Najlepsza inwestycja wywiadu kaiserowskich Niemiec
Widać inwestycja ta miała dobrą stopę zwrotu.Dali nam Marszałka , a później dołożyli jeszcze budynek w którym wypoczywał po nieudanym wznieceniu powstania na terenach zaboru rosyjskiego.
Nazywa sie to szumnie więzienie, ale należy zwrócić uwagę ze wychodził sobie na miasto i miał przydzielonego ordynansa.
Z tego wyraźnie wynika, że nie więziono tylko hodowano, podobnie jak Lenina i Karola Radka - typowego agenta wywiadu niemieckiego.
Przetransportowanie do do Polski Piłsudskiego było sukcesem , ale już przetransportowanie do Rosji Lenina wraz z Radkiem było najtragiczniejszą w skutkach operacją wywiadu kaiserowskich Niemiec.
"Karol Radek, później jeszcze wielokrotnie kursował będzie pomiędzy Rosją a Zachodem. Uwięziony w Polsce, odzyska wolność dzięki wymianie z Sowietami za Arcybiskupa Roppa. Przedstawiał zatem dla Sowietów dużą wartość."
==========================================
Zaskakujące odkrycie uczniów: Więzienie Piłsudskiego w Warszawie jas, Gazeta.pl
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,5956351,Zaskakujace_odkrycie_
uczniow__Wiezienie_Pilsudskiego.html?skad=rss
2008-11-17, ostatnia aktualizacja 2008-11-17 13:51 Budynek, w którym więziono Józefa Piłsudskiego w Magdeburgu został w 1938 roku przeniesiony do Warszawy - ustalili uczniowie Publicznego Gimnazjum nr
8 w Opolu. Ich odkrycie zaskoczyło historyków.
Zobacz
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,5956351,Zaskakujace_odkrycie_
uczniow__Wiezienie_Pilsudskiego.html?skad=rss
powiekszenie
Fot. Centralne Archiwum Wojskowe
Magdeburg. Józef Piłsudski (w środku) uwolniony z Twierdzy Magdeburskiej w towarzystwie Kazimierza Sosnkowskiego (z lewej) i niemieckiego oficera
O odkryciu uczniów napisała "Nowa Trybuna Opolska". Uczniowie dokonali swojego odkrycia w ramach projektu przeprowadzanego z emerytowaną nauczycielką niemieckiego, Johanna Lemke-Prediger, Niemką, która od 1991 roku mieszka na Opolszczyźnie.
Jak ustalili uczniowie, budynek, w którym więziono Piłsudskiego został w
1937 roku rozebrany i przekazany Polsce. W 1938 roku został otwarty jako muzeum. Odbudowywali go fachowcy polscy i z Magdeburga.
Wcześniej budynek pełnił rolę muzeum w Magdeburgu. W 1922 roku odwiedziła go oficjalna polska delegacja. Momentem, który zdecydował o przekazaniu go Polakom była wizyta z 1937 roku. Wtedy do Magdeburga przyjechali przedstawiciele Federacji Polskich Obrońców Ojczyzny oraz Polskiego Związku Inwalidów Wojennych. Najpierw decyzją ówczesnego nadburmistrza miasta otrzymali m.in. niepublikowane zdjęcie przedstawiające marszałka na spacerze w październiku 1918 w towarzystwie Kazimierza Sosnkowskiego. Potem zadecydowano o przekazaniu całego budynku.
Profesor Stanisław Nicieja, wybitny znawca biografii Józefa Piłsudskiego, nie kryje zaskoczenia - o przeniesieniu budynku do Warszawy słyszy po raz pierwszy. Odkrycie docenia również ambasador RP w Berlinie. - Powiedział mi wprost, że właśnie w Opolu piszemy nową historię - mówi Lemke-Prediger. - Nie ukrywam, że bardzo mnie tym ucieszył i wzruszył - dodaje nauczycielka.
Brakuje informacji, co działo się z budynkiem po wojnie. Ostatnia informacja o nim pochodzi z 1943 roku. Uczniowie próbują ustalić, jakie były jego dalsze losy. - Niestety, prawdopodobnie budynek ten podzielił wojenny los wielu warszawskich gmachów i został bezpowrotnie zniszczony - przypuszcza Wojciech Rerich, dyrektor PG nr 8.