Dołączył: 02 Mar 2009 Posty: 477
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
Wysłany: 05:22, 21 Sty '12
Temat postu:
znawcy fotografii raczej ci nie pomogą, bo nie mają nic wspólnego z elektrooptyką na orbicie - inny zakres fali, daleko poza widzialną. pobaw się w jakimś programie graficznym, wyostrz aż zobaczysz ziarno, potem zwiększ saturację - chociaż to też bez sensu - większość zdjęć publikowanych w sieci (czy jakkolwiek publikowanych) przechodzi przynajmniej podstawową fotoedycję - wyciąganie barw głównie. a idąc tym tropem - żadne zdjęcie nie jest prawdziwe.
także reasumując - ten obraz nie ma nic wspólnego z fotografią potocznie rozumianą
Dołączył: 14 Sty 2010 Posty: 522
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
Wysłany: 09:50, 21 Sty '12
Temat postu:
Heh, ja nieraz mam wątpliwości odnośnie wielu publikacji. Niektóre wyglądają, jak generowane programowo. Żyjemy w czasach, gdy technologia pozwala na takie manipulacje, że nawet scena filmowa wygląda bardzo realistycznie (vide 2012 z Nicolas Cage'em - gdy spada samolot, scena jest bardzo realistyczna). Nieraz nie sposób odróżnić prawdę od kłamstwa.
Dołączył: 19 Lut 2009 Posty: 1888
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
Wysłany: 13:32, 21 Sty '12
Temat postu:
Najpierw się dowiedzcie geniusze w jaki sposób teleskopy dokonują obserwacji tak dalekich obiektów - na pewno nie działa to tak jak zwykły aparat czy kamera, dlatego to oczywiste, że wyniki z teleskopów muszą być poddane obróbce. Co wam po wykresach ?
Dołączył: 05 Mar 2009 Posty: 1466
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
Wysłany: 14:03, 21 Sty '12
Temat postu:
W dzisiejszych czasach nie istnieje pojęcie oryginalnej fotografii ...
Bez względu na to czy edytujesz w foto-shopie czy nie i tak obraz podawany jest obróbce czy to w aparacie czy to na PC ...Dzisiaj obraz składa się z 0 i 1 ...
Zanim zobaczysz kolory szczegóły itd zachodzi obróbka i tylko od jest stopnia zależy to co zobaczysz na fotografii...I tak jak napisał Venom zdjęcie z teleskopu ma więcej z fizyką niż fotografią ...I co również istotne takie zdjęcie mam za zadanie wzbudzić zachwyt celem zainteresowania odbiorcy tematem...Chociaż być może to co przedstawia ten obraz w dużej mierze może odpowiadać rzeczywistości przynajmniej kształtem bo jeśli chodzi o barwy to raczej upiększyli całkiem zresztą ładnie im to wyszło ...
_________________ Gaza Strefa śmierci
Dołączył: 23 Lut 2009 Posty: 940
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
Wysłany: 14:43, 21 Sty '12
Temat postu:
no nie , a wy jak zwykle sie masturbujecie intelektualnie, czy cos jest prawdziwe czy fałszywe...jak chcesz znac prawde to leć w kosmos i sprawdzaj (choćby astralnie )
To co istotne to dlaczego w ogóle takie foto kosmiczne umieszczają i publikują do ogólnej wiadomości. Zawsze informacja o czymś ma swoją przyczynę, a nie po to żeby pobudzić wrażliwość i poczucie piękna u ogółu, chociażby ładnymi kolorkami hehehe, dobre sobie ładne kolorki, no i ilość gwiazdek też śliczna.
_________________ nie konwersuje z babochłopami.
*miarą twojej wiedzy jest zasięg twojej intuicji* astrit
Dołączył: 20 Wrz 2008 Posty: 50
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
Wysłany: 00:18, 22 Sty '12
Temat postu:
Witam...
Zgodzę się z Venomem, zdjęcie wykonane za pomocą teleskopu z obrazem oddalonym o 700 lat świetlnych od Ziemi nie nadaje się do analizy realności tradycyjnymi technikami fotograficznymi, natomiast to co pisze privilege nie jest zgodne z prawdą, ponieważ nawet plik cyfrowy zapisany jako *.jpg lub inny jest do zanalizowania i to bez względu na użycie PS lub innego programu lub bez edycji.
Pozdro...
MC_NEO
_________________ PRAWO LEMA:
"Nikt nic nie czyta; jeśli czyta nie rozumie; jeśli rozumie natychmiast zapomina...".
Dołączył: 30 Gru 2007 Posty: 3715
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
Wysłany: 03:07, 22 Sty '12
Temat postu:
Cała fotografia opiera się o fale elektromagnetyczne o długości przy jakiej możemy widzieć przedmioty czyli od 0,4µm do 0,7µm.
Wszystko co jest poza tym zakresem jest dla nas niewidzialne. Światło to dokładnie ta sama fala elektromagnetyczna którą wykorzystuje się nadając np. przez radio czy odbierając TV bez względu na technologie analogową czy cyfrową,i w jednym i w drugim przypadku obraz do tv trafia z nadajnika tymi samymi falami co światło tylko dla nas niewidocznymi.
I tak niżej od tego co widzimy jest fala zwana radiową czyli radio i TV a np. wyżej od naszego zakresu są np. fale rentgenowskie.
Zdjęcie takich obiektów zawsze będzie więc sztucznie kolorowane, gdyż wykonane jest w zakresach fal dla nas niewidocznych.
Wykonanie takiego zdjęcia w zakresie światła widzialnego było by niemożliwe a jak by nawet to widać by było może mała białą plamkę. 99% zdjęć odległych obiektów wszechświata jest sztucznie koloryzowane, głównie ostatnio z teleskopu Hubble.
Mam nadzieję, że wam to trochę przybliży.
Dołączył: 08 Gru 2007 Posty: 1898
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
Wysłany: 13:08, 22 Sty '12
Temat postu:
Kurwa mać ja pierdole poszczać się można od waszych idiotycznych wypowiedzi. Nie macie kurwa zielonego pojęcia o astrofotografii, zielonego! Wiecie co to jest czas otwarcia migawki? Światłoczułość? Pojebało was do reszty, żeby wypowiadać się w kwestiach, o których nie macie żadnego pojęcia. Astrofotografia, a fotografia dzienna to dwa zupełnie inne światy.
Dołączył: 08 Gru 2007 Posty: 1898
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
Wysłany: 08:44, 23 Sty '12
Temat postu: Re: Pytanie do znawców fotografii
Ależ proszę bardzo.
p4lm napisał:
Czy to zdjęcie jest prawdziwe?
Tak to zdjęcie jest prawdziwe. Helix naprawdę tam jest i tak wygląda. Wiem, bo moi koledzy również robili jego zdjęcia, a możesz je znaleźć w podanym wyżej linku. Ba, sam go widziałem w zwykłym 10" Newtonie.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz moderować swoich tematów