W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Jaki jest problem z socjalizmem   
Podobne tematy
Socjalizm błędem intelektualnym 248
Emerytura dopiero w wieku 67 lat86
Socjalizm - zdroworozsądkowo2
Albert Einstein - Dlaczego socjalizm?70
Znalazłeś na naszym forum inny podobny temat? Kliknij tutaj!
Ocena:
23 głosy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Odsłon: 31407
Strona:  «   1, 2, 3, 4, 5 ... 41, 42, 43   »  Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:45, 25 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Góral_ świetne hehe.
Rep. Szkoda, że nie odpowiesz na jego zarzuty, bo są bardzo dobre. Szkoda, że nic nie napisałeś na to co ja Ci napisałem... Pewnie dalej utrzymujesz się w przekonaniu, że dług PRLu był większy niż teraz naszej RP? Wink

Dodam co jeszcze JKM i UPR przemilcza, choć tego broni. Ich ekonomiczne poglądy na świat sprowadzają się do poglądów liberałów, klasyków ekonomii itd.
Otóż powiem Ci co mistrzowie szkół klasycznych pisali o wolnych rynkach, liberalnym świecie... Posługiwali się oni pojęciem zwanym płacą naturalną. Płaca naturalna to taka płaca, która starcza robotnikowi ledwo na jedzenie (bez składek na emerytury, lekarzy i ochronę ich zdrowia). Wszyscy są/byli(bo nie żyją) zgodni, że liberalny wolny rynek sprowadza się do tego, że płaca ludzi oscyluje dążąc do płacy naturalnej powodując zubożenie mas. W rezultacie masz 95% totalnej biedoty i ich właścicieli. Ciekawe czemu o tym liberałowie nie wspominają skorą są zgodni, że najlepszym państwem byłoby państwo liberalne. Szkoda, że są tacy krótkozwroczni, bo np zlikwidowanie podatków całkowicie podniosło by płacę robotników tylko na krótki czas. Zgodnie z zasadą, że płaca będzie dążyć do minimum. Pewnie powiesz, ze pracownicy też mogą bronić swoich interesów... No, więc powstają związki zawodowe, które naciskają na państwo, aby ograniczyć biedę np. poprzez płacę minimalną. Państwo wprowadza jakis tam minimalny poziom płacy... ale to już się nazywa socjalizm no nie? Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Aya Sophia




Dołączył: 23 Gru 2008
Posty: 1227
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:25, 25 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@JA :

Cytat:

Rep. Szkoda, że nie odpowiesz na jego zarzuty, bo są bardzo dobre. Szkoda, że nic nie napisałeś na to co ja Ci napisałem... Pewnie dalej utrzymujesz się w przekonaniu, że dług PRLu był większy niż teraz naszej RP?


Rep był zajęty to Go zastąpiłem ^^ Co do długu - to widzę żes kolejny 'ekonomista' Wink Dlug w PRL zaciągany był w jakiej walucie? I dlaczego przy nieupłynnionym kursie? Dobra, nie ważne Wink

Cytat:

Wszyscy są/byli(bo nie żyją) zgodni, że liberalny wolny rynek sprowadza się do tego, że płaca ludzi oyluje dążąc do płacy naturalnej powodując zubożenie mas. W rezultacie masz 95% totalnej biedoty i ich właścicieli.



W Polsce nie ma i nie było nigdy wolnego rynku, powtarzaj to jak mantre. Gdybyś chciał zgłębic temat ultraliberalizmu w najzdrowszym wydaniu : Von Hayek i Milton F znany jako "Nie ma darmowych obiadów".
Nie masz bladego pojęcia o ekonomii w wersji makro :/

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Teraz Góral ;] Fajna dyskusja ^^


goral_ napisał:
ZUS jest po to by zapewnić ludziom dostęp między innymi do leczenia, emerytury. Widzisz, nie każdego było by stać by się ubezpieczyć w prywatnej firmie, poparz wokoło siebie, czy wszyscy dali by rade płacić w prywatnych funduszach ubezpieczeniowych?


By zapewnić, by dbać, by się opiekować. Jakże szlachetne hasła ! Pod szyldem owych, okrada się do cna opodatkowanych i ozusowanych płatników. Jest jeszcze inny problem - nie życzę sobie żeby Państwo o mnie dbało, bo nie wie jak to zrobić. Ja nie choruje, dlaczego mam płacić składkę? Odkładam w prywatnym funduszu na emeryturę, dlaczego muszę płacić ZUS'owi ponad 700 zł/m-c? Zapytaj o tych co niepracują/nie stać ich/nie mogą pracować....np. Odpowiedz jest równie prosta!

Oczywiście że _niemal_ każdego stać, trzeba tylko wiedzieć o czym się mówi Panie Góral....
Przykład pierwszy z brzegu: PZU, tfu, Eureko Wink |Zart|

Cytat:

Ubezpieczenie gwarantuje:
- Podstawową opiekę zdrowotną u lekarzy pierwszego kontaktu
- Nielimitowane wizyty u lekarzy specjalistów
- Wizytę o umówionej godzinie, bez czekania
- Podstawowe i specjalistyczne testy diagnostyczne
- Telefoniczną rezerwację wizyt
- Telefoniczną infolinię medyczną
- Wizyty domowe

Cena: 49 zł/mc


Weźmy teraz pod lupeczkę ZUSik :

Cytat:

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie Kwota składek na ubezpieczenia społeczne
społeczne zdrowotne emerytalne rentowe chorobowe wypadkowe
1 915,80 zł 2 392,76 zł 373,96 zł 114,95 zł 46,94 zł 34,48 zł*


Pewnie wyciągniesz jakieś sensowne wnioski Wink

goral_ napisał:

Pokaż mi państwo w którym służba np. zdrowia jest dochodowa, służba zdrowia ma ratować ludzi a nie zarabiać pieniądze,podobnie jet ze szkolnictwem.


Trochę pokpię ale inaczej nie można w tym wypadku. W socjaliźmie _wszystko_ jest darmowe, opieka medyczna (na chlewnym poziomie ale zawsze! Wszyscy równo!), baaaa, szkolnictwo podstawowe jest obowiązkowe i bezpłatne...Niesamowite, toż to raj! Wink A poważnie - chyba nie jestes aż tak naiwny ? Jest na forum masa rodziców, proszę by ktoś wypisał ile wydaje rocznie na edukację swojego dziecka (książki, zeszyty, przybory, zajęcia dodatkowe, PZU, SKO i setki innych podobnych idiotyzmów). W Ministerstwie Edukacji również wiedzą doskonale co mojemu dziecku wbić do głowy i czego mają uczyć (byle nie Gombrowicza!), rewelacja, chcą bym posłał dziecko w wieku 6 lat do podstawówki, no zrozumiałe - im młodszy umysł, tym łatwiej można go "sformatować" i zmanipulować w odpowiednią stronę.

Goral Ty płacisz składke zdrowotną, gdyż w POLSCE jest PŁATNA SŁUŻBA ZDROWIA. Inna para kaloszy że nierentowana, w zapaści i na skandalicznym poziomie sprzętowym, ale to jest własnie socjalizm. Wszyscy równo.
Skąd idą pieniądze na pensje lekarzy i pielegniarek i utrzymanie szpitali i przychodni, skad pieniadze na refundacje leków? Widać w socjaliźmie wszystko jest za darmo ^^
_________________
"W pozornie beznadziejnej walce, rozwiązanie tych problemów jest proste. Jedyną broń jaką mają przeciwko nam jest ukrywanie przed nami wiedzy. Musicie dużo czytać, by
poznać prawdę i dostrzec korzenie zła"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Rep




Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 613
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:31, 25 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JA
Cytat:

Góral_ świetne hehe.
Rep. Szkoda, że nie odpowiesz na jego zarzuty, bo są bardzo dobre. Szkoda, że nic nie napisałeś na to co ja Ci napisałem... Pewnie dalej utrzymujesz się w przekonaniu, że dług PRLu był większy niż teraz naszej RP?


Dla Ciebie obrazanie mojej osoby bylo swietne.
Wiec odpowiadam Ci.
Patrz na dolna czesc mojego podpisu.
_________________
Referendum to inicjowanie dobrych oraz wetowanie wrogich nam ustaw. To sprawdzilo sie w Szwajacarii.
Skonczmy z partiokracja.
Demokracjabezposrednia.org

*Nie odpowiadam na posty lekcewazace i niskiego poziomu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:50, 25 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie obrażanie, a argumenty jakich użył. Np kiedy powstał KRUS i ZUS.

Cytat:
By zapewnić, by dbać, by się opiekować. Jakże szlachetne hasła ! Pod szyldem owych, okrada się do cna opodatkowanych i ozusowanych płatników. Jest jeszcze inny problem - nie życzę sobie żeby Państwo o mnie dbało, bo nie wie jak to zrobić. Ja nie choruje, dlaczego mam płacić składkę? Odkładam w prywatnym funduszu na emeryturę, dlaczego muszę płacić ZUS'owi ponad 700 zł/m-c?


Nie patrz na system przez pryzmat siebie. To, że jest nierentowne, to już było wyjaśnione - nie dlatego, że system jest zły, tylko dlatego, że jest stworzony tak (przez tych u góry), żeby był zły i nierentowny. Dla Ciebie Szwecja - jeden z najbardziej socjalistycznych krajów - jest krajem gdzie żyje się na prawdę dobrze. I to i bogatym i średnim, bo tam biedy można powiedzieć nie ma. Co lepsze wcześniej podatki były za wysokie i troche to utrudniało, ale obniżono je i nikomu nie zabrano przywilejów! Jak to wytłumaczysz? Mniej kradną Wink? Podatki z 80% do 53% o ile dobrze pamiętam(?) i nikomu nic nie zabrano! Tam jakoś wszystko jest rentowne Wink.

Cytat:
Trochę pokpię ale inaczej nie można w tym wypadku. W socjaliźmie _wszystko_ jest darmowe, opieka medyczna (na chlewnym poziomie ale zawsze! Wszyscy równo!), baaaa, szkolnictwo podstawowe jest obowiązkowe i bezpłatne...


Za PRLu to się na książki tylu pieniedzy co teraz nie wydawało, ba. Można było w ogóle nie wydawać. Teraz? Strach myśleć w sierpniu jak się wrzesień zbliża ile pieniędzy z wypłaty książki zabiorą.
Co do chlewnego poziomu - do lat 70 opieka zdrowotna w bloku wschodnim była na znacznie wyższym poziomie niż na zachodzie Wink. Czemu stało się jak stało? Możemy pogdybać, może ktoś chciał upadku socjalizmu, ale ok. Ja nie jestem ani po stronie socjalizmu, ani po stronie kapitalizmu. Po prostu niszczę myślenie sterotypowe serwowane przez TV, albo JKM. Krytykuję i jedną i drugą stronę.

Cytat:
W Ministerstwie Edukacji również wiedzą doskonale co mojemu dziecku wbić do głowy i czego mają uczyć (byle nie Gombrowicza!), rewelacja, chcą bym posłał dziecko w wieku 6 lat do podstawówki, no zrozumiałe - im młodszy umysł, tym łatwiej można go "sformatować" i zmanipulować w odpowiednią stronę.


A co za rożnica, czy mamy socjalizm, czy kapitalizm? Jaki to argument? Nie mylcie interwencjonizmu z socjalizmem, czy kapitalizmem!

Cytat:
Rep był zajęty to Go zastąpiłem ^^ Co do długu - to widzę żes kolejny 'ekonomista' Dlug w PRL zaciągany był w jakiej walucie? I dlaczego przy nieupłynnionym kursie? Dobra, nie ważne


Chcesz? Sprawdź Wink. Nie było błędu w tym co napisałem. To była odpowiedź na to, że w PRLu dług był większy niż teraz względem PKB. A to nie jest prawda, dług był taki sam, o ile nie sporo mniejszy, bo PKB wtedy miało zupełnie inny wygląd niż teraz.

Doklejam:
Na początku transformacji, w 1989 roku, sfera produkcji materialnej stanowiła ponad 85% PKB, w tym przemysł ca 50%, a rolnictwo z leśnictwem - 6,6% (w r. 1988 - 7,9%) - w cenach stałych z 1990 roku. Oszacowanie udziału w PKB, wyodrębnionych w sferze poza produkcją materialną, usług finansowych wyniosło ca 0,6% (w poprzednim 1988 roku - 0,4%). Udział handlu wyniósł w tym czasie ca 10 % i uważa się, że został on zawyżony ze względu na to, że w danych GUS (będących bazą dla dokonywanych obliczeń) do działu handel wliczono również wartość przetwórstwa przemysłowego przedsiębiorstw handlowych. Jednocześnie zaniżyło to w tym czasie udział przemysłu w PKB.

Teraz w produkcji materialnej jest to 33%, czyli 66% w produkcie krajowym brutto stanowi nieprodukcja Laughing Confused
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
iaro




Dołączył: 01 Sty 2008
Posty: 1147
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:36, 25 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z socjalizmem moim zdaniem jest jeden cholerny problem, gdyby nie ten problem to byłoby cudnie.
Ten system ma to do siebie, że po jakimś czasie jest spore prawdopodobieństwo gospodarczo-politycznego samozadławienia się. Wtedy pozostaje sztuczne utrzymywanie go przy życiu lub całkowite jego przekształcenie. Wobec każdego systemu jestem sceptyczny, ale gdyby nie to, o czym piszę powyżej to byłbym zdecydowanie za socjalizmem.
Ma ktoś jakiś pomysł, koncepcję na to, by w razie czego temu zapobiec?
_________________
Systemu nie można niszczyć, trzeba go reformować.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
banghole




Dołączył: 04 Sty 2008
Posty: 24
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:42, 25 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

socjalizm to nakazy i zakazy...a ja wole wolność... nawet jesli jest gorzka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:59, 25 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Z socjalizmem moim zdaniem jest jeden cholerny problem, gdyby nie ten problem to byłoby cudnie.
Ten system ma to do siebie, że po jakimś czasie jest spore prawdopodobieństwo gospodarczo-politycznego samozadławienia się. Wtedy pozostaje sztuczne utrzymywanie go przy życiu lub całkowite jego przekształcenie. Wobec każdego systemu jestem sceptyczny, ale gdyby nie to, o czym piszę powyżej to byłbym zdecydowanie za socjalizmem.
Ma ktoś jakiś pomysł, koncepcję na to, by w razie czego temu zapobiec?


Ja też mam pytanie. Możesz mi wyjaśnić na czym polega to samo spore (nie 100%) prawdopodobieństwo samozadławienia gospodarcz-politycznego?

Cytat:
socjalizm to nakazy i zakazy...a ja wole wolność... nawet jesli jest gorzka


Pisałem wcześniej, że to nie prawda.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zderzak




Dołączył: 14 Maj 2008
Posty: 498
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:07, 26 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JA ludzi do altruizmu zmusic sie nie da a jak ktos probuje to wychodzi z tego tylko zamordyzm
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zderzak




Dołączył: 14 Maj 2008
Posty: 498
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:09, 26 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a przekonywanie do tegoz to zajebiscie ciezka sprawa
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wld




Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 1104
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:33, 26 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Socjalizm jak na razie nic dobrego ludzkosci nie przyniosl. Mielismy dwa socjalizmy po drodze w XXw.
Dwa, w socjalizmie wmawia sie ludziom, ze cos daje panstwo lub cos jest darmowe, bezplatne. Za darmo mozna w morde dostac, jak mowi znane porzekadlo. Kazdy na to placi na kazdym kroku. Najwiecej biedota, bo bogaci sa sprytni i unikaja podatkow oraz innych haraczy jak moga.
Trzy, masa srodkow jest marnowana, bo krazy w kolko od ludzi do ludzi jakimis dziwnymi drogami i kazdy transfer powoduje zmniejszenie tej kwoty. Kazdy urzad bierze pieniadze na swoje dzialanie(pensje pracownikow, energia itp), a w rzeczywitosci rozdziela tylko pieniadze zabrane czesto od tych samych ludzi, do ktorych trafiaja.
Cztery, socjalizm dazy zawsze do kontroli, nawet nad najdrobniejszymi pierdolami w zyciu. Nie zostawia wolnej woli i narzuca jednostce rozwiazania pod przymusem(skladki emerytalne, zdrowotne ect.)
Nie zgodze sie, ze kapitalizm(liberalizm gospodarczy) dazy do placy naturalnej. Rynek pracy to tez rynek i dzialaja na nim takie same prawa popytu i podazy. Bylo to widac na naszym przykladzie jak czesc ludzi zwiala do UK. Place sie podniosly.

Liberalizm daje ludziom szanse, wierzy w ich rozum, ale takze przestrzega: jak nie zdobedziesz umiejetnosci za mlodu, to bedziesz zerem", "jak bedziesz chlal, cpal, to zostaniesz menelem", "jak bedziesz nierobem, to pewnie zdechniesz z glodu". Socjal za to na odwrot. Jestes cpunem, alkohlikiem? No problem, dostaniesz rente, a nawet prochy. Jestes leserem? Dostaniesz wysoki zasilek, abys znowu mogl rok pociagnac na koszt innych. Jestes rolnikiem? Nic sie nie martw. Paliwo, dostaniesz i kupimy wszystko po dobrej cenie i na wodke damy.

Oczywiste, ze ludzie wybiora zawsze socjal, bo jest wygodny. Obiecasz komus cos darmo, to masz jego poparcie. Szczegolnie, gdy ten ktos jest w potrzebie lub jest nierobem. Wiadomo rozwiazania skrajne zawsze sa zle. Poglady Sz.P JKM i UPRu sa momentami skrajne i niemozliwe do wprowadzenia w naszych realiach z marszu. Jednak kurs ogolnie uwazam za sluszny.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:56, 26 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ehhh... nie lubie jak ktoś nie czyta wstecz. Znowu to samo musze mówić.

Cytat:
Socjalizm jak na razie nic dobrego ludzkosci nie przyniosl. Mielismy dwa socjalizmy po drodze w XXw.


Bo to były reżimy tak jak reżim kapitalistyczny teraz w USA. Socjalizm nie reżim jest w Szwecji i wielu innych krajach, gdzie poziom życia ludności jest o niebo lepszy niż w Polsce.

Cytat:
Dwa, w socjalizmie wmawia sie ludziom, ze cos daje panstwo lub cos jest darmowe, bezplatne. Za darmo mozna w morde dostac, jak mowi znane porzekadlo. Kazdy na to placi na kazdym kroku. Najwiecej biedota, bo bogaci sa sprytni i unikaja podatkow oraz innych haraczy jak moga.


Nic się nie wmawia, nic nie jest darmowe w socjalizmie. To, że PRL i ZSRR takich rzeczy usiłował to zupełnie inna sprawa.

Cytat:
Trzy, masa srodkow jest marnowana, bo krazy w kolko od ludzi do ludzi jakimis dziwnymi drogami i kazdy transfer powoduje zmniejszenie tej kwoty. Kazdy urzad bierze pieniadze na swoje dzialanie(pensje pracownikow, energia itp), a w rzeczywitosci rozdziela tylko pieniadze zabrane czesto od tych samych ludzi, do ktorych trafiaja.


W kapitalizmie też. Nawet szczerze powiem, że więcej.

Cytat:
Cztery, socjalizm dazy zawsze do kontroli, nawet nad najdrobniejszymi pierdolami w zyciu. Nie zostawia wolnej woli i narzuca jednostce rozwiazania pod przymusem(skladki emerytalne, zdrowotne ect.)


Jak już mówiłem wcześniej. Nie prawda Wink.

Cytat:
Nie zgodze sie, ze kapitalizm(liberalizm gospodarczy) dazy do placy naturalnej. Rynek pracy to tez rynek i dzialaja na nim takie same prawa popytu i podazy. Bylo to widac na naszym przykladzie jak czesc ludzi zwiala do UK. Place sie podniosly.


1. Kapitalizm to nie jest liberalizm gospodarczy.
2. I właśnie z tych praw wynika płaca naturalna. Praca to towar i ten towar się lepiej sprzedaje, gdy jest tańszy. Mówiąc krótko im mniej pracownik sobie za pracę zażyczy tym szybciej sobie pracę znajdzie. Jeśli jest deficyt pracowników to pracodawcy podwyższają płacę, ale zwykle jest na odwrót. Próbowałeś obalić coś z czym wszyscy ekonomiści są zgodni.

Cytat:
Oczywiste, ze ludzie wybiora zawsze socjal, bo jest wygodny. Obiecasz komus cos darmo, to masz jego poparcie. Szczegolnie, gdy ten ktos jest w potrzebie lub jest nierobem. Wiadomo rozwiazania skrajne zawsze sa zle. Poglady Sz.P JKM i UPRu sa momentami skrajne i niemozliwe do wprowadzenia w naszych realiach z marszu. Jednak kurs ogolnie uwazam za sluszny.


Socjalizm to system stawiający człowieka na 1 miejscu, kapitalizm pieniądze stawia na 1 miejscu. Tylko i wyłącznie taka jest różnica między socjalizmem, a kapitalizmem.

Gdzie byś zainwestował. Masz dwa miasta. W jednym bezrobocie jest na poziomie 5%, a w drugim 50%, natomiast w 1 bezrobotnych jest 10 tyś., a w drugim 5 tyś. Jeśli inwestujesz tam gdzie jest więcej bezrobotnych liczbowo jesteś kapitalistą, jeśli tam gdzie jest 50% bezrobocia to jesteś socjalistą. Teraz pytanie - wolałbyś żeby w mieście, w którym jest dobra sytuacja były inwestycje, bo wyjdzie bardziej oszczędnie (krótkozwrocznie), czy w tym mieście, w którym jest gorsza sytuacja socjalna (dalekowzrocznie), bo może wybuchnąć bunt z powodu gigantycznego bezrobocia,, jest ogromny alkoholizm i mnóstwo patalogi, bunt spowoduje dodatkowe straty? Wybieraj. To jest właśnie różnica między kapitalizmem, a socjalizmem - z takimi problemami borykają się politycy w ministerstwie gospodarki.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wld




Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 1104
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:09, 26 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z calym szacunkiem. To, ze napisales cos wczesniej wcale nie oznacza ,ze ja to przyjmuje jako prawde lub sluszne poglady.

Pisze o socjalu z doswiadczen wieku XX i z tego co dzieje sie dzis w naszym kraju oraz Europie. Przyklad Szwecji widze wszedzie w wypowiedziach chwalacych socjal. Jeden przyklad pozytywny na caly swiat? Jest to specyficzny kraj. Duzy, malo ludnosci, zaje.. bogactwa naturalne, energeryka jadrowa, zero zniszczen w obu wojnach. Kazdy jednym tchem wymieni kraje, gdzie socjalizm sie nie sprawdzil pociagajac w otchlan miliony ludzi.

Jesli rezim w USA mozna nazwac kapitalistycznym. Pra w strone socjalu i Obama ten trend prawdopodobnie nasili. Protekcjonizm i interwencjonizm jest u nich na niespotykanym gdzie indziej poziomie.

Kontrola, to podstawa socjalu. Wszedzie sie wtracaja, nawet urzedowo chca miec wplyw na ksztalt ogorka, czy marchwi. Oczywiscie za tym idzie wzost biurokracji. Spojrz na PRL, spojrz na UE. Kiedy bylo wiecej wolnosci teraz, czy w latach powiedzmy 89-93? Ja pamietam, ze wlasnie po przelomie. Mozna bylo firme zalozyc pohandlowac, bron dostac, ogolnie mniej osob zagladalo Ci przez ramie, czy aby czegos nie kombinujesz.

W jaki sposob marnuje sie srodki w kapitalizmie? Rozwin to.

Inwestuje tam gdzie mi sie bardziej oplaci. Co mnie obchodza jakies sytuacje socjalne. Nikogo batem do roboty nie gonie, tylko daje uczciwa propozycje: xxx pieniedzy, za xxx pracy. Nikt nikomu łaski nie robi. Oczywiscie rozum podpowiada, zeby isc tam gdzie jest wiecej bezrobotnych, bo jest wieksza konkurencja. Dlaczego ja jako przedsiebiorca mam stosowac sie do reguly rynku sprzedajac moje produkty, a pracownicy nie? Tez moge zrobic raban i zarzadac od panstwa aby mi jakos ulatwilo prowadzenie firmy. Dalo zapomoge, zapewnilo zbyt na moje produkty itd. Tylko jako przedsiebiorca jestem sam, posiadam jeden glos i panstwo socjalne ma mnie w dupie, bo ono liczy na poklask tlumu.

Jestem ciekaw jak sie skonczy socjalisyczny eksperyment w UE. Jak na razie wszystko idzie zgodnie z przewidywaniami, czyli rownia pochyla na zasadzie wiecej panstwa/mniej wolnosci.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 02:13, 27 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Przyklad Szwecji widze wszedzie w wypowiedziach chwalacych socjal. Jeden przyklad pozytywny na caly swiat?


Ok, więc zaczynamy: Wenezuela, Finlandia, Norwegia (choć mniej jak Szwecja), Dania, Niemcy, Francja (po części), Indie i Chiny (weź pod uwagę, że te kraje się jeszcze rozwijają - kontrowersyjny przykład), Grecja, Korea Południowa (mniej wolności tam jest niż w Polsce Wink ), hmmm jeszcze by dużo wymieniać. Chyba jeszcze Japonia jest porównywalna do Polski.

Cytat:
Jesli rezim w USA mozna nazwac kapitalistycznym.


Dla Twojej wiadomości USA znajdują sie w pierwszej dziesiątce krajów najmniej socjalnych. Tam jak stracisz pracę to tracisz wszystkie przywileje, ewentualnie jakies przytułki lub dobrzy ludzie Ci pomogą. Tak, jest to reżim kapitalistyczny.
UE to nie jest socjalizm, a korporacjonizm.

Cytat:
Kontrola, to podstawa socjalu.


Nic bardziej mylnego. Stereotypy serwowane z TV. Parę lat temu na wykładzie z polityki gospodarczej wykładowca (profesorek Smile ) zadał nam pytanie: Czym się różni kontrola państwowa w socjalizmie, od kontroli państwowej w kapitalizmie? Odp: Niczym, tylko tym, że w kapitalizmie kontrola państwowa jest na papierku w postaci prawa, a w socjalizmie nie trzeba było spisywać ustaw, żeby one obowiązywały. Wniosek: W kapitalizmie marnuje się więcej papieru Laughing

Cytat:
Kiedy bylo wiecej wolnosci teraz, czy w latach powiedzmy 89-93? Ja pamietam, ze wlasnie po przelomie. Mozna bylo firme zalozyc pohandlowac, bron dostac, ogolnie mniej osob zagladalo Ci przez ramie, czy aby czegos nie kombinujesz.


A w PRLu można było ubić gruby interes na słoikach Wink. Jak ktoś miał pomysł to i w PRL nieźle zarabiał. Dzisiaj właśnie Ci ludzie mają kasę, co wtedy inwestowali.

Cytat:
W jaki sposob marnuje sie srodki w kapitalizmie? Rozwin to.


50% żywności w Polsce się utylizuje. Wystarczy? Fakt jest nadprodukcja, ale zamiast chemicznych bułek i chleba mógłby być prawdziwy. To sie nazywa marnotrawstwo. W kapitalizmie rzeczy leżą póki się nie zepsują, lub nie sprzedadzą - pomimo tego, że pod magazynem umiera 500 osób z głodu...

Cytat:
Inwestuje tam gdzie mi sie bardziej oplaci. Co mnie obchodza jakies sytuacje socjalne. Nikogo batem do roboty nie gonie, tylko daje uczciwa propozycje: xxx pieniedzy, za xxx pracy. Nikt nikomu łaski nie robi. Oczywiscie rozum podpowiada, zeby isc tam gdzie jest wiecej bezrobotnych, bo jest wieksza konkurencja.


Odpowiedziałeś wymijająco. Pytanie było proste. W którym mieście jako państwo zrobiłbyś inwestycję (wybudował fabrykę, żeby dać ludziom pracę)?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
goral_




Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 3715
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 02:27, 27 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kolejny nawiedzony dUPRowiec:))

Wld napisał:

Pisze o socjalu z doswiadczen wieku XX i z tego co dzieje sie dzis w naszym kraju oraz Europie.


Czekam na te przykłady, znaczy te złe przykłady socjalizmu w europie XX wieku - bo jak na razie to same hasła sadzisz.

Cytat:

Przyklad Szwecji ...


Zostawmy Szwecję.

Cytat:
Kazdy jednym tchem wymieni kraje, gdzie socjalizm sie nie sprawdzil pociagajac w otchlan miliony ludzi.


Słuchamy z zaciekawianiem. Ja myślę i myślę... i nawet po 10 tchach nie przychodzi mi nic na myśl... No więc?
A przy okazji mam wymienić kraje gdzie kapitalizm przyniósł raj -dosłowny raj- milionom mieszkańców?Smile)

Cytat:

Jesli rezim w USA mozna nazwac kapitalistycznym. Pra w strone socjalu i Obama ten trend prawdopodobnie nasili. Protekcjonizm i interwencjonizm jest u nich na niespotykanym gdzie indziej poziomie.


Ale Busz to socjalista, komuch czy kapitalista a może neoliberał?
Bo już się gubię. Raz dUPRopwcy piszą, że wiwat Busz, bo dał wolność bankom w robieniu biznesu - teraz komuch bo banki wspiera... czy Korwin jego dUPR może się więc określić czy USA są socjalistyczne czy kapitalistyczne?
Bo coś mi się widzi, że USA to wręcz przykład kwint esencji do czego prowadzi kapitalizm! Do tego, że ludzie, pracownicy, obywatele dofinansują prywatne banki.

Cytat:

Kontrola, to podstawa socjalu.


Buhehehe - takiej kontroli jaka zapewnia kapitalizm, to szukać ze świeca... kamery, odciski palców... Naloty CBA o 6 rano...
Stalin mógł pozazdrościć kontroli jaką USA dopracowały nieomal do perfekcji.
W USA wszystko jest pod kontrolą. Wręcz niektórzy piszą, ze to państwo policyjne, a jak wiadomo, od neoliberalizmu do dyktatury - jeden krok.

Cytat:

Wszedzie sie wtracaja, nawet urzedowo chca miec wplyw na ksztalt ogorka, czy marchwi.


Jakiś przykładzik? Bo ja słyszałem, że kapitalista musi mieć marchewki w sklepie o odpowiedniej długości.

Cytat:

Oczywiscie za tym idzie wzost biurokracji. Spojrz na PRL, spojrz na UE.


Neoliberalizm z kapitalizmem niosą 100 razy więcej biurokracji!
A wszystko chodzi o to by jak najdalej od klienta! Spróbuj w kapitalistycznej polce załatwić reklamacje w banku, u operatora telefonicznego... znajdź dyrektora... znajdziesz? Bez szans, tak pozasłaniali się biurokracją, że nie ma szans. W PRL-u mogłeś trafić w 10 minut na dyrektora Nowej Huty!

Cytat:

Kiedy bylo wiecej wolnosci teraz, czy w latach powiedzmy 89-93? Ja pamietam, ze wlasnie po przelomie. Mozna bylo firme zalozyc pohandlowac, bron dostac, ogolnie mniej osob zagladalo Ci przez ramie, czy aby czegos nie kombinujesz.


Broń dostać?! Ktoś ci chyba nieźle na ściemniałSmile))

Cytat:

W jaki sposob marnuje sie srodki w kapitalizmie? Rozwin to.


Czy obecny kryzys to nie wystarczający dowód?
Banki prywatne, czyli kapitalistyczne - narobiły bajzlu, przekrętów, złodziejstwa a kto ma posprzątać, kto dostanie dupę - ano właśnie - TY!
No chyba, że banki prywatne to socjalistyczne, ale wówczas kiedy są kapitalistyczne?

Cytat:

Inwestuje tam gdzie mi sie bardziej oplaci. Co mnie obchodza jakies sytuacje socjalne.


Bo nie żyjesz na księżycu.
Kup sobie wyspę, zamieszkaj na niej odgrodź się murem i tam możesz sobie robić co chcesz - nawet się powiesić.
W społeczności żyjesz - ze społecznością musisz się zgodzić, czy chcesz czy nie.
Inaczej ja omeg powiedzieć - na huj mi prezydent i premier? po co wojsko i policja? Sam kupie sobie armię i będę robić zajazdy:) Wygrywa silniejszy! Sądzisz, że był byś tym silniejszym?

Cytat:

Nikogo batem do roboty nie gonie,


A ktoś cie goni byś zakładał w Polsce firmę? Więc o co te żale.
Dlaczego dUPRopwcy zawsze tylko w jedną mańkęSmile)
No tak, bo tak łatwiej.

Cytat:

tylko daje uczciwa propozycje: xxx pieniedzy, za xxx pracy. Nikt nikomu łaski nie robi.


Jak do ciebie przyjdzie bandzior i powie dawaj mi xxx pieniędzy bo jak nie to zajebie ci rodzinę - to też uczciwa propozycja - prawda?
Życie rodziny za xxx kasy. Bandzior to w pewnym sensie przedsiębiorca... Dlaczego więc tępisz bandytów, skoro oni są naprawdę przedsiębiorczy.
Aha, bo takie jest prawo... ale jak prawo ma chronić biednego to już jest do dupy prawo i nie powinno istnieć? Typowa retoryka dUPRu:)
Dla nas Tak, dla nich Nie!Smile))

Cytat:

Oczywiscie rozum podpowiada, zeby isc tam gdzie jest wiecej bezrobotnych, bo jest wieksza konkurencja.


Afryka? Tam kapitalizm ma się dobrze a czy ludzie, mieszkańcy afryki też?
Widzisz, chcąc nie chcąc sam udowodniłeś głupotę Korwina i jego dUPRu o wyższości kapitalizmu. Tak, widać go doskonale w Afryce, jak kapitalizm przynosi rozkwit temu kontynentowi.

Cytat:

Dlaczego ja jako przedsiebiorca mam stosowac sie do reguly rynku sprzedajac moje produkty, a pracownicy nie?


Bo praca to nie towar ale środek. Taki z ciebie przedsiębiorca jak z Korwina naukowiec:)
Poza tym, jeśli nie widzisz różnicy między towarem a człowiekiem, to już się nie dziwię dlaczego dUPR namawia do chodzenia do weterynarza:)

Cytat:

Tez moge zrobic raban i zarzadac od panstwa aby mi jakos ulatwilo prowadzenie firmy.


Cały czas ci ułatwia! CAŁY CZAS - obniża ci podatki, reformuje kodeks pracy, tak, że ten pracownik ma coraz mniej praw. O co ci biega? Powiedz w czym państwo dziś ci przeszkadza?

Cytat:

Dalo zapomoge, zapewnilo zbyt na moje produkty itd. Tylko jako przedsiebiorca jestem sam, posiadam jeden glos i panstwo socjalne ma mnie w dupie, bo ono liczy na poklask tlumu.


Socjalne? W Polsce od 1989 roku mamy kapitalizm i to w tej wersji hard core. To kapitalizm ma cie głęboko w dupie to kapitalizm patrzy jak cię wyrąbać do końca.
Kapitalizm a zwłaszcza neoliberalizm, nienawidzi konkurencji - pokaż mi choć jednego kapitalistę który by pielęgnował i wspomagał konkurencję zamiast zwalczać? Znasz takiego?
Kapitalizm ma praktycznie w statucie pożeranie słabszego. To, że państwo daje ci w dupę tu czy tam wynika z tego, że są ludzie potężniejsi od ciebie i to oni ustalają reguły gry, nie rządy, bo rządy w kapitalizmie są tylko wykonawcami tego co zleceniodawcy chcą (nie po to się opłaca kampanie by potem rząd opłacany z prywatnych firm robił przeciw nim).
Opłać komuś kapanie, tak by dostał się do sejmu a będzie robić "pod ciebie" - nie stać cię... no to sorry, ale chyba nie chcesz socjalizmu?

Cytat:

Jestem ciekaw jak sie skonczy socjalisyczny eksperyment w UE. Jak na razie wszystko idzie zgodnie z przewidywaniami, czyli rownia pochyla na zasadzie wiecej panstwa/mniej wolnosci.


Jak na razie to jest kapitalizm! Dlaczego zwolennicy dUPRu, PO i PiS jak widzą bankrutujący kapitalizm to mówią, że to socjalizm?
Dlaczego parę lat temu to popierali mówiąc, że to zdrowy wolnorynkowy system?
Jakieś rozdwojenie jaźni:))
I znów muszę powtórzyć:
Jedno zdanie: wszyscy kurwa winni tylko nie kapitalizm.
Ile kapitalizm musi ci dać w pizdę byś wreszcie przetarł oczy?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wld




Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 1104
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:01, 27 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lewactwo w natarciu. Nie chce mi sie odpowiadac na wszystkie cytaty. Problem z USA, czy UE polega na tym, ze chca miec kapitalzm i dac ludziom socjal. Jak ktos twierdzil, ze sa to kraje komunityczne (np JKM) to tylko wspolczuc, chyba ze mowi to ironicznie. Jak zaczyna sie reglamentacja, to lecimy w strone socjalu, zaczyna sie deregulacja, to w strone liberalizmu.

Zapomnieliscie podac do tego grona Chiny, ups juz sa, KRLD, ZSRR, NRD, PRL, etc etc. Tam sie akurat nie sprawdzil i wszyscy jak jeden uciekaja/li na druga strone. Pozatym CHRL jest panstwem socjalistycznym? Malo o nim wiem, moze podaj jakie swiadczenia i ochrone maja tam pracownicy. Mi, to przypomina dziki kapitalizm polaczony z zamordyzmem. Glodowe stawki, byle jakie warunki pracy, napierdalnie jak roboty. Tworzy sie tam klasa srednia, bogata i masy biedoty glownie na wsiach. Jakos mi to nie podchodzi pod socjal. Efektem tego jest masakryczny rozwoj, kosztem ludzi. Nikt nie proponuje tutaj takiego gowna. Chcialbym zmian powoli w prawo.

W PL mamy kapitalizm od 89 i caly czas przykreca sie nam srube w postaci haraczy jak w socjalu. Wynik? Jedno i drugie jest ulomne. Gospodarka sie rozwija slabiej niz powinna, a socjal jest na niskim poziomie. Masz racje, kiedys byly zlote czasy na interes i wielu ludzi sie dorobilo. Pomijam tych co nakradli. Kradli, bo im pozwolono tzn panstwo bylo slabe. Dalo wolnosc, ale nie stalo na strazy prawa.

Uwierz, ze dal mi w pizde i powinien dac mi szanse. Owszem dal, jednak porownujac dwa okresy z poczatku i teraz, to nie ma o czym gadac.

Tu nie rozbawiles. Zajmuje sie transportem. Chce miec takie przywileje jak chlopi. Jak slabo idzie, to panstwo ma kupowac odmnie uslugi(po dobrej cenie), jak potrzebuje nowe auto, to chce by mi dolozylo, jak cos sie zepsuje, to chce aby mi wyrownano szkode. No i co roku jakies doplaty. Aha, ZUS 100zl/mies. Dobra nawet nie che miec tak jak rolnicy. Wystarczy jak pracownicy. Firma x nie chce juz moich uslug? Hola, nie moze zrezygnowac. 3 miechy musi mnie trzymac i odszkodowanie. Jak strace kontrahenta chce miec zapomoge, aby firma dzialala pol roku. Tylko przedsiebiorca ma byc jebany i ponosic ryzyko calym swoim majtkiem? Gdzie ta komuni...ekhm socjalistyczna sprawiedliwosc? Co ja gadam. Sprawiedliwosc spoleczna dziala tylko w jedna strone Smile

Neoliberalizm ma tyle wspolnego z liberalizmem, co demokracja z demokracja ludowa. Nie wkladaj wszystkiego do jednego wora. Nie licza sie nazwy noeliberal, USA, PO, PIS, tylko dzialania jakie te podmioty podjemuja.

Nt. krzyzsu, jego przyczyn i tego jak kraje podchodza do rozwiazan mozna napisac w innym temacie. Tutaj jest chyba winny system emisjii pieniadza, choc nie jestem pewien. Caly czas probuje sie wiecej dowiedziec. W kapitalizmie i zdrowym systemie prawnym te banki powinny upasc. Ciezko mi stwierdzic na ile ten kryzys byl do przewidzenia i kto moglby na nim skorzystac. Jak ktos skorzystal, to mozna przypuszczac, ze ma z tym cos wspolnego. Powtarzam, mam za malo wiedzy jeszcze, aby cos stwierdzic kategorycznie.

Zgodzicie sie chyba wszyscy, ze socjal podupada. Maly wzrost (jeszcze teraz taka wtopa), duze wydatki na leczenie(drogie leki+dluzsze zycie), duze wydatki na emerytury. Socjal znany z PRL zbankrutowal. Ten tez idze na dol. Warto isc w ta strone?

Edit.
W sprawie inwestowania w hipotetycznym miescie.
Jak nazwiesz cala globalizacje? Dlaczego fabryki przenosza sie do rejonow biedniejszych, z wiekszym bezrobociem? Chca ratowac tam "sytuacje spoleczna"? Maja w dupie wlasnie ta sytuacje, ba maja w dupie sytuacje jaka bedzie w ich macierzystym kraju. Dlaczego to robia? Bo sa zlymi krwiopijcami? Chca sie utrzymac i zarabiac. Dzieki temu ja mam tez zarobek i wielu innych ludzi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
goral_




Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 3715
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:21, 27 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wld napisał:
Lewactwo w natarciu. Nie chce mi sie odpowiadac na wszystkie cytaty.


Dobra, a teraz jakieś konkrety czy dalej hasła i stereotypy które nawet nie tyle, że nie istnieją ale nigdy nie istniałyWink
Jeśli twoja wiedza opiera się na hasłach rodem z for dUPRu to dziękuję ale jak można z tobą o tym dyskutować jak ty nawet nie wiesz o czym piszemy?!
Daj jakieś konkrety to się odniosę, bo do haseł, sloganów i stereotypów ciężko się jest odnosić.

np. Kto rolnikom dopłaca do nowego samochodu, kto od nich klupuje jak nie sprzedadzą gdzie indziej?... czy możesz to rozjaśnić jakimiś przepisami, lub linkami do przepisów? Chętnie zostanę rolnikiem, jeśli tak jest jak piszesz...!
Oraz do innych tez proszę byś podał konkrety.
I po raz kolejny proszę o odpowiedz gdzie w Polsce dziś jest socjalizm? W jakiej dziedzinie?
kto jest socjalistą? Po a może PiS? Może dUPR?
Chciałbym usłyszeć konkrety o socjalizmie, bo na razie to tylko hasła i slogany lecą puste jak pusty jest Korwin z dUPRem na czele:)))
Kto dziś kogo dofinansuje, czy bezrobotni dziś maja się super (socjalizm) czy to co we Włocławku się stało (walka o paczki z żywnością charakteryzuje socjalizm czy kapitalizm -znane sceny z afryki)
proszę o więcej konkretów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Teodoryk




Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 834
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:32, 27 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

... Kapitalizm to zaraz która stawia zysk i zarobek ponad człowiekiem, ten system doprowadzając do powstawania monopoli i gromadzenia majątku w rękach pojedynczych osób, prędzej czy później system upada! Dzisiaj system ten jeszcze żyje tylko dlatego iż sączy siły witalne z krajów 3 świata, można by powiedzieć, ze kapitaliści żyją na koszty innych ludzi! Powtarzam raz jeszcze system który stawia zyski ponad człowiekiem jest systemem chorym.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Teodoryk




Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 834
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:33, 27 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy w Szwecji żyje się tak jak ZSRR? Nie rozumiem dlaczego fani JKM oraz kapitalizmu IGNORUJĄ SZWEDZKI PRZYKŁAD.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
iaro




Dołączył: 01 Sty 2008
Posty: 1147
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:22, 27 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiedź dla @JA- nie mam nic przeciwko socjalizmowi, ale wydaje mi się, że zamknięta i planowana centralnie gospodarka może po jakimś czasie się zadławić, a moje obawy wynikają z tego, że taki system pozostaje czasem niezmienny przez lata i może stać się skostniały. Tak było (przynajmniej wg obecnej oficjalnej propagandy) w RWPG.
_________________
Systemu nie można niszczyć, trzeba go reformować.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:03, 27 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Odpowiedź dla @JA- nie mam nic przeciwko socjalizmowi, ale wydaje mi się, że zamknięta i planowana centralnie gospodarka może po jakimś czasie się zadławić, a moje obawy wynikają z tego, że taki system pozostaje czasem niezmienny przez lata i może stać się skostniały. Tak było (przynajmniej wg obecnej oficjalnej propagandy) w RWPG.


Iaro, właśnie o to chodzi, że socjalizm centralnie planowany i zamknięty to ZSRR i PRL. Taki eksperyment NWO. Natomiast socjalizm może być liberalny, protekcjonistyczny (tutaj nie chodzi o to, że chroni pojedynczego obywatela, tylko inwestuje i rozwija wewnętrzną gospodarkę ograniczając przy tym wpływy z zewnątrz np. prowadząc aktywną politykę celną). Protekcjonistyczne były Niemcy przed 1 wojną światową i USA. DZięki czemu wybiły się, bo Anglia miała monopol na wszystkich rynkach. To tam rewolucja przemysłowa się zaczęła i rozwijała, gdy w Niemczech był jeszcze feudalizm, a w USA nie było w ogóle przemysłu. Za wolnością gospodarczą są tylko i wyłącznie kraje dominujące, bo mogą zalewać swoimi produktami państwa słabsze - warto przeczytać co pisał na ten temat propagator ruchu protekcjonistycznego w Niemczech: List nazwisko, imienia teraz nie pamiętam. To od niego się zaczął powolny upadek hegemonii Anglii i Holandii. Dzięki jego odkryciom w ekonomii.
Krótko mówiąc co do socjalizmu: socjalizm to nie centralne planowanie, socjalizm to nie brak wolności. Socjalizm to po prostu socjalizm i może być tak samo centralnie planowany jak kapitalizm (czyli w tym wypadku korporacjonizm). Socjalizm może być liberalny. A ruchów różnych socjalistycznych jest taka masa, że musiałbym tu pełny wykład napisać Wink.


Cytat:
Tam sie akurat nie sprawdzil i wszyscy jak jeden uciekaja/li na druga strone. Pozatym CHRL jest panstwem socjalistycznym? Malo o nim wiem, moze podaj jakie swiadczenia i ochrone maja tam pracownicy. Mi, to przypomina dziki kapitalizm polaczony z zamordyzmem. Glodowe stawki, byle jakie warunki pracy, napierdalnie jak roboty. Tworzy sie tam klasa srednia, bogata i masy biedoty glownie na wsiach.


Jak wspomniałem Chińska Republika Ludowa jest krajem socjalistycznym, ale w okresie rozwoju, dlatego na wsiach jest bida. Przypominają ZSRR z lat 50, z fabrykami z lat teraźniejszych. Nie podam Ci jakie są tam stawki np emerytalne itd., bo tego na razie nie wiem. To, że oni tam w fabryka zarabiają 5 centów na godzinę, to nie znaczy, że jest to mało. Dla nich to może być jak dla nas 10 zł na h. Nie wiem jakie są tam przeliczniki. Warto sprawdzić. Bynajmniej miasta i miasteczka wiele sie już nie różnią od miast w USA. Aut też tam multum jeździ.

Cytat:
Neoliberalizm ma tyle wspolnego z liberalizmem, co...


... socjalizm z PRL. Cool . Socjalizm PRLowski to tak zwany socjalizm państwowy.

Cytat:
Nt. krzyzsu, jego przyczyn i tego jak kraje podchodza do rozwiazan mozna napisac w innym temacie. Tutaj jest chyba winny system emisjii pieniadza, choc nie jestem pewien. Caly czas probuje sie wiecej dowiedziec. W kapitalizmie i zdrowym systemie prawnym te banki powinny upasc. Ciezko mi stwierdzic na ile ten kryzys byl do przewidzenia i kto moglby na nim skorzystac. Jak ktos skorzystal, to mozna przypuszczac, ze ma z tym cos wspolnego. Powtarzam, mam za malo wiedzy jeszcze, aby cos stwierdzic kategorycznie.


Napiszę co na ten temat pisał jeden z socjalistów:
Jean Charles Leonard Sismonde de Sismondi - kapitalizm doprowadza (jak mistrz szkoły liberalnej już mówił) do biednienia mas, które nie dostarczają odpowiedniej ilości popytu dla fabryk powodując "nadprodukcję" i w rezultacie kryzys.
Rozwiązaniem tej wady kapitalizmu miały być banki dające kredyty zwiększające popyt mas, dzięki czemu kryzysów miało już nie być. I po Sismondim Marks napisał:
"Posiadacze kapitału będą oddziaływać na klasę robotniczą, aby kupowała coraz więcej drogich dóbr, domów i technologii zmuszając ją do zaciagania coraz więcej drogich kredytów, aż w pewnym momencie długi staną się niemożliwe do spłacenia. Niespłacone długi będą prowadzić do bakructw banków, które trzeba będzie nacjonalizować i państwo wejdzie na drogę, która w końcu doprowadzi do komunizmu."

P.S. Zdziwiony, że Niemcy zaliczyłem do świetnie prosperujących krajów socjalistycznych? Wink. Socjal jest tam na takim poziomie jakim się polakom by nie śniło.

Doklejam:
Friedrich List - przypomniało mi się Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zderzak




Dołączył: 14 Maj 2008
Posty: 498
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:07, 27 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiecie co, przylazl tu na forum taki jegomosc co zwie sie jordii, miast go wspierac i jego inicjatywe na wszelakie mozliwe sposoby to robicie tutaj taka napierdalanke jak te osly w naszym sejmie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:36, 27 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no dobra to sorry: kapitalizm jest zajebisty.
lepiej? Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
zderzak




Dołączył: 14 Maj 2008
Posty: 498
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:47, 27 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to do mnie jest pytanie bimi?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20416
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:29, 27 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

do każdego Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
zderzak




Dołączył: 14 Maj 2008
Posty: 498
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:49, 27 Mar '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dla mnie kapitalem sa ludzie i ich doswiadczenia, to krotkie ale chyba uczciwe postawienie sprawy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona:  «   1, 2, 3, 4, 5 ... 41, 42, 43   » 
Strona 4 z 43

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Jaki jest problem z socjalizmem
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile