W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Deklaog  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena: Brak ocen
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Religie, wiara, okultyzm Odsłon: 2171
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ckmmln




Dołączył: 01 Sty 2008
Posty: 115
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:42, 08 Lip '09   Temat postu: Deklaog Odpowiedz z cytatem

Ja będę ci ??, twoim Bogiem, [Ja], który wywiodłem cię z ziemi Micrajim, z domu niewoli.
Nie wolno ci mieć innych bogów oprócz Mnie. Nie wolno ci zrobić sobie figury, żadnego wyobrażenia tego, co jest w niebie na górze, ani tego, co jest na ziemi w dole, ani tego, co jest w wodzie poniżej lądu. Nie wolno ci oddawać im pokłonów i nie wolno ci im służyć, bo Ja ??, twój Bóg, jestem Bogiem żądającym wyłączności, który [wymierza] karę [za] grzech ojców [buntowniczym] synom do trzeciego i czwartego pokolenia, tym, którzy Mnie nienawidzą, a tym, którzy Mnie kochają i przestrzegają Moich przykazań, wyświadczam dobro przez tysiące [pokoleń].
Nie wolno ci przysięgać na Imię ??, twojego Boga, nadaremnie, bo Bóg nie wybaczy temu, kto przysiągł na Jego Imię nadaremnie.
Przestrzegaj dnia Szabatu, aby go uświęcać, tak jak Bóg, twój Bóg, nakazał ci [przy Mara, zanim dał wam Torę]. Sześć dni [powszednich] możesz pracować i wykonywać wszelkie czynności, ale sobota to Szabat dla Boga, twojego Boga. Nie będziesz wykonywał żadnych zakazanych czynności ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój byk, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani konwertyta, który przebywa w twoich bramach - po to, żeby odpoczął twój sługa i twoja służąca jak ty. I pamiętaj, że niewolnikiem byłeś w Micrajim, gdy Bóg, twój Bóg, wywiódł Cię stamtąd silną ręką i wyciągniętym ramieniem, [abyście Mu służyli]. Dlatego Bóg, twój Bóg nakazał ci, żebyś zachowywał Szabat.
Szanuj twojego ojca i twoją matkę, tak jak Bóg, twój Bóg, nakazał ci [przy Mara], żebyś długo żył i żeby ci się wiodło na ziemi, którą Bóg, twój Bóg, daje tobie.
Nie wolno ci mordować.
i nie wolno ci cudzołożyć,
i nie wolno ci porywać [człowieka],
i nie wolno ci świadczyć nadaremnie przeciwko twojemu bliźniemu,
i nie wolno ci pożądać żony twojego bliźniego, nie wolno ci pożądać domu twojego bliźniego, jego pola i jego sługi, i jego służącej, i jego byka, i jego osła ani niczego, co należy do twojego bliźniego.


witam! a jak sobie czytalem dzis ten dekalog ze strony www.dekalog.pl i nurtuje mnie jedna rzecz a mianowicie iz nie moge znalesc w tym zdania ktore byloby odpowiednikiem przykazanie NIE KRADNIJ.

Co wy na to Smile czy moze to nie jest pelny tekst dekalogu Question
_________________
prawda2.info - kiedyś tu pisali prawde....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ckmmln




Dołączył: 01 Sty 2008
Posty: 115
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:59, 08 Lip '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jest to dlumaczenie wg
Dewarim 5, 6-18
TORA PARDES LAUDER
REDAKCJA RABIN SACHA PECARI

ze strony

http://www.dekalog.pl
_________________
prawda2.info - kiedyś tu pisali prawde....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ya




Dołączył: 01 Sty 2009
Posty: 1036
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:30, 09 Lip '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
i nie wolno ci pożądać żony twojego bliźniego, nie wolno ci pożądać domu twojego bliźniego, jego pola i jego sługi, i jego służącej, i jego byka, i jego osła ani niczego, co należy do twojego bliźniego

czy top nie odpowiada NIE KRADNIJ.
_________________
Kiedy wyeliminuje się wszytko co niemożliwe, cokolwiek pozostanie, choćby nie wiem jak nieprawdopodobne, musi być prawdą."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AQuatro




Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 3285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:23, 09 Lip '09   Temat postu: Re: Deklaog Odpowiedz z cytatem

ckmmln napisał:
Nie wolno ci zrobić sobie figury, żadnego wyobrażenia tego, co jest w niebie na górze, ani tego, co jest na ziemi w dole


Bardzo dobre tłumaczenie,
i jak trafne !!
Proszę zwrócić uwagę, poniżej, jaki los spotka tych, którzy czynią sobie figury !! Smile

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ckmmln




Dołączył: 01 Sty 2008
Posty: 115
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:25, 09 Lip '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ya napisał:
Cytat:
i nie wolno ci pożądać żony twojego bliźniego, nie wolno ci pożądać domu twojego bliźniego, jego pola i jego sługi, i jego służącej, i jego byka, i jego osła ani niczego, co należy do twojego bliźniego

czy top nie odpowiada NIE KRADNIJ.


no jesli miedzy pożądaniem a kradzieża stawiasz znak równosci to gratuluje. Pożądac tzn chciec bardzo miec a krasc to przywlaszczyc sobie cudza wlasnosc . Wiec chyba jest roznica :>
_________________
prawda2.info - kiedyś tu pisali prawde....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Komzar




Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 1285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 06:15, 10 Lip '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak nie pożądasz to i nie ukradniesz, bo nie będzie bodźca (powodu) ku temu. Przecież my działamy przyczynowo. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
adgolek




Dołączył: 16 Paź 2008
Posty: 435
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:24, 01 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oto przekład z księdza Jakuba Wujka Dekalogu z Ex.20.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
jarondo




Dołączył: 30 Wrz 2006
Posty: 1666
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:50, 01 Sie '09   Temat postu: Re: Deklaog Odpowiedz z cytatem

ckmmln napisał:
Ja będę ci ??, twoim Bogiem, [Ja], który wywiodłem cię z ziemi Micrajim, z domu niewoli.
Nie wolno ci mieć innych bogów oprócz Mnie. Nie wolno ci zrobić sobie figury, żadnego wyobrażenia tego, co jest w niebie na górze, ani tego, co jest na ziemi w dole, ani tego, co jest w wodzie poniżej lądu.


Może katolik mi odpowie, jak to się ma do tej całej szopki, z obrazkami świętych, itp?
Jeśli się łamie pierwszy punkt w dekalogu, to po co powoływać się na pozostałe. Czarna mafia wybiera sobie, co jej pasuje.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AQuatro




Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 3285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:47, 01 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

adgolek napisał:
Oto przekład z księdza Jakuba Wujka Dekalogu z Ex.20.

Z każdego przekładu, ewidentnie widać,
że jedno przykazanie zostało usunięte,
a ostatnie podzielone na dwa.
Tutaj się trzeba zgodzić z Jehowymi, bo oni to chyba jako pierwsi rozpropagowali.
No ale jak tu nie czcić wizerunków jak z tego taki dochód jest. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
adgolek




Dołączył: 16 Paź 2008
Posty: 435
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:05, 01 Sie '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

AQuatro napisał:

Z każdego przekładu, ewidentnie widać,
że jedno przykazanie zostało usunięte,
a ostatnie podzielone na dwa.
Tutaj się trzeba zgodzić z Jehowymi, bo oni to chyba jako pierwsi rozpropagowali.
No ale jak tu nie czcić wizerunków jak z tego taki dochód jest. Smile

Chyba się nie zrozumieliśmy. Very Happy Ja podałem wersy biblijne, których nikt nie usuwał. To raczej w katechizmie kościoła katolickiego nastąpiły te zmiany, o których piszesz. Z Biblii nikt niczego nie usuwał jeśli chodzi o Dekalog.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kalfas




Dołączył: 02 Gru 2009
Posty: 338
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:01, 29 Gru '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest dobry przykład redundancji.Dekalog to prawo powielone. Wystrczy:"nie rób blizniemu co Tobie nie miłe"
I zawiera sie w tym wszystko. Inna sprawa, że prawo moralne kiedy nie jest skodyfikowane i czynnie stoswane w zyciu społecznym umiera smiercią naturalną. Dzis wszyscy w dupie maja prawo moralne a zwłaszcza Ci co biegaja co niedziele do kościoła.Tak jak powiedział Hłasko albo Łysiak "kosciół jest miejscem na ziemi o najwiekszym stężeniu grzechu na m^2".
Są w dekalogu przykazania wątpliwe:

-czcij ojca swego i matkę swoja. Czyli zwykłe bezwarunkowe podporządkowanie hierarchi tym bardziej że to Oni odpowiedzialni sa za wtłoczenie owieczki w reguły stada chreścijańskiego.

-pamiętaj abyś dzień święty święcił. najbardziej mgliste przykazanie.Wieloznaczne.

- nie będziesz miał Bogów cudzych...chyba najczęsiej teraz łamane.....teraz najpopularnieszy bożek to Euro i złotówka

-nie kradnij...w naszym kraju jakoś nigdy sie specjalnie nie przyjęło.

itd.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Religie, wiara, okultyzm Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Deklaog
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile