W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
E-papierosy mają być zakazne w Polsce - Dyskusja  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
4 głosy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Człowiek i medycyna Odsłon: 9699
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JimmyB




Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 175
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:48, 09 Lis '09   Temat postu: E-papierosy mają być zakazne w Polsce - Dyskusja Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie.

Jako stały czytelnik tego forum, oraz wieloletni, nałogowy palacz, postanowiłem wypowiedzieć się w jakże istotnej dla mnie kwestii. Mianowicie - nasze kochane Ministerstwo Zdrowia pochyliło się nad e-papierosami i planuje wprowadzenie zakazu sprzedaży ww. urządzeń na terenie RP, co z mojego punktu widzenia jest pomysłem co najmniej absurdalnym.

(źródło: http://orka.sejm.gov.pl/opinie6.nsf/nazwa/spr_1030/$file/spr_1030.pdf - art. 7)

O e-papierosach słyszało na pewno wielu z Was. Dla tych którzy nie słyszeli, spieszę z krótkim wyjaśnieniem. E-papierosy są to urządzenia elektroniczne służące do inhalacji nikotyny, imitujące wygląd tradycyjnych papierosów. Składają się najczęściej z 3 części - Baterii litowo-jonowej, atomizera (urządzenie które rozgrzewając specjalny płyn, zawierający nikotynę, powoduje powstanie dymu) oraz kartridża, zawierającego najczęściej watę perlonową, nasączoną ww. płynem.

E-fajka osobiście używam od 3 miesięcy, co pozwoliło mi całkowicie wyeliminować tradycyjne papierosy oraz znacząco polepszyć moje samopoczucie. Poza odczuwalnymi dla mnie korzyściami zdrowotnymi i lepszym samopoczuciem, znaczą ulgę odczuł mój portfel - ponad 70% mniej wydawanych na nałóg pieniędzy Smile. (paliłem 1,5-2 paczki dziennie)

Jako użytkownik kilku polskich for internetowych traktujących o e-fajkach, po wielu godzinach dyskusji o planowanym zakazie... przeczytaniu wszelkich dostępnych w internecie badań nad szkodliwością e-palenia i składem liquidów do e-fajek - wniosek nasuwa mi się jeden. Lobby farmaceutyczno - tytoniowe zrobi wszystko, żeby zakazać sprzedaży e-papierosów.

Dla koncernów farmaceutycznych e-fajki to znaczący spadek sprzedaży mało skutecznych plastrów, pastylek i gum z nikotyną. (rynek warty w naszym kraju 2-3 mld zł rocznie)
Osobiście próbowałem wiele razy rzucić nałóg, testowałem nikotynowe produkty wielu firm, także leki na receptę - ŻADEN z tych produktów nie daje takich efektów jak e-papieros. Swoją skuteczności e-fajki miażdżą nicorette i niquitin razem wzięte Smile. Potwierdzają to dziesiątki moich znajomych i setki ludzi na forach. Obecnie do e-fajka używam płynów o najniższej zawartości nikotyny, docelowo za miesiąc odstawie palenie kompletnie.

Dla koncernów tytoniowych, które i tak z roku na rok są w coraz trudniejszej sytuacji, e-fajki mogą być gwoździem do trumny. Z powodu ciągłego wzrostu akcyzy, w wielu krajach narasta problem przemytu papierosów. W obliczu strat idących w setki mln. złotych(legalny Rynek tytoniowy wart jest ok. 25-30 mld zł, nie ma danych co do czarnego rynku, ale biorąc pod uwagę wykrywalność przemytu na poziomie 10%, o wartości 300-600 mln. zł rocznie... Smile ) mała łapówka nie stanowi problemu Smile.

Swoje 3 grosze (ładne grosze Smile Dochody z akcyzy tytoniowej: 9,27 mld zł w 2004 r., 9,81 mld zł w 2005 r. oraz 11,24 mld zł w 2006 r. ) ma też do powiedzenia Ministerstwo Finansów, tak troszczące się o zdarcie z nas każdej możliwej złotówki - mniejsze wpływy z akcyzy oznaczają mniejsze dochody do budżetu. Myślę że przy krótkowzroczności naszych polityków, oraz rosnącej dziurze budżetowej, bieżące dochody z akcyzy tytoniowej (obecnie wszelkie podatki akcyzowe stanowią około 30% wszystkich wpływów do budżetu RP ) są znacznie ważniejsze niż zdrowie Obywateli oraz w dłuższej perspektywie - pieniądze zaoszczędzone na leczeniu palaczy trujących się analogowymi papierosami Smile .

Temat jest szeroki i głęboki - piszę ten post, ponieważ chciałbym poznać waszą opinię o e-papierosach. Jeśli temat będzie się cieszył waszym zainteresowaniem, umieszczę dostępne raporty i badania szkodliwości e-papierosów - Ogromna większość z nich udowadnia bardzo niską szkodliwość e-palenia. Płyn który jest podgrzewany przez atomizer zawiera tylko ułamek tego, co zawiera dym tytoniowy Smile. Poniżej zamieszczam link do opinii Chemika o raporcie Nowozelandzkiego Ministerstwa Zdrowia:

http://www.papierosyforum.pl/viewtopic.php?f=46&t=2450


"Poziomy substancji toksycznych są niższe niż na przeciętnej polskiej ulicy (m.in. rakotwórczy benzen jest tam w ilosci 100 razy mniejszej niż na monitorowanym skrzyżowaniu w Poznaniu). Nitrozoaminy są na poziomie nanogramów, czyli w ilościach mniejszych niż w 1/100 plasterka dowolnej wędzonej kiełbasy.
Akroleiny jest mniej niż w okruchu frytki czy smażonej ryby.
Praktycznie brak WWA, czyli wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Oznacza to, że nikotyna dodawana do e-ćmika jest bardzo czysta.
Brak metali ciężkich. Promieniotwórczość niższa niż w powietrzu miejskim. Nie ma podwyższenia poziomu tlenku węgla po wydechu, co oznacza, że nie ma praktycznie procesu spalania, a tylko odparowanie składników.
Wnioski prywatne - chemicznie jest to całkiem bezpieczna zabawka."


Pozdrawiam.

JB
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
suspenser




Dołączył: 20 Sty 2008
Posty: 669
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:34, 10 Lis '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawe jaki pretekst znajdą, żeby próbować ich zakazać ?

Możemy temu zapobiec informując wszystkich wokół (na żywo i poprzez fora internetowe) jak działa e-papieros zanim w "odpowiedni dla siebie" sposób zrobią to przekupione media.
W myśl zasady kto pierwszy ten lepszy.

Gdy dostatecznie dużo ludzi będzie wiedziało, że jest to dobra rzecz wtedy "system" dopasowując się do opinii większości tylko to potwierdzi lub będzie miał o wiele większe trudności w wyperswadowaniu ludziom, że e-papieros przenosi: świńską grypę, al-kaidę, terrorystów, AIDS, narkotyki oraz syfa Laughing
_________________
We wszystkim trzeba mieć umiar ... nawet w umiarze.

Za niezgodność poglądów i działań z własnymi Bimi zmniejsza limity.

Na szczęście kary ta są mniej dotkliwe niż za to samo 30 lat temu.

Pozdrowienia dla oficera prowadzącego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ostrożny




Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 779
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:51, 10 Lis '09   Temat postu: Re: E-papierosy mają być zakazne w Polsce - Dyskusja Odpowiedz z cytatem

Mnie interesuje jak odczuwają to palenie osoby z otoczenia. Jeżeli jest to tak mało szkodliwe to zlikwidowałbym jeszcze dym i można to dopuścić w miejscach publicznych.

Zainteresujcie tym właścicieli pubów.

.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zderzak




Dołączył: 14 Maj 2008
Posty: 498
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:42, 10 Lis '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja tam "tradycyjne" papierochy lubie ale mnie zacheciles do tego cholerstwa i za krolika doswiadczalnego porobie, znaczy sie postaram, KU CHWALE OJCZYZNY ofkors
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wiercipietek




Dołączył: 01 Lis 2009
Posty: 39
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:23, 11 Lis '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gdzieś dzisiaj czytałem na którymś z portali, że nikotyna sama w sobie też wywołuje raka (jamy ustnej).
Proszę bardzo jak punkt widzenia potrafi się zmienić o 180 st w przeciągu kilku dni... Smile
_________________
"Gdyby gówno miało jakąkolwiek wartość,
żebracy rodzili by się bez dziury w dupie"
Henry Miller
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JimmyB




Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 175
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 02:03, 11 Lis '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozwolę sobie odpowiedzieć Smile

Nikt nie zaprzeczy że palenie tytoniu jest szkodliwe - problem polega na tym że nie ma szans zdelegalizowania tytoniu, głownie ze względu na bardzo wysokie wpływy do budżetu z tego tytułu.. zresztą - nigdy nie będę zwolennikiem ograniczania wolności jednostki. Są prowadzone kampanie informujące o zagrożeniach, każdy palacz je zna. Jako że nikotyna ma działanie silnie uzależniające, pomimo świadomości zagrożenia, wiele osób nie jest w stanie wyzwolić się z nałogu. ok. 5 milionów polaków pali nałogowo lub sporadycznie, pewnie 2x tyle ma styczność z dymem tytoniowym na odzień (praca, dyskoteka, ulica). Otóż "dym" z e-papierosa nie jest tak naprawdę dymem - bo w e-papierosie zachodzi waporyzacja(odparowanie), a nie spalanie. Produkt e papierosa, czyli "dym" jest ABSOLUTNIE nie szkodliwy dla osób przebywających obok. Można go bezpiecznie "palić" w pociągu, kinie, szkole - gdziekolwiek.

Produktem, który ulega waporyzacji i jest nośnikiem nikotyny jest glikol propylenowy (nie mylić w etylenowym, używanym w chłodnicach samochodowych Wink). Główne zarzuty dotyczą oczywiście ww. substancji, że niby nie przebadana, bla bla bla. dla chętnych garść informacji o glikolu:

http://www.digicig.pl/dc/zdrowie



Cytat:
Nikotyna jest silnym agonistą receptorów N-acetylocholinowych. W niskich dawkach (1-3 mg) wykazuje działanie stymulujące, co jest głównym powodem, dla którego palenie tytoniu sprawia przyjemność. Nikotyna działa na organizm człowieka na wiele różnych sposobów, gdyż wiąże się trwale i blokuje działanie kilkudziesięciu różnego rodzaju enzymów. W małych dawkach działa ona stymulująco, powodując wzmożone wydzielanie adrenaliny, co powoduje wszystkie związane z tym objawy (zanik bólu i głodu, przyspieszone bicie serca, rozszerzone źrenice itp). W większych dawkach powoduje trwałe zablokowanie działania układu nerwowego, gdyż wiąże się ona trwale z tzw. receptorami nikotynowymi w komórkach nerwowych zaburzając ich metabolizm. Pojawia się uczucie lekkości, następnie zmiana percepcji, zmiana postrzegania otoczenia, światłowstręt, zmęczenie, brak energii, uczucie oderwania od rzeczywistości, myślotok, wymioty, biegunka. W jeszcze większych dawkach występuje zamroczenie pola widzenia i pojawić się mogą halucynacje - zazwyczaj czarno-białe "wizjonerskie" obrazy. W ekstremalnie wysokich dawkach następuje utrata przytomności, drgawki i zgon. Nikotyna działa przeciwzakrzepowo. W przypadku palenia papierosa nikotyna działa niemal natychmiast po zażyciu (ok. 7 sekund - czas potrzebny na przedostanie się nikotyny szlakiem: jama ustna, płuca, krew krążenia małego, serce, aorta, tętnice mózgu), (czas półtrwania nikotyny w mózgu wynosi ok. 1h). Wszystko to razem powoduje, że jest ona substancją silnie uzależniającą. Nikotyna uzależnia fizycznie. Jakkolwiek dawki pochłanianie przy paleniu są minimalne, gdyż większość obecnej w papierosach nikotyny ulega spaleniu, wystarczają one do szybkiego uzależnienia.


A tu o nikotynie z ww. strony.

Nikotyna ogólnie jest bardzo silną toksyną - jest szkodliwa dla zdrowia.

Nie uważacie za dziwny fakt, iż legalne papierosy - które są 1000x bardziej szkodliwe od e-fajka, nikotyna w nich zawarta nie jest tak czysta jak ta w e-liquidzie, a oprócz niej zawierają tysiące innych, mniej lub bardziej zabójczych substancji - mają się całkiem dobrze... natomiast próbuje się zdelegalizować jedyna skuteczna alternatywę dla świństwa które morduje na całym świecie miliony ludzi? Fakt - nikt ich do palenia nie zmusza.. ale siła uzależnienia od nikotyny jest porównywalna z siłą uzależnienia od twardych narkotyków - kto pali i kiedyś doświadczył skończenia się paczki oraz braku możliwości zakupu następnej wie, o czym mówię Wink. Na prawdę nie jest łatwo z dnia na dzień odstawić papierosy wieloletniemu palaczowi.

zderzak (i wszyscy inni palacze, nie posiadający e-fajka) - przed zakupem KONIECZNIE poświećcie parę godzin na lekturę jednego z for o e-paleniu ( wystarczy wpisać e-papierosy forum w googlach, nie chcę robić tu reklamy). Zaoszczędzie to wam nerwów i rozczarowań. Na początek, aby komfortowo i bezstresowo odstawić fajki, trzeba wydać na e-fajka i jego akcesoria około 200-300 zł. Następnie w zależnosci od intensywności palenia wydajemy 50-150 zł. na liquid miesiecznie i ewentualne częsci zapasowe w przypadku braku gwarancji. Gwarancja jest bardzo ważna jeśli chodzi o e-fajki i powinna wynosić minimum 2 miesiące na atomizer i 3-6 na baterie. E-papierosy to stosunkowo nowe wynalazki, niektóre modele nie są dopracowane tak jak być powinny. Atomizery lubią się nagle popsuć, baterie rozładować - dlatego trzeba mieć przynajmniej 2-3 baterie (polecam USB pass do komputera - palimy np. siedząc przy kompie zasilając atomizer z portu usb - nie trzeba martwić się rozładowaniem baterii, uzywąc batek tylko przy "wyjściach".. takie 3 sztuki starcza na cały dzień w miarę intensywnego palenia. Smile ). Obecnie nowością i myślę że przyszłością e-fajek są papierosy składające się z dwóch części - Baterii i kartomizera. Połączono w nich kartridż z atomizerem, co po pierwsze obniżyło cenę atomizera,po drugie rozwiązało problem psujących się atomizerów i oczekiwania na reklamację, a po trzecie zmniejszyło obsługowość oraz polepszyło ekonomiczność palenia - liquid w kartomizerze jest lepiej wykorzystywany niż w tradycyjnych, 3 częsciowych papierosach. Obecnie markowy papieros korzystający z karomizerów można nabyć za około 110 zł (sklepy internetowe) - USB pass, dodatkowa bateria, 10 kartomizerów (można je napełniać kilkanaście/dziesiąt razy liquidem, 10 kartomizerów powinno starczyć na 2 miesiące, może i 3), oraż 30 ml. liquidu ( ja zużywam około ml dziennie) to wydatek rzędu 250 zł.

Polecam lekturę for Smile Lub pytania do mnie na PW - nie chcę zaśmiecać i robić reklamy urządzeniu.. choć osobiście uważam że wszelkie rzeczy mogące pomów wyrwać się z nikotynizmu są propagowania warte Smile.

A teraz prośba do was - wiem że użytkownicy tego forum są mistrzami w wyszukiwaniu informacji w sieci - zachęcam wszystkich zainteresowanych do pomocy w dojściu do prawdy o szkodliwości e-palenia Smile. Mimo że jestem entuzjastą tego wynalazku, nie ufam do końca liquidom made in china Każdy raport ministerstw i niezależnych instytucji na temat szkodliwości/składu e-liquidów będzie bardzo cenny. Jeśli coś znajdziecie to wrzucajcie Smile Ja na dniach postaram się umieścić dostępne dla mnie raporty.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
shinobi




Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 449
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:34, 20 Lis '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiecie może kiedy to ma być zakazane? cena e-papierosow znacznie spadla, pewnie boja sie zakazu i wyprzedaja jak leci. Teraz e-papieros mozna dostac np na allegro za okolo 60 zł, a poczatkowo byly to kwoty rzędu 200 zł.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JimmyB




Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 175
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:08, 22 Lis '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spadek ceny wynika z większej konkurencji na rynku a nie strachu przez zakazem. Kiedy będzie i czy w ogóle będzie zakaz - nie wiadomo. Jak tylko będę miał jakieś informacje od razu poinformuję Smile. e-fajki no-name z allegro odradzam. Lepiej wydać 100-200 zł. i mieć jakąś gwarancję Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Człowiek i medycyna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


E-papierosy mają być zakazne w Polsce - Dyskusja
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile