Dla kogo pakt Ribbentrop-Molotow byl swietnym posunieciem strategicznym?
Dla kogo pakt Ribbentrop-Molotow byl swietnym posunieciem strategicznym?
W ponizej przytoczonym liscie do Financial Times (z 5 wrzesnia 2009r) George Hallam nazywa pakt sowiecko-niemiecki z 1939r.“swietnym posunieciem strategicznym,”
ignorujac calkowicie cierpienia narodow srodkowej i wschodniej Europy.
Nie dziwie sie, ze taka ocena wyszla z ust obywatela panstwa, ktore w czasie II wojny swiatowej zdradzilo dwukrotnie swojego wiernego sojusznika. W 1939 roku rzad brytyjski nie mial zamiaru zaatakowac nazistowskich Niemiec, ale cynicznie dawal Polsce gwarancje pomocy militarnej na wypadek agresji Hitlera na nasz kraj. W takiej sytuacji polski rzad odrzucil propozycje przystapienia do paktu antykominternowskiego
i Polska zdecydowala sie przeciwstawic Niemcom, pozostajac w rezultacie osamotniona na polu walki ze straszliwymi tego skutkami, ktore odczuwamy do dzisiaj. Z kolei, w 1944 roku Churchill razem z Rooseveltem sprzedali bez wahania swojego wiernego sojusznika smiertelnemu wrogowi Polski Stalinowi.
Stanley Sas
Adam Kirsch w swojej recenzji ksiazki Normana Davies’a pt. No simple Victory nazywa II wojne swiatowa “zmaganiami dwoch demonow zla.”
http://www.polpatriot.com/html/tlumaczenia_recenzje.html
http://www.nysun.com/arts/clash-of-evils/61936/
“Rewizjonistyczna wersja historii II wojny swiatowej Normana Daviesa ma na celu podwazyc poglady zadowolonych z siebie brytyjskich i amerykankich czytelnikow, ktorzy przyzwyczaili sie myslec o niej jako o “dobrej wojnie.” Nie oznacza to wcale, ze Davies przedstawia w niej jakies nowe, nieznane fakty lub prezentuje jakas szokujaca reinterpretacje. Jego celem jest raczej przypomniec swiatu o dwoch prawdach, z ktorych niezbyt sobie zdajemy sprawe.Pierwsza prawda polega na tym, ze z militarnego punktu widzenia, II wojna swiatowa w Europie byla glownie wojna pomiedzy Niemcami a Zwiazkiem Radzieckim; jakkolwiek udzial Wielkiej Brytanii i Stanow Zjednoczonych byl decydujacy, to nie na tej samej skali waznosci. Druga prawda, to ta, ze nazizm i komunizm walczyly o kontrole nad Wschodnia Europa, ale z moralnego punktu widzenia nie bylo miedzy nimi duzej roznicy. Wprawdzie Zwiazek Radziecki byl sojusznikiem, ale mial mniej wspolnego z anglo-amerykanska demokracja niz z nazistowska tyrania.”
Niemiecko-sowiecki pakt byl swietnym posunieciem strategicznym
http://www.ft.com/cms/s/0/2d2e8e66-99b3-11de-ab8c-00144feabdc0.html
Stefan Wagstyl ma racje, krytykujac obecna ocene paktu Ribbentrop-Molotow przez Rosjan jako jedynie taktyczne posuniecie Stalina, aby zyskac na czasie w przygotowaniu sie do wojny z Hitlerem, ale nie z powodu, ktory przytacza. Przed zawarciem tego paktu zachodnie rzady z brytyjskim na czele konsekewntnie faworyzowaly Hitlera. Zacytujmy slowa
Lorda Lloyda, ktory z okazji wypowiedzenia wojny Niemcom w 1939r. powiedzial: “Mimo tego, ze metody stosowane przez Hitlera sa obrzydliwe,jego dyplomacja zdradziecka a stosunek do narodow europejskich nietolerancyjny, to jednak ciagle istnieje szansa
na zasadnicze porozumienie.” Dlaczego? Poniewaz Hitler bronil
wspolnych tradycyjnych instytucji i ukladow przed komunizmem.
Poprzez zawarcie paktu z Hitlerem, Stalin zniszczyl jego wiarygodnosc jako przedmurza przeciwko bolszewizmowi. W ciagu jednej nocy Stalin zrobil wiecej w podminowaniu wplywow Hitlera na zachodnioeuropejskie kregi polityczne, niz cale lata wykladow i kazan na temat zla nazizmu.
Jak powiedzial Lord Lloyd, “Pakt sowiecko-niemiecki usunal nawet nikla szanse na zawarcie honorowego pokoju z Hitlerem.”
Bez tego paktu, sowieci znalezliby sie znacznie szybciej w stanie wojny
i w dodatku, majac na zachodzie dwa neutralne panstwa Anglie i Francje, jak to sie zdarzylo w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Umozliwiloby to Niemcom swobodne zaopatrywanie sie na wszystkich swiatowych rynkach.
Jakkolwiek pozniej Stalin obwinial Brytyjczykow o opoznianie rozpoczecia frontu zachodniego, to powinien byc wdzieczny, ze Royal Navy zastosowala blokade Niemiec. Tak wiec bylo to swietne posuniecie strategiczne i jako takie powinno byc swietowane.
George Hallam
(tlumaczyl Stan Sas)