W razie awarii sprawdź t.me/prawda2info

 
Zagadka kwantowa  
Znalazłeś na naszym forum temat podobny do tego? Kliknij tutaj!
Ocena:
8 głosów
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Multimedia Odsłon: 1042
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
p4lm




Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 1867
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:21, 11 Sty '09   Temat postu: Zagadka kwantowa Odpowiedz z cytatem

początek oczywisty, ale... Shocked

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
coyote




Dołączył: 10 Gru 2008
Posty: 259
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:36, 11 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jest to kawałek filmu o króliczej norze viewtopic.php?t=1092

fizycy ten efekt nazywają dualizmem korpuskularno-falowym
nigdzie w opracowaniach naukowych nie spotkałem się z informacja, że to obserwator wpływa na ten efekt - ciekawe
może ktoś się spotkał z publikacją w tym zakresie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Komzar




Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 1285
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 08:50, 12 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

coyote napisał:
fizycy ten efekt nazywają dualizmem korpuskularno-falowym


Chyba nie zupełnie. Natura korpuskularno falowa mówi o tym, że kwanty to fale wysyłane okresowo a więc mają swój koniec i początek i z racji tego w jednych eksperymentach przeważa natura falowa a w innych korpuskularna, nigdy jednak żadna nie jest tracona.
Ten eksperyment z przesłoną stanowi jednak pewien problem. Ponieważ dokładnie w tym samym eksperymencie raz fotony zachowują się jak fale raz jak cząsteczki. To jest z naukowego punktu widzenia niemożliwe, ponieważ ten sam eksperyment musi dać takie same wyniki, nie może raz być tak a innym inaczej. I nie jest tu mowa o liczbach ale o zmianie podstawowych definicji właściwości fizycznych.
Aby uzmysłowić co się dziej podam inny absurdalny przykład:
To tak jak by samochód raz na betonowym murze się rozbijał a raz przez niego przejeżdżał jak by był promieniowaniem rentgenowskim. Co wtedy byście powiedzieli o samochodzie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Waldek




Dołączył: 10 Lip 2008
Posty: 1253
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 08:57, 12 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dr Quantum - Wizyta w Płaskolandi [PL]


Quantum reality [PL]

_________________
Waldek1984.info
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Aqua




Dołączył: 30 Lip 2008
Posty: 1450
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 11:04, 12 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie ten wycinek filmu wklejony przez P4lm zraził mnie do reszty filmu. Większej bzdury i herezji jak żyje nie widziałem. Niby Dr. Quantum jest taki mądry i wie o elektronach, dualizmie, bla bla, ale zamiast doprecyzować co to znaczy obserwacja, woli stwierdzić, że elektron zadecydował.... a przecież wystarczy zadać sobie proste pytanie. Co to znaczy obserwować elektrony? Otóż znaczy to nic innego jak uderzyć w elektron fotonem, który potem do nas wróci i "powie nam" gdzie się odbił. Tylko czy to takie trudne do wyobrażenia, że jak uderzamy jedną kulką w drugą to położenie obu ulegnie zmianie? Zamiast zastanawiać się nad potencjalnymi możliwościami aparatu decyzyjnego elektronu proponuje poczytać o Zasadzie Nieoznaczoności Heisenberga.
_________________
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko mało prawdopodobne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:49, 12 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja się kiedyś zastanawiałem nad czymś takim. Gdyby eksperyment powtórzyć z cząsteczkami wielkości piłki golfowej i te szparki (siatka dyfrakcyjna) zrobić raz większe raz mniejsze to byłby ten sam efekt, co w mikroskali, bo:
1. Jeśli szparki byłyby większe od piłek to piłki by przez nie przelatywały nie dając charakterystycznych pasków.
2. Jeśli szparki byłyby wielkości piłeczek golfowych - dosłownie na styk - wtedy skierowane w nie piłeczki przelatywałyby tylko w pewnych specyficznych warunkach dając charakterystyczne paski na ekranie.

Stąd pytanie. Skąd oni wiedzą, że szparki dyfrakcyjne nie są po prostu zwykłym niedopatrzeniem (są szersze, bądź tej samej wielkości co cząsteczki?)... Wtedy fala elektromagnetyczna byłaby tylko i wyłącznie falą, albo tylko i wyłącznie cząsteczką... eksperyment nie dawałby dwóch róznych wyników.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kacper




Dołączył: 03 Lis 2007
Posty: 808
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 18:44, 12 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miałem kiedyś pewną książkę, to było tak bardzo dawno temu, że ja byłem bardzo młody i już nie pamiętam tytułu Smile Kupiłem ją bo kosztowała 7 złotych. W tej książce było chyba więcej liczb niż liter, Była taka malutka i cieniutka (biało-zielona) i tam pierwszy raz spotkałem się z przykładem świata 2-wymiarowego. Żadna to rewelacja aczkolwiek przykład w filmie (WTBDWK DTRH), który oglądałem parę miesięcy temu przywrócił moją uwagę na tę kwestię. Zapewne ma to jakiś związek z "gęstościami" o których nie wiem zbyt wiele, a czasem się o nich słyszy.. ale mniejsza o to.

@Aqualinespirit, Obserwacja nie polega chyba na strzelaniu fotonami, ale na ich odbieraniu, czy się mylę? Fotony padają niezależnie od tego w jakie miejsce patrzę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bimi
Site Admin



Dołączył: 20 Sie 2005
Posty: 20421
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 19:25, 12 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

coyote napisał:
nigdzie w opracowaniach naukowych nie spotkałem się z informacja, że to obserwator wpływa na ten efekt

nie obserwator tylko metoda pomiaru.
aby zmierzyć gdzie jest elektron musisz go oświetlić fotonami. i te fotony powodują, że wiązka elektronów traci właściwość falową - zaburza wynik doświadczenia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
p4lm




Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 1867
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 20:34, 12 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bimi wygląda na to że dałeś odpowiedź, ale czy ona jest tak prosta?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kenboi




Dołączył: 14 Maj 2008
Posty: 428
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:00, 12 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem


ekspertment w realu, ale bez elementu obserwatora
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JA




Dołączył: 12 Cze 2008
Posty: 1549
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 23:56, 12 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niezłe...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mizaj




Dołączył: 18 Gru 2008
Posty: 189
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 14:43, 13 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aqualinespirit napisał:
Właśnie ten wycinek filmu wklejony przez P4lm zraził mnie do reszty filmu. Większej bzdury i herezji jak żyje nie widziałem. Niby Dr. Quantum jest taki mądry i wie o elektronach, dualizmie, bla bla, ale zamiast doprecyzować co to znaczy obserwacja, woli stwierdzić, że elektron zadecydował.... a przecież wystarczy zadać sobie proste pytanie. Co to znaczy obserwować elektrony? Otóż znaczy to nic innego jak uderzyć w elektron fotonem, który potem do nas wróci i "powie nam" gdzie się odbił. Tylko czy to takie trudne do wyobrażenia, że jak uderzamy jedną kulką w drugą to położenie obu ulegnie zmianie? Zamiast zastanawiać się nad potencjalnymi możliwościami aparatu decyzyjnego elektronu proponuje poczytać o Zasadzie Nieoznaczoności Heisenberga.


Nasze zmysły to też metoda pomiaru. Czy nie maja więc wpływu na wszelkie zjawiska których doświadczamy? Czy przypadkiem to nie my "decydujemy" naszą obserwacją o rzeczywistości?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
p4lm




Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 1867
Post zebrał 0.000 mBTC

PostWysłany: 16:40, 13 Sty '09   Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mizaj dokladnie. punkt widzenia zalezy od punktu patrzenia.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Prawda2.Info -> Forum -> Multimedia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz moderować swoich tematów


Zagadka kwantowa
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group.
Wymuś wyświetlanie w trybie Mobile