Wielka Brytania: dwie osoby skazane za odmowę wydania kluczy szyfrujących
W październiku 2007 roku władze Wielkiej Brytanii doprowadziły do wprowadzenia zmian w prawie karnym, które umożliwiają im oskarżenie i skazanie osób stosujących techniki kryptograficzne, które odmówiłyby wydania swoich haseł czy kluczy w trakcie toczącego się przeciwko nim śledztwa. W tym roku pierwsze dwie osoby zostały skazane za taką odmowę – mogły otrzymać wyrok nawet pięciu lat więzienia.
Na mocy Sekcji Trzeciej Aktu Regulacji Zakresu Władzy Śledczej (RIPA), prowadzący śledztwo oficerowie policji, aby uzyskać nakaz wydania kluczy kryptograficznych przez podejrzanego, muszą wpierw uzyskać zgodę instytucji znanej jako National Technical Assisance Centre (NTAC). Choć nominalnie podporządkowana rządowej agendzie ds walki z terroryzmem, faktycznie działa w ramach wywiadu, w tajnym centrum łamania szyfrów, znanym jako GCHQ.
Informacje o oskarżeniu podejrzanych zostały ujawnione przez sir Christophera Rose, pełniącego funkcję rządowego Wysokiego Komisarza ds. Nadzoru, wcześniej lorda sędziego Wysokiego Trybunału. Poinformował on, że w ciągu roku policja zgłosiła do NTAC piętnaście spraw o wydanie haseł lub kluczy, a wszystkie te sprawy dotyczyły „działalności terrorystycznej, nieprzyzwoitości związanej z dziećmi oraz politycznego ekstremizmu”.
Spośród piętnastu osób, które zmuszono do wydania haseł lub kluczy, jedenaście odmówiło. Spośród tych jedenastu, siedmiu zostało oskarżonych, a dwóch skazanych. Sir Rose nie ujawnił jednak ani nazwisk skazanych, ani tego, jakie wyroki otrzymali. Serwisowi The Register udało się jedynie ustalić, że wśród skazanych nie ma kobiety, która została aresztowana w zeszłym roku w sprawie związanej z działalnością ruchów obrońców praw zwierząt i której laptop zawierał zaszyfrowane dane. Została ona uwięziona – ale pod zarzutem szantażu.
Jedno jest w tym wszystkim pewne – pomimo opowieści o możliwościach służb wywiadowczych, wygląda na to, że władze Wielkiej Brytanii (a pewnie i wielu innych krajów) są poważnie zaniepokojone tym, że obywatele dysponują narzędziami kryptograficznymi, z którymi na drodze czysto technicznej poradzić sobie nie sposób. Pozostaje zatem im tylko zinstytucjonalizowana przemoc, skierowana wobec użytkowników GPG, TrueCrypta czy innych tego typu aplikacji.
Źródło: TheRegister.co.uk, Guardian.co.uk
http://cia.bzzz.net/wiewielka_brytania_d.....yfrujacych
_________________
https://www.youtube.com/watch?v=0K4J90s1A2M