W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Cała Prawda o Biblii  
Podobne tematy
Biblia i to czego o niej nie wiemy146
Biblia [ankieta] zapraszam5
Znalazłeś na naszym forum inny podobny temat? Kliknij tutaj!
Ocena:
13 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Religie, wiara, okultyzm Odsłon: 17318
Strona:  «   1, 2, 3, 4, 5, 6   »  Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wld




Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 1104
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:27, 25 Maj '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Orion nadal sie od Ciebie nie dowiedzialem dlaczego Biblia ma byc slowem Bozym, a nie Wedy lub Koran ew. inne pisma. Masz na to logiczne wytlumaczenie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Erydan




Dołączył: 25 Gru 2008
Posty: 117
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:31, 08 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wld,

W związku z tym, że Orion nie udzielił Ci odpowiedzi to ja postaram się to zrobić.

Jeśli chodzi o Wedy to odpowiedz sobie na poniższe pytania:

- Czy są one dostępne dla ogółu ludzkości?
- Czy czczenie zwierząt, posągów i wiara w przeznaczenie jest rozsądne?
- O czym świadczy wiara w miliony Bogów?

Poza tym czy zauważyłeś, że nauki o piekle, duszy nieśmiertelnej czy trójcy występujące w Wedach, powtarzają się także w wielu innych religiach?

Pytanie tylko skąd owe podobieństwa się biorą?

Weźmy np. dwie wielkie religie współczesnego świata - Katolicyzm i Buddyzm.

Na pierwszy rzut oka są one zupełnie odmienne, ale przyjrzyjmy się dokładniej.

Podstawowe podobieństwa to:

- w obu religiach roi się od rytuałów, ceremonii,
- używa się świec, kadzideł, wody święconej, różańca, wizerunków świętych postaci, modlitewników czy krzyża,
- kapłani, celibat, specjalne szaty, święta i wiele innych.

Tak jak już wspomniałem, powszechnie znane doktryny występujące w większości religii to nauka o duszy nieśmiertelnej, niebiańskiej nagrodzie dla wszystkich dobrych ludzi, piekle czy świecie podziemi, czyśćcu, trójcy, bogini matce - królowej niebios.

Uderzające podobieństwa można znaleźć również wśród mitów i legend.

Wygląda na to, że istniało jedno źródło, z którego każda religia zaczerpnęła mniej lub więcej wierzeń.

Tak więc w jakimś punkcie w przeszłości nauki te musiały mieć jakiś wspólny początek.

Analizując legendy dotyczące najdawniejszych dziejów ludzkich można wypunktować podobieństwa:

1. Bóg stworzył mężczyznę i kobietę i umieścił ich w raju,
2. Po początkowym okresie szczęścia podnieśli bunt,
3. Poznali ciężką, mozolną pracę, a także ból,
4. Ludzie stali się źli,
5. Nastąpił potop, który przetrwała tylko jedna rodzina,
6. Po ponownym rozroście populacji nastąpiła budowa olbrzymiej wieży,
7. Budowla nie została ukończona ze względu na to, iż Bóg pomieszał owym ludziom języki co spowodowało ich rozproszenie po całej Ziemi.

Analogia do Biblii jest tutaj uderzająca.

Materiału na temat wspólnych wątków w mitologiach jest tak wiele, że można by napisać o tym naprawdę sporo.

Tak więc kiedy ludzie zaczęli się rozchodzić z Mezopotamii, zabrali ze sobą swoje doświadczenia, wspomnienia, poglądy i wierzenia. Z czasem wierzenia te niejako ewoluowały - zostały upiększone i przekształcone, tworząc podwaliny religii wszystkich części świata.

Relacja zawarta w Księdze Rodzaju stanowi właśnie to pierwotne czyste źródło, z którego wywodzą się główne koncepcje o pochodzeniu ludzkości - wszystkie dowody na to wskazują.

Pozdrawiam

Erydan
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sebek2k




Dołączył: 14 Maj 2009
Posty: 110
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:31, 08 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"orion" napisał

Tak mocny jest efekt dobrej kontroli umysłu. Polecam książkę Stevena Hassana - "The Mind Control"

Już Goebbels stwierdził publicznie, że "Im większe kłamstwo, tym łatwiej w nie masom uwierzyć".

Heliocentryzm jest takim właśnie kłamstwem i dlatego własnie tak łatwo masy w to wierzą.

Wiara jest tak wielka, że wielu ludzi odmawia użycia rozumu i zajrzenia nieco w temat ponieważ ich umysł nie dopuszcza mozliwości, że mogłoby się być okłamywanym aż do tego stopnia.

Świetnie tylko teraz słowo Heliocentryzm zamień na słowo: Bóg, religia

Nie wykluczam istnienia Boga, ale dopóki go nie zobaczę nie będę wierzył. Wiara jest wierzeniem, że coś jest chodź się tego nie widziało.

Załóżmy że się wczoraj urodziłem, czym mnie przekonasz do wiary w Boga?

Ostatnio w dyskusji z koleżanką (mocno wierząca chrześcijanką) dowiedziałem się, że jako nie wierząca osoba jestem pusty. Hm? tego uczą w kościele co niedziela. Wierzysz jesteś pełny, nie wierzysz jesteś pusty :O
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jozo2009




Dołączył: 13 Mar 2009
Posty: 149
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:30, 09 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sebek2k:
Cytat:
Załóżmy że się wczoraj urodziłem, czym mnie przekonasz do wiary w Boga?


W wierze trzeba się wychować - lub przeżyć jakieś traumatyczne, duchowe doznanie czy coś tam. Jeżeli prawie cały glob w coś wierzy, to musi coś w tym być... Takiego gołego i łysego "noworodka" który się z choinki urwał - nie wiadomo jak zachęcać ani jak podejść do sprawy. Jako "tabula rasa" przyjąłbyś za prawdę i rację co ci pierwszy lepszy powie - a postać taka jest czysto hipotetyczna. Człowiek bez zdania, bagażu intelektu i przeżyć jest właściwie - właściwie to go nie ma lub leży w śpiączce. Pytanie więc prowokatorskie i debilne.
Zadam podobne; Czym mnie szanowny sebek2k przekonasz do niewiary w Boga? Oczywiście z założeniem iż się wczoraj urodziłem.

Rozumiesz bezsens?
Cytat:
Wiara jest wierzeniem, że coś jest chodź się tego nie widziało.

A widziałeś roztocza? Skąd wiesz, że istnieją skoro ich nie widziałeś?

Jeśli zaś jesteś fanem nauk - wierzysz w poznanie empiryczne - to radziłbym uważać. Jeżeli fizyka kwantowa jest choć w 50% procentach właściwie "zrozumiana" - miliony wierzących musiały takiego Boga powołać do bytu. Laughing Laughing Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Nabuchodonozor




Dołączył: 25 Kwi 2009
Posty: 31
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:31, 09 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Weźmy np. dwie wielkie religie współczesnego świata - Katolicyzm i Buddyzm.

Na pierwszy rzut oka są one zupełnie odmienne, ale przyjrzyjmy się dokładniej.

Podstawowe podobieństwa to:

- w obu religiach roi się od rytuałów, ceremonii,
- używa się świec, kadzideł, wody święconej, różańca, wizerunków świętych postaci, modlitewników czy krzyża,
- kapłani, celibat, specjalne szaty, święta i wiele innych"

Hehe to w kazdej jest religii. To co wymieniles to fundamenty. W sumie fundamety domow nie wiele sie roznia zas ich reszta bardzo.

"Analizując legendy dotyczące najdawniejszych dziejów ludzkich można wypunktować podobieństwa"
Ad.1Nie zawsze tak bylo. Mit o prometeuszu Wink nie bylo nic wyroznione
Ad. 2 Bunt ?? jak ci sie dobrze żyje to sie buntujesz?? Cyba popelnili blad a nie bunt i to nie w kazdym.
Ad. 3 Chyba wstyd i lek
Ad. 5 w kazdej religii?? chyba cos koledze sie ostro porypalo
Ad. 6 Po ponownym rozroście populacji nastąpiła budowa olbrzymiej wieży - ta WTC Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
DarkRaven




Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 222
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 02:34, 09 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Erydan napisał:
Uderzające podobieństwa można znaleźć również wśród mitów i legend.

Wygląda na to, że istniało jedno źródło, z którego każda religia zaczerpnęła mniej lub więcej wierzeń.

Na to jest proste wyjasnienie jak dla mnie - doswiadczenia psychodeliczne i szamanizm. Pierwsze zetkniecie z psychodelikami ukazalo czlowiekowi "inny swiat", eksplorujac go powoli budowal topografie tego swiata i gromadzil doswiadczenie. Z czasem ewoluowalo to do tego co nazywamy szamanizmem, a stad juz prosta droga do religii ktore znamy (w wielu przypadkach inicjacja jest podobna - Jezus i Odyn, porownajcie sobie ich doswiadczenia Smile ).
Aleister Crowley (wiem wiem , satanista i mason) przekonuje nawet ze kazdy ma takie same predyspozycje jak Jezus itp. (nie pamietam tylko tytulu tego "dziela" w ktorym to znalazlem).
W zyciorysie kazdego "proroka" jest pewien okres, ktory spedza na odludziu (powiedzmy na medytacjach) po czym wraca i przekazuje "madrosci" (mozna porownac rowniez kilka postaci z przeszlosci, z roznych kultur). Tacy ludzie biora sie praktycznie "z nikad" - poprostu pewnego dnia sie pojawiaja i nauczaja !
Problemem wiekszosci linii przekazu jest zafalszowanie na przestrzeni wiekow - czy to celowe czy nieswiadome, tak w mowie jak w pismie (najgorzej z przekazem ustnym, chociaz pisma tez sa przeklamane).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wld




Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 1104
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:13, 09 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jeśli chodzi o Wedy to odpowiedz sobie na poniższe pytania:

- Czy są one dostępne dla ogółu ludzkości?
- Czy czczenie zwierząt, posągów i wiara w przeznaczenie jest rozsądne?
- O czym świadczy wiara w miliony Bogów?

Poza tym czy zauważyłeś, że nauki o piekle, duszy nieśmiertelnej czy trójcy występujące w Wedach, powtarzają się także w wielu innych religiach?


Tylko czy to jest jakis chocby poszlakowy dowod na to, ze Biblia jest jedynym prawdziwym z setek pism?

- Sa dostepne. Niestety oni nie wpadli na pomysl, aby wysylac swoich agentow wraz z posuwajacym sie wojskiem, a moze maja to w dupie i nie obchodzi ich w co wierza inni. Poaztym wiele nie zwojowali. Kultura chrzescijanska rozlala sie po swiecie za pomoca wojska lub przekupstwa biedoty. Nie wszedzie sie przyjela. Gdyby nie kolonializm, to jakbys dostarczyl ewangelie do Australiil lub Ameryki? Aborygeni raczej nie mieli mozliwosci jej poznac. W czasach Jezusa nikt nawet nie wiedzial, ze jest takie cos jak Ameryka lub Austalia (tak wiem, ze sa dowody odnosnie wikingow itd)
- Nie jest. Zadna wiara nie jest z definicji. Nawet w bezpostaciowego jedynego boga. Bezsensu nie da sie stopniowac, czyli rownie bezsensu czcic jedynego oraz zwierzeta, kamienie, obrazy, relikwie inne cuda wianki.
- Dlaczego odrzucasz wiare w miliony bogow? Moze to jest milion twarzy tego samego boga, a moze nie? Jakie to ma znaczenie. Skoro istnieje milion bogow, to trzeba ich czcic. Nie ma na to dowodu tak samo jak nie ma na tego jednego. Logicznie wszystko jest w porzadku. To, ze tobie sie takie cos nie widzi, nie jest argumentem.

Chodzi mi o jakis argument, ktory przekona np. muzelmanina, aborygena, zyda, kogokolwiek kto ma inna wiare lub nie ma zadnej wiary do Biblii. Wiadomo kazdy chwali swoje, ale czy ktos ma przkonujacy dowod, czy moze jak na targowisku kazdy straganiarz wola "moje jablka sa najslodsze"? Nie masz takiego argumentu, nikt, go nie ma, bo jakby byl, to bysmy mieli tylko jedna religie, a sa tysiace. To co przytoczyles, to moze byc dowod na obieg informacji, mieszanie/przenikanie kultur i wierzen poprzez przejmowanie lub narzucanie. Poazatym strzelasz do swojej bramki
Cytat:
Wygląda na to, że istniało jedno źródło, z którego każda religia zaczerpnęła mniej lub więcej wierzeń.

Cytat:
Analogia do Biblii jest tutaj uderzająca

Skoro zaczerpnela i dodala jakies dyrdymaly, to mamy papke, a nie religie i slowo boze. Analogia jest, tylko jak sprawdzic, ktora z tych jak mowisz podobnych do siebie religii jest prawdziwa? Islam jest bardzo podobny, nawet korzysta z ksiag zydowskich jak Chrzescijanstwo, a jednak nie kazdy go przyjal. Pozatym spelnia Twoje wymogi idealnie:
-jest ogolnie dostepny
-zakazuje posagow i innych gowien
-czczi jedynego Allaha
Jestes muzelmainem? Jak nie to chyba powinienes przejsc Wink Buddysta tez moglbys byc skoro jest podobny, dlaczego nie jestes?

Wg. badan bylo wiele religii przed chrzescijanstwem i judaizmem np. egipska i wczesniejsze. Twoja teoria o jednej wspolnej religii mowi, ze wszystkie zaczerpnely z niej. Teraz prosze rozsadz, co zostalo zaczerpniete z tej pierwotnej, co z drugiej (powstalej po tej pierwotnej + nalecialosci), trzeciej, itd? Skad wiesz, ze np. potop byl w tej pierwotnej, a nie dodali go sobie w trzeciej?

Patrzac na historie czlowieka (jak sadzisz, ze ludzie maja ~7000 lat, to powiedz od razu, zebym nie tracil klawiatury na dyskusje) to pierwotna religia, z ktorej mogli czerpac nasi przodkowie, a rezultacie my musiala byc bardzo dawno temu i cos mi sie zdaje, ze wcale nie byla podobna do zydowskich obyczajow. Zydowskie obyczaje zostaly przejete przez rzymian, tak jak greckie po podbiciu grecji i z lekkimi zmianami przyjete przez panstwo. Po Imperium zostaly zgliszcza, a ludzie i religia pozostali roznoszac ja dalej po swiecie. Zydzi tez przejeli czesc wierzen po egipcjanach. Ich imperium padlo, a zydostwo pozostalo. Spojrz na wierznia wspomnianych Aborygenow. Nie mieli stycznosci z zydowska kultura i nikt ich nie najezdzal. Maja swoja wizje swiata http://pl.wikipedia.org/wiki/Czas_snu. Wierza w jakies stwory ludzi-wezy, matke-slonce, ktora obudzila zycie na Ziemi. Nawet wiedza, ze zycie wyszlo z wody! Smile Tak samo spojrz na Indian obu ameryk.

Teraz uwazaj. Skoro przejawiamy podobienstwo jako ludzkosc w wierzeniach i kazda religia ma jakies elementy wspolne, to dlaczego akurat chrzescijanstwo jest ta dobra droga? Kazda jedna religia ma takie samo prawo sie nazywac prawdziwa skoro sa podobne i czerpia z tego samego zrodla. Tak samo uprawniony jest sad, ze nie ma zadnych bogow, tylko sa jakies materialne istoty, ktore dawno temu tutaj przybyly. Wszystkie teksty na tej planecie o tym mowia, Biblia takze. Niektore mowia o tym wprost "przybyli", "oni", "nauczyciele", "aniolowie". Kazdy kto tak twierdzi, ma taka sama pozycje w dyskusji jak Ty, czy ja.

Uswiadom sobie czlowieku jedno: wydarzenia polityczno-militarne w starozytnosci i sredniowieczu spowodowaly, ze jestes chrzescijaninem. Warto sobie to uzmyslowic, moze nie jest to pocieszajace i nie nastawia optymistycznie do zycia, ale warto sie nad tym zastanowic.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Erydan




Dołączył: 25 Gru 2008
Posty: 117
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:08, 10 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wld,

Chyba niezbyt precyzyjnie się wyraziłem, dlatego chciałbym dodać kilka myśli. Przede wszystkim mam wrażenie, że utożsamiasz chrześcijaństwo z katolicyzmem, a tak się składa, że katolicyzm ma niewiele wspólnego z Biblią, a co za tym idzie - z prawdziwym chrześcijaństwem.

Kiedy wyszczególniłem podstawowe dogmaty, które powtarzają się praktycznie w każdej religii (piekło, dusza nieśmiertelna etc.) zapomniałem chyba dodać, iż nie występują one w Biblii. Kolebką wymienionych przeze mnie dogmatów jest teren Mezopotamii, to właśnie stamtąd wywodzą się niemalże wszystkie współczesne wierzenia. We wcześniejszym poście wspomniałem o budowie wieży Babel - jak zapewne wiesz Biblia podaje, że nastąpiło wtedy pomieszanie języków i rozproszenie ludzi. To właśnie owo rozproszenie jest kluczowym momentem, w którym ludzie zabrali ze sobą swe wierzenia, poglądy i stąd dzisiejsze podobieństwa. Jednak jak już wspomniałem tych podobieństw w Biblii nie znajdziemy. Zapewne historię z wieżą Babel uznajesz za bajeczkę.

Ciekawe, że na terenie Babilonu i wokół jego ruin archeolodzy odkopali wiele zigguratów, czyli wież świątynnych w kształcie piramid schodkowych, między innymi ruiny świątyni Etemenanki, która znajdowała się w obrębie murów Babilonu. Starożytne zapisy dotyczące takich świątyń często zawierają słowa: „Jej szczyt ma sięgać aż do niebios”. Pewien fragment donosi o runięciu takiego zigguratu: „Budowa tej wieży obraziła bogów. Nocą zburzyli to, co było zbudowane. Rozproszyli ich, a mowę ich uczynili obcą. Udaremnili postęp."

Potwierdzenie historii o Wieży Babel znajdziemy również u historyków np. u Józefa Flawiusza.

I tu cytat z "Dawnych Dziejów Izraela"
Cytat:
3. Pospólstwo ochoczo poddało się nakazom Nabroda /Nemroda/, uległość wobec Boga uważając za niewolę. Zaczęli budować wieżę i pracowali z niezmordowanym zapałem. Dzięki mnogości rąk wieża dźwigała się w górę nadspodziewanie szybko. Ale była ona zarazem tak ogromnie szeroka, że patrzącym wydawała się niższa, niż była w rzeczywistości. Budowano ją z wypalonych cegieł, spajając je smołą, by nie mogła zmyć ich woda. — Widząc to szaleństwo, Bóg nie skazał ich na zupełną zagładę, przekonał się bowiem, że zagłada ich przodków i tak nie nauczyła ludzi rozsądku. Ale wzniecił wśród nich niezgodę, poróżniwszy ich języki, tak że wskutek odmienności mowy jedni drugich nie mogli rozumieć. Miejsce, w którym zbudował wieżę, zwane jest teraz Babilon z powodu owego pomieszania mowy niegdyś zrozumiałej dla wszystkich; po hebrajsku bowiem babel znaczy „pomieszanie". O tej wieży i o poróżnieniu mowy ludzkiej wspomina również Sybilla, tak powiadając: „Gdy jeszcze wszyscy mówili jednym językiem, jacyś ludzie zbudowali wieżę niezmiernie wysoką, zamierzając wedrzeć się po niej do nieba. Ale bogowie nasłali wichry, które zwaliły ich wieżę, i każdemu dali osobny język. Stąd właśnie pochodzi nazwa miasta Babilonu."
(...)
V. Skoro tylko mowa ludzka rozdzieliła się na osobne języki, rozproszyli się ludzie do różnych krain. Każda grupa osiedlała się na tej ziemi, do której trafili i dokąd zawiódł ich Bóg, aż wreszcie napełnili cały ląd, tak w głębi, jak i na wybrzeżach, a niektórzy nawet przeprawili się za morze i zamieszkali na wyspach.


Co ciekawe pierwsza biblijna wzmianka o powstaniu odrębnych narodów pojawia się po potopie. Na skutek powstałych barier utrudniających porozumiewanie się każda grupa językowa rozwinęła własną kulturę, sztukę, zwyczaje i religię.

Skoro już padło hasło POTOP to możę podam, na potwierdzenie autentyczności tego wydarzenia, że prócz relacjii biblijnej,jego opis znajdziemy również wśród licznych legend. Oczywiście jak przystało na legendy relacja o potopie została przekolorowana i w różnych regionach pozmieniana. Tym niemniej, występuje ona między innymi u Azteków, Majów, Inków, Indian z Gwatemali, Indian z Uru, Sumerów, Hindusów, w plemionach afrykańskich (np. Musei - CZAD), w Chinach czy w eposie o Gilgameszu.

J. Flawiusz o Potopie:

Cytat:
O tym potopie i arce wspominają wszyscy historycy dziejów barbarzyńskich, między innymi Chaldejczyk Berosos /Berozus/. W pewnym miejscu swej opowieści o potopie tak on pisze: „W Armenii na górze Kordyejczyków jest ponoć jeszcze część owego okrętu i ludzie biorą z niego smołę, której kawałki noszą przy sobie jako talizmany". — Podobne wiadomości znaleźć można również u Hieronima Egipcjanina, który opisał dawne dzieje Fenicji, oraz u Mnazeasza i wielu innych, a Mikołaj z Damaszku w dziewięćdziesiątej szóstej księdze swego dzieła tak na ten temat powiada: „Nad krainą Minias w Armenii wznosi się wysoka góra zwana Baris, na której, jak wieść niesie, uchroniło się niegdyś wielu ludzi od potopu, a jakiś mąż wylądował tam, przyjechawszy na arce, i przez długi jeszcze czas, przechowywały się po niej drewniane szczątki. Możliwe, że był to ten sam człowiek, o którym pisał Mojżesz, prawodawca Judejczyków".


Być może dowodem na Potop w kwestii naukowej są także szczątki mamutów i nosorożców znajdowane w różnych zakątkach świata, m.in. w lodach Syberii oraz Alaski. Niektóre zwierzęta miały jeszcze niestrawiony pokarm w żołądkach lub nieprzeżute rośliny w zębach, musiały więc zginąć nagle. Na podstawie skali handlu kością słoniową z ich ciosów szacuje się, że znaleziono kilkadziesiąt tysięcy mamutów. W tych samych warstwach geologicznych natrafia się też na skamieniałe szczątki innych zwierząt — takich jak lwy, tygrysy, niedźwiedzie i łosie — co może oznaczać, że wszystkie zginęły w tym samym czasie.

Dlaczego Biblia? OGROM dowodów archeologicznych czy źródeł historycznych potwierdza zawartość Pisma Świętego.

Pozdrawiam

Erydan
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
KiaOra




Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 400
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:54, 10 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

(19) Bo oto nadchodzi dzień, który pali jak piec. Wtedy wszyscy zuchwali i wszyscy, którzy czynili zło, staną się cierniem. I spali ich ten nadchodzący dzień - mówi Pan Zastępów - tak, że im nie pozostawi ani korzenia, ani gałązki.
(20) Ale dla was, którzy boicie się mojego imienia,
wzejdzie słońce sprawiedliwości z uzdrowieniem na swoich skrzydłach. I będziecie wychodzić z podskakiwaniem, jak cielęta wychodzące z obory.
(21) I podepczecie bezbożnych tak, że będą prochem pod waszymi stopami w dniu, który Ja przygotowuję - mówi Pan Zastępów.
(22) Pamiętajcie o zakonie Mojżesza, mojego sługi, któremu przekazałem na Horebie ustawy i prawa dla całego Izraela!
(23) Oto Ja poślę wam proroka Eliasza, zanim przyjdzie wielki i straszny dzień Pana,
(24) i zwróci serca ojców ku synom, a serca synów ku ich ojcom, abym, gdy przyjdę, nie obłożył ziemi klątwą.

(Ks. Malachiasza 3:19-24, Biblia Warszawska)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wld




Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 1104
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:42, 11 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oj, tu nadinterpretujesz. Przeczytaj prosze moj post jeszcze raz. Nie ma tam nic o katolicyzmie. Jest tylko o chrzescijanstiwe.

Chce Ci wytlumaczyc logicznie, ze to sie kupy nie trzyma i Twoja interpretacja jest z zalozenie bledna. Tzn. kazdy moze sobie interpretowac tak jak Ty dowolnie rzeczy i bedzie sobie przypisaywal racje.

1. Masz jakies skrawki, rozne przypowiesci, opisy, wydarzenia. Sa w roznych kulturach. Swietnie. Te same sa Biblii. Czego to dowodzi? Tylko tego, ze Biblia czerpie z innych kultur wczesniejszych. Nie jestes w stanie dojsc, ktory tekst Biblijny jest prawdziwy, a ktory kopia dawnej legendy lub wczesniejszych wierzen. Jak jestes to oswiec mnie.

2. Wez teraz przekonaj mnie, ze te skrawki to Slowo Boze. Nawet jak instnialo zrodlo, to teraz mamy jakis belkot. Nalecialosci sa nieuniknione, tylko wtedy dyskwalifikuja dane pismo z kategorii "swiete". To, ze opisuja prawdziwe wydarzenia nie podlega dyskusji. Zgadzam sie, ze niektore rzeczy w Biblii sa opisem faktycznych zdarzen. Wieza Babel, Potop itd. moga byc opisami historycznymi. Prawdziwosc nie jest jeszcze powodem uznania Biblii za cos nadzywczajnego. Do tego jeszcze dochodzi ocena rzetelnosci opisu, ale nie rozdrabniajmy sie.

3. Koran. Dlaczego nie jestes muzelmainem? Buddysta?

Mam wrazenie ,ze omijasz niewygodne tematy. Odpowiedz na te 3 punkty rzeczowo.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Erydan




Dołączył: 25 Gru 2008
Posty: 117
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:38, 12 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wld,
Cytat:
Chce Ci wytlumaczyc logicznie, ze to sie kupy nie trzyma i Twoja interpretacja jest z zalozenie bledna.


Sęk w tym, że to nie moja indywidualna interpretacja, ponieważ opieram się (poza Biblią) również na relacjach historyków, a także na wspólnych wątkach w licznych mitologiach.. Wszystko co przedstawiłem jak najbardziej trzyma się kupy i jest logiczne. To, że coś nie jest zgodne z Twoim światopoglądem i tego nie przyjmujesz nie oznacza, że masz rację. Szanuje to, że próbujesz mi wytłumaczyć logicznie Twój punkt widzenia, tym niemniej logiki to ja w nim nie widzę niestety (bez obrazy).

Cytat:
1. Masz jakies skrawki, rozne przypowiesci, opisy, wydarzenia. Sa w roznych kulturach. Swietnie. Te same sa Biblii.

Mam całą gamę mitów, tysiące dowodów archeologicznych czy relacji historyków potwierdzających to, że wydarzenia opisane w Biblii zdarzyły się naprawdę. W tym temacie wymieniono ich mnóstwo. Czy zapoznałeś się z nimi?
Cytat:
Czego to dowodzi? Tylko tego, ze Biblia czerpie z innych kultur wczesniejszych. Nie jestes w stanie dojsc, ktory tekst Biblijny jest prawdziwy, a ktory kopia dawnej legendy lub wczesniejszych wierzen. Jak jestes to oswiec mnie.


Załóżmy, że wierzysz w Boga, czy nie sądzisz, że zatroszczyłby się oto aby Biblia przetrwała w stanie kompletnym i zgodnym z oryginałem do naszych czasów?

2 TYM 3:16,17
(16) Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, (17) aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.

W żaden sposób nie jesteś w stanie udowodnić tego, że biblijna relacja lub jakaś jej część jest ściągnięta z mitów. Opierasz się raczej na własnych domysłach. Nie przedstawiłeś tutaj żadnych dowodów potwierdzających Twoje stwierdzenia – choćby opracowań starożytnych historyków.

Cytat:
To, ze opisuja prawdziwe wydarzenia nie podlega dyskusji. Zgadzam sie, ze niektore rzeczy w Biblii sa opisem faktycznych zdarzen. Wieza Babel, Potop itd. moga byc opisami historycznymi.


Co decyduje o tym, że niektóre wydarzenia są opisem faktycznym, a niektóre nie? I które zakwalifikujesz do tych prawdziwych?

Cytat:
Prawdziwosc nie jest jeszcze powodem uznania Biblii za cos nadzywczajnego.


Jeżeli istnieją dowody na to, iż takie wydarzenia jak Potop, Wieża Babel, rozstąpienie się Morza Czerwonego, zniszczenie Sodomy i Gomory deszczem siarki , 10 plag egipskich i wiele, wiele innych zdarzyło się naprawdę to o czym to świadczy według Ciebie???

Cytat:
3. Koran. Dlaczego nie jestes muzelmainem? Buddysta?


O Koranie pisałem już dosyć sporo na tym forum. Gdybyś rzetelnie zapoznał się z wierzeniami Buddyzmu, a także z całą historią jego powstania to nie pytałbyś mnie dlaczego nie jestem Buddystą. Jeżeli myślisz, że nie sprawdziłem dokładnie różnych światowych religii takich jak choćby Hinduizm, Buddyzm, Islam, Konfucjanizm, Taoizm, Sintoizm, czy Judaizm, to jesteś w błędzie.

Pozdrawiam

Erydan
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
AQuatro




Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 3285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:59, 12 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Erydan napisał:

Mam całą gamę mitów

Nie wątpię w to. Smile

Cytat:
W żaden sposób nie jesteś w stanie udowodnić tego, że biblijna relacja lub jakaś jej część jest ściągnięta z mitów. Opierasz się raczej na własnych domysłach.

Ale ty sam mówisz, że masz całą gamę mitów. Smile

Cytat:
Nie przedstawiłeś tutaj żadnych dowodów potwierdzających Twoje stwierdzenia – choćby opracowań starożytnych historyków.

Jak miał przedstawić opracowania
historyków na temat głupot, które nie istnieją ?

Cytat:
To, ze opisuja prawdziwe wydarzenia nie podlega dyskusji.

Jaja sobie robicie,
Wyjęcie, żebra, gadający wąż, anioły rozmnażające się z ziemskimi kobietami, to są wydarzenia prawdziwe ?

Cytat:
istnieją dowody na to, iż takie wydarzenia .... 10 plag egipskich i wiele, wiele innych zdarzyło się naprawdę to o czym to świadczy według Ciebie???

Tak zdarzyło się naprawdę,
z nieba leciały żaby, a wszystkie naczynia wypełnione były krwią,
Bujdy na resorach dla małych dzieci.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Erydan




Dołączył: 25 Gru 2008
Posty: 117
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 01:12, 12 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

AQuatro,

Cytat:
Nie wątpię w to. Smile


Nie łap mnie za słówka.

Cytat:
anioły rozmnażające się z ziemskimi kobietami


Porównywałeś kiedyś historię Nefilimów z półbogami, występującymi w mitach czasów starożytnych?

Cytat:
Tak zdarzyło się naprawdę,
z nieba leciały żaby, a wszystkie naczynia wypełnione były krwią,
Bujdy na resorach dla małych dzieci.


Analizowałeś papirus Ipuwera?

Pzdr
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wld




Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 1104
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:29, 13 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1.
Cytat:
Mam całą gamę mitów, tysiące dowodów archeologicznych czy relacji historyków potwierdzających to, że wydarzenia opisane w Biblii zdarzyły się naprawdę. W tym temacie wymieniono ich mnóstwo. Czy zapoznałeś się z nimi?


No wlasnie. Rozwiaz zagadke tych historii. Ktore sa mitami, ktore prawdziwe? Mit moze byc opowiedziany w dwoch lub trzech odrebnych kulturach i tak nie wiesz, czy jest odnisieniem do rzeczywistosci. Moze byc przejety przez inna kulture, tak jak np. rzymianie przejeli caly panteon bostw od grekow. Nie mozna stosowac zasady Goebelsa, ze nieprawda dlugo powtarzana staje sie prawda. 1000 letni mit ciagle jest mitem i na centymetr nie zbliza sie do prawdy.

Cytat:
Załóżmy, że wierzysz w Boga, czy nie sądzisz, że zatroszczyłby się oto aby Biblia przetrwała w stanie kompletnym i zgodnym z oryginałem do naszych czasów?

Jak powyzszy tekst ma byc argumentem, to ja Cie bardzo przepraszam. Chcesz mnie przokonac do Biblii przywolujac Boga. Tak samo moze kazdy argumentowac odnosnie dowolnego tekstu. Tu wlasnie wychodzi owa nielogicznosc Twoich wypowiedzi. Nie mozesz przywolac na dowod tego co, masz ustalic. Swiadek nie moze argumentowac " ja mowie prawde, bo wczesniej powiedzialem, ze bede powiem prawde".

Ja tez nie jestem w stanie ustalic oraz udowodnic, co jest mitem, a co prawda. Wlasnie dlatego watpie. Nie stwierdzam, ze Biblia to w calosci bajka. Jednoczesnie sprzeciwiam sie kazdemu, kto twierdzi, ze to objawiona prawda. W takiej sytuacji inna postawa wydaje sie nielogiczna.

2. Mylisz pojecia, albo nacigasz je. Prawdziwosc kilku historii nie uprawdopodabnia calej ksiazki jako zgodnej historycznie. Pozatym ustalenie prawdziwiosci Biblii nie daje jeszcze zadnych podstaw, aby uzanc ja za ksiege objawiona przez Boga. Moim zdaniem i pewnie pare osob sie ze mna zgodzi, w przypadku Biblii uznanie jej za objawiona jest niemozliwe. Chodzi glownie o jej charakter, tzn. nie jest jednorodna ksiega jednego autora. Powstala z kompilacji wielu dziel, wielu autorow i na przestrzeni wielu lat. Argumentacja, ze Bog natchanal autorow podczas pisania oraz biskupow podczas kompilacji jest poza wszelka krytyka i w powaznej dyskusji jest notabene gwaltem. Wiem, ze taka jest oficjalna wersja wydarzen. Jest to jednak poziom przekazu dostoswany do katechezy dzieci i rownych im umyslowo doroslych.

3. Nie watpie, ze jestes obeznany w religiach i to pewnie lepiej ode mnie. Chcialem uslyszec jakis koronny powod dlaczego nie Islam, skoro jest tak podobny do Chrzescijanstwa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
respondent




Dołączył: 15 Wrz 2008
Posty: 269
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:47, 13 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wld napisał:
1
No wlasnie. Rozwiaz zagadke tych historii. Ktore sa mitami, ktore prawdziwe? Mit moze byc opowiedziany w dwoch lub trzech odrebnych kulturach i tak nie wiesz, czy jest odnisieniem do rzeczywistosci. Moze byc przejety przez inna kulture, tak jak np. rzymianie przejeli caly panteon bostw od grekow. Nie mozna stosowac zasady Goebelsa, ze nieprawda dlugo powtarzana staje sie prawda. 1000 letni mit ciagle jest mitem i na centymetr nie zbliza sie do prawdy.

Jak powyzszy tekst ma byc argumentem, to ja Cie bardzo przepraszam....
Ja tez nie jestem w stanie ustalic oraz udowodnic, co jest mitem, a co prawda. Wlasnie dlatego watpie. Nie stwierdzam, ze Biblia to w calosci bajka. Jednoczesnie sprzeciwiam sie kazdemu, kto twierdzi, ze to objawiona prawda. W takiej sytuacji inna postawa wydaje sie nielogiczna.

2. Mylisz pojecia, albo nacigasz je. Prawdziwosc kilku historii nie uprawdopodabnia calej ksiazki jako zgodnej historycznie. Pozatym ustalenie prawdziwiosci Biblii nie daje jeszcze zadnych podstaw, aby uzanc ja za ksiege objawiona przez Boga. Moim zdaniem i pewnie pare osob sie ze mna zgodzi, w przypadku Biblii uznanie jej za objawiona jest niemozliwe. Chodzi glownie o jej charakter, tzn. nie jest jednorodna ksiega jednego autora. Powstala z kompilacji wielu dziel, wielu autorow i na przestrzeni wielu lat. Argumentacja, ze Bog natchanal autorow podczas pisania oraz biskupow podczas kompilacji jest poza wszelka krytyka i w powaznej dyskusji jest notabene gwaltem. Wiem, ze taka jest oficjalna wersja wydarzen. Jest to jednak poziom przekazu dostoswany do katechezy dzieci i rownych im umyslowo doroslych.

3. Nie watpie, ze jestes obeznany w religiach i to pewnie lepiej ode mnie. Chcialem uslyszec jakis koronny powod dlaczego nie Islam, skoro jest tak podobny do Chrzescijanstwa.



WLD
Co do mitów Erydan miał zapewne na myśli że w Bibli jest sporo fragmentów które swoje odzwierciedlenie mają w pozniejszych przekazach egipskich,greckich czy rzymskich.Chociażby potop jako wspolna kwestia występująca w przekazach innych kultur.
Opis wydarzeń sprzed potopu, zawarty w Księdze 1 Mojżeszowej, jest przez dzisiejszych krytyków traktowany jako mit. Natomiast tacy wierni mężowie, jak Izajasz, Ezechiel, Jezus Chrystus oraz apostołowie Piotr i Paweł, uznawali historię Noego za wiarogodną. Za jej prawdziwością przemawia też fakt, że znajduje ona odzwierciedlenie w rozlicznych mitologiach świata — na przykład w starożytnym eposie o Gilgameszu, w mitach chińskich, azteckich, inkaskich oraz w legendach Majów.

Co do Twoich wątpliwości dotyczących natchnienia pisarzy biblijnych , nikt ich nie rozwieje jesli nie wgłębisz sie w jej przekaz.Być może w Twoim umyśle dalej wiązesz Pismo z chrześcijaństwem które widzisz na codzień .Zapewniam Cię że maja sie one do siebie jak pięść do nosa. Biblia zawiera setki proroctw. Czy one dotąd zawsze się dokładnie spełniały? Jeżeli tak, stanowiłoby to wymowny dowód, że Pismo Święte jest „natchnione przez Boga” (2 Tymoteusza 3:16, 17). Poza tym wzbudzałoby to zaufanie do innych proroctw dotyczących wydarzeń, które dopiero mają nastąpić.
O proroctwach spełnionych pisałem tu:

viewtopic.php?p=72652&highlight=#72652

Biblia pomimo jak wspomniałeś spisywania jej przez kilkdziesięciu pisarzy, jest zgodna z odkryciami historycznymi.Podam przykład :

Znaleziono starożytne inskrypcje, w których występują imiona osób znanych dotychczas tylko z Biblii. W pobliżu bramy Isztar w Babilonie znaleziono pewną ilość tabliczek pokrytych pismem klinowym, zawierających imiona robotników i niewolników otrzymujących przydziały produktów żywnościowych. Na kilku z nich pojawia się imię „Jaukina, króla ziemi Jahud”; tak Babilończycy pisali imię „Jojakina, króla Judzkiego”. W sprawozdaniu biblijnym w 2 Królewskiej 25:27-30 jest powiedziane, że Jojakin był więźniem w Babilonie i otrzymywał codziennie racje żywnościowe. Na pokrytych znakami klinowymi tabliczkach z czasów dawnych władców asyryjskich znaleziono imiona królów judzkich i izraelskich, jak Achaza, Manassesa, Omriego, Jehu, Menachema i Ozeasza.

Oprócz imion tych królów hebrajskich odkryto jeszcze wiele innych imion postaci historycznych, znanych do niedawna tylko z Biblii, nie występujących poza tym w żadnym innym dziele historycznym. Od wieków tylko z Biblii wiedziano o istnieniu Sargona, władcy asyryjskiego (Izajasza 20:1). Dopiero w roku 1843 odkryto w pobliżu Chorsabadu rozległe ruiny jego pałacu. Dzisiaj Sargon II należy do królów asyryjskich, których panowanie zostało wyczerpująco udokumentowane.
Oczywiście Biblia nie jest absolutnie zgodna ze wszystkimi odkryciami historycznymi ponieważ wspołczesna nauka nie jest w stanie tak daleko sięgnąć w przeszłość.Jednakowoż to co zdołano odkryć i potwierdzić zgadza się z biblijnymi przekazami, i własnie na nich opiera się cała archeologia zwłaszcza bliskiego wschodu.Archeolodzy niechętnie ale sie do tego przyznają że motorem ich pracy w większości jest przekaż bilijny.
Cytuję :Zawarte w Biblii dane geograficzne potwierdzają się w każdym szczególe. Prawdopodobnie z tego powodu dr Ze’ev Shremer, kierownik ekspedycji geologicznej na półwyspie Synaj, powiedział:
„Oczywiście mamy własne mapy i plany geodezyjne, ale gdzie Biblia i mapy sobie zaprzeczają, tam dajemy pierwszeństwo Księdze ksiąg”.


Co do islamu.
Przeczytaj, żebyś lepiej rozumiał islam

Pięć filarów islamu wymaga od muzułmanina, by przynajmniej raz złożył publiczne wyznanie wiary zwane szahada — „Nie ma boga oprócz Boga, a Muhammad jest jego prorokiem”, by modlił się pięć razy dziennie, żeby płacił zakat, czyli obowiązkowy podatek, obecnie pobierany zwykle na zasadzie dobrowolności, aby podczas dziewiątego miesiąca, ramadanu, pościł od wschodu do zachodu słońca i żeby co najmniej raz, jeśli go na to stać, odbył hadżdż, czyli pielgrzymkę do Mekki.

„Dżihad” („wojna święta”) uważana jest przez sektę charydżytów, lecz nie przez ogół muzułmanów, za szósty filar wiary. Ma ona na celu „nie tyle nawrócenie na islam poszczególnych osób, ile zdobycie władzy politycznej nad wszystkimi sferami życia społecznego i podporządkowanie ich zasadom islamu”, czytamy w The New Encyclopædia Britannica. Kur’an zezwala na taką „wojnę świętą”, mówi bowiem: „Nie pozbawiajcie nikogo życia, które Bóg uczynił świętym, chyba że zgodnie z prawem!” (sura XVII, werset 33).

Najważniejsze źródła prawa i nauki islamu to: Kur’an, spisywany przez około 25 lat, sunna (tradycja), idżma (zgodna opinia społeczności) oraz kijas (własne rozumowanie). Islamski kodeks prawny, szari’a, drobiazgowo regulujący życie religijne, polityczne, społeczne, rodzinne i prywatne muzułmanina, opracowano w VIII i IX wieku.

Mekka, Medyna i Jeruzalem, w takiej właśnie kolejności, to najświętsze miasta islamu. Mekka ze względu na świątynię Kaaba, którą zgodnie z podaniem zbudował Abraham, Medyna dlatego, że tam stoi meczet Muhammada, a Jeruzalem — ponieważ stamtąd, jak głosi tradycja, Muhammad wstąpił do nieba.

Dlaczego nie islam?
Prawdziwe poddanie się Bogu oznacza też połuszeństwo wobec Niego, wobec Jego praw i przedstawicieli. Muhammadowi udało się zjednoczyć plemiona zamieszkujące Półwysep Arabski i utworzyć społeczność islamską (Umma), w której miejsce centralne zajmował on sam oraz Kur’an. Było to państwo religijne, a jego mieszkańcy stali się braćmi poddanymi jednemu wodzowi. Islam zezwalał Arabom używać miecza w walce z wrogami. Za jego pomocą powiększali swe państwo i szerzyli swoją religię. Po śmierci Muhammada wybuchły gwałtowne spory. Miały one głównie polityczne podłoże, toczyły się bowiem wokół wyboru kalifa, czyli przywódcy. Popchnęły wielu Arabów do dobycia miecza przeciwko swym pobratymcom. Mariaż religii z polityką doprowadził do podziału społeczności. „Poddanie się” nie zdołało trwale zjednoczyć ludu pod przewodnictwem jednego człowieka.

Tradycja głosi, że sam Muhammad przewidział powstanie 72 heretyckich sekt islamskich. Tymczasem dziś ocenia się, że jest ich kilkaset.
_________________
„Największe prawdy są zarazem najprostsze - tak też jest z największymi ludźmi”
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wld




Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 1104
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:48, 14 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1.Co ma historia do objawienia? Jaki jest zwiazek? Kazda ksiazka historyczna jest natchniona? Nie zaprzeczam, ze sa przekazy historyczne w Biblii, ale jak sie to ma do wyjatkowosci tego dziela? Kazda ksiega, ktora opowiada dawne dzieje automatycznie moze zostac uznana za natchniona? Jest wiele takich ksiag, zreszta sam mowisz, ze te historie sie powtarzaja w innych kulturach. Skoro Potop jest tez u chinczykow, to moze oni posiadaja prawdziwa ksiege? Wink Powiedz mi jasno co ma jedno do drugiego?

2.Do powstania teorii naukowych przekaz Biblijny byl obowiazujaca teoria powstania swiata w kregu kulturowym chrzescijan. Pytam jakim prawem ktos podwaza przekaz Biblii? Wink Kto jest kompetentny, aby mowic innym co jest wiarygodne w tej ksiedze, skoro calosc to nieomylne slowo boze? Zaraz powiesz, ze Genesis to przekaz poetycki czy cos tam. Jakim prawem tak mozna twierdzic?

3.
Cytat:
Co do Twoich wątpliwości dotyczących natchnienia pisarzy biblijnych , nikt ich nie rozwieje jesli nie wgłębisz sie w jej przekaz.Być może w Twoim umyśle dalej wiązesz Pismo z chrześcijaństwem które widzisz na codzień

Jak przeczytam, to uznam ze jednak byli natchnieni, tak? Bezsens. Jaki moze byc dowod na boskie natchnienie, hmm, wg. Ciebie wystarczy ja autor napisze, ze jest natchniony i Tobie to wystarczy? Jesli wierzysz, to przyjmujesz takie cos bez szemrania. Ja jednak patrze na to krytycznie. Jak napisalem wczesniej nie mozna przywolac jako dowod na prawdomownosc swiadka jego oswiadczenia o prawdomownosci.

4. Rozumiem, ze akurat Tobie nie podoba sie piec filarow. Reszta historii jest identyczna z chrzescijanstwem. Wykorzystanie religii i fanatyzmu ludzi przez politykow i wladcow religijnych. Nie napisales nic o ksiegach zydowskich, ktore muzelmanie uznaja. Wiekszosc starego testamentu.

5. Podam Ci teraz objawiona niedawno ksiege, ktora jest bardziej wiarygodna od Biblii. Jest w niej opis wszechsiwata, Ziemi, historii, nawet jest spora wzmianka o Jezusie i sporo historii Biblijnych. Podaj powod dlaczego akurat jej nie mozna uznac za objawiona? Jest to Ksiega Urantii. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Erydan




Dołączył: 25 Gru 2008
Posty: 117
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:21, 14 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wld,
Jeżeli dowody archeologiczne czy historyczne nic dla Ciebie nie znaczą to nic do Ciebie nie trafii. Przeczytałeś może pierwszą stronę tego tematu? Każdy kto chce zweryfikować prawdziwość treści zapisanej na kartach Biblii ma masę materiału, trzeba tylko mieć ochotę go przeczytać i przeanalizować. Internet jest wygodnym narzędziem ku temu, ale polecam również wizytę w bibliotece miejskiej.

Cytat:
5. Podam Ci teraz objawiona niedawno ksiege, ktora jest bardziej wiarygodna od Biblii. Jest w niej opis wszechsiwata, Ziemi, historii, nawet jest spora wzmianka o Jezusie i sporo historii Biblijnych. Podaj powod dlaczego akurat jej nie mozna uznac za objawiona? Jest to Ksiega Urantii. Smile


Jeżeli księga urantii jest dla Ciebie bardziej wiarygodna to nie mamy o czym rozmawiać. Potwierdza to tylko i wyłącznie Twój brak wiedzy na temat Biblii i różnorodnych religii świata.

Cytat z Wikipedii:
Cytat:
Wiele aspektów księgi można odnaleźć w innych religiach, np. w islamie, taoizmie, hinduizmie, shinto i konfucjanizmie oraz w szeregu innych wierzeń znanych z historii. Autorzy „Księgi Urantii” zachęcają do studiowania wszystkich religii i wybrania z nich tego, co jest w nich najlepsze.


Czy to Ci nie daje do myślenia?

Cytat:
Według "Księgi Urantii” pierwszymi prymitywnymi istotami ludzkimi byli Andon i Fonta, brat i siostra żyjący ok. miliona lat temu, jako pierwsze osobniki posiadające wolną wolę i zdolność duchowej receptywności. Pierwsi ludzie urodzili się wg księgi w rodzinie lemurów. W 2009 roku odkryto szkielet lemura będący przodkiem człowieka.
Ich decyzja o odłączeniu się od mniej zaawansowanych w rozwoju krewnych była pierwszym w dziejach aktem wolnej woli człowieka. Mieli oni potomstwo, z którego później wyewoluowały różne rasy ludzi pierwotnych, a ostatecznie współczesnego człowieka.

W jakiś czas potem, zgodnie z normalną praktyką, na planetę Urantia dotarła para określana jako "Materialny Syn i Córka”, czyli Adam i Ewa, których misją było rozmnażanie się i stworzenie rasy wyższych istot ludzkich, które miały następnie zmieszać się z ewolucyjnymi rasami zamieszkującymi planetę w celu poprawy ich biologicznej jakości, co miało rozpocząć epokę "postadamiczną” w rozwoju ludzkości


Dawno nie czytałem takich bzdur...

Na podstawie dotychczasowej dyskusji z Tobą, z całą pewnością mogę stwierdzić, że zarówno Biblii jak i literatury bezpośrednio z nią związanej to Ty jeszcze nie przeczytałeś. Ponadto nie zaznajomiłeś się z historią innych religii. Raczej zamykasz się w kręgu własnej filozofii i niechętnie wychodzisz poza ten obszar. Masz wolną wolę i jaki z niej zrobisz użytek to już Twoja sprawa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wld




Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 1104
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 03:37, 16 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ta cala ksiega Urantii jest dla mnie tak samo wiarygodna jak Biblia i inne podobne teksty. Tez ma pewnie kilka elementow prawdziwych i mase zmyslonych. Masz racje sa tam bzdury do kwadratu, ale dla rownowagi spojrz na Genesis lol. Nie tworze zadnej filozofii, tylko chce Ci pokazac, ze logicznie nie jestes w stanie wytlumaczyc dlaczego akurat Biblia jest tym jedynym prawdziwym dzielem objawionym.

Przypomniala mi sie historia jak uczeni okolo 200 lat temu mieli problem, bo nie mogli ustalic, czy ludzkosc ma (nie pamietam dokladnie, zalozmy) 5999 lub 6000 lat. Oczywiscie opierali sie na Biblii. Jak maja sie to tego wszystkie dowody archelogiczne?

Mimo wszystko pytam po raz enty, co maja dowody archeologiczne/historyczne do "swietosci" tekstu?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pcl




Dołączył: 25 Paź 2008
Posty: 148
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 10:47, 16 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wld napisał:
Ta cala ksiega Urantii jest dla mnie tak samo wiarygodna jak Biblia i inne podobne teksty. Tez ma pewnie kilka elementow prawdziwych i mase zmyslonych. Masz racje sa tam bzdury do kwadratu, ale dla rownowagi spojrz na Genesis lol. Nie tworze zadnej filozofii, tylko chce Ci pokazac, ze logicznie nie jestes w stanie wytlumaczyc dlaczego akurat Biblia jest tym jedynym prawdziwym dzielem objawionym.

Przypomniala mi sie historia jak uczeni okolo 200 lat temu mieli problem, bo nie mogli ustalic, czy ludzkosc ma (nie pamietam dokladnie, zalozmy) 5999 lub 6000 lat. Oczywiscie opierali sie na Biblii. Jak maja sie to tego wszystkie dowody archelogiczne?

Mimo wszystko pytam po raz enty, co maja dowody archeologiczne/historyczne do "swietosci" tekstu?



Mam wielką @Wld do ciebie prośbę, żebyś zanim uzyskasz odpowiedź, spróbował zapoznać się z zawartością tych linków (o ile oczywiście zechcesz). Żebyś mógł dla równowago spojrzeć np. na Genesis nieco inaczej, niż ktoś usilnie stara się wbić do głowy.
Poniżej masz dużo logiki - ja znajduję więcej niż w podręczniku!

Młody wiek ziemi
http://video.google.pl/videoplay?docid=4.....&emb=1
Odciski stworzenia
http://video.google.pl/googleplayer.swf?.....mp;fs=true
i 100 powodów...
http://nietylkokontrowersje.com/viewtopic.php?t=1208

Ja osobiście twojego pytania nie rozumiem. Przecież głównym zarzutem wobec Biblii jest jej niby niehistoryczność w zakresie miejsc i wydarzeń w niej zawartych i przez to podważana jest jej "świętość".
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
AQuatro




Dołączył: 25 Gru 2007
Posty: 3285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:47, 16 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biblia nie jest przecież święta dla wszystkich. Dla niektórych jest 'mitologią chrześcijaństwa i judaizmu' Smile

Argumentacja osoby wierzącej wygląda tak:
WLD, zanim zaczniesz dyskutować zapoznaj się z materiałem,
Ja ci nie mogę powiedzieć o co ci chodzi, musisz zapoznać się z materiałem Smile:

Przeczytaj materiał, który ci przedstawiłem,
to dopiero zaczniemy dyskutować. Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wld




Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 1104
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 12:37, 16 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1.Brawo pcl. Cyt: "prawa fizyczne w przeszlosci nie dzialaly", "formacje geologiczne nie maja miloionow lat, a tysiace" i inne tego typu wynurzenia. Jak to zamierzasz wykorzystywac w dyskusji, to nie wiem, za kogo Ty mnie i innych masz? "Kilka kilometrow osadow w kanionie Kolorado powstalo w przeciagu kilku tysiecy lat". Az zal dupe sciska.

2.Zarzut o bledy i niescislosci historyczne jest caly czas aktualny. Dla mnie wazniejsza jest inna sprawa. Istnieje wiele konkurencyjnych pism w roznych kulturach i kazda z nich chwali sie, ze oni sa w posiadaniu swietej ksiegi pochodzacej od boga/bogow. Jak sie temu przyjrzec blizej, to jest to ta sama hucpa. Argumentacja wyglada podobnie "nasza ksiega jest swieta, bo tak jest w niej napisane" heh. Jest jeszcze jakis inny argument swiadczacy o wyjatkowosci tego tekstu nad innymi?

3.Pytam ponownie o Genesis. Moze ktorys ze znawcow mi rozjasni kwestie.
Jak to jest, ze wszyskie inne (no moze wiekszosc) wydarzen czytacie doslownie i jestescie w stanie udowodnic je historycznie i archeologicznie, a Genesis kazecie czytac inaczej, w przenosni, jako obraz poetycki itd. Tak na marginesie, to kto dal Wam prawo do jakiejkolwiek interpretacji Slowa Bozego? Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pcl




Dołączył: 25 Paź 2008
Posty: 148
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 15:17, 16 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wld napisał:
1.Brawo pcl. Cyt: "prawa fizyczne w przeszlosci nie dzialaly", "formacje geologiczne nie maja miloionow lat, a tysiace" i inne tego typu wynurzenia. Jak to zamierzasz wykorzystywac w dyskusji, to nie wiem, za kogo Ty mnie i innych masz? "Kilka kilometrow osadow w kanionie Kolorado powstalo w przeciagu kilku tysiecy lat". Az zal dupe sciska.


Może masz za bardzo ściśniętą dupę, żeby usłyszeć, co tam zostało powiedziane. Ja kiedyś też tak mocno ściskałem, że aż mi w uszach piszczało i nic poza tym piszczeniem nie mogłem usłyszeć Smile Ma to w każdym razie wiele wspólnego z historycznością Genesis o którą pytasz.

Cytat:
2.Zarzut o bledy i niescislosci historyczne jest caly czas aktualny. Dla mnie wazniejsza jest inna sprawa. Istnieje wiele konkurencyjnych pism w roznych kulturach i kazda z nich chwali sie, ze oni sa w posiadaniu swietej ksiegi pochodzacej od boga/bogow. Jak sie temu przyjrzec blizej, to jest to ta sama hucpa. Argumentacja wyglada podobnie "nasza ksiega jest swieta, bo tak jest w niej napisane" heh. Jest jeszcze jakis inny argument swiadczacy o wyjatkowosci tego tekstu nad innymi?


Na tej samej zasadzie ubezpieczenie wszędzie jest "najtańsze", albo odsetki na lokacie "najwyższe". I co z tego? Jednak jest niezaprzeczalnym fakt, że gdzieś naprawdę, to ubezpieczenie jest najtańsze itd.
Moim zdaniem świadczące za Biblią są właśnie "udowodnione fakty historyczne", o których mówiono kiedyś że są wymysłem. "Proroctwa" wypełnione i te, które są w trakcie ich wypełniania. "Przesłanie ewangeliczne", które przedstawia zupełnie inny wymiar tej rzeczywistości i wskazuje drogę (to jest najważniejsze akurat dla mnie).

Cytat:
3.Pytam ponownie o Genesis. Moze ktorys ze znawcow mi rozjasni kwestie.
Jak to jest, ze wszyskie inne (no moze wiekszosc) wydarzen czytacie doslownie i jestescie w stanie udowodnic je historycznie i archeologicznie, a Genesis kazecie czytac inaczej, w przenosni, jako obraz poetycki itd. Tak na marginesie, to kto dal Wam prawo do jakiejkolwiek interpretacji Slowa Bozego? Wink


Kto czyta w sposób poetycki? Ja czytam dosłownie! Dokładnie wierzę np. w stworzenie świata w ciągu 7 dni i nie mam z tym żadnego problemu. Są pewne fragmenty w Biblii, które podlegają interpretacji, jak proroctwa, ale należy pamiętać, że Biblia powinna być również źródłem tej interpretacji i wyjaśnieniem symboliki tam zawartej. Jest to chyba logiczne!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wld




Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 1104
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:23, 17 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Nadal nie wiem, dlaczego mialbym uznac Biblie za cos wyjatkowego. Nie rozumiem o co biega z tym "najtanszym ubezpieczeniem". Chodzi o reklame? Kazdy chwali swoje i klamie, ze ma cos najtanszego i najlepszego. Taka jest wlasnie sytuacja, ktora Ci przedstawilem. Chce, abys wytlumaczyl jak poznac, ze Biblia jest najprawdziwsza. W innych kregach kulturowych swiete pisma takze opowiadaja prawdziwe historie o zyciu danych bohaterow, spolecznosci, jest nawet Twoj ulubiony potop. Jest tam cala masa proroctw i przepowiedni. Tez znajdziesz ludzi, ktorzy, wierza w nie. Sytuacja jest wiec identyczna. Moze Biblia ma w sobie jakas tajemna wiedze, ktorej nie mogli znac ludzie w tamych czasach? Cos o kosmosie, dzialaniu ludzkiego organizmu, fizyce atomowej? To moglby byc jakis dowod, ze cos zostalo objawione.(wiem, to mogly tez podyktowac jaszczury lub anuaki;) )

2. Aha. Proroctwa. Dziwna sprawa. Jak to dziala? Patrzymy do Biblii i tam jest napisane: "wtedy i wtedy zdarzy sie cos tam"? Moze to jest tak jak z przpowiedniami Nostradamusa? 50 lat po wydarzeniu debil jeden z drugim oglasza wszem i wobec, ze II wojna swiatowa byla przepowiedziana. Co mi po takim proroctwie, dupe sobie mozna nim podetrzec. Czy ktos kiedykolwiek uniknal jakiegos nieszczescia dzieki proroctwu?

Cytat:
dokładnie wierzę np. w stworzenie świata w ciągu 7 dni i nie mam z tym żadnego problemu

Klasyfikuje sobie niektorych uzytkownikow tego forum. Do tej pory w grupie P (jak posmiewiska) niepodzielny prym wiodl orion ze swoim heliocentryzmem. Teraz moesz byc dumny, jestes na szczycie.

Tego sie nie spodziewalem. Tysiace archeologow, miliardy na badania, cala wiedza, edukacja psu w dupe. Chyba pojde sie napic.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pcl




Dołączył: 25 Paź 2008
Posty: 148
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:50, 17 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@Wld
z wygody zacznę od 2, żeby przejść do 1.
2. Proroctwa!
A czy ja twierdzę, że dzięki proroctwu unikniesz jakiegoś nieszczęścia? Czy twierdzę, że dzięki proroctwu unikniesz kary, bądź zaznasz łaski Boga. NIE! I twierdzę, że nie doczytałem się, żeby ktoś tak twierdził. Proroctwa Biblijne, to tylko ewentualności, które mogą się w twoim życiu wydarzyć, jeżeli staniesz po jednej, lub po drugiej stronie. Jednak proroctwo jest pewne!

Cytat:
Klasyfikuje sobie niektorych uzytkownikow tego forum. Do tej pory w grupie P (jak posmiewiska) niepodzielny prym wiodl orion ze swoim heliocentryzmem. Teraz moesz byc dumny, jestes na szczycie.

Tego sie nie spodziewalem. Tysiace archeologow, miliardy na badania, cala wiedza, edukacja psu w dupe. Chyba pojde sie napic.


Widzisz kolego, ja traktuję w miare poważnie, co napisałeś. Wskazałem ci kilka linków związanych z możliwą i być może wartą rozpatrzenia "ewentualnością". Co ty na interpretacje zawarte w tych fimach? Chodzi mi o np. "radioaureole polonu", "drzewa przechodzące przez kilka pokładów węgla", skamieliny zwierząt i roślin, stosunek uranu 238 do ołowiu 206, co z węglem z Powder River Basin, co ze stosunkiem ilości helu w cyrkonie?.

Jaka cała wiedza i edukacja? Ja pamiętam, że uczono mnie w szkole, że aby powstał węgiel trzeba milionów lat. Szanuj się i innych jeżeli możesz w tej dyskusji, albo naprawdę idź się napić.
Mam taką prośbę - może wdaj się w polemikę z R. Gentrym i wynik twoich debat przedstaw nam po prostu, żebyś i nas przekonał! Chętnie popatrzymy na wynik.

Jeżeli akceptujesz fakty, że wiek żyjącego żółwia może być określony na kilkadziesiąt tysięcy lat przy zastosowaniu powszechnie akceptowanych technik pomiarowych, to gratuluję.
Wybór należy do ciebie. Ja niczego nie narzucam. System oświaty może narzuca, ale nikt z tego forum nie zmusza cię do przyjęcia poglądów.
Twój Biznes!

Jeżeli zaś chodzi o naukowców może też warto wiedzieć, że:
http://creationism.org.pl/artykuly/apel
http://www.inteligentny-projekt.pl/index.....Itemid=123
i liczba ta, ku udręce Rysia Dawkinsa, rośnie w zastraszającym tempie!

1.
No i bardzo dobrze zrozumiałeś - chodzi o reklamę!
Sam stwierdziłeś "wszyscy kłamią", ale w oparciu o fakt, że gdzieś jest np. najtaniej. Innymi słowy reklama wykorzystuje fakt "istnienia najlepszej oferty na rynku", a reszta jest kłamstwem! Nie wiem czy rozumiesz, ale to taka moja wizja marketingu Smile

Cytat:
Jest tam cala masa proroctw i przepowiedni. Tez znajdziesz ludzi, ktorzy, wierza w nie. Sytuacja jest wiec identyczna. Moze Biblia ma w sobie jakas tajemna wiedze, ktorej nie mogli znac ludzie w tamych czasach? Cos o kosmosie, dzialaniu ludzkiego organizmu, fizyce atomowej?

Cóż, czytałem Biblię ale nie notowałem sobie tekstów na taką ewentualność, jednak znalazłem dość sporo na takie tematy.
Przeczytałem gdzieś nawet, że ziemia jest zawieszona na niczym, ale np.
Cytat:
"Księga Joba 34:13 - Któż mu poruczył ziemię i kto założył cały okrąg świata?
38:31 - Czy możesz związać pęk Plejad albo rozluźnić pasek Oriona?"
To takie info, że od zawsze tam stoi napisane, że jest okrągła, zanim ówczesny świat nauki "odkrył, że nie jest płaska.
Jest w Biblii b. dużo na temat diety, zdrowia czy zwykłej higieny i co z tego?
Przecież nie chodzi ci o to, żeby Biblie poznać, ale żeby utwierdzić się w przekonaniu, że nie warto, bo to bujda, jak wszystkie inne!
Potrzebujesz do tego kibiców? Są ich miliardy! Smile
Ja trochę lat temu miałem podobne pytania i tak naprawdę nie zależało mi na odpowiedzi i myślę, że jesteś w takim miejscu. To oczywiście moja opinia.
Ja nie zacząłem wierzyć Biblii ze wzgl. na dowody. To się się stało i tyle. Uwierzyłem Chrystusowi, a reszta stała się faktem. Wszystko to się stało, kiedy naprawdę zacząłem szukać Boga i chyba to jest w tym wyjątkowe - DLA MNIE!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wld




Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 1104
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 00:51, 19 Cze '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nic nie insynuje. Grzecznie sie pytam jak dziala proroctwo. Moze napisz jakie proroctwa sie spelnily i koniecznie napisz ich brzmienie. Mozesz takze napisac o tych co maja sie dopiero wypelnic.

Staram sie traktowac wszystkich powaznie. Nieraz sie nie da.
Cytat:
"Księga Joba 34:13 - Któż mu poruczył ziemię i kto założył cały okrąg świata?
38:31 - Czy możesz związać pęk Plejad albo rozluźnić pasek Oriona?"

Wrzucasz takie glodne kawalki i chcesz, abym byl powazny? Co to ma w ogole byc? Tak wyglada naukowa wiedza z Biblii? Buehehe. Wyjasnij mi skoro, napisano tak jasno Wink, ze Ziemia jest okragla (raczej jest kulista), to dlaczego wszyscy przez ~1500 lat sadzili, ze jest plaska. Nie doczytali w tym miejscu, hahaha? 20 osob czytajacych ten glupawy tekst, bedzie mialo 20 roznych interpretacji. Pozatym gdzie jest wskazowka jak to interpretowac? W ogole, kto ustala sposob interpretacji Joba? Ty?

Sluchajac takich bzdur wlasnie utwierdzam sie przekonaniu, ze Biblia to bujda. Jestem ciekaw jakie masz dowody archeologiczne, ktorymi tak sie chwaliles? Mam nadzieje, ze to nie jest ten film kilka postow wyzej. Podobno archeologia jest zaklamana, a jednak sie na nia powolujesz? Gdzie konsekwencja? Gdzie logika?

Nie interesuje mnie Twoja wiara. Wierz sobie w co chcesz. To jest Twoja intymna sprawa. Ja oczekuje dowodow, jakis poszlak, prawdopodobnych scenariuszy. Tez moge Ci przedrukowac rownie fantastyczne wizje o ufonautach, jaszczurkach, anuaki i legendy z kazdej religii. Ale po co? Na rzeczy z filmow patrze krytycznie. Widze, ze robia to fanatycy podobni do M. Giertycha. Wykszataceni, ale z wypranymi mozgami. Na starozytne miasta sprzed 2-3tys lat osadza sie kilka do kilkunastu metrow osadu. Prosty wniosek - na kilka kilometrow osadu musi przypadac nieco wiecej niz 6tys lat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Religie, wiara, okultyzm Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona:  «   1, 2, 3, 4, 5, 6   » 
Strona 5 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Cała Prawda o Biblii
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile