W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Mechanizmy systemu bankowego   
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
3 głosy
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Gospodarka i pieniądze Odsłon: 1076
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bohomazy




Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 151
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 12:13, 10 Lut '09   Temat postu: Mechanizmy systemu bankowego Odpowiedz z cytatem

Czytając rożne artykuły na temat "kryzysu" można spotkać głownie opinie, nie zaś wyjaśnienie faktycznych przyczyn, dla którego te zdarzenia miały miejsce. Przykładowo, można się dowiedzieć, ze upadek Lehman Brothers wywołał kryzys, ale tak naprawdę nie jest wyjaśnione, właściwie dlaczego upadek jednego banku powoduje kryzys ogólnoświatowy. Zwykle opisy skupiają się na konsekwencjach, a pomijają przyczyny.

Proponuje, by ten wątek poświecić analizie tego co ma miejsce w oparciu o wiedzę jaką posiadamy choćby z filmu "Money as a Debt" i podobnych opracowań.

Takie podejście, skupiające się na analizie przyczyn, a unikające komentowania opinii, pozwoli na lepsze zrozumienie tego co obecnie ma miejsce.

Może na wstępie pytanie, co byłoby, gdyby rządy nie dofinansowały z publicznych pieniędzy prywatnych banków i te musiałyby upaść?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bohomazy




Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 151
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 17:26, 11 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawie zilustrowany mechanizm opcji w dzisiejszym Pulsie Biznesu (wklejam całość, bo artykuł nie jest długi)

http://www.pb.pl/Default2.aspx?ArticleID.....;open=four

cz.1
Nadal nie możesz pojąć, jak AIG i inni mogli stracić na pożyczaniu papierów wartościowych? Nic dziwnego. To okropnie skomplikowane, a na dodatek nafaszerowane trudnymi słówkami. Stąd pomysł, by przedstawić to w najprostszy sposób, w jaki transakcje na Wall Street można wytłumaczyć. Przeczytajcie historię o dwóch krowach, którą znaleźliźmy na stronie alleyinsider.com.
Masz dwie krowy. John Paulson (tak, tak, ten od funduszy hedgingowych) pożycza od ciebie krowę, którą sprzeda za 100 dolarów. Daje ci 10 dolarów jako depozyt zabezpieczający. Kupujesz od sąsiada krowę za 100 dolarów. 90 dolarów pożyczasz z banku, a reszta to te 10 dolarów od Johna. Wszystkim dookoła opowiadasz, jak świetnie prosperujesz. Masz aktywa – dwie krowy na własność plus tę jedną, którą Paulson jest ci winien – warte 300 dolarów, a twoje zobowiązania to tylko sto dolarów.
Jedna trzecia mieszkańców kraju przechodzi na wegetarianizm. Myślałeś, że twoje dwie krowy są warte 200 dolarów, ale teraz to już tylko 140 dolarów. Zapewniasz wszystkich, że twoje finanse mają się dobrze. Aktywa mają teraz wartość tylko 200 dolarów – twoje dwie krowy i ta jedna, którą John jest ci winien – ale zobowiązania to nadal tylko 100 dolarów. W razie potrzeby mógłbyś sprzedać swoje aktywa po tej niższej cenie i spłacić wszystkie długi. Nie rezygnujesz jednak z krów, bo jesteś pewien, że to rynek się myli. Pewnego dnia ludzie znów będą jeść wołowinę.
Reszta mieszkańców kraju przechodzi na wegetarianizm. Twoje krowy są teraz warte po 2 dolary każda. Interesują się nimi producenci karmy dla psów. John Paulson kupuje na rynku krowę za 2 dolary i oddaje ci ją jako spłatę pożyczki. Teraz masz trzy krowy za sześć dolców. John chce z powrotem swoje 10 dolarów. Dzwoni bank. Chce z powrotem 90 dolarów. Dzwonisz do Komisji Nadzoru Bankowego i prosisz o wykup złych długów.

cz.2
Księgowość jest zawiła, postronni ludzie zwykle szybko tracą wątek. Ale wiele z tego, co się dzieje w bankach inwestycyjnych – łącznie z odpisami, o których wiele się ostatnio mówi – opiera się na zasadach księgowości. Podobno SEC, amerykański odpowiednik KNF, chce dać bankom „elastyczność” w zasadach wyceny według bieżącej wartości rynkowej (ang. mark-to-market). Co to właściwie znaczy?
Wróćmy do przykładu o krowach, o których już wcześniej pisała strona alleyinsider.com.
Masz dwie krowy. Zapisujesz na kartce, że każda z nich jest warta 100 dolarów. Nagle krowy zaczynają płonąć. Zgodnie z dokumentami, są warte 100 dolarów za sztukę. Na szczęście, przepisy o wycenie według bieżącej wartości rynkowej zostają zawieszone, więc nie musisz się martwić ogniem. Krowy zdychają. W dokumentach nadal jest 100 dolarów za sztukę. Na szczęście przepisy o wycenie według bieżącej wartości rynkowej są zawieszone, więc nie musisz się martwić zdechłymi krowami. Orientujesz się, że krowy dają mniej mleka, niż się spodziewałeś, więc dostosowujesz model i wyceniasz krowy na 98 dolarów za sztukę. Jesteś jednak pewien, że przychody z mleka szybko powrócą do poziomów, których oczekiwałeś.
Musisz pożyczyć pieniądze, więc prosisz inwestorów o pożyczkę na krowy. Inwestorzy twierdzą, że krowy są martwe, a ty jesteś im już winien 200 dolarów, które pożyczyłeś, żeby kupić zwierzęta. Pokazujesz im dokumenty, z których wynika, że krowy są warte 98 dolarów za sztukę. Inwestorzy palą te dokumenty. Prosisz rząd, żeby kupił zdechłe krowy po 98 dolarów za sztukę. Rząd obraduje przez cały weekend i w końcu ogłasza plan: wpompuje 45 dolarów w twoją hodowlę bydła. W zamian dostanie prawo do mleka wyprodukowanego w przyszłości przez krowy. Rząd chce, byś kupił nową krowę za 45 dolarów. Masz dwie zdechłe krowy, jesteś winien inwestorom 45 i 200 dolarów. Nie planujesz zakupu nowych krów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Gospodarka i pieniądze Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Mechanizmy systemu bankowego
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile