W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Czarcie żebro   
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
3 głosy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Religie, wiara, okultyzm Odsłon: 79642
Strona:  «   1, 2 Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
AQuatro




Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 3285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:15, 28 Wrz '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mizaj napisał:
Dokładnie tę herbatkę sobie popijam czasem w pracy (od niedawna)


I jak ? Żyjesz ? Smile

Wspominałem w tym wątku o dwóch legendarnych roślinach: terłycznik i tendiwa
Które nie występują już w nazewnictwie, a których ślady pozostały jedynie w legendach z okolic Bieszczadów, gdzie występowały.
Wg. legendy, te rośliny bez problemu powstrzymywały zarazę cholery, która wykończyła w tych czasach masę ludzi.
Poszedłem za radą Easy Ridera i w oparciu o język ukraiński, namierzyłem przynajmniej jedną z nich.
Albo ta pierwsza albo obydwie, to rośliny z rodziny Geraniaceae, pod polską nazwą Goryczka lub Gorczyczka.

Goryczki rosną na południu Polski. Są oczywiście pod ochroną, a ich właściwości są dosyć mocno lecznicze.

Najpopularniejszą z goryczek jest Goryczka Żółta (z którą akurat w Polsce mogą być problemy) Ale na podstawie której możemy poznać mniej więcej właściwości lecznicze wszystkich goryczek występujących na południu Polski



Goryczka żółta jest szeroko stosowana w przemyśle farmaceutycznym. Natomiast nasi przodkowie, używali do ochrony przed zarazą jednego lub kilka innych gatunków goryczek, występujących w tatrach i na południu Polski.
_________________
Zobacz też tutaj
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mizaj




Dołączył: 18 Gru 2008
Posty: 189
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:50, 29 Wrz '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żyję Smile
W smaku średnie, dlatego czasem dodawałem łyżeczkę do Yerba Mate.

W przyszłym roku to już faktycznie trzeba będzie wybrać się samemu na łąki bo nie będzie alternatywy, chyba że dealerzy rozszerzą asortyment.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Religie, wiara, okultyzm Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona:  «   1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Czarcie żebro
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile