w mainstreamowej "Rzeczpospolitej" pojawil sie ciekawy sondaż i artykul. Zgodnie z nim 35% ankietowanych (proba telefoniczna 500 os., GFKM Polonia) na pytanie
"Czy polska jest Panstwem niepodlagłym?" odpowiedzialo
NIE
Co ciekawe na drugie pytanie
"Jakie są największe zagrożenia dla niepodległości Polski?" najwięcej odpowiedzi zgromadziła opcja
"przejmowanie przez UE uprawnien polskich wladz" (odpowiedzialo tak 73 respondentow na 100). Drugą z kolei opcją bylo "działalność organizacji wypędzonych w Niemczech" (71/100), dalej spora przerwa i "slabosc polskiej gospodarki" (54/100). Jak sie mozna domyslic - respondenci mogli wybrac kilka opcji w drugim pytaniu.
link:
http://www.rp.pl/artykul/390022.html
szerszą wersje artykuly znadziecie w papierowej "Rz"
Cytat: |
Lęk o niepodległość
Jarosław Stróżyk 10-11-2009, ostatnia aktualizacja 10-11-2009 09:25
Przejmowanie przez Unię uprawnień władz RP zagraża naszej niezależności – uważają Polacy
Aż 35 proc. badanych Polaków uważa, że Polska nie jest dziś krajem w pełni niepodległym – wynika z telefonicznego sondażu GfK Polonia przygotowanego dla „Rz” z okazji 91. rocznicy odzyskania niepodległości. Przeciwnego zdania było 64 proc. badanych.
– Odsetek odpowiedzi, które podają w wątpliwość naszą realną niepodległość, jest zaskakująco wysoki – komentuje dr Norbert Maliszewski, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem wpływ na to mają doświadczenia historyczne Polaków. – W ciągu ostatnich 200 lat Polska rzadko kiedy była w pełni niepodległa. Dlatego wielu osobom tak trudno przychodzi stwierdzenie, że od 1989 roku Polska jest znowu niepodległa.
Takie wyniki nie dziwią jednak prof. Andrzeja Szpocińskiego, socjologa z Collegium Civitas. – To wyraz pewnej tendencji, którą obserwujemy od kilku lat. Wraz z pogłębianiem się integracji z Unią Europejską i innymi instytucjami międzynarodowymi Polacy nabierają przekonania, że coraz mniej zależy od nas i od naszych władz, a kluczowe decyzje zapadają gdzie indziej – tłumaczy.
Tę opinię wzmacniają odpowiedzi na pytanie o najpoważniejsze dziś zagrożenia dla niepodległości Polski. Na pierwszym miejscu (73 proc. wskazań) badani wymienili przejmowanie przez Unię Europejską uprawnień polskich władz.
– To może zaskakiwać. Zwłaszcza jeśli porównamy to z wynikami poparcia Polaków dla integracji z Unią. Jesteśmy wśród największych euroentuzjastów we Wspólnocie – mówi dr Maliszewski. Zaznaczę jednak, że to poparcie jest stosunkowo płytkie. – Bycie zwolennikiem integracji jest dziś czymś modnym. Kiedy jednak przychodzi do podejmowania przez Unię konkretnych decyzji w stosunku do Polski (np. w sprawie stoczni), okazuje się, że wolimy, by więcej władzy miał nasz rząd, a nie UE.
Kolejnych ważnych zagrożeń dla suwerenności Polski badani upatrują w działalności niemieckich wypędzonych (71 proc. wskazań) oraz słabości polskiej gospodarki (54 proc.). Tylko 38 proc. badanych widzi zagrożenie dla naszej niepodległości w uzależnieniu Polski od dostaw energii z Rosji. – Dopiero niedawno zaczęło się o nim głośno mówić. Do wielu ludzi jeszcze nie dotarło, jak poważne jest to zagrożenie i że nie jest ono czymś abstrakcyjnym – komentuje Szpociński.
Telefoniczny sondaż na próbie 500 osób przeprowadzono 7 i 8 listopada.
|
_________________
możliwość pomylenia się to część bycia wolnym