Poparcie Chin i Rosji dla Iranu a oś USA-Izrael
Oś USA-Izrael stara się utrzymać monopol nuklearny Izraela na Bliskim Wschodzie i nie dopuścić do nawet jednej bomby nuklearnej w Iranie, bo wraz z bronią nuklearną Irańczyków nastąpiłby koniec wolnej ręki Żydów w stosunku do Palestyńczyków. Obecnie Żydzi traktują tak Palestyńczyków tak jak Niemcy traktowali Żydów w gettach w czasie wojny. Trudno jest dorównać bestialstwu Niemców podczas wojny, ale Żydom udaje się to w okupowanej przez Palestynie.
W czasie formowania się osi USA-Izraela przeciwko Iranowi za czasów rządów Bush’a-Cheney’a pozycja USA na świecie bardzo osłabła i prezydent Obama odziedziczył kryzys spowodowany szwindlem na tryliony dolarów w spekulacjach długami hipotecznymi oraz opór Chin i Rosji, które nie zgadzają na dyktat amerykański w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sprawie nałożenia sankcji karnych przeciwko Iranowi.
Rośnie potęga polityczna i gospodarcza Chin, podczas gdy Rosja stała się potentatem w sprzedaży paliwa i stara się zwiększać swoje wpływy na Ukrainie i w innych po sowieckich republikach. Tymczasem popularność USA spadła na świecie razem ze stratą sił ekonomicznych, mimo małych zmian w polityce zagranicznej, wprowadzanych przez prezydenta Obamę, podczas gdy nadal popiera on politykę na Bliskim Wschodzie osi USA-Izrael.
Subsydia wypłacane w USA upadającym bankom i wielkim przedsiębiorstwom zatrzymały spadek rocznego produktu brutto gospodarki amerykańskiej. Stało się to na koszt podatników i wierzycieli zagranicznych, ale niewiele zabiegi te pomagają gospodarce światowej. Dawniej Stany Zjednoczone pomagały w stabilizacji gospodarki światowej, a obecnie czynią to Chiny i dzięki temu zyskują coraz większe znaczenie.
Chiny mają ponad dwa tryliony dolarów rezerwy w obcej walucie i jednocześnie inwestują w zasoby paliwa od Brazylii do Iranu. W Iranie inwestycje chińskie oblicza się na 120 miliardów dolarów a chińskie zakupy roczne na około trzydzieści miliardów. Chińskie przedsiębiorstwa naftowe zaczęły już eksportować benzynę do Iranu, gdzie rafinerie nie mogą nadążyć żeby zaspokoić miejscowe zapotrzebowanie. Chiny pomagają w rozbudowie rafinerii w Iranie oraz w budowie eksportowego rurociągu, długiego na 1600 km, z Iranu do Chin.
Rosja ma skończyć budowę i uruchomić elektrownię nuklearną w Buszehr w Iranie, mimo obiekcji rządów Bush’a i Obamy, w ramach polityki osi USA-Izrael. Natomiast Rosja uważa istniejący arsenał nuklearny Pakistanu za większy problem niż zagrożenie z powodu kilku bomb nuklearnych, które Iran mógłby wyprodukować w przyszłości na przestrzeni kilku lat. Poza tym Rosją chce spokojnych pertraktacji z Iranem, nie zatrutych sankcjami karnymi, inspirowanymi głównie przez Żydów.
Iran ma prawo wzbogacać uran 5% jako paliwo do elektrowni i w produkcji medycznych izotopów 20%, podczas gdy produkcja broni nuklearnych wymaga wzbogacanie o 90% pod nadzorem Agencji Atomowej ONZ.
Polityka osi USA-Izrael wobec Iranu jest na szkodę Ameryki i przyczynia się do formowania bliskiej współpracy Iranu z Chinami i Rosją, w czasie kiedy od lat tajny budżet CIA w wysokości 5400 milionów dolarów rocznie jest przeznaczany na destabilizację i obaleni rządu w Teheranie. Jak dotąd prezydent Obama tego programu CIA nie odwołał.
Posiadanie arsenału nuklearnego przez Izrael w wysokości od 80 do 200 bomb od lat 1960tych i stworzenie osi USA-Izrael powoduje starania Iranu i państw arabskich o posiadanie broni nuklearnych. Iran popierany przez Chiny i przez Rosję oraz zaopatrzony w liczny arsenał rakiet bojowych może na wypadek ataku uczynić z Izraela teren zatruty radioaktywnie, materiałami w elektrowniach i zbrojowniach izraelskich.
Dodano/uzupełniono: 2009-11-07
http://www.pogonowski.com/display_pl.php?textid=1075