W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Bezprawie w Wydziale Komunikacji?   
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
1 głos
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Gospodarka i pieniądze Odsłon: 1344
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
skrzydlaty




Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 71
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:02, 06 Maj '09   Temat postu: Bezprawie w Wydziale Komunikacji? Odpowiedz z cytatem

Witam!

Mam prośbę o wsparcie mnie w wymuszeniu uzyskania odpowiedzi władz z zakresu prawa o ruchu drogowym.
Problem wiąże się z pieniędzmi, które jak sądzę są wyciskane z nas bezprawnie.
Chodzi mi o zmuszanie do wymiany dowodu rejestracyjnego i ponoszenia z tego tytułu opłat w momencie, kiedy skończyły się w dowodzie okienka, na potwierdzenie badania technicznego.
Wg. moich ustaleń Nie ma takiej podstawy prawnej, która zobowiązuje do wymiany (ponoszenia kosztów) w takich oklicznościach. Uzasadnienie jest w treści pisma które przygotowałem w zwiazku ze zmuszeniem mnie w urzędzie do poniesienia niezasadnych kosztów.

Właśnie kieruję w tej sprawie pismo do właściwego dla mnie Wydziału Komunikacji z prośbą o wyjaśnienie.
Jesli ktoś jest/był w podobnej sytuacji lub chce poprostu złożyć taki wniosek d oswojego urzędu z prośbą o wyjaśnienie to przedstawiam treść mojego pisma.
Zobaczmy, czy mam rację...



Wydział Komunikacji (właściwy dla miejsca zamieszkania i rejestracji pojazdów)

Zapytanie – Prośba o wyjaśnienie

Opis okoliczności:
Posiadam samochód osobowy marki ...........nr. rej. ..........., który został zarejestrowany w tutejszym Wydziale Komunikacji właściwym dla mojego stałego miejsca zamieszkania.
Pojazd został zarejestrowany w ...... roku po raz pierwszy w Polsce. Został wprowadzony do właściwej ewidencji i otrzymał dowód rejestracyjny oraz wymagane tablice rejestracyjne, czynności te zostały dopełnione zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dn. 22 lipca 2002 roku. (Dz.U.Nr133. poz. 1123 z późn, zm.).

W bieżącym roku dokonałem, jak co roku, okresowego badania kontrolnego pojazdu, na co otrzymałem potwierdzenie badania technicznego na oddzielnym druku, ponieważ skończyło się miejsce w druku dowodu rejestracyjnego na wprowadzanie takiej adnotacji. Pracownik Stacji Kontroli Pojazdów poinformował mnie, że jestem zobligowany do wymiany dowodu rejestracyjnego w tych okolicznościach.
(data) br udałem się do stosownego Wydziału tutejszego Starostwa Powiatowego, gdzie pracownik Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg Publicznych tutejszego Starostwa Powiatowego potwierdził o konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego w/w okolicznościach.
Zostałem zobligowany do wypełnienia Wniosku o wydanie dowodu rejestracyjnego oraz wniesienia opłaty w wysokości łącznie (kwota może być różna) 72 PLN (w tym wydanie dowodu tymczasowego).

Pytania:
W związku zaistniałą sytuacją proszę o wyjaśnienie i podanie podstawy prawnej, która obliguje mnie do wymiany dowodu rejestracyjnego w sytuacji, kiedy nie ma wolnego miejsca na potwierdzenie badania technicznego pojazdu oraz podanie przepisu, który uniemożliwia wykorzystanie, jako potwierdzenia takiego badania, dokumentu uzyskanego na stacji kontroli pojazdów?
Innymi słowy: Jaka jest podstawa prawna, która zakazuje korzystania, z wystawionego przez uprawniony organ (Okręgowa Stację Kontroli Pojazdów) zaświadczenia, jako potwierdzenie badania technicznego?
Jaka jest podstawa prawna, która mówi o konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego w/w takich okolicznościach? Podana podstawa prawna w obowiązującym w Urzędzie druku Wniosku jest nie adekwatna do sytuacji, w której nie ma wolnego miejsca na adnotacje o badaniu technicznym.
Na jakiej podstawie zostałem zobligowany przez pracownika urzędu do wypełnienia wniosku o wymianę dowodu rejestracyjnego, którego: nie utraciłem, nie zniszczyłem, nie uległ kradzieży?

Na jakiej podstawie została pobrana ode mnie opłata w związku z powyższymi czynnościami, jeśli przytoczone wyżej Rozporządzenie nie przewiduje takich czynności, nie mówi również o tego typu opłacie Rozporządzenie Ministra Transportu I Gospodarki Morskiej z dnia 14 kwietnia 2000 r. w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdów. (Dz. U. z dnia 20 kwietnia 2000 r. z poźn. zm.)?

Wnioski:
Uważam, że zostałem wprowadzony w błąd i wymuszono na mnie dokonanie wpłaty na rzecz tutejszego urzędu z tytułu czynności dotyczących wymiany dowodu rejestracyjnego, które nie mają oparcia w stosownych przepisach, rzekomo zobowiązujących mnie do tego.
Uważam, że nie ma podstawy prawnej nakazującej wymiany dowodu rejestracyjnego pojazdu w okoliczności, kiedy jego stan techniczny jest dobry (czytelny) i nie ma w nim jedynie miejsca na wprowadzenie adnotacji o badaniu technicznym. Uważam, że wystarczające jest posiadanie w dowodzie stosownego druku zaświadczenia wydawanego przez Stację Kontroli Pojazdów.
Adnotacja w druku dowodu rejestracyjnego w formie pouczenia, dotyczy zmian danych objętych Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dn. 22 lipca 2002 roku. (Dz.U.Nr133. poz. 1123 z późn, zm.) zgodnie z §14 art.1-2 i nie może mieć zastosowania do adnotacji o badaniach technicznych.
Proszę o wyjaśnienie i w przypadku potwierdzenia moich wątpliwości proszę o zwrot poniesionych niezasadnie kosztów z tytułu wniesionych opłat.


Walczmy o swoje i nie dajmy się skubać na każdym kroku!!
Proszę osóby zainteresowane działaniem w kierunku lepszej rzeczywistości o złożenie wniosków do właściwych dla was Wydziałów, ciekawe co urzędnicza brać odpowie i czy odpowiedzi będą spójne? Smile

Kopmy reżim po kostkach, inaczej niczego nie zmienimy!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
suspenser




Dołączył: 20 Sty 2008
Posty: 669
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:17, 06 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm ciekawe co Ci odpiszą.

Ja często zmieniam auta, więc nie miałem takiego problemu.

Daj znać co z tego wyszło - jesli przyznają Ci racje to złożę odpowiednie pismo w moim urzedzie - tak profilaktycznie Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20417
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:20, 06 Maj '09   Temat postu: Re: Bezprawie w Wydziale Komunikacji? Odpowiedz z cytatem

skrzydlaty napisał:
Chodzi mi o zmuszanie do wymiany dowodu rejestracyjnego i ponoszenia z tego tytułu opłat w momencie, kiedy skończyły się w dowodzie okienka, na potwierdzenie badania technicznego.
Wg. moich ustaleń Nie ma takiej podstawy prawnej, która zobowiązuje do wymiany (ponoszenia kosztów) w takich oklicznościach. Uzasadnienie jest w treści pisma które przygotowałem w zwiazku ze zmuszeniem mnie w urzędzie do poniesienia niezasadnych kosztów.

mi zawsze dawali osobną karteczkę z pieczątką jak już nie miałem miejsca w dowodzie.
pierwsze słyszę że trzeba wymieniać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Gospodarka i pieniądze Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Bezprawie w Wydziale Komunikacji?
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile