W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
mises.pl  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
6 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Strony internetowe Odsłon: 2453
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
przebudzony




Dołączył: 09 Kwi 2007
Posty: 968
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:16, 19 Mar '09   Temat postu: mises.pl Odpowiedz z cytatem

http://www.mises.pl/

Jego prace czyta więcej studentów niż kiedykolwiek od czasu jego śmierci, a coraz więcej ekonomistów, historyków i filozofów podąża przykładem jego i jego idei. Nie może być lepszego pomnika wystawionego na cześć życia wybitnego i szlachetnego człowieka.

Strona dla wszystkich zwolenników naprawdę wolnego rynku.

Wszyscy którzy rozumieją na czym polega austriacka szkoła ekonomii, na pewno poczują się tu jak w domu.

A ci którzy popierają wszelkiego typu socjalizmy niech także odwiedzą tę stronę. Może wreszcie zrozumieją że są w błędzie.
_________________
Nie sprzeczaj się z Bimim. Nie krytykuj tego tego co mówi Bimi. Zawsze zgadzaj się z tym co mówi Bimi. Kochaj gejów tak jak Bimi. Nie krytykuj gejów. Inaczej dostaniesz 1 post na dzień. To się nazywa wolność słowa w rozumieniu Bimiego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
erde




Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 730
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:14, 19 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Również polecam, dużo ciekawego materiału. Czytania na wiele godzin.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czekan




Dołączył: 17 Sie 2009
Posty: 1411
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:48, 19 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie wszyscy zwolennicy wolności. Tu poprzez odpowiedż ,wypełniam prośbę ,o wklejenie mojego podania.Dziękuję za zaufanie,postaram się wnieść twórcze myślenie. Jest to moje pierwsze forum na którym się udzielam,poniewarz...... Demokracja Bezpośrednia

Pamiętam 1976 rok w Ursusie .Przez balkon z bloku spółdzielczego widziałem jak pracownicy ZM-URSUS zatrzymali i przyspawali do torów pociąg pospieszny. Zobaczyłem wtedy wielki tłum ludzi zjednoczonych w konkretnym celu ,choć nie wiedziałem w jakim.Pamiętam 13 grudnia i moje zadziwienie,że telewizor o godż,9 rano nie działa.Pamiętam czerwiec 1989 .głosowałem na Solidarność.Dopiero nie dawno połapałem się na czym polega oszustwo demokracji pośredniej. Tyle na razie powiem.Jest to moja trzecia próba zarejestrowania,co prawda ,poprzednie były odlotowe-uchaaa.Pozdrawiam. i jeszcze raz dziękuję . A teraz anatema - przebudzony ,mam kilka pytań do ciebie , 1 na czym według ciebie polega wolny rynek? 2 na czym polega austriacka szkoła ekonomii? czy mógłbyś od siebie napisać? ,jak to rozumiesz,np. 3 a jak ty przebudony w całości rozumiesz socjalizm? 4 ostatnie pytanie To co to jest Ten Błąd? Ja też chcę być przebudzony z iluzji .[/quote]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:38, 22 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brawo Czekan, jeden z niewielu, który rozumie o co chodzi.
Co do Misesa to nie był on przedstawicielem szkoły austriackiej, a neoaustriackiej zaliczanej do grupy marginalistów. Wiem, że nie wiecie kim byli marginaliści (szkoła austriacka, lozańska, anglo-amerykańska). Otóż przedstawiciele tych szkół żyli w całym XIX wieku i na początku XX.
Jeśli poznawanie prawdy (studiowanie) ma wyglądać tak, że czytacie tylko prace Misesa - to biada przyszłej ekonomii... Problem w tym, że żyli oni i korzystali z prac SOCJALISTÓW. Cała zasługa Misesa polega na tym, że pokazał jako osobną pracę(!) i rozwinął problem obecnej formy kredytowania. Dlaczego rozwinął? Bo tzw. znienawidzeni socjaliści pisali o tym wcześniej niż on o jakieś 50 lat...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
erde




Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 730
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:28, 22 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mogłeś jeszcze rzucić konkretnymi nazwiskami Smile ... tych socjalistów
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:12, 24 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie pamiętam wszystkich socjalistów XIX wieku, ale na problem bankowego systemu zdaje się zwracali uwagę również Marks i Engels (bynajmniej wiesz w którym temacie pisałem o tym, możesz sobie poszukać, tak wrzucałem nazwiska). A skoro większości wydaje się, że socjaliści to odrębna i przeciwstawna nauka ekonomii to pokaże Wam pewien schemat.
Klasycy uczyli się od fizjokratów, od klasyków uczyli się protekcjoniści, od protekcjonistów uczyli się socjaliści, od socjalistów marginalici, od marginalistów ruch historyczny i instytucjonalistyczny (od marginalistów ruchy zaczynają się czasowo pokrywać).... itd. Rozumiesz? Nie ma lewa - socjalizm, prawa - kapitalizm. Jest jeden ciąg nauki. Wam się wpaja, że socjalizm to dno, jednoznacznie cofacie się 300 lat w ekonomii.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
erde




Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 730
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:45, 26 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ok. tylko co złego jest w ASE?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:35, 27 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W czym? ASE?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
erde




Dołączył: 14 Cze 2009
Posty: 730
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:20, 27 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co jest złego w Austriackiej Szkole Ekonomii?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ina_majo




Dołączył: 30 Lis 2008
Posty: 221
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:38, 27 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

erde napisał:
Co jest złego w Austriackiej Szkole Ekonomii?


Nic nie ma zlego. Wrecz przeciwnie: sama logika rozsadek i madrosc.
Przeraza jedynie objetosc pracy Misesa i nudny strasznie poczatek, ale ktos kto przeczyta czesc o kryzysach gospodarczych nie bedzie miec zadnych watpliwosci, ze obecne programy ratunkowe to sciema.

Szkola austriacka jeszcze bedzie miec swoj wspanialy okres. nAJPIERW TRZEBA SKOMPROMITOWAC kEYNESA, rOBINSON, Dobba i cala te czerwona holote.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:42, 27 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nic nie ma złego. W żadnej ze szkół nie ma złego. Są tylko błędy, które są poprawiane przez następców. Klasycy byli wolnorynkowcami i na ich wiedzy opierała się polityka gospodarcza (totalna wolność rynkowa w Anglii i Holandii, która skończyła się rewolucjami robotniczymi ze względu na gigantyczną biedę) i nie wiedzieli czemu jest bieda, wyjaśnia to kolejna szkoła, itd. Późniejsze szkoły od marginalistów to są szkoły uszczegółowiające z drobnymi odkryciami. Wcześniejsze szkoły między innymi socjaliści to były szkoły, które włożyły w ekonomię mnóstwo ogólnych zasad działania rynków. Kolejne jak już powiedziałem to tylko uszegółowianie zasad, poprawki błędów (co jak co, ale socjaliści mieli ich najmniej - o ile w ogóle je mieli) i drobne odkrycia. A po za tym szkoła austriacka wcale nie jest szkołą wolnorynkową Smile Cool .

Do osiągnięć szkoły austriackiej należą:
- Rozwiązanie paradoksu, dlaczego diament pomimo prawie zerowej użyteczności jest o niebo droższy od chleba, który ma gigantyczną użyteczność (w sumie przez prekursa szkoły).
- Teoria potrzeb i dóbr napisana przez mistrza szkoły Carla Mengera.
- Subiektywna teoria wartości i trójkąt Mengera.
- Najważniejsza chyba to teoria użyteczności krańcowej.
- I teoria procentu.

Wszystko to możesz sobie znaleźć w necie jak chcesz poczytac co to jest.
Do osiągnięc Misesa, który zmarł całkiem niedawno, bo w 1973 roku (czyli jego nauki są prawie, że aktualne (szkoła neoaustriacka)), zalicza się: Rozwinięcie teorii cyklu gospodarczego i dowodzenie braku obiektywnych podstaw dla gospodarki centralnie planowanej (wcześniejsze szkoły dowiodły braku obiektywnych podstaw dla gospodarki wolnorynkowej), itd. Dlatego należy czytać wszystko. Wolny rynek o czym już wcześniej wspomniałem przyczynia się do skrajnej biedy mas, centralny plan do nienajlepszego podziału dóbr w skali mikro (w skali makro działa 100x lepiej niż wolny rynek, za to wolny rynek 100x lepiej działa w skali mikro).
Centralne planowanie gospodarki przyczynia się do bardzo dobrego wzrostu gospodarczego, czego dowód masz w postaci wzrostu PKB gospodarek centralnie planowanych (nie mylić z socjalizmem). Blok wschodni był centralnie planowany, dlatego właśnie rozwijał sie kilka razy szybciej niż zachód Smile . Za to na zachodzie ludziom nie brakowało gwoździ w domu i nie musieli ich daleko szukać... Rozwiązaniem jest wypośrodkowanie obu polityk gospodarczych i to się nazywa gospodarką rynkową.
Natomiast wybór między kapitalizmem , a socjalizmem polega na tym, że wybierając kapitalizm wybierasz firmy z szefami przez co idea "każdemu wg jego pracy" idzie się paść w las, a wybierając socjalizm wybierasz firmy samozatrudnieniowe, gdzie pracownicy dzielą się zarobkiem po równo "każdemu wg jego pracy". I to cała różnica mniej więcej.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czekan




Dołączył: 17 Sie 2009
Posty: 1411
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:07, 27 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znaczenie słowa ekonomia - ,, Termin ekonomia pochodzi z greckiego οίκος (oikos) – dom i νομος (nomos) – prawo, reguła. Pierwszy raz pojawia się u Ksenofonta, (taki tytuł nosi jedno z jego dzieł). Starożytni przez to słowo rozumieli zasady prowadzenia gospodarstwa domowego. Inna szkoła mówi, że słowo ekonomia jest połączeniem słów oikos - dom, gospodarstwo domowe i nomeus - człowiek, który zarządza, przydziela. Czasownik oikonomeo oznacza więc kierowanie domem. ,, więc ja się pytam, dlaczego do tej pory co poniektórzy chcą ,aby ich domem eksperymentowano,tworząc nowe wynalazlki mentalne ,jak narośle na zdrowym drzewie. Czy nie lepiej zaczerpnąć z wiedzy indian amazońskich ,północnoamerykańskich lub od Aborygenów?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ina_majo




Dołączył: 30 Lis 2008
Posty: 221
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:03, 28 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czekan napisał:
Znaczenie słowa ekonomia - ,, Termin ekonomia pochodzi z greckiego οίκος (oikos) – dom i νομος (nomos) – prawo, reguła. Pierwszy raz pojawia się u Ksenofonta, (taki tytuł nosi jedno z jego dzieł). Starożytni przez to słowo rozumieli zasady prowadzenia gospodarstwa domowego. Inna szkoła mówi, że słowo ekonomia jest połączeniem słów oikos - dom, gospodarstwo domowe i nomeus - człowiek, który zarządza, przydziela. Czasownik oikonomeo oznacza więc kierowanie domem. ,, więc ja się pytam, dlaczego do tej pory co poniektórzy chcą ,aby ich domem eksperymentowano,tworząc nowe wynalazlki mentalne ,jak narośle na zdrowym drzewie. Czy nie lepiej zaczerpnąć z wiedzy indian amazońskich ,północnoamerykańskich lub od Aborygenów?


Rzeczywiscie ekonomia pochodzi od greckiego wyrazenia, ale trudno ja odniesc do obecnego zakresu ekonomii jako nauki spolecznej.
W rzeczywistosci termin ten nie jest terminem Ksenofonta. Ksenofont napisal jedynie prace Oikonomos skladajaca sie z 2 rozmow Sokratesa, ktory dociekal co to znaczy dobrze prowadzic gopodarstwo domowe, ale nie takie w rozumieniu wspolczesnym, a gospodarstwo skladajace sie z domownikow, niewolnikow, ziemi i inwentarza. Cos w rodzaju porad o dobrym zarzadzaniu.
Ekonomia powinna byc nauka obiektywna, ale od czasu kiedy pojawila sie holota czerwona z ocenami wartosciujacymi od pajaca Marksa, na Keynsie, Robinson i zarazie spod znaku Nobla, niestety wszystkie reguly dopasowane sa do polityki. Na razie trzeba jedynie czekac, zeby sie te pomysly skompromitowaly doszczetnie. Nie ma wyjscia. Musi pasc lewicowa polityka interwencjonizmu panstwowego, kapitalu jako podstawowego czynnika (tak, tak - Robinson tak to wymyslila) choc kapital wysysaja pieniadze z gospodarki, trzeciej drogi itp.bredni oraz wiary, ze panstwo - czyli garstka przydupasow wie lepiej jak sterowac gospodarka (Bernankow, Obamow, Blairow, Brownow, Leszkow B. i ryzych idiotow). O bankach centralnych, ktore mialy zapobiegac kryzysom przez swiatla polityke roznych rad polityki pienieznej nie ma nawet, co pisac. Jakie sa efekty, wlasnie widac. Stulecie XX wieku pokazalo, ze bankow cetralnych jest cala masa, a kryzysow o coraz wiekszym natezeniu jeszcze wiecej. Cierpliwosci... chory system czerwonych ekonomistow padnie. Trzeba tylko pilnowac, zeby ludzie pamietali, ze maja wybor i wolnosc we wszystkich sferach zycia i panstwo nie jest od faworyzowania korporacji, leczenia ludzi, przymusowych szczepien, sterylizowania za starych na rodzine (patrz sprawa Rozy sprzed kilku dni), wpieprzania sie w edukacje i lansowania chorych ideologii w szkolach. Reszta sie sama ulozy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Strony internetowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


mises.pl
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile