W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Lewa/prawa półkula   
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
7 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Człowiek i medycyna Odsłon: 3809
Strona: 1, 2   »  Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zulugula




Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 865
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:04, 04 Lut '09   Temat postu: Lewa/prawa półkula Odpowiedz z cytatem

Może już było, ale tylko chce sprawdzić czy to na serio działa.

Podobno jak widzimy kobietę obracającą się w prawo (zgodnie ze wskazówkami zegara) to używamy prawej półkuli mózgu, a jeśli oberaca się niezgodnie ze wskazówkami zegara to używamy lewej. Jeśli na przemian to może pół na pół.

Ja osobiście widzę w prawo no i wlasnie, jestem ciekaw czy Wy jakoś to inaczej widzicie? Czy to działa?

http://www.eioba.pl/a94598/uzywasz_prawa_czy_lewa_polkule_mozgu_podczas_myslenia


_________________
http://www.youtube.com/simonus666
soundcloud.com/simonus
soundcloud.com/szymonp
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gentleman




Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 87
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:54, 04 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale jaja. Chciałem Ci właśnie napisać że to pewnie nie działa bo mi też się obraca w prawo i niemożliwe żeby widzieć to inaczej, spojrzałem jeszcze raz i już kręciła się w lewo:)

P.S. Po napisaniu posta znów się kreci w prawo;)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
otelodreiP




Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 611
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:05, 04 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bylo juz i to chyba calkiem niedawno i test dziala, natomiast ile to ma wspolnego z polkolami i przyporzadkowanymi do nich cechami to juz inna kwestia.
Najlepsze jest gdy kreca sie w przeciwne strony patrzac na te obrazki na samym dole.
_________________
Czego sie nie dotkne to spierdole !
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
larkow




Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 130
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:58, 04 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

otelodreiP napisał:
Najlepsze jest gdy kreca sie w przeciwne strony patrzac na te obrazki na samym dole.

albo dwie panienki w osobnych oknach i jedna w jedną stronę, druga w drugą, albo obie w tą samą itp. itd...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
GrzegorzP




Dołączył: 16 Paź 2008
Posty: 313
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:09, 04 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kurcze, fajne Wink

Udaje mi się zmieniać kierunek taką metodą: mrugam oczyma, potrząsam głową, tak, że co chwila jakby zaczynam patrzeć od nowa i co kilka takich prób trafiam w moment, że zmienia kierunek.

Ale w ogóle jest to fajny przykład na to, jak mocne można mieć złudzenia optyczne i pojęcie na temat rzeczywistości.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tańcząca




Dołączył: 17 Maj 2008
Posty: 2461
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:28, 04 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Było:
viewtopic.php?t=4298
Apeluję o używanie wyszukiwarki Evil or Very Mad

P.S Zulu pozdro Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zibi123




Dołączył: 11 Gru 2007
Posty: 207
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:43, 04 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No fakt było mi w obie strony się kręci xD raz tak raz tak wystarczy się skupić i można swobodnie zmieniać Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zulugula




Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 865
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:01, 04 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie żebym nie użył, ale tym razem nie znalazłem mimo, że jest.
_________________
http://www.youtube.com/simonus666
soundcloud.com/simonus
soundcloud.com/szymonp
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
WhiteRaven




Dołączył: 26 Kwi 2008
Posty: 96
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:39, 04 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem test bardziej na wyobraźnie przestrzenną. Wystarczy zauważyć jak wysunięta noga znika i owa pani obraca sie raz w prawo, raz w lewo, nie wykonując wcale pełnego obrotu. Ja tak to widzę. Oczywiście jeżeli chcę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
prostynick




Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 343
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:45, 04 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak się nie kręci w ogóle to znaczy, że nie myślę? Very Happy

Tak na moje testy to jest to taka iluzja i nie ma odniesienia do półkul mózgu ale mogę się mylić.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
otelodreiP




Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 611
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:57, 04 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

prostynick napisał:
A jak się nie kręci w ogóle to znaczy, że nie myślę? Very Happy

Tak na moje testy to jest to taka iluzja i nie ma odniesienia do półkul mózgu ale mogę się mylić.


Jak sie nie kreci to masz cos nie tak z java w przegladarce. Very Happy
_________________
Czego sie nie dotkne to spierdole !
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zulugula




Dołączył: 21 Lis 2007
Posty: 865
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:46, 05 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest zwykły gif, więc jak się nie kręci to możliwe, że wyłączona animacja obrazków.

Dodam, że dalej kręci mi się tylko w prawo i nie mogę zrozumieć jak może się to komuś odwrotnie kręcić.
_________________
http://www.youtube.com/simonus666
soundcloud.com/simonus
soundcloud.com/szymonp
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Loko




Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 291
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:19, 05 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zulugula zgadza sie. Ja też tego nie rozumiem. Jak widać ta kobieta obraca się na pięcie i widać, że obrót następuje zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nie może obracać się w lewo!!!.
_________________
Limit postów na żądanie - 1
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
GrzegorzP




Dołączył: 16 Paź 2008
Posty: 313
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:07, 05 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hehe teraz mi się udaje widzieć jak macha sobie tylko nogą raz w lewo raz w prawo.
Ala nie mogę patrzeć wtedy na całą figurę, tylko na same stopy, żeby nie widzieć górnych kształtów symulujących trójwymiarowość. I wtedy widzę nie obrót, tylko machanie nogą.

To jest też metoda na zmianę kierunku. Trzeba przesłonić sobie ręką całą postać, żeby widzieć tylko stopy. I w momencie jak noga wraca od jednej strony do drugiej odsłonić całą postać. I wtedy ten ruch zmienia się w kontynuację obrotu raz w tą raz w drugą stronę.

To jest dla mnie bardzo inspirujący przykład jak można postrzegać otaczającą nas rzeczywistość. Mózg dopasowuje jakieś elementy i tworzy swoją rzeczywistość tak, żeby mu się zgadzało, a prawda o rzeczywistości może być różna, albo jej w ogóle nie ma.

Niesamowite Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rEvolution




Dołączył: 02 Sty 2008
Posty: 872
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:38, 05 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dawno temu rozłożono tą animację - na paranormalne.pl - na części pierwsze (klatka po klatce); niestety nie pamiętam konkluzji a nie chce mi się tego odgrzebywać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maestro




Dołączył: 22 Sty 2009
Posty: 66
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 02:46, 06 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A mi sie udało tak że jesli chce to kręci mi sie w lewo a jak chce to w prawo, albo moge zrobic że nie obraca się tylko buja (180 st.) raz w jedna a raz w drugą stronę i zaznaczam nic nie brałem Wink

pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Easy_Rider




Dołączył: 18 Sty 2007
Posty: 1884
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:27, 06 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obserwowałem tę animację przez dłuższy czas i chodzę do wniosku, że kobieta po prostu cyklicznie (może losowo) zmienia kierunek obrotu, co wiąże się ze zmianą nogi, na której stoi i ta zależność ma charakter stały: na lewej nodze - obrót w prawo, na prawej nodze - obrót w lewo. Rysunek jest na tyle jednoznaczny, że można odróżnić przód i tył postaci oraz jej nogę lewą i prawą, w przeciwnym wypadku w ogóle nie moglibyśmy mówić o kierunku obrotu.

Nie jest rzeczą możliwą, aby spośród kilku osób jednocześnie oglądających animację jedni widzieli obrót w prawo, a drudzy obrót w lewo. Natomiast jeżeli każdy ogląda oddzielnie, na osobnym komputerze, to w zależności od czasu, kiedy włączy animację, procedura, prawdopodobnie będąca funkcją czasu systemowego, powoduje rozpoczęcie obrotu w lewo lub w prawo. Z półkulami mózgu ma to związek taki jak z półdupkami. Nie wiem, jaki jest cel zakładania tego rodzaju tematów na forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kacper




Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 808
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:38, 06 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Easy, to jest złudzenie optyczne. Kobieta się nie kręci, lecz odbija - lewo - prawo, lub prawo - lewo, w zależności od momentu w którym spojrzysz na obrazek. Mózg sam dorabia (interpertuje obraz jako) efekt 3d czyli obrót wokół własnej osi, za kierunek odpowiada dominacja którejś z półkul mózgowych, prawa - obrót w lewo, lewa - obrót w prawo. Tak więc jest możliwe, że osoby oglądające w tym samym momencie ten obrazek widziały go w inny sposób.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Aqua




Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 1450
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:41, 06 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Easy - nie prawda. Uruchom se obrazek na kompie, zawołaj do kompa kogoś innego i teraz sprawdź kiedy i w którą stronę babka się obraca - według Ciebie i tej drugiej osoby. I zobaczysz jak Twoja teoria cykliczności ma wiele wspólnego z półdupkami Wink

Ta animacja dość dobrze pokazuje względność otaczającego nas świata. Generalnie zawsze tak jest, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia Mr. Green
_________________
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko mało prawdopodobne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
GrzegorzP




Dołączył: 16 Paź 2008
Posty: 313
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:49, 06 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest zwykły gif składający się z 34 klatek i nie ma w nim żadnych czarów. Czary są w mózgu. Wink

Możecie sprawdzić to sami dosłownie w 5 minut:
Zapiszcie obrazek na dysku.
Ściągnijcie virtualduba (free edytor wielkość 1,5 Mb) tutaj.
http://prdownloads.sourceforge.net/virtualdub/VirtualDub-1.9.0.zip?download
Rozpakujcie zawartość ściągniętego zipa do jakiegoś katalogu i uruchomcie wirtualdub.exe.
Przy pierwszym uruchomieniu trzeba potwierdzić licencję.
W menu/open video file otwieracie nasz plik gif.
Potem przechodźcie między klatkami przy pomocy kursora lewo prawo labo suwakiem na dole programu.

I to wszystko. Czarno na białym, a raczej czarno na szarym.
Można jeszcze tylko zwrócić uwagę, że tło, oraz odbicie nóg jest też zrobione tak, aby sugerować trójwymiarowość i łatwiej oszukać mózg.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Maestro




Dołączył: 22 Sty 2009
Posty: 66
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 12:23, 06 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Easy_Rider napisał:

Nie jest rzeczą możliwą, aby spośród kilku osób jednocześnie oglądających animację jedni widzieli obrót w prawo, a drudzy obrót w lewo.


Jak najbardziej jest, testy przeprowadzone w domu Wink. Starasz się tłumaczyć logicznie to co widać czyli zaangażowałeś lewą półkule odpowiedzialną za logiczne myślenie. Tutaj trzeba troche oszukać mózg tak jak napisał Kacper, to jest złudzenie optyczne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Easy_Rider




Dołączył: 18 Sty 2007
Posty: 1884
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:15, 06 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aqualinespirit napisał:
I zobaczysz jak Twoja teoria cykliczności ma wiele wspólnego z półdupkami Wink

W rzeczy samej - złudzenie, w sposób niezamierzony wpadłem na rozwiązanie. Jeżeli wpatrywać się w same - za przeproszeniem - półdupki tej kobiety, to można zauważyć, że przy każdym półobrocie następuje cudowna zamiana nogi lewej na prawą i odwrotnie i na tym polega ten cały złudzeniowy szwindel. Ponadto - przy takim sposobie wpatrywania się, kobieta nie obraca się w żadną stronę, lecz wykonuje w miejscu ruchy wahadłowe. Wrażenie ruchu w określoną stronę zależy od momentu rozpoczęcia obserwacji - czy noga ukazana jako stojąca była nogą lewą czy prawą. Później wzrok nie analizuje już tego, co dzieje się pośrodku rysunku, lecz nadąża za ruchem okrężnym nogi. Odwrócenie na sekundę wzroku i ponowne wpatrywanie może spowodować, że w tym momencie jako stojąca była noga przeciwna, co powoduje odrócenie kierunku ruchu.

Jest to dobra zabawa do przesyłania sobie mailem w biurach, ale pytam jeszcze raz - co to ma wspólnego z tematyką forum?

Edit: Jest jeszcze inaczej. Jednolite tło postaci powoduje, że noga wykonująca ruchy okrężne tak samo wygląda czy jest z przodu, czy z tyłu. To powoduje możliwość podwójnego zakwalifikowania kierunku ruchu, ale mózg wybiera tylko jeden - raz w prawo, a raz w lewo. Przy odpowiednim skupieniu, widać jedynie ruchy wahadłowe nogi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AzzziRel




Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 288
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 02:05, 07 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co ma wspólnego z tematem forum? Może nic a może trochę, może uświadamia, to jak postrzegamy rzeczywistość. Mamy inny, znaczne prostszy przykład niż to powyżej, bo nie 3D a 2D. Już nie chodzi mi nawet o całe tekst... Smile, tylko o trzeci licząc od góry programik we flashu:
http://quantumfuture.net/pl/iluzje.htm
Patrząc na kropki widać, że poruszają się góra-dół lub prawo-lewo. tyle, że tu bardzo łatwo zmusić mózg do zmiany poglądu. Wystarczy przy przełączaniu się kropek wskazać przeciwny kierunek do obserwowanego. Tu można naprawdę robić co się chce. Kropki mogą krążyć w lewo, prawo, mogą oscylować.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jabba




Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 1186
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 02:11, 07 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to ja chyba używam obu, bo mi się raz w lewo, a raz w prawo kręci, wystarczy ino stronę odświeżyć
_________________
http://republika.pl/blog_fa_550912/991430/sz/zwoliludu.gif
________________________________
A na drzewach zamiast liści wisieć będą komuniści
i LEWACY

Raz sierpem raz młotem w czerwoną hołotę
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rep




Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 613
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:36, 07 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dawniej zawsze mi sie krecila w prawo. Teraz tez ale jak patrze ponad monitor i tylko w tle ja widze to zmienia kierunek na lewy.
Jak popatrez na nia wprost to znowu w prawo.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Człowiek i medycyna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona: 1, 2   » 
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Lewa/prawa półkula
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile