W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Złoty stracił monopol w rozliczeniach   
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
6 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Odsłon: 1332
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rep




Dołączył: 20 Paź 2008
Posty: 613
Post zebrał 0 sat

PostWysłany: 22:04, 29 Sty '09   Temat postu: Złoty stracił monopol w rozliczeniach Odpowiedz z cytatem

Informacja dla tych co maja/ moga miec kredyty nieruchomosciowe, przychody, koszty wyrazone w walutach obcych.
Cytat:

Od 24 stycznia 2009 r. zawieranie umów w walutach obcych nie podlega dotychczasowym ograniczeniom. Przestała obowiązywać zasada walutowości, czyli przymus wyrażania zobowiązań w złotym.

Zgodnie z nowelizacją kodeksu cywilnego i prawa dewizowego zobowiązania mogą być wyrażane zarówno w walucie obcej jak i w złotym. Nowelizacja ta umożliwia przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w Polsce dokonywanie rozliczeń i prowadzenie rachunków w walutach wymienialnych. Nie trzeba już, jak dotychczas, uzyskiwać każdorazowo zezwolenia prezesa Narodowego Banku Polskiego na tego typu transakcje. Procedura ta mocno komplikowała kwestie związane z płatnościami pomiędzy firmami.

- Dotychczasowe rozwiązanie prawne rodziło szereg wątpliwości oraz utrudniało obrót pieniężny - ocenia Bogumił Sieczkowski, prawnik z kancelarii BSO Prawo & Podatki. Było to tym bardziej istotne, że wyrażenie zobowiązania pieniężnego (np. zobowiązania do zapłaty ceny za dostarczony towar) w innej walucie niż polska mogło doprowadzić do nieważności czynności prawnej (np. umowy dostawy).

Nowe przepisy są też bezpieczniejszym wariantem dla zabezpieczenia umów zawieranych przez kontrahentów w Polsce, aniżeli opcje walutowe. Pozwolą bowiem osiągnąć ten sam efekt przy znacznie mniejszym ryzyku.

Po jakim kursie należy przeliczyć wartość zobowiązania?

Świadczenie wyrażone walucie obcej może zostać spłacone w niej, lub w złotych, po kursie średnim NBP z dnia wymagalności roszczenia. Wybór waluty w tym przypadku należy do dłużnika.

- Jednakże, gdyby dłużnik zwlekał z zapłatą, wierzyciel będzie mógł żądać np. zapłaty ceny, według średniego kursu z dnia, w którym zapłata będzie dokonana bądź według kursu z dnia wymagalności roszczenia - podkreśla Patryk Laskorzyński, radca prawny, senior associate z kancelarii DLA Piper.

Oznacza to, że w razie zwłoki dłużnika, wierzyciel będzie miał wybór, po jakim kursie dłużnik dokona przeliczenia świadczenia z waluty obcej na walutę polską - z dnia wymagalności świadczenia czy też z dnia zapłaty.
Raport Money.pl

Strony mogą również zastrzec w umowie, że świadczenie musi zostać spełnione w walucie obcej.

W opinii resortu gospodarki nowelizacja wprowadza mniej obowiązków związanych m.in. z przeliczaniem i księgowaniem operacji finansowych. Tym samym spełnia oczekiwania sektora Małych Średnich Przedsiębiorstw. Według ekspertów ministerstwa zmiany w prawie dewizowym i kodeksie cywilnym pozwalają także ograniczyć eksporterom ryzyko kursowe w prowadzonej działalności. Wpłyną zatem korzystnie na ich konkurencyjność na rynkach Unii Europejskiej.


W 2009 roku rząd zamierza wyczyścić prawo
Ministrowie zapowiadają drugi etap wspierania przedsiębiorczości. Narzędziem będą w większości nie nowe ustawy, ale uchylanie bubli i ograniczeń w już istniejących aktach prawnych


Zmiany te mają bardzo duże znaczenia dla przedsiębiorców. Ułatwią rozliczenia z kontrahentami w kraju, w sytuacji, w której do tej pory cenę musieli określać w walucie polskiej a za surowce bądź komponenty do produkcji płacili w walutach obcych. - Przede wszystkim ograniczą one ryzyko kursowe co jest istotne zwłaszcza w związku z problemem tzw. opcji walutowych - uzupełnia Laskorzyński.

Od wejścia w życie nowelizacji nie tylko przedsiębiorcy, ale wszystkie osoby fizyczne i prawne mogą wyrażać zobowiązania pieniężne (np. zapłata ceny, wynagrodzenia, czynszu) w walucie obcej. - Również wykonywanie zobowiązań pieniężnych będzie możliwe w walutach obcych bez konieczności uzyskiwania zezwoleń dewizowych. - ocenia Sieczkowski. - Odejście od zasady walutowości na rzecz swobody umów oraz swobody obrotu dewizowego należy przyjąć z dużą aprobatą.


http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/art......html?p=mf
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Złoty stracił monopol w rozliczeniach
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile