W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Prehistoryczny reaktor jądrowy w Gabonie  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
8 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Odsłon: 1682
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rasta Soul




Dołączył: 14 Sty 2010
Posty: 241
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 17:48, 14 Sty '10   Temat postu: Prehistoryczny reaktor jądrowy w Gabonie Odpowiedz z cytatem

Cytat:
W 1972 roku, w Gabonie, Afryka Równikowa, w kopalni rudy uranu w miejscowości Oklo, grupa francuskich naukowców natknęła się na dziwną rzecz. Otóż znaleźli oni w naturalnych złożach duże ilości pierwiastków radioaktywnych które nie występują w takiej ilości nigdzie indziej niż jako produkt syntetyczny, wytworzony przez człowieka (np. znaleziono o 12% więcej neodymu Nd-143 niż powinno go tam być). Odkryto także taką ilość uranu U-235 jaka występuje w zużytym paliwie jądrowym, a nie naturalnie w rudzie.

Jedyny wniosek jaki mógł się nasunąć to taki (po odrzuceniu hipotezy ze kiedyś na ziemi rozbił się statek kosmiczny obcych wyposażony w reaktor jądrowy lub że istniała przed nami cywilizacja dysponująca wiedzą o promieniotwórczości), że w tym miejscu ok. 1,7 mld lat temu działał naturalny reaktor jądrowy, samorzutnie stworzony przez siły natury, dzięki zbiegowi okoliczności umożliwiających jego powstanie. Co więcej działał on stabilnie przez ok. 150 tys. lat, wytwarzając ok. 100 kW energii cieplnej. Co jeszcze bardziej intrygujące ów fenomen nie był zwykłym reaktorem, ale tzw. reaktorem powielającym - tworząc z U-235 pluton Pu-239.

Do powstania reaktora potrzebny był bardzo wzbogacony uran U-235 który jest użyteczny do zajścia reakcji łańcuchowej będącej istotą reaktora jądrowego. Uznano że owe pokłady silnie wzbogaconego uranu sformowały się gdy woda przez miliony lat wypłukiwała z rud uranu izotop u-235 i akumulowała go jednym miejscu. Gdy jego ilość osiągnęła stężenie ~3% możliwe było rozpoczęcie działania reaktora.

Reaktor (bo tak chyba trzeba go nazywać) miał wygląd soczewki/dysku o średnicy ok. 10m i grubości ok. 1m.
Jego działanie polegało na tym, że w wyniku deszczu lub działalności rzeki podziemnej do obszaru reakcji rozszczepienia dochodziła woda będąca moderatorem. Jej obecność powodowała przyspieszenie rozpadu i w efekcie reakcje łańcuchową oraz wzrost temperatury. Gdy temp przekroczyła 100 C woda wyparowała (możliwe że w formie gejzera) i reakcja ustawała. Gdy wszystko ostygało, woda napływała znowu i reakcja powtarzała się - przez wiele lat cyklicznie, aż do "wypalenia" U-235 i innych pierwiastków które wyodrębniły się w trakcie działania. "Urządzenie" funkcjonowało w cyklach, tzn. rozpalał się na ok. 30 min, po czym gasł na kolejne 2,5 godziny.
Należy wspomnieć że ilość wody była tak dobrana że nie była ona w stanie ani zdusić reakcji, a ni jej rozpędzić tak aby doszło do eksplozji jądrowej.
Nie jest wykluczone że w równolegle do reaktora z Oklo istniały też inne miejsca tego typu, które czekają na odkrycie lub zostały już zniszczone przez człowieka w wyniku pozyskiwania uranu do celów militarnych lub energetycznych.
Istnieje także możliwość że inne prehistoryczne reaktory mogły stać się niestabilne i doprowadzić do samoczynnego wybuchu jądrowego. Cóż - naturalna bomba atomowa Wink .
Niestety szansa że dzisiaj wystąpi taki fenomen jest bliska zeru. Co roku w wyniku samorzutnego rozpadu kurczy się ilość materiałów rozszczepialnych na ziemi, a więc maleje prawdopodobieństwo nastąpienia znowu splotu zdarzeń które mogą doprowadzić do powstania takiego reaktora.

W każdym razie jest to wspaniały przykład że natura będzie zaskakiwać naukowców chyba w nieskończoność Smile . Zanim dowiedziałem się tej sprawie, myślałem że jedynym reaktorem który tworzy się naturalnie jest reaktor fuzyjny, jakim jest gwiazda. Wiadomość o tym że dzięki szczęśliwemu splotowi przypadków na ziemi mógł powstać samoczynnie stabilny i wydajny reaktor powielający było bardzo zaskakujące Wink .


Podaje linki z których czerpałem informacje (są pełne opracowania reakcji, oś czasu itp.):

http://www.if.pw.edu.pl/~pluta/pl/dyd/mtj/zal00/Zberecki/oklo.htm#3

http://pl.wikipedia.org/wiki/Oklo

http://www.eioba.pl/a89140/prehistoryczny_reaktor_jadrowy



zrodlo: http://forumpirotechniczne.pl/viewtopic.php?t=15976


Korzystając z okazji chciałbym się przywitać, ponieważ jestem tu nowy Smile
Jestem Oskar mam 17 lat pochodzę ze Skarżyska-Kamiennej czytuje to forum nałogowo od jakiegoś roku, ale dopiero dzisiaj znalazłem coś ciekawego aby wstawić. Mam szczerą nadzieję ze ze względu na mój niejako młody wiek nie będę traktowany niepoważnie Smile

Witam i pozdrawiam wszystkich ! Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SzewczykDratewka




Dołączył: 26 Mar 2009
Posty: 224
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:06, 14 Sty '10   Temat postu: Re: Prehistoryczny reaktor jądrowy w Gabonie Odpowiedz z cytatem

Rasta Soul napisał:
Witam i pozdrawiam wszystkich ! Smile


Fajny artykuł Wink Witamy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Fakkir




Dołączył: 22 Cze 2009
Posty: 35
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:14, 14 Sty '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

USA szykują się do misji pokojowej w Gabonie. Amerykanie nie mogą pozwolić, aby technologia "prehistorycznej" broni masowego rażenia trafiła w ręce Al-Kaidy...
_________________
"Historia to uzgodniony zestaw kłamstw."
Napoleon Bonaparte
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Dysputant




Dołączył: 02 Lut 2009
Posty: 803
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:44, 14 Sty '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Czy pod miastami mogą leżeć ukryte cykające bomby nuklearne!"

Nagłówek z Fakt-a jak się dowiedzą o tym.
_________________
Moja odpowiedź na zaczepki TROLL-i.

http://www.pown.it/3385
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Voltar




Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 5408
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:13, 14 Sty '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, a Stonehenge zbudowali prymitywni rolnicy w celu określania kiedy kończy się zima i mogą siać zboże... Laughing

Nagłówek w Fakcie brzmiałby inaczej: SZOK! Bomba nuklearna pod twoim domem?!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
wegiel na raty




Dołączył: 16 Sty 2009
Posty: 76
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:57, 14 Sty '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"samorzutnie stworzony przez siły natury"
no większej "naukowej" bzdury już dawno nie czytałem,
przewyższa ją chyba tylko ta uparcie powtarzana
o ewolucji człowieka od małpy poprzez gada, rybę, bakterię,
skałę i wielki wybuch z niczego

aby patrzeć jak niedługo "naukowcy" odnajdą
samorzutnie stworzonego przez siły natury....
mercedesa klasy S albo łódź podwodną
_________________
...zabiegajcie o własne zbawienie z bojaźnią i drżeniem...
Flp 2:12
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
SzewczykDratewka




Dołączył: 26 Mar 2009
Posty: 224
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:10, 14 Sty '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wegiel na raty napisał:
"samorzutnie stworzony przez siły natury"
no większej "naukowej" bzdury już dawno nie czytałem


Nie? To przypominam o samorzutnie tworzących się na terenie Polski "polskich" obozach zagłady Żydów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Delfin




Dołączył: 03 Paź 2008
Posty: 198
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:34, 14 Sty '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witamy Oskar!
Nie przejmuj się, że niektórzy oceniają pracę nie tak jakby się chciało...
Praca niezwykle ciekawa...
W Twoim wieku też łykałem takie sensacyjne wiadomości, ale jak zobaczysz to wcale nie jest tak jak media piszą.
Tu wszyscy są jakimiś buntownikami.
Zaatakowaliśmy już cErN z Hawkingiem Neutral
Big Bang też czeka na skruszenie....
Zasadę zachowania masy i energii? - cErN się też do tego przyda Neutral

http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,titl.....omosc.html

Tak trzymaj i pisz nowe posty
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rasta Soul




Dołączył: 14 Sty 2010
Posty: 241
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:36, 14 Sty '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proponuje skupić się na temacie Smile

Ja bardziej jestem skłonny uwierzyć w tą odrzuconą hipoteze, ze przed nami istniała tu jakas inna cywilizacja rozwinięta do tego stopnia by zbudować owy reaktor.
Bardzo mało wiemy o tym co się działo na Ziemii prze te 4,6mld lat i praktycznie wszystko się mogło zdarzyć.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rasta Soul




Dołączył: 14 Sty 2010
Posty: 241
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 21:51, 14 Sty '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Delfin napisał:
Witamy Oskar!
Nie przejmuj się, że niektórzy oceniają pracę nie tak jakby się chciało...
Praca niezwykle ciekawa...
W Twoim wieku też łykałem takie sensacyjne wiadomości, ale jak zobaczysz to wcale nie jest tak jak media piszą.
Tu wszyscy są jakimiś buntownikami.
Zaatakowaliśmy już cErN z Hawkingiem Neutral
Big Bang też czeka na skruszenie....
Zasadę zachowania masy i energii? - cErN się też do tego przyda Neutral

http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,titl.....omosc.html

Tak trzymaj i pisz nowe posty
Pozdrawiam

Dzięki Very Happy

Hmm, ale tak poważnie to szukałem byle czego, aby się tylko do was dostać, a że trafiła mi się taka notka to postanowiłem spróbowac Very Happy

Co do cern to juz mam troche obcykany Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
cat-unit




Dołączył: 06 Mar 2009
Posty: 91
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 02:39, 15 Sty '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hello Oskar Smile

Nie wiek, lecz otwartość i uważne spojrzenie na życie mówią o dojrzałości.
Życzę Ci wielu pozytywnych odkryć na tym forum, jak też poza nim, przede wszystkim w Tobie samym Smile
Bo właśnie w nas czają się największe "reaktory" Smile)
Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Voltar




Dołączył: 29 Sie 2006
Posty: 5408
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:26, 15 Sty '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przypomina mi to "samorzutnie wybuchające wieże WTC"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
DarkTech




Dołączył: 23 Lis 2008
Posty: 1218
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:54, 15 Sty '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rasta Soul napisał:
Bardzo mało wiemy o tym co się działo na Ziemii prze te 4,6mld lat i praktycznie wszystko się mogło zdarzyć.
Łącznie z podróżami w czasie. Te reaktory są robotą NASA. Czemu miałyby służyć? Może obaleniu teorii Darwina w teraźniejszości? Smile
_________________
Prawda nieraz jest bardzo trudna do ustalenia, ale nigdy nie jest tak niedostępna jak wówczas kiedy jest niewygodna.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ropppson




Dołączył: 30 Cze 2008
Posty: 512
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 22:57, 15 Sty '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Zakazana archeologia" Richard L. Thompson .polecam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Delfin




Dołączył: 03 Paź 2008
Posty: 198
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 07:32, 16 Sty '10   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zasada zachowania masy jest powszechnie stosowana w farmacji do praktycznego i syntetycznego wytwarzania „leków” co dla niektórych pacjentów takie leczenie może być bardzo grozne

http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,titl.....omosc.html

Współczucie dla dziewczyny wielkie!
Przyroda stosuje jakieś swoje metody, których „syntetyczni” swoją metodą nie potrafią odtworzyć 

Teraz ciekawy artykuł o współczesnej nauce:

http://tosterpandory.blog.onet.pl/Zmierzch-nauki,2,ID393820294,n

To brzmi jak przygotowanie do jakiegoś większego kolapsu, ale zaczekamy, przeżyjemy i pójdziemy dalej Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Delfin




Dołączył: 03 Paź 2008
Posty: 198
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:35, 17 Sty '10   Temat postu: na ratunek lekom Odpowiedz z cytatem

hm…
uczyli mnie w szkole, że: Zasada Zachowania Masy wynika z Zasady Zachowania Energii…
Wszystkie reakcje chemiczne pisane były i są pisane nadal zgodnie z tą regułą.
Pojawiają się czasami w wyniku reakcji cząstki ułamkowe, których nikt nie chce interpretować bo: zasada zachowania masy musi być spełniona.
Listę takich reakcji chemicznych występujących w produkcji leków posiadają koncerny farmaceutyczne (w szczelnych szufladach).
Czy może ktoś przypomnieć taką reakcję?
Wspólnie rzucimy na to okiem
Idea
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Wiadomości Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Prehistoryczny reaktor jądrowy w Gabonie
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile