Na forum projektu PI w wyniku dyskusji w temacie "Reformy Polski a polityka monetarna państwa" powstał pomysł stworzenia wolnego środka wymiany "Credo":
viewtopic.php?p=96007#96007
W związku z tym pragnę Wam zaprezentować pracę kolegi Blundi z projektu PI:
Demokracja finansowa, plan działania.
Część druga
„Nie do przyjęcia jest twierdzenie, iż po upadku komunizmu jedyną alternatywą jest kapitalizm." Jan Paweł II, encyklika Centesimus annus.
Propozycja demonstracji działania we współczesnej gospodarce Polski.
I. Wstęp
1) Zgadzamy się, że obecny system monetarny jest zły, błędny zarówno z matematycznego, logicznego punktu widzenia jak i moralnie, etycznie nie sprawiedliwy, prowadzi do spirali zadłużenia i powinien zostać zmieniony.
2) Zgadzamy się, że przedstawiona teoria demokracji finansowej jest lepszym rozwiązaniem. Efektem jej wprowadzenia byłoby społeczeństwo demokratyczne, oparte na gospodarce wolnorynkowej, ale nie kapitalistyczne - ponieważ usunięte zostałyby z niego podstawowe zasady (wady) kapitalizmu.
3) Szanse na zmiany, przez samo przekonanie społeczeństwa, że powinno być inaczej, są znikome. Zbyt wiele czyichś interesów taka zmiana narusza, są też duże problemy z pokonaniem bariery mentalnej - że może być inaczej.
4) Zmiana może być dokonana tylko w sposób demokratyczny, konstytucyjny.
Równolegle do prowadzenia normalnej działalności politycznej konieczny jest przykład jak działa demokracja finansowa w praktyce, który pozwoli (przy założeniu, że teoria jest słuszna) przekonać do siebie większość społeczeństwa
5) Przykład polegałby na stworzeniu analogicznego do włoskiego systemu SCEC systemu kuponów rabatowych oraz na stworzeniu portalu internetowego (aukcyjnego, na zasadzie allegro i barteru wielostronnego), gdzie te same kupony w formie elektronicznej byłyby jedynym środkiem wymiany. Kupony byłyby dystrybuowane bezpłatnie, zgodnie z założeniami demokracji finansowej.
Przypomnę podstawowe korzyści dla społeczeństwa wynikające z wprowadzenia demokracji finansowej:
a) powszechne oddłużenie do wysokości rezerw obowiązkowych banków (około 90 % wysokości większości kredytów złotówkowych)
b) przeprowadzanie dorocznej demokratycznej i bezpłatnej emisji pieniądza do obywateli w ilości proporcjonalnej do wzrostu PKB
c) ustanowienie obowiązkowych rezerw banków na poziomie 100% co poprawi ich stabilność i pozwoli przyznawać kredyty bez negatywnego wpływu na inflację
d) ustabilizowanie inflacji na poziomie (0-1)%
e) likwidację stóp procentowych NBP
f) poprzez swój wymiar etyczny, moralny i religijny odbudowanie zniszczonych więzi społecznych – dobro wspólne stanie się czymś cennym i wymiernym dla każdego obywatela Rzeczpospolitej.
Omówię dokładniej, jakie działania byłby niezbędne do wprowadzenia pkt 5 z życie.
Polegać będą one na równoległym wprowadzeniu do obiegu kuponów rabatowych „Credo” oraz powstaniu platformy internetowej na zasadzie serwisu aukcyjnego i barteru wielostronnego, gdzie środkiem rozliczeniowym będą kupony rabatowe „Credo”.
II Zasady ogólne
Projekt „Demokracja finansowa” ma za zadanie sprawdzić i ocenić korzyści wynikające z wprowadzenia w systemie monetarnym, prawnym i społecznym w Polsce. Ma również, w przypadku powodzenia, stworzyć poparcie społeczne dla wprowadzenia zasad demokracji finansowej. Opiera się na zasadach podanych w pierwszej części i pozostałych materiałach źródłowych.
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny a sam projekt działa wg zasad non profit. Wszystkie ewentualne koszty są pokrywane z dobrowolnych składek lub darowizn. W projekcie może wziąć udział każda chętna osoba.
Przystąpienie do projektu polega na rejestracji poprzez portal internetowy lub za pośrednictwem lokalnego przedstawiciela programu. Wystąpienie z projektu polega na wydaniu dyspozycji likwidacji konta przez portal internetowy lub za pośrednictwem lokalnego dystrybutora. Wymagane jest zrealizowanie lub anulowanie wszystkich transakcji na portalu.
Każdy uczestnik otrzymuje początkową pulę w wysokości 100 Credo, w dowolnej proporcji w formie papierowej lub elektronicznej. Każdy uczestnik będzie otrzymywał systematycznie dodatkowe ilości Credo w miarę wzrostu liczby uczestników i wolumenu zawieranych transakcji. Wypłaty będą w tej samej wysokości dla wszystkich uczestników programu spełniających (w przypadku platformy internetowej) podane w części III kryteria.
Każdy chętny uczestnik programu może dodatkowo otrzymać naklejkę z logo projektu i prawo do korzystania z logo w materiałach reklamowych, na stronach internetowych.
„Darmo dostałeś, darmo dawaj”. Kupony rozdawane są bezpłatnie, w wypadku zakończenia programu nie jest wypłacana żadna rekompensata, jednak, w przypadku wprowadzenia zasad demokracji finansowej zostaną wykupione za złotówki w proporcji1:1. Złotówka stanie się Credo.
III Portal internetowy
Utworzony zostaje portal internetowy na zasadzie serwisu aukcyjnego – barteru wielostronnego. Kierowany jest do osób i firm które będą wykonywać zarówno transakcji kupna (towarów i usług) jak i sprzedaży.
Każdemu użytkownikowi zostanie przyporządkowane konto z posiadaną przez niego ilością Credo i możliwością dokonywania przelewów do innych uczestników programu.
Dodatkowo, przy wystawianiu każdego przedmiotu będzie można podać stałą kwotę w PLZ jako pokrycie kosztów wysyłki. Jej rozliczenie leży w gestii użytkowników – nie prowadzimy ani nie monitorujemy przelewów i kont w PLZ.
Dopuszczamy (szczególnie w wypadku firm), aby ta pozycja byłą zawyżona o inne koszty ponoszone przez użytkowników, jednak sama licytacja musi być przeprowadzona w Credo.
Za wystawianie przedmiotów i zawierane transakcje nie są pobierane żadne opłaty.
Wszelkie kwestie sporne są rozstrzygane na zasadzie arbitrażu przez jednego z administratorów systemu, z możliwością odwołania się od jego decyzji.
Każdy z uczestników programu musi w przeciągu pełnego kwartału wprowadzić na rynek dobra o wartości, co najmniej 50% pozyskanych za Credo. Ten współczynnik może się zmieniać w zakresie (0-100) % i oddaje zasady barteru wielostronnego. Brak obrotu skutkuje wstrzymanie kolejnych bezpłatnych emisji do czasu nadrobienia zaległości.
IV Kupony rabatowe
System drukowanych kuponów rabatowych Credo jest oparty na sprawdzonym, włoskim systemie SCEC. Polega on na wzajemnym udzielaniu sobie kwotowych rabatów poprzez wymianę kuponów rabatowych. Wielkość udzielanych rabatów zależy wyłącznie od uczestnika programu, jednak najniższy nominał kuponu rabatowego to 5 Credo.
Użytkownicy programu mają pełną swobodę w dysponowaniu Credo, w sposobach ich użycia.
W interesie każdego uczestnika programu leży, by jak największa liczba firm i osób prywatnych przystąpiła do programu. Każda chętna osoba może być przedstawicielem lokalnym.
Korzyści dla konsumentów:
Kupując z pomocą bezpłatnie otrzymanych kuponów rabatowych, płacicie za towary lub usługi mniej w PLZ niż bez ich użycia.
Korzyści dla firm, sklepów:
Udzielając kwotowego rabatu (z doświadczeń włoskich wynika, że stanowi to zwykle 20% ceny towaru) zachęcasz klienta posiadającego Credo do zakupu u Ciebie, a nie u konkurencji nieużywającej Credo. Mimo spadku zysku wyrażonego w PLZ wzrastają obroty. Credo działają tak samo jak znane już kupony rabatowe, z tym, że można z nich dalej korzystać, z powodu powszechności ich stosowania.
Dodatkowo, uzyskane Credo możesz:
- dać w prezencie pracownikom – większy obrót oznacza większą ich pracę za te same zazwyczaj pieniądze
- zakupić z ich użyciem towar do swojego sklepu, firmy
- sam jesteś także konsumentem – użyj ich by uzyskać rabat w innym sklepie
- wymień je u lokalnego przedstawiciela na wersję elektroniczną i korzystaj z pełni możliwości, jakie daje portal internetowy.
Doświadczenia włoskie wskazują na znaczący wzrost obrotów firm i spadek bezrobocia w gminach, w których powszechnie korzysta się z systemu bezpłatnych kuponów rabatowych SCEC.
V Harmonogram prac
1) Sprawdzenie pod względem prawnym proponowanego projektu
2) Prace informatyczne:
a) rejestracja domen i wykupienie serwerów
b) wyszukanie odpowiedniego oprogramowania dla serwisu aukcyjnego (najlepiej GNU)
c) ewentualne spolszczenie interfejsu i dostosowanie oprogramowania do naszych potrzeb
d) powołanie grupy administratorów serwisu
e) uruchomienie systemu
f) rozpropagowanie portalu wśród użytkowników Internetu
g) ciągły nadzór nad portalem
3) Prace nad drukowanymi kuponami rabatowymi Credo
a) przygotowanie projektu numerowanych kuponów zabezpieczonych przed podrabianiem hologramem w nominałach 5, 10, 20, 50, 100 Credo, logo projektu oraz ulotek reklamowych
b) druk kuponów
c) powołanie przedstawicieli lokalnych i rozpoczęcie dystrybucji Credo z chwilą uruchomienia portalu internetowego
d) reklama projektu w społecznościach lokalnych, nadzór nad projektem, prowadzenie ankiet
4) Inne
a) zapewnienie niezbędnego finansowania projektu, szczególnie w początkowej fazie
VI Uwagi i komentarze:
From the pain come the dream
From the dream come the vision
From the vision come the people
From the people come the power
From this power come the change
Peter Gabriel „Fourteen Black Paintings”
Po co to wszystko ? Co chcemy osiągnąć ?
We wszystkich współczesnych „kapitalistycznych” państwach realne prawo do emisji pieniądza, w formie kredytu, zostało przekazane bankom prywatnym. Wszędzie tak samo, niezależnie od partii jaka rządzi, charakteru państwa. System skutkuje uzależnieniem gospodarek od banków, stale pogłębiającym się zadłużeniem, realnym ubożeniem społeczeństw. Te kraje, które próbują współcześnie prowadzić własną, odmienną politykę monetarną (niektóre kraje arabskie lub Chiny) przedstawiane są w mediach jako wrogie zachodniemu systemowi wartości, a jako źródło ich bogactwa jest podawany wyzysk lub ropa, nigdy prawdziwa przyczyna.
Każdy z Nas tkwi w systemie, w Polsce około ¾ pieniędzy w obiegu to czyjś dług który krąży, który trzeba kiedyś spłacić, z odsetkami. Nawet nie mając nic wspólnego z bankami płacisz odsetki w cenach towarów, usług, w deficycie budżetowym. Bez zmiany systemu monetarnego, bez odzyskania setek miliardów złotych zagrabionych społeczeństwu żadna przemiana w Polsce nie może się dokonać, żadna nie będzie prawdziwa. To cel który powinien jednoczyć niezależnie od opcji politycznej, wspólne stworzenie fundamentu na którym będzie można budować. Odzyskanie wolności.
Prawo do emisji pieniędzy jest siłą banków, zarazem ich pietą achillesową. Odbierając im ten przywilej okażemy ich słabość. Credo ma ten potencjał, jest projektem, który może pokazać, że „król jest nagi”. Można z niego korzystać, bo to się opłaca. Każda transakcja z rabatem czy każde dobro nabyte za pośrednictwem portalu internetowego jest konkretną wartością, zyskiem z udziału w programie. Jednak osoby świadome naszych motywów i celów powinny korzystać w pełni z możliwości jakie daje Credo, zachęcać innych do udziału, poszerzać zakres jego stosowania. Sprawiać, by było powszechnie akceptowane i budziło zaufanie, jako środek wymiany. To czy będzie to wyłącznie kupon rabatowy, czy też będzie pełnił także funkcje pieniądza, „darmo danego”, zależy wyłącznie od użytkowników.
Jeśli Credo przyjmie się powszechnie, uruchomimy internetowe pożyczki bezodsetkowe.
Potencjalna siła rażenia, dzięki zrozumieniu czym jest pieniądz, jest ogromna.
Świadome jego funkcji społeczeństwo może, w wolnych wyborach, obalić dyktaturę banków.
Stosując się do zasad demokracji finansowej Naród dostarcza sobie i gospodarce (przy zachowaniu praw ekonomii i wolnego rynku) taka ilość środka wymiany, który jest jej potrzebny. Za darmo. Nie potrzeba do tego banków, rządu.
By to osiągnąć, potrzeba pracy, ludzi, chęci, ambicji. Należy dać przykład.
Teraz jest właściwy moment na działanie, kryzys sprawia że Credo łatwiej niż kiedykolwiek się przyjmie.
Czas na stworzenie Credo.
Liczę na wsparcie, na pomoc, jeśli to czytasz, rozumiesz i chcesz się włączyć – napisz, pomóż, działaj, nie bądź obojętny.
Jest wizja, potrzeba ludzi.
VII Dodatkowe informacje, materiały źródłowe
Wszelkie uwagi, deklaracje pomocy na temat projektu można wysyłać bezpośrednio na
mgaloch@poczta.fm
Dodatkowe informacje:
* pierwszą część można przeczytać na przykład tu:
iskry.pl/index.php?option=com_content&am...id=5309&Itemid=1
cia.bzzz.net/demokracja_finansowa
www.rossakiewicz.pl/demokracja/ dokładny opis demokracji finansowej
http://www.projektpi.pl/forum.html?func=...p;catid=97&id=20 solidna dyskusja na temat polityki monetarnej
www.arcipelagoscec.org/ Strona włoskiego projektu SCEC.
urbas.blog.onet.pl/
www.ruch.org.pl/
wolnemedia.net/
http://video.google.pl/videoplay?docid=-1887591866262119830 film „Money as Debt”
_________________
Wyrwij murom zęby krat
Zerwij kajdany połam bat
A mury runą runą runą
I pogrzebią stary świat!