Dołączył: 26 Maj 2008 Posty: 552
Post zebrał 0.000 mBTC Podarowałeś BTC
Wysłany: 12:13, 03 Sty '09
Temat postu: Superwulkan Yellowstone
Według Wikipedii:
Cytat:
Superwulkan Yellowstone (kaldera Yellowstone); superwulkan znajdujący sie pod Parkiem Narodowym Yellowstone w USA, w stanie Wyoming.
Kaldera Yellowstone o rozmiarach ok. 55 x 80 km znajduje się nad tzw. plamą gorąca i jest pozostałością po gigantycznych eksplozjach superwulkanu, jakie miały miejsce 2,1 mln, 1,3 mln oraz 640 tys. lat temu. Były to erupcje o najwyższym stopniu w 8-stopniowej skali VEI (Indeks Eksplozywności Wulkanicznej), w czasie których do atmosfery zostało wyrzucone ponad 1000 km³ materiału piroklastycznego. Szacuje się, że kolejna erupcja zniszczyłaby znaczną część Stanów Zjednoczonych i doprowadziła do ochłodzenia klimatu z powodu olbrzymich ilości uwalnianych do atmosfery tlenków siarki, które tworzą cienki welon kwasu siarkowego naokoło planety odbijający słoneczne światło przez wiele lat. Podobne skutki przyniósł wybuch superwulkanu Toba na Sumatrze ok. 75 tys. lat temu, stawiając na krawędzi zagłady gatunek Homo sapiens i ograniczając populację ludzką do zaledwie kilku tysięcy osobników. (brzmi znajomo)
Ze względu na możliwość kolejnego wybuchu, kaldera jest monitorowana za pomocą rozmieszczonych na jej obszarze odbiorników GPS oraz pomiarów radarowych wykonywanych przez satelity. W obserwacje kaldery zaangażowane są zespoły uczonych z University of Utah w Salt Lake City oraz z US Geological Survey. Dzięki tym pomiarom stwierdzono, że w latach 1987-1995 dno całej kaldery opadło o ok. 11 cm, a potem zaczęło się podnosić w północnej części oraz że w latach 1997-2003 północny skraj kaldery podniósł się o 12 cm, natomiast jej centralna część osiadła. Obserwacje te sugerowały, że gorąca magma, wypełniająca komorę magmową pod kalderą (na głębokości ok. 10 km pod powierzchnią ziemi), przepłynęła z jej centralnej części w stronę północnego skraju. Ostatnie pomiary, przeprowadzone między połową roku 2004 a końcem 2006, wskazują na gwałtowny zwrot, jaki nastąpił w tym czasie pod kalderą. Północna jej część, która puchła przez szereg ostatnich lat, nagle opadła o 8 cm, podczas gdy centrum, obniżające sie od ponad 20 lat, podniosło się aż o 18 cm. Wynika z tego, że centralna część kaldery podnosiła się w tym czasie o 7 cm rocznie. Jest to najszybsze tempo zmian od czasu, gdy zaczęto przeprowadzać systematyczne pomiary (od 1923 r.).
I teraz najlepsze
Cytat:
Posted by geologist Christopher C. Sanders on January 1, 2009
I am advising all State officials around Yellowstone National Park for a potential State of Emergency. In the last week over 252 earthquakes have been observed by the USGS. We have a 3D view on the movement of magma rising underground. We have all of the pre warning signs of a major eruption from a super volcano. - I want everyone to leave Yellowstone National Park and for 200 miles around the volcano caldera.
Zachęcam do obejrzenia fabularyzowanego dokumentu BBC o erupcji Superwulkanu Yellowstone
BBC-Supervolcano Episode 1 Part 1
BBC-Supervolcano Episode 1 Part 2
BBC-Supervolcano Episode 1 Part 3
BBC-Supervolcano Episode 1 Part 4
BBC-Supervolcano Episode 1 Part 5
BBC-Supervolcano Episode 1 Part 6
A na koniec krutki filmik symulujący erupcję:
Scenario: supervolcano eruption in the US
_________________ 13:13 13.09.1979 Caulbearer
Unos nacen con estrella y otros nacen estrellados
******* Ad astra per aspera ******
.............! Semper paratus !.............
The heat is on: popular Yellowstone trail closed due to thermal activity
August 20, 12:38 AMYellowstone Eco-Travel ExaminerBeth Pratt
“We call this a caldera at unrest,” geophysicist Bob Smith said of Yellowstone in the recent issue of National Geographic, which featured an article on the park’s volcanic activity.
Yellowstone demonstrated its restlessness this past week when new thermal activity on the popular Clear Lake Trail forced the park service to temporarily close the area to the public. The trail, located on the rim of the Grand Canyon of the Yellowstone, offers spectacular views of Upper and Lower Falls plunging down the canyon walls into the Yellowstone River.
Park staff will monitor and assess the “hot spot” using ground surveys and thermal infrared imaging to measure the heat flow and extent of the activity. The results will determine if the trail can be reopened or if rerouting may be necessary.
Much of Yellowstone National Park is located on a caldera that spans approximately 45 miles and the park is considered one of the world’s most active geologic hot spots.
Wg, naukowców, to jeden z potężniejszych wulkanów, który zniszczy w przyszłości duży obszar.
Jak komuś uda się zdobyć, to polecam świetny film z polskim lektorem:
"Maszyna czasu"
Jest tam ten temat dokładnie omówiony.
Gigant chyba sie przebudza. Strach myslec jakie bylyby realne skutki wybuchu..
Cytat:
Superwulkan Yellowstone, znów daje znać o swoim istnieniu. Extremalnie wysoka temperatura gorącej lawy pod parkiem narodowym roztopiła asfaltowa drogę prowadząca do jednej z części parku.
Zamknięto 5 km drogi, zwanej Firehole Lake Drive, która łączyła słynny gejzer Old Faithful z resztą trasy dookoła parku. Wg rzecznika prasowego parku, asfaltowa droga pod wpływem wysokiej temperatury zamieniła się w zupę a leżący na jej skraju żwir w płatki owsiane. Do takich wydarzeń dochodziło już w Yellowstone wcześniej, ale nigdy na taką skalę.
Służby drogowe próbują obecnie zebrać stopiony asfalt i posypują jego pozostałości piachem. Całe zdarzenie ponownie zwróciło uwagę na drzemiący pod parkiem narodowym Yellowstone superwulkan, którego erupcja niosłaby ze sobą katastrofalne skutki nie tylko dla tego regionu ale i całego świata.
Erupcja takiego superwulkanu wg geologów trwałaby conajmniej rok a milion km2 lawy unicestwiłoby takie stany jak Montana, Wyoming i Idaho. Wulkan wybuchał już w przeszłości, w czasach prehistorycznych. Nikt jednak nie potrafi odpowiedzieć kiedy wybuchnie ponownie. Jednak ponawiające się trzęsienia ziemi i roztopiony asfalt przypominają o tym, że superwulkan jest tykającą bombą zegarową i pytaniem jest nie to CZY wybuchnie, ale KIEDY wybuchnie.
Jest jeszcze dla ludzi nadzieja , jak jebnie kaldera Yellowstone , to z Ameryki Północnej zostanie dziura w Ziemi . Może będziemy mieć trochę przejebane , ale przynajmniej Żydów nie będzie miał kto bronić w Izraelu .
Cytat:
Czy Yellowstone ma wybuchnąć? Oto jak się dowiedzieć
Wulkan Yellowstone szykuje się do wybuchu, a naukowcy biją na alarm. Badania i obserwacje przeprowadzone w styczniu to złe wiadomości - kolejne trzęsienia ziemi zwiastują najgorszy możliwy scenariusz. Data końca świata zbliża się nieuchronnie i piekło może rozpętać się w każdej chwili.
Więcej: https://www.planeta.pl/Wiadomosci/Swiat/.....enia-ziemi
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz moderować swoich tematów