Holenderscy badacze Delfly University of Technology zaproponowali coś zupełnie nowego – DelFly Explorer, czyli w pełni autonomiczny samolot, trzepoczący skrzydłami (flapping - wing). Robot ma zdolność poruszania się zupełnie niezależnie bez pilotów i w całkowicie nieznanych warunkach.
Rozpiętość skrzydeł urządzenia wynosi 28 cm i waży ono zaledwie 20 gramów (w przybliżeniu jest to masa czterech arkuszy papieru A4). „Na pokładzie” w DelFly Explorer umieszczono system 4G, składający się z dwóch kamer i procesora. Urządzenie zawiera jednogramowego autopilota. Zamontowano tam także barometr, akcelerometr i żyroskop. Robota napędza silnik UAV i baterie (których dane oczywiście nie są jeszcze dostępne). „Trzepoczący ptak” może pracować w powietrzu dziewięć minut.
DelFly Explorer to pierwszy na świecie autonomiczny „robot gołąb”. W arsenale manewrów Explorer ma możliwość nie tylko
samo - uruchomienia i lądowania, ale także śledzenia rywala i unikania zarówno statycznych, jak i dynamicznych przeszkód (choć te ostatnie ponoć nie zawsze z pełnym sukcesem).
W obecnej formie Explorer może działać na zewnątrz przy bezwietrznej pogodzie oraz we wnątrz z powodzeniem omijając obiekty o różnych rozmiarach i kształtach. Holendrzy pracują nad ulepszeniem urządzenia, ponieważ zawiera ono jeszcze trochę mankamentów.
Typowe zastosowania DelFly Explorer pozostaje bez zmian tj. szpiegostwo i nadzór, choć jeden z członków zespołu wspierającego uważa, że w obecnej chwili takie urządzenie może być łatwo wykorzystane do zadań na przykład przy wielkich imprezach tj. koncerty, transmisje z lotu ptaka lub jako element dekoracyjny. DelFly Explorer jest już czwartym wynalazkiem Holendrów. Zespół badaczy pracuje od 2005 roku. W 2008 roku model DelFly Micro został uznany za najmniejszy samolot mikro, wyposażony w kamery wideo.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz moderować swoich tematów