|
Autor
|
Wiadomość |
absolutarianin
Dołączył: 22 Lut 2009 Posty: 222
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
|
Wysłany: 16:38, 13 Mar '09
Temat postu: Manipulacje wyborcze w mediach - włos się jeży |
|
|
Przypomniała mi się jedna interesująca strona, gdzie udokumentowano przekręty i przeinaczenia w mediach nt. PJKM:
http://manipulacja.webpark.pl
(klikamy w "pozytyw", a potem "negatyw")
Oto przykładowy wycinek:
28.09.2005 ::: Wirtualna Polska/Polsat
Na Wirtualnej Polsce jest chat poświęcony programowi Tomasza Lisa "Co z tą Polską?" Po wpisaniu słów "Korwin-Mikke" pojawia się następujące ostrzeżenie: Tylko bez przekleństw proszę, to porządna knajpa! Po odmienieniu Korwina przez przypadki dostałem drugie ostrzeżenie: Przestań! Chyba, że chcesz by zajął się Tobą ktoś z obsługi. Oczywiście teksty zawierające inkryminowaną frazę nie są widoczne dla innych uczestników chatu. Być może jest to przypadek związany z filtrowaniem wyrazów niecenzuralnych (i do nich podobnych), jednak jest to o tyle dziwne, że bez problemu przechodzą wyrazy takie jak "kórwin", "kórwina", czy "kórwinem" (a nawet - za przeproszeniem - "kórwa"), które jakby nie było brzmią nieco gorzej. Można też wpisać samo "korwin", ale nie można już dodać myślnika i napisać "korwin-". Dziwna sprawa.
Warto zapoznać się z tymi materiałami, screenshotami, by zrozumieć, jak kłamliwe są media w przypadku tzw. sondaży wyborczych.
_________________ "Na szczęście wszelakie - serce trza mieć jednakie" J.Kochanowski
|
|
|
Powrót do góry
|
|
|
Rep
Dołączył: 20 Paź 2008 Posty: 613
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
|
Wysłany: 21:40, 13 Mar '09
Temat postu: |
|
|
Tak warto przeczytac.
Powstrzymam sie od komentarza.
Cytat: |
Na zielono zaznaczono fragmenty dodawane w późniejszym terminie, wraz z datą ich dodania.
14.10.2005 ::: Wirtualna Polska
Marek Grabski opisuje, kogo zamierzają w II turze poprzeć kandydaci, którzy przegrali I turę wyborów prezydenckich. Opisano stanowisko A.Leppera (jeszcze nie wie), M.Borowskiego (Tusk), H.Bochniarz i demokratów.pl (Tusk), PSL i J.Kalinowskiego (Kaczyński). Pominięto Janusza Korwin-Mikkego, który w I turze uzyskał wynik nieco wyższy od H.Bochniarz, a nieco niższy od J.Kalinowskiego.
[Na kogo w II turze?]
10.10.2005 ::: Tygodnik Powszechny
Reportaż "Czwarta macocha: Wieczór wyborczy za kulisami" (TP 42/2005) poświęcono relacji ze sztabów wyborczych, które znalazły się za Donaldem Tuskiem. W kolejności zaprezentowano relacje ze sztabów: J.Kaczyńskiego, M.Borowskiego, S.Tymińskiego, H.Bochniarz i A.Leppera. Słowem nie wspomniano o J.Kalinowskim i J.Korwin-Mikkem, mających wyższe rezultaty od H.Bochniarz i S.Tymińskiego, co zresztą sugerowały sondaże zrealizowane tuż przed ciszą wyborczą. Nie wietrzymy tu złośliwości, odnotowujemy z kronikarskiego obowiązku.
[Czwarta macocha]
09.10.2005 ::: TVP2 - Panorama
W Panoramie o godz. 22:00 p. Andrzej Turski poświęcił pierwszy kwadrans dwóm zwycięzcom I tury wyborów - pp. Tuskowi i Kaczyńskiemu. Następnie zaś zrelacjonowano wyniki pozostałych kandydatów, udzielając im również głosu i kolejno wyświetlając słupki z procentem uzyskanego przez nich poparcia. Poświęcono czas kolejno: A.Lepperowi -13,2% (36"), M.Borowskiemu -10,3% (27"), J.Kalinowskiemu -1,8% (54"), H.Bochniarz -1,5% (38") i S.Tymińskiemu -0,2% (37"). Na sam koniec poświęcono 13 sekund wszystkim pozostałym kandydatom, przedstawiając dla nich osobny wykres. To w tej grupie umieszczono Janusza Korwin-Mikke z wynikiem 1,7%.
[Panorama 9.X., Zrzuty ekranu]
09.10.2005 ::: gazeta.pl
Portal gazeta.pl, prezentując przybliżone wyniki wyborów w oparciu o sondaż exit-poll, popełnił charakterystyczną pomyłkę. Janusz Korwin-Mikke z poparciem 1,7% znalazł się poniżej Henryki Bochniarz, która uzyskała w tym badaniu poparcie 1,5%.
[1,5 > 1,7 ?]
06.10.2005 ::: wirtualnemedia.pl
Portal wirtualnemedia.pl przeprowadził sondę prezydencką. Na liście odpowiedzi zabrakło miejsca m.in. dla Janusza Korwin-Mikkego. Tegoż miejsca nie poskąpiono natomiast na wróżby wyborcze Joanny Godeckej, Elli Selleny, Wróżki Wielgoradesz i Wróżki Atis, którym z gwiazd, kart geomantycznych i szklanych kul wychodzi, że prezydentem ma zostać p. Tusk. Samospełniająca się przepowiednia?
[Sonda (na pasku po lewej stronie)]
03.10.2005 ::: Interia, mobile.net
Po zakończeniu kampanii wyborczej do parlamentu tygodnik "ANGORA" wraz z portalem interia.pl i portalem użytkowników telefonów komórkowych mobile.net.pl ogłosiły SMS-owe prawybory prezydenckie. Prawybory te wygrał bezapelacyjnie Janusz Korwin-Mikke, zdobywając 47,7% głosów, przed Markiem Borowskim (18,2%) i Donaldem Tuskiem (15,8%). Wyniki te jako jedyna opublikowała ANGORA. W portalu Interia.pl, jak również mobile.net.pl nie tylko nie przedstawiono wyników, ale w ogóle zniknęła stamtąd wszelka wzmianka, że prawybory takie w ogóle miały miejsce. Być może tak, jak miało to miejsce w przypadku "prawyborów" SMS-owych w Radio TOK FM (zobacz), wyniki zostaną podane w poniedziałek po wyborach prezydenckich - a być może nie zostaną podane wcale. Pan Z.M. z Wrocławia, który pierwszy nas o tej sprawie poinformował, zauważył, że w chwili kiedy wysyłał SMS ze swoim głosem, w zabawie tej uczestniczyło już ponad 5,5 tysiąca osób.
[forum ANGORY, ANGORA 41/2005, s.9, Interia 28.IX., Szukaj wyników na Interii, Szukaj na mobile.net.pl]
30.09.2005 ::: Wirtualna Polska
Wirtualna Polska przeprowadziła powyborczą sondę "Na kogo teraz oddałbyś głos?" Na liście odpowiedzi nie było PJKM. Nie było nawet kategorii "inne".
[Wyniki sondażu]
28.09.2005 ::: Wirtualna Polska/Polsat
Na Wirtualnej Polsce jest chat poświęcony programowi Tomasza Lisa "Co z tą Polską?" Po wpisaniu słów "Korwin-Mikke" pojawia się następujące ostrzeżenie: Tylko bez przekleństw proszę, to porządna knajpa! Po odmienieniu Korwina przez przypadki dostałem drugie ostrzeżenie: Przestań! Chyba, że chcesz by zajął się Tobą ktoś z obsługi. Oczywiście teksty zawierające inkryminowaną frazę nie są widoczne dla innych uczestników chatu. Być może jest to przypadek związany z filtrowaniem wyrazów niecenzuralnych (i do nich podobnych), jednak jest to o tyle dziwne, że bez problemu przechodzą wyrazy takie jak "kórwin", "kórwina", czy "kórwinem" (a nawet - za przeproszeniem - "kórwa"), które jakby nie było brzmią nieco gorzej. Można też wpisać samo "korwin", ale nie można już dodać myślnika i napisać "korwin-". Dziwna sprawa.
[Wejdź na czat, Zobacz zrzut ekranu]
26.09.2005 ::: TVP
W cyklu planowanych audycji "Prezydent dla Rzeczpospolitej" (12.IX.: w rzeczywistości chodziło także o program pt. "Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej") TVP z góry podzieliła kandydatów na poważnych i niepoważnych - i każdej grupie kazała dyskutować we własnym gronie. Uzasadniono to następująco: W każdym programie uczestniczyć będą bezpośredni konkurenci, czyli osoby cieszące się według sondaży podobnym poparciem społecznym. Tak jakby p. Lepper rywalizował o ten sam elektorat co p. Tusk, a p. Korwin-Mikke o ten sam, co nieżyjący już p. Podrzycki.
Jakby tego wszystkiego było mało, godzinę emisji tej "debaty" (na TVP2) (12.IX.: chodzi o program pt. "Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej") ustalono tak, że w tym samym czasie na TVP1 trwał jeszcze (do 23:00) program "Prosto w oczy", w którym gościli liderzy dwóch zwycięskich ugrupowań: pp. Kaczyński i Tusk (przypomnijmy, że było to nazajutrz po wyborach).
Na koniec dodajmy, że rozmowę pp. Kaczyńskiego i Tuska można w każdej chwili obejrzeć na stronie internetowej TVP, podczas gdy próżno by szukać zapisu "debaty" kandydatów skazanych przez TVP na porażkę. (6.X.: debata ta jest już dostępna (zobacz)).
[zapowiedź debat w TVP, Tusk i Kaczyński]
26.09.2005 ::: Radio TOK FM
22 września Radio TOK FM, ogłosiło zabawę w sms-owe prawybory, których wyniki miały być ogłoszone w piątek 23 września po południu. Drugie miejsce w tej zabawie zdobyła PJKM z wynikiem 28%. Wyniki tego sondażu zostały podane na antenie Radia TOK FM w piątek ok. godz. 19:00, jednak na stronie internetowej zamieszczono je dopiero w poniedziałek po wyborach.
12.IX.: Ponieważ strony, do których prowadzą poniższe odnośniki zostały przez portal gazeta.pl usunięte, na "Wystawie" zamieszczamy skany (zobacz).
[Ogłoszenie, Wyniki]
25.09.2005 ::: TVP1
TVP nie mogła sobie odmówić i tej satysfakcji, aby na sam koniec wdeptać jeszcze PJKM w ziemię. W "Wieczorze wyborczym" (początek o 19:55), prezentując szacunkowe wyniki wyborów (w oparciu o badania typu exit-poll zrealizowane przez TNS OBOP i PBS), TVP przedstawiła rezultaty Ruchu Patriotycznego (0,9%), Polskiej Partii Pracy (0,8%) i ugrupowania Centrum (0,1%), podczas gdy PJKM (która w exit-poll uzyskała 1,59%) wrzucona została do kategorii "Inne". Jak poinformował nas przedstawiciel firmy realizującej badanie, dokonano tego na prośbę TVP, która "przypuszczalnie spodziewała się", że PJKM uzyska gorsze wyniki od RP, PPP i Centrum. Spodziewała się, choć w sondażu OBOP przedstawionym w "Wiadomościach" 23 września, na 4 godziny przed ciszą wyborczą, PJKM (1,1%) wyprzedzała zarówno PPP (1%), Ruch Patriotyczny (0,2%), jak i partię Centrum (poniżej 0,2%)...
16.X.: Dopiero w czwartej godzinie programu, ok. godz. 23, po kolejnej prezentacji słupków z przybliżonymi wynikami wyborów (niewiele różniącymi się od tych z godz. 20:00) Kamil Durczok, jakby nigdy nic dodał: "Jeszcze drobne uzupełnienie tego, o czym mówił Michał, tego wyniku wyborczego, mmm... Michał mówił, że 2,7% wyborców głosowało na inne partie, ale jeśli spojrzymy na rozkład tych głosów, to okazuje się, że Platforma Janusza Korwin-Mikkego z tych 2,7% dostała, eee... no, zdecydowaną większość, bo 1,6 - a na raz, dwa trzy, cztery, pięć, sześć pozostałych ugrupowań przypada reszta głosów. (głębszy oddech) Dorota Gawryluk i jej goście..." Obowiązkowi obiektywizmu dziennikarskiego uczyniono zadość.
[Przybliżone wyniki w TVP; "Wieczór wyborczy" w TVP; Wyniki late-poll]
23.09.2005 ::: TVP1
23 września odbyła się ostatnia debata z cyklu "Wybory Polaków". Zaproszonych do niej było dziewięciu polityków, w tym Janusz Korwin-Mikke. A oto zapowiedź na stronie TVP: W debacie udział wezmą przedstawiciele największych ugrupowań politycznych w Polsce: Wojciech Olejniczak SLD, Marek Borowski SDPL, Andrzej Lepper Samoobrona, Waldemar Pawlak PSL, Jan Rokita PO, Jarosław Kaczyński PiS, Władysław Frasyniuk PD, Roman Giertych LPR. Dyskutować będą o naprawie państwa. Nietrudna zagadka: kogo brakuje wśród wymienionych?
Tego samego dnia w TVP3 emitowany był na żywo program "Młodzież kontra..." - był to jedyny poważny program przedwyborczy w telewizji publicznej, do którego przedstawiciele PJKM zostali zaproszeni bez kłopotów i na równych prawach jako jeden z 12 komitetów zarejestrowanych w całej Polsce. Wielką zaletą tego sprawnie prowadzonego programu jest to, że zaproszona partia ma do dyspozycji prawie 40 minut, w czasie których odpowiada na pytania młodzieżówek partyjnych i internautów, mając możliwość wszechstronnego zaprezentowania swojego stanowiska. Wydawało się, że PJKM choć w tym wypadku sprzyja szczęście, bowiem wylosowała ostatni możliwy termin uczestnictwa w programie (23.IX.) - a więc tuż przed ogłoszeniem ciszy wyborczej. Dodajmy, że przez cały okres przedwyborczy, zgodnie z ogłoszonym uprzednio przez TVP harmonogramem, "Młodzież kontra..." emitowana była w paśmie regionalnym w godz. 20:50-21:27, natomiast debaty z cyklu "Wybory Polaków" transmitowane były na Jedynce w godz. 22:00-22:50 - tak, aby osoby zainteresowane mogły obejrzeć obydwa programy. Co w tej sytuacji robi TVP? Otóż ustami Krzysztofa Ziemca w głównym wydaniu "Wiadomości", jakby nigdy nic ogłasza, że "ostatnie godziny kampanii będą emocjonujące także i w telewizji. Dziś o 20:15 debata w Jedynce o naprawie Rzeczypospolitej, kończąca nasz cykl debat". O 21:20, po zakończeniu tej kulminacyjnej debaty, zainteresowani będą mogli przełączyć kanał na TVP3, żeby zobaczyć ostatnie 7 minut programu "Młodzież kontra PJKM"...
[ostatnia debata; debaty o 22:00; "Młodzież kontra..." o 20:50]
["Wiadomości" z 23.IX.; "Młodzież kontra PJKM" plik mp3]
22.09.2005 ::: Gazeta Wyborcza
W tekście "Wybory: programy mało internetowe" tradycyjnie ograniczono się do "ośmiu największych partii", pomijając PJKM - mimo, że w przeprowadzonym przez GW 2 tygodnie wcześniej sondażu strona pjkm.pl została uznana za najlepszą przez 76% internautów.
[Programy na stronach www, ranking stron]
19.09.2005 ::: Rzeczpospolita
P. Zbigniew Galar postanowił sprawdzić, dlaczego w wynikach sondaży publikowanych przez "Rzeczpospolitą" nie występuje PJKM ani p. Korwin-Mikke. Jak uprzejmie odpowiedział Mu przedstawiciel firmy badawczej GfK Polonia: Pan Janusz Korwin-Mikke nie znajduje się na liście badanych kandydatów otrzymanej przez nasz instytut z dziennika "Rzeczpospolita". Redakcja "Rzeczpospolitej jest zleceniodawcą tego badania, jedynym właścicielem danych i jedynym podmiotem mogącym wprowadzać zmiany w kwestionariuszu ankiety.
[Cały tekst p. Galara]
18.09.2005 ::: TVP1
W tym dniu odbyły się prawybory we Wrześni, w których PJKM uzyskała 6,29%. Urny prawyborcze zamknięto o 20:00, więc w czasie głównego wydania "Wiadomości" nie było jeszcze ostatecznych wyników. Charakterystyczne jednak, że p. Durczok nie wspomniał ani słowem o samym fakcie odbywających się prawyborów; zamiast tego - tradycyjnie już - rozpoczął główne wydanie "Wiadomości" znajomym tekstem: Na tydzień przed wyborami do sejmu "Wiadomości" prezentują najnowszy sondaż parlamentarny i prezydencki. Jak można się było spodziewać, ostatnią z wymienionych partii byli demokraci.pl z poparciem 3,1%. Nie trzeba przy tym dodawać, że następnego dnia prawybory we Wrześni były już na tyle starym "newsem", że nie podano nawet ich wyników.
[Wiadomości z 18.IX., Wiadomości z 19.IX.]
14.09.2005 ::: Metro
Metro w ośmiu odcinkach porównuje programy wyborcze partii. Osiem odcinków dla ośmiu partii. Partia dziewiąta, czyli PJKM - jak zwykle na aucie.
["Metro" porównuje programy]
11.09.2005 ::: TVP2
Program "W imieniu obywatela" TVP reklamowała jako realizowane na żywo polityczne show. W każdym programie dyskutować ze sobą mieli przedstawiciele dwóch partii. PJKM wykluczono z udziału.
[W imieniu obywatela]
11.09.2005 ::: TVP1
W tym dniu miały miejsce prawybory w Bochni, w których PJKM uzyskał 8,43% głosów. Jak wyglądało tego dnia główne wydanie wiadomości? P. Kamil Durczok zaczął tak: "...już za chwilę specjalny sondaż przedwyborczy przeprowadzony przez TNS OBOP (...) na specjalne zlecenie Wiadomości". W sondażu tym wyjątkowo podano wynik PJKM, który wyniósł ni mniej ni więcej tylko 0,3%. Następnie przedstawiono wyciskający łzy materiał z rocznicy ataku na World Trade Center i ze spustoszonego huraganem Nowego Orleanu. Po 10 minutach wyemitowano nie zapowiedziany na wstępie programu materiał z Bochni, który zajął dokładnie 2 minuty i 45 sekund. W tym czasie zdążyli się wypowiedzieć przedstawiciele PO i PiS (którzy nie brali w prawyborach udziału), a także LPR i PD, jak również starosta Bochni z ramienia PSL i politolog Radosław Markowski. Jak łatwo się domyślić, ani słowem nie wspomniano o PJKM; zabrakło też czasu na podanie ostatecznych wyników prawyborów.
[Wiadomości z 11.IX.]
10.09.2005 ::: Polska Agencja Prasowa
PAP informuje o mityngu wyborczym w Bochni: Swoje programy i kandydatów zaprezentowało siedem partii (LPR, SLD, SdPl, PSL, Samoobrona i Partia Demokratyczna-demokraci.pl). Mowa o siedmiu, a wymienionych sześć. Kogo brakuje?
Za PAP tę okrojoną informację podają inne media.
[Mityng wyborczy w Bochni]
08.09.2005 ::: TVP1
TVP postanowiła dopuścić Janusza Korwin-Mikke do głosu. Reporterka "Wiadomości" umówiła się z nim na spotkanie, bodaj w centrum Warszawy. Obawiając się, że jego wypowiedź zostanie zmanipulowana, JKM zapytał na wstępie, ile z tego, co powie, zostanie "puszczone" w telewizji. Usłyszawszy, że ok. 15 sekund, swoją odpowiedź na pytanie streścił mniej więcej w 12-13 sekundach. Na to reporterka TVP zaczęła go nachalnie nagabywać, aby powiedział "coś jeszcze". Nie reagując w ogóle na słowa JKM, że powiedział już wszystko (co zmieści się w przewidzianym czasie), blokowała mu drogę, aby nie mógł odejść sprzed kamery. W końcu na kolejne pytanie "dlaczego nie chce już nic więcej powiedzieć", JKM odparł mniej więcej: "bo jesteście chamami i (jak powiem więcej), to wszystko zmanipulujecie". A oto, co zaprezentowano tego dnia widzom w głównym wydaniu "Wiadomości":
W połowie dziennika prowadzący Krzysztof Ziemiec zaserwował taką oto historię: Małe jest piękne, ale małe, niskie poparcie w polityce już tak nie cieszy. Nie cieszy szczególnie tych partii i kandydatów, którzy według ostatnich sondaży, na krótko przed wyborami, mogą się w sejmie nie znaleźć. Ugrupowania, które grają na razie w trzeciej lidze, nie poddają się i wierzą, że wszystko jeszcze można zmienić. [Tu od materiału nt. PSL i wypowiedzi Waldemara Pawlaka zaczyna się reportaż, połączony z wynikami sondażu prezentującego partie "na granicy upragnionych 5%", a mianowicie PSL (3-6%), SdPl(2-4%) i PD(1-4%). Sondaż i wypowiedź p. Henryki Bochniarz poprzedzone są przy tym życzliwym komentarzem prof. Jolanty Supińskiej:] Małe partie, które już nie muszą zabiegać o 51% wyborców, już nie to im w głowie, tylko zabiegają o 5% wyborców, mogą być bardziej sobą, mogą objawiać jakąś tożsamość. [Dalej, po p. Bochniarz, kilkusekundowych wypowiedzi udzielają Antoni Macierewicz z Ruchu Patriotycznego i Sylwia Pusz z SdPl, po czym następuje końcówka, której nie powstydziłby się sam Goebbels:] Politycy walczą nie tylko między sobą. Niektórzy winą za całe zło obarczają media - bo nie są pokazywani, bo ich zdaniem manipuluje się badaniami. [W tym momencie pojawia się obraz Janusza Korwin-Mikkego mówiącego coś spokojnie do kamery - ale jego głos jest zupełnie stłumiony, słyszymy tylko komentarz:] Janusz Korwin-Mikke umówił się z nami na wypowiedź w sprawie ostatnich sondaży. Zamiast merytorycznej odpowiedzi na pytanie, był raczej atak. [Teraz komentarz milknie, a zgłośnione zostaje to, co mówi JKM po zakończeniu swojej pierwotnej merytorycznej odpowiedzi; mówi kilka razy "to wszystko", "do widzenia", "dziękuję" i [to ostatnie dość niewyraźnie] "miało być 10-15 sekund", ale ponieważ pracownicy TVP blokują mu drogę, w końcu na kolejne pytanie "ale dlaczego?" rzuca "bo jesteście chamami i..." Te ostatnie słowa zostają odpowiednio zgłośnione, natomiast dalszy ciąg o manipulacjach TVP ginie już w końcówce komentarza:] Ostateczna ocena kandydatów i tak należy do wyborców. Joanna Wajda, "Wiadomości".
Każdy uczciwy człowiek musi przyznać, że to co zrobiła redakcja "Wiadomości", było skrajnym przypadkiem perfidii, stronniczości i fałszu. Jak się okazuje każdy, ale nie sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, który w trybie wyborczym rozpatrywał skargę JKM na opisaną powyżej manipulację. Jak z dumą donosi na swojej stronie TVP: Sąd oddalił wszystkie roszczenia, uznając za nieuzasadnione twierdzenie wnioskodawcy, że w wyemitowanym materiale podane zostały informacje nieprawdziwe. Sąd uznał także, iż „Wiadomości” są programem informacyjnym nie emitującym agitacyjnych treści wyborczych. Podpisano: Jarosław J. Szczepański, Rzecznik Telewizji Polskiej S.A.
[Wiadomości z 8.IX., orzeczenie sądu]
07.09.2005 ::: TVP
Telewizja Polska postanowiła nie dopuścić PJKM do debat publicznych. Miejsce w nich zarezerwowano dla partii, które: 1) zostały zarejestrowane w co najmniej 40 okręgach; 2) brały udział w programie "Forum" - jak doprecyzowano, chodziło tu o partie obecne w parlamencie oraz będące spadkobiercami takich partii; 3) miały w bieżących sondażach co najmniej 1% poparcia. Wszystkie te warunki (z wyjątkiem absurdalnego punktu o udziale w programie "Forum") spełniała PJKM: 1) zarejestrowano ją w 40 okręgach; 2) miała swoich posłów w sejmie I kadencji; 3) w sondażach, w których brane były pod uwagę PJKM i/lub UPR, zdobywały one łącznie 1-2% poparcia. Mimo to TVP postanowiła wykluczyć PJKM z debat publicznych. Na marginesie dodajmy, że w 2000 r. Państwowa Komisja Wyborcza, jak również Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zabroniły TVP zapraszać do programów wyborczych w oparciu o wyniki bieżących sondaży...
Doprawdy wzruszająco brzmi ostatnie zdanie tego komunikatu: TVP S.A. jest nadawcą publicznym i zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem samodzielnie kształtuje swój program posługując się zasadami obiektywizmu i rzetelności dziennikarskiej. No comments.
[debaty w TVP; sierpniowe sondaże; decyzja PKW i KRRiTV z 2000 r.]
05.09.2005 ::: TVP
Zrealizowano pierwsze interaktywne wydanie programu publicystycznego "Forum", poświęcone w całości zagadnieniom związanym z Internetem i rosnącą rolą nowych mediów w społeczeństwie. Przedstawiciel PJKM - ugrupowania, które akurat wśród internautów uzyskuje zawsze bardzo dobre wyniki - nie został zaproszony.
[Forum]
Cały okres wyborczy ::: Gazeta Wyborcza
W serwisie "Wybory 2005" na portalu Gazety Wyborczej przez całą kampanię prezentowane były jedynie wyniki sondażowe 8 wybranych partyj - Platforma Janusza Korwin-Mikke nie była w nich uwzględniona. Dla zainteresowanych przygotowano też na bocznym pasku stale dostępną listę ugrupowań, która umożliwiała zapoznanie się z licznymi materiałami na ich temat. Także na tej liście nie wymieniono PJKM. W obu przypadkach nie zapomniano o cieszących się zbliżonym poparciem demokratach.pl.
[Zakładka Wybory parlamentarne nad wykresami poparcia]
lipiec, sierpień 2005 ::: TVP
Według danych TVP za lipiec Unii Polityki Realnej i Platformie Janusza Korwin-Mikkego poświęcono 0 (słownie: zero) minut w programach ogólnopolskich TVP S.A. Dla porównania podajemy czas, jaki poświęcono ugrupowaniom, które ostatecznie w wyborach uzyskały nieznacznie lepszy bądź gorszy wynik: SdPl-UP-Zieloni 2004 (2:29'44"), Partia Demokratyczna (23'57"), Ruch Patriotyczny (6'03"), Polska Partia Pracy (30"). W sierpniu co prawda dalej nie wspominano ani słowem o PJKM, ale za to poświęcono całe 50 sekund UPR. A co słychać u innych małych partii? SdPl (46'47"), PD (33'09"), RP (14'36"), nie poszczę
ściło się natomiast PPP (jedyne 2").
[zestawienie za lipiec, zestawienie za sierpień]
01.08.2005 ::: Rzeczpospolita
Dziennik "Rzeczpospolita" przygotował specjalną stronę poświęconą prezentacji partii startujących w wyborach. Pod pozycją Czytaj w 'Rzeczpospolitej' znajdowały się odnośniki do materiałów nt. poszczególnych partii, opublikowanych w "Rz" w okresie od marca do września 2005. Oto ranking ilości informacji z dn. 30.IX.:
Sojusz Lewicy Demokratycznej (30), Platforma Obywatelska (20), Samoobrona (17), Prawo i Sprawiedliwość (16), Liga Polskich Rodzin (9), Partia Demokratyczna (, Socjaldemokracja Polska (6), Ruch Patriotyczny (5), Polskie Stronnictwo Ludowe, Partia Centrum (po 1), wszystkie inne partie, w tym Platforma Janusza Korwin-Mikke (zero). W powyższym zestawieniu zaznaczono wyniki partii, które ostatecznie dostały zbliżone poparcie w wyborach: SdPl (3,89%), PD (2,45%) i PJKM (1,57%).
[Partie w "Rzeczpospolitej"]
|
http://manipulacja.webpark.pl/
_________________ Referendum to inicjowanie dobrych oraz wetowanie wrogich nam ustaw. To sprawdzilo sie w Szwajacarii.
Skonczmy z partiokracja.
Demokracjabezposrednia.org
*Nie odpowiadam na posty lekcewazace i niskiego poziomu.
|
|
|
Powrót do góry
|
|
|
Voltar
Dołączył: 29 Sie 2006 Posty: 5408
Post zebrał 0 sat Podarowałeś sat
|
Wysłany: 22:32, 13 Mar '09
Temat postu: |
|
|
do podobnyhc manipulacji mozna zaliczyc ostatnie dwa ataki na PSL w wykonaniu der Dziennika
ci sami dziennikarze nie tak dawno wypisywali peany pod adresem Tuska jaki z niego świetny zawodnik na boisku (jeszcze przed "aferą meczową")
dzisiaj nikt nei mowi o leniuszku z kaszub tylko o pawlaku...
|
|
|
Powrót do góry
|
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz moderować swoich tematów
|
|