W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Słowianie sprzedawani byli w niewolę  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
5 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Multimedia Odsłon: 9701
Strona: 1, 2   »  Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
aimfor2




Dołączył: 17 Maj 2009
Posty: 192
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 12:22, 18 Maj '09   Temat postu: Słowianie sprzedawani byli w niewolę Odpowiedz z cytatem



Muzułmańskich krajach Maghrebu pojawiły się grupy ludności nazywane przez Arabów Saqaliba. Termin Saqaliba używany przez niego oraz innych kronikarzy średniowiecznych, jest najprawdopodobniej kalką językową łacińskich słów: sqlavus, sclavus, slaves. Odnosiłby się wówczas do Słowian lub niewolników.
http://www.taraka.pl/index.php?id=saqaliba

Europie północnej częste były ataki Wikingów na nadmorskie i nadrzeczne osady; prócz rabunku mienia ich celem było także pojmanie mieszkańców atakowanych osad, by następnie sprzedać ich jako niewolników.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Niewolnictwo

Łacińskie "sclavus" to pierwowzór słów oznaczających niewolników: "sklave" - po niemiecku, "slave" - po angielsku, "esclave" - po francusku. W VIII, IX i X w. ważnym miejscem sprzedaży niewolników słowiańskich był Kijów. Sprzedawali nas Warego-Rusowie na zachód. Dalej szlak niewolniczy prowadził przez Pragę do Ratyzbony w Bawarii, Lyonu we Francji i wreszcie do Hiszpanii. Władcy muzułmańscy tworzyli sobie ze Słowian gwardie przyboczne o nazwie "Saqaliba".
http://www.wmatlan.else.com.pl/niewolg.htm
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DarkRaven




Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 222
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:35, 18 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, w krajach muzulmanskich byly najwieksze targi niewolnikow. Skads musieli ich brac. Nasze ziemie byly dobrym terenem pozyskiwania taniej sily roboczej.

Mamy piekna i ciekawa przeszlosc, szkoda tylko ze zniszczona i niezapisana. Wieki niszczenia slowianskiej spuscizny i nie zostalo wiele do dzisiaj. Juz chociazby to ze nie ma pelnej mitologii slowian. Obecnie sa proby rekonstrukcji tejze, czyli: Mitologia Slowianska Tom 1 Ksiega Tura , Mitologia Slowianska Tom 2 Ksiega Ruty, Mitologia Slowianska Tom 3 Ksiega Tanow i Mitologia Slowianska Tom 4 Ksiega Wiedzy. Na dzien dzisiejszy zdaje sie ze dostepny w sprzedazy jest tylko tom 1.
Roztrzasamy najnowsza historie, zwlaszcza okres II WŚ i czasy komunizmu ... ale nasze korzenie siegaja dalej nawet niz narodziny Chrystusa. Na ten temat niestety nie ma wiele materialu, a szkoda - wszystko przepadlo (o ile istnialo, a smiem przypuszczac ze byly jakies zapisy historii Slowian). Mielismy rowniez bogata sfere duchowa o ktorej dzisiaj bardzo malo wiemy. Zostalismy poddani obcej indoktrynacji i zapomnielismy o swojej przeszlosci.

Na YouTube pojawia sie coraz wiecej materialow, widac ze ludzie sie tym interesuja. I to nie tylko polacy, inne nacje slowianskie sa rownie aktywne. Co raczej cieszy i pozwala miec nadzieje ze nie utracimy do konca swojej tozsamosci Smile

Nawet w hip hopie sa slowianskie watki Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gerwazjana




Dołączył: 04 Lis 2008
Posty: 611
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:25, 18 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak myslicie skad wzielo sie slowo 'Slave' (z ang. niewolnik) ? To pochodnia slowa 'Slav' (Slowianin) najciekawsze, ze Slave jest najczesciej kojarzone z czarnymi niewolnikami wywozonymi przed wiekami do USA, a w rzeczywistosci to nie Afrykanie a wlasnie my bylismy pierwszymi niewolnikami..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
toto




Dołączył: 18 Mar 2009
Posty: 264
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:49, 18 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gerwazjana napisał:
A jak myslicie skad wzielo sie slowo 'Slave' (z ang. niewolnik) ? To pochodnia slowa 'Slav' (Slowianin) najciekawsze, ze Slave jest najczesciej kojarzone z czarnymi niewolnikami wywozonymi przed wiekami do USA, a w rzeczywistosci to nie Afrykanie a wlasnie my bylismy pierwszymi niewolnikami..


A masz jakieś źródła, cz tylko tak to sobie skojarzyłaś?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gerwazjana




Dołączył: 04 Lis 2008
Posty: 611
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:06, 18 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To moze najpierw bys sobie poczytal co napisal tworca watku? Brick wall domyslam sie, ze to ominales bo latwiej jest czytac sobie krotsze komentarze... Po za tym wikipedia nie boli..


(Przeklejam dokladnie te same zrodla co tworca filmiku, to tak dla ulatwienia bo zapewne tobie byloby za ciezko zeby sie tego domyslic..)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Niewolnictwo

http://www.taraka.pl/index.php?id=saqaliba

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikingowie

http://www.downbound.com/Slavery_s/29.htm

http://www.thefreedictionary.com/slaved

http://en.wikipedia.org/wiki/Slavery_in_medieval_Europe

http://www.wmatlan.else.com.pl/niewolg.htm

http://www.answers.com/topic/slave

http://kostas-tsipos.blogspot.com/2007/01/fall-of-slavery.html

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Langues_slaves.png

http://www.sahistory.org.za/pages/hands-.....lavery.htm

Generalnie to ma to sens- patrzac z perspektywy charakteru narodowego, to Slowianie maja w sobie wiele cech niewolniczych (wystarczy spojrzec na naszych rodakow za granica..)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Veritatis




Dołączył: 13 Sty 2008
Posty: 1065
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:23, 18 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No ja rozumiem, że teraz postawa "laropodobna" (czyli wszyscy Polacy są głupi, to niewolnicy i w ogóle be, a ja jestem zachodnia elita bo się wyrwałam z tego syfu Laughing ) jest modna, ale uznanie, że jesteśmy narodem niewolników bo "Slav" brzmi podobnie jak "Slave" coś mi przypomina...
Sun=Son. Pamiętacie? To rzekomo miał być dowód na to, że Jezus jest bóstwem solarnym.

Skąd się wzięła łacińska nazwa Slav? Jak ktoś trzeźwo myślący zauważył w komentarzach na YT: od końcówek imion słowiańskich.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
aimfor2




Dołączył: 17 Maj 2009
Posty: 192
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:41, 18 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Veritatis napisał:
No ja rozumiem, że teraz postawa "laropodobna" (czyli wszyscy Polacy są głupi, to niewolnicy i w ogóle be, a ja jestem zachodnia elita bo się wyrwałam z tego syfu Laughing ) jest modna, ale uznanie, że jesteśmy narodem niewolników bo "Slav" brzmi podobnie jak "Slave" coś mi przypomina...
Sun=Son. Pamiętacie? To rzekomo miał być dowód na to, że Jezus jest bóstwem solarnym.

Skąd się wzięła łacińska nazwa Slav? Jak ktoś trzeźwo myślący zauważył w komentarzach na YT: od końcówek imion słowiańskich.


Skąd się wzięła nazwa slave?

http://dictionary.reference.com/browse/slave
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DarkRaven




Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 222
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:01, 18 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O jakich cechach niewolniczych wy (niektorzy) mowicie ?

Te tereny byly oddalone od muzulmanskich, nie wyznawalismy islamu i poprostu tak sie zlozylo ze wytypowano miedzy innymi slowian na niewolnikow. Tak samo potraktowano indian i afrykan - poprostu byli inni (kolor skory) i odizolowani od naszej (europejskiej) cywilizacji. Przeciez na niewolnikow nie bierze sie swoich (chociaz i to bylo praktykowane), tylko wyszukuje "obcych".
Wiec dajcie spokoj z bzdurami na temat "cech niewolniczych". Nie ma na takie dowodow. Ci ktorzy sie dostali do niewoli nie mieli zbyt duzego wyboru, a na 100% wielu probowalo uciekac czy tez poprostu walczylo i umieralo.
Mozna wziasc pierwsza lepsza nacje i postawcie w takiej samej sytuacji. Wiec nie generalizowalbym ze mamy jakies szczegolne predyspozycje czy cechy niewolnicze.

Natomiast teoria ze anglojezyczne slowo "niewolnik" pochodzi od slowian ma sens jak to wykazano w postach powyzej. Nie wiem czy byly jakies badania w tej kwestii ale wszystko na to wskazuje ze w istocie "slave" pochodzi od koncowek imion slowianskich ~slav.
A tutaj cos o imionach slowianskich Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
aimfor2




Dołączył: 17 Maj 2009
Posty: 192
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:11, 18 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DarkRaven napisał:
O jakich cechach niewolniczych wy (niektorzy) mowicie ?

Te tereny byly oddalone od muzulmanskich, nie wyznawalismy islamu i poprostu tak sie zlozylo ze wytypowano miedzy innymi slowian na niewolnikow. Tak samo potraktowano indian i afrykan - poprostu byli inni (kolor skory) i odizolowani od naszej (europejskiej) cywilizacji. Przeciez na niewolnikow nie bierze sie swoich (chociaz i to bylo praktykowane), tylko wyszukuje "obcych".
Wiec dajcie spokoj z bzdurami na temat "cech niewolniczych". Nie ma na takie dowodow. Ci ktorzy sie dostali do niewoli nie mieli zbyt duzego wyboru, a na 100% wielu probowalo uciekac czy tez poprostu walczylo i umieralo.
Mozna wziasc pierwsza lepsza nacje i postawcie w takiej samej sytuacji. Wiec nie generalizowalbym ze mamy jakies szczegolne predyspozycje czy cechy niewolnicze.

Natomiast teoria ze anglojezyczne slowo "niewolnik" pochodzi od slowian ma sens jak to wykazano w postach powyzej. Nie wiem czy byly jakies badania w tej kwestii ale wszystko na to wskazuje ze w istocie "slave" pochodzi od koncowek imion slowianskich ~slav.
A tutaj cos o imionach slowianskich Smile


Widać że nie oglądałeś filmu. Co powiesz o mapie 1:15
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Voltar




Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 5408
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:15, 18 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A skąd się wzięli Słowianie na ziemiach celtyckich? Przybyli albo razem z Attylą albo tuż za Hunami zajmując wyniszczone przez nich ziemie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
astrit




Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 940
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:22, 18 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Główne ludy indoeuropejskie

* Hetyci - Anatolia;
* Medowie - tereny obecnego Iranu i Afganistanu;
* Persowie - Wyżyna Irańska - głównie tereny obecnego zachodniego Iranu;
* Celtowie - Wielka Brytania (Szkocja, Walia, Man), Irlandia i Francja (płw. Bretoński);
* Germanie - Skandynawia, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Belgia (część Flamandzka), Szwajcaria, RPA, USA, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Jamajka;
* Grecy - Grecja;
* Italikowie - Iberia, Włochy, Belgia (część Walońska), Francja, Rumunia, Mołdawia, kraje Ameryki Łacińskiej (około 19 krajów + wyspy na morzu Karaibskim), Kanada (prowincja Quebec);
* Indo-irańczycy - Indie, Bangladesz, Nepal, Sri Lanka, Pakistan, Iran, Tadżykistan, Afganistan, Osetia, Kurdystan;
* Ormianie - Armenia i Górski Karabach (autonomia w Azerbejdżanie);
* Albańczycy - Albania, Kosowo, Macedonia;
* Tocharzy - pn.-wsch. Chiny;
* Słowianie - gł. Europa (Polska, Rosja, Białoruś, Ukraina, Bałkany).


W Europie identyfikowane są z kulturą Unietycką



http://www.zgapa.pl/zgapedia/Ludy_indoeuropejskie.html

Cytat:
Pierwszym ludem, przez niektórych uważanym za prasłowiański są Wenedowie. Wymienia ich w I w. n.e. Tacyt, wśród mieszkańców ówczesnej północno-wschodniej Germanii. W II w. Ptolemeusz także wymienia Wenedów. Możliwe, że można ich identyfikować po części z twórcami kultury przeworskiej i zarubinieckiej. Nie ma jednak dowodów, że Wenetowie / Wenedowie wzmiankowani przez autorów z początku naszej ery są identyczni z Wenedami, o których pisze się w VI wieku.
Posuwając się ciągle na zachód słowiańskie plemiona, po bitwie z Hunami nad rzeką Nedao w 454, zajęły Kotlinę Czeską i Słowację. Około 526 zajęły Morawy, a po 512 tereny między Odrą i Łabą. W VI w. Jordanes wymienia trzy nazwy Słowian lub grup Słowian: Wenedowie, Antowie i Sklawinowie. Informacji tej nie potwierdzają inni autorzy. Wcześniejsze źródła identyfikują Antów jako plemię irańskie (sarmackie). W latach 518 - 527 Antowie najechali Bizancjum, potem ich nazwa znika z zapisów historycznych. W latach 549 - 550 Sklawinowie spustoszyli prawie cały Półwysep Bałkański. W 551 rozbili pod Adrianopolem armię Justyniana I, a w 558 najechali Bizancjum.
Najazd Awarów na Europę powstrzymał chwilowo ekspansję Słowian. Awarowie rozbili Antów i Sklawinów, najechali Franków i podbili państwo Gepidów w 567. Na przełomie VI i VII w. Słowianie rozpoczęli dalszą ekspansję. Wśród nich podążali Serbowie, Chorwaci, Dulębowie, Obodrzyci, Drzewianie, Wieleci, Wolinianie, Pyrzyczanie, Słowińcy i Kaszubi. Z tego też okresu pochodzą pierwsze dokładniejsze opisy ich społeczności i trybu życia.
Najstarszy znany ustrój panujący wśród Słowian to demokracja wojenna, związana z przekształcaniem się pierwotnego społeczeństwa w społeczeństwo klasowe i tworzeniem się organizacji wielkoplemiennych, które później umożliwiły powstanie pierwszych państw słowiańskich. Ludność zajmowała się hodowlą bydła i uprawą ziemi, głównie prosa i beru. Budowała osady jednodworcze w lasach, nad rzekami, często wśród bagien i moczarów. Były to duże, pojedyncze gospodarstwa rolno-hodowlane, należące do jednej wielkiej rodziny. Kilka spokrewnionych rodzin tworzyło ród, wspólnotę opartą na związkach krwi. Ziemię uprawiano przez kilka lat, a po jej wyjałowieniu się przenoszono siedzibę o kilka lub kilkanaście kilometrów. Na nowym miejscu wypalano las i użyźniano popiołem ugory.

http://www.zgapa.pl/zgapedia/S%C5%82owianie.html
_________________
nie konwersuje z babochłopami.

*miarą twojej wiedzy jest zasięg twojej intuicji* astrit
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gerwazjana




Dołączył: 04 Lis 2008
Posty: 611
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:34, 18 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja rozumiem, ze sie wstydzicie swojego pochodzenia i bedziecie sie zapierac do ostatniego ze bylo inaczej niz w rzeczywistosci, ale fakty historyczne to raczej ciezko jest odrzucic.. chocbyscie nie wiem jak bardzo sie starali.. wiec moze sprobujcie przyjac je do wiadomosci? a to z imionami mnie najbardziej rozbawilo.. "Jest tak a nie inaczej, bo w przeciwnym razie bedzie mi to uwlaczalo" poczytajcie sobie moze troche faktow historycznych na ten temat zamiast z gory odrzucac cos bo jest to dla was nie wygodne.. i to ma byc prawda? prawdy sie nie wybiera.. zalosne..

Veritatis napisał:
No ja rozumiem, że teraz postawa "laropodobna" (czyli wszyscy Polacy są głupi, to niewolnicy i w ogóle be, a ja jestem zachodnia elita bo się wyrwałam z tego syfu Laughing ) jest modna


Ja po prostu przyjmuje fakty. Jestem Polka i Slowianka i sie tego nie wstydze, a przez to nie neguje tez naszej przeszlosci. Jak chcesz sie oszukiwac i zaprzeczac historii, bo bedzie ci z tym latwiej to droga wolna.

Veritatis napisał:
Skąd się wzięła łacińska nazwa Slav? Jak ktoś trzeźwo myślący zauważył w komentarzach na YT: od końcówek imion słowiańskich.


Skad wiec takim razie wzielo sie 'slave'?

Cytat:
Origin:
1250–1300; ME sclave < ML sclāvus (masc.), sclāva (fem.) slave, special use of Sclāvus Slav, so called because Slavs were commonly enslaved in the early Middle Ages;
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DarkRaven




Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 222
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:22, 18 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aimfor2 napisał:
Widać że nie oglądałeś filmu. Co powiesz o mapie 1:15


I co wedlug ciebie ta mapa ma byc dowodem na nasze cechy niewolnicze (bo nie bardzo rozumiem jak to sie ma do tego co pisalem)? Ta mapa wyglada na mape surowcow/towarow (niewolnicy byli towarem) z zaznaczonymi terytoriami z ktorych mozna je pozyskiwac. Zamiast posilkowac sie nieznanego pochodzenia mapka z jakiegos filmiku na YT proponuje zajrzec chociazby na Wipedie Smile Tutaj jest material na temat Słowian Oraz linki zewnetrzne tam podane. Np. ten z Taraki

Nie mozesz pojac prostej teorii ze ktos sobie poprostu uznal slowian (obca nacje) za towar i organizowal rajdy w celu pozyskania niewolnikow ? Nie spotkalem sie z dowodami na to ze u slowian praktykowano niewolnictwo, gdyby jednak takie stosowali to jak myslisz skad pozyskiwaliby ten "towar" ?

Widocznie w tamtych czasach zamiast pokojowo nawiazywac kontakty handlowe itd. poprostu najezdzano dany kraj/region i grabiono. A ze niektore narody rozwijaly niewolnictwo jako "galaz przemyslu" (tania sila robocza, handel niewolnikami i pozyskiwanie tychze) to podczas najazdu brano w niewole.

gerwazjana napisał:
ja rozumiem, ze sie wstydzicie swojego pochodzenia i bedziecie sie zapierac do ostatniego ze bylo inaczej niz w rzeczywistosci, ale fakty historyczne to raczej ciezko jest odrzucic choc byscie nie wiem jak bardzo sie starali.. wiec moze sprobujcie przyjac je do wiadomosci? a to z imionami mnie najbardziej rozbawilo.. "Jest tak a nie inaczej, bo w przeciwnym razie bedzie mi to uwlaczalo" poczytajcie sobie moze troche faktow historycznych na ten temat zamiast z gory odrzucac cos bo jest to dla was nie wygodne.. i to ma byc prawda? prawdy sie nie wybiera.. zalosne..

Nie widze powodu do wstydu, powiem wiecej - mozemy byc dumni z siebie jako nacji. To ze ktos nas uznal kiedys za niewolnikow i najezdzal jeszcze o niczym nie swiadczy. Nie myslcie ze szlismy do niewoli bez walki - walczylismy i to dobrze walczylismy.
Proponuje troche sie wczytac w to co zamiescila Astrit.
Styl zycia slowian, zwlaszcza klanowy charakter siedzib dawal pole do popisu dla najezdzcy. Napadano pojedyncze osady i brano niewolnikow. Gdybysmy tworzyli wielkie miasta pewnie trudniej by bylo napadac mniejszym oddzialom wroga, ale obralismy inna droge.
z linku podanego przez Astrit napisał:
Słowianie na ziemiach polskich
Na ziemiach polskich początkowo podstawową komórką społeczną była rodzina wraz z krewnymi. Grupa rodzin z danego terytorium tworzyła małą społeczność zwaną opolem. Opola z poszczególnych terenów (zazwyczaj oddzielonych od siebie barierami naturalnymi jak rzeki, góry czy bory) tworzyły plemiona (np. Polanie, Wiślanie, Bobrzanie, Goplanie itp.). Na co dzień opolem zarządzał wiec plemienny, który w razie zagrożenia wybierał dowódcę (księcia lub wojewodę). Z czasem jednak tymczasowi wodzowie chcieli utrzymać władzę nad coraz liczniejszymi wspólnotami. Właśnie ich ambicje przyczyniły się do jednoczenia całych plemion we wspólnoty.
Na terenach Polski mieszkało wiele plemion słowiańskich, z których największe to Wiślanie (nad górną Wisłą), Polanie (nad Wartą), plemiona śląskie, plemiona pomorskie, Mazowszanie (nad środkową Wisłą), Goplanie (na Kujawach), czy Lędzianie (nad Sanem i Wieprzem). Wiele z nich poczęło się jednoczyć, lecz największe sukcesy zaczęli odnosić Polanie. Pierwszym udokumentowanym władcą państwa Polan był Mieszko I. Zgodnie z legendą przed Mieszkiem Wielkopolską rządził "król" Popiel a po nim synowie Piasta: Siemowit, Leszek i Siemomysł. Jednakże o państwie polskim mówimy dopiero od panowania Mieszka.

Cytat dla tych ktorym nie chce sie/nie moga kliknac w linki podawane przez reszte w tym temacie.

Powtarzam, to ze ktos tam uznal ze jestesmy niewolnikami nie czyni nas takimi, a tym bardziej nie wskazuje na istnienie zadnych "cech niewolniczych". To ze niewolili naszych przodkow nie znaczy ze byli slabi - walczyli i to na tyle dobrze walczyli ze nadal zyjemy i plynie w nas ich krew.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
aimfor2




Dołączył: 17 Maj 2009
Posty: 192
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:52, 18 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DarkRaven napisał:
aimfor2 napisał:
Widać że nie oglądałeś filmu. Co powiesz o mapie 1:15



Powtarzam, to ze ktos tam uznal ze jestesmy niewolnikami nie czyni nas takimi, a tym bardziej nie wskazuje na istnienie zadnych "cech niewolniczych". To ze niewolony naszych przodkow nie znaczy ze byli slabi - walczyli i to na tyle dobrze walczyli ze nadal zyjemy i plynie w nas ich krew.


Właśnie często przegrywali walki. Jakby się dobrze bronili to by nie było niewolnictwa.

Slavonic races were frequently conquered in the Middle Ages
http://www.thefreedictionary.com/slaved
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
toto




Dołączył: 18 Mar 2009
Posty: 264
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:10, 18 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gerwazjana napisał:
To moze najpierw bys sobie poczytal co napisal tworca watku? Brick wall domyslam sie, ze to ominales bo latwiej jest czytac sobie krotsze komentarze... Po za tym wikipedia nie boli..

(Przeklejam dokladnie te same zrodla co tworca filmiku, to tak dla ulatwienia bo zapewne tobie byloby za ciezko zeby sie tego domyslic..)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Niewolnictwo
http://www.taraka.pl/index.php?id=saqaliba
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikingowie
http://www.downbound.com/Slavery_s/29.htm
http://www.thefreedictionary.com/slaved
http://en.wikipedia.org/wiki/Slavery_in_medieval_Europe
http://www.wmatlan.else.com.pl/niewolg.htm
http://www.answers.com/topic/slave
http://kostas-tsipos.blogspot.com/2007/01/fall-of-slavery.html
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Langues_slaves.png
http://www.sahistory.org.za/pages/hands-.....lavery.htm

Generalnie to ma to sens- patrzac z perspektywy charakteru narodowego, to Slowianie maja w sobie wiele cech niewolniczych (wystarczy spojrzec na naszych rodakow za granica..)


Przeczytałem to co twóca wątku napisał. Jednak zaintrygowała mnie Twoja wypowiedź. Kalkowanie w dzwny sposób angielskiego slave i wywodzenie z tego nazwy Słowianie.
Dlatego poprosiłem o dodatkowe materiały. To, że jakaś zbieżność w wymowie tych wyrazów występje, nie oznacza że mają one wspólne pochodzenie. Kiedyś przysłuchiwałem się wypowiedzi prof. Miodka na temat polskich wyrazów i usłyszałem bardzo ciekawe stwierdzenie, jak poznać (nie jest to 100% reguła, jednak dająca bardzo duże prawdopodobieństwo), że wyraz jest typowo polski? Przypatrz się głoskom, które występują w tym wyrazie. Tak więc wyraz: gęś, gęgała, łąka najprawdopodobniej będą wyrazami polskimi, ta sam zasada może także dotyczyć słowa słowianie. Tym bardziej, że zazwyczaj narody ościenne, na nazywanie sąsiadów używały określeń jakich używali sąsiedzi. Tak więc najpierw byli Germanie a Niemcy o wiele później. Zwracaj też uwagę na osoby, które formułują "opinie" historyczne. To tak jak z uparciuchem, można go nazwać zaprzańcem, jeżeli chcesz mu dokuczyć albo osobą stanowczą, jeżeli chcesz o pochwalić. Dla mnie kalka językowa, którą wykonałaś jest bezsęsownym uproszczeniem.

Tutaj ciekawa uwaga http://www.historycy.org/index.php?showtopic=17119

Moim zdaniem może być pomocny język rumuński jako romański w środowisku słowiańskim. Tu widać różnice.

Niewolnik - sclav; serv; şerb, rob
Słowianin - slav, slavon

Sclav z łaciny ze sclavus
Şerb z łaciny z servus
Slav, Slavon od Słowianin


Osobiście przypuszczam, że pierwsze wzmianki o Sklawinach mogły dotyczyć tworów organizacyjnych chłopów, rolników, wręcz uwolnionych niewolników, którzy pozostali nad Dunajem po odejściu różnych armii. Pozostali i walczyli m.in. z przybyłymi tu Antami. Jeśli z ich terenów potem najeżdżali >Slawonowie< to nazwy było łatwo przeinaczyć i uwspólnić. Szczególnie, że mamy też nazwę Serb w powiązaniu z serw-us.
Również czy sami Słowianie / Slawonowie nie mówili czasem na tych chłopów Serbowie, posługując się ich własną nazwą łacińską po zmianie w na b ?
Nazwa Wołosi mogła wejść dopiero w momencie migracji ludności romańskiej z zachodu Bałkanów do Rumuni.

Celtów galijskich czy brytyjskich nikt jakoś, mimo ich rzeczywistego i całkowitego podboju przez Rzym, nie identyfikuje w nazwie z niewolnikami. Również rzesze niewolników germańskich/teutońskich w Rzymie nie spowodowały utożsamienia nazw niewolnik-germanin.
Późniejsze, oczywiste relacje germańskich Franków czy Burgundów z romańskimi mieszkańcami Galii też tak nie skutkowały.

Więc wg mnie nie powszechność ludności słowiańsko-języcznej w roli niewolniczej, a zwykłe podobieństwo nazw lub (raczej to drugie wg mnie) wyjście Słowian z takich krajów jak Suavia (pn-wsch Italia i dalej na północny-wschód, pogranicze Panonii)) i hipotetyczny kraj uwolnionych niewolników (serwów, sklawów), może leżeć u podstaw utożsamienia nazwy Słowianin i niewolnik w wielu językach.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Voltar




Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 5408
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:19, 18 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bałkańscy Sklawinowie zostali podbici przez Bizancjum i stąd greckie utożsamienie sclabus = niewolnik. Natomiast wywodzenie slaves od slavs to bzdura bo angielska wersja slaves pochodzi z języka francuskiego (staroang. sclaves), skąd zawędrowałą z łaciny a do łaciny z greki...

Cytat:
Nie powinno dziwić, że angielskie slave i Slav są do siebie tak podobne, skoro z punktu widzenia historycznego wywodzą się z tego samego źródła. W dodatku w świetle tego, co wyczytać można w słownikach angielskich, to slave ‘niewolnik’ pochodzi od nazwy etnicznej Slav ‘Słowianin’! Słowniki zgodnie podają, że wyrazy Slav i slave miały w angielszczyźnie początkowo formę Sclav i sclave (XII-XIV wiek). Ta ostatnia forma (o znaczeniu ‘sługa, niewolnik’) została zapożyczona około 1300 roku ze starofrancuskiego esclave, forma francuska z kolei została przejęta ze średniowiecznej łaciny, w której istniał wyraz Sclāvus o znaczeniu ‘Słowianin’ oraz ‘niewolnik’ (po raz pierwszy odnotowany około 800 roku). Łaciński Sclāvus pochodzi od greckiego Sklabos ‘Słowianin, słowiańskiego pochodzenia’, znanego od około 580 roku.


Do tak jakby twierdzić, że slowo Polish pochodzi od polerowania butów anglikom przez polskich emigrantów... Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
aimfor2




Dołączył: 17 Maj 2009
Posty: 192
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:45, 18 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Voltar napisał:
Bałkańscy Sklawinowie zostali podbici przez Bizancjum i stąd greckie utożsamienie sclabus = niewolnik. Natomiast wywodzenie slaves od slavs to bzdura bo angielska wersja slaves pochodzi z języka francuskiego (staroang. sclaves), skąd zawędrowałą z łaciny a do łaciny z greki...

Cytat:
Nie powinno dziwić, że angielskie slave i Slav są do siebie tak podobne, skoro z punktu widzenia historycznego wywodzą się z tego samego źródła. W dodatku w świetle tego, co wyczytać można w słownikach angielskich, to slave ‘niewolnik’ pochodzi od nazwy etnicznej Slav ‘Słowianin’! Słowniki zgodnie podają, że wyrazy Slav i slave miały w angielszczyźnie początkowo formę Sclav i sclave (XII-XIV wiek). Ta ostatnia forma (o znaczeniu ‘sługa, niewolnik’) została zapożyczona około 1300 roku ze starofrancuskiego esclave, forma francuska z kolei została przejęta ze średniowiecznej łaciny, w której istniał wyraz Sclāvus o znaczeniu ‘Słowianin’ oraz ‘niewolnik’ (po raz pierwszy odnotowany około 800 roku). Łaciński Sclāvus pochodzi od greckiego Sklabos ‘Słowianin, słowiańskiego pochodzenia’, znanego od około 580 roku.


Do tak jakby twierdzić, że slowo Polish pochodzi od polerowania butów anglikom przez polskich emigrantów... Very Happy


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Voltar




Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 5408
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:33, 18 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bzdurny wykres aimfor...
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_praska

kultura praska ma niewiele wspólnego ze Sclavinami
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
aimfor2




Dołączył: 17 Maj 2009
Posty: 192
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:57, 18 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Voltar napisał:
bzdurny wykres aimfor...
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_praska

kultura praska ma niewiele wspólnego ze Sclavinami


Słowianie Sklawinowie niewolnicy z południa dla Greków. Polacy i inni słowianie z północy niewolnicy dla Wikingów i Niemców.

Wikingowie handlowali także niewolnikami (najczęściej byli to chrześcijańscy jeńcy i Słowianie). Niektórzy niewolnicy zabierani byli do Skandynawii, do ciężkich robót budowlanych i na rolę, lecz większość była sprzedawana za srebro do krajów arabskich.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikingowie

Slavs became slaves around the beginning of the ninth century when the Holy Roman Empire tried to stabilize a German-Slav frontier. By the 12th century stabilization had given way to wars of expansion and extermination that did not end until the Poles crushed the Teutonic Knights at Grunwald in 1410.
http://www.answers.com/topic/slave


The Arab traveller Ibn Rustah recounts how they terrorized the Slavs and treated them like cattle. This trade was part of making the ethnic label Slav the name for "slave".
Slave catching and slave trade was one of the main occupations of the Vikings. Swedish Vikings, the Varangians or Rus, established strongholds and founded the first Russian state, Kievan Rus' during their trade and Slave catching operations. The Arab traveller Ibn Rustah recounts how they terrorized the Slavs and treated them like cattle. This trade was part of making the ethnic label Slav the name for "slave".

"As for the Rus [Swedes], they live on an island that takes three days to walk round and is covered with thick undergrowth and forests; They harry the Slavs, using ships to reach them; they carry them off as slaves and sell them. They have no fields but simply live on what they get from the Slav's lands When a son is born, the father will go up to the newborn baby, sword in hand; throwing it down, he says, 'I shall not leave you with any property: You have only what you can provide with this weapon.'"
National Geographic, March 1985

http://www.downbound.com/Slavery_s/29.htm
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DarkRaven




Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 222
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 04:57, 19 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tutaj mozna poczytac o Saqaliba
Tutaj ciekawy artykul o Słowianach i niewolnictwie

@Aimfor2
aimfor2 napisał:
Właśnie często przegrywali walki. Jakby się dobrze bronili to by nie było niewolnictwa.

Cytat:
A jak zostawano niewolnikiem?

Jesteś człowiekiem wolnym, dopóki znajdujesz się w kontekście rodziny, rodu, wspólnoty. Jeżeli nagle pojawią się jacyś ludzie i rozbijają ten kontekst, zmienia się wszystko, przekształcasz się w towar. Jesteś sam, stajesz się towarem na tej samej zasadzie, co koza czy litr miodu. Różnica była tylko w cenie. Tak to funkcjonowało.

Tak wlasnie pozyskiwano slowianskich niewolnikow. Dodaj sobie ich sposob zycia i zobaczysz ze byli lakomym kaskiem i dosc latwym celem. Osady mialy ograniczone mozliwosci obrony i dlatego padaly lupem w najazdach.
Sprawy mialy sie lepiej gdy bylismy juz jako tako zjednoczeni, ale i tak rajdy sie odbywaly. Nie jest prosta sprawa obronic sie przed czyms takim.

Jakby nie bylo caloksztalt znanej historii pozwala nam sadzic ze jestesmy walecznym narodem i nie latwo nas pokonac. Przekonali sie juz o tym w przeszlosci rozni najezdzcy.
Co innego ze ciezko miedzy Slowianami o dialog, jestesmy ostro podzieleni przez wieki. Chociazby nasze stosunki ze wschodnimi sasiadami, w sumie naszymi bracmi. Bede obstawal jednak przy zdaniu ze blizej nam do Rosjan, Ukraincow, Czechow i Slowakow niz do Niemcow i reszty tzw. zachodniej Europy (chociaz wiekszosci to sie pewnie nie spodoba).
Trzeba pamietac ze Slowianie to nie jeden narod i jeden kraj - to kilka narodow rozrzuconych na sporym obszarze Smile. Przez wieki wyksztalcilismy z pozoru rozne kultury, jednak korzenie mamy wspolne.

gerwazjana napisał:
Generalnie to ma to sens- patrzac z perspektywy charakteru narodowego, to Slowianie maja w sobie wiele cech niewolniczych (wystarczy spojrzec na naszych rodakow za granica..)

Z pochodzeniem slowa "slave" itd. nie mam zamiaru polemizowac bo na to sa opracowania. Jedyne co mnie przeraza to watek "cech niewolniczych" z ktorym nijak nie moge sie zgodzic - cos takiego nie istnieje.

Porownywanie naszych na zachodzie do niewolnikow tez jest troche nie na miejscu. Ludzie z roznych przyczyn emigruja i ciezko pracuja, mozna powiedziec ze prawie niewolniczo - ale to o nich dobrze swiadczy akurat. Inna sprawa ze czesto sa wykorzystywani.
Sa tez tacy ktorzy wystawiaja nam zla opinie na emigracji - nie pracuja, kradna, chleja i co tam jeszcze wyprawiaja ... chcesz ich stawiac na wzor ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Naznaczony




Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 655
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:33, 19 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziwne, że niewolnik mógłby zajśc tak dalego na zachód... Mieszko uważał się raczej za pana na włościach niż niewolnika
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Guru7




Dołączył: 12 Lis 2008
Posty: 195
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:30, 19 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jakas osoba z beznadziejnym awatarem utrzymuje, ze mamy cechy niewolnicze
i uwaza, ze trzeba sie z tym pogodzic Laughing , wiesz moze ty masz jakies cechy niewolnicze, uleglosc itp, moze nawet stosujesz je w lozku ale ja jakos u siebie i ludzi wokol takich nie zauwazylem
wiec lepiej sie z tym pogodz i nie wypisuj glupot na forum,
poza tym pierwsi niewolnicy byli podejrzewam juz w egipcie, zanim slowianie zaczeli byc slowianami, a nazwa to tylko nazwa
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Voltar




Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 5408
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:08, 19 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Słowianie Sklawinowie niewolnicy z południa dla Greków. Polacy i inni słowianie z północy niewolnicy dla Wikingów i Niemców.


W czasach gdy Nimecy podbijali Słowian nie było już SKLAWINÓW, termin ten pochodzi z łaciny, tak trudno to zrozumieć?

A angielskie slowo "servant" (sługa, wcz. niewolnik) pochodzi od Serb??? Podpowiadam, z francuskiego servir, a do łaciny zawędrowało z etruskiego Servi

Chcesz powiedzieć że Etruskowie brali Serbów w niewolę?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
astrit




Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 940
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:38, 19 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Z pochodzeniem slowa "slave" itd. nie mam zamiaru polemizowac bo na to sa opracowania. Jedyne co mnie przeraza to watek "cech niewolniczych" z ktorym nijak nie moge sie zgodzic - cos takiego nie istnieje.

wątek cech niewolniczych nie ma sensu dlatego że jeśli jakiś Słowianin został niewolnikiem , czyli złapany, zniewolony, przewieziony i trzymany w innym miejscu oddalonym od rodzinnych stron często juz do końca dni swoich to nawet jeśli się rozmnożył to jego potomstwo nie było już w pełni słowiańskie tylko mieszane i przez te wszystkie setlecia trudno tu mówić, że to właśnie ci Słowianie ukształtowali jakiekolwiek cechy narodowe czy rodowe. wręcz przeciwnie, jeśli byli przemieszani z innymi nacjami to zupełnie można to rozpatrywać jako ludzi wtopionych w azję czy europę pd-zach wzbogacając w swoje geny tamtejszą ludność. przecież to całkiem jasne i nie pojmuję że tego nikt nie bierze pod uwagę.
gdyby byli tak ulegli jak inne narody to na pewno świadczyłaby o tym również historia ( przekład jaki jest ale jest ), więc chyba fakty dotyczące wojen , powstań i wszelkich przesłań wolnosciowych są potwierdzeniem o braku uległosci i poddaństwa wobec wrogich najeźdźców.
_________________
nie konwersuje z babochłopami.

*miarą twojej wiedzy jest zasięg twojej intuicji* astrit
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
osiris555




Dołączył: 11 Lip 2007
Posty: 15
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:09, 19 Maj '09   Temat postu: :) Odpowiedz z cytatem

Słowo Żyd- Jew pochodzi od Jewel (Bo żydzi uwielbiają klejnoty i kosztowności:)
słowo Gej - od Gay(ang) Szczęśliwy , bo wszyscy geje są szczęśliwi:)
A Polak od Polany (Ew. Zalany)...Tak polany że się świeci bo jest cały "Polish"!

Kolejny temat zbliżający nas do New World Order:) którego jestem coraz większym entuzjastą.

This is Big Idea- The New World Order!!!
G.W Bush
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Multimedia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona: 1, 2   » 
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Słowianie sprzedawani byli w niewolę
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile