W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Bitwa o Arktykę  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
8 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Odsłon: 2094
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pszek




Dołączył: 18 Kwi 2010
Posty: 2310
Post zebrał 80000 sat

PostWysłany: 13:42, 24 Sie '14   Temat postu: Bitwa o Arktykę Odpowiedz z cytatem

Jak donoszą nam niezawodne polskie media:
Cytat:
Amerykańska armia przerzuca do Norwegii pokaźne ilości ciężkiego sprzętu, który jest gromadzony w specjalnie przygotowanych w tym celu jaskiniach. Ten "kluczowy region" w Europie ze względu na konflikt na Ukrainie nabiera obecnie coraz większego znaczenia strategicznego. Prof. James Petras ocenia, że wzmacnianie amerykańskiego arsenału w Norwegii wpisuje się w "strategię globalnego okrążania Rosji". Ten militarny ruch Waszyngtonu ma duża wagę dla siedmiu państw, w tym Polski, znajdujących się na wschodniej flance NATO

Można przeczytać całość ale po co skoro to bujdy na resorach.Zwiększanie obecności i przerzucanie sprzętu nie ma żadnego związku z "sytuacją na Ukrainie" choć nie wykluczam że z uwagi na niedoinformowanie a zatem głupotę,opinii publicznej siedmiu państw w tym Polski gest ten może mieć dla nich "dużą wagę".
Przerzucanie i gromadzenie sprzętu faktycznie ma miejsce tyle że związane jest z kolejną fazą Bitwy o Arktykę
W 90-tych latach odkryto tam ogromne złoża węglowodorów a że niemożliwym było wciągnięcie pingwinów w walkę o demkrację czy religijny ekstremizm, konflikt przybrał formę sporu geograficzno-geologicznego.
USA (własciwie to Dania ale jakie to ma znaczenie? ) twierdziła że sporne terytorium jest "podwodną " częścią Grenlandii zaś Rosja utrzymywała że jest częścią jej terytorium bo właśnie w tym miejscu "kończy się" łańcuch górski Mendelejewa
W 2007 r miała miejsce naukowa ekspedycja Arktyka 2007 której badania potwierdziły rosyjskie roszczenia co nie znaczy że uspokoiły amerykańskie apetyty.
http://translate.google.com/translate?hl.....icial%257D
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,1464.....stami.html
_________________
sasza.mild.60@mail.ru
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WZBG




Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 3598
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 23:57, 28 Paź '15   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
USA zaktywizowały się w Arktyce bojąc się pozostać poza grą 28.10.2015

Vladimir Vyatkin

Arktyka coraz bardziej interesuje Waszyngton. Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych zaczęła zwracać większą uwagę na region w planowaniu i prowadzeniu swoich operacji. Takie zainteresowanie Amerykanów związane jest z nową polityką bezpieczeństwa USA w tej części świata.

Rosja kończy budowę bazy wojskowej w Arktyce
Według amerykańskich polityków i ekspertów Stany Zjednoczone pozostają w tyle za innymi krajami, zwłaszcza za Rosją, nie tylko w kwestii obecności wojskowej w Arktyce, ale także w jej opanowaniu. Wcześniej USA postawiły krzyżyk na arktycznych programach firm naftowych i zachodnie media pisały, że Waszyngton opuszcza Arktykę. Jednak sytuacja zmienia się, zauważa politolog i publicysta Leonid Krutakow.
„Waszyngton nie może opuścić Arktyki, tak jak i inne kraje, ponieważ Arktyka jest ostatnim niezbadanym i nierozwiniętym naftowym rezerwuarem świata. Zdaniem ekspertów stanowi on około 30-40% światowych rezerw ropy naftowej i gazu. Wycofanie się z tego regionu to pozbawienie świata przyszłości”, — powiedział Leonid Krutakow.

Rosyjski ekspert: operacje Rosji i Chin w Arktyce mogą kardynalnie zmienić układ sił
Aktywizacja USA w regionie według niego związana jest ze zbliżającą się zmianą w geografii rynku ropy naftowej.
„Duża część szelfu arktycznego należy do Rosji i ogromne złoża węglowodorów należą do Rosji, co pokazał odwiert „Uniwersitetskaya” i otwarte złoże na Morzu Karskim „Pobieda”. A to radykalnie zmienia geografię rynku: oczywiste jest, że będzie rozwijana Północna Droga Morska, a kluczowym kupcem będzie region azjatycki. Stany Zjednoczone nakładając sankcje na nasze kompanie naftowe i system bankowy „uderzały” przede wszystkim tutaj — w strategię, w przyszłość. Dlatego teraz oni kontrolują rynek ropy, a wraz ze zmianą geografii i przejściem do krajów-liderów produkcji ropy i gazu Rosji i Iranu wszystko się zmieni. USA pozostaną jakby poza grą. Oczywiście oni tego nie chcą — dolar straci poparcie, a Stany Zjednoczone swoją obecną pozycję na świecie”, — powiedział politolog.

Według niego Arktyka jest motorem światowej gospodarki, a walka wokół niej będzie trwać.
„Rosja wyprzedza świata w rozwoju Arktyki, tak było od czasów Związku Radzieckiego. I, oczywiście, bardzo trudno jest nas dogonić w opanowywaniu Północy. I każdy rubel czy dolar zainwestowany w rozwój Arktyki przyniesie 15 razy więcej zysków w najróżniejszych gałęziach przemysłu. Dlatego Arktyka jest w zasadzie napędem światowej gospodarki przyszłości, stąd wokół niej ta walka”, — powiedział Leonid Krutakow.
http://pl.sputniknews.com/gospodarka/20151028/1309540/Artyka-Rosja-USA.html


Cytat:
Rosyjski ekspert: operacje Rosji i Chin w Arktyce mogą kardynalnie zmienić układ sił 20.09.2015

Sądząc po publikacjach w mediach, USA i ich sojusznicy forsują budowę infrastruktury w Arktyce w odpowiedzi na podwyższenie aktywności nie tylko rosyjskiej, ale i chińskiej floty w rejonach polarnych.

Zainteresowanie Amerykanów wzbudziło rownież pojawienie się okrętów marynarki wojennej NOAK w wodach przylegających do Wysp Aleuckich tuż po rosyjsko-chińskich manewrach. Sytuację dla Sputnika komentuje ekspert Cetrum Analizy Strategii i Technologii Wasylij Kaszyn.
Wyspy Aleuckie były jedyną częścią terytorium Stanów Zjednoczonych, którą udało się zająć Japończykom podczas II wś. Podczas jakiegokolwiek zaostrzenia wojskowo-politycznej sytuacji na Pacyfiku wyspy przemieniają się w jeden z najbardziej słabych punktów amerykańskiej obrony i wraz z Alaską będą domagać się skierowania do nich znacznych sił w celach obrony. Możliwe, że dany czynnik zostanie w przyszłości uwzględniony przez chińskie planowanie wojskowe.

Chiny wykazują rosnące zainteresowanie Arktyką zarówno z punktu widzenia wykorzystania gospodarczego, jak i z punktu widzenia działalności floty. W pełni możliwe, że wojenno-morska działalność w tym regionie będzie wyprzedzać gospodarczą. Chiny na razie nie mają wystarczających technologii dla przeprowadzenia przeróbki typu offshore ropy naftowej w ciepłych morzach, podczas gdy zadanie przeróbki polarnych złóż jest o wiele traudniejsze. Za to flota, bez względu na pewne ograniczenia, może umacniać swoją aktywność w Arktyce już teraz.
Wojenno-morska obecność w Arktyce państwa nie mającego terytorium w danym regionie stwarza nową sytuację. Ale niemalże nie istnieją prawne spososby przeszkodzenia pojawieniu się tu okrętów typu NOAK. Szczególnie trudno domagać się tego Amerykanom, którzy tyle samo uwagi poświęcają swobodzie żeglugi po Morzu Południowochińskim.

Wzrost chińskiego zainteresowania badaniem regionu arktycznego już dawno jest oczywistością. W pełni możliwe, że podejście okrętów to tylko początek i w przyszłości w tym rejonie będą znajdować się chińskie okręty podwodne, a jeszcze później — okręty podwodne z rakietami manewrującymi, a jeszcze później — atomowe rakietowe okręty podwodne. Uważano za oczywiste, że w tym rejonie pod lodami działają tylko okręty podwodne dwóch stron: Rosji i państw NATO, z USA na czele. Pojawienie się trzeciej strony może stworzyć nowe zagrożenia.
Na razie niejasne, na ile Chiny gotowe są wiązać swoją aktywność w Arktyce z Rosją. Wszelkie działania chińskiej floty nieuchronnie przywiodą do pojawienia się pytania o współpracę i porozumienie z Moskwą. Na razie między państwami nie ma porozumienia o połączeniu sił, ale jest spore doświadczenie we współpracy i wspólnych manewrach.
lotnisko

Rosja sama zwiększa swoją obecność wojskową w regionie, rozmieszczając tu nowe bazy lotnicze, obiekty ochrony przeciwlotniczej, a nawet oddziały lądowe. Arktyka była jednym z głównych frontów poprzedniej zimnej wojny i staje się znaczącym kierunkiem rosyjsko-amerykańskiego sporu w nowej zimnej wojnie, zrodzonej przez kryzys ukraiński. Chińskie operacje we współpracy z Rosją w danym regionie są zdolne kardynalnie zmienić układ sił. Chiny wraz z Rosją mogłyby wziąć udział w stworzeniu obiektów infrastruktury, które wykorzystywane byłyby w chińskiej flocie i lotnictwie. Ale do tego Moskwa i Pekin musiałyby porozumieć się o najważniejszych zasadach współdziałania i łączenia swoich interesów w regionie.

http://pl.sputniknews.com/opinie/20150920/1045717.html


Cytat:
Rosja kończy budowę bazy wojskowej w Arktyce 22.10.2015

O stworzeniu bazy wojskowej na arktycznej wyspie Kotielnyj (Morze Łaptiewów) opowiedział minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Powiedział on również, że bazy zostaną stworzone na wyspie Wrangela, na półwyspie Schmidta, na wybrzeżu Czukotki oraz na Wyspach Kurylskich.

Ministerstwo obrony Rosji kończy budowę bazy wojskowej na arktycznej wyspie Kotielnyj, wchodzącej w skład Wysp Nowosyberyjskich, powiedział w czwartek minister obrony Rosji, generał Siergiej Szojgu.

„Niczego przed nikim nie ukrywamy – rzeczywiście praktycznie skończyliśmy tworzenie bazy na Wyspach Nowosyberyjskich, na wyspie Kotielnyj. To tak duża baza, jakiej nie było w okresie radzieckim, to nowoczesny obiekt, ze wszystkim co niezbędne do wyposażenia tych rubieży” – powiedział Szojgu na konferencji prasowej w Rosyjskim Towarzystwie Geograficznym. Według słów ministra, do 2018 roku grupa rosyjskich wojsk zostanie rozmieszczona w Arktyce i wyposażona we wszystko, co niezbędne.

Odbudowa rosyjskiej infrastruktury wojskowej w Arktyce zaczęła się w 2012 roku. W ramach tego programu resort wojskowy buduje i odbudowuje obiekty na kontynencie i na wyspach arktycznych od Ziemi Franciszka Józefa do Cieśniny Beringa. Oprócz prac budowlanych i remontowych, rosyjscy wojskowi likwidują skutki zanieczyszczenia terytorium Arktyki.
Pod koniec 2014 roku prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin ogłosił stworzenie oddzielnego dowodzenia strategicznego „Siewier” („Północ”). Nowa struktura, stworzona na bazie Floty Północnej, zaczęła swoją działalność 1 grudnia 2014 roku. Pod jej dowództwem znalazły się wszystkie morskie, powietrzne i lądowe siły za arktycznym Kołem Podbiegunowym.

http://pl.sputniknews.com/swiat/20151022/1279256.html

M.in. o szlaku przez Arktykę, szlaku jedwabnym gotowym do 2049r.
08.10.2015
Jacek Bartosiak Warszawa 07 10 2015

https://www.youtube.com/watch?v=p48ntV0QSvE
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Bitwa o Arktykę
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile