W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Inna analiza zdjęć z ksieżyca  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
6 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Technologia i Kosmos Odsłon: 5598
Strona: 1, 2, 3   »  Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Turecki




Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 257
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:14, 03 Lut '09   Temat postu: Inna analiza zdjęć z ksieżyca Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich szanownych forumowiczów.

Po wielu miesiącach śledzenia tego forum postanowiłem napisać swój pierwszy post.
Jest to prosta analiza ilości zdjęć wykonanych podczas wszystkich misji Apollo. Analiza została wykonana przez Jack-a White współautora strony www.aulis.com.
Od siebie dodam że wszyscy zapaleni zwolennicy teorii mówiącej o bezpiecznej podróży, lądowaniu oraz powrocie ludzi z księżyca powinni zaznajomić się z jej zawartością. Ale do rzeczy...

Poniżej przedstawiam zestawienie ilości zdjęć wykonanych podczas wszystkich sześciu misji Apollo:

Apollo 11 - pstryknęli w sumie 121 zdjęć
Apollo 12 - pstryknęli w sumie 504 zdjęć
Apollo 14 - pstryknęli w sumie 374 zdjęć
Apollo 15 - pstryknęli w sumie 1021 zdjęć
Apollo 16 - pstryknęli w sumie 1765 zdjęć
Apollo 17 - pstryknęli w sumie 1986 zdjęć

Tak więc 12 astronautów podczas wszystkich misji wykonało w sumie 5771 zdjęć.(???)

Dla mnie wygląda to na strasznie dużą ilość zdjęć biorąc pod uwagę fakt , że nie polecieli oni tam tylko po to żeby pstrykać sobie fotki nawzajem i robić zdjęcia ładnym widoczkom wokół siebie (kwestie dziwacznej i powtarzalnej panoramy oraz niespójności i mówiac potocznie ''dziwactw'' na zdjęciach były poruszane wielokrotnie wiec zostawmy to..) skupmy się na czymś innym.
Oto jakim czasem dysponowali astronauci na wykonanie wszystkich powierzonych zadań po wylądowaniu na księżycu a właściwie jest to zestawienie czasu jaki tam spędzili od momentu wylądowania:

Apollo 11 – Czas poza lądownikiem 2 godz 31 min (151 minut)
Apollo 12 – Czas poza lądownikiem 7 godz 50 min (470 minut)
Apollo 14 – Czas poza lądownikiem 9 godz 25 min (565 minut)
Apollo 15 – Czas poza lądownikiem 18 godz 30 min (1110 minut)
Apollo 16 – Czas poza lądownikiem 20 godz 14 min (1214 minut)
Apollo 17 – Czas poza lądownikiem 22 godz 04 min (1324 minut)

Podsumowując daje nam to :

Czas spędzony poza lądownikiem to 4834 minuty.
Liczba wykonanych zdjęć to 5771

Po zastosowaniu niezbyt skomplikowanych obliczeń matematycznych wychodzi nam :

1.19 zdjęć było wykonywanych co minutę,
Czyli jedno zdjęcie co pstrykano co 50 sek (statystycznie rzecz ujmując)


Z uwagi na olbrzymią ilość fotek według mnie wyglądało to tak:

- Astronauta wychodzi z lądownika rozgląda się po terenie ale fajnie tu -
pstryk,pstryk,pstryk
- Podchodzi do ładowni lądownika wyjmuje jakiś sprzęt - pstryk,pstryk
- Wyciąga koło od łazika - pstryk,pstryk,pstryk,pstryk,pstryk
- Każda inna część nowa fota – pstryk
Hmm to się może mijać z prawdą bo nie ma fotek pokazujących jak składali samochodzik?
- Wraca pod lądownik - pstryk
- Wbija flagę - pstryk x50
- Siada do łazika ... - pstryk , pojechał gdzieś -pstryk, podczas jazdy (lol) -pstryk
- Wysiada patrzy na mapę jak teraz wrócić do Lem po 15 milach aha spoko mamy
kompas ziemski i mapę jedz na południe to dojedziesz... - pstryk
- Montuje anteny i urządzenia - pstryk
- Salutuje – pstryk
- Potknął i przewrócił się biedak wstał przy pomocy linki - pstryk,pstryk,pstryk,pstryk
- Biega,skacze - pstryk
- Zbiera kamienie - pstryk
- Mówią mu z Houston Chłopie stoisz w pełnym słońcu opuść przesłonę na chełmie bo
oślepniesz albo się poparzysz a on na to ... jest OK bez niej - pstryk,pstryk,pstryk
- Przemyciłem kij do golfa i piłeczkę pykniemy 18 dołków? Czemu nie -pstryk,pstryk
- Zbieramy kamienie -pstryk,pstryk,pstryk
- Itd

NIE UWZGLĘDNIAJĄC INNYCH ZADAŃ KTÓRE MIELI JESZCE DO ZROBIENIA A BYŁO ICH WIELE ... Oto one w telegraficznym skrócie:

- inspekcja lądownika w poszukiwaniu uszkodzeń defektów po podróży
- montowanie flagi
- rozpakowywanie i montaż sprzętu radiowego i telewizyjnego
- montaż kamery telewizyjnej
- nawiązanie połączenia z Ziemią
- rozpakowywanie umieszczanie i uruchamianie modułów i urządzeń badawczych
- poszukiwanie, dokumentacja i zbiór skał księżycowych
- piesze chodzenie do wielu miejsc podczas pierwszych 3 misji
- wykonywanie eksperymentów
- powrót na lądownik przygotowanie do startu i jakże spektakularny odpał na orbitę
okołoksiężycową
- od misji A15 dochodziło poskładanie do kupy tajemniczego pojazdu (Lunar Rover) i
wielomilowe rajdy nim po powierzchni księżyca.
- na pewno dochodziło do tego wiele innych czynności i doświadczeń zabierających czas


Autor opracowania policzył minimalny czas potrzebny na wykonanie tego wszystkiego o czym mowa powyżej. Na podstawie ogólnego czasu, podczas którego astronauci byli poza lądownikiem wyliczył ile czasu mieli ma samo robienie zdjęć.

Apollo 11
- czas na wykonanie zadań i doświadczeń 2 godz (120 min)
pozostaje im 0.31 minut na zrobienie 121 zdjęć
Apollo 12
- czas na wykonanie zadań i doświadczeń 4 godz (240 min)
pozostaje im 230 minut na zrobienie 504 zdjęć
Apollo 14
- czas na wykonanie zadań i doświadczeń 3 godz (180 min)
pozostaje im 385 minut na zrobienie 385 zdjęć
Apollo 15
- czas na wykonanie zadań i doświadczeń 6 godz (360 min)
pozostaje 750 minut na zrobienie 1021 zdjęć
Apollo 16
-czas na wykonanie zadań i doświadczeń 6 godz (360 min)
pozostaje im 854 minut na zrobienie 1765 zdjęć
Apollo 17
- czas na wykonanie zadań i doświadczeń 8 godz (480 min)
pozostaje 844 minut na zrobienie 1986 zdjęć

Daje nam to :

Apollo 11
Wykonali 121 zdjęć w 031 minut czyli 3.90 zdjęć na minutę
Apollo 12
Wykonali 504 zdjęć w 230 minut czyli 2.19 zdjęć na minutę
Apollo 14
Wykonali 374 zdjęć w 385 minut czyli 0.97 zdjęć na minutę
Apollo 15
Wykonali 1021 zdjęć w 750 minut czyli 1.36 zdjęć na minutę
Apollo 16.
Wykonali 1765 zdjęć w 854 minut czyli 2.06 zdjęć na minutę
Apollo 17
Wykonali 1986 zdjęć w 844 minut czyli 2.35 zdjęć na minutę

OTO KOŃCOWY WYNIK

Apollo 11------------------ jedna fotka co 15 sekund
Apollo 12------------------ jedna fotka co 27 sekund
Apollo 14------------------ jedna fotka co 62 sekund
Apollo 15------------------ jedna fotka co 44 sekund
Apollo 16------------------ jedna fotka co 29 sekund
Apollo 17------------------ jedna fotka co 26 sekund


Wszystkie zdjęcia z powierzchni księżyca były wykonane kamerą Hasselblad formatu prostokątnego.Umieszczona ona była na kombinezonie na wysokości klatki piersiowej delikwenta. Astronauta musiał manualnie dostosowywać prędkość migawki i inne parametry prawdopodobnie nie widząc przycisków, dźwigienek ani nawet samej kamery. Astronauci nie mieli możliwości zobaczenia w kadrze tego co fotografowali (brak wziernika) mogli tylko zgadywać co dokładnie znajdzie się na zdjęciu patrząc przed siebie Każda kamera posiadała magazynek z filmem pozwalający na wykonanie blisko 100 zdjęć. Film miał bardzo wąską przestrzeń ekspozycji (naświetlania), wymagał perfekcyjnego ustawienia migawki i przesłony, aparaty te (według NASA) nie miały możliwości automatycznego ustawiania przysłony (naświetlania).
Operacja wymiany magazynku z filmem na nowy nie była taka prosta sama w sobie przez to, że każdy z dwóch astronautów miał na sobie sporej wielkości kombinezon z ciężkimi rękawicami, bardzo utrudniający wszelkie ruchy.W kombinezonie w jakiś magiczny sposób utrzymane było ciśnienie i połączony był on z plecakiem w którym nosili duży i ciężki system podtrzymywania życia zawierający zbiornik z tlenem z i magiczny system system wodno-powietrzny, który pompował wodę poprzez kombinezon podgrzewając ją albo chłodząc w zależności od potrzeby aby zapobiec zamarznięciu lub ugotowaniu się delikwenta przy różnicy temperatur w zakresie +180 do -150 stopni celsjusza. (Takie rzeczy to tylko w Nasa 40 lat temu)

Podsumowując.

ACH TE ORŁY Z NASA... BYLI NAWET SZYBSI OD SKOŚNOOKICH TURYSTÓW NA WYCIECZKACH PSTRYKAJĄCYCH FOTKI WSZYSTKIEMU WOKÓŁ TYLKO PODZIWIAĆ....

W opracowaniu tego posta użyłem troszkę własnej inwencji oraz źródło:
Jack White
www.aulis.com

Ps. Pozdrowienia dla waha123 twoje posty wprawiają mnie w dobry nastrój.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
mooniek




Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1979
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:01, 03 Lut '09   Temat postu: Re: Inna analiza zdjęć z ksieżyca Odpowiedz z cytatem

Turecki napisał:
Witam wszystkich szanownych forumowiczów.
OTO KOŃCOWY WYNIK

Apollo 11------------------ jedna fotka co 15 sekund
Apollo 12------------------ jedna fotka co 27 sekund
Apollo 14------------------ jedna fotka co 62 sekund
Apollo 15------------------ jedna fotka co 44 sekund
Apollo 16------------------ jedna fotka co 29 sekund
Apollo 17------------------ jedna fotka co 26 sekund


Wszystkie zdjęcia z powierzchni księżyca były wykonane kamerą Hasselblad formatu prostokątnego.Umieszczona ona była na kombinezonie na wysokości klatki piersiowej delikwenta. Astronauta musiał manualnie dostosowywać prędkość migawki i inne parametry prawdopodobnie nie widząc przycisków, dźwigienek ani nawet samej kamery. Astronauci nie mieli możliwości zobaczenia w kadrze tego co fotografowali (brak wziernika) mogli tylko zgadywać co dokładnie znajdzie się na zdjęciu patrząc przed siebie Każda kamera posiadała magazynek z filmem pozwalający na wykonanie blisko 100 zdjęć. Film miał bardzo wąską przestrzeń ekspozycji (naświetlania), wymagał perfekcyjnego ustawienia migawki i przesłony, aparaty te (według NASA) nie miały możliwości automatycznego ustawiania przysłony (naświetlania).
Operacja wymiany magazynku z filmem na nowy nie była taka prosta sama w sobie przez to, że każdy z dwóch astronautów miał na sobie sporej wielkości kombinezon z ciężkimi rękawicami, bardzo utrudniający wszelkie ruchy.W kombinezonie w jakiś magiczny sposób utrzymane było ciśnienie i połączony był on z plecakiem w którym nosili duży i ciężki system podtrzymywania życia zawierający zbiornik z tlenem z i magiczny system system wodno-powietrzny, który pompował wodę poprzez kombinezon podgrzewając ją albo chłodząc w zależności od potrzeby aby zapobiec zamarznięciu lub ugotowaniu się delikwenta przy różnicy temperatur w zakresie +180 do -150 stopni celsjusza. (Takie rzeczy to tylko w Nasa 40 lat temu)

Podsumowując.

ACH TE ORŁY Z NASA... BYLI NAWET SZYBSI OD SKOŚNOOKICH TURYSTÓW NA WYCIECZKACH PSTRYKAJĄCYCH FOTKI WSZYSTKIEMU WOKÓŁ TYLKO PODZIWIAĆ....


Mnie też wprowadziłeś w wesoły nastrój. Very Happy
Nie wiem jak ten White wyliczył sobie czas na samo wykonanie zdjęć (pewnie tak mu się wydawało), lecz mniejsza o to. Moje obliczenia wykazują, że średni czas potrzebny na wykonanie 1 zdjęcia poza statkiem na powierzchni Księżyca we wszystkich misjach Apollo to 1 minuta. White zapomina, że astronautów było dwóch i w pierwszych misjach zwykle jeden z nich zajęty był rozstawianiem sprzętu, zbieraniem próbek a drugi wykonywał zdjęcia. Co jakiś czas, mogli zamieniać się rolami i nie stanowiło problemu wykonywanie jednego zdjęcia co minutę. W przypadku wykonywania serii zdjęć panoramy, bez problemu można było wykonać nawet 10 zdjęć w ciągu minuty.
Aparatu Hasselblad pozwalały na proste regulowanie parametrów przysłony w zakresie f/5.6-8, czas ekspozycji w zasadzie był stały (1/250s). Obsługa była prosta i wcale nie przeszkadzały w tym rękawice, które były najlżejszym elementem kombinezonu ciśnieniowego. W systemie chłodzenia nie było żadnych "magicznych" systemów lecz jedynie specjalny ubiór z wszytym układem cienkich rurek, przez które przepływała zimna lu gorąca woda. W zależności od potrzeb, system posiadał regulację. Wewnętrzny kombinezon ciśnieniowy był nakryty białym wdziankiem ochronnym. Takie rzeczy wymyślono 40 lat temu i dzisiejsze kombinezony kosmiczne są udoskonaloną wersją tamtych.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Voltar




Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 5408
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:46, 03 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
- Potknął i przewrócił się biedak wstał przy pomocy linki - pstryk,pstryk,pstryk,pstryk
- Mówią mu z Houston Chłopie stoisz w pełnym słońcu opuść przesłonę na chełmie bo
oślepniesz albo się poparzysz a on na to ... jest OK bez niej - pstryk,pstryk,pstryk
- Przemyciłem kij do golfa i piłeczkę pykniemy 18 dołków? Czemu nie -pstryk,pstryk


dobre Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
waha123




Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 1270
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:37, 03 Lut '09   Temat postu: Re: Inna analiza zdjęć z ksieżyca Odpowiedz z cytatem

Turecki napisał:
Witam wszystkich szanownych forumowiczów...
....pstryk...pstryk..pstryk...
Ps. Pozdrowienia dla waha123 twoje posty wprawiają mnie w dobry nastrój.


Turecki, ja się teraz nie śmieje, ja "rżę" ze śmiechu...super tekst
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
_________________
Piłeś...nie jedź!
Nie piłeś...napij się!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Turecki




Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 257
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:34, 04 Lut '09   Temat postu: Re: Inna analiza zdjęć z ksieżyca Odpowiedz z cytatem

mooniek napisał:
W systemie chłodzenia nie było żadnych "magicznych" systemów lecz jedynie specjalny ubiór z wszytym układem cienkich rurek, przez które przepływała zimna lu gorąca woda. W zależności od potrzeb, system posiadał regulację. Wewnętrzny kombinezon ciśnieniowy był nakryty białym wdziankiem ochronnym. Takie rzeczy wymyślono 40 lat temu i dzisiejsze kombinezony kosmiczne są udoskonaloną wersją tamtych.


Jest to bardzo uproszczony schemat działania i wszystko w teorii wygląda dobrze ale praktyka to nie to samo.
Co i jak podgrzewało/chłodziło wodę w rurkach ?


Tak na poważnie to ja wcale nie uważam za niewykonalne zrobienie tylu zdjęć. W końcu o to tu chodzi aby dobrze udokumentować ten wiekopomny czyn. Opis i wyliczenia pana White-a też okazał mi się jakiś taki ... nie wiem jak to określić ale co do ilości fotek to prawda na prawdę wykonano ich aż tyle.
To jest pierwszy mój post trochę na wesoło ale coś w tym jest jak człowiek zastanowi się przez chwilę.

Wiedziałem że będziesz pierwszym który odpowie na mój post.

Jeszcze raz witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
PeZook




Dołączył: 13 Gru 2007
Posty: 467
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 09:37, 06 Lut '09   Temat postu: Re: Inna analiza zdjęć z ksieżyca Odpowiedz z cytatem

Turecki napisał:

Jest to bardzo uproszczony schemat działania i wszystko w teorii wygląda dobrze ale praktyka to nie to samo.
Co i jak podgrzewało/chłodziło wodę w rurkach ?


Fizyka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Easy_Rider




Dołączył: 18 Sty 2007
Posty: 1884
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:04, 07 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Turecki.

Kiedyś już poruszałem ten temat z liczbą "księżycowych" zdjęć, ale do niektórych spraw warto wracać. Od siebie dodam, że wszystkie te zdjęcia są doskonale skadrowane, z odpowiednio dobraną ekspozycją, ostre i nie poruszone. Kto chce, niech wierzy.

mooniek napisał:
W systemie chłodzenia nie było żadnych "magicznych" systemów lecz jedynie specjalny ubiór z wszytym układem cienkich rurek, przez które przepływała zimna lu gorąca woda.

Chciałbym się chwilę zatrzymać nad kwestią chłodzienia/ogrzewania skafandra. Na zarzut, że emulsja fotograficzna w tak niskich temperaturach wskutek zwijania uległaby popękaniu, debunkerzy odpowiadają, że w warunkach braku atmosfery, nie istnieje utrata ciepła do otoczenia na drodze przewodnictwa. Z tym można by się zgodzić, tylko że wtedy powinno to dotyczyć nie tylko aparatów, ale również skafandrów. W takim razie, po jaką cholerę ogrzewać skafandry? Ochładzanie - zgoda, bo na słońcu się nagrzewają. A więc jak to jest - emulsja fotograficzna się nie wychładza, a skafander się wychładza? Kolejny, księżycowy cud?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kacper




Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 808
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:29, 07 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kiedyś już poruszałem ten temat z liczbą "księżycowych" zdjęć, ale do niektórych spraw warto wracać. Od siebie dodam, że wszystkie te zdjęcia są doskonale skadrowane, z odpowiednio dobraną ekspozycją, ostre i nie poruszone. Kto chce, niech wierzy.


nieprawda, przeglądając apollo image atlas napotkasz wiele źle wykadrowanych i niewyraźnych fotek, w tym masa zdjęć wykonanych seryjnie, co w jakiś sposób rozwiązywało problem źle wykadrowanej sceny, bo zwiększało szanse na celny "strzał". Poza tym weź do rąk aparat, przyłóż do klatki piersiowej, przejdź się po dworze i zrób 200 zdjęć, staraj się fotografować konkretne obiekty. Dla utrudnienia ubierz się grubo i załóż rękawice, myślę, że w poniedziałek będziesz miał okazję gdy wróci mróz Wink I nie róbmy z cykania fotek nie wiadomo jakiej sztuki.

edit:

ostatnio idąc miastem rano, słuchając muzyki z telefonu (miałem pociągnięte słuchawki pod kurtką) zauważyłem w moim mieście pewną interesującą mnie reklamę, którą chciałem pokazać koleżance, wyciągnąlem telefon i akurat kabla starczyło na wysokość klatki piersiowej, zrobiłem jedno zdjęcie z tej pozycji:


i proszę jak ładnie Smile
napis wycentrowany, wcale nie krzywo, a to tak na odwal się robiłem, byle było.
pare miesięcy wcześniej wykonalem eksperyment, który teraz Tobie zalecam przeprowadzić i byłem zadowolony ze zdjęć. Wcale nie wyglądały tragicznie wbrew przekonaniom hoaxerów.

Dobranoc Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Turecki




Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 257
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:58, 07 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PeZook

Odpowiedź jednym słowem FIZYKA jest jak by nie patrzeć słuszna ale to za mało do wyjaśnienia co i jak przebiegało wewnątrz plecaka i skafandra.

Kacper

Nikt nie mówi, że robienie zdjęć samo w sobie jest w jakikolwiek sposób podejrzane. Chodzi o ilość tych zdjęć oraz o ich bezsensowność.
Czemu nie zrobili pięknych zdjęć ziemi na tle gwieździstego nieba (wiem było o gwiazdach powiedziane wiele) używając statywu oraz aparatu o dłuższym czasie naświetlania albo jak Orion powiedział:
cyt. "Wystarczyło postawić kamerę 70 mm (takie już wtedy istniały) i sfilmować ruch Ziemi na tle gwiazd!"

Witaj Easy_Rider

Cytuje za wikipedią

Wymiana ciepła zachodzi na jeden z trzech sposobów:

* przewodzenie ciepła polega na przekazywaniu energii przez bezładny ruch cząsteczek i ich zderzenia,
* konwekcja (unoszenie ciepła) ma miejsce gdy przenoszenie ciepła następuje w wyniku poruszania się ciała lub jego fragmentów.
o naturalna
o wymuszona
* promieniowanie cieplne polega na przenoszeniu energii przez promieniowanie elektromagnetyczne emitowane w wyniku cieplnego ruchu cząsteczek. Wymiana ciepła przez promieniowanie nie wymaga obecności ośrodka pomiędzy ciałami między, którymi ciepło jest wymieniane, czyli może zachodzić przez próżnię.

Punkt 3 daje trochę do myślenia prawda ?
Promieniowanie cieplne z tego co wiem jest najwolniejszym sposobem wymiany ciepła ale to zawsze coś.
Zastanawia mnie całkowity brak obecności pary wodnej wydobywającej się z plecaka czy gdzieś z kombinezonu kiedy astronauta znajdował się w cieniu czyli teoretycznie w minusowej temp.
Nie wiem czy był na forum wątek o skafandrach? Jeśli nie to warto założyć i podyskutować o tym.
Jak znajdę trochę czasu to opracuje wątek na temat skafandrów to podyskutujemy
Z tego co wiem to skafander głownie (nie jestem 100% pewien) chłodził ciało astronauty żeby zapobiec poceniu się a co za tym idzie parowaniu szyby hełmu. Przecież nie jest możliwe żeby przetarli sobie szybkę od środka. Używano do tego wody która się schładzała się w plecaku ale nie zamarzała. Nie wiem czy podgrzewano (chyba nie) wodę w jakiś sposób aby ogrzać astronautę i kombinezon. Z tego co wiem nie przewidziano podgrzewania skafandrów.
Emulsja fotograficzna więc teoretycznie się nie wychładza tylko ogrzewa ale nie ma możliwości jej schłodzenia czyli teoretycznie może ulec uszkodzeniu tylko na skutek wysokiej temp skoro niska temp nie za bardzo szkodziła na księżycu ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
eM




Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 101
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 06:11, 07 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ostatnio idąc miastem rano, słuchając muzyki z telefonu (miałem pociągnięte słuchawki pod kurtką) zauważyłem w moim mieście pewną interesującą mnie reklamę, którą chciałem pokazać koleżance, wyciągnąlem telefon i akurat kabla starczyło na wysokość klatki piersiowej, zrobiłem jedno zdjęcie z tej pozycji:


Pomogła ci w tym funkcja AutoFokus ..
http://pl.wikipedia.org/wiki/Autofocus

Wtedy nie było takiej funkcji .. Porównanie nie na miejscu .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kacper




Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 808
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:01, 07 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@Turecki

zdjęcia nieba były robione specjalnym aparatem UV przywiezionym na księżyc podczas apollo 16, którym wykonano 178 fotografii nieba w ultrafiolecie. Użyli do tego statywu, który stoi tam do dziś.



Sfilmowano obrót ziemi oraz porównywano układ chmur z prowadzonymi na ziemi badaniami meteorologicznymi i nic z tego nie wyszło (tzn, że wszystko się zgadzało), okazało się, że nawet jeśli się zgadza to tylko udowadnia super dopracowane kłamstwo NASA Laughing
viewtopic.php?t=2106

Hasselbladem 70mm nie sfilmowałbyś ziemi na tle giwazd, bo albo gwiazdy byłyby "czarne", albo ziemia biała z uwagi na wymagane parametry ekspozycji.

Jak już wcześniej mówiłem nie leży to w interesie NASA by spełniać zachcianki spiskowców, a jeśli już to trzeba było o tym mówić jakieś 40 lat temu, niestety już tam polecieli i wrócili. Gdybym miał takie problemy jak co niektórzy spiskowcy już teraz zająłbym się pisaniem petycji o udokumentowanie pełnego obrotu ruchu ziemi wokół własnej osi.

@eM

nokia n70 nie posiada funkcji autofukusa.
Chodzi wyłącznie o wykonanie zdjęcia z niewygodnej pozycji.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
eM




Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 101
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:00, 07 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
@eM

nokia n70 nie posiada funkcji autofukusa.
Chodzi wyłącznie o wykonanie zdjęcia z niewygodnej pozycji.


Jednak uparl bym sie że ten telofon posiada funkcje AutoFokus tyle ze nie jest ona na tyle rozwinieta jak w aparatach cyfrowych ..oraz napewno jakas fuknkcja stanilizacji obrazu .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kacper




Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 808
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:42, 07 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A upieraj się ile chcesz. Ten aparat ma stałą ogniskow i nie posiada żadnego optycznego ani cyfrowego stabilitora obrazu, poza zwykła korektą kolorów, z której i tak nie korzystam. Zresztą co to ma do rzeczy? Spróbuj zrozumieć, że nie o tym jest dyskusja.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Easy_Rider




Dołączył: 18 Sty 2007
Posty: 1884
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:23, 07 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kacper napisał:
[...] nieprawda, przeglądając apollo image atlas napotkasz wiele źle wykadrowanych i niewyraźnych fotek, w tym masa zdjęć wykonanych seryjnie, co w jakiś sposób rozwiązywało problem źle wykadrowanej sceny, bo zwiększało szanse na celny "strzał".

Wiem, sam to kiedyś zauważyłem, ale nie rozumiem, jaki był cel umieszczania tego rodzaju zdjęć w galerii - chyba po to, żeby stworzyć wrażenie, że jednak nie były robione ze statywu w studio?

Kacper napisał:
Poza tym weź do rąk aparat, przyłóż do klatki piersiowej, przejdź się po dworze i zrób 200 zdjęć, staraj się fotografować konkretne obiekty. Dla utrudnienia ubierz się grubo i załóż rękawice, myślę, że w poniedziałek będziesz miał okazję gdy wróci mróz

Coś zapewne wyjdzie, na zasadzie że i ślepej kurze trafi się ziarnko. Chociaż nigdy nie praktykowałem i nie wyobrażam sobie uruchamiania w grubych rękawicach choćby spustu migawki, nie mówiąc o obsłudze innych przycisków, podobnie jak w telefonie komórkowym, do którego obsługi zawsze ściągam rękawice. Brak możliwości obserwacji wyświetlacza może zaowocować tym, że duża część zdjęć wyjdzie nieostra. Ale tego rodzaju przykład jest bezprzedmiotowy w kontekście Apollo.

Kacper napisał:
I nie róbmy z cykania fotek nie wiadomo jakiej sztuki.

Zgadza się - cykanie nie jest sztuką, tego można by nauczyć i małpę. Ale aby wykonywać dobre technicznie i sensowne pod względem motywu zdjęcia - tu już nie obejdzie się bez pewnej wiedzy. Nie jest tak, że każdy, kto kupi sobie aparat cyfrowy będzie zaraz fotografikiem, podobnie jak ten kto kupi sobie kamerę cyfrową - nie będzie zaraz filmowcem. Astronauci na pewno nie byli laikami w zakresie fotografii, ale na nic zda się wiedza i doświadczenie, kiedy nie ma możliwości kontroli kadru, pionowego ustawienia aparatu, głębii ostrości oraz parametrów ekspozycji, a do tego trzeba wszystko robić w tych topornych rękawicach.

Kacper napisał:
wyciągnąlem telefon i akurat kabla starczyło na wysokość klatki piersiowej, zrobiłem jedno zdjęcie z tej pozycji

Mam uwierzyć, że w rękawicy zimowej byłeś w stanie nacisnąć właściwą stronę czterostronnego klawisza nawigacyjnego, w dodatku nie patrząc na telefon?

Kacper napisał:
@eM

nokia n70 nie posiada funkcji autofukusa.

Nie musi - przy małej ogniskowej głębia ostrości jest tak duża, że wszystko w przedziale od 1,5 m do nieskończoności wyjdzie ostro.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Turecki




Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 257
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:22, 08 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@ Kacper

Kurcze nie mogę znaleźć fotografii nieba w ultrafiolecie z powierzchni księżyca ale nadal próbuję ...

Ps. Nie mowie absolutnie, że takowe nie istnieją. Idę na stronkę do chłopaków z Nasa tam muszą być
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Kacper




Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 808
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:13, 08 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hej Easy,

cóż, być może będzie to dla Ciebie szokiem, ale zgadza się - zrobiłem zdjęcie w grubych rękawicach, z wysokości klatki piersiowej, bez patrzenia na wyświetlacz. Co innego gdyby było to pisanie smsa. Chodzi tylko o kadrowanie, do którego można nabrać wprawy.

Sztuka kadrowania zdjęć w grubych rękawicach aparatem przystosowanym do warunków księżycowych jest prostsza do opanowania niż obsługa samolotu - a i to ludzie potrafią. Jak można nie wierzyć w taki banał, a wierzyć w to, że samoloty latają po niebie.

@Turecki

tu znajdziesz pare
http://science.ksc.nasa.gov/mirrors/images/html/as16.htm
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mooniek




Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1979
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 13:26, 08 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pod tym linkiem:

http://www.myspacemuseum.com/apollocams.htm

są wyczerpujące informacje z ilustracjami o sprzęcie fotograficznym i filmowym będącym na wyposażeniu wypraw Apollo. Sprzęt ten był specjalnie projektowany lub adaptowany do warunków fotografowania na Księżycu i ubiorów astronautów (szczególnie gdy chodzi słynne o "grube i ciężkie" rękawice). Od tej pory niech nikt nie pisze głupot na temat niemożności wykonywania zdjęć na Księżycu przy pomocy aparatu Hasselblad, lub filmowania, itp.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Turecki




Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 257
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:29, 09 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za linki. Przejrzałem troszkę zdjęć...

@ Kacper


Color enhancement of image of earth photographed by UV camera
http://science.ksc.nasa.gov/mirrors/images/images/pao/AS16/10075878.jpg

Color enhancement of image of earth photographed by UV camera
http://science.ksc.nasa.gov/mirrors/images/images/pao/AS16/10075876.jpg

Color enhancement of ten-minute far ultraviolet exposure of Earth
http://science.ksc.nasa.gov/mirrors/images/images/pao/AS16/10075877.jpg

Jakoś mnie nie przekonuje ale zagłębie się w temat jak znajdę trochę czasu. Jest jeszcze 175 fotek nieba w UV wiec może przekonają mnie wreszcie. Zobaczymy ....

@ mooniek

Jak zawsze wiesz, co gdzie znaleźć oraz jak trzymać się swojego zdania za wszelką cenę, nawet jak rozum czasami podpowiada inaczej. Tak czy tak godne podziwu ..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
waha123




Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 1270
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:41, 09 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mooniek napisał:
Pod tym linkiem:

http://www.myspacemuseum.com/apollocams.htm

są wyczerpujące informacje z ilustracjami o sprzęcie fotograficznym i filmowym będącym na wyposażeniu wypraw Apollo. Sprzęt ten był specjalnie projektowany lub adaptowany do warunków fotografowania na Księżycu i ubiorów astronautów (szczególnie gdy chodzi słynne o "grube i ciężkie" rękawice). Od tej pory niech nikt nie pisze głupot na temat niemożności wykonywania zdjęć na Księżycu przy pomocy aparatu Hasselblad, lub filmowania, itp.


Policzymy teraz koszt wykonania jednego zdjęcia robionego "z bioderka".

Turecki w swojej super powieści epickiej pt. "Pstryk napisał:


Podsumowując daje nam to :

Czas spędzony poza lądownikiem to 4834 minuty.
Liczba wykonanych zdjęć to 5771
Po zastosowaniu niezbyt skomplikowanych obliczeń matematycznych wychodzi nam :

1.19 zdjęć było wykonywanych co minutę,
Czyli jedno zdjęcie co pstrykano co 50 sek (statystycznie rzecz ujmując)


20 mld dolarów podzielmy na 5771 , to daję około 3465603 dolara na jedno zdjęcie...masa nikomu niepotrzebnych zdjęć na których nic nie ma, może oprócz gry w golfa, skakania jak małpy, rozkładania flagi, salutowania.....
_________________
Piłeś...nie jedź!
Nie piłeś...napij się!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
waha123




Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 1270
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:46, 09 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kacper napisał:


ostatnio idąc miastem rano, słuchając muzyki z telefonu (miałem pociągnięte słuchawki pod kurtką) zauważyłem w moim mieście pewną interesującą mnie reklamę, którą chciałem pokazać koleżance, wyciągnąlem telefon i akurat kabla starczyło na wysokość klatki piersiowej, zrobiłem jedno zdjęcie z tej pozycji:


i proszę jak ładnie Smile


Halszka kiedys w telewizorku prowadziła taki program " Wódko, pozwól żyć"

Teraz rozumiem, skąd tak wielkie zainteresowanie Halszką Laughing

A powiem , że zdjecie ciekawe, wole te od nasowskich badziewi...tyle samo w nich "księżyca" co w tym
_________________
Piłeś...nie jedź!
Nie piłeś...napij się!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
mooniek




Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1979
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:37, 09 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

waha123 napisał:


20 mld dolarów podzielmy na 5771 , to daję około 3465603 dolara na jedno zdjęcie...masa nikomu niepotrzebnych zdjęć na których nic nie ma, może oprócz gry w golfa, skakania jak małpy, rozkładania flagi, salutowania.....


Przelicz ten wydatek na statystycznego amerykańskiego podatnika i porównaj z ówczesnymi wydatkami na perfumy. Nie piłeś? To się napij. Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kacper




Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 808
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:51, 09 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

waha123 napisał:
Kacper napisał:


ostatnio idąc miastem rano, słuchając muzyki z telefonu (miałem pociągnięte słuchawki pod kurtką) zauważyłem w moim mieście pewną interesującą mnie reklamę, którą chciałem pokazać koleżance, wyciągnąlem telefon i akurat kabla starczyło na wysokość klatki piersiowej, zrobiłem jedno zdjęcie z tej pozycji:


i proszę jak ładnie Smile


Halszka kiedys w telewizorku prowadziła taki program " Wódko, pozwól żyć"

Teraz rozumiem, skąd tak wielkie zainteresowanie Halszką Laughing

A powiem , że zdjecie ciekawe, wole te od nasowskich badziewi...tyle samo w nich "księżyca" co w tym


Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Turecki




Dołączył: 03 Lut 2009
Posty: 257
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:26, 10 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@ Kacper
Jak ustosunkujesz się do tych 3 zdjęć w UV z linku podanego przez Ciebie ? Mocne są, ja nie wiem co o tym sądzisz udało mi się znaleźć około 12 zdjęć nieba w UV i daleko mi do zobaczenia chociaż 1/4 ze 178. Nie wiem może nie umiem szukać albo mi się nie chce ...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wld




Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 1104
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:49, 16 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tez trafilem na temat ilosci zdjec. Bardzo zabawny. Wyglada na to, ze jeden typ caly czas nacigal sprezyne i ladowal foty w rekawicach, bez ustawiania ostrosci i kadru. Poztym w kombiznezonie i rekawicach otwieral aparat i wymienial filmy (oczywiscie w pelnym sloncu +180 lub cieniu minus ???) Wnetrze aparatu nie ucierpialo, ani filmy. Mam jeszcze aparat typu "sdielano w CCCP" wykonany w duchu tamtej ksiezycowej technologii lol. Zrobienie jakiegokolwiek zdjecia bez ustawienia chocby ostrosci jest nierealne. Oczywiscie mozna ustawic jedna ostrosc i robic zdjecia tylko w jednej odleglosci. Zwiekszenie/zmniejszenie odleglosci powoduje, ze obraz jest rozmyty. Jest tam jeszcze migawka, naswietlenie i inne bzdety, ktore trzeba dobierac do odpowiedniej sytuacji. Naprawde zdolni ludzie lecieli na ksiezyc. Nie dosc, ze najlepsi piloci, to jeszcze bez treningu wyladowali na "oko" bez komputera i to na jednym silniku. Wracajac do zdjec, to jeden kolega zrobil zdjecie komorka na dowod, ze mozna robic z klaty. Niestety wtedy nie bylo takich zabawek i tak nie mozna porownywac. Trzeba brac sprzet przynajmniej podobny do tego jakim poslugiwali sie nasi bohaterowie. Moj rusek jest chyba bardziej zblizony niz Twoja N70, co nie? Oczywiscie moge sie mylic. Moge tez zainwestowac 20PLN w kupno filmu i zrobic foty z klaty w roznych zadanych przez Was sytuacjach. Skany wrzuce forum.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mooniek




Dołączył: 17 Lip 2007
Posty: 1979
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:56, 16 Lut '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znaczy się, że robili zdjęcia aparatem SMENA lub ZORKI w zimowych rękawicach? Brawoooooo!!! Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Technologia i Kosmos Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona: 1, 2, 3   » 
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Inna analiza zdjęć z ksieżyca
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile