W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Nadchodzi Matrix  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
8 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Odsłon: 2143
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Yussuf




Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 113
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 07:37, 16 Sie '09   Temat postu: Nadchodzi Matrix Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wyobraź sobie, że jesteś Terminatorem. Widzisz świat dookoła, ale uzupełniony o wirtualne linki, które dostarczają ci informacji o tym, co masz przed oczami. Na ulicy wyświetlą się strzałki, które zaprowadzą cię do metra, a wirtualna chmura wokół batonika w sklepie pokaże ci jego skład. Czyste science-fiction? Niekoniecznie - taka technologia już istnieje i właśnie przenosi się z laboratoriów na nasze komputery i komórki.

Augmented Reality (AR) lub po polsku - poszerzona rzeczywistość. To nazwa nadchodzącej rewolucji, którą miłośnicy technologii na całym świecie odmieniają już przez wszystkie przypadki. Również w Polsce: - Augmented Reality to połączenie rzeczywistości z generowanym na żywo wirtualnym obrazem – wyjaśnia Krzysztof Piwowar z Adv.pl, autor pierwszego polskiego bloga o AR.

Daje ona możliwość uzupełniania obiektów istniejących w otaczającym nas świecie o informacje wyświetlane w graficznej, wirtualnej formie na ekranie komputera, telefonu komórkowego czy specjalnych okularów.

W mieście i w muzeum jak Terminator

Nowa technologia ma już wkrótce pomóc nam w codziennym życiu. Jesteś w centrum nieznanego miasta, nie masz mapy i pojęcia jak dojść do najbliższej stacji metra? Teraz to nie katastrofa – wystarczy, że wyjmiesz z kieszeni swojego iPhona (lub inny telefon z wbudowaną kamerą), skierujesz na chodnik, a na wyświetlaczu zobaczysz półprzezroczyste graficzne strzałki, które bezbłędnie wskażą ci drogę.

A może chciałbyś w muzeum dowiedzieć się czegoś więcej o nieznanym obrazie? Gdy obejrzysz go przez komórkę, na ekranie pojawi się szczegółowy opis dzieła, a nawet krótkie wideo, w którym autor opowie o jego powstaniu. Augmented Reality przyda się też w sklepie. Wystarczy, że produkt - chociażby pudełko z klockami Lego - przyłożysz do specjalnego ekranu, a twoim oczom ukaże się wirtualny model prezentujący, jak będą wyglądać klocki po złożeniu.

„Zabawki” dla wybranych

Do niedawna takie „zabawy” mogły cieszyć oko nielicznych programistów, którzy nową technologię rozwijali na potrzeby bardzo konkretnych projektów. – Jednym z pierwszych zastosowań AR była pomoc dla konstruktorów silników Boeingów – mówi Krzysztof Piwowar.

– Przeciętny mechanik nie mógł poradzić sobie z ich skomplikowaną budową, dlatego opracowano specjalny prototyp okularów. Na ich szkłach wyświetlały się graficzne informacje, które instruowały ludzi, co mają dalej robić lub za jaką cześć chwycić - opisuje Piwowar. Kilka lat później pomysł podchwyciło BMW, które pokazało światu, jak może wyglądać praca z silnikiem ich samochodów, kiedy uzbroi się mechanika w podobne okulary.

Wojna na (poszerzone) zmysły

Jednak najbardziej entuzjastycznym fanem AR okazało się wojsko. – Armie na całym świecie od dawna badały możliwości poszerzonej rzeczywistości, a nawet powiedziałbym, że były źródłem rozwoju tej technologii – mówi Michał Bartosik, pracownik Centrum Zdalnego Nauczania UJ.

Przykładem mogą być Stany Zjednoczone, od kilku lat testujące system Land Warrior, który ma prowadzić do częściowego zautomatyzowania wojny. Tamtejsza armia przy pomocy AR prowadzi już regularny trening wojskowy i uzbraja żołnierzy w sprzęt, który udostępnia im świat poszerzonej rzeczywistości.

Komórkowa rewolucja

Teraz AR z wojskowych baz zaczyna się wkradać pod strzechy. Wszystko dzięki szybkiemu rozwojowi urządzeń mobilnych – Prawie każdy telefon komórkowy posiada dziś wbudowany aparat czy kamerę i może udźwignąć już wiele aplikacji AR – mówi Piwowar.

Pierwsze takie narzędzia są już dostępne dla przeciętnego użytkownika, a firmy wyprzedzają się w wymyślaniu kolejnych, bo ten rynek – jak przewidują specjaliści – będzie wkrótce prawdziwą żyłą złota.

Brytyjski Accrosair uruchomił właśnie aplikację na iPhone’a, która pomaga londyńczykom w odnalezieniu najbliższej stacji metra. Firma Mobilizy chwali się z kolei swoim Wikitude przygotowanym na telefony z systemem Google Android. Ten przewodnik nowej generacji na żywo uzupełnia fotografowany przez turystę krajobraz wirtualnymi informacjami np. o wysokości najbliższego szczytu.

Jeszcze większe możliwości daje aplikacja firmy Layar, która informacjami z internetu nasyciła Amsterdam. Celując komórką w dowolną ulicę miasta, przechodzień może zobaczyć, które z budynków są na sprzedaż, jakie menu proponuje restauracja za rogiem albo o której odjeżdża autobus z najbliższego przystanku.

Skorzystają wszyscy, zwłaszcza uczniowie

Rynek mobilny to nie jedyna branża, która przyjęła AR z otwartymi ramionami. – Reklama, e-commerce, media, medycyna, turystyka – Krzysztof Piwowar wylicza obszary, w których powstały już realizacje w poszerzonej rzeczywistości. - To jest chyba najciekawsze i obiecujące w tej technologii. Bez względu na to, w którym obszarze się poruszamy, możemy znaleźć jakąś niszę dla AR i ją wykorzystać – mówi Piwowar.

Michał Bartosik zauważa z kolei, że poszerzona rzeczywistość rysuje świetlaną przyszłość dla edukacji – Wytworzone dzięki tej technologii wirtualne modele pomogą w nauce chemii, fizyki czy biologii - mówi.

Już dziś dostępne są pierwsze książki, w których płaska ilustracja przy pomocy urządzeń obsługujących AR nabiera trójwymiarowych kształtów, ułatwiając najmłodszym przyswajanie wiedzy poprzez zabawę.

Wszyscy będziemy cyborgami?

Bartosik przyszłość AR widzi głównie w jej wyższości nad przebrzmiałą już ideą wirtualnej rzeczywistości. - Poszerzona rzeczywistość, w przeciwieństwie do swojej poprzedniczki, nie uzurpuje sobie praw do tego, żeby w jakiś sposób zastępować świat, w którym żyjemy, a właśnie to stanowiło główną przyczynę małej popularności VR. Z AR jest inaczej, ona ma nasz świat uzupełniać i ułatwiać nam korzystanie z technologii komputerowych – tłumaczy.

Niektórzy uważają, że stąd już tylko krok do diametralnej zmiany w postrzeganiu przez nas świata. - Wydaje się, że dzięki AR telefony komórkowe będą odgrywać rolę naszego dodatkowego mózgu – podsumował w BBC komercyjny rozwój nowej technologii Toshinao Sasaki, pisarz i guru internetu z Japonii.

Monika Borycka/ola


za: tvn24.pl

Czyżby niebawem zacznie się sprzedawać Matrix? Nowa, lepsza rzeczywistość?
_________________
Homo liber sum.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ansu




Dołączył: 24 Maj 2009
Posty: 124
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 08:58, 16 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio trochę więcej podróżowałem niby pomagała mi nawigacja samochodowa GPS. Często prowadziła mnie po jakichś dziwnych drogach zawsze dotarłem do celu. Ale gdy się zastanowiłem, pomyślałem i pomimo komunikatów typu zawróć itp. dotarłem do celu lepszą swoją drogą. Gdy zdałem się wyłącznie na nawigacje- skręć w lewo, skręć w prawo stałem się od niej zupełnie zależny i robiłem co chciała i gdyby przestała działać stanął bym na środku skrzyżowania nie wiedząc co mam robić..... Moja podróż odbywa się według algorytmów firmy XXXXX.
Może niedługo będą urządzenia które będą prowadziły nas przez życie, może już są?????
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
davidoski




Dołączył: 29 Gru 2008
Posty: 889
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:27, 16 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie się to na razie podoba. Dopóki coś nie jest siłą narzucane to ok. Problemy mogą się pojawić dopiero gdy ktoś będzie próbował wykorzystać takie technologie w złym celu - do manipulacji, kontroli, nieświadomego sterowania itd. Pożyjemy zobaczymy co dalej będzie.
W ciekawych czasach żyjemy.
_________________
The Truth Hurts
http://bankowaokupacja.blogspot.com
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
krystao




Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 106
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:03, 16 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ansu napisał:

Może niedługo będą urządzenia które będą prowadziły nas przez życie, może już są?????


A czym innym jest telewizja?


_________________
Capitalism is the astounding belief that the most wickedest of men will do the most wickedest of things for the greatest good of everyone. - J.M.Keynes
http://www.storyofstuff.com/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
davidoski




Dołączył: 29 Gru 2008
Posty: 889
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 05:41, 20 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Telefony z Androidem od Googla oferują już takie możliwości:

http://android.com.pl/news/programy/331-layar.html
Cytat:
Layar to pierwsza aplikacja na świecie przeznaczona na telefony komórkowe, która współpracuje z rzeczywistością która nas otacza. Layar wykorzystuje do tego GPS, kamerę, kompas oraz Internet, aby pokazać na żywo informacje o otaczającym nas świecie. Na obraz który aplikacja pobiera z kamery nakładana jest siatka z informacjami od GPS. Informacje te oczywiście pobierane są z Google, stąd też wszystkich obiektów program nam nie pokaże. Jednak aplikacja ma wielki potencjał i stwarza ogromne możliwości w przyszłości. Oprócz takich obiektów jak sklepy, restauracje, hotele, stacje benzynowe, galerie handlowe, szpitale, uczelnie, których lista będzie cały czas powiększana pokazać nam może także naszych znajomych, którzy aktualnie kręcą się po mieście. I co najlepsze z taką dokładnością, że nad każdym z nich, który wyrazi na to zgodę pokaże się mała strzałeczka. To jeszcze nie wszystko. W programie dostępne będą także takie informacje jak dokładny adres np. sklepu do którego zmierzamy, godziny otwarcia oraz kierunek.

Mamy nadzieje, że ta genialna aplikacja błyskawicznie się rozwinie i będzie użyteczna również w Polsce. Póki co nie pozostaje nam nic innego, jak tylko polecić Layar który dostępny jest za darmo w Android Market.


Więcej informacji na stronie producenta:

http://layar.com/press-release-layar-rea.....t-release/

Co prawda news jest o Layar 2.0 która znacznie różni się od wersji 1.0 zaprezentowanej na filmie, ale oglądnięcie choć trochę przybliży nas do działania tej aplikacji



_________________
The Truth Hurts
http://bankowaokupacja.blogspot.com
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ordel




Dołączył: 04 Lip 2009
Posty: 8551
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:21, 08 Wrz '21   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Matrix 4 nadchodzi, nie wiem czy przebije obecną rzeczywistość Wink .

Nudy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
de93ial




Dołączył: 17 Lip 2013
Posty: 2986
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 06:33, 09 Wrz '21   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trailer wygląda jakby go zrobił jakiś random "for teh lulz".
_________________
http://www.triviumeducation.com/
Punkt startowy dla wszystkich.
http://trivium.wybudzeni.com/trivium/
Wersja PL
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
shinobi




Dołączył: 23 Lis 2008
Posty: 449
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:32, 09 Wrz '21   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
de93ial




Dołączył: 17 Lip 2013
Posty: 2986
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 06:51, 10 Wrz '21   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I oczywiście 12.22.21

Zobaczymy.
_________________
http://www.triviumeducation.com/
Punkt startowy dla wszystkich.
http://trivium.wybudzeni.com/trivium/
Wersja PL
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Venom




Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 1888
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:14, 10 Wrz '21   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taki prezent na święta to ja rozumiem Very Happy
_________________
Uwaga - Wypowiedzi autora posiadają jedynie wydźwięk satyryczny celem obnażenia ludzkich lęków i obsesyjnych zachowań społeczeństwa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Nadchodzi Matrix
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile