Easy, gorzej powiadasz?.... Coś w sam raz dla ciebie:
Cytat: |
Czy będzie można czytać w myślach?
Tragedia w Virginia Tech na nowo wzbudziła w Stanach Zjednoczonych dyskusję wśród naukowców. Czy można by zapobiec podobnym masakrom i zidentyfikować zabójcę, zanim przystąpi do czynu?
Czysta fantazja? A jednak, w Europie i w Stanach Zjednoczonych naukowcy opracowują i testują technologie pozwalające na jak najwcześniejsze odczytanie myśli i zamiarów jednostki. Badania niczym z futurystycznego „Raportu mniejszości”...
Niektórzy naukowcy uważają, że postęp w neuroobrazowaniu pozwoli nie tylko analizować aktywność mózgu, ale też śledzić rodzące się w nim projekty. - Każda myśl, a zatem każdy zamiar, odpowiada jednemu schematowi aktywności mózgu - wyjaśnia John-Dylan Haynes, badacz z Instytutu Neurologii Maxa Plancka. - Plan zamachu terrorystycznego powinien również odpowiadać specjalnemu schematowi. Jeśli uda nam się go rozpoznać, pewnie będziemy też mogli przewidzieć, że ktoś planuje taki zamach.
Haynes, który współpracuje z University College w Londynie i Oxfordzie poprosił ochotników, których mózg był skanowany za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, o wybranie między dodawaniem i odejmowaniem, a następnie wykonanie wybranej operacji na dwóch cyfrach wyświetlonych na ekranie od 3 do 10 sekund później.
System rozpoznawania kształtów pozwolił stwierdzić, że, w zależności od operacji matematycznej wybranej przez badanego, otrzymywano inny obraz aktywności mózgu. Trafność przewidywania działań osiągnęła 71 proc. dzięki obrazom pobieranym z przedniej części kory mózgowej, rejonu mózgu odpowiedzialnego za odruchy bezwarunkowe.
Możliwe wykorzystanie tych wstępnych wyników już niepokoi Haynesa, który apeluje o ostrożność i o podjęcie refleksji etycznej w stosunku do tych technologii. Według niego należałoby ograniczyć ich stosowanie, aby nie zostały użyte w celach komercyjnych i marketingowych. Naukowiec uważa, że neuroobrazowanie mogłoby dać lepsze rezultaty, niż obecnie stosowane wykrywacze kłamstw.
- Mamy teraz bezpośredni dostęp do mózgu i znacznie trudniej będzie nas zmylić, bo podejrzani nie nauczą się tak łatwo manipulować tym urządzeniem – mówi naukowiec.
Odkryciem Graala w tej dziedzinie będzie wykrycie schematów myślowych wspólnych dla wszystkich ludzi. - Problem w tym, że szczegóły myśli odpowiadają różnym schematom aktywności mózgu u każdego człowieka. Przed nami jeszcze wiele badań do przeprowadzenia - przyznaje Haynes.
Dostęp do tajemnic neuronów jest jednak, jak wskazują niektórzy specjaliści, ograniczony. - Nawet jeśli stałoby się możliwe wykrycie zamiarów jednostki, nie mogłoby to nastąpić bez pełnej z nią współpracy - uważa Jean-Luc Martinom, kierujący projektem „Neuroobrazowowanie w psychiatrii” w Narodowym Instytucie Zdrowia i Badań Medycznych we Francji Inserm-CEA.
- A taka współpraca jest mało prawdopodobna w przypadku terrorysty.
Stanislas Dehaene, dyrektor jednostki badającej neuroobrazowanie funkcji poznawczych Inserm-CEA w Orsay, dostrzega jeszcze jedną przeszkodę. - Nawet jeśli można zidentyfikować niektóre pojęcia abstrakcyjne w mózgu, są one wciąż jeszcze zbyt proste - jak różnica między obrazem twarzy i domu lub między literami X i L.
W rzeczywistości te obserwacje nigdy nie schodzą na poziom jednego neuronu, ponieważ technika analizy ograniczona jest do obszarów obejmujących kilkadziesiąt tysięcy neuronów - podkreśla.
Niezależnie od wiarygodności tej metody, Jean-Claude Ameisen, przewodniczący komitetu etyki w Inserm podkreśla, że istnieje ryzyko nadinterpretacji danych dostarczonych dzięki neuroobrazowaniu.
Trochę tak, jak to było w przypadku stosowania serum prawdy, używanego w połowie XX wieku. Według Ameisena, niebezpieczeństwo polega na „pokusie prostych wyjaśnień” powodowanej przez magiczny wpływ obrazu. - To, co widzimy, ma większą siłę przekonywania - zauważa.
Znak czasu - inne, nie wykorzystujące obrazów mózgu narzędzia, pomagające przewidywać „niebezpieczne zachowania” są obecnie opracowywane lub nawet już stosowane w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie wykorzystują obraz wideo. |
http://portalwiedzy.onet.pl/,11125,1410116,czasopisma.html