W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
ZUS - czyli jak wyrzucamy pieniądze w 'bagno'  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena: Brak ocen
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Polska i Polacy Odsłon: 6015
Strona: 1, 2   »  Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mard




Dołączył: 02 Lip 2008
Posty: 2
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:51, 02 Lip '08   Temat postu: ZUS - czyli jak wyrzucamy pieniądze w 'bagno' Odpowiedz z cytatem

ZUS czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale czy nie bliższe jest nam jakże trafnie (przynajmniej dla mnie), rozwinięcie tego skrótu brzmiące: 'Zakład Utylizacji Szmalcu'.

W mojej skromnej opinii każdy szanujący się pracownik nie płacący tego miesięcznego 'haraczu' i odkładający część swojego dochodu na podrzędnie oprocentowaną lokatę ma pewność, że kiedy straci zdolność do pracy nie będzie musiał sobie już niczego odmawiać.

Poniżej prezentuje przykładowe zestawienie obliczeń (co by było gdyby nie składki ZUS):

-załóżmy, że zarabiamy skromnie 1800 zł brutto miesięcznie
-powiedzmy, że na zasłużony odpoczynek będziemy chcieli przejść po 3 latach pracy (trzeba mieć coś z życia)
-rozpiska wg strony http://www.zlikwidujzus.com, przedstawia się następująco:

Przy podanych przez Ciebie zarobkach miesięczny podatek celowy (składki ZUS) to kwota 351.36 zł.
Odkładane przez 35 lat przy oprocentowaniu rocznym 6% dają ostateczną kwotę 533,274.49 zł.

Z przeprowadzanych przez nas testów obliczenia obarczone są błędem 0,4%.

W obliczaniu możliwych oszczędności zastosowaliśmy algorytm, który kapitalizuje odsetki co miesiąc, nie uwzględniając inflacji.

Warto zwrócić również uwagę, że zazwyczaj pracuje się dłużej:
mężczyzna bez studiów: 65-19=46 lat
mężczyzna po studiach: 65-24=41 lat
kobieta bez studiów: 60-19=41 lat.
Jedynie kobiety po studiach pracują krócej - 60-24=36 lat.

Jeśli ze zgromadzonej kwoty, nadal na tej samej 6% lokacie, będziesz pobierać emeryturę wyniesie ona miesięcznie około 2,666.37 zł.
Dla porównania średnia emerytura w I półroczu 2006 (dane wg GUS) wynosiła 1242,16 zł.

W przypadku Twojej śmierci rodzina może odziedziczyć zgromadzone przez Ciebie środki. W ZUSie NIE MA tej możliwości!

Na dokładkę wystarczy dodać, że wg danych ZUS (stan grudzień 2005 r.) 47% mężczyzn umiera przed osiągnięciem wieku emerytalnego!
Czy już rozumiecie ogrom wyzysku? Gdzie są nasze pieniądze?!

Dane może i są odrobinę przedawnione, ale nie tuszuje to obrazu tej skandalicznej grabieży. Pomyślcie gdzie giną miliardy PLN tych, którzy nie dożyli wieku emerytalnego, na nowe pałace urzędników?, premie dla ministrów?, a może jeszcze w inne łapy manipulatorów w białych rękawiczkach.

Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam i powiedzieć stanowcze DOŚĆ takiej formie premiowania osób, które nie powinny nawet powąchać naszych pieniędzy.

Zachęcam każdego z was do sprawdzenia jakby to zestawienie wyglądało dla waszych założeń. Można to zrobić tu: http://www.zlikwidujzus.com/kalkulator_zus.php
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Scorpio




Dołączył: 06 Mar 2007
Posty: 1250
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:11, 02 Lip '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przesadzasz ,twoje pieniązki nie ida w błoto
zus buduje wspaniałe pałace
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:13, 02 Lip '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sieknęli sobie krzyż na szczycie więc są czyści Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Mard




Dołączył: 02 Lip 2008
Posty: 2
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:31, 02 Lip '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

... już kiedyś było głośno o tym jak astronomiczne sumy pieniędzy ZUS marnuje na administracje i 'unowocześnianie' swoich siedzib. Są z tego jakieś korzyści dla nas?, nie wydaje mi się. Uzyskanie potrzebnej informacji wciąż graniczy z cudem, ale przecież to że stawiają sobie coraz to większe pałace 'jest dla naszego dobra, prawda'? ...

Najgorsze jest to, że my zwykli zjadacze chleba możemy co najwyżej pracować na 'czarno' i wziąć swoją przyszłość we własne ręce.

Oglądając film o globalnej manipulacji, zwróciłem uwagę na wzmiankę o braku podstaw prawnych do tego by amerykanie płacili podatki. Czy w naszym prawie istnieje taki zapis, który nakazuję płacenie państwu takie typu haraczy?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Voltar




Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 5408
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:47, 02 Lip '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co prawda nie ma 6 % lokat (do 6,5 % na rachunku odejmij sobie inflację + 19 % podatek Belki), a środki można w jakiś tam zagmatwany sposób dziedziczyć, tzn. małżonce przysługuje wyższa emerytura po zmarłym mężu - tak ma moja matka dla przykładu - to i tak ogół założeń jest w miarę poprawny

a na co idą pieniądze?

- na sfinansowanie świadczeń obecnej rzeszy emerytów i rencistów
- plus jakiś tam znaczny procent na "obsługę" tego finansowania

inaczej mówiąc ZUS jest niczym innym jak kryptopodatkiem, który wpłacamy do budżetu tak jak składkę zdrowotną i z których to śrosków finansowany jest ogół swiadczeń...

napiszcie lepiej jak "cudownie" zarządza się środkami emerytalnymi w prywatnych bankach, gdzie naliczana jest maksymalna możliwa prowizja, bodajże 7,5 %
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Easy_Rider




Dołączył: 18 Sty 2007
Posty: 1884
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:56, 02 Lip '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomimo upływu blisko 20 lat od tzw. transformacji ustrojowej, ZUS nadal funkcjonuje jak w "komunie" - na zasadzie solidarności społecznej. Dla mnie to pojęcie nie do końca ma sens, bo jeżeli ja dzisiaj finansuję kogoś, kto już pobiera emeryturę, to zanim ja dojdę do wieku emerytalnego, to on raczej już odejdzie z tego świata i niczego w ramach tej wydumanej solidarności społecznej mi nie odda. Natomiast na moją emeryturę musi pracować ktoś młodszy ode mnie, kto niczego ode mnie nie otrzymał.

Do dzisiaj nadal brak woli politycznej, aby coś z tym systemem zrobić, w kierunku kapitalizacji składek oraz możliwości ich wybrania lub dziedziczenia. Obliczono te kapitały poczatkowe, ale z kapitałem jako takim nie ma to nic wspólnego - to tylko taka wirtualna podstawa do obliczenia wysokości emerytury. Są obliczane indywidualnie wysokości wniesionych składek, ale ani pracownik, ani jego rodzina nie mają żadnej podstawy do wybrania tej kwoty.

A wystarczyło zrobić proste posunięcie - zaraz na początku tej całej transformacji, dokonać konwersji wniesionych do ZUS-u składek na udziały w majątku narodowym, likwidując ZUS (a przynajmniej ograniczając znacznie jego rolę) i pozostawiając tylko dobrowolność składek i OFE - ale do tego też nie było woli politycznej "elyt". Mogłoby się wtedy okazać, że jednak Polaków stać na zakup majątku narodowego, tym bardziej, że sprzedaży dokonano za 10%-15% wartości realnej. Ale wtedy nie mogliby się obłowić cwaniacy zagraniczni i krajowi.

Po 1989 r. kolejne liberalne rządy (niezależnie od opcji politycznej) i popierające ich "merdia", ciągle starają się wmówić społeczeństwu, że emerytura to świadczenie społeczne. Ja mam na to prostą odpowiedź - niech nic nie dają, tylko niech oddadzą w zrewaloryzowanej wysokości te składki, które zostały wniesione, choćby bez odsetek.

Natomiast jeżeli mówimy o ZUS-ie, to nie mogę zrozumieć jednej sprawy - dlaczego wszystkie składki na OFE muszą być przepuszczane przez ZUS? Przecież każdy taki fundusz ma swoje konto bankowe i dlaczego pracodawcy nie mogą tych składek odprowadzać tam bezpośrednio? Wygląda na to, że złodziejskie państwo nie mogło oprzeć się pokusie położenia łapy na tej ogromnej kasie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
suspenser




Dołączył: 20 Sty 2008
Posty: 669
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:21, 02 Lip '08   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedyś można było płacić mniej rejestrując się jako rolnik - wystarczyło kilka kur trzymanych u znajomych.
Masa bogatych ludzi w naszym kraju jest zarejestrowana w tzw. rajach podatkowych.

Czy ktoś z Was wie jak można kombinować, żeby mniej płacić tej chorej instytucji ?

Uważajcie też na 3 filar - obiecują złote góry np. że przy wpłacaniu 100 zł miesięcznie po 40 latach uzbiera się po uwzględnieniu oprocentowania 300 tys zł, ale nic nie wspominają o tym ile wtedy przy dzisiejszej prawdziwej (tzn. nie tej manipulowanej podawanej przez GUS) inflacji będzie to warte Exclamation
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AQuatro




Dołączył: 24 Gru 2007
Posty: 3285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:38, 02 Lip '08   Temat postu: Re: ZUS - czyli jak wyrzucamy pieniądze w 'bagno' Odpowiedz z cytatem

Mard napisał:
W przypadku Twojej śmierci rodzina może odziedziczyć zgromadzone przez Ciebie środki. W ZUSie NIE MA tej możliwości!

Może wartało by się zwrócić z zapytaniem do odpowiedniego ministra. Dlaczego zgromadzone środki zmarłego przedwcześnie rodzica nie mogą np przejść na dzieci. Dlaczego przepadają ?
ZUS, to bandytyzm. Ale niestety tworzy go nasze społeczeństwo. Mam nadzieję, że Państwo Polskie rozwiąże ten problem. !
Średnia umieralność mężczyzn to około 70 rok życia, kobiet 79.
Czyli połowa facetów wogóle nie zobaczy swojej emerytury,
druga połowa będzie się nią cieszyć przez kilka lat !

Faktycznie jak jest tylko możliwość roboty na czarno to tak trzeba postępować.
Tylko państwo odpowiednio się przed tym zabezpiecza.
Również pracownicy robiący na czarno zdają sobie sprawę i w razie wypadku, czy jakiejś wpadki mogą podpierdzielić pracodawcę, więc ten boi się ryzykować.
Państwo to wykorzystuje...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ordel




Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 8551
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 08:19, 10 Mar '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nadzór finansowy ostrzega
Wkrótce emerytury będą skandalicznie niskie


Nie wierz w rządowy program emerytalny - ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego. Kto sam nie oszczędzi, to na emeryturze dostanie grosze. Według wyliczeń ekspertów, pieniądze odłożone w I i II filarze wystarczą zaledwie na to, by Polacy dostawali co miesiąc połowę ostatniej pensji.

"Przewiduje się, że emerytura wypłacana z dwóch obowiązkowych filarów - Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (zarządzanego przez ZUS) i otwartych funduszy emerytalnych (OFE) - będzie o ponad połowę niższa od ostatniego miesięcznego wynagrodzenia" - twierdzi Komisja Nadzoru Finansowego. Chodzi przede wszystkim o świadczenia dla osób, które obecnie mają około 30 lat oraz tych, które zaczynają pracę.

Zdaniem Komisji, w najtrudniejszej sytuacji materialnej mogą znaleźć się osoby odprowadzające najniższe składki, np. prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek. Komisja zachęca do dobrowolnego, dodatkowego oszczędzania na emeryturę. "Dodatkowe oszczędzanie na emeryturę jest szczególnie opłacalne dla osób młodych - dzięki procentowi składanemu regularne odkładanie nawet niewielkich kwot, nie obciążających nadmiernie budżetu domowego, może pozwolić uzyskać znacząco wyższą emeryturę. Im wcześniej zaczniemy odkładać środki na emeryturę, tym większy kapitał mamy szansę zgromadzić" - podano.

KNF wskazała, że liczba osób oszczędzających na dodatkową emeryturę w dobrowolnym III filarze jest w Polsce niewielka. Jak wynika z danych Urzędu KNF, pod koniec 2009 r. 1,14 mln osób korzystało z możliwości odkładania pieniędzy z myślą o przyszłej emeryturze. Ok. 30 proc. zaangażowanych było w pracownicze programy emerytalne (PPE), a ok. 70 proc. oszczędzało poprzez indywidualne konta emerytalne (IKE).

"IKE działa podobnie do długoterminowej lokaty, chociaż zysk może być wyższy niż na lokacie. Zyski są zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych (tzw. podatku Belki) w przypadku wypłaty środków po 60. roku życia. Każdy, kto chce korzystać ze zwolnienia od podatku może posiadać jedno IKE" - napisano w komunikacie.

Aby stać się uczestnikiem IKE wystarczy mieć ukończone 16 lat. "IKE daje możliwość wyboru sposobu oszczędzania, który należy dopasować do swoich oczekiwań oraz wiedzy z zakresu finansów. Umowa o prowadzenie IKE zawierana jest w formie pisemnej pomiędzy oszczędzającym, a jedną z czterech grup instytucji finansowych nadzorowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego" - informuje Komisja.


http://www.dziennik.pl/gospodarka/articl.....iskie.html


Nie wierz państwu. Państwo obecnie funkcjonuje , dzięki temu ,że ludzie się nie buntują , gdyż mylnie wierzą że mają demokrację i wolnośc . Kurwa , wydłużą okres pracy , a i tak gówno z tego bedziesz miał . Najlepsze ,że mamy taką wolnosc , że ja nie mogę się z niej wypisac . Nie chcę płacic na ZUS, nie chce płacic składek zdrowotnych , skoro jest wolny rynek Laughing chce sam się ubezpieczyc . Kurwa ktoś bedzie całe życie uczciwie przacował , po to żeby na starośc - zamiast jak Niemcy zwiedzac Europę - patrzec czy mu na słonine starczy .
W tym kraju nie da się uczciwie życ , ciągle trzeba "kombinowac" żeby na starośc nie zostac dziadem . Jest jeszcze jedno wyjście , co zrobic z głodową emeryturą , ale tylko dla "odważnych" . Sprzedac wszystko - mieszkanie , samochód itd i wyjebac do Tajlandii, Indii, czy innego ciepłego kraju (gdzie jest tanio) i tam życ jak człowiek . Nie widze innego wyjścia.
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=0K4J90s1A2M
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
beezle




Dołączył: 14 Sty 2010
Posty: 522
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:08, 10 Mar '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niedawno byłem w szpitalu (5 stycznia). Przyszedł starszy
(koło 65 -70) letni pan, który chciał się zapisać do urologa.
Pani poinformowała go, że na pierwsze półrocze już nie zapisują,
a na drugie jeszcze nie (5 stycznia). Odpowiedział jej, że
bezpośrednio przed świętami pytał, to kazali mu przyjść
zaraz po (czyli 5 stycznia).

No cholera. To człowiek (widać było mocno spracowane ręce)
całe życie harował a tu taki klops. Ta niby społeczna "umowa",
że młody nie choruje, a na starość będzie potrzebował opieki to
jedna wielka ściema. Nawet jeśli potrzebuje, to bez kontaktów
czeka miesiącami w kolejce.

Że też jeszcze w żadnym kraju nikt wyposażył się od stóp po
głowę w broń i nie wtargnał do sejmu/senatu. Ludzie łudzą się,
że mają zbyt wiele do stracenia. Ale nieuleczalna choroba
zmieniłaby postać rzeczy np. nowotwór. Jeśli w początkowym
okresie nie powaliłby z nóg, a ktoś byłby sprawny fizycznie,
to miałby szansę. Jak nie będzie rozpiździelu, to nic się nie zmieni.
Jeśli będzie, to nie ma żadnej gwarancji, że się zmieni. Mam mieszane
uczucia, ale ostatnio przewagę biorą u mnie antysystemowe poglądy.

Ok, przepraszam - odrobinę mnie poniosło, ale czasem aż się
we mnie "gotuje" jak uświadamiam sobie w jakim bagnie przyszło
nam żyć.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
suspenser




Dołączył: 20 Sty 2008
Posty: 669
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:33, 11 Mar '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

beezle - mam podobnie jak Ty, więc nie czuj się z tym samotnie Wink
_________________
We wszystkim trzeba mieć umiar ... nawet w umiarze.

Za niezgodność poglądów i działań z własnymi Bimi zmniejsza limity.

Na szczęście kary ta są mniej dotkliwe niż za to samo 30 lat temu.

Pozdrowienia dla oficera prowadzącego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wiedzmin




Dołączył: 20 Wrz 2009
Posty: 1035
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:29, 18 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem



proste i rzeczowe.
Warto wyslac znajomym.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rasta Soul




Dołączył: 14 Sty 2010
Posty: 241
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:13, 18 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jezeli ma ktos z was wlasna dzialalnosc to mozecie sie wypisać z Zusu ^^
http://www.zuswuk.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
King Crimson




Dołączył: 27 Mar 2009
Posty: 1978
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 07:50, 18 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czas chyba ogarnąć temat Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:50, 18 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W ZUS-ie jest 22 mln członków (tych pobierających świadczenia i tych, którzy odkładają dopiero składki). Na obsługę molocha w 2009 r. poszło 152 mld zł. W przeliczeniu na każdego członka ZUS-u to blisko 7 tys. zł. Na emerytury i renty 7,5 mln ubezpieczonych w ZUS idzie 135 mld zł - czyli jeden świadczeniobiorca kosztuje 18 tys. zł!

Jednocześnie łączny budżet KRUS-u to 17 mld zł. W sumie KRUS ma 3 mln członków (pobierających emerytury i renty oraz płacących składki). Oznacza to, że każdy KRUS-owiec kosztuje 5666 zł. Na emerytury i renty niecałych 1,5 mln ubezpieczonych w rolniczej kasie idzie 13,7 mld zł - czyli jeden świadczeniobiorca kosztuje 9,5 tys. zł. Łatwo zauważyć, że emeryt i rencista w KRUS jest dwa razy tańszy niż w ZUS.

Jeszcze w 1998 roku dotacje do ZUS i KRUS z budżetu państwa były na podobnym poziomie. Odpowiednio 12,7 mld zł i 11 mld zł. Na członka narodowego ubezpieczyciela wynosiła 635 zł, na członka rolniczej kasy przypadało 3,2 tys. zł. A teraz?

Dziś składki odkładane przez członków ZUS wystarczają na coraz mniej. W tym roku narodowy ubezpieczyciel ogłosił, że aby obsłużyć wszystkich klientów FUS, będzie potrzebował dopłaty z budżetu sięgającej 70 mld zł. Czyli do każdego z 22 mln członków ZUS państwo dopłaca dodatkowo 3,2 tys. zł. (przeczytaj tekst).
Jednocześnie dopłaty do KRUS z roku na rok są coraz mniejsze. W 2009 roku wyniosły 15 mld zł. Do każdego z 3 mln członków trzeba więc dopłacić 5 tys. zł.
Łatwo zauważyć, że dopłata na osobę w ZUS bardzo szybko się zbliża do dopłaty na osobę w KRUS!

Aby jednak dostać emeryturę w ZUS, trzeba co miesiąc becelować około 600 złotych. Nie dość na tym; pracodawca płaci tyle samo. Odkładający w KRUS płacą miesięcznie ok. 100 zł wszystkich składek. Wniosek? KRUS to o wiele wydajniejszy system niż ZUS. Można zaryzykować wręcz stwierdzenie, że KRUS to najbardziej liberalny system emerytalny.

Jakim cudem?

Wpłacane do ZUS-u 600 zł miesięcznie idzie na marne. Niemalże to samo można osiągnąć za 100 zł. Skąd ta różnica? W KRUS-ie rolnicy nie mogą liczyć na tak rozbudowane świadczenia socjalne. A płacąc na ZUS, finansujesz między innymi wcale nie tak nieliczną rzeszę 45-letnich emerytów i całkiem zdrowych rencistów.


całość: http://emerytury.wp.pl/kat,102476,title,.....omosc.html
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:25, 18 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale z Was są krótkowidze, to się aż w .... nie mieści. Wasz argument nr 1:
- odkładając pieniądze samemu będę miał jeszcze więcej. Jasne, ale jak wszyscy będą tak robić to oprocentowanie w banku spadnie poniżej poziomu inflacji...
nr 2:
- zakładacie, że będziecie opłacać co najmniej 25 lat składki do banku. Ok, masz 26 lat, 1 rok składek i ulegasz poważnemu wypadki - kaleka do końca życia - wyżyj następne 50 z tych rocznych składek... Smile. ZUS gwarantuje Ci utrzymanie jeśli uległeś wypadkowi w miejscu pracy.

Cytat:
Niedawno byłem w szpitalu (5 stycznia). Przyszedł starszy
(koło 65 -70) letni pan, który chciał się zapisać do urologa.
Pani poinformowała go, że na pierwsze półrocze już nie zapisują,
a na drugie jeszcze nie (5 stycznia). Odpowiedział jej, że
bezpośrednio przed świętami pytał, to kazali mu przyjść
zaraz po (czyli 5 stycznia).


To Zusu nie dotyczy, tylko NFZtu, który nie wypłaca pieniędzy publicznym szpitalom, a prywatne dostają z nawiązką - tego w TV Ci nie powiedzą.

Czego jeszcze zakłamana TV i gazety Wam nie powiedzą? Zanim odpowiem mała dygresja. Na zachodzie emerytury i renty są zapewnione tylko i wyłącznie przez państwowych ubezpieczycieli, którzy nie będą potrącać prowizji od waszych pieniędzy i nie jesteście narażeni, że w razie krachu wszystko stracicie. Sytuacja demograficzna na zachodzie jest znacznie gorsza niż w Polsce, a mimo to system emerytalny trzyma się tam doskonale.
Odpowiedź na moje pytanie:
W Polsce tylko 46% pracujących ma umowę na etat, co oznacza, że niecała połowa pracujących utrzymuje emerytów i rencistów. Cała reszta jest zatrudniona na umowę zlecenie, lub na umowę o dzieło. Dlaczego tak jest? Nie, nie dlatego, że koszta pracownicze przy umowie na etat są większe. Jest tak dlatego, że pracodawca może więcej pieniędzy zatrzymać w kieszeni. Prosty przykład: Ile zarabia ekspedientka małego sklepu na etacie? 1000 zł na rękę. Ile zarabia ekspedientka marketu na umowie zleceniu? 1000 zł na rękę. Tylko, że ta druga ekspedientka z marketu nie ma prawa do: obrony w sądzie (w przypadku mobingu, czy innych kategorycznych łamaniach praw człowieka i godności ludzkiej, bo jest to umowa poza kodeksowa), urlopu, korzystania ze służby zdrowia i dni wolnych! Na zachodzie niemal 100% pracowników to pracownicy etatowi. To tylko jedna strona medalu dlaczego tutaj się sypie, a tam nie (po za tym tam na emeryturę ludzie odchodzą wcześniej niż w PL).
Kolejna strona medalu to tak zwana reforma emerytalna z 1999, dzięki której powstało OFE. I tu aluzja do artykułu Bimiego. Skąd Panu z Wirtualnej Polski wzięło się 135 mld? Budżet ZUSu wynosi troszkę ponad 60 mld i tyle wynoszą wypłacane świadczenia. Wpływy do ZUSu wynoszą również troszkę ponad 60 mld, ale z tych wpływów ponad 20 mld odpływa do OFE, które świadczeń jeszcze nie wypłacają! Te 20 mld ZUS musi wziąć z budżetu, a budżet z tego powodu robi sobie 20 mld niepotrzebny wydatek, a ponieważ te pieniądze musi budżet skąd wziąć to bierze je w formie pożyczki. Zgadnijcie od kogo? Z OFE... na 600 mld długu obecnego ponad 200 mld to dług dla OFE. Powtarzam jeszcze raz OFE nie wypłaca świadczeń! I pewnie jak im się sytuacja pogorszy będą domagać się pomocy z państwa... Rozliczenie ostatnie z OFE wykazało, że przeciętny emeryt dostanie z niego 23 zł. Z ZUSu 20x więcej (20x więcej byłoby z samych pieniędzy odkładanych do OFE, do tego należy doliczyć 40x więcej z pieniędzy z samego ZUSu. Razem 60x tyle)...
Teraz to zestawcie z tym co Wam o ZUSie ciągle mówią...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:30, 18 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JA napisał:
Ale z Was są krótkowidze, to się aż w .... nie mieści. Wasz argument nr 1:
- odkładając pieniądze samemu będę miał jeszcze więcej. Jasne, ale jak wszyscy będą tak robić to oprocentowanie w banku spadnie poniżej poziomu inflacji...
nr 2:
- zakładacie, że będziecie opłacać co najmniej 25 lat składki do banku. Ok, masz 26 lat, 1 rok składek i ulegasz poważnemu wypadki - kaleka do końca życia - wyżyj następne 50 z tych rocznych składek... Smile. ZUS gwarantuje Ci utrzymanie jeśli uległeś wypadkowi w miejscu pracy.

prywatna składka emerytalna w wysokości niecałych 100 euro miesięcznie, zakładając że fundusz emerytalny utrzyma tempo wzrostu z poprzednich kilkudziesięciu lat, pozwala na emeryturę w wysokości ponad 2tys euro/miesiąc.
w tych 100 euro zawiera się równocześnie ubezpieczenie od inwalidztwa.

składka na zus natomiast wynosi 600zł (150 euro), również zawiera w sobie ubezpieczanie od inwalidztwa, ale na koniec o 2tys eur/mies można sobie co najwyżej pomarzyć.

to pokazuje wyraźnie ile forsy taki zus marnotrawi.
a jak będzie kryzys i fundusze emerytalne padną na ryj, to zus padnie i tak - jeszcze szybciej niż one.
bo działa dokładnie na tej samej zasadzie tylko ma nieporównywanie większe koszty "zarządzania" (zwane też kosztami rozkradania).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:38, 18 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
prywatna składka emerytalna w wysokości niecałych 100 euro miesięcznie, zakładając że fundusz emerytalny utrzyma tempo wzrostu z poprzednich kilkudziesięciu lat, pozwala na emeryturę w wysokości ponad 2tys euro/miesiąc.


A OFE to niby co? Państwowe Wink? Składka to 200 zł z tych 600 ogólnych, a emerytura 23 zł.

Cytat:
składka na zus natomiast wynosi 600zł (150 euro), również zawiera w sobie ubezpieczanie od inwalidztwa, ale na koniec o 2tys eur/mies można sobie co najwyżej pomarzyć.


To wynika z tego, że państwo zadłużając się w OFE oszczędza na emerytach. Jednak faktem jest, że spore pieniądze uciekają. Jednak to nic w porównaniu z OFE.

Cytat:
to pokazuje wyraźnie ile forsy taki zus marnotrawi.
a jak będzie kryzys i fundusze emerytalne padną na ryj, to zus padnie i tak - jeszcze szybciej niż one.
bo działa dokładnie na tej samej zasadzie tylko ma nieporównywanie większe koszty "zarządzania" (zwane też kosztami rozkradania).


Nie prawda. Pracowałem u prywatnego ubezpieczyciela. Z resztą możesz sobie sprawdzić koszty utrzymania OFE (wszystkich razem) i koszty utrzymania ZUSu. Zgadnij, które są większe?

ZUS nie może paść na ryj, bo go kryzysy nie dotyczą, ponieważ nie gra pieniędzmi w tym kasynie zwaną Giełdą Papierów WArtościwych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:22, 18 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JA napisał:
A OFE to niby co? Państwowe Wink? Składka to 200 zł z tych 600 ogólnych, a emerytura 23 zł.

co ty za głupoty opowiadasz?
sam to wyliczyłeś czy przeczytałeś w jakimś postprlowskim brukowcu?
algorytm wyliczania emerytury z kapitału który ubierałeś w funduszu w czasie swej kariery zawodowej jest banalnie prosty - dziwię się ze po ukończeniu ekonomii wyliczyłeś sobie ze 200zł składki daje emeryturę 23zł.

w praktyce zalezy to od tego jak długo tą składkę 200zł płaciłeś. jeśli np. przez 45lat i rosło powiedzmy 5% rocznie to zapewne emeryturka z tego byłaby nie do pogardzenia... na pewno lepsza niż z pozostałej części, która poszła do zusu.
i przede wszystkim nikt ci nie może jej odebrać - bo masz swoje pieniądze, na swoim koncie emerytalnym, nie musisz liczyć na łaskę żadnych urzędników, czy innych posłów, ze ci emeryturę zrewaloryzują łaskawie o kolejne 7zł. nosz kurwa, człowiek przez całe życie tyra wpłacając tym darmozjadom, a na koniec z jęzorem na wierzchu musi się ich jeszcze prosić żeby mu trochę oddali, zanim zdechnie z głodu. co to kurwa jest za system?

Cytat:
To wynika z tego, że państwo zadłużając się w OFE oszczędza na emerytach. Jednak faktem jest, że spore pieniądze uciekają. Jednak to nic w porównaniu z OFE.

państwo zadłuży się tak czy owak - czy w OFE czy w jakichkolwiek innych funduszach.
jedyny pewny sposób aby emeryci na tym nie cierpieli to jak będą mieli emerytalne konto inwestycyjne do kórego państwo nie ma prawa. czyli odwrotnośc konta w zusie. o ile w przypadku zusu w ogóle można mówić o czymś takim jak "konto" - dla mnie jest to raczej czarna dziura; wrzuca się do niej pieniądze i powstaje coraz większa dziura...

Cytat:
Nie prawda. Pracowałem u prywatnego ubezpieczyciela. Z resztą możesz sobie sprawdzić koszty utrzymania OFE (wszystkich razem) i koszty utrzymania ZUSu. Zgadnij, które są większe?

Już ci powiedziałem które są większe.
Gdybyś wpłacał 600zł miesięcznie do prywatnego funduszu to po przejściu ma emeryturę po 40 latach byłbyś bogaczem.
Tymczasem biorąc emeryturę z ZUSu jesteś nędzarzem - proste.

Cytat:
ZUS nie może paść na ryj, bo go kryzysy nie dotyczą, ponieważ nie gra pieniędzmi w tym kasynie zwaną Giełdą Papierów WArtościwych.
Nie trzeba grać na giełdzie żeby wydawać więcej niż się zarabia - akurat tę sztukę to zus opanował do perfekcji.
ZUS pomimo że nie gar na giełdzie i tak padnie na ryj - a budżet razem z nim.
Zresztą w funduszach emerytalnych też sobie możesz wybrać profil "bezpieczny", i i tak pewnie będzie o wiele bardziej opłacalny niż zus. Smile

To już nawet nie chodzi o efektywność czy koszty zarządzania, ale o jawność - jak człowiek ma kontrolować tych darmozjadów skoro jego składka wpada w czarną dziurę i kompletnie nie da się ustalić to się z nią stało? Ile zus ukradł i ile właściwie zamierza oddać... Jaką ma stopę zwrotu, a jakie koszty zarządzania - w ZUSie te rzeczy zwyczajnie nie istnieją. Istnieje tylko podatek gdy jest się młodym oraz błaganie o jałmużnę gdy jest się starym. A co się dzieje z naszymi pieniędzmi w międzyczasie - to już jest czarna magia czarnej dziury Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:07, 18 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
co ty za głupoty opowiadasz?
sam to wyliczyłeś czy przeczytałeś w jakimś postprlowskim brukowcu?
algorytm wyliczania emerytury z kapitału który ubierałeś w funduszu w czasie swej kariery zawodowej jest banalnie prosty - dziwię się ze po ukończeniu ekonomii wyliczyłeś sobie ze 200zł składki daje emeryturę 23zł.


Po pierwsze nie ja to wyliczyłem tylko OFE i nie mi tylko jest to średnia z 11 lat składkowania w OFE wyliczone przez poszczególne firmy OFE. Poczytaj sobie jaka afera wybuchła w Polsce jak ludzie na początku tego roku dostali rozliczenia z OFE.

Cytat:
w praktyce zalezy to od tego jak długo tą składkę 200zł płaciłeś. jeśli np. przez 45lat i rosło powiedzmy 5% rocznie


W Polsce nic nie rośnie, bo składując kase w OFE nie masz prawa do ich zysków, oprócz tego z sumy, którą odkładasz potrącane jest 7%, a emerytura jest zależna od kondycji i kosztów samego ubezpieczyciela.

Cytat:
państwo zadłuży się tak czy owak - czy w OFE czy w jakichkolwiek innych funduszach.


Dług Polski byłby mniejszy o 200 mld, gdyby nie OFE. Zadłużyć się zadłuży, ale trwałoby to wolniej.

Cytat:
Już ci powiedziałem które są większe.
Gdybyś wpłacał 600zł miesięcznie do prywatnego funduszu to po przejściu ma emeryturę po 40 latach byłbyś bogaczem.
Tymczasem biorąc emeryturę z ZUSu jesteś nędzarzem - proste.


Realia są zupełnie odwrotne. Jak mówiłem zobacz sobie jakie koszta utrzymania ma choćby największy prywatny ubezpieczyciel mający 2 filar, czyli PZU... Zobaczysz jak bardzo rzeczywistość jest różna od wyobrażeń.

Cytat:
ZUS pomimo że nie gar na giełdzie i tak padnie na ryj - a budżet razem z nim.


ZUS padnie dopiero jak padnie budżet i przypominam, że gdyby nie OFE ZUS mógłby być dochodowy.

Cytat:
Zresztą w funduszach emerytalnych też sobie możesz wybrać profil "bezpieczny", i i tak pewnie będzie o wiele bardziej opłacalny niż zus.


Patrz wyżej Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:21, 18 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JA napisał:
Cytat:
wyliczyłeś sobie ze 200zł składki daje emeryturę 23zł.

Po pierwsze nie ja to wyliczyłem tylko OFE i nie mi tylko jest to średnia z 11 lat składkowania w OFE wyliczone przez poszczególne firmy OFE. Poczytaj sobie jaka afera wybuchła w Polsce jak ludzie na początku tego roku dostali rozliczenia z OFE.

ale jacy ludzie? tacy co wpłacali do OFE po 200zł miesiąc w miesiąc przez 11 lat?
toż przecież to absurd - OFE to nie ZUS, tam nic nie ginie, wszystko można łatwo policzyć samemu. to łatwiejsze niż PIT.

nawet licząc na chłopski rozum:
wpłacając przez 11 lat po 200zł miesięcznie, nawet po odjęciu 10% od każdej wpłaty i założeniu że fundusz nie przyniósł zysku, a jedynie 50% straty na koncie pozostaje 23760zł... jeśli to podzielisz przez obecnie obowiązującą średnią długość pobierania emerytury, powiedzmy (zaokrąglając w górę) 14 lat, to i tak zostaje 140zł miesięcznie... więc jakie 23??? Shocked skąd ci się wzięło 23?

wiesz, może jakbyś mniej czytał a czasem samemu pomyślał to nie wypisywał byś takich głupot.
a reszta twojej wiedzy jest zapewne równie prawdziwa i profesjonalna co te magiczne iluminackie 23, więc jeśli pozwolisz nie będę się już bardziej zagłębiał w ten obłęd Smile
oj faktycznie srogo podupadło polskie szkolnictwo wyższe, jeśli studenci ekonomii prezentują dziś ten poziom wykształcenia.
żeby nie było: ja studiowałem informatykę. i tez mnie chuja nauczyli Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:36, 18 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ale jacy ludzie? tacy co wpłacali do OFE po 200zł miesiąc w miesiąc przez 11 lat?


Tak.

Cytat:
nawet licząc na chłopski rozum:
wpłacając przez 11 lat po 200zł miesięcznie, nawet po odjęciu 10% od każdej wpłaty i założeniu że fundusz nie przyniósł zysku, a jedynie 50% straty na koncie pozostaje 23760zł... jeśli to podzielisz przez obecnie obowiązującą średnią długość pobierania emerytury, powiedzmy (zaokrąglając w górę) 14 lat, to i tak zostaje 140zł miesięcznie... więc jakie 23??? skąd ci się wzięło 23?


Z rozliczeń OFE. Problem w tym, że to nie wygląda tak jak to tutaj napisałeś. Sam nie wiem co oni robią z tymi pieniędzmi... Chyba tym koszta własnej administracji pokrywają. Moja mama dostała zdaje się 26 zł ze sprawozdania jakie jej nadesłali, a pracuje dobre 10 lat.

PRzeczytaj:
http://emerytury.wp.pl/kat,7002,title,OF.....caid=1b15f
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:47, 18 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JA napisał:
PRzeczytaj:
http://emerytury.wp.pl/kat,7002,title,OF.....caid=1b15f

ale przecież tam jest wyraźnie napisane, że przez 9 lat udało się twojej mamie uzbierać w OFE jedynie 285zł.
wiec proszę nie mów mi że wpłacała 200zł miesięcznie Smile
bardziej wygląda jakby wpłacała po 20 zł miesięcznie, a dodatkowo w ciągu tych 10 lat przez 8 była bezrobotna Smile
tak czy owak nie wiem jak im wyszła emerytura 23zł z kapitały 285zł - to też jakiś głąb m usiał liczyć.
bo z takiego kapitału to byłoby raczej 2 zł.

czyli co, chcesz powiedzieć, że mama wysłała cię na studia ekonomiczne a ty po wszystkim nie potrafisz jej nawet sprawdzić rozliczenia emerytury, czy jej przypadkiem nie orżnęli? potrafisz tylko wynajdować takie newsy w internecie.
przyślij mi skana to ci wszystko wyjaśnię - sprawdzę czy jej nie orżnęli. dla twojej mamy gratis Smile

ja w polsce odkladalem do ofe przez niecałe 10 lat i uzbierałem w tym czasie kilkadziesiąt klocków.
nie chcą mi tylko chuje tego przenieść teraz do holandii, ale coś im w coś bo i tak te wszystkie dziesiątki tysięcy, czy miliony, będą gówno warte jeśli nawet dożyję emerytury.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:53, 18 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tam nic takiego nie pisze. Po za tym to czy była bezrobotna przez 9 lat, czy przez 10 z tych jedenastu odkąd jest OFE nie ma znaczenia. Dla Twojej wiadomości pracowała przez 10 lat wpłacając na OFE. System emerytalny w Polsce wygląda tak, że jeśli przepracowałeś 29 lat przed 1999 rokiem i na jeden rok zgłosiłeś się do OFE to do Twojego konta OFE doliczana jest suma jaka by się uzbierała przez te 29 lat. ZUS wpłaca na konto OFE te brakujące środki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:05, 18 Paź '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no ale wiesz ile ma tych środków na OFE, czy nie?
bo jeśli nie wiesz ile to o czym my tu mówimy.
a jeśli wiesz to możesz łatwo sprawdzić: ile wpłaciła - oraz ile ma?
zresztą to jest nawet na wyciągach ile kiedy wpłaciła.
w przyrodzie nic nie ginie - kwota na koncie musi się zgadzać. to nie ZUS Smile
a to ile jest na koncie ma bezpośrednie przełożenie na wysokość emerytury. dzielisz kapitał przez 160 i od razu widzisz w przybliżeniu miesięczną wypłatę. żeby mieć 23zł musiała by mieć niecałe 4 klocki

aż takich strat nie mieli z powodu kryzysu jak próbujesz tu sugerować.
jeszcze nie... Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Polska i Polacy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona: 1, 2   » 
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


ZUS - czyli jak wyrzucamy pieniądze w 'bagno'
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile