Dołączył: 04 Sie 2008 Posty: 524
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
Wysłany: 08:57, 18 Maj '09
Temat postu: Watykan a GMO
Oficjalne stanowisko Watykanu wobec GMO jest ZA GMO!
Oto broszura z Konferencji w dniu 15-19 maja 2009 zorganizowanej przez THE PONTIFICAL ACADEMY OF SCIENCES
(Papieska Akademię Nauk) Transgenic Plants for Food Security
in the Context of Development (Rośliny GMO dla bezbieczeństwa żywnościowego w kontekście rozwoju)
Oficjalna broszura z konferencji:
http://www.vatican.va/roman_curia/pontif.....nic_09.pdf
Dołączył: 04 Sie 2008 Posty: 524
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
Wysłany: 09:18, 18 Maj '09
Temat postu:
Przy okazji
Cytat:
OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA
„GMO – GROŹNE MA OBLICZE?”
Data: 23.05.2009
Czas: 10:00 – 15:30
Miejsce: Uniwersytet Przyrodniczy
w Poznaniu
PLAN KONFERENCJI:
10:00 – 10:10
otwarcie Konferencji
10:10 – 11:30
prof. dr hab. Wojciech Kaniewski (UAM) - GMO - historia wielkiego eksperymentu, fakty i mity
prof. dr hab. Marek Świtoński (UP) – Terapia genowa psów, czyli niedziedziczna modyfikacja genetyczna komórek somatycznych
dr Michał Cichocki (UM) – Organizmy transgeniczne w farmacji i medycynie
dr Jerzy Skuciński (UJ) – Pierwszy w Polsce przeszczep nerki od transgenicznej świni. Własny oryginalny model techniki chirurgicznej
Robert Gabarkiewicz (Monsanto Polska sp. z o.o.) – Rośliny modyfikowane genetycznie - element zrównoważonej produkcji rolniczej
11:30 – 11:45
przerwa
11:45 – 13:00
prof. dr hab. Krzysztof W. Nowak (UP) – Prawne aspekty pracy nad/z GMO
prof. dr hab. Grażyna Lewandowicz (UP) – Żywność GM
prof. dr hab. Włodzimierz Grajek (UP) – Wykorzystanie mikroorganizmów GM
dr Tomasz Pniewski (PAN) – Otrzymywanie rekombinowanych szczepionek w roślinach transgenicznych przy użyciu genetycznie zmodyfikowanych mikroorganizmów – zalety, wady, szanse, zagrożenia
Greenpeace Polska - GMO nie tędy droga
13:00 – 13:15
przerwa
13:15 – 14:30
prof. dr hab. Tomasz Twardowski (PAN) – Przyrodnicze, ekonomiczne, zdrowotne i społeczne skutki korzystania lub rezygnacji z biotechnologii, w tym z wprowadzenia GMO
Paweł Zmora (Akademickie Stowarzyszenie Studentów Biotechnologii) - Stanowisko Stowarzyszenia w sprawie GMO
dr Roman A. Śniady (Koalicja Polska wolna od GMO) – Stanowisko Koalicji w sprawie GMO
inż. Przemysław Ilukowicz – Polityczne aspekty wykorzystania GMO
ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz (UAM) - GMO a odpowiedzialność człowieka
Dołączył: 30 Lis 2008 Posty: 221
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
Wysłany: 09:37, 19 Maj '09
Temat postu: Re: Watykan a GMO
R4S napisał:
Oficjalne stanowisko Watykanu wobec GMO jest ZA GMO!
Oto broszura z Konferencji w dniu 15-19 maja 2009 zorganizowanej przez THE PONTIFICAL ACADEMY OF SCIENCES
(Papieska Akademię Nauk) Transgenic Plants for Food Security
in the Context of Development (Rośliny GMO dla bezbieczeństwa żywnościowego w kontekście rozwoju)
Oficjalna broszura z konferencji:
http://www.vatican.va/roman_curia/pontif.....nic_09.pdf
Przepraszam, a czy moge prosic o cytat z broszury potwierdzajacy, ze Watykan jest za GMO?
Patrze i nie widze. Jest program konferencji, jest masa tytulow wystapien od poplecznikow po przeciwnikow GMO. Nie moge znalezc tego oficjalnego stanowiska.
Dołączył: 04 Sie 2008 Posty: 524
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
Wysłany: 09:46, 19 Maj '09
Temat postu:
Cytat:
Teologia w obronie korporacji: stanowisko Watykanu w sprawie roślin modyfikowanych genetycznie
Yak, Śro, 2007-12-05 01:05 Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Publicystyka | Tacy są politycy
Abp Józef Życiński oświadczył, że nie należy się bać żywności modyfikowanej genetycznie. „Medycyna nie ma żadnej wiedzy, by żywność zmieniona genetycznie niosła jakieś zagrożenia” – powiedział metropolita lubelski. Zdaniem abp. Życińskiego, lęk przed żywnością zmodyfikowaną genetycznie rozpowszechniają środowiska radykalnych ekologów. Ich poglądy są odosobnione - uważa hierarcha.
Jeszcze w 2000 r. stanowisko Watykanu było inne. Jan Paweł II mówił wtedy: „rolnicy powinni oprzeć się pokusie zwiększenia produktywności i zysków ze szkodą dla natury […] gdy rolnicy stają się tyranami ziemi, a nie jej opiekunami, prędzej czy później ziemia zemści się”. To stanowisko było przynajmniej spójne logicznie z zakazem klonowania i wykorzystywania komórek macierzystych, zakazem zapłodnienia in vitro, itp. Teologicznym uzasadnieniem takiego podejścia miało być unikanie „zabawy w Boga”, czyli np. uzurpowanie boskiej mocy decydowania o płodności za pomocą kawałka lateksu nieprzepuszczalnego dla płynów.
Wydawałoby się, że modyfikowanie kodu genetycznego roślin dla zysku powinno podpadać pod ten sam „paragraf” Księgi. Tak sądzić, oznaczałoby nie doceniać nieomylności papieży. Okazało się bowiem, że modyfikacje genetyczne roślin podpadają pod „paragraf” Księgi Rodzaju o podporządkowaniu wszelkich form żywych człowiekowi.
W 2003 r. arcybiskup Renato Martino zorganizował „Konferencję Pontyfikalną dla Pokoju i Sprawiedliwości” z udziałem pracowników koncernu Monsanto produkującego organizmy modyfikowane genetycznie. Uczestnicy konferencji wychwalali produkowane przez Monsanto zmutowane odmiany batatów i kassawy twierdząc, że stanowią one rozwiązanie dla głodu w Trzecim Świecie.
Oficjalna linia Watykanu zmieniła się wraz z początkiem urzędowania Benedykta XVI. W 2005 r. amerykański ambasador w Watykanie, Francis Rooney, podjął ofensywę dyplomatyczną zmierzającą do zmiany stanowiska Watykanu w sprawie żywności modyfikowanej genetycznie. Efektem lobbingu była zmiana interpretacji teologicznej technologii modyfikacji genetycznej roślin. Nie była to już „zabawa w Boga” ale „korzystanie z dobrodziejstw natury, by żywić ludzi”.
Kampania lobbingowa została przeprowadzona w dobrym momencie: w tym czasie chrześcijańskie grupy ekologiczne coraz bardziej krytycznie wypowiadały się na temat technologii „genu terminatora”, który powodował sterylność roślin wyhodowanych z modyfikowanych genetycznie nasion. Dzięki „genowi terminatorowi” firmy biotechnologiczne zapewniają sobie zależność rolników od kolejnych zakupów nasion i stałe przychody.
Ziarno modyfikowane genetycznie jest często przekazywane krajom Trzeciego Świata w formie "pomocy", której celem jest wyparcie na rynku tradycyjnych odmian nasion. Choć często podaje się jako argument, że rośliny modyfikowane genetycznie pozwalają na stworzenie bardziej odżywczych pokarmów i dodanie im właściwości leczniczych, w rzeczywistości rośliny modyfikowane genetycznie są zaprojektowane z myślą o maksymalizacji sprzedaży samych ziaren lub stosowanych w uprawach GMO niezwykle silnych pestycydów.
Dołączył: 02 Sty 2008 Posty: 872
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
Wysłany: 14:10, 19 Maj '09
Temat postu:
GMO dobre, in vitro "złe" ...
tak to jest jak samemu ustala się paradygmaty.
Muszą być świetnymi naukowcami we wszystkich dziedzinach i wszystko wiedzieć o wszystkim żeby móc wypowiadać się na 100 % że coś jest albo nie jest szkodliwe.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz moderować swoich tematów