Metoda Fischera-Tropscha
Badania nad upłynnianiem węgla prowadzono w latach latach 20. XX wieku w Niemczech, głównie z tego powodu, że kraj ten po I wojnie światowej został odcięty od źródeł ropy naftowej. Pierwszy proces upłynniania został wynaleziony w przez Franza Fischera i Hansa Tropscha z Instytutu Cesarza Wilhelma. W czasie II wojny światowej był on stosowany do produkcji benzyny na potrzeby zbrojeniowe przez Niemcy i Japonię. W szczytowym okresie produkcji w Niemczech wytwarzano 124 000 baryłek benzyny na dobę, co dało łącznie 6,5 miliona ton w 1944.
[url]Więcej
http://pl.wikipedia.org/wiki/Benzyna_syntetyczna[/url]
Metoda poza paroma wyjątkami (np. RPA) została zarzucona ze względu ma wysoki koszt wytworzenia paliwa, w roku 1995 wynosił ok 45$ za baryłkę przy cenie baryłki ropy pochodzącej z wydobycia ok. 20$.
Myślice wszystko ok. ale jak ma się to do elektrowni. W latach 2005-2006 w mówiono w Polsce o powstaniu elektrowni hybrydy węglowo/atomowej
cytat:
- W Polsce mógłby zostać zbudowany reaktor modularny mogący wytwarzać energię elektryczną oraz ciepło używane do gazyfikacji węgla. W przeciwieństwie do reaktorów dotychczas stosowanych, gdzie ciepło jest marnowane, w nowym reaktorze byłoby ono używane w procesie technologicznym - mówi Seth Grae, prezes Thorium Power, firmy przygotowującej paliwa do reaktorów jądrowych. Proces gazyfikacji węgla wymaga dostarczenia dużych ilości energii. Gazyfikacja węgla do tej pory była stosowana do produkcji paliw płynnych, teraz celem jest produkcja gazu do spalania w turbinach. Mają z tego wynikać korzyści dla środowiska naturalnego w postaci niskiej emisji pyłów, tlenków azotu i dwutlenku siarki.
Grae przyznaje, że Polska jest dla konsorcjum doskonałym rynkiem, ponieważ są tu bogate złoża węgla a firmy Westinghouse i PBMR produkują reaktory mogące być używane do gazyfikacji lub produkcji tworzenia paliw płynnych z węgla. Zdaniem konsorcjum rozwój nowoczesnych technologii daje szansę tym kopalniom, gdzie tradycyjna eksploatacja jest obecnie uważana za nieopłacalną.
http://www.giph.com.pl/archiwum/135_1.html
Jeszcze jedna uwaga tą metodę można stosować także do pozyskiwania energii z drewna, oczywiście koszty są znacznie większe, wiec raczej może być rozważana w momencie wyczerpania zasobów węgla.
Wydawało by się, że taka elektrownia jest spełnieniem marzeń Polaków i każdego Polskiego polityka. Wprost nieprawdopodobne za jednym razem rozwiązujemy problem górnictwa, zmniejszamy zależność od Rosji jak i innych zewnętrznych dostawców paliw po prostu drugi cud nad Wisłą. Zwróćcie uwagę, na informacje sprzed kilku lat, że kilka koncernów było zainteresowanych budowa takich instalacji w Polsce, a główne inwestycje w ostatnich latach koncernów paliwowych np. Stell idą właśnie w kierunku pozyskiwania paliwa z węgla.
Np.
http://news.auto.com.pl/viewtopic.php?t=1159
Wiec wytłumaczcie mi, dlaczego sprzedaje się nam wizje likwidacji kopalń i przejście jedynie słusznych elektrowni atomowych.
Co powiecie na taki scenariusz:
- likwidacje kopalń
- zakup elektrowni atomowych we Francji
- zachodnie koncerny kupują za bezcen kopalnie, rozpoczynają wydobycie i produkcje paliw z węgla.
- kasa z wydobycia ląduje w kieszeniach koncernów
- my autochtoni przyglądamy się temu jak w innych krajach (Irak, Wenezuela, Iran za szacha)
- wszystko jest zgodne z prawem, a naszym obowiązkiem będzie przestrzeganie prawa własności i trzepanie regułek
mądry polak po szkodzie.
To będzie największy skok na kasę, w Historii Polski.
Kilka info o benzynie z węgla.
http://www.gigawat.net.pl/index.php/article/articleview/610/1/58/
http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,49621,3624628.html[/b]