art. 100 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29.07.2205 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finasowych do zorganizowanego obrotu oraz o spółkach publicznych oraz podejrzenie działania na szkodę TVN S.A., tj. czyn z art. 585 § 1 ksh.

Po wykonaniu postepowania przygotowawczyego ABW przekazala materialy Prokuraturze Okregowej w Warszawie, zgodnie z powyzszym art. 22 para 3 ustawy o ABW. Prokuratura Okregowa w Warszawie kontynuowala dalej sledztwo, o referencjach V Ds 343/06. Zacytujmy tutaj rzecznika prasowego Prokuratury Okregowej w Warszawie, pania Katarzyne Szeska (cytat):

"W toku sledztwa dokonano analizy obszernej dokumentacji, dotyczącej funkcjonowania TVN S.A. wraz z caloscia dokumentow załozycielskich, a takze raportow biezacych i okresowych zarowno ITI jak i TVN, sprawozdan finansowych ITI oraz informacji KRRiTV oraz Komisji Nadzoru Finansowego.

Przesłuchano w charakterze świadków na okolicznosc przygotowania Prospektu Emisyjnego akcji ser. A, m.in - managera ds Kontaktów z Inwestorami w TVN S.A., Dyrektora Finansowego TVN S.A., Dyrektora Działu Prawnego TVN S.A., Starszego Managera w Pricewaterhouse Coopers Sp. z o.o., przedstawicieli kancelarii Chadbourne&Parke i Wspólnicy, Dyrektora w Departamencie Rynków Kapitałowych w CDM Pekao S.A., Dyrektora Sprzedaży w Domu Maklerskim Banku PKO BP S.A."


W dniu nominacji pana Zbigniewa Cwiakalskiego na funkcje Ministra Sprawiedliwosci czyli 16 listopada 2007 Prokuratura Okregowa w Warszawie umorzyla sledztwo V Ds 343/06 bez podania powodow i mozliwosci odwolania sie od tej decyzji.

Co na to ABW ? Ano nic. Widac ta potezna instytucja panstwowa, zatrudniajaca tysiace wykwalifikowanych, kompetentnych i odwaznych funkcjonariuszy: albo (i) pracowala na nic, albo (ii) wyssala zarzuty z palca.

Funkcjonariusze ABW wykazali jednak indywidualna odwage cywilna i swietna znajomosc struktur polskiego kapitalizmu: oficer ABW powiedzial obywatelowi skladajacemu zeznania krotko i zwiezle (cytat) "ale Pan sie wkopal". Czy to ostrzezenie oznaczalo ze obywatel informujacy Panstwo Polskie o domniemanym przestepstwie zadzieral z rownymi kartelowi Medellin lub mafii Solncewa ?

Dziekujemy funkcjonariuszom ABW za to ze ostrzegaja obywateli przed ITI.

Ciag dalszy w poniedzialek, w nastepnym odcinku pod tytulem: "ITI: jak Klich przeprosil konia".
http://monsieurb.nowyekran.pl/post/8693,iti-co-robi-abw
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
November09
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 829
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 23:11, 04 Kwi '11    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ITI: Jak Minister Klich przeprosil konia

General Kiszczak odmowil przeproszenia polskiego spoleczenstwa za gehenne stanu wojennego. Za to podwaldni Kiszczaka, ktorzy napychali sobie kieszenie dewizami w stanie wojennym, zostali przeproszeni przez ministra rzadu RP. Co z ta Polska ?

Minister Bogdan Klich przejdzie do historii starozytnej i nowozytnej wojskowosci jako minister obrony duzego suwerennego kraju ktory publicznie przeprosil konia. Trojanskiego i do tego przemalowanego.

Wszystko zaczelo sie od uderzenia w (okragly) stol, wedlug starego przyslowia "uderz w stol a nozyce sie odezwa". Raport WSI uderzyl w stol i najglosniej odezwaly sie nozyce na Wiertniczej. Ciekawe dlaczego ?

Cytujac dziennikarzy, pod koniec lutego 2007 w jednym z programow telewizyjnych wystapil ponury pan, który z grobowa mina zapowiadal, ze ITI czy tez TVN poda do sadu kazdego, kto powazy sie powiedziec cos zlego na te firmy oraz ich wlascicieli: http://gielda.wp.pl/kat,7002,title,Imper.....caid=1bdcb

27 lutego 2007 sztab generalny ITI oglosil swoj wlasny stan wojenny, wydajac bezprecedensowe oswiadczenie: http://www.iti.pl/pdf/2007_02_27_Press_Release_Legal_Steps_PL.pdf.

Sztab generalny ITI wytyczyl trzy glowne akcje defensywno-ofensywne: (i) wizjonerzy Wejchert i Walter wycofali sie na z gory upatrzone pozycje (zrezygnowali z rady nadzorczej TVN); (ii) amazonki przejely ich role na froncie (Aldona Wejchert i Sandra Nowak weszly do rady nadzorczej TVN), i (iii) utworzono miedzynarodowa grupe najemnikow (grupe pieciu prawnikow ktorzy mieli rozprawic sie z dysydentami).

Po wygranych wyborach, nowy rzad szybko rozpoczal pertraktacje ugodowe z imperium z Panamy, Antyli holenderskich i Lichtensteinu. Widocznie byl to jeden z priorytetow nowej polityki zagranicznej na rok 2008. W ciagu paru miesiecy zawarto ugode (nie wiadomo czy 350 mln PLN na stadion Legii ITI bylo jej tajna czescia).

W czerwcu 2008 Minister Obrony Narodowej RP Bogdan Klich (czlowiek internowany w stanie wojennym, wiec raczej o krotkiej pamieci) przeprosil publicznie konia:

"Minister Obrony Narodowej działając w imieniu Skarbu Państwa przeprasza Jana Wejcherta, Mariusza Waltera i Grupę ITI za naruszenie ich dóbr osobistych poprzez zamieszczenie w raporcie przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej opublikowanym w Monitorze Polskim nr 11 z dnia 16.02.2007 r. nieuprawnionych, krzywdzących i podważających wiarygodność biznesową informacji o tym, iż Jan Wejchert, Mariusz Walter i Grupa ITI, współpracowali z wojskowymi służbami specjalnymi PRL i brali udział w plasowaniu agentury wywiadu wojskowego PRL w krajach zachodniej Europy oraz w finansowaniu takiej agentury. Minister Obrony Narodowej wyraża głębokie ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji" - glosil uzgodniony przez strony tekst przeprosin, który ukazal sie 23 czerwca w "Gazecie Wyborczej".

Ciag dalszy w czwartek, w nastepnym odcinku pod tytulem: "TW czyli Wejchert, Zacharski, Bielecki".
http://monsieurb.nowyekran.pl/post/9147,iti-jak-minister-klich-przeprosil-konia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
November09
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 829
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 00:18, 08 Kwi '11    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ITI wyprzedaje po cichu akcje TVN

Nie tylko insiderzy TVN wyprzedaja masowo akcje spolki. Sama ITI sprzedala po cichu ponad 12 milionow akcji TVN w ciagu ostatnich 4 miesiecy. Pozostale akcje TVN zostaly zastawione jako gwarancja emisji obligacji smieciowych ITI, Senior Notes 2017.

Ciekawe informacje z gieldy zmieniaja troche zalozona kolej odcinkow serialu:

W ciagu ostatnich tygodni kierownictwo TVN ruszylo z nowa fala masowej wyprzedazy akcji spolki, z planu opcji menedzerskich, jak informuja o tym raporty biezace TVN.

Co wiecej, w ciagu ostatnich 4 miesiecy sama grupa ITI sprzedala 12 milionow akcji TVN. W dniu 18 pazdziernika 2010, ITI miala jeszcze 56,36 % akcji TVN (192.451.432 akcji). W dniu 30 marca 2011, w rekach ITI pozostalo juz tylko 52,68 % akcji TVN (180.355.430 akcji).

I to nawet nie w rekach ITI, jako ze pozostale akcje TVN sa zastawione jako gwarancja jesiennej emisji przez ITI 260 milionow Euro obligacji smieciowych (junk bonds) o nazwie Senior Notes 2017 i sa ulokowane w specjalnej holenderskiej spolce Polish Television Holding BV, ktora wyemitowala owe obligacje.

Dokladnie 51.7% akcji TVN jest zastawionych jako gwarancja emisji i do tego dochodza enigmatycznie zdefiniowane przez ITI (cytat) "srodki pokrywajace 4 polroczne wyplaty odsetek naleznych z tytulu obligacji".

Wycena zastawu pozwala oszacowac wartosc calego TVN w oczach zagranicznych wyspecjalizowanych funduszy ktore zainwestowaly w obligacje smieciowe ITI: to okolo 500 mln Euro, czyli okolo 2 mld PLN, wiec 3 razy mniej niz aktualna wycena TVN na GPW.

Kto sie wiec myli co do wyceny TVN: doswiadczeni zagraniczni inwestorzy czy tez polscy gracze gieldowi ? Temat do goracej dyskusji dla ekspertow w krawatach w TVN CNBC, czekamy na nia z niecierpliwoscia, w imie "calej prawdy, cala dobe".

Do tego, w grudniu 2010 ITI poinformowalo Gielde luksemburska (na ktorej obligacje smieciowe sa notowane) ze ITI "zrezygnowalo" z uzyskania ratingu Moody's dla swoich obligacji, w zwiazku z czym odsetki od obligacji wzrosly (retroaktywnie) o 0,25 % do 11.25 % rocznie, w Euro oczywiscie.

Jutro ciag dalszy, w oznajmionym wczesniej odcinku "TW czyli Wejchert, Zacharski, Bielecki".
http://monsieurb.nowyekran.pl/post/9417,iti-wyprzedaje-po-cichu-akcje-tvn

====================================================================
TW czyli Wejchert, Zacharski, Bielecki

Psychologowie twierdza ze Typ Wizjonerski (TW) ma funkcje postrzegania pozazmyslowego, ujmuje nie to, co jest (spostrzeganie zmyslowe), ale to co moze sie zdarzyc, np. kierunek przebiegu zdarzen. Ale skad tylu TW w Polsce ?

Wielu TW faktycznie dobrze ujelo kierunek przebiegu zdarzen po upadku PRLu. Bycie TW niewatpliwie pomaga w zyciu w III RP.

Popatrzmy na trzech z nich, wychowani w Trojmiescie, urodzeni w 1950/51 roku, majacy podobny wizjonerski obraz zycia: s.p. Jan Wejchert (golfista), Marian Zacharski (szpieg RWPG) i Jan Krzysztof Bielecki (politbankier). Drogi ich zycia laczyly sie lub krzyzowaly w pewnych momentach wedlug scenariusza pisanego niewidzialna reka.

Wejchert i Zacharski zaczynali wczesnie. W 1975, Zacharski przybył do USA jako pracownik Polish-American Machinery Company (POLAMCO), firmy będącej spolka przedstawicielska polskiej centrali handlu zagranicznego Metalexport. Rok pozniej, w 1976, Jan Wejchert zostal polskim pelnomocnikiem niemieckiej firmy Konsuprod, GmbH & Co., ktora otrzymała zgode na działalnosc na terenie PRL i wbrew doniesieniom medialnym nie byla zabezpieczana przez Departament II MSW PRL.

Podczas kiedy Wejchert jezdzil po swiecie i realizowal okreslone zadania, Zacharski mial mniej szczescia, w 1981 roku zostal aresztowany za szpiegostwo (korumpowal amerykanskich pracownikow firm zbrojeniowych, wytypowanych przez psychologow od wielkich braci z RWPG) i dostal dozywocie.

W latach 80-tych Wejchert importowal sprzet Hitachi, w latach 90-tych robil to Zacharski, wypuszczony w miedzyczasie. Po krotkiej nieudanej probie przejecia wladzy w owczesnym ABW (UOP) Zacharski udal sie na zasluzona emeryture do Szwajcarii (gdzie znajduje sie Fundusz Emerytalny RWPG) i zamieszkal w sasiedztwie Wejcherta w Zurichu. Zacharski twierdzi jednak ze zyje tylko z 3 tys PLN polskiej emerytury. Zyje wiec bardzo oszczednie.

W roku 2008, telewizja TVN wyemitowala szescioodcinkowy serial dokumentalny pod tytulem "Szpieg" prezentujacy historie sasiada Wejcherta z Zurichu, wedlug sprawdzonej formuly "cala prawda, cala dobe".

Jan Krzysztof Bielecki zaczynal z opoznieniem, ale dogonil w czasem innych TW z Trojmiasta. Specjalista od ekonomiki transportu morskiego, Bielecki zostal najpierw politykiem a nastepnie funkcjonariuszem EBRD w Londynie. Podczas kiedy Jan Krzysztof Bielecki nadzorowal udzialanie kredytow EBRD jako dyrektor i przedstawiciel Polski w EBRD, EBRD kupil 5% akcji Pekao SA za 100 mln dolarow US.

Po opuszczeniu EBRD, Bielecki zostal prezesem Pekao SA, mimo ze nie mial absolutnie zadnego doswiadczenia w kierowaniu duzym bankiem detalicznym.

Po zmianie wladzy w 2007 roku, bank Pekao SA, pod prezesura Jana Krzysztofa Bieleckiego, zaopiekowal sie ITI i TVN. W roku 2009, bank Pekao SA przeprowadzil negocjacje z konsorcjum bankow kredytujacych ITI, jako agent konsorcjum, i wynegocjowal restrukturyzacje ogromnego kredytu (320 mln Euro) zaciagnietego przez ITI kilka tygodni po wyborach w 2007. Ponadto bank Pekao SA udzielil TVN kredytu o wysokosci 500 mln PLN, plus inne drobiazgi.

Po odejsciu Jana Krzysztofa Bieleckiego z Pekao SA, umowy pomiedzy Pekao SA i TVN zostaly pozmieniane i TVN ma jeszcze do splacenia Pekao SA 5,6 mln PLN (do 14 czerwca 2011) mimo faktu ze TVN zebrala pieniadze na ten cel z rynku juz jesienia zeszlego roku i twierdzi ze dysponuje 600 mln PLN plynnych aktywow.

No tak, bez TW w odpowiednim miejscu sprawy sie czesto komplikuja, chyba dlatego ze wizjonerzy sa czesto nierozumiani przez zwyklych smiertelnikow.

W poniedzialek wieczorem powrocimy do ciagu dalszego historii ITI, do pierwszego pelnego roku dzialalnosci spolki (rok 1989), ktory byl tez ostatnim rokiem PRLu, w odcinku pod tytulem: "ITI: Pierwszy milion trzeba ukrasc".
http://monsieurb.nowyekran.pl/post/9570,tw-czyli-wejchert-zacharski-bielecki
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
November09
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 829
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 12:08, 12 Kwi '11    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ITI: Pierwszy milion trzeba ukrasc

"Pierwszy milion trzeba ukrasc" tak twierdzil przed laty Jan Krzysztof Bielecki, aktualnie Przewodniczacy Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrow. Z racji pelnionych funkcji Bielecki posiada na pewno odpowiednia wiedze na ten temat.

Rok 1989 byl przelomowy. W Polsce czerwona i zielona nomenklatura przygotowywala kontrolowane przekazanie wladzy samej sobie, poprzez wytypowanych pionkow. Za granica trwala konsolidacja i reorganizacja aktywow finansowych potrzebnych do przyszlej prywatyzacji w Polsce i prywatnych inwestycji z rajow podatkowych offshore (wczesniejszy wpis: "ITI, prywatyzacja i Balcerowicz").

ITI Holdings SA Luxembourg, zalozone na dwa dni przed poczatkiem roku 1989 przez szwajcarska sekretarke pania Barbare Trautweiler, mialo rewelacyjny rok 1989: prawie 1 milion dolarow zysku.

Zysk przyplynal w postaci dywidendy w podobnej sumie z Panamy, z ITI Company International Trading and Investment Corporation Panama.

200 tysiecy dolarow zostalo wyplacone z zysku jako dywidenda. Pani Trautweiler stala sie wiec milionerka w ciagu roku, najpierw 800 tysiecy dolarow otrzymane od wujka z Panamy w dniu 29 grudnia 1988 i teraz 200 tysiecy dywidendy za rok 1989.

ITI rozwijala sie preznie i stawala sie globalnym graczem, ta bardzo mloda spolka miala juz trzy filiale:

- ITI Company International Trading and Investment Corporation (Panama)

- Contal International Inc. (USA)

- ITI Management AG (Szwajcaria)

Prezesem ITI zostal irlandzki ksiegowy pan Patrick Shortall, pan A. Wejchert zostal wiceprezesem a mlody zdolny z dokow irlandzkich, J. Wejchert zostal dyrektorem zarzadzajacym. Komunistyczny politruk Mariusz Walter zostal audytorem (zalaczony dokument). Walter podpisal audyt spolki ITI na rok 1989, jest wiec za niego prawnie odpowiedzialny. Wiedzial co i gdzie sie tam przelewalo. Zapraszamy pana Waltera do TVN CNBC na autorski wieczor o wyzwaniach i problemach miedzynarodowego audytu ksiegowego.

Ale karuzela w ITI, typowa dla spolek slupow, rozkrecala sie dopiero. W 1990 roku audytorem ITI zostal zamiast politruka Mariusza Waltera, nasz stary znajomy szwajcarski adwokat pan Joseph Ackermann, z kancelarii Joseph Ackermann & Partner, Grossmunsterplatz 2, CH-8022 Zurich. Skoro pan Ackermann zakladal ITI razem z pania Trautweiler, to tez na pewno wiedzial co audytuje.

W nastepnym roku (1991) pojawil sie juz kasjer ITI z Zurichu, pan Bruno Valsangiacomo, co pokazuje ze szwajcarscy zalozyciele i opiekunowie spolki sprawnie przekazywali akta ITI z reki do reki.

Fakt ze szwajcarska spolka zarzadzajaca ITI Management AG zostala utworzona od zarania ITI pokazuje ze szwajcarscy zalozyciele i opiekunowie ITI scisle kontrolowali kapital i finanse, pozwalajac szwadronowi polskich wizjonerow na szukanie odpowiednich celow w Polsce, do zrealizowania odpowiednich wizji.

W roku 1989, pan Grzegorz Zemek, autor wizjonerskiego konceptu Fiskalnej Optymalizacji Zagospodarowanych Zasobow (FOZZ), wciaz urzedowal w Bank Handlowy International SA w Luksemburgu.

O nim bedzie nastepny odcinek serialu, w czwartek wieczorem, pod tytulem: "ITI / FOZZ: Kradnij, klam, tylko nie daj sie zlapac".
Raport audytora

http://monsieurb.nowyekran.pl/post/10098,iti-pierwszy-milion-trzeba-ukrasc
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
November09
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 829
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 23:05, 14 Kwi '11    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ITI / FOZZ: Kradnij, klam, tylko nie daj sie zlapac

"Kradnij, klam, tylko nie daj sie zlapac, to motto wszystkich sluzb" tak chwalil sie TVN24 w maju 2008 Marian Zacharski, emeryt, byly szpieg, byly szef wywiadu ABW (UOP), rowiesnik i sasiad s.p. Wejcherta w Zurichu oraz bohater serialu TVN "Szpieg".

Glownych ludzi w ABW nie wybiera sie przypadkowo. Jezeli czlowiek o takim kregoslupie moralnym i etycznym jak Zacharski byl forsowany do owczesnego ABW (UOP) w roku 1994, to znaczy ze zlodziejstwo bylo promowane odgornie i instytucjonalnie. Grzegorz Zemek wykonywal wiec tylko rozkazy z gory.

Grzegorz Zemek, Typ Wizjonerski (TW), zaczynal kilka lat wczesniej przed Zacharskim i s.p. Wejchertem, ale szedl w gore tak szybko jak oni. Po skonczeniu studiow Zemek zostal od razu szefem Przedsiebiorstwa Handlu Zagranicznego „Metronex” (absolwenci szkol wyzszych w roku 2011 moga o takiej blyskawicznej karierze tylko pomarzyc).

Następnie Zemek został zastepca attaché handlowego w ambasadzie PRL w Brukseli. Po powrocie do Polski Zemek odnalazl sie w Banku Handlowym i w 1983 objal funkcje szefa Departamentu Kredytowego w Banku Handlowym International SA w Luksemburgu. Na poczatku roku 1989, na kilka miesiecy po powstaniu, na bazie 800 tysiecy dolarow US przeslanych z Panamy, spolki ITI Holdings SA Luxemburg, Grzegorz Zemek zostal przeniesiony na nowy odcinek, do FOZZ.

Jak podaje Wikipedia (nota 1), FOZZ nigdy nie był instytucja do cichego wykupu polskiego dlugu zagranicznego, lecz tylko przykrywka, zaslona dymna sluzaca wyprowadzaniu dewiz z Polski. Afera FOZZ to tylko mniejszy fragment wiekszej calosci, ktora obejmuje operacje dewizowe Banku Handlowego a prowadzi do schematu tajnego transferu dewiz z Polski, czyli de facto rabunku finansow publicznych.

Jak pisala w 2009 roku, na swoim wczesniejszym blogu (nota 2), autorka Nowego Ekranu, 1Maud, FOZZ został powolany przez ministra finansow Andrzeja Wroblewskiego, ustawa z 15 lutego 1989 r. jako jeden z panstwowych funduszy celowych. Oficjalnie FOZZ mial gromadzic srodki na splate dlugu zagranicznego i gospodarowac nimi. Rada Nadzorcza FOZZ czyli Jan Boniuk, Janusz Sawicki, Grzegorz Wojtowicz i Dariusz Rosati, powolala Grzegorza Zemyka na dyrektora generalnego FOZZ, ktorego zastepca zostala Janina Chim.

Uwaga spoleczenstwa skupiona była na obradach Okraglego Stolu, a w cieniach gabinetow powstala potezna fundacja, ktora miala byc zrodlem finansowania skutkow, do jakich Okragly Stol mial doprowadzic. Dochodami FOZZ byly przede wszystkim dotacje z budzetu, wplywy z Banku Handlowego, z kredytow zagranicznych (organizowanych przez Bank Handlowy International SA Luxembourg, gdzie dzialal wczesniej Zemek), a takze wplywy z emisji obligacji i roznic kursowych. Dotacja stanowiła 3,34 % calosci wydatkow Skarbu Panstwa w 1989 (3,6 % w 1990).

"50 mln dolarow wyprowadzonych z FOZZ to pieniadze, ktore - jak to ujal kiedys Piotr Niemczyk, byly zastępca szefa wywiadu UOP - "wracały kilka lat pozniej, zeby finansowac przedsięwziecia roznych ludzi". W ostatnich chwilach swego istnienia wladze PRL daly sluzbom specjalnym i powiazanym z nimi biznesmenom przyzwolenie na lamanie prawa i uruchomily gigantyczna machine sluząca wyprowadzaniu pieniedzy skarbu panstwa. Dzieki funduszom FOZZ powstały dziesiatki firm wyspecjalizowanych w grabiezy pieniedzy podatnikow.

Kierownictwo Funduszu Obsługi Zadluzenia Zagranicznego otrzymalo od rzadu Mieczysława F. Rakowskiego ogromne pelnomocnictwa, pozwalajace zacierac slady przeplywow pieniedzy, zeby sprawa nie wyszła na jaw.

FOZZ wciaz istnieje jako instytucja (w likwidacji) tak jak wciaz istnieje grupa zorganizowana, ktora za nim stala.

Malo sie o tym mowilo do tej pory: Bank Handlowy i Bank Handlowy International SA Luksemburg odgrywaja w piramidzie FOZZ kluczowa role. Nie przypadkiem wiec Grzegorz Zemek przeszedl do FOZZ prosto z Banku Handlowego International SA Luksemburg, w kilka miesiecy po pospiesznym zalozeniu ITI Holdings SA Luxembourg.

W poniedzialek wieczorem zostanie opisana przedziwna i dotad nieznana tranzakcja likwidacji Banku Handlowego SA w Luksemburgu, ktora rzuca swiatlo na metody dzialania grupy, ktora wspolpracowala z Zemkiem i z jego decydentami.

Tytul nastepnego odcinka: "ITI / FOZZ: Co ukryl Bank Handlowy ?"

Nota 1: link: http://pl.wikipedia.org/wiki/Fundusz_Obs.....ranicznego

Nota 2: link: http://1maud.salon24.pl/109747,pani-anna-furosemid-i-michal-falzmann

http://monsieurb.nowyekran.pl/post/10182.....sie-zlapac
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
November09
Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 829
Post zebrał 0.00 mBTC

PostWysłany: 20:34, 18 Kwi '11    Pojedynczy post Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ITI / FOZZ: Co ukryl Bank Handlowy ?

Wszystko wskazuje na to ze archiwa Bank Handlowy International SA Luxembourg, kluczowego ogniwa w aferze FOZZ, zostaly ukryte w 2002 roku przy pomocy odchodzacego zarzadu banku, na polecienie owczesnego zarzadu Banku Handlowego w Warszawie.

Grzegorz Zemek, kasjer FOZZ, byl produktem Banku Handlowego, gdzie pracowal ponad dekade. Tam Zemek nauczyl sie rzemiosla PRL-owskich finansow, w tym hodowli koni trojanskich za granica czyli montowania spolek offshore na potrzeby przeroznych Typow Wizjonerskich (TW). Wraz z uchyleniem stanu wojennego, w 1983 roku, Zemek zostal wyslany na misje do Bank Handlowy International SA w Luksemburgu, aby dogladac i opiekowac sie rosnaca stadnina koni trojanskich.

Wiedza Zemka zgromadzona przez lata w Luksemburgu wygladala na wystarczajaco bogata i przydatna do dalszego prywatnego uzytku nomenklatury i w roku 1989 mianowano go dyrektorem nowo powstalego FOZZ.

Nikt nie podejrzewa ze Zemek byl geniuszem ktory przez poltora roku w FOZZ wymyslal zupelnie nowe rzeczy i montaze. Do tego Zemek nie dzialal w prozni. Montaze finansowe i prawne autorstwa Zemka byly oparte na technikach, kontaktach, procedurach uzywanych przez Bank Handlowy (mentora zawodowego Zemka w finansach i bankowosci). Spolki slupy offshore byly gotowe juz wczesniej. Siec doradcow (adwokaci, notariusze, bankierzy) istniala i byla wielokrotnie sprawdzona.

Zemek odsiaduje swoje i milczy, ale wystarczy przyjrzec sie blizej operacjom Banku Handlowego a szczegolnie operacjom Bank Handlowy International SA Luxembourg aby odnalezc informacje prowadzace ewentualnie do sieci spolek offshore ktore otrzymaly fundusze zorganizowane przez Zemka i wspolnikow.

Sam Bank Handlowy zauwazyl z czasem niebezpieczenstwo ew. przecieku i podjal stosowne akcje wyczyszczajace. Nowy akcjonariusz banku, amerykanski Citibank, oczywiscie nie byl zainteresowany utrzymaniem ekipy fachowcow od koni trojanskich w Luksemburgu i z roku 2001 zapadla decyzja o likwidacji tej calej ekipy. Bank Handlowy International SA Luxembourg zdal swoja licencje bankowa, wiekszosc bankierow-fachowcow wrocila do Polski, ale ostatni prezes banku, niejaki pan Jerzy Szczudlik, dokonal 11 lipca 2002 prawdziwie akrobatycznej tranzakcji, mianowicie kupil spolke Bank Handlowy International SA (BHI SA) od samego siebie i umiescil ja w swoim prywatnym mieszkaniu w Luksemburgu.

Cena tranzakcji - nieznana. Detale tranzakcji - nieznane.

Rada Dyrektorow BHI SA to Jerzy Szczudlik, Artur Nieradko i Jerzy Suchnicki.

Co zostalo w spolce BHI SA ? Na pewno archiwa i rozne interesujace dokumenty np. tzw ogony nierozwiazanych spraw i powiazan finansowych.

BHI SA pozostala jako spolka w Luksemburgu do konca 2007 roku kiedy to luksemburski prokurator wszczal sprawe o likwidacje sadowa spolki, z uwagi na to ze nie publikowala ona bilansow i nie istniala juz pod wskazanym adresem. W grudniu 2007 roku sad zarzadzil likwidacje spolki BHI SA.

Zacieranie sladow po Bank Handlowy International SA Luxembourg bylo wyjatkowo nieudolne. Trop FOZZ istnieje, tylko jak to sie mowi: trzeba chciec.

Ciag dalszy w czwartek wieczorem w odcinku pod tytulem: "ITI / FOZZ: Kto chce ukrecic leb sprawie ?".
http://monsieurb.nowyekran.pl/post/10542,iti-fozz-co-ukryl-bank-handlowy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona: 1, 2, 3   » 
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Jak powstało TVN
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.