Bomby jądrowe są jedną z najstraszniejszych broni, jakie człowiek kiedykolwiek stworzył, dlatego organizacje międzynarodowe muszą kontrolować programy jądrowe realizowane przez różne kraje. Nie zawsze się to jednak udaje. Zdarzają się przypadki, że głowice jądrowe giną.
Wizja nuklearnej apokalipsy jest przerażająca. Informacja o bombach, które zgubiły, na pewno nie należy do dobrych wiadomości. Sami Amerykanie przyznali, że zginęło im 11 bomb, w tym wodorowe. W przypadku Rosjan jest jeszcze gorzej. Oczywiście oficjalnie do niczego się nie przyznają, ale według generała Aleksandra Liebiedia z rosyjskiego arsenału zniknęło 100 walizkowych bomb atomowych. Inne szacunki mówią o co najmniej 40 głowicach jądrowych, które "zapodziały się" podczas rosyjskich manewrów.
Zagubione atomówki Jeden z najpoważniejszych tego rodzaju wypadków zdarzył się w 1966 r. Wówczas nad hiszpańskim wybrzeżem zderzyły się dwa amerykańskie samoloty wojskowe. Na pokładzie jednego z nich były cztery bomby wodorowe. Każda miała 1000 razy większą siłę rażenia niż "Little Boy" - bomba, która zniszczyła Hiroszimę. Trzy bomby udało się znaleźć i zneutralizować. Czwartej ni gdy nie znaleziono i nikt nie wie, co się z nią stało.
Dwa lata później na Grenlandii rozbił się amerykański bombowiec, na którego pokładzie też znajdowała się bomba jądrowa. Skutki owego wypadku były już poważniejsze. Konwencjonalny ładunek wybuchowy zamontowany w bombie eksplodował. Pluton skaził cały rejon. Głowicy jądrowej nigdy nie znaleziono. W 1965 r. doszło do kuriozalnego wypadku w rejonie zachodniego Pacyfiku.
Z amerykańskiego lotniskowca Ticonderoga zsunął się do morza bombowiec wraz z załogą. Na pokładzie samolotu była broń jądrowa. Bomby, które skończyły na dnie mórz, a pośród zaginionych stanowią one większość, nie stwarzają według ekspertów dużego zagrożenia.
Gorzej jest z tymi, które schowały się gdzieś na lądzie. Trudno ocenić, czy same nie wybuchną. Do dzisiaj nie wiadomo, dokąd trafiła jedna z dwóch bomb wodorowych, wyrzuconych z Boeinga B-52, który rozpadł się w powietrzu nad Karoliną Północną.
Spadające swobodnie potężne bomby uzyskały zapewne naddźwiękową prędkość. Jedna wbiła się w grząskie piaski tak głęboko, że nie udało się jej w całości wydobyć. Bomby, które rdzewieją na dnie oceanów, są raczej poza zasięgiem terrorystów.
Z amerykańskiego lotniskowca Ticonderoga zsunął się do morza bombowiec z bombą jądrową(fot. 21 Wiek)
Gorzej jest z tymi, które zniknęły z najróżniejszych magazynów wojskowych. Walizkowa bomba atomowa wygląda jak zwykły kuferek i można ją zdetonować w ciągu pół godziny. Skonstruowano ją na potrzeby KGB. W razie konfliktu jądrowego specjalnie przeszkoleni agenci mieli przetransportować bomby do amerykańskich miast i tam zdetonować.
Ponad 100, spośród zbudowanych prawdopodobnie 250, sztuk tych bomb nie znajduje się obecnie pod kontrolą rosyjskiej armii - zakomunikował jakiś czas temu rosyjski generał Aleksander Liebied. Wiadomość tę potwierdziły oficjalne źródła. Ziarno wątpliwości zostało zasiane.
CZŁONKOWIE ATOMOWEGO KLUBU
USA:
pierwszy wybuch jądrowy: 16 lipca 1945 r.
pierwszy wybuch termojądrowy: 31 października 1952 r.
liczba głowic nuklearnych: ponad 10 tys.
liczba testów z bronią jądrową: 1030
Rosja (ZSSR):
pierwszy wybuch jądrowy: 29 sierpnia 1949 r.
pierwszy wybuch termojądrowy: 12 sierpnia 1953 r.
liczba głowic nuklearnych: ponad 10 tys.
liczba testów z bronią jądrową: 715
Wielka Brytania:
pierwszy wybuch jądrowy: 3 października 1952 r.
pierwszy wybuch termojądrowy: 15 maja 1957 r.
liczba głowic nuklearnych: 185
liczba testów z bronią jądrową: 45
Francja:
pierwszy wybuch jądrowy: 13 lutego 1960 r.
pierwszy wybuch termojądrowy: 24 września 1966 r.
liczba głowic nuklearnych: 350
liczba testów z bronią jądrową: 210
Chiny:
pierwszy wybuch jądrowy: 16 października 1964 r.
pierwszy wybuch termojądrowy: 17 czerwca 1967 r.
liczba głowic nuklearnych: 400
liczba testów z bronią jądrową: 45
Indie:
pierwszy wybuch jądrowy: 18 maja 1974 r.
pierwszy wybuch termojądrowy: ?
liczba głowic nuklearnych: 60
liczba testów z bronią jądrową: 3
Pakistan:
pierwszy wybuch jądrowy: 28 maja 1998 r.
pierwszy wybuch termojądrowy: ?
liczba głowic nuklearnych: ?
liczba testów z bronią jądrową: 2
Izrael:
pierwszy wybuch jądrowy: ?
pierwszy wybuch termojądrowy: -
liczba głowic nuklearnych: ok. 350
liczba testów z bronią jądrową: ?
KRL-D:
pierwszy wybuch jądrowy: 9 października 2006 r.
pierwszy wybuch termojądrowy: ?
liczba głowic: ?
liczba testów z bronią jądrową: ?
http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,titl.....omosc.html
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=0K4J90s1A2M